Anuloni vendimin për Kampin e Tepelenës ose bëni referendum

August 17, 2018 11:09

Anuloni vendimin për Kampin e Tepelenës ose bëni referendum

Ish-Kongresmeni amerikan dhe një nga aktivistët më të njohur në mbrojtje te interesave shqiptare në SHBA, i kërkon në këtë letër botuar sot nga gazeta DITA, kryebashkiakut të Tepelenës të anulojë vendimin e këshillit të qytetit të tij mbi kthimin e ish-kampit të interninit te Tepelenës në “Aushvicin shqiptar”.

******

Zotit Tërmet Peçi,

Kryetar i Bashkisë së qytetit të Tepelenës,

Tepelenë,

Shqipëri

12 korrik, 2018

I nderuar Kryebashkiak Peçi,

Mua më quajnë Joe DioGuardi. Jam një ish-anëtar i Kongresit të Shteteve të Bashkuara me origjinë shqiptare. Paraardhësit e mi ishin nga formacionet ushtarake të Gjergj Kastriotit që luftuan dhe fituan një betejë të rëndësishme në Itali (“Beteja e Pulias”) dhe, dhe si shpërblim Mbreti i Napolit iu dha tokë për trimëritë e treguara në qytetin e Grecit në Kampanja në 1461 përpara se Kastrioti të kthehej në Shqipëri për të vazhduar betejën e tij 25 vjeçare kundër Perandorisë së madhe Otomano-Turke.

Që nga ajo kohë, shqiptarët e Grecit kanë vazhduar të ruajnë gjuhën dhe traditat e tyre të bukura, të cilat turqit osmanë u përpoqën t’i zhduknin gjatë 425 viteve të pushtimit brutal.

Gjatë kohës që unë isha kongresmen i Shteteve të Bashkuara, e vizitova Tiranën bashkë me kolegun tim kongresist, të ndjerin Tom Lantosh. Gjatë takimit prej dy orësh e gjysmë me Presidentin e atëhershëm të Shqipërisë, Ramiz Alia, ne mësuam për herë të parë mbi një nga aktet më të nderuara dhe më fisnike  të popullit shqiptar për të shpëtuar të gjithë hebrenjtë në Shqipëri dhe ata që erdhën nga Europa Perëndimore përmes Kosovës në Shqipëri gjatë kohës së errët të holokaustit nazist. Vitet e fundit, së bashku me gruan time Shirley, jam munduar nëpërmjet iniciativave të panumërta të ndaj me publikun amerikan si dhe atë ndërkombëtar një nga tiparet më fisnike të kulturës Shqiptare, Besën, e cila na nderon të gjithëve ne.

Prandaj, unë jam i shokuar dhe thellësisht i shqetësuar mbi përpjekjet e tanishme për të cilësuar qytetin Tuaj  të bukur dhe historik të Tepelenës si një “Aushvic Shqiptar”. Kjo – ashtu siç ju e dini – lidhet me disa plane të çuditshme për të kthyer barrakat ushtarake në qytetin tuaj në një farë soj Muzeumi dhe Kompleks Memorial si “Kampi i Shfarosjes së Tepelenës”.

Për këtë arsye unë isha shume i kënaqur nga intervista Juaj në Shkurtin e 2018-s ku ju u angazhuat për të mos e lejuar qytetin Tuaj të përdoret për iniciativa kontroverse, përçarëse dhe fanatike.

Siç Ju e dini mirë Kryetar Peçi, Tepelena ka një histori të madhe. Është vendlindja e Ali Pashës, i cili u përpoq të krijonte shtetin e parë Shqiptar pas Skënderbeut. Është vendi të cilin Lord Bajroni e vizitoi dhe e përshkroi me aq bukuri. Është një zonë ku është luftuar me trimëri për lirinë e kombit shqiptar gjatë gjithë historisë. Është në vendin tuaj dhe më saktësisht në fshatin Kodër ku bandat Greke kryen një nga aktet më barbare në historinë e Ballkanit.

Prandaj kur qyteti juaj ka kaq shumë histori për t’u ndjerë krenar si dhe për ta ndarë atë me publikun dhe ta ruajë atë, si është e mundur që disa njerëz kanë guximin të etiketojnë Tepelenën si “Aushvicin Shqiptar”?

Prandaj unë ju nxis, me autoritetin e Kryetarit te Bashkisë së Tepelenës të tërhiqni mbështetjen për memorialin Kompleks  i cili në mënyrë të falsifikuar përshkruan  “Memorialin e Kampit Shfarosës të Tepelenës”. Dhe, meqenëse Këshilli i qytetit tuaj ka kaluar një “rezolutë” mbi të ashtuquajturin “Memorial i Kampit të Shfarosjes të Tepelenës”, unë Ju nxis që zyrtarisht të anuloni një vendim të tillë dhe, në se do të ishte e nevojshme, të linit popullin e Tepelenës të vendosë nëpërmjet një referendumi lokal nëse një njollë  e tillë e pashlyeshme do të vendosej në qytetin e tyre të bukur dhe historik.

Duke Ju falënderuar për vëmendjen tuaj në këtë çështje shumë të rëndësishme.

Me kënaqësinë për t’ju takuar në të ardhmen e afërt në Tepelenë apo në Shtetet e Bashkuara nëse Ju do të vini për vizitë këtu përpara nesh atje.

Sinqerisht i Juaji,

Joe DioGuardi

Tërmet Peçi

Botuar sot në DITA

 

August 17, 2018 11:09
Komento

105 Komente

 1. jetimet e Janarit August 17, 11:35

  ‘GJAKU S’BEHET UJE’!BRAVO….
  Termeti po qe se rrjedh gjak nga i Gjyshit jo vetem duhet te vere veton per te mos zbatuar nje vendim krriminal peròares por si socialist e ne emer te gjakut te te reneve nuk duhet ta njohe qeverrine fashiste te Edi Rames dhe duhet tja ndaloje hyrjen ne Tepelene si djepi i historise trimerise e patriotizmit…

  Reply to this comment
  • Sallakja August 17, 19:13

   Per komunistet, duhet te ndertojme burgje jo muzeume. Jane akoma gjalle, jane “ne mes tënë”te denohen me burg edhe ata qe kane vdekur per muzeume pret koha

   Reply to this comment
   • Ismet Balaj August 20, 13:26

    Sallakja e tregon vete ashtu sic thpte populli “sallak” i majte, i shtrember…Edhe koha juaj nuk vjen kurre.Shqiperia dote ece pwrpara pa sllakwr e thash e me the…

    Reply to this comment
  • Lira August 18, 09:22

   Në mes të Berlinit janë vënë bloqet e betonit, për një masakër që zgjati 12 vjet, po në Tirane, ku do të vihen, se që një masakër që zgjati 47 vjet …Pse nuk e përpunojme të kaluarën, siç e bëjnë gjermanet me themel ..
   Patjetër duhet të jetë çdo kamp internimi një thirrje kundër diktaturave dhe në ardhmen …muzeume

   Reply to this comment
  • Turi August 18, 21:46

   Bravo DioGuardi! Nje patriot i MADH me gjak shqiptari! Faleminderit qe ju jep mend politikaneve te pamend qe te mos lejojne kete turp per Tepelenen dhe te ulin breketv para sterniperve te fashisteve! Te gjithe ata maskarenj qe u mbajten aty ishin tradhetare te kombit dhe bashkepunetore te fashizmit e nazizmit. Reaksionare dhe anti-kombetare. Duhet ti kishin djegur te gjalle dhe jo ti linin te dilnin gjalle prej andej! Shqiperia si pjese e Aleances fituese boterore ju tregoj vendin te gjithe mbeturinave fashisto-naziste ne Shqiperi. Amerika mbylli ne kampe te gjithe japonezet qe jetonin ne Amerike gjate luftes se dyte boterore me Japonine. Keta ishin qytetare qe nuk kishin bere asnje akt kunder Amerikes. Kanadaja mbylli ne kampe te gjithe italianet qe jetonin ne Kanada gjate luftes se dyte boterore. Perseri, edhe ata nuk kishin bere asnje akt kunder Kanadase. Shqiperia mbylli ne kampe te gjithe bashkepunetoret e fashizmit dhe nazizmit. Dhe ka bere mire dhe duhet te jete krenare qe ju tregoj vendin atyre mbeturinave fashisto-naziste ne Shqiperi! Ec Perpara Shqiperi se ke djemte ne Amerike dhe nuk do te lene te ulesh koken para mbeturinave dhe kermave tradhetore fashisto-naziste! Te pellcasin te gjithe mbeturinat esadisto-greko-serbo-sllave!

   Reply to this comment
 2. pitu August 17, 11:52

  te behet memoriali jo vetem per krimet e komunizmit qe jane bere ne kampin e tepelenes por edhe per krimet e ali ppashe tepelenes qe dogjii dy here voskopojen qytetin pa murre mbrojtes qe e kishte per detyre ta rruante nga grabitjet per sulin per himaren qe turqit nuk e pushtuanen per shekuj me radhe dhe ky iua dhuroi osmanllinjeve

  Reply to this comment
 3. Luku August 17, 12:05

  Termeti ne gjurmet e Edi Rames, kerkon te beje rolin e antikomunistit per te fshire origjinen komuniste te familjes se tij,per tu dukur me shume “i besueshem” dhe i “paatakueshem”. Pas luftes se 2 boterore ne shqiperi dhe europe standartet e trajtinit njerezor kane qene shume te uleta per familjet e viktimave te luftes dhe per njerezit normale. Imagjino standartet per familjet e personave qe u denuan per krime lufte. Ne gjithe Europen trajtimi i ketyre njerezve ka qene pak a shume i njejte. Pra nuk ka aq vecanti ne kete proces saqe te identifikoje Tepelenen per kete trajtim,nderkohe qe Tepelena duhet te identifikohet per shume e shume gjera te tjera me shume me teper rendesi. Shume sakte e shojegon Dioguardi.

  Reply to this comment
  • Maelga August 17, 12:56

   Jo, ne Europen Perendimore nuk u denuan as familjet, as femijet, as pasardhesit e kolaboracionisteve.
   U denuan vetem kolaboracionistet.
   Nuk them per Europen Lindore sepse sistemet e ngritura aty ishin diktatura dhe ne nuk do marrim ata shembuj.

   Reply to this comment
 4. Patrioti August 17, 12:21

  Renqethese kjo deklarate e nje ish kongresmeni per nga vlerat qe mbart lidhur me ate ç’ka ai shpreh!E habiteshme qendrimi i keshillit bashkiak te Tepelenes per qendrimimin e mbajtur ndaj mesa menxyre te bushat pa atdhe e as me pak pa patriotizem kerkojne ti veshin ketij qyteti ku siç thekson edhe ish kongresmeni eshte shquar per trimeri e atdhetari!Hiqjani dhe keto vlera ati populli trim me kete baltosje qe keni ndermed ti beni!Beni referendum cileson ish kongresmeni per te shpetuar kete qytet nga kjo njolle e keni per te pare rezultatin!Ne te gjithe koherat ky popull eshte perdorur e nuk ka marre kurr vemendjen qe meriton e siç duket ndonje kopuk ka dale sot e kerkon ti kushtoje vemendje me kete menxyrre duke i veshur petkun e nje populli te eger e torturues e aspak trim!Poshte diktatura e budallenjeve dhe atyre qe i stisin keto poshtersira!Barjaktarizmi nuk ka lindur ne ato male por tjetr kend e mos guxoni te njollosni kete vend kushdo qofte qe kane ditur ta mbrojne kete vend leberit edhe me gjak,ndaj kujdes or sharlatane aveturier se jeni ju humbes e jo ai popull nq.se ndodhe vertet pasi ai nuk ka ç’fare humb perveç zgjedhes!Stop.Respekt te veçante per ish kongresmenin Joe Di Guardi e mirenjohje te thelle per perpjekjen e tij!

  Reply to this comment
 5. Lek August 17, 12:27

  Nga vjen ky fare kongresmeni idiot Edhe nga amerika nese vjen Po me shume me duket te kete ardhe o nga rusia o nga koreja o nga kina Qe tepelena e e gjithe shqiperia ishte nje auzhvic kete se luan topi e ska nevoje qe per ndoca para te thata ky fare ish kongresmeni te na tregoje se ano tepelena na qenka ndryshe Ke takuar shokun ramiz E takofsh ne ate bote para kohe ti e familja juaj Ke zgjedhur gazeten komuniste ditezezen mashtrimit e te intriges Jazek te qofte

  Reply to this comment
  • I tille je , sa here qe hap gojen August 17, 17:18

   Ti Lek , duket se je nje kriminel tipik , pinjoll i denje i kolaboracionisteve nazi-fashiste , qe kerkon te njollosesh te gjithe shqiptaret me idjotesite qe nxjerr nga goja ! Tani , edhe ish kongresmenin shqiptaro-amerikan , qe ka kontribuar per atdheun tone te perbashket , ti kerkon ta nxjerresh komunist enverist , duke “harruar” shpellarin e Vicidolit qe e keni ende ne komande !

   Reply to this comment
   • Oriel August 24, 22:38

    Riformulimi i shoqerise i vonuar ,
    Dhe vaxhdojne ta lojne vende numro ,
    Ish agjente e diktatures me pozita te forta dhe sote,
    Kan gjetur nje ish kongresmen , i etur per para,
    I djek shpirti per vendin mom,
    Konfresmeni e di shum mire , pa Riformimin e shoqerise nuk ka te ardhme shqiperia ,
    Qe do te thote po su Hapen DOSJET e sigurimit

    Qe e armja e kombit mos te shkeli ne derras te kalbur ,
    Sic shkelen komunist e Enverit meduan se do rrishin per her ne pushtet, por tani ka ardhur koha haku te shkoje tek i zoti ,
    Kerkojne me cdo kushte qe ti zhdukin gjurmet e gjakut qe kan perlyer duart e tyre qe ska zote ti laje ,
    Mendojne se duke fshire cdo gjurm te sistemit qe atae ngriten vet do shpejtojne ,
    Djelli muk mbulohet me shoshe ,

    Reply to this comment
 6. intelektuali August 17, 12:30

  Ore ti more dallkauk dhe debil komunist per cfare Skenderbeu flet ti o ish kongresmeni i leshit si idiot enverist qe i kendon hymne Ramiz Alise?

  PO PSE ME DROGAXHIUN E TEPELENES TERMET PECI, PINJOLLE TE RACES SE FELLIQUR TE SHEFQET PECIT DO TE BEJE FLIRTE KOMUNISTE KU DALLKAUK?

  Po si mund te fshihet me nje te levizur te dore historia makaber e vrasjes se femijeve ne Kampin Llahtar te Enverit ne Tepelene qe Auschwitzi i Hitlerit do te dukej si LULE?

  PO KUSH JA JEP TE DREJTEN KETIJ “MUTI” MAFIOZ ITALIAN, DI GUARDI TE VENDOSI SE CFARE DUHET TE BEJNE SHQYPTARET NE VENDIN E TYRE?

  Kush kongresmen amerikan ka vendosur per gjermanet se cfare te benin me Kampet e tyre te Perqendrimit ne Dakau, Auschwitz, Buchewald etj. qe t’i kthejne keto kampe horror te Regjimit nacional-socialist te Hitlerit ne Muze per t’i kujtuar Botes se ku te con Diktatura Komunisto-Socialiste e Partise-Shtet?

  Po per qindra femijet qe Enveri dhe xhelatet e tij i lane te vdesin duke u shuar ngadale nga uria dhe mjerimi ne kampin e Perqendrimit te Tepelenes pa patur asnje faj nuk te vjen keq o MUTI Di Guardi dallkauk qe te kane paguar drogaxhinjte e rilindjes enveriste per te folur si e “jema e Zeqos ne maje Thanes”?

  EJA EDHE NJEHERE NE TIRANE O MUT ENVERIST SE TE COJME NE QE TE VIZITOSH RAMIZ ALINE PER HERE TE DYTE!

  Reply to this comment
  • KORÇARI August 17, 14:11

   Intelekari, herë tjetër të IDIOTI DALLKAUK kur të zesh në gojë emrin e Z.DIOGUARDI-t duhet ta lash GOJËN ME KLOR.
   TI PLEHRË IDIOTE BALLISTO-ZOGIST DUHET TË DISH QË Z.DIOGUARDI ISHTE AI QË FUTI NË SENATIN AMERIKAN ÇËSHTJEN E KOSOVËS DHE NDIHMOI ME GJITHË FUQITË QË SHBA TË NDËRHYNTE USHTARAKISHT DHE TË NDALONTE MASAKRAT DHE GJENOCIDIN E IDHUJVË TË TU DHE TË SALI MUT SËRBIT ,SËRBËVE NDAJ SHQIPTARËVE TË DARDANISË ,ISHTE PIKËRISHT AI QË ARRITI TË BINDË SHBA TË NDËRHYJË.
   PRA O PLEHRË BALLISTO-ZOGISTE HERË TJETËR MOS HA MUT KUNDRA ATDHETARËVE SHQIPTARË ,QË PAÇKA SE PREJ 500 VITESH JETOJNË JASHTË TROJEVE SHQIPTARE E DUAN ME MISH EDHE SHPIRT ATDHEUN E TYRE ,NË KUNDËRSHTIM ME ATA TË FARËS TËNDE SI TOPTANI,HAXHI QAMILI, ZOGU ( I KURVËS ) , HAMZA KASTRIOTI DHE GJITHË BASHIBOZUKËT BALLISTO-ZOGISTË QË SHITËNSA MUNDËN TROJET SHQIPTARE ,QË NUK NGURRUAN TË BËNIN MARRËVESHJE ME QARQET E ERRËTA GREKE PËR TA BËRË SHQIPËRINË GREQI.
   JU O PLEHRA ,JU LLUMI I KËTIJ KOMBI KRENAR DHE TË SHUMËVUAJTUR, JU SHUSHUNJAT GJAKPIRËSE , SKENI ASNJË TË DREJTË TË FLISNI PËR SHQIPËRINË .

   Reply to this comment
   • intelektuali August 17, 15:39

    Interkarin e sateme o KAKA enveriste korcare

    Shko dhe ha nje kernacke o qen i zgjebosur dhe pastaj trego perralla me zogisto balliste dhe me kete MUTIN mafioz qe hiqet si djali i Skenderbeut we ti o qen enverist i terrbuar i atachon metitat e Luftes se Kosoves

    PO KY MUT MAFIOZ LAVDERON RAMIZ ALINE O QENI I ENVERIT PREJ KORCE

    dhe:

    Ramiz Alia vrau me pabesi kosovaret ne Tivar me urdher nga Enveri qe urdherohej nga Beogradi?

    Po pse me Mafien italiane ne SHBA do ta shkruajme historine tone kombetare o qeni i Enverit?

    Sikur te mos mjaftonin kalemxhinjte komuniste Pellumb Xhufi me nje lukuni mashtruese nga pas

    prandaj:

    ME SA DOLLARO DROGE E KANE PAGUAR KETE MUT MAFIOZ QE TE SHUAJE ME URDHER KRIMET E ENVERIT?

    Reply to this comment
    • Orteku i Fekenit August 17, 16:29

     O ti intelektual!
     Je aq i qarte e i thjeshte ne mendimet qe shpreh sa qe dihet me perpara mendimi yt e s’ke nevoje as ta shkruash! Je madheshtor fare ! Esat Toptani Haxhi Qamili Xhaferr Deva
     Sali Berisha u kokolepsen me njeri tjetrin e te pollen ty. Zogu dhe Muharrem Bajraktari nuk paten kohe te merrnin pjese ne orgji e derguan spermen me poste.

     Reply to this comment
    • Xha Teme August 17, 16:43

     Intelektu-hale e ndyre. Dioguardi nuk do denjonte te te perdorte per leter higjenike. Je me shume se i pegerrur. Kuterbon ere o intelektualoqe sic kuterbonin paraardhesit e ty qe i hoqen breket pushtuesve dhe okupatoreve.Prandaj historia ju ka damkosur me vulen e tradhetarit dhe kolaboracionistit.

     Reply to this comment
    • Askushi August 17, 16:56

     Ja prape intelektoleshi me vjelljet e vrerit qe s le personazh te nderuar qe kane bere dicka per vendin tone dhe shqiptaret. Shpirti ziu intelektolesh edhe senatorin amerikan e quan komunist. Ste ka plasur akoma shpirti mor bastard???

     Reply to this comment
    • Alban Dega August 17, 23:49

     ZOTI DIOGUARDI DEGJO URDHERIN
     E INTELEGOMARIT !

     – Eshte magar prej prej Vicidoli !

     Reply to this comment
     • intelektuali August 18, 15:42

      Ore ti spiun i Sigurimit dhe familje kriminelesh te Enverit te kam thene edhe me pare na jep adresen ku jeton dhe mos u fshe si miu ne hale,

      sepse:

      Vjen menjehere intelektuali tek ty qe te tregoje me vepra mafiozet DioGuardat e paguar me pare droge per te fshehur krimet monstruoze te Enverit. Jemi duke pergatitur per Senatin e SHBA nje proklamate per te ndeshkuar mafiozin DioGuardi per vepren penale qe ka kryer nese ky shkrim ne gazeten DITA del qe eshte shkruar nga ai vete.

      prandaj:

      Intelgomarin tregoja sateme dhe tyteti kriminele te Enverit qe i njeh gjithe veriu i Shqypnise dhe po te kesh guxim eja dhe perballu me intelektualin ne SHBA se ta tregoj une se ku e ke vendin ti o race e ndyre enveriste prej kriminelesh dhe xhelatesh te Partise se Punes.

   • Po , Po August 17, 17:25

    O @ Korcari , duket qe ne fjalet e para , se perse e sulmojne z. Dioguardi te gjithe keta zagare , si inteloleshi , Lek-leshi e ndonje tjeter … , pikerisht sepse ka kontribuar aq shume per ceshtjen shqiptare , gje te bie ndesh me interesat sllavo – greke , qe keta plehra shqipfoles u sherbejne me aq zell !

    Reply to this comment
    • Askushi August 18, 16:14

     O intelektoleshi proklamaten e sat eme qe do ja cosh senatit amerikan me ca emri do ma firmosesh. Komunisti Intelektopordha o komunisti intelektopjerdhuri??? Jam shume kurioz ta di.

     Reply to this comment
     • intelektuali August 18, 21:10

      Eja tek Tajvani se ta tregoj une emerin time dhe te sateme qe te ka lindur cyryk dhe fanatik nga trute.

      Eja tek Tajvani se me ke cdo dite te Zotit ne sabah duke pire kafen qe te mesosh se me halabaket gojeprishur intelektuali ka ilace mjft efikase.

      Sa per letren tone drejtuar Senatit te SHBA per mafiozin kalabrez qe eshte realisht ne hetim federal per mashtrime zgjedhore, per momentin jane mbledhur disa firma dhe ne ditet e ardheshme do te shtohen akoma, eja tek Tajvani qe t’i tregojme emerat dhe te shuajme kureshtjen tende te halabakut idiot, por ki kujdes KOQET se mund te kthehesh ne shpellen ku jeton pa atributet burrerore se ne, te perndjekurit do t’i presim dhe do t’i japim ti gelltitesh ne gojen e qelbur,

      njashtu:

      Sic beri krimineli Mehmet Shehu do kohe me pare me katunaret e Lushnjes.

     • Askushi August 18, 23:18

      O intelektoleshi aman mos na bej ksi provokimesh se e bej ne brek. Skam fuqi te merrem me idiote si puna jote. Puna eshte se policia keto fundit te arreston po te dal me arme ne brez dhe po ta dhashe plumbin ballit s ka me ikje ne drejtim te paditur. Une jam i mendimit te torturoj me pergjigjet te komentet idiote qe ben dhe vazhdoj se une po defrehem shume. Ti jo???

   • Ismet Balaj August 20, 13:33

    Korcar, te lumte mendja e dora. Di Guardi eshte me patroit se shqiptaret e sotem.

    Reply to this comment
   • Oriel August 24, 22:50

    Korckari

    Amerika ka interesat e veta ne shqiperi dhe ne ballkan ,
    Dhe dikush do te dilte ,
    Por mos ndiq rrugen e Enver karit ,
    Qe e frymezoje poppullin kunder zgiste ballisteve
    Per te perfocua poziten e tije ,
    Dhe ti e di shum mire ,
    Por ke nje difekt te math ,
    Mire qe e di te paret e tuaj gabuan ,
    Por me e keqa akoma eshte se ti vazhdone ne rrugen e tyre , pa menduas pak , se munte ishje dhe ti vikti me e sistemit ,
    Por pa menduar vazhdone dhe offendon ballis fashist ,
    Por une nuk kam cfare te them se koha sote eshte me ballistet me fashiste me kulaket ,
    Ndersa koha sote kunder jush ,

    Reply to this comment
 7. Mjere ky vend August 17, 12:42

  Mire e kini ju zoti DioGuardi por do te ishte mbrekulli qe Termeti te mundej tju kuptonte njehere pa ti leme menjane te tjerat. Kryebashkiak qe quhet Termet e me floke ballaboks…….. Sinonimi i Zhelal Mziut…..

  Reply to this comment
 8. Fadil August 17, 12:56

  Cjane keto muze-turpi z.Kryetar i Bashkise.Mos krijoni legjenda fallso per te patur pakez turizem ne Tepelenen qe gjendet ne gjendje deprese ekonomike.Gjeni alternativa te tjera per te permiresuar gjendjen ekonomike te qytetit tuaj.Mos bini ne gracken e qarqeve antikombetare qe duan te zhbejne luften per liri dhe zhvillim te nje kombi te tere.

  Reply to this comment
 9. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni August 17, 12:58

  Imaginoni per nje moment sikur Shqiptaret te mos e kishin cliruar dot Shqiperine nga nazistet Gjermane dhe Shqiperia te kishte qene nje vend i pushtuar deri ne vitin 1990, sic do e deshironin bashkepunetoret e nazizmit.

  Imagjinoni gjithashtu sikur nazistet te kishin bere krime ndaj popullsise civile gjate kesaj periudhe pushtimi, dhe organi politik qe i merrte keto vendime kriminale te ishte partia e tyre X.

  Nese mbas 45 vjetesh krimi dhe terrori, kur me se fundi Amerikanet t’i clironin Shqiptaret nga kthetrat e nazismit, a do kishte njeri qe do ta votonte partine X?
  A do ishte partia e krimit dhe terrorit X, tashme e riemeruar partia Y, partia me e madhe politike mbas 30 vjetesh liri?

  Qe ketu e kupton genjeshtren e madhe te krimeve te kamunizmi. Nese do kishte krime te kamunizmit ne Shqiperi, partia e Kamunistave / e Punes / Socialiste, do ishte partia me e urryer si institucioni ku u hartuan, miratuan dhe zbatuan keto politika kriminale.

  Por fakti eshte qe kjo eshte partia me e madhe politike ne Shqiperi, dhe ky fakt i jep kuptim nje sere fenomenesh te tjera ne dukje shume absurde.

  Perse maloku i oreve te para, antikamunisti Edvin Rama, u be kryetar i partise qe themeloi Enver Hoxha, dhe perse gjate periudhes kur kjo parti eshte ne pushtet lufta ndaj kamunizmit merr dimensione te reja me hapje muzeumesh ndaj terrorit kamunist si “shtepia e gjetheve”, “bunk’art” apo “kampi i aushvicit”?

  Edvin Rama do te na mbushe mendjen se arsyeja pse “nuk duroi dot as nje ore brenda PD-se” ishte se aty ishte “kamunisti” Sali.

  Po si ka mundesi qe politikani me i madh i te gjitha koherave (sic i referohen sot “maloket e penduar” Edvin Rames) nuk do e mundte dot “kamunistin serb” Sali brenda “partise se shpreses” (sic i referohet Rama PD-se)?

  Si ka mundesi qe partia “e studenteve”, partia “e endres se dhjetorit” do preferonte nje “kamunist serb” perballe nje Edvini patriot?

  Cfare “fitore ndaj kamunizmit” realizuan keta “studente demokrate”, cfare regjimi permbysen keta “petrita”, kur “kamunisti serb” Sali i mundi ata edhe brenda partise se tyre?

  Dhe nese “kamunisti serb” Sali ishte me i forte se gjithe keta “studentet liri-dashes”, perse Edvini, ky protagonist qe na solli demokracine, nuk themeloi nje parti te re, sic bene me dhjetera axhaminj si puna e tij?

  Ajo qe i dallon historite e genjeshtra nga e verteta, eshte pikerisht fakti se genjeshtrat jane te mbushura me absurditete te kesaj natyre dhe provokojne te tilla pyetje ne dukje pa pergjigje.

  Arsyeja pse Rama nuk u be pjese e PD-se dhe nuk themeloi nje parti te re demokratike, eshte sepse grushtet e shtetit jane me perkufizim te paqendrueshem. Ata qe e organizuan grushtin e shtetit te 1990 e dinin qe partia qe themeloi Enver Hoxha do vazhdonte te ishte partia me e madhe politike dhe fitorja e tyre do ishte jete shkurter.

  Prandaj Ramizi u kujdes te instalonte trashegimine e tij politike ne krye te kesaj partie, trashegimi pjese e se ciles eshte edhe Edvin Rama.

  Dhe eshte fare e llogjikshme qe trashegimia politike e Ramizit, malokut qe “permbysi kamunizmin” do munduhet te mbroje investimin e saj.

  Baza e asaj partie eshte po ajo qe i dha jete kamunizmit, prandaj Edvinit i duhet te investohet personalisht ne krijimin e “atraksioneve turistike” te tipit “bunk’art”, “shtepia e gjetheve” apo “Aushvici Shqiptar”.

  Reply to this comment
  • Bureto August 19, 21:26

   T’i lemë tjerrjet e gjata dhe të dalim tek thelbi. Le të pranojmë se Edi Rama ka bëma më shumë se aq, nga ato që shkruan ti Maloku……Por pos të gjithave, bën mirë apo bën keq Rama që ka hapur muzetë për krimet e komunizmit? Bëri mirë apo keq Rama që në katër vjet shleu tetë këstet e të burgosurve politikë, kur qeveria e mëparëshme alias antikomuniste e djathtë, shleu vetëm dy në tetë vjet? Do ta fusim në burg Ramën, për zullume në fushën ekonomike, por a do ta fusim dot dhe për vrasje të njerëzve të pafajshëm? Jam dakord që DioGuardi etj, flirtuan me Ramiz Alinë që të zhbllokonte/hapte rregjimin komunist, apo beson se atë e bënë dhjetoristët e udhëhequr nga banditi Azem dhe skota e pardesyve të bardha? Po për Atë udhëheqësin e Madh, që me megafon nga Qyteti Studenti, përshëndeste shokun Ramiz Alia se lejoi pluralizmin ke ndonjë gjë për të thënë? A beson ti, e shumë si ti, se PD dhe PS, pa folur për partiçkat, nuk janë dy gjysmat e bajgës PPSh, të ndarë në mes nga rrotat e qerres së historisë? (E ka thënë D.Agolli, patriarku i PS=PPSh, në një çast sinqeriteti). Po pse qenka normale që në krye të një partie, alias demokratike të ishte një sekretar i PPSh dhe në gjysmën tjetër na qenka blasfemi që sot të jetë një që s’qe komunist, qoftë ky dhe Rama, por të paktën unë besoj se ka qenë antikomunist? Pse Ramizi preferoi, në fakt delegoi, në krye të dy gjysmave të PPSh, dy komunistë, që në simbiozë me njëri-tjetrin na sollën demokraturën që ‘gëzojmë’ sot dhe nuk bënë dekomunistizimin, siç gjithë lindja komuniste e bëri? Po mirë do pyesësh, ky antikomunisti Rama çdo në krye të një partie të prejardhur nga P.Komuniste? Epo kjo do spjegim të gjatë, por po të kesh kuriozitet, pyet Saliun se ai e di më mirë, e di që nga ajo natë tek shtëpia e Gramoz Pashkos, në atë që është quajtur mbledhja e shpalljes së PD, sipas platformës katoviciane të Ramiz Alisë. Dhe së fundi a është Rama që krijoi institutin e hapjes së dosjeve, lejon hapjen e muzeut te kampit të Tepelenës dhe atë memorialin e Savrës që u përurua sot? Pse nuk u bënë më parë këto, kur në pushtet ishte gjysma tjetër e PPSh, ajo antikomunistja? Të paktën të ishte bërë kryekampi i tmerrshëm i Spaçit, por u la të kthehej ai në një gërmadhë? Tani bilancin bëje vetë.
   Të siguroj që me drejtësinë e re, edhe Rama do të bjerë në gropën që me ngulm e hapi vetë, edhe pse ‘antikomunistët’ e ndershëm dhe komunistët falso, ish aleatë të Ramës, nuk lanë gur pa lëvizur që ajo gropë të mos hapej. Po ku të linin amerikanët, që me shkop i detyruan me bisht në shalë dhe zemër të thyer, ta votonin 140 me zero. Por Rama do ta kuptojë shumë shpejt se ka bërë gabim që u rrjeshtua me ta dhe BE, siç bëri dhe Komandanti që fitoj luftën me gjermano-ballistët se u rrjeshtua me koalicionin e madh, që në fakt ai është po ai dhe sot. Eh, këta komunistët e vërtetë janë djaj, dinë si merret dhe mbahet pushteti, ata të rremët veprojnë ca ndryshe edhe pse në ato fillime, ata u dhanë një ndihmë të paparë. Por ja që e shpërdoruan dhe ua bënë peshqesh Ramës. Megjithëatë jeta është e gjatë dhe u jep të gjithëve hakun. Veç, asnjëra palë, merak të mos kenë, se pasuri vunë dhe nga të pabrekë, u bënë të pasur nga kurrizi jonë, dhe ua kanë siguruar mirë jetën bijve e bijave të tyre, edhe për tre breza. Po ne të shkretët ç’të bëjmë me këtë pensionin tonë! Kjo është çështja!. Nuk di, “Malokët janë sllavë…”, a jeni dhe ju në këtë hall si ne?!…..

   Reply to this comment
  • Doni apo nuku doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET. August 25, 15:45

   O ti malok i “qyteteruar”,sa per dije e kulture,politika shqiptare ne votimet e fundit parlamentare nga Populli doli e dhjere ,por “kenare”.O malok i “qyteteruar shikoni rrezuktatet e atyre pslozgjedhjeve dhe do te bindeni qe ramavicet vazhdojne te sundojne vetem me 53 perqindeshin e 41 perqindeshit qe moren pjese me deshire apo imponim ne ato palozgjedhje.Ne moralin e ramovicerve eshte te perfundojne Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe te zbatojne me korrektesi ligjin e Dekriminalizimit dhe jo te gufohen si gjeli siper plehut te tyre per “ndershmeri”ne nje kohe kur USA e BE vazhdon te kerkoje me force zbatimin sa me shpejt te Reformes ne Drejtesi,si dhe zbatimin po me korrektesi te Vettingut e Ligjit te Dekriminalizimit.Sikurse po duken bathet ramavicet kane zgjedhur rrugen drejte banges se akuzes si bashkeautore apo autore me riciklimin e botes se krim-korrupsionit-ekstremist-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet,plus opozite i thencin dhe me ate pjese te biznesit e medjas qe ne dien me diell vazhdojne te punojne si lavatrice duke pastruar leket e piset.Ramavicerit duhet te binden se futbollit me dy porta brenda bijve te eterve te diktatures komuniste e mostrave te tyre me nje barre krimesh mbi supe,i mbaroje vaji kandilit.Nuku do te kete leke te piset dhe pushtet brenda djallit qe ti shpetoje nga bange e akuzes.Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza si dhe mijra femije te mbetur jetim,pa haruar nje pasuri kombetare e private te grabitur e te tjetersuar me fuqine kriminale-korruptive te tre pushteteve qe kerkojne drejtesi dhe jo lojra fjalesh e lloqe kavajsish;thote POPULLI.Besoni,binduni e rrefehuni nje here te vetme ne jete,qe Populli,USA,BE,e Ligji dhe Zoti t’ju meshirojne.Rruge te mesme nuku ka,o me krimin e korrupsionin e ne burgun e Recit,ose bashkepunim me Drejtesine e ne sherbim te POPULLIT dhe ne liri.

   Reply to this comment
  • Doni apo nuku doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET. August 25, 15:56

   O ti malok i “qyteteruar”,sa per dije e kulture,politika shqiptare ne votimet e fundit parlamentare nga Populli doli e dhjere ,por “kenare”.O malok i “qyteteruar shikoni rrezuktatet e atyre pslozgjedhjeve dhe do te bindeni qe ramavicet vazhdojne te sundojne vetem me 53 perqindeshin e 41 perqindeshit qe moren pjese me deshire apo imponim ne ato palozgjedhje.Ne moralin e ramovicerve eshte te perfundojne Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe te zbatojne me korrektesi ligjin e Dekriminalizimit dhe jo te gufohen si gjeli siper plehut te tyre per “ndershmeri”ne nje kohe kur USA e BE vazhdon te kerkoje me force zbatimin sa me shpejt te Reformes ne Drejtesi,si dhe zbatimin po me korrektesi te Vettingut e Ligjit te Dekriminalizimit.Sikurse po duken bathet ramavicet kane zgjedhur rrugen drejte banges se akuzes si bashkeautore apo autore me riciklimin e botes se krim-korrupsionit-ekstremist-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet,plus opozite i thencin dhe me ate pjese te biznesit e medjas qe ne dien me diell vazhdojne te punojne si lavatrice duke pastruar leket e piset.Ramavicerit duhet te binden se futbollit me dy porta brenda bijve te eterve te diktatures komuniste e mostrave te tyre me nje barre krimesh mbi supe,i mbaroje vaji kandilit.Nuku do te kete leke te piset dhe pushtet brenda djallit qe ti shpetoje nga bange e akuzes.Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza si dhe mijra femije te mbetur jetim,pa haruar nje pasuri kombetare e private te grabitur e te tjetersuar me fuqine kriminale-korruptive te tre pushteteve qe kerkojne drejtesi dhe jo lojra fjalesh e lloqe kavajsish;thote POPULLI.Besoni,binduni e rrefehuni nje here te vetme ne jete,qe Populli,USA,BE,e Ligji dhe Zoti t’ju meshirojne.Rruge te mesme nuku ka,o me krimin e korrupsionin e ne burgun e Recit,ose bashkepunim me Drejtesine e ne sherbim te POPULLIT dhe ne liri.Dhe se fundi kampi i Tepelenes sikurse kampet e burgjer e komunizmit don apo nuku don DioGuardi ky dobic apo mercenare i diktatures komuniste,ata te marre sebashku kane qene nje Auzwic,apo nje Mathauzen.

   Reply to this comment
 10. Igli August 17, 13:07

  Ai muze qe doni te ngrini z.k.bashkise mund te beje kureshtar 5 turiste ne vit dhe do te jete nje kosto per ta mbajtur,se fitime me 5 bufa te huaj qe do te vine nuk ka.Por do te keni perbuzjen e gjithe Shqiperise dhe ne vecanti te popullit atdhetar te Tepelenes.Mos u hipnotizo nga fjalet e Edi Rames se ai eshte nje njeri i paqendrueshem menderisht.Po te qe per te njerezit duhet te dalin rrugeve bythejashte sepse per te eshte menyre e te shpehurit te artit.Dhe nje here ..mos degjo psikopatin Rama se do tju ngelet juve njolla.

  Reply to this comment
 11. Messerschmidt August 17, 13:10

  Dio Guardi nje pargpames vendmitar per kombin shqiptar!

  Shume Falmeniderit!

  Reply to this comment
 12. Budallenjte dhe plepat behen te gjate August 17, 14:06

  Perversiteti I rames nuk ka kufi dhe meson kte bolen e tepelenes te beje marrezira te cmendura.
  Skicofren sociopathi Rama nuk ka kufi. Te kishte fuqine e nje shteti te madh do ta kishte zhdukur boten.
  Plus qe ka nga mbrapa idiota si bazja I topelenes

  Reply to this comment
 13. Landi August 17, 14:37

  Seshte faji i Termetit, se aq tru ka, por i ketij histerikut te llastuar te bllokut qe eshte i dashuruar marrezisht pas vetes dhe qekemi kryeminister dhe qe ben idiotsira per tu shitur si antikomunist.
  Paradokset, deliret dhe idiotsirat nuk kane fund. Edi Rama po te mos ishte ai qe eshte nje pinjoll blloku, sdo kishte pasur kurre asnje nga privilegjet e pafundme qe ka pasur dhe qe nuk ka humbur kurre. Sot do te ishte nje zullap dy metrosh qe kerkonte Pune me mistri ne dore tek sheshi Omonia.

  Reply to this comment
 14. Atdheu kerkon ta shpetojmw August 17, 14:40

  Tepelena dhe tepelenjotet kanew kontribuar ne historine e kombit tone (Ali Pasha, Selam Musai, etj) dhe kanw derdhur gjak per clirimin e Shqiperise si rralle ndonje tjeter rreth.
  Si guxon Edi Rama dhe banda e politikaneve shqiptare te pas viteve 90-te te fyeje kete popull trim e heroik me idiocin e Memorialeve te Auschwitz-it simbol i genocidit kunder hebrenjve ne Shqiperine qe eshte i vetmi vend i botes ku u shpetuan te gjithe cifutet qe ishin madje lehtesoi emigrimin dhe u be vendkalimi per emigrantet cifute nga Gjermania, Austria, Hungaria etj.
  C’po ndodh kwshtu ne vendin tone? Cila Asfali ose UDB fshihet pas ketyre perpjekjeve per te njollosur historine tone? Kush mundohet te krijoje te tilla idioci groteske te kampeve te Aushvicit qw nuk i ka krijuar as Rusia ku Stalini vrau 25 milion ruse as Mao Ce Duni qe vrau 40 milion kineze.
  Kush mundohet te fyeje popullin atdhedashes dhe luftetar te pashoq te Tepelenes?
  Neqofte se ka nje Memorial Madheshtor qe duhet ngritur ai duhet ngritur pwr heroizmin dhe patriotizmin e ketij populli, per 200 burra pleq e femije hormovite,qe THERREN andartet greke, nw fshatin Kodwr aty ku thote edhe Dio Guardi, ky patriot i flakte i Shqiperise.
  Ne vend qe te beje kete, kjo bande ngre memoriale per trupat pushtuese greke ne Dragot te Tepelenes!!!!!!!.
  As EWdi Rama as politikanet askush nuk ka tw drejtete vendose per kete ceshtje ne nje demokraci, vec popullit heroik te Tepelenes martire. Askush tjeter.

  Reply to this comment
  • mirel August 17, 19:34

   He pra, kete thuaj si guxon banda e Ramutit, keto lloj plerash qe votat i marrin ne familjet e partizaneve, ne bazen e socialisteve?
   Ka ardhur koha qe te qerrohen njehere e mire nga PSja e patrioteve te vertete shqiptare.
   Poshte Rami Esadisti dhe te tere larot qe e shoqerojne

   Reply to this comment
 15. Atdheu kerkon ta shpetojmw August 17, 14:44

  Tepelena dhe tepelenjotet kanew kontribuar ne historine e kombit tone (Ali Pasha, Selam Musai, etj) dhe kanw derdhur gjak per clirimin e Shqiperise si rralle ndonje tjeter rreth.
  Si guxon Edi Rama dhe banda e politikaneve shqiptare te pas viteve 90-te te fyeje kete popull trim e heroik me idiocin e Memorialeve te Auschwitz-it simbol i genocidit kunder hebrenjve ne Shqiperine qe eshte i vetmi vend i botes ku u shpetuan te gjithe cifutet qe ishin madje lehtesoi emigrimin dhe u be vendkalimi per emigrantet cifute nga Gjermania, Austria, Hungaria etj.
  C’po ndodh kwshtu ne vendin tone? Cila Asfali ose UDB fshihet pas ketyre perpjekjeve per te njollosur historine tone? Kush mundohet te krijoje te tilla idioci groteske te kampeve te Aushvicit qw nuk i ka krijuar as Rusia ku Stalini vrau 25 milion ruse as Mao Ce Duni qe vrau 40 milion kineze.
  Kush mundohet te fyeje popullin atdhedashes dhe luftetar te pashoq te Tepelenes?
  Neqofte se ka nje Memorial Madheshtor qe duhet ngritur ai duhet ngritur pwr heroizmin dhe patriotizmin e ketij populli, per 200 burra pleq e femije hormovite,qe THERREN andartet greke, nw fshatin Kodwr aty ku thote edhe Dio Guardi, ky patriot i flakte i Shqiperise.
  Ne vend qe te beje kete, kjo bande ngre memoriale per trupat pushtuese greke ne Dragot te Tepelenes!!!!!!!.
  As EWdi Rama as politikanet askush nuk tw drejtete vendose per kete ceshtje ne nje demokraci, vec popullit heroik te Tepelenes martire. Askush tjeter.

  Reply to this comment
 16. Alfredi August 17, 15:22

  Edi Rama eshte po aq mut sa eshte Sali Berisha.

  Reply to this comment
 17. Egla August 17, 15:29

  Kryetari i Bashkise se Tepelenes(ballaboksi) nuk e ka nivelin per ta kuptuar rendesine e ceshtjes ne fjale.Rama skizifren ndersa ky kokbosh ballaboks.

  Reply to this comment
 18. Intelektuali pe lecke perendimore August 17, 15:44

  Joe Dio Guardi eshte pa dyshim njeriu dhe politikani qe ka kontribuar me shume se kushdo, absolutisht me shume se kushdo, per ceshtjen shqiptare pas viteve 90-jovetem me nderhyrjet personale per ta bere te njohur ceshtjen shqiptare ne kongresin e ne median amerikane, pwr tw krijuar lobin shqiptar ne kongres me kongresmenet Gilman, Tom Lantos, Elliot Engel etj., por edhe me nderhyrjet e guximshme kunder politikes antishqiptare qe eshte ndjekur nga disa qeveri shqiptare.
  Askujt nuk i jemi borxhlinj e mirenjohes ne shqiptaret e ndershem per te gjitha keto me shume se sase sa PATRIOTIT TE FLAKTE Joe Dio Guardi.
  Me mendjeprehtesi e nuhatje te forte prej politikani ai na le te kuptojme me kete leter te tij qellimet djallezore te fqinjve tane per te vetwnjollosur emrin e Shqiperise e te populit shqiptar.
  Wshtw pwr tw ardhur keq dhe fatkeqesi kombetare qe ka akoma midis nesh mosmirwnjohes injorante qe perpiqen te denigrojne sot figuren me te shquar te atdhetarise shqiptare, Joe Dio Guardin.
  Gjuha rrugacerore qe perdor i vetequajturi intelektual pa vepra te shkruara (a mund te kete te tille intelektuale ne bote?) nuk arrin ta njollose emrin e Dioguardit si Atdhetar i MADH shqiptar as t’i zvogeloje meritat e tij.
  Lere intelektualizmin, por edhe njw fije burreri te kishte ky pseudo duhej t’i dilte me emrin e tij hapet , sic ben Dio Guardi e jo duke u zvarritur me pseudonimin inte lektuali (o seharova “intelektuali perendimor” pa asnje botim) ne llagemet e internetit.

  Reply to this comment
 19. USA August 17, 15:55

  DioGuardi “tradheton” gruan e tij

  Shirley Cloyes DioGuardi: Shqipëria të përballet me të shkuarën komuniste
  February 25, 2018
  Diktatori komunist Enver Hoxha e nënshtroi Shqipërinë për 45 vite me një nga regjimet më shtypëse e më të centralizuara që bota ka njohur ndonjëherë. Qindra mijëra shqiptarë iu nënshtruan arrestimeve, torturave, dhe burgosjeve. Disa mijëra u vranë nga viti 1945 deri atëherë kur Hoxha vdiq dhe kur regjimi i pasardhësit të tij, Ramiz Alia, ra në vitin 1991.

  Kur regjimi i Alisë filloi të thyhej në vitin 1990, elita komuniste u kundërvu. Furnizimet me ushqim e energji u pakësuan dhe mijëra shqiptarë vërshuan drejt varkave për të arritur lirinë në Itali. Ikja nga komunizmi u kap nga ekranet televizive në të gjithe botën. Mirëpo, kur qeveria e zgjedhur në mënyrë demokratike e Sali Berishës erdhi në pushtet në vitin 1992, aty nuk kishte një konfrontim me jetën nën komunizëm në Shqipëri. Qeveria e Berishës u lëvdua nga komuniteti ndërkombëtar për një kalim pa gjakderdhje nga regjimi i tmerrshëm i Hoxhës në demokraci. Kjo lëvdatë u meritua me të drejtë, por jo mohimi i kujtesës së komunizmit. Sali Berisha ishte mjeku personal i Enver Hoxhës. Edhe pse ai nuk mori pjesë personalisht në përgjimin, torturimin, arrestimin, burgosjen në kushte që s’përshkruhen, dhe vrasjen e shqiptarëve të quajtur “armiqë të popullit’ nga Hoxha dhe bashkëpunetorët e tij, Berisha dhe familja e tij jetuan një jetë të privilegjuar përderisa aq shumë qytetarë po vuanin dhe vdiqnin.

  Sikurse kombet tjera Eurojuglindore që dolën nga fashizmi nën dominimin nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore vetëm që të mbërtheheshin nga komunizmi, Shqipëria varrosi historinë e Holokaustit (edhe pse ndryshe nga popujt tjerë, roli i shqiptarëve gjatë Luftës së Dytë Botërore konsistonte në shpëtimin e secilit hebre që jetonte në Shqipëri ose që kërkonte strehim aty[i]). Shtypja e Holokaustit u lehtësua nga fakti se shumica e Hebrenjve Evropianë që mbijetuan nuk ishin psikologjikisht në gjendje të ndanin me të tjerët tmerrin që kishin përjetuar, veçanërisht me një publik që donte ta harronte luftën dhe të vazhdonte me jetën përpara. I njëjti model do të ndiqej pas rënies së komunizmit. Në Shqipëri, historia e regjimit komunist-stalinist nën Enver Hoxhën u shtyp, dhe shumica e të mbijetuarve kishin frikë të flisnin për krimet ndaj tyre të bëra prej njerëzve të popullit të vet. Dy dekada pas rënies së komunizmit, Shqipëria ka dështuar që të përballet me të kaluarën e saj.

  Pajtimi me daljen e tyre nga 400 vite pushtimi Osman, pastaj me okupimin nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe pastaj me 45 vite të komunizmit në shekullin 20-të është detyrë e të gjithë vendeve dhe grupeve etnike të Ballkanit. Në vitin 2012, shume vende në Evropën Jugore kanë filluar të raportojnë detajisht për periudhën komuniste. Siç i tha gazetës The New York Times në shkurt të vitit 2012 Lukasz Kaminski, president i Institutit të Kujtimit Kombëtar të Polonisë:

  “Në mënyre që ne të mbrojmë vetveten në të ardhmen ndaj regjimeve totalitare, ne duhet të kuptojmë se si ato kanë operuar në të kaluarën, si një vaksinë. Përgjatë Evropës Qëndore dhe Jugore një konsensus i qetësisë duket të ketë marrë fund, konsensus që kurrë nuk i shoi krejt kritikat dhe diskutimet por që i mbuloi zërat që thirrnin për llogaridhënie të shumëpritur.”

  Pavarësisht debatit të vazhdueshëm të brendshëm, Shqipëria fatkeqësisht nuk ishte në mesin e kombeve ish-komuniste e angazhuar në dhënien e llogarisë së shumëpritur. Aty nuk ka pasur përmbyllje në formë publike – asnjë gjykim, asnje burgosje të torturuesve, asnjë komision të së vërtetës – vetem falje për aktbërësit. Hapja e arkivave komuniste është thelbësore për ti bërë të ditur botës atë që ndodhi nën regjimin e Hoxhës dhe për ti sjellur përmbyllje viktimave – mos ta përmendim faktin se kjo do të shtronte bazën për ti dhënë atyre njohje kombëtare dhe dëmshpërblim për vuajtjet e tyre.

  Siç ka shkruar figura e njohur letrare Ismail Kadare në hyrje të librit të Bedri Blloshmit të botuar në vitin 2010 që përshkruan vrasjen e vëllaut të tij Vilsonit dhe të Genc Lekës nga regjimi i Hoxhës: “Komunizmi ka rënë në Shqipëri, por jo edhe pluhuri dhe duhma e tij. Vezët e gjarpërit ende janë gjithkund. Ato vazhdojnë të pjellin mashtrim, dhunë psikologjike, dhe veçanërisht urrejtje. Ato janë shpërndarë në partitë e së majtës e të djathtës, në partitë e vogla dhe të mëdha. Ato qëndrojnë syhapur për të siguruar mbrojtjen historike të diktaturës së rënë. Ato nxisin një kritikë sipërfaqësore, shpesh në nivel të poemave dhe artistëve, për të zhvendosur vëmendjen larg asaj që perbënte thelbin e sistemit: krimin e vërtetë.”

  Ekspozimi i “krimit të vërtetë” kërkon konfrontim me të kaluarën komuniste të Shqipërisë – një konfrontim që kërkon së pari ndëgjimin e zërave të viktimave të Enver Hoxhës. Në vijim janë historitë gojore të tre shqiptaro-amerikanëve (Pëllumb Lamajt, Rajmond Sejkos, dhe Eqerem Mujos) që ia dolën të mbijetonin vite të burgimit në burgun famëkeq të Spaçit.

  Rezistenca ndaj persekutimit, burgimit, torturës, dhe vrasjes: rasti i Pëllumb Lamajt. Nga viti 1945 deri në 1991, diku rreth 5,500 burra dhe gra u ekzekutuan, dhe afër 100,000 u dënuan me burgim (40 burgje) dhe 50 kampe të internimit dhe punës së detyruar sepse ata u konsideruan “armiqë të popullit.” Poeti dhe aktivisti Pëllumb Lamaj, që erdhi në Shtetet e Bashkuara dy vite pas rënies së komunizmit, doli të ishte njëri prej tyre. Ai ishte 20 vjeç kur u dërgua në burgun e Spaçit në vitin 1979, ku do të kalonte 11 vite te jetës së tij.

  Pëllumbi u lind në një ferm në Çlirim, Shqipëri, afër qytetit të Fierit, me 4 Janar 1959. Për arsye se aty kishte një përqëndrim të resistencës kundër komunistëve në rajon, shumë familje u vendosën në kampe internimi. Në vitin 1957, kur Pëllumbi ishte 8 vjeç, babai i tij, që po fitonte bukën e gojës për familjen e tij shtatë anëtarëshe me rrogë të vogël, u akuzua dhe u dënua nga një “gjykatë kangaroo” për rritjen e kafshëve dhe shkëmbimin e lopëve për qumësht pa lejen e qeverisë lokale.

  Më herët, gjatë Luftës së Dytë Botërore, anëtarët e familjes Lamaj dhe familjes së nënës së tij, Lepenicët, u vranë gjatë luftimit kundër fashistëve italianë dhe mëpastaj kundër nazistëve si anëtarë të Ballit Kombëtar. Në të dyja rastet, ata u tradhtuan nga komunistët. Xhelal Lepenica, daja i Pëllumbit, u vra gjatë luftës civile që shpërtheu në Shqipëri në përfundim të Luftës së Dytë Botërore. Pas vrasjes së tij, forcat shqiptare komuniste vallëzuan në varrin e tij, dogjën dhe shkatërruan pasurinë e tij, dhe konfiskuan të gjitha gjërat materialet të tij. Që atëherë e tutje, regjimi brutal dhe torturues i Enver Hoxhës u shkaktoi dhimbje dhe vuajtje familjeve Lamaj dhe Lepenica për dekada të tëra. Kjo u intensifikua pas ikjes së Qemal Lepenicës, njëri prej dajve te Pëllumbit nga Shqipëria për në Gjermani në vitin 1951.

  Pas dënimit dhe burgosjes së babait të tij në vitn 1967, Pëllumbi, nëna e tij, dhe vëllezërit e motrat e tij u transferuan me forcë në një fshat të quajtur Skrofotinë, afer Vlorës. Kështu kujton Pëllumbi: “Ne u vendosëm në mes të askundit – nëna ime me pesë fëmijë. Si djal 8 vjeçar, në ndërdije unë fillova të kuptoj domethënien e terrorit komunist. Burgosja e babait time çoi në përiudhën më të vështirë të jetës sonë. Gjatë kësaj kohe, nëna ime ishte heroina ime. Ajo ishte kurrizi i familjes.” Në shkollë femijët e tjerë na quanin kulak, që do të thoshte “armik i popullit.” Kur shkoja në shtëpi, unë e pyetja nënën time, “Si duhet t’u përgjigjem këtyre fyerjeve” Ajo thoshte, “Thuaj atyre që je krenar që je kulak për shkak të historisë së familjes tënde.”

  Kur Pëllumb Lamaj mbaroi shkollën fillore në vitin 1974, ai ishte i vetmi student të cilit iu ndalua e drejta për t’iu bashkuar organizatës së të rinjve shqipare sepse, sipas mësuesit të tij Armando Kushta, ai “kishte sytë e tij të fiksuar në perëndim” dhe kishte shfaqur shenja të të qenit “kapitalist.” Sipas Pëllumbit, “Kjo ishte perpjekje e Kushtës për të më bindur mua që të mos shkojë në shkollë të mesme.” (Ironikisht, pasi komunizmi filloi të binte në Shqipëri në vitin 1990, Kushta do të jetë njëri prej individëve të parë që la vendin dhe imigroi në Shtetet e Bashkuara.)

  Familja e Pëllumbit e konsideronte arrestimin e tij vetëm çështje kohe, meqë ai dhe vëllai i tij refuzuan që të kolaboronin me policinë sekrete të njohur në Shqipëri si Sigurimi – refuzim ky që nën regjimin e Hoxhës nënkuptonte burgimin si dënimin më të vogël, dhe ekzekutimin si dënimin më të lartë. Duke shikuar prapa, Pëllumbi tha se data Mars 1, 1979, është “dita që unë kurrë nuk do ta harroj”:

  “është e gnulitur në mendjen time dhe nuk harrohet. Atë ditë, Sigurimi më arrestoi dhe më akuzoi mua si “armik i popullit.” Pas disa muajsh burgimi, u dënova bazuar në dëshmi të rrejshme dhe u dënova me 15 vjet të punës së rëndë në burgun famëkeq të Spaçit. Isha njëri prej të burgosurve më të rinj që u dërgua në Spaç. Edhe këtë ditë, plagët e regjimit të tyre torturues janë në trupin dhe mendjen time.”

  Pëllumbi that se burgu i Spaçit ishte diçka nga Infernoja e Dantes. Sipas tij, “Spaç është një vrim e zezë në fund të kanjonit, rrethuar nga kodra të errëta e të zymta. E vetmja kohë kur një i burgosur mund të shihte pak qiell të kaltër ishte në mesditë. Natën, kur dritat ndizeshin dhe qëllonin rrethojës së burgut për të parandaluar ikjen e të burgosurve, qielli vijëzohej me refleksionin e telave me gjemba. “Të burgosurit ishin të ndarë në grupe që punonin parreshtur me ndërrime në miniera nën sytë vëzhgues të rojeve që shkaktonin dënimin –në menyre rutine, pa diskriminim, dhe shpesh në mënyre brutale. Për arsye se neve mezi na jipnin ushqim sa për të mbijetuar, shume burra vdiqën. Çdo ditë, kur ne shkonim në miniera, ndiheshim sikur ne po marshonim drejt guillotinës duke mos ditur nëse to do të mbijetonim edhe një ditë tjetër.

  “Regjimi na vodhi rininë dhe shkatërroi të gjitha shpresat dhe ëndrrat tona. Por unë kurrë nuk harroj fjalët e të burgosurve më të vjetër që thoshnin “Nëse del prej këtu, të lutem thuaj botës së qytetëruar se ne ishim martirë, se ne kërkuam lirinë nga ata që na morën lirinë, se ne kundërshtuam shtetin kriminal të sunduar me grusht të hekurt nga tirani i pamëshirë, Enver Hoxha.”

  Në maj të vitit 1984, një kryengritje ndodhi në burgun e Qafë-Barit. Tre të burgosur u egzekutuan dhe të tjerët u dënuan me 25 vjet burgim, disa prej të cilëve mëpastaj u sollën në Spaç, u torturuan, dhe u hodhën në çeli. Kur ata u liruan në kamp ditë më vonë, trupat e tyre ishin të plagosur dhe rrobat e tyre të zhytura në gjak. Për arsye se disa nga burrat kishin qenë shokë të Pëllumbit në të kaluarën, ai filloi ti ndihmonte atyre me pak ushqim dhe veshmbathje. Duke e parë këtë, kolaboracionistët dhe të burgosurit, thirrën “Rojet e Kuqe,” dhe Pëllumbi i raportoi menjëherë Shyqyri Toskës, Shef i Policisë Sekrete. Pastaj, ai u prangos dhe u dërgua në zyrën e Toskës.

  “Toska filloi të bërtiste se ai do më jepte mua një mësim që unë kurrë nuk do ta harroj. Ai i urdhëroi Rojet e Kuqe të më dërgonin në një dhomë afër zyrës së tij, kur ai më torturoi për orë të tëra. Ata më sulmuan me dru, çizmet e tyre, dhe shkopinj të drurit deri sa unë humba vetëdijen. Kur më në fund hapa sytë, një mjek në një xhaketë të bardhë ishte sipër meje duke ma kontrolluar pulsin tim dhe duke më dhënë një injeksion. Ai i tha Toskës ta ndalte torturën se pulsi im ishte shumë i dobët. Isha i shtrirë në dysheme prej çimentos i zhytur në gjak, i paaftë të lëvizja, Dora ime e majtë ishte e thyer dhe rridhte gjak, dhe gishti i madh i këmbës së majtë ishte shtypur.

  “Tortura kishte filluar në mëngjes, dhe unë mendova se ishte mesi i natës, kur ata më hodhën në çeli. Kur arrita në kamp, të gjithë të burgosurit panë plagët në duart dhe këmbët e mia, dhe secili e kuptoi se isha torturuar se i kisha ndihmuar të burgosurit e tjerë. Isha krenar që i ndihmova ata, dhe i thashë Shefit Toskës se “Një ditë do të sillesh para drejtësisë për krimet e tua.” Por fatkeqësisht, drejtësia nganjëherë është vetëm një ëndërr. Shumë prej njerëzve që ishin përgjegjës për dekada persekutimi, torture, dhe vrasje në Shqipëri janë duke jetuar jetë të privilegjuar dhe ushtrojnë pushtet në një qeveri të korruptuar. Nuk ka pasur “gjykim Nuremburgu” për komunistët shqiptarë të cilët u munduan ta shkaterojnë popullin e tyre, dhe Perëndimi ka zgjedhur që ti injorojë krimet e tyre.”

  Në gusht të vitit 1990, Pëllumb Lamaj u lirua nga burgu – në fjalët e tij, “simbolikisht pas rënies së Murit të Berlinit.” Dy vite më vonë, ai pranoi një mundësi për të ardhur në Shtetet e Bashkuara. Për këtë, ai reflektoi, “Kisha fatin sepse nuk kishte hapësirë për mua në Shqipëri. Të njejtët njerëz që më kishin persekutuar mua dhe të tjerët, duke përfshirë Shyqyri Toskën, qëndruan në pushtet.”

  Pëllumbi kurrë nuk harroi fatin e familjes së tij, të burgosurve në Spaç, dhe të atyre që u shuajtun nën regjimin e Hoxhës: “Gjatë njëzet viteve të fundit,” ai tha, “kam ndjekur drejtësinë përmes çdo mediumi të informimit që kam qenë në gjendje të perdor për të ekspozuar helmin dhe regjimin torturues që gëlltiti Shqipërinë dhe që i shtriu tentakulet e tij në të gjitha trojet shqiptare në Evropën jugore.”

  Hoxha spastron rivalët e tij: shkatërrimi i familjes Sejko

  I lindur në vitin 1922 në Konispol, Temë Sejko iu bashkua Partisë Komuniste gjatë Luftës së Dytë Botërore gjersa luftonte me partizanët. Pasi Shqipëria u çlirua nga okupimi nazist në nëntor 1944, Temë studjoi në akademinë ushtarake në Moskë. Ai do të kthehej prapë nga viti 1955 deri më 1957, kur u ngrit në gradë të një admirali të rrallë dhe komandonte forcat detare të Shqipërisë në Vlorë. Shkurt, ai ishte pjesë e regjimit komunist gjatë fazës së parë të sundimit të Enver Hoxhës.

  Në fundvitet e 1950-ve, Hoxha filloi të largohej nga aleancat e tij me Jugosllavinë e Marshall Titos dhe Bashkimit Sovjetik. Kur çarja në mes Bashkimit Sovjetik the Kinës Maoiste u bë në vitin 1961, Hoxha mori anën e Maos, e ai dhe aleatët e tij më të ngushtë nisën spastrime për ti eliminuar rivalët. Temë Sejko ishte njëri nga njerëzit që ata synuan. Po ashtu ishin vëllezërit e tij, sepse ata besohej të kishin pikëpamje politike që kërcënonin Hoxhën. Në mëngjesin e 28 korrikut, 1960, Temë shkoi në punë si zakonisht, vetëm për ta gjetur veten të arrestuar dhe të akuzuar për “pjesëmarrje në konsipracion që përfshinte Jugosllavine, Greqinë, dhe Shtetet e Bashkuara.” Famija e tij nuk e pa atë kurrë më. Ai ishte i burgosur për një vit, gjersa regjimi përgatiste një gjykim farsë kundër tij dhe disa zyrtarëve të tjerë. Me 27 maj, 1961, Temë u dënua me 25 vjet burgim se ishte “armik i popullit.” Por tri ditë më vonë, kafka e tij ishte e thyer dhe ai u mbyt me një kordon.

  Kur Temë u arrestua, vëllai i tij Taho poashtu u arresua, një gazetar i cili gjithashtu kishte luftuar me partizanët gjatë Luftës së Dytë Botërore. Me 1956, në një mbledhje të Partisë Komuniste të Tiranës, ai kishte kritikuar hendekun në rritje mes standartit të jetesës së elitës komuniste dhe shumicës se popullit që jetonte në varfëri. Taho Sejko menjëherë humbi vendin e tij të punës dhe u transferua në një pozitë të nëpunësit në një fabrikë në Shkodër. Edhe pse Taho nuk u egzekutua bashkë me Temën në maj 1961, ai u burgos dhe u torturua në mënyrë që ai të detyrohej ta përqafonte regjimin e Hoxhës publikisht. Taho refuzoi të kapitullonte dhe në mars 1962 ai në mënyrë sekrete u dënua dhe u ekzekutua. Familja e tij duke përfshirë nënën e tij u përjashtuan nga Tirana dhe u vendosën në Shkodër, pasi iu thanë se Taho ishte marrosur në burg dhe ishte ngujuar në një spital mendor shtetëror.

  Në vitin 1963, tri vite pasi regjimi i Hoxhës arrestoi Temën dhe Tahon, vëllau i tyre Sulo u burgos. Ai u torturua, dhe më vonë trupi i tij u gjend në fund të një pusi. Vajza e tyre, Merushë Sejko – Plaku, u internua në një kamp nga 1963 deri më 1968; pastaj ajo u largua me forcë nga 1968 deri me 1974, vetëm për tu internuar prapë për dhjetë vite – nga 1974 deri më 1984. Burri i saj, Rexho Plaku, ishte njeri i pasur që udhëhoqi grupin e partizanëve në Luftën e Dytë Botërore që Temë, Taho, dhe Sulo iu kishin bashkuar. Mirëpo shumë shpejt pas luftës, ai u burgos nga regjimi i Hoxhës, dhe ai do të vuante për 32 vite në burg.

  Djali i Temës, Rajmond Sejko, i vetmi në familje që mbijetoi, përshkroi kushtet e këqija në të cilat u detyruan të jetonin ai dhe nëna e tij, Shpresa, dhe vëllai Sokol, kur babai i tyre u damkos si “armik i popullit.” Ai tha:

  “E njëjta gjykatë ushtarake që dënoi babain tim, dënoi nënën time në të njëjtën ditë, vëllaun tim 11 vjeçar, dhe mua (që isha 13 vjeç) me pesë vite internimi, të njohur si “shpërngulje e brendshme.” Ne u detyruam të vendoseshim në një fshat të vogël e të largët të quajtur Otllak që ishte jashtë qytetit të Beratit, fshat që kishte vetëm 100 banorë, duke përfshirë 20 të internuar. Ne jetuam në një kasolle një dhomëshe, me dysheme prej dheu, me mure prej kashte, dhe kulm plastike. Nuk kishte ujë apo ngrohje. Ne duhej të ecnim për një orë për të marrë ujë për pije, ne pastronim trupin dhe rrobat me ujë të marrë nga kanalet për ujitje, dhe në vend të banjos në kishim katër mure jashtë pa kulm. Ne ishim të ngujuar në Otllak, dhe duhej të kërkonim leje paraprake nga autoritetet lokale për të udhëtuar, madje edhe për të shkuar te mjeku. Ne duhej ti raportonim zyrtarit të sigurisë në fshat të paktën dy herë në ditë.

  Nëna ime dhe unë punonim orë të gjata gjashtë ditë në javë në fushë duke filluar në ora 5 të mëngjesit në vërë dhe 7 në dimër. Gjatë pesë viteve që ishim të internuar, asnjë i afërm apo shok nuk guxonte të na kontaktonte duke përfshirë edhe vëllaun e nënës sime, Engjell, i cili jetonte vetë 10 milje larg. Shumë më vonë, me 1975, gruaja ruse e dajës Engell do të arrestohej dhe burgosej për pesë vite, thjesht pse ajo u ndëgjua të ketë treguar shaka politike.

  “Kur internimi më në fund mbaroi në qershor 1966 unë isha 18 vjeç. Nëna ime, vëllau, dhe unë u vendosëm në qytetin e Beratit mirëpo ne vazhduam të ishim të izoluar dhe stigmatizuar. Në vitin 1967, unë hyra në ushtri dhe u caktova të isha në një grup që përbëhej vetëm nga bijtë e prindërve të dënuar. Të gjithë ne na u dhanë detyrat më të këqija. Për dy vite, unë bëra punë të rënda në një fermë ushtrie derisa u lirova nga detyra në vitin 1969.”

  Rajmondi mendonte se ai dhe familja e tij ishin perfundimisht të lirë në vitin 1970 veçanërisht sepse atë vit qeveria e Hoxhës lejoi shumë pak liberalizim duke përfshirë të drejtën për të shikuar televizionin italian dhe jugosllav. Kjo e fundit tregoi sa e varfër dhe e pazhvilluar Shqipëria ishte në krahasim me shqiptarët që jetonin në anën tjetër të kufirit. Kur populli filloi të bënte thirrje për ndryshim, qeveria u hakmorr. Në dhjetor të vitit 1972, ata ndalin çdo qasje në televizion; ata sulmuan një festival kushtuar muzikës tradicionale shqiptare (duke e quajtur atë dekadente); ata filluan një sër spastrimesh dhe arrestimesh të “liberalëve,” që përfshinte të gjithë të internuarit dhe të burgosurit politikë. Vëllau i Rajmondit, Sokoli, ishte mes tyre. Pasi u shkarkua nga puna e tij në një fabrikë në Berat, ai u arrestua në vitin 1973, u torturua në burg nga një “specialist i torturës” të quajtur Ali Xhunga, u vu në gjykim në janar të vitit 1974 nën akuzat për “terrorizëm, sabotazh, shpërndarje të progagandës kundër-qeveritare, dhe pjesëmarrje në krim të organizuar,” dhe pastaj u egzekutua në mars të po atij viti pasi dëshmitarë të rrejshëm të rreshtuar nga qeveria dëshmuan kundër tij. Ai ishte vetëm 24 vjeç. “Deri më sot,” Rajmondi thote, “më shkakton dhimbje kur mendoj për vuajtjen që vëllai im duroi.”

  Me vdekjen e Sokolit, Rajmondi that the nëna e tyre, Shpresa Sejko, u shkatërruan nga dhimbja. Gjatë fundit të vitit 1974, ajo shkroi një deklaratë duke e akuzuar qeverinë për vrasjen e burrit dhe djalit më të vogël të saj dhe e shperndau atë tek kushërinjtë. Me 19 shkurt, 1975, policia arriti në shtëpinë e Sejkos për të arrestuar Shpresën dhe Rajmondin. Rajmondi, që ishtë në shtëpi vetëm, u soll menjëherë në stacionin policor. Nëna e tij ishte në Fier duke vizituar të venë e Tahir Demit i cili ishte vrarë bashkë me Temë Sejkon. Pas marrjes në pyetje, Rajmondi u lirua për ta gjetur nënën e tij. Mirëpo kur ai arriti në Fier, Shpresa ishte në rrugë e sipër për në Berat. Dhe kur ai u kthye në Berat, ai e gjeti trupin e pajetë të saj nën një çarçaf përballë shtëpisë. Ajo ishte qëlluar nga zyrtarët lokalë të cilët po e deklaronin vdekjen saj si “vetëvrasje.”

  Rajmondi u morr në paraburgosje, dhe një zyrtarë sigurie i quajtur Bujar Himci vazhdoi ta merrte në pyetje atë për një orë. Himci kërkoi që Rajmondi ta pranonte se e kishte detyruar nënën e tij të bënte vetëvrasjë. Kur ai refuzoi, Himci solli Muhamed Ukën dhe disa zyrtarë të tjëre nga Ministria e Brendshme duke përfshirë njërin i cili në vitin 1974 kishte detyruar Rajmondin dhe nënën e tij që të dëshmonin kundër Sokolit. Ata e morrën në pyetje Rajmondin nga ora pesë e mbrëmjes deri në ora një në mëngjes duke u përqëndruar në deklratën që nëna e tij kishte shkruar kundër qeverisë.

  Kur Rajmondi zyrtarisht u akuzua pas disa ditësh, ai u akuzua për “vepra në kundërshtim të qeverisë” me dënimin prej 3 deri në 10 vjet në burg. Me këtë, Bujar Himci psiqikisht dhe fizikisht torturoi Rajmondin për 11 ditë të tëra. Pasi një gjykimi farsë në maj 1975, ai u ngarkua për shkruarjen dhe shpërndarjen e deklaratës së nënshkruar nga nëna e tij dhe u dënua me 8 vjet burg. Pasi qëndroi gjallë në një dietë të grurit të zier dhe fjetjes në dysheme të ftohtë betoni në Berat dhe Tiranë, në zingjire dhe i rrahur me grushta dhe shkop druri, Rajmondi u tranferua për në Spaç. Kur u transferua aty, ai kishte humbur 44 pounds.

  “Burgu më i rëndë në Shqipëri”

  I ndërtuar në vitin 1968, Burgu i Spaçit ndodhej në një truall djerrë në verilindje, rajonin e Mirditës në Shqipëri. Rajmondi e kujton atë si “ndoshta burgun më të rëndë në Shqipëri,” sepse shumica e të burgosurve punonin deri në vdekje në minierat e bakrit e të piritit:

  “Në Spaç, unë jetove në baraka pesë metra ma pesë, ku jetonin 52 burra. Ndërtesa përbëhej prej 12 dhomave të tjera të këtij lloji në tre katë. Ne flinim në shtretër të vegjël që kishin çilim prej kashte të hollë, çarçafa të vjetër, dhe disa batanije të holla. Për shkak të numrit të madh të njerëzve aty, mungesës së ventilimit, tymit të duhanit, dhe tymit të gazit nga minierat që na futej ngadalë në rrobat dhe lëkurën tonë, ajri ngurrmonte erë. Më kutjohet kur ngritesha mbi shtrat, me fytin e bllokuar dhe s’mundja të flisja. Ushqimi ishte në përgjithësi bukë, fasule, dhe nganjëherë qumësht. Ata që punonin në miniera kishin pak më shumë.”

  Rajmondi punonte në miniera nga 1975 deri më 1982. Kishte patur një revoltë të burgosurish dy vite para se ai të arrinte në Spaç. Pasi revolta u shua, katër udhëheqësit e saj u egzekutuan dhe 87 të burgosurve iu zgjat burgimi për njëzet vjet ose më shumë. Pas kësaj, restriksione më të mëdha u imponuan mbi çdo të burgosur. Për shembull, vizitat familjare u shkurtuan deri në pesë minuta. Gjatë kohës së tij në Spaç, gjyshja e tij (nga ana e nënës) e vizitoi atë një herë në vit për gjashtë vite, çdo herë duke udhëtuar për orë të tëra për ta parë atë. Eventualisht ajo u bë shumë plakë dhe e sëmurë për të udhëtuar. Librat dhe mësimi i gjuhëve të huaja u ndaluan. Kur Rajmondi u zu duke u munduar të mësonte italisht, ai u hodh në çeli të vetmisë ku temperaturat ishin ngricëse.

  Dëbimi

  Rajmond Sejku më në fund u lirua nga burgu i Spaçit në tetor 1982 dhe u kthye në Berat për të jetuar me gjyshërit e tij. Ai punoi si punëtor krahu nën mbikqyrjen e një kryetari që e spiunonte atë të qeveria. Një vit me vonë, në tetor 1983, ai u dënua në mënyrë sekrete për një periudhë tjetër internimi, mirëpo kësaj here ai u dëbua në një fshat të vogël të quajtur Kutalli për pesë vite, ku ai jetoi në kushte primitive. Gjyshja e tij iu bashkua Rajmondit pasi gjyshi i tij vdiq në Berat. Rajmondi u detyrua të punonte në një fermë shtatë ditë në javë dhe të raportonte tek zyrtarët lokalë për tu marr në pyetje dy-tre herë në ditë. Në një moment, Vojo Nano, anëtar i policisë sekrete, u mundua ta rekrutonte atë si spiun. I zemëruar, Rajomondi u mundua ta kapte Nanon për fyti.

  Në vitin 1985, Enver Hoxha vdiq dhe pasardhësi i tij, Ramiz Alia, erdhi në fuqi. Tre vite më vonë kur dëbimi i Rajmondit duhej të përfundonte, ai u zgjat edhe për pesë vite të tjera. Një vit më vonë në Mars 1989, regjimi i Alisë u mundua ta kthente Rajmondin në burg edhe një herë, kur ai u denoncua nga Ali Gega, zyrtar i Partisë Komuniste në Berat. Gega e kishte akuzuar në mënyrë të rreme Rajmondin se “kishte folur kundër disa zyrtarë të qeverisë shqiptare.” Hysni Kallmi, banor i Kutallit, u zgjodh të dëshmonte kundër tij në gjykim, mirëpo Rajmondi u ngrit për ta mbrojtur veten kundër akuzave dhe ia doli ti tejkalonte përpjekjet e tyre për ta riburgosur atë. Nëntë muaj më vonë, derisa qeveria komuniste po humbte pushtetin, ajo lëshoi amnesti të përgjithshme për të burgosurit dhe të internuarit politikë. Me 30 dhjetor, 1989, Rajmondi u lirua. Më pak se një vit më vonë, regjimi i Ramiz Alisë do të binte.

  Ikja, egzili, dhe jeta në kampe: historia e familjes Mujo

  Në prill 1945, disa nga forcat ushtarake të Hoxhës e morën Bajame Mujon dhe fëmijët e saj, Eqeremin, Fatmirin, dhe Nevrusin nga shtëpia e tyre, i vunë zjarrin shtëpisë, dhe i dërguan ata në Krujë, ku i tufëzuan në një kamp me familjet e tjera. Arsyja për kapjen e tyre ishte se Sefer Mujo, burrë dhe baba, bashkë me vëllaun e Seferit, Alon, kishin rezistuar ardhjen në pushtet të regjimit komunist të Hoxhës në fund të Luftës së Dytë Botërore. Hoxha dhe njerëzit e tij ndoqën dhe egzekutuan këdo që luftonte kundër tyre. Megjithatë, disa u larguan, dhe Seferi e Alo ishin dy prej tyre. Sefer dhe Alo u larguan për në Munich, Gjermani, ku iu bashkuan një grupi në egzil të cilët kishin formuar një batalion dhe ishin duke u trajnuar në një bazë ushtarake nën drejtimin e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara për tu kthyer në Shqipëri në përpjekje për ti shpëtuar familjet e tyre dhe për ta përmbysur regjimin e Hoxhës.

  Për dy vite, asnjë prej shokëve dhe familjarëve të Mujos nuk dinin se çka u kishte ndodhur atyre. Mëpastaj, në vitin 1947, bashkë me 1,000 familje, ata u tufëzuan në një kamp në Valias jashtë Tiranës. Kampi përbëhej prej barakave që ishin lënë prapa nga forcat italiane kur e dorëzuan Shqipërinë nazistëve gjermanë në vitin 1943. Shtretërit, të përbërë nga batanije të drurit, vargoheshin në mur; ushtarët ishin të vendosur në intervale përgjatë kampit; dhe ishte pikërisht këtu që Bajame Mujo dhe djemtë e saj do të duronin vuajtje me vite të tëra. Më vonë ata u lëvizën në nje fabrikë që ishte afër aty, ku, sipas Eqeremit, ata u bënë “punëtorë skllevër.”

  Në ndërkohë, Seferi dhe Alo me kurajo u kthyen në Shqipëri. Eqerem Mujo dhe vëllezërit e tij do të mësonin më vonë se “Babai dhe daja im shkonin nga Gjermania për në Shqipëri e prapa, duke udhëhequr misione për ta përmbysur regjimin e ligë të Hoxhës. Ata mund të kenë dëshiruar hakmarrje; ata pa dyshim donin paqe; por, mbi të gjitha, ata donin të kishin prapë familjet dhe jetën e tyre.”

  Nën abuzim të vazhdueshëm fizik dhe mendor, dhe në luftën ditore për ushqim, Eqeremi tha: “Mendimi për babanë dhe xhaxhanë tonë na shkonte ndërmend vetëm si rrufeja. Mirëpo duke e ditur se ata ishin të vendosur për të na shpëtuar neve (që e mësuam kur lajmet rrodhën se batalioni i tyre kishte hyrë në Shqipëri dhe tashmë kishte rimarrur disa familje) na ndihmoi të na mbante gjallë mua, nënën time, dhe vëllezërit e mi. Na mbushi neve me shpresë dhe gëzim, dhe për disa çaste, ishim të lirë.”

  Në vitin 1949, kur Eqeremi ishte shtatë vjeç, familja Mujo u lëvizën te një tjetër kamp, këtë herë ne Tepelenë, në bregun jugor të Shqipërisë. Sipas tij, “Kushtet ishin aq të vajtueshme sa që shumë vdiqën dhe ne fëmijët kalonim ditët të mbledhur së bashku duke shikuar jashtë dritareve përderisa nënat dhe babatë tanë formuan një vijë që dukej si mizat, gjersa ata transportonin drurin që nevojitej për të ngrohur shtëpitë e elitave shqiptare.”

  Familja Mujo pastaj u transferua në vitin 1954 në një ferm në Lushnjë që “ishte kthyer në një kamp koncentrimi.” Në vitet në vijim, ata do të transferoheshin në shumë kampe të shpërndara nëpër gjithë Shqipërinë. Eqeremi dhe vëllezërit e tij eventualisht u lejuan të ndiqnin shkollën e mesme. Mirëpo jo shumë para se ta mbaronte shkollën e mesme, dikush e akuzoi Eqeremin se ishte spiun.

  Në prill të vitit 1976, ai u arrestua në moshën 34-vjeçare. Pas tetë muajsh hulumtimesh nga autoritet ai u gjykua dhe dënua me shtatë vjet burgim në burgun e Spaçit. Një vit më vonë, vëllau i tij Fatmiri gjithashtu u akuzua se ishte spiun dhe u dënua me gjashtë vjet burg ne burgun e Ballshit në Fier.

  Kur Eqeremi dhe Fatmiri u liruan në fund të vitit 1983, ata u kthyen në një fermë ku nëna e tyre dhe Nevrusi kishin bërë një jetesë të rëndë gjatë burgosjes së tyre. Megjithatë, për arsye se babai i tyre dhe axha i tyre ishin arratisur në Gjermani dhe ishin pjesë e lëvizjes së rezistencës, persekutimi i familjes Mujo vazhdoi. Katër muaj pasi Eqeremi dhe Fatmiri lanë burgun, familja u arrestua dhe u dërgua prapë në një kamp në Lushnje. Ata nuk do të shijonin lirinë derisa regjimi komunist ra në vitin 1990.

  Sapo ra regjimi, Eqeremi tha, “Familja jone planifikoi ikjen tonë jo vetëm nga kampi, por nga Shqipëria. Ne kaluam kufirin për në Greqi dhe, përmes shumë mundimeve, më në fund patëm sukses dhe fluturam për në Shtetet e Bashkuara. Kur arritëm në New York, neve na takoi një njeri në moshë me buzëqeshje dhe lotë në sytë e tij. Ishte babai ynë, Sefer Mujo, të cilin nuk e kishim parë për 48 vite. Xhaxhai im, Alo, qëndroi pranë tij. Lehtësimi që vëllezërit e mi përjetuan ishte e papërballueshme. Lehtësimi jonë u pakësua nga mungesa e nënës sonë, e cila ishte përpjekur të na mbronte në udhëtimin e gjatë vetëm për tu mposhtur nga kolapsi dhe vdekja disa muaj më parë”.

  Përfundimi
  Numri i saktë i atyre që u internuan dhe u egzekutuan nën diktaturën e Enver Hoxhës mund të mos dihet kurrë. Ajo që dihet është se dështimi për ta konfrontuar mizorinë, fanatizmin, dhe instrumentet e terrorit të përdorura gjatë kohës komuniste u ka mohuar të mbijetuarve shërimin dhe drejtësinë që ata e meritojnë. Gjithashtu ka lënë plagë të thella në mendjen e popullit shqiptar dhe ka parandaluar Shqipërinë nga hyrja në Evropën demokratike. Koha ka ardhur për Shqipërinë për të siguruar se mohimi i kujtesës nuk ka sukses, për tu përballur me punën e pambaruar të së kaluarës në mënyrë që të mos vazhdojë ta shtrembërojë te sotmen, dhe të fillojë të ndërtoje një të ardhme të re dhe të realizueshme.

  Shirley Cloyes DioGuardi, Këshilltare për Çeshtje të Ballkanit, Liga Qytetare Shqiptaro Amerikane, 6 qershor, 2012

  Ky artikull nuk mund të ishte shkruar pa partneritetin e Pëllumb Lamatj, bashkë me kontributin e Rajmond Sejkos, Eqerem Mujso, dhe Luan Mazrekut.
  ——————————————————————————–
  [i] Cloyes DioGuardi, “Shpëtimi i hebrenjve në Shqipëri & ttika of ‘besës’,” Congress Monthly, Janar-Shkurt 2006, fq. 7-10. Shih gjithashtu Shpëtimi në Shqipëri nga Harvey Sarner, 1997, i publikuar së pari nga Brunswick Press në Cathedral City, CA, distribuar nga Fondacioni Shqiptaro-Amerikan, Ossining, NY.
  [ii] Kaminski, Lukasz, i kuotuar në “Europa përballet me trashëgiminë e saj komuniste ” nga Nicholas Kulish, The New York Times, Shkurt 21, 2012, seksioni A, fq. 1 dhe 3.
  [iii] Kadare, Ismail, Hyrje, Fabrikimi I vdekjes: dosjet e sigurimit të Genc Lekës e Vilson Blloshmit nga Bedri Blloshmi, (Tiranë: Shqipëri, Botimet “Almera”), fq. 6.

  Reply to this comment
 20. Qemali August 17, 15:56

  Ne qofte sse do te na kerkohej ta karakterizonim ne menyren me lakonike idene e Auschwitzit shqiptar, kjo mund te bwhej me dy fjale: “Idioci Groteske”.
  Ja dhe nje rekord i ri shqiptar per Guiness World Records.

  Reply to this comment
 21. demo August 17, 16:11

  Duhet te kesh lindur,duhet te kesh provuar Aushvicin e Tepelenes,ti zoti ish kongresmen!
  Keni nje ligj ju ne SHBA.Kush mohon olokaustin cifut denohet penalisht.Perse kerkon te shuash kujtimin e atyre foshnjeve qe u groposen nga keqtrajtimi ne kampin burg te Tepelenes.Neqoftese ty Dioguardi,te mungon informacioni per kete kamp pyet ata qe mbijetuan dhe jane gjalle.Pyet shkrimtarin Bashkim Shehu,perse kur e krahason burgun e tmerrshen te Burrelit ku vuajti vete,me Tepelenen,thote qe Burreli ishte kamp pushimi. Ngadale kongresmen se po shkel mbi kufomat e femijeve te pafajshem,,po shkel LOTET DHE AHTIN E LOKEVE TE MALSISE QE NUK E KISHIN HAK ATE MYNXYRE.Ngadale o qelbesire,o fundrrine e perkedhelur e amerikes se nuk te kane borxhe femijet dhe grate e dhunuara e te kampit te Tepelenes.
  E psofsh ne femijet,e grate e tua,qe te kujtosh cfare i re mohit!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 17, 20:45

   DEM TI NUK JA KE IDENË E AUSHVICIT,prandaj flet në jerm!!
   thënja idiote se “shqipëria ka pasur diktaturën më të egër”nga njerëz që kanë provuar vetëm një diktaturë,(sot mendojnë se jeojnë në demokraci dhe është e vetmia që “njohin”)është një idiotësi!!
   që të thuash “është më e egra” duhet të kesh provuar të paktën dhe një tjetër!!
   që të krasosh se kush sistem matjeje është më i mirë,duhet të kesh dy sisteme,metrik dhe inç!
   kur njeh vetëm metrikun nuk mund të thuash është më i miri!sepse me një nuk ke më të keq!
   është IIIIIIIIIIIIIDIIIIIIIIIIIIIOOOOOOOOOOOOOOTËSI ,pa provuar një diktaturë tjetër!!
   për mathauzenin kam dëgjuar një grua që i ka mbijetuar,shqiptare!të ngjethej mishi(unë nuk jam një që i ngjethet kollaj)!
   mos hani mut kot!!

   Reply to this comment
 22. Rita August 17, 16:13

  M.q.se qenka me origjine shqiptare ky gjysem italijani e gjysem amerikan,.do te bindej per “ausvichin “r Tepelenes vetem ne se vete do te kishte provuar sikur dhe nje jave jetesen aty .ne kampin shfaroses .Por mjerisht s”ka provuar nje gje te tille prandaj dhe bertet e flet atje larg ne selite e zyren e tij .Cfare interesi e ryshfeti mfshihet prap ai e din :Ah harroj se ai merakoset per shtetin ame qe e beri kongresmen e me te drejte qe se si lejoi shteti antikomunist USA nje ausvich te dyte te ekzistonte lirshem ne nje vend qe ishte antar i OKB e qe medet sa pak dine te verteten se ky shtet i vogel me ausvichin gjalle ndihmohej e perkrahej inkonjto nga vendi superfuqi e ANTIKOMUNIST ,,nga vete Amerika !! Kur ti e une do leme kte bote faktet do lexohen nga te gjithe e prandaj them ,mos bertit e u cirr ,se nuk e mbron dot t”i i vetem shtetin tend Ameriken ,pasi e mbron me se miri ajo veten ,,vetem me heshtje madje ..

  Reply to this comment
 23. Arben August 17, 16:16

  Kane ndodhur krime ne kampin e tepelenes, apo jo??!!

  Reply to this comment
 24. Brezi August 17, 16:42

  Mos ua vini re se kaq dine. Injoranca nuk ka brire.
  Keta te paditur qe flasin per nje “Auschwic shqiptar” e kane mesuar tani kete emer kampi, por nuk dinw se c’behej aty me dhomat e helmimit e djegies deri ne karbonizim (nuk flitet per vdekje e disa qindraveteve nga ushqimi i pamjaftueshem e semundjet) te rreth 10 milion njerezve.
  A ka mesues historie ne Shqiperi qe tua shpjegojne kete?

  Reply to this comment
  • Agim Myrteza August 17, 18:05

   Ky Dioguardi a e di qe ate qe beri Serbi ne Dardani ka ber Enqeni ne Shqiperi per 45 vjet a e di ky Dioguardi qe shan me te drejte Saliun dhe Thacin qe nuk kane ndjekur politikat e Amerikes po te Turkoarbe e komuniste te Gorbacovit KATOVICEN. Tash per ca flet e me ke flet ky kongresmen me komuniste do sjelle Amerika DMOKRACINE ne Shqiperi e Dardani kjo esht poshtersi me dashje ose mosnjhje e atyre vuajteve po thuaj te te gjith Shqiptareve prej kesaj kaste te ndyre qe vetem ne Kaboxhia e tek ne po tek ne akoma vazhdon po e njejta politike sa njerzit po hikin perdit dhe e kane mendjen per te hikur po nga kush nga Mafja e kuqe e me ndyre se paraardhesit e tyre . Pra me ke esht ky Dioguardi me Shqiperine e me Shqiptaret apo me Mafion e kuqe ne pushtet e kelyshet e ENVERIT.

   Reply to this comment
 25. Sami Repishti. Ph.D. August 17, 16:54

  Uroj qe shiqtaret ne vendlindje te vendosin fatin e tyne dhe te gjykojne veprimet e tyne pa nderhymje nga jashte.
  Ata qe kane shkrue artikullin e DioGuardit, i cili as flet shqip as din faktet historike, duhet te kishin mendue ma mire.
  Sikur DioGuardi te kishte pase nanen, motren 14 vjeçare dhe vellaun 11 vjeçar ne Tepelene per vite te gjata, ashtu si une, do te fliste ndryshe.
  Zoti sherofte zemrat e thyeme!

  Reply to this comment
  • Buna August 17, 18:19

   Me sa mbaj mend une vellai juaj ka qene pedagog ne nje gjimnaz ne mes te kryeqytetit te Shqiperise.
   Me korigjo ne qoftese e kam gabim

   Reply to this comment
   • Sami Re[ishti, Ph.D. USA August 17, 19:17

    Pyetja e juej: vellai i im ka qene ne kampin e Tepelenes, dhe mbas “lirimit” punetor krahu ne Shkoder deri ne vitin 1991. Ai qe ju i referoheni ashte Prof. Fadil Repishti, kusheri i pare i imi. Vellau nuk ashte lejue me shkue ne shkolla te arsimit te nalte dhe ashtu vdiq, me gjysem arsimi. Krejtesisht i pafaj, ai pagoi çmimin per arratisjen e vellaut te tij. Kriminalitet qe nuk ashte perdore ne vendet tjera “socialiste”.

    Reply to this comment
    • Joel August 18, 16:20

     Sami Repishti, po ja qe nuk qenkeni persekutuar si familje.
     Ti mbaje vete pergjegjesine per vellain tend.
     Sa veta kane patur mundesi te iknin dhe nuk e kane bere sepse e dinin cmimin e tradhetise, prandaj ruanin familjet e tyre.
     Vetem plerat qe nuk donin tja dinin per nene e babe, moter e vella, bile as per grua e femije iken.
     Po, shteti te internonte po edhe ti qe ike e more parasysh fatin e tet vellai, dhe prape ike.
     Mos kerko ta lash ndergjegjen tende te semure, sepse je treguar egoist i pashpirt dhe le familjen tende ne duart e ndeshkimit.
     Ti je krimineli i pare i familjes tende

     Reply to this comment
   • Bureto August 19, 22:11

    Po Buna, ka qenë për tre vjet mësues im i fizikës në gjimnazin “Qemal Stafa”. E pastaj!?. Nëse e ke me të dëgjuar, s’kam ç’të të them, sepse aq di. Por do ta kishe për nder të ishe nxënësja e tij, ashtu si dhe unë jam sot e 64 vjet më parë. Ishte mësuesi më i aftë, më i përkushtuari dhe më seriozi, prej duarve të të cilit kanë dalë me qindra nxënës, që më pas u bënë specialistë të zotë, në fusha të ndryshme. Po më mirë kundrejt qindrsve, pyet më mirë dy prej tyre, Edmond Tupen dhe Agim Fagun, se me sa kuptoj, i ke edhe të anës/krahut tënd.
    Dhe tani, me që do, po të koregjoj atë që e di gabim. Zoti Fadil Repishti, nuk ishte vëllai Z. Sami Repishti, por kushëriri i tij, djem xhaxhallarësh. Dhe mos harro asnjëherë që Luan Omari, nipi i Enver Hoxhës, ishte dhe djali i Bahri Omarit, të pushkatuar. Po të kesh rast pyet edhe atë për ndonjë gjë tjetër të këtij lloji se ai di dhe më shumë.

    Reply to this comment
  • stop anticomunist genocid in albania ! August 17, 18:20

   Nuk e kuptoj pse po kemgulet akoma ne “gjuetine e shtrigave” aq me teper nga njerez te ekulibruar si zoti Repishti ? Pse nuk ndalni kanibalizmin tuaj..Zoteri nuk eshte me viti 1991 por eshte 2018 ..pra jane 27 vjet veprimtari diabolike e BERISHES TUAJ E PERSERIS TE SERBERISHES TUAJ

   NDYRESIA SOT NE SHQIPERI ESHTE SE KETO TE PERNDJEKURIT POLITIKE NE SHQIPERI KANE ABUZUAR NE MENYRE KRIMINALE ME QINDRA MILJONE DOLLARE DALLE QE NUK JANE TE SALISERBIT APO EDI RAMES

   por do paguajne dhe 10 brezat borxhet qe morr qeveria per keto parazite..te kuptohemi:

   Vetem 5-10 perqind e tyre mund te perfitojne urse pjesa tjeter:
   hajdut e puleve
   krimnelet
   spiunat
   budallenjete
   te tradhetuarit nga shoket e tyre
   fatos lubovicet..etj etj duhet te kthejne parate e burgut..nuk kane pse te PAGUAJNE BREZAT QE NUK KANE LINDUR AKOMA..
   ***
   NDYRESIA SOT NE HAPSIREN AMERIKE-EUROPE-SHQIPERI ESHTE SE KETO TE PERNDJEKURIT TIP REPISHTI KURRE NUK FOLEN PER PAJTIM KOMBETAR
   .
   PSE REPISHTI ESHTE NJE GJARPER QE HELMON AKOMA ME KETE HOLOKAUSTIN E TEPELENES?
   .
   LE TE KRAHESOJME KRIMET ASTRONOMIKE TE AFRIKES JUGES PARA TE CILAVE KETO TE TEPELENES JANE LULE

   PSE MANDELA VLERSOHET SOT ??

   AI VLERSOHET SE I FALI PERSEKUTORET TIJ..

   PO KETO MANNDELAT TONA ??

   EDHE PSE NE VITET 1990-1991 QELLOI QE BIJTE E KOMUNISTEVE ISHIN TE PARET QE BENE PRESION TE LIROHESHIN TE PERNDJEKURIT POLTIKE..POR ISHIN PIKERISHT KETA ME BANDEN E TROPOJES BIBERAJ-BERISHA QE BENE NJE GENOCID KOMUNST TE PAPARE PAS L2B..

   SI KA MUNDESI QE DHE AGJENTI I DUKUMENTUARI UDB KAPLLAN RESULOVIC DHE QINDRA TE TJERE SI AI KANE MARRE DEMSHPERBLIME SI I PERSKUTUAR DHE JU MERRENI ME NJE ASKUSH QE ISHTE E KEQJA E VETES TIJ

   SI KAMUNDESI QE TE AFERT TE FLAMUR NOKES TE LIDHUR ME UDB JUGOSLLAVE KANE MARRE DEMSHPERBLIME

   SI KA MUNDESI QE VETE FLAMUR NOKA NIPI I GJENERALIT TE ISH UDB ESHTE POTHUAJSE I PARI I SIGURISE KOMBETARE DHE ISH MINISTER I BRENDSHEM DHE JU MENDER ATDHETARET NUK NDIHENI FARE…

   ***
   NQS SE DO FLASIM REALISHT DHE AMERIKANET QE VLERSOHET SI VENDI ME DEMOKRATIK KANE PERDORUR KARRIKE ELEKTRIKE SI ME ROSENBERGET….FUSHATEN E LUFTES KJALSAVE TE MAKARTIMIT DERI NE KAMPET E PERQENDRIMIT TE AMARIKANE ME ORIGJINE JAPONEZE

   ***
   pra i nderuar REPISHTI jeni ne kohe te gabuar ,ne vend te gabuar dhe ceshtje te gabuar..

   ju te perndjekurit politike jeni treguar imorale dhe te pabese ne lidhje me saliserbin qe jeni bere si PULA & LEPUJ

   ju kujtojme djegjen e te PP NE TETOR 2012..

   CFARE BETE JU “ATDHETARE TE LESHIT” ME KRIMET E BERISHES QE E KA MASAKRUAR ATE VEND DHE JU KURRE NUK E HAPET GOJEN POR VETEM PER KESTET E PARAVE DUKE NGELUR ME GAVETA NE DUAR..

   >>>>>

   per ta mbyllur disa rrjeshta personalisht perRREPISHTIN per te kuptuar se bota eshte me rrota..dhe ju lutem mos krahesoni nje analfabet qe e mohuan dhe njerzit e tij me nje kollos te njerzimit si MANDELA qe toleroi persekutoret e tij dhe jo si ju qe u treguat vampire me vehten dhe kombin tuaj:

   ***
   Ish agjenti i CIA-s: SHBA pati rolin kryesor në arrestimin e Mandelas

   Ish agjenti i CIA-s Donald Rickard pranoi se ka ushtruar rolin kryesor në arrestimin e Nelson Mandelës në vitin 1962, sipas “Sunday Times”. Ish-agjenti, pak para vdekjes së tij këtë vit, ka pranuar në një bisedë me regjisorin britanik John Irvin, autor i filmit “Mandela’s Gun”, se i ka dhënë informacionin autoriteteve të Afrikës së Jugut për vendndodhjen e Mandelës.
   “Mësova si dhe kur do të vinte… kështu u përfshiva unë dhe si u arrestua Mandela”, ka thënë agjenti. Rickard mbrojti arrestimin e njeriut më të kërkuar në Afrikën e Jugut në vitin 1962, që sipas tij duhej të kapej sepse ishte “komunisti më i rrezikshëm i botës jashtë Bashkimit Sovjetik”. “Ekzistonte frika se Mandela mund të nxiste një luftë në Afrikën e Jugut, ku rrezikonte të përfshihej dhe Amerika. Ishim në buzë të greminës, ndaj duhej ndaluar”, shton ai.
   Zëdhënësi i Kongresit Kombëtar Afrikan, Zizi Kodwa, ka deklaruar se ndërhyrja e CIA-s në politikën e vendit ishte një përpjekje për të destabilizuar lëvizjen çlirimtare në Afrikën e Jugut. “Kjo konfirmon atë që kemi ditur gjithmonë, se ata (SHBA) kanë vepruar kundër nesh, edhe sot”. Sipas të dhënave historike, legjendari jetonte si klandestin dhe hiqej si shofer kur u arrestua në 1962 ndërkohë që shkonte nga Durban në Johanesburg.
   Pas kësaj u gjykua dhe u dënua me burgim të përjetshëm. U mbajt në burg 27 vjet para se të lirohej dhe të bëhej presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut post – aparteid dhe një nga politikanët më me ndikim në botë.
   The Sunday Times e përshkroi zbulimin si një “deklaratë bombë” që mund të nxisë agjencinë amerikane të zbulojë të vërtetën në lidhje me marrëdhënien e saj me regjimin e aparteidit. Rickard ishte një diplomat i ri në konsullatën amerikane në qytetin e Durbanit në kohën e arrestimit të Mandelës.
   STOP KANIBALIZMIT ANTIKAMUNIST !

   Reply to this comment
  • BLACK SWAN August 17, 18:27

   i urrej zemrat e vuajtura qe s’jane te afta per revolte !!

   Cilet shqiptare do vendosin fatin e tyre ??
   ata qe ju çuan ne kampe shfarrosese juve ???
   cilet shqiptare ?? ata SHPIRTROBER qe la Konica ???
   cilet shqiptare ?? ata analfabetet funksionale qe jane produkt i njeriut te ri te (de)formuar nga partia ???

   a ka me shqiptare Doktor RRepishti ???
   pse juve jeni ketu ne komente rrrilindiotesh per se shumti dhe nuk i shkruani nje note proteste atij plakut me prostate komunist ???
   çfare behet aty ne vendin e molles nqs dikush mohon genocidin kunder njerzimit ???
   perse Zoti Rrepishti , perse nuk i shkruani atij dhe gjithe botes mbare ???

   sepse Çehovi ka te drejte kur shkruan ate thenien qe citova me siper …..

   Reply to this comment
   • intelektuali August 17, 18:59

    DUKE LEXUAR KETA FANATIKE SI KAFSHE PREHISTORIKE:

    Mos u cudit pastaj pse nje profesor ekonomike deklaroi boterisht:

    SHQYPNISE I DUHEN 60 VJET DHE 100 MILIARD DOLLARE T’I AFROHET BOTES DEMOKRATIKE!

    Ky mafioz kalabrez qe hiqet si pasardhes i Skenderbeut nuk di asnje fjale shqip, kush ja ka shkruar kete MENXYRE bolshvike ne gazeten DITA?

    sepse:

    Une per vete them qe ja kane shkruar ata qe i kendojne elegji Enver Hoxhes dhe Shfqet Pecit me vemjet e te cileve Edi Rama ka ndertuar Perandorine e tij te Droges ne vendin tone me popull budalla.

    Reply to this comment
  • Hammerhaituri August 17, 19:56

   Amerika jote o Rrepisht c’beri me japset ne kohen e luftes?
   Te krahasosh Tepelenen me kampet e shfarosjes eshte idjoti! Keto kampe ishin rruge me nje kalim te parashikuara qe te gjithe te shkojne ne furre!!!Te persekutuarit vuajten edhe keq po nuk ishin te destinuar per shfarosje!!!!

   Reply to this comment
   • Intelektuali August 17, 20:19

    O RE BISHT ! DALLKAUKU

    TREGOJI SHQYPTAREVE PER KETO KAMPET E JAPONEZEVE & SHUT UP

    The internment of Japanese Americans in the United States during World War II was the forced relocation and incarceration in concentration camps in the western interior of the country of between 110,000 and 120,000 people of Japanese ancestry, most of whom lived on the Pacific coast. Sixty-two percent of the internees were United States citizens.

    These actions were ordered by President Franklin D. Roosevelt shortly after Imperial Japan’s attack on Pearl Harbor.[8]

    Japanese Americans were incarcerated based on local population concentrations and regional politics. More than 110,000 Japanese Americans in the mainland U.S., who mostly lived on the West Coast, were forced into interior camps. However, in Hawaii, where 150,000-plus Japanese Americans composed over one-third of the population, only 1,200 to 1,800 were also interned.[9] The internment is considered to have resulted more from racism than from any security risk posed by Japanese Americans.[10][11] Those who were as little as 1/16 Japanese[12] and orphaned infants with “one drop of Japanese blood” were placed in internment camps.[13]

    Roosevelt authorized the deportation and incarceration with Executive Order 9066, issued on February 19, 1942, which allowed regional military commanders to designate “military areas” from which “any or all persons may be excluded”.[14] This authority was used to declare that all people of Japanese ancestry were excluded from the West Coast, including all of California and parts of Oregon, Washington, and Arizona, except for those in government camps.[15] Approximately 5,000 Japanese Americans relocated outside the exclusion zone before March 1942,[16] while some 5,500 community leaders had been arrested immediately after the Pearl Harbor attack and thus were already in custody.[17] The majority of nearly 130,000 Japanese Americans living in the U.S. mainland were forcibly relocated from their West Coast homes during the spring of 1942.

    The United States Census Bureau assisted the internment efforts by providing confidential neighborhood information on Japanese Americans. The Bureau denied its role for decades, but it became public in 2007.[18][19] In 1944, the U.S. Supreme Court upheld the constitutionality of the removal by ruling against Fred Korematsu’s appeal for violating an exclusion order.[20] The Court limited its decision to the validity of the exclusion orders, avoiding the issue of the incarceration of U.S. citizens without due process.[2

    Reply to this comment
 26. I.Troplini August 17, 17:06

  I nderuar Joe Dio Guardi,

  ndjenjes se respektit per punen tuaj, ne ndihme te ceshtjes kombetare shqiptare, i bashkohet ne te njejten kohe, edhe neveria per injorancen ku eshte zhytur kjo shoqeria jone ne Shqiperi.
  Vargjet e Nolit, ne ANES LUMENJVE, na ndihmojne per te kuptuar me mire gjendjen ku jemi, se sa pak ka ndryshuar qe nga ajo kohe ne formatin e shqiptarit dhe gjendjes se tij te pa orientimte.
  Anes detit i palare/anes drites i papare/prane sofres i pangrene/prane dijes i panxene/lakuriq dhe i dregosur/trup e shpirt i sakatosur.
  INJORANCA nuk na paskesh brire. Ajo, shfaqet, ne forma te ndryshme tek ne shqiptaret. Krahasimet qe ben injoranca, jo vetem qe calojne,,ato tregojne me teper per gjendjen e trazuar mendore te driteshkurteve qe bejne historianin.
  Injoranca, flet me harbuteri, krahason kampin e Tepelenes me ate te Ausschwitz,,,ajo (injoranca),i mundeson shqiptarit te sotem, te beje rolin e derdimenit pa pagese. Perpjekja per egzagjerim, ne cdo aspekt te jetes, eshte shoqeruese jona, ne keto 30 vitet e fundit.
  Arkitektet e budallallepsjes, ne aspektin kombetar, kane qene “te suksesshem”. Aq te suksesshem, saqe askush nuk merr as mundimin me, ti kundershtoje.
  Ata nuk kuptojne dot, se eshte ofenduese per 6 milionet viktima te HOLOCAUST, kur njerez te papergjegjshem diku ne Shqiperi flasin qesim, pa iu dridhur qerpiku .
  Tepelena dhe e gjithe Shqiperia, vuajne akoma sot, papergjegjshmerine dhe injorancen e ketyre “arkitekteve”.
  Mbeshtetja juaj, eshte e nje rendesie te madhe per te gjithe ata qe ia duan te miren ketij kombi.
  “Arkitektet” e budallallekut dhe rrumpalles, nuk do mundni ti arrini me deklaratat tuaja. Ata, jane te zene, me idiotesine e radhes, qe do ta bejne publike, me guximin e idiotit, qe nuk din se cben.

  Reply to this comment
  • Lira... August 18, 09:28

   Në mes të Berlinit janë vënë bloqet e betonit, për një masakër që zgjati 12 vjet, po në Tirane, ku do të vihen, se që një masakër që zgjati 47 vjet …Pse nuk e përpunojme të kaluarën, siç e bëjnë gjermanet me themel ..
   Patjetër duhet të jetë çdo kamp internimi një thirrje kundër diktaturave dhe në ardhmen …muzeume
   Injoranca i përket atyre që nuk dinë të shohin….

   Reply to this comment
 27. Dani August 17, 17:39

  Zoti Dioguardi ka derguar kete leter dhe me ate permbajtje?????E dyshimte.

  Reply to this comment
 28. Dajti August 17, 17:59

  Jemi te vetmit per te nxire namin e kombit e te popullit tone per te kenaqur egoizmin dhe meskinitetin tone fshatarak
  Mjaft me me politikat percarese. Ne kete moment kritik per fatet e kombit lufta e atdhetareve duhet te kete synim BASHKIMIN dhe jo percarjen e popullit tanime boll te percare ne aspektet politike, fetare e krahinore nga politikat e qeverive shqiptare te cerekshekullit te fundit
  Imperativi historik i shqiptareve sot eshte BASHKIM, BASHKIM dhe vetem BASHKIMI i popullir e jo percarje.
  Kujt i sherbejne veprimet percarese, pervec synimeve per ta cbere Shqiperine te fqinjeve tane armiqesore?
  Kush i fryn percarjes u sherben vetem armiqve te Shqiperise.

  Reply to this comment
 29. Salistani August 17, 18:11

  Bravo Joe Dio Guardi!
  Mbeteni mbrojtesi me i madh i interesave shqiptare ne SHBA.
  Komente si ato rrugaceroret e “intelektualit” antishqiptar vetem te nderojne. Po te ishte burre ai sharlatani i vetshpallur “intelektuali properendimor” dilte hapur me emrin e tij, sic dilni ju. Por dalja hapur kerkon burreri dhe burra e jo burra grash.
  Te falemnderi per cke bere deri sot (ne fakt me shume se kushdo tjeter) per Shqiperine.

  P.S. Komentet kunder teje te jesh i sigurte paguhen nga armiqt’ e Shqiperise. Ti je nje nga idhujt e atdhetareve shqiptare.

  Reply to this comment
 30. Toto August 17, 18:14

  Thank you Joe, per perpjekjen tuaj te palodhur per te miren e Shqiperise.

  Reply to this comment
 31. intelektuali August 17, 18:46

  JOE DIOGUARDI “DESHTAKU” ITALIAN QE DESHI TE BENTE KARRIERE NE SHBA DUKE U PARAQITUR SI ARBERESH I SKENDERBEUT

  Nje shkrim nga intelektuali:

  “Ky kalabrez dinak dhe mafioz, qe fillimisht punoi si kamarier ne New York dhe qe u be me ne fund nje llogaritar qeveritar nuk ka asnje fitorje ne jeten e tij:

  1988

  DioGuardi kandidoi serish dhe humbi me Nita Lowey , ndihmës sekretarin e shtetit me 47%. Gjatë fushatës DioGuardi u akuzua per shkeljen e ligjeve federale zgjedhore per kalimin e financimeve mbi $ 50,000 në fushatën DioGuardi. The New York Times atehere raportoi:

  “Disa punonjës te Kompanise se DioGuardit shpjeguan në intervistat se atyre u ishin dhënë $ 2,000 secilit në çeqet e kompanisë dhe u kërkua që t’i depozitonin në llogaritë e tyre bankare dhe pastaj të kalonin të njëjtën vlerë në llogarine e hapur per fushatën e DioGuardit. Joseph Crabtree, shefi ekzekutiv i kompanisë, dhe djali i tij Robert, president i kompanisë, shërbenin me zell në komitetin e fushatës te llogaritarit te tyre DioGuardi. ” Komiteti i Fushatës i Partise Demokratike të Kongresit paraqiti një ankesë pranë Komisionit Federal të Zgjedhjeve dhe Z. Crabtree dha dorëheqjen nga fushata. DioGuardi me këmbëngulje i mohoi akuzat dhe gjithashtu parashtroi ankesën e vet në Bordin Shtetëror të Zgjedhjeve me argumenta tejet te pasakta qe binin ne kundershtim me ligjin federal dhe në fund cdo gje mbeti pezull dhe u harrua me kalimin e kohes.

  1992

  Pas redistrictingut, Lowey vendosi të kandidojë në qarkun e 18-të të Kongresit të sapo riformuar të Nju Jorkut . DioGuardi e sfidoi atë me një rikthim pompoz ne skenen politike te qytetit dhe humbi përsëri, këtë herë me 44%.

  1994

  Kongresisti i republikanëve amerikane, Hamilton Fish, i rrethit kongresor të 19-te të Nju Jorkut vendosi të tërhiqej në vitin 1994. DioGuardi vrapoi dhe humbi ne gare me gjashtë kandidatët republikanë duke fituar vetem 20% te votave. Me pas nderroi taktike, kete here DioGuardi vrapoi në zgjedhjet e përgjithshme si kandidati i Partisë Konservatore or humbet perseri. Kelly fitoi zgjedhjet e përgjithshme me 52% të votave. Hamilton Fish, kandidati demokrat, renditet i dyti me 37%, DioGuardi renditet e treti me 10%, dhe Catherine Portman-Laux renditet e fundit me 1% të votave.

  1996

  DioGuardi kerkoi te sfidoje Kelly në një rikthim pompoz në vitin 1996 dhe humbi perseri me 42%. Me pas kur u zhvilluan zgjedhjet e përgjithshme të Partisë Konservatore dhe Partisë Right to Life, Ai mori 12% te votave në vendin e tretë, ndërsa Kelly fitoi perseri me 46% të votave.

  2000

  Në vitin 2000, DioGuardi nisi një përpjekje për të kandiduar si sfidues i Partisë Konservatore për garën e Senatit të vitit 2000 duke perfituar se Rudy Giuliani nuk po kandidonte per arsye sepse Giulianit i u kërkua të hiqte dorë nga Partia Liberale, të cilën ai nuk e pranoi, prandaj vendimi i Kryetarit të Partisë Konservatore, Mike Long për të filluar fushatën me DioGuardin startoi garen ne fjale. DioGuardi e përfundoi garen me humbje dhe linja konservatore iu dha kongresistit Rick Lazio , kandidatit të ri republikan.

  2008

  Zgjedhjet e 19-të të kongresit në Nju Jork, 2008
  Pasi Demokrati John Hall e mposhti Kelly në vitin 2006, DioGuardi vendosi të kandidojë kundër Hall në 2008. Në maj 2008, republikanët mbajtën një konventë në Mahopac, Nju Jork me delegatët nga secila prej pesë qarqeve për të mbështetur një kandidat dhe për të emëruar kandidatin e tyre. Kieran Michael Lalor fitoi votimin e kongresit me 46% të votave, ndërsa DioGuardi përfundoi i poshteruar totalisht me 13% të votave.”

  Permbledhje nga shtypi ne SHBA

  Nga intelektuali

  Reply to this comment
 32. Konti Sbalta August 17, 19:11

  ” …Shqiperi mos ki frike Sa ke djemte ne Amerike…” Kjo thirrje eshte e kohes sot , kur Nazifashizmi po tenton te fitoj terren dhe pushtet edhe ne Shqiperi!Kampe perqendrimi kane te gjitha vendet dhe kane pasur te gjitha sistemet e qeverite , por me te tmerreshmet kane qene ato naziste te kohes se Hitlerit , qe per cudi nga keta “naziskinet” tane qe duan patjeter te sajojne kampe te ngjashme me ato te Hitlerit edhe ne Shqiperi nuk permendet dhe jo vetem kaq , por edhe Hitleri si diktatori e krimineli me i madh qe njohu njerzimi ne kohet moderne nuk permendet si i tille , me kete vertetohet
  katrciperisht se keta “naziskinet” e sotem Shqiptare jane pasardhes te vertete te bashkepuntoreve te hitlerit ne Shqiperi!

  Reply to this comment
  • intelektuali August 17, 21:31

   Degjo o BOLE fanatike:

   NACIONAL-SOCIALIST

   Perpara se te krijonte Partine Nacional-Socialiste, Hitleri ishte anatar i Partise Komuniste te Gjermanise,

   dhe:

   Hitleri nuk ka qene kriminelei me i madh qe ka njohur njerezimit, por vendin e pare ne renditjen e MONSTRAVE midis Diktatoreve te Partise-Shtet i ze:

   Mao Ce Duni i Kines me mbi 40 milione njerez te vrare, nga uria apo te ekzekutuar nga Brigatat e pushkatimit

   Krimineli i dyte me i madh ne Bote renditet Josif Stalini i Bashkimit Sovjetik me mbi 30 milione te vrare dhe te masakruar ne Rusi dhe Ukraine

   por:

   Pederasti i pabese Enver Hoxha nuk eshte ne vendet e fundit megjithese Shqypnia eshte sa nje gogel e vogel ne harten e Botes, por pernga egersia e krimeve te tij kunder njerezimit sic pershembell ne Kampin e Tepelenes ku la te vdesin nga uria qindra femije te vegjel te pafajshem, krime qe ky mafioz italian nga SHBA po kerkon t’i fshije nga kujtesa jone me finte drogaxhinjsh duke i kenduar lavdi Ramiz Alise dhe pinjolleve te Shefqet Pecit.

   KUSH ESHTE PASARDHESI I HITLERI O PUSHT I ENVERIT?

   sepse:

   Dime qe Nexhmija ishte antare vullnetare e Partise Fashiste te Duces dhe jetonte me Enverin gjate gjithe Luftes te Vila e Kryefashistit Bahri Omari, ja ke degjuar emerin, apo nuk te vjen zeri nga klishete idiote qe ritregon si gramafon i prishur dhe Enveri nga vila e kunatit te tij Kryefashist spiunoi tek fashistet te gjithe komunistet njeri pas tjetrit dhe oficeret angleze qe kishin ardhur per bashkimin e trojeve shqyptare ne Mukje 1943.

   atehere:

   KUSH ESHTE NAZISKINI KETU O BOLE ENVERISTE?

   Reply to this comment
 33. berisha =heroi i repishtrapit August 17, 19:19

  te nderuar komentues..
  ,
  DO ISHA DAKORT TE HAPEJ CDO LLOJ BURGU APO BUNKARI I ENVERIT

  POR
  VINI RE.
  .
  NESE NUK HAPET BUNKARI I SALIUT PER GERDECIN—21 JANARIN—1997..OTRANTON..REMZI HOXHEN..HAKLAJT ETJ

  ME LEJONI TJU THEM
  FUCKYOU REPISHT & INTELEKTUHALET E KETIJ FORUMI DHE KETE ZGJEBSIN E PECOREVE
  .

  ..

  Historia 200 vjecare e perplasjeve fetare Shqiperi Greqi duke perfshire dhe ditet e sotme eshte invazioni me cdo kusht i vorio-epirit .Deri tani ky invazion ka patur sukses POLITIK-FETAR-EKONOMIK..Kisha greke
  me “komandant” AMERIKANIN ME ORIGJINE SHQIPTARE Nikolas Geixh,’
  me “komisar” Janullatos”
  me kellefin nje perdorimsh Sali Qenef Berishen dhe deri diku vasalet meta-basha-rama-nano pothuajse i kane vene PIKETAT E VORIO EPIRIT.
  MATERIALI I MEPOSHTEM DUHET TE JETE KEMBANE ALARMI PER “TEPELENEN ” DHE JO KETO PASARELE ME SAMIREPISHTA & KERRBISHAT

  Ish-kongresmeni amerikan dhe kryetar i Ligës Qytetare shqiptare amerikane akuzon kryetarin e PD-së

  Dioguardi: SERBerisha na tradhtoi

  “Të takosh Geixh është njëlloj sikur t’i kërkosh avantazh politik Milosheviçit”

  TIRANË – SRBBerisha duhet të bëjë publike se çfarë ka folur me Nikolas Geixh. Kështu u shpreh dje në një intervistë për ish-kongresmeni amerikan Xhozef Dioguardi, i cili është presidenti i “Liga qytetare amerikane-shqiptare”. Dioguardi njihet si një prej mbështetësve kryesorë të SERBerishës në lobin shqiptar në SHBA, por duket se takimi i para dy ditëve mes Berishës dhe Geixh ka ngjallur revoltën e Dioguardit. “SRBBerisha ka tradhtuar interesat e shqiptarëve të Amerikës dhe ato të Shqipërisë që është takuar me armikun e shqiptarëve Nikolas Geixh”, -u shpreh dje Dioguardi.

  Zoti Dioguardi, Nikolas Geixh deri para pak ditësh nuk ka qenë i mirëpritur në Shqipëri për shkak të shpalljes së tij “non grata” nga qeveria e zotit Berisha më 1994, por ai ka zhvilluar një takim edhe me zotin SERBerisha, ku nuk dihet se për çfarë është folur, por në një deklaratë të SRBBerishës lihet të kuptohet se Geixhi ka ndryshuar. Cili është komenti juaj për këtë takim?

  Jam shumë i shokuar dhe i hidhëruar që zoti SRBerisha ka takuar zotin Geixh, i cili përfaqëson pjesën më radikale të lobit grek në Amerikë. Dhe dua t’u kujtoj një artikull që ka shkruar Geixh në gazetën “Nju Jork Times” në tetor të vitit 1994 ku ai akuzon Sali Berishën që është përpjekur për të fituar Shqipërinë e Madhe dhe ai sulmon qeverinë demokratike drejtuar në atë kohë nga SRBerisha, ku shkruan se doktor SERBerisha fliste shumë keq për minoritetin grek. Ai pretendonte se minoriteti grek përbëhej nga 450 mijë njerëz, kur dihet se janë vetëm 58 mijë banorë sipas statistikave të asaj kohe të OSBE-së. Dua t’ju bëj të ditur që zoti Geixh ka akuzuar qeverinë shqiptare për diskriminim të të drejtave të minoritetit grek, ai ka mbështetur përfaqësuesit e “Omonia”-s në ’94 kur ushtarët shqiptarë u vranë dhe u sulmuan dhe për këtë arsye doktorSRBerisha kërkoi që Geixh të largohej menjëherë nga Shqipëria duke e quajtur atë një armik të popullit shqiptar dhe i kërkoi që të mos shkelte më këtu derisa të mbarojë mandati i qeverisjes demokratike. Çfarë ka ndodhur për të ndryshuar situatën, Geixh është akoma problem shumë i madh për Shqipërinë dhe popullin shqiptar, përveç Serbisë. Në fakt është lobi grek në kërkim të lobit serb dhe maqedonas në Uashington.
  Ne dimë se kush e mbron SHBA-në, janë shqiptarët dhe jo grekët, ne dimë kush i mbron shqiptarët, ata janë amerikanët dhe jo grekët, tani zoti SRBerisha nuk mund të ndryshojë mendje. Por ai e bëri, nuk arrij ta kuptoj këtë veprim të SRBerishës. Shqiptarët në Amerikë mendojnë se ai i ka tradhtuar, por Sali Berisha ka tradhtuar Gjykatën Kombëtare të Shqipërisë dhe atij i duhet të shfajësohet përpara popullit, pasi njihet në historinë shqiptare si njeriu që kritikoi ashpër diktaturën komuniste dhe regjimin grek. Nuk e kuptojmë si e ka bërë këtë ndryshim të madh, prandaj jam shumë i zhgënjyer si president i lobit shqiptar, si ish-kongresmen i SHBA-së, si shqiptaro-amerikan dhe si president i lobit shqiptar “Liga qytetare amerikane-shqiptare”. Dhe është e vërtetë që ky takim u nxit nga ambasadori amerikan dhe për këtë do të ankohem në Departamentin e Shtetit në Uashington duke kontaktuar kongresmenët e rinj. Kjo nuk duhej të ndodhte dhe duhet të di motivin e këtij takimi. Zoti Geixh ka shkruar letërsinë më negative, më radikale, kundër popullit shqiptar. Do t’iu faktoj artikullin që ai shkroi 1994 dhe përgjigja që iu bë këtij artikulli. Shqipëria ka nevojë për zgjedhje të reja që populli shqiptar të zgjedhë një qeveri që t’i japë siguri, punësim, respekt, një qeveri që të integrojë Shqipërinë në NATO përpara Rumanisë dhe Bullgarisë. Dhe këtë e kishte në dorë edhe zoti SERBerisha, por nuk ishte i zoti ta bënte.

  Mendoni ju se negociatori i këtij takimi ishte ambasadori amerikan në Shqipëri zoti Xhejms Xhefri?

  Nuk e di dhe më duhet ta zbuloj. Por mendoj se ai duhet t’i bëjë publike motivet e këtij takimi, sepse zoti Geixh nuk është qeveria greke, ai thjesht përfaqëson lobin grek në Amerikë dhe lobi grek në Amerikë është përpjekur që të ndërpresë Aleancën që çoi drejt luftës në Kosovë. Gjatë luftës në Kosovë nuk i mbështeti sulmet e NATO-s. Geixh nuk do ta pranojë që minoriteti grek nuk është 450 mijë, por kaq janë shqiptarët ortodoksë. Vetëm 58 mijë janë ortodoksë grekë dhe askush nuk ka të drejtë t’i ngatërrojë se çfarë kërkojnë ortodoksët shqiptarë dhe çfarë kërkojnë ortodoksët grekë. Dhe nuk mund të themi që ortodoksët shqiptarë janë minoritet grek, kjo është propaganda e Nikolas Geixh dhe e lobit të tij. U përpoqa t’i përgjigjesha këtu në Amerikë dhe më duhet të investigoj. Berisha nuk duhet të takohej me të përderisa të kuptojmë besueshmërinë e këtij hetimi. Dhe tani duhet të bëjë publike çdo gjë që tha në atë takim për shqiptarët në Shqipëri dhe ata në Amerikë, që ne të kuptojmë pse ai ndryshoi mendjen. Duhet pyetur se ky takim që ai realizoi ishte për avantazh politik. Por megjithatë, çfarë avatazhi politik mund t’i japë atij Nikolas Geixh, sepse nuk ka avantazh politik që mund të të japë Milosheviçi. Zoti Hollbruk u përpoq të tradhtonte shqiptarët kur u përpoq ta bënte Milosheviçin palë këtu në Amerikë për paqen në Ballkan, përderisa ai kishte vrarë mijëra boshnjakë në Bosnje. Lobi shqiptar së bashku me lobin e herbrejve e ndryshoi këtë ide dhe NATO vendosi të hedhë bombat mbi serbinë e Milosheviçit, rrëzoi regjimi i tij dhe më pas u nxor para drrejtësisë. Zoti Geixh nuk mbështeti luftën në Kosovë. Zoti SERBerisha tha se ai është për pavarësinë e Kosovës. Pse ka ndryshuar tani zoti SERBerisha?

  Reply to this comment
 34. Virusi August 17, 20:04

  Pyetja qe mund ti behej Termet Pecit: Pse duhet ky muze ne Tepelene dhe jo ne Maliq apo Lezhe? Termeti eshte nje kryebashkiak I dobet me kompleksin e inferioritetit kulturor dhe ate te fajit, si pinjoll I fisit. Nderkohe, Tepelena vazhdon te mbetet peng i fisit Peci sikur ky rreth nuk ka djem e vajza te tjere bashkohore. Tepelenen e kane perdorur, si per ngritjen e kampit dhe tani per ngritjen e muzeut per kampin. Ne ate kohe shfrytzuan Shefqet Pecin kurse tani Termet Pecin.

  Reply to this comment
 35. PSEIDOGJISUMAREPISHTIT ?? August 17, 20:49

  Ne fakt faji i sotem eshte i xhorxhsorristit edi rama me mirela kumbaro mimikardhelet dhe xhaxhckat qe moren votat popullore per krimberishen dhe jo ti hane kockat enverit si vampiroide..
  KU ESHTE FAJI (KRIMI) I PS & EDIRAMES ??

  “Do verifikojmë nga e para xhelatët e komunizmit”
  December 12, 2015 09:39
  Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, ka reaguar ndaj apelit publik të personalitetit shqiptar në SHBA dhe ish të dënuarit politik, Sami Repishti. e pabesueshme MIMI KODHELI MIRELA KUMBARO DHE EDIA RAMA U KTHYEN E NE ENVEROFAGO DHE NUK I PRETEN NJE QIME BYTHE SALI ELEZBIBERISHES

  pse i dogji bytha sali repishtit ?? qe komenton te DITA ????

  REPISHTET E KODRAVE ME THANA (KOMENTI I X.P)

  Mbeti ne duart tuaja te felliqura te behet seleksionimi i “xhelateve” te zbatimit me korrektesi te ligjeve te kohes kur ushtruan detyren e tyre me ndergjegje te plote, moj shoqja Mrike e Thive, me diplome te fallsifikuar, e katapultuar ne Shqiperi nga ai zhylsi nga Lecce e Italise, ku beje telefonisten e radhes.

  E dime qe je perfaqesuesja e “Rotary Klub” te Lecces, po me sa duket, masonet italojugore i kane bere hesapet pa hanxhine.

  Ti edhe mund ti denigrosh e demtosh ata qe mrikethiizmi yt i quan “xhelate”, paçka se i kushtuan pjesen me te bukur te jetes se tyre, luftes per çlirimin e vendit nga hordhite nazi-fashisto-balliste e kuislingeve te tyre, po nuk mund te fshish kontributin e tyre te pa mate ndaj ketyre trojeve.

  Sami Rrepishti, i zbritur nga Thynajat e Malesise se Rrepishtit, ne Shkoder, i vetshkodranizuar si shume te tjere, kur flet per “rrugaçin” Çoku, shkodran i shume njohur mes familjeve me ne ze, gangstereve si ai vete ( S.RR.), u paskesh lenduar sedren e tyre ferracakore. Sipas teorise se tij te ngordhur, nje zbatues ligji te kohes, i duhej te perdorte pende pupulash per te trajtuar shkelesit e ndergjegjeshem te ligjeve te shtetit te kohes. Ai, veç pellitjeve gojemutore, nuk ka as edhe nje fakt, qofte edhe nga “i martirizuari” Zef Pllumbi, qe te mbeshtese teorine e tij zgjebore te katilit ne pushtet.

  Pllumbi flet vetem per “presion psikologjik” pa pasoja ndeshkuese te aplikuara ndaj tij ne vazhdimesi.

  Shyqyri Çoku, per dijenine e te sterdhjerit Sami nga Rrepishti i malesive te Shkodres, bente pjese ne grupin e “debatikesve” shkodrane, si dhe shume te tjere, qe me pa te drejte nuk jane njohur si te tille, edhe per menefregizmin e veteimponuar te tyre.

  Ata, mor i degjeneruar, kane rrezikuar jeten e tyre njomeshtore, duke kaluar nen hunden e nazisteve gjermane, te mbushur ne gjoks me trakte, fisheke, bomba, pistoleta, ushqime e veshembathje, per ti çuar guerrilasve shkodrane.

  Te paska rrahur, mire ta ka bere, sepse siç del sot e ke patur “hallalì”, per te folur ne gjuhen qe njeh me mire.

  Me sa mbaj mend, yte bije, mesuese, ndryshe nga ti ishte vertete njeri i mire, pavaresisht se u nda nga ai mesuesi i biologjise, per te vetmen arsye se e motra e tij ishte e vetmja (besoj) kurve rrugesh e njohur zyrtarisht ne Shqiperine e kohes.

  Uroj qe te te vije nje iktus, sapo te zesh ne goje emrat me te njohur e me te nderuar te familjeve shkodrane, siç bere me Çokajt apo edhe me Gavoçet.

  Kjo Mrika e Thive, edhe mund te beje “pastrimin” e turnit, po duhet ta mbaje mire veth ne vesh se nuk mund te luaje me ndjenjat dhe mirenjohjen e perjeteshme te familjeve shkodrane qe u shquan ne Luften per Liri.

  Reply to this comment
 36. Aliu nga Selenic August 17, 21:10

  Te falenderoi Djugardi per ket bderhyrje.
  Une e kuptoi qendrimibn tuaj pore me vones pasi keta “kalibal” mne emer te demokracis nuk la gje pa shkatrruarr pa prishur.Per pasoj keta nuk u mgopen me shkatrrimin e 8000 veprave te medha industriale e bujqesore ku gjeten rrafshimin nga sepat e tyre edhe ullijte e kohes se Skenderbeut, tani i jan kthyer qytetit heroik te Tepelenes per ta denigruar dhe per ta shvleftsuar e perfundimishte keta duan ta zhvelftesoje edhe ter shqiperin.
  Po perse ndodhje kjo i nderuar Djugardi.
  Kjo ndodhe se keta qe u denuan dhe vuakten denimin ne kampin e Teperlenes pjesa me e madhe e tyre ishin bashkepuntore te Nazi Fashizmite dhe me vote te lidhura me agjenturen e qarqeve antishqiptare. Per ket vuajten denimin e merituar,
  Sote ne Demokraci po keta me ndihem e po ketyre qarqeve antishqiptare perseri kerkojn te denigrojn gjithcfar eshte ne shqiperi sepes keshtu i komandojen ustallaret e tyre.
  Prandaj eshte e detyrushem qe kryetari i Tepelenes te terheq gjithcfar eshte ber kunder Tepelenes dhe kampi i te burgoserve atje eshte nja kamp i zakonshem dhe nuk ka te bej fare me Auzhvisit dhe ase me kampet e tjer ta shfarosjes,
  Une te falenderoi per ket nderhyrje dhe lexo disa komende te dhe del sheshit mllefi i nxitur nga Qaeqesh shoviniste Greko Serbe n te cilet kerkoj ta fundosi tersishte shqiperine.
  Ndehyrja e jua eshte nje rrzatim ndonse me vones nda kombit heroik nga ku dhe ju jen bir i ketij Kombi. TE FARENEROI njemij here.!

  Reply to this comment
 37. stop anticomunist genocid in albania ! 2 August 17, 21:50

  replike me Gjarperepishtin..
  .
  Kam qene nje nga ata qe te kam besuar deri ne 1997..
  .
  E pra 1997 ishte dhe eshte 1 miljon here me e rende se te gjitha ‘BEMAT E ENVERIT’ dhe sot e meriton te themi se Enveri ka bere detyren me ju,,ju tha mos luani bishtin se ju ki nonat dhe ate beri nuk te ka faj njeri

  Pse nuk u bete si Mandela ???

  Në se ka një ngjashmëri ne raportin të persekutuar-persekutues është ai i Afrikes së Jugut me Nelson Mandelën që u lirua rreth vitit 1991.Ky njeri fisnik edhe pse regjimi kriminal i aparteitid e burgosi e torturoi dhe e poshtroi per kater dekada..ai i fali persekutoret e tij..Ketu nuk behet fjale per nje njeri por per nje komb te tere 95% qe u shfrytezua dhe u fut me tela me gjemba nga 5% qe ishin te bardhet racista
  *
  Per cudi para 1 viti kur vdiq nje agjent amerikan qe kishte punuar ne Afriken e Jugut para se te vdiste ne moshen rreth 90 vjec i ngeli merak te thont nje te vertete qe e tha: Ne amerikanet ndihmuam (urdheruam) qe te arrestohej Mandela si KOMUNSTI ME I RREZIKSHEM JASHTE BASHKIMIT SOVJETIK
  **
  Erdhi koha qe pasi Mandela fali kriminelet e RACISTEVE te bardhe biles beri dhe nje fare Kualicjoni me Klarkun me e forta shteti amerikan ne kohen e Bushit Senior e ftoi per vizite presidentin Mandela……ne nje kohe qe sherbimet inteligjente lajmeruan se ai nuk mund te futej ne Amerike pasi figuronte akoma terrorist i rrezikshem…dhe u desh nderhyrja e W.B.S qe ky skandal jo vetem te fshihej por dhe mos jepej ne shtyp.
  ***
  Erdhi koha qe Mandela nderroi jete dhe nuk ngeli shtet nga ato qe e konsideronin terrorist komunist qe nuk mori pjese ne varrim me kryemisterra apo presidente ku me shume kishte amerika me 1 president dhe 3 ish presidente…
  .
  ****
  Si ka mundesi qe bota perendimore me ne krye Ameriken mbylli syte para super krimeve antinjerzore te Apartedit dhe “duartrokiti” faljen qe nje “komunist” i ben antikomunisteve?….Pse nuk veprohet me te njejten monedhe dhe ne Shqiperi ku Antikomunistet te falin komunistet ?? por po tregohen deri dhe kanibale me brezin qe udhehoqi luften dhe rindertimin….Pse ne rradhet e para te vampireve “antikomuniste” jane vene turbokomunistet e Enverin me ne krye Sali Monstren e Halezbiberit??

  Reply to this comment
 38. intelektuali August 17, 22:02

  O Intelektuali me I te madhe, o HALE e Enverit, o kriminel i Nexhmijes, o rrugac i peshtire qe shan grate e huaja ne aeroportet e Botes, o race e keqe dhe e peshtire e pederastit Enver Hoxha,

  Po ik o bythqir dhe shpeto djalin drogaxhi qe Taulant Balla ta futi ne burg, shko tek Edi Rama se mbase ta shpeton nga mallengjimi qe ka per babain tend pederast dhe sadist,

  sepse:

  KESHTU TE BEN ME MIRE!

  Reply to this comment
 39. intelektuali August 17, 23:19

  CFARE FITUAT O GAZETA DITA QE HODHET SI USHQIM PER KAFSHET ENVERISTE NJE SHKRIM IDIOT AMORAL TE NJE MAFIOZI ITALIAN, SHKRIMI I TURPIT DHE REZILIT TE SHQYPNISE QE PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE?

  Ne rezoluten perfundimtare te Keshillit te Evropes per krimet e Komunizmit dhe ne shume dokumenta te tjera plotesuese te OKB-se, MOHIMI i krimeve te komunizmit perben ne vetevete krim penal qe denohet nga ligji ne te gjitha vendet antare te BE-se, qe trajtohet njesoj si mohimi i krimeve te Hitlerit ndaj popullit ebre,

  atehere:

  Kujt i intereson te paguaje nje mafiozi italian ne SHBA qe ju e paraqisni si ish kongresmen per t’i shkruar leter dashnie Termet Pecit nga Tepelena per te hapur nje teme te denueshme penalisht nga KE dhe OKB

  Si ta kuptojme kete shkrim REZIL te nje gazete prestigjoze e nje shteti qe po kerkon medoemos te behet antare e BE-se dhe Botes Demokratike, ku mohimi i krimeve te Komunizmit ndeshkohet rrepte nga Ligji?

  Polonia para do kohe u perpoq te minimizonte krimet e qeverise kuislinge polake gjate Luftes se Dyte Boterore kunder hebrenjve dhe Izraeli kercenoi menjehere per ndeprerjen e mardhenieve diplllomatike me Polonine dhe OKB e denoi me nje rezolute te posacme vendimin e turpshem te qeverise polake.

  SI DO T’I KOMENTOJE BOTA DEMOKRATIKE KETO KOMENTE AMORALE TE NJE POPULLI FANATIK DHE BUDALLA QE KANE MBUSHUR FAQEN TUAJ O GAZETA DITA?

  Me tregoni nje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore qe ngjan me Shqypnine Enveriste?

  sepse:

  Edhe ne Rusine e Putinit jane denuar perfundimisht krimet monstruoze te Stalinit dhe Gorbacovi i kerkoi falje zyrtarisht Botes per krimet e komunizmit ne vendin e tij, gje e cila ne vendin tone akoma nuk ka bere vaki.

  A E KUPTONI O GAZETA DITA QE ME KETO REZILE AMORALE PO MINONI INTEGRIMIN E SHQYPNISE NE BE?

  Reply to this comment
 40. alphade August 17, 23:59

  Carcafet qe “qindisin” keta zoterinj marifetci dhe dallave-
  rexhi duke u perpjekur te shtremberojne komplet historine
  dua t’ju kujtor se Rusvelti, presidenti iSHBA-se,,vendi me
  demokratik ne bote,mgjate L2B, pas ngjarjeve te Pearl
  Harborit, i mori te gjithe,absolutisht te gjithe, duke per-
  fshire edhe ata japoneze, bijt e te cileve benin pjese ne
  radhet e ushtrise amerikane ne front, dhe i internoi ne
  shkretiren e Arizones, aresyet ishin nga me te ndryshmet
  objektive e subjektive. Mos doni ta quani ju zoterinj edhe
  Rusveltin “komunist” ?! Enver Hoxha nuk ishte aq “demo
  krat” sa Rusvelti sa qe t’i linte familjet e te arratisurve ne
  vendet e tyre qe te beheshin baza te diversionit dhe te
  strehimit te bandave qe mund te ktheheshin,ashtu sic u
  kthyen nga jasht me rruge tokesore,detare e ajrore. Te
  gjithe shqiptaret jane deshmitare per zbarkimin e ketyre
  bandave deri ne vitin 1956 dhe keshtu veprojne te gjithe
  pushtetaret e botes per te kundershtuar agresionin nga
  jasht dhe nga brenda te armiqve. Keto masa merren
  gjithemone ne raste emergjente nga nje qeveri apo shtet
  sidomos gjate dhe pas L2B. Duhet kuptuar momenti, koha dhe rrethanat objektive apo subjektive perse-ne e
  ketyre masave. Tash flasin te gjithe kunder te gjitheve
  sepse,sistemi qe groposi vetveten,socializmi nuk dha dhe
  nuk mund te jepte pergjigje kerkesave te kohes ne fushat
  ekonomike,politike dhe sociale.

  Reply to this comment
 41. Ymer boza August 18, 00:51

  Rrrrrritaa.
  Ma ke parrrrrr gje verrrrrrrrroniken nga fierrrrrrrri se jemi berrrrrrrrr merrrrrrrak.
  Po lopen si ka. I ka pjelle gje. Cun Apo goc

  Reply to this comment
 42. NY August 18, 04:51

  OR ZOTNI ME NICKUN “USA”.
  .
  SHUME GATI I PASKE NDENJUR KETIJ ARTIKULLI.
  .
  NUK DI DERI TANI QE NE BURG NJERZVE JU JAPIN LLOKUME DHE EMBELSIRA.

  LE TE SHOHIM KETE MATERIAL BOTUAR NE SHUMICEN E GAZETAVE KRYESORE AMERIKANE

  Torture still being carried out at Guantanamo Bay despite US denials, says UN investigator
  Although Washington banned ‘enhanced interrogation techniques’ nearly a decade ago, reports say an inmate has been subject to treatment banned under international law….An independent UN human rights investigator said on Wednesday that he had information about an inmate being tortured at the US Guantanamo Bay detention facility, despiteWashington banning “enhanced interrogation techniques” almost 10 years ago..ect
  • Thursday 14 December 2017

  ######

  Kurse persa I perket Kadarese mund te shikoni me poshte se ai ishte me Enver se Enveri

  REALIZIMI SOCIALIST-ARTI I MADH I REVOLUCIONIT (SEKUENCA)

  Ismail KADARE
  , 13 janar 1974

  E njëjta ndodh sot me superfuqitë e kohës sonë. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Sovjetik. Letërsitë dhe artet e këtyre vendeve prej kohësh janë përpara një alternative; ose të deformohen plotësisht sipas interesave antipopullore të këtyre regjimeve, ose të zhduken. Pra profecitë për vdekjen e tyre në fund të fundit, nuk janë tjetër vecse kërcënime të tërthorta që u bëhen letërsisë dhe artit në qoftëse ato nuk konformohen plotësisht me qëllimet hegjemoniste agresive të këtyre superfuqive.
  Për sa u përket popujve që luftojnë për liri dhe pavarësi, historia ka treguar dhe vazhdon të tregojë se tek letërsia dhe artet ata kanë gjetur gjithmonë një mbështetje të sigurtë në luftën dhe në aspiratat e tyre. Historia e vendit tonë e rikonfirmon me forcë të vecantë këtë. Shoku Enver ka thënë se ‘populli ynë nuk e ka ndarë kurrë dyfekun me gjalmë, nga libri, shpatën nga pena, trimërinë nga dituria…’
  Karakter konservator – thotë shoku Enver, – kanë jo vetëm ideologjitë e vjetra që vinë nga thellësitë e shekujve, por edhe ideologjia e kultura e sotme e degjeneruar borgjeze e revizioniste, i gjithë liberalizmi e modernizmi i tyre”. Duke zbatuar tezën e shokut Enver në terrenin e letërsisë dhe të arteve, nuk është vështirë të dallojmë në kohën tonë aleancën e shenjtë të konservatorizmit më të tërbuar me modernizmin më të shthurur.
  .
  .
  Le të kujtojmë disa fakte nga historia e letërsisë sonë. Cili ka qënë konservatori më i madh i letrave shqipe dhe jo vetëm i letrave, por i gjithë kulturës sonë? Përgjigja është e qartë për të gjithë: ky konservator ka qënë Gjergj Fishta. Fanatik i tërbuar, idealizues i çdo gjëje patriarkale, apologjet i fesë, i institucioneve mesjetare, hymnizues i primitivizmit, armik i egër i çdo përparimi – ky është portreti i këtij letrari prift. Mirëpo, nga ana tjetër po të bëjmë pyetje se cili ka qënë liberali më i madh i letërsisë sonë, përgjigja është po ajo: përsëri Gjergj Fishta. Filoitalian i papërmbajtshëm, agjent i Vatikanit, emisar i pushtimit fashist, partizan i çkombëtarizimit dhe i romanizimit të kulturës sonë. Pra, nga një anë kryekonservator fanatik, nga ana tjetër kryeliberal. Shovinist i tërbuar dhe njëkohësisht kozmopolit i tërbuar. Kur ishte fjala për idetë e reja shoqërore, përparimin, për revolucionin, ai ishte konservatori më fanatik. Kur ishte fjala për fatet e atdheut, për lirinë, për kufijtë ai ishte liberali më i madh.
  .
  Të njëjtin shembull na e jep figura e letrarit fashist Ernest Koliqi. Konservatorizmi i tij ekstrem nuk e pengoi të shfrytëzonte në veprën e tij reaksionare, një teori aq të shtrenjtë për modernizmin e sotëm, frojdizmin. Kështu në tregimet e tij, ai herë na paraqitet si një namuslli turkoshak, herë si një gagarelë evropjan.
  Dhe në përgjithsi është vështirë të gjendet një teori tjetër që t’u ketë shërbyer me aq zell si konservatorizmit ashtu edhe liberalizmit, sa frojdizmi. Esenca e tij konservatore – thirrje për kthim drejt barbarisë, nuk e pengon aspak, përkundrazi i ndjell akoma më shumë drejt tij dekadentët e të gjitha ngjyrave.
  Kjo aleancë e shenjtë midis konservatorizmit dhe liberalizmit është plotësisht e shpjegueshme po ta shikojmë problemin nga pikpamja marksiste. Në fund të fundit qëllimi i të dy palëve, konservatore dhe liberale është një; kthimi në botën e përmbysur, rifitimi i ‘parajsës së humbur’.
  .
  Ndërsa sulen me tërbim për të shkallmuar spirancën që e lidh njeriun dhe artin e tij me shoqërinë dhe komunitetin njerzor, dekadentët nuk harrojnë për asnjë cast të sulmojnë spirancën tjetër, atë që e mban njeriun dhe artin e tij të lidhur me popullin e vet, me kombin dhe karakterin kombëtar. Ata godasin me tërbim këto dy spiranca, sepse e dinë që me shkallmimin e tyre vlerat shpirtërore do të mbeten në mëshirën e errësirës dhe dallgëve të tërbuara të reaksionit botëror.
  .
  Nuk është e rastit që pseudoshkrimtari dhe armiku i partisë Fadil Paçrami i linte të mbushura pseudodramat e tij me hije dhe jo me njerëz. Nuk është e rastit që ai bashkë me Todi Lubonjën ishin kundërshtarë të tërbuar të karakterit kombëtar në artet tona. Në poezi, F. Paçrami urrente figurën e baballarëve, në skulpturë figurën e nënës, në prozë përbuzte plakat shamizeza. Ai tmerrohej nga figura e Skëndërbeut me keq se një pasha turk. Pra, ai nuk duronte dot asgjë që kishte lidhje me themelet e popullit dhe të kombit. Nga kjo pikpamje ai të kujtonte ata pseudodijetarë të Ishullit të Laputëve, për të cilët Suifti tregon se kërkonin të shpiknin një metodë për të filluar ndërtimin e shtëpive nga catia. Djathtizmi i T. Lubonjës e F. Paçramit, kozmopolitizmi, urrejtja për folklorin dhe antishqiptarizmi i tyre, treguan dhe një herë se lufta e klasave në terrenin e letërsisë dhe të arteve është e gjallë dhe do të jetë e tillë për një kohë shumë të gjatë.

  Reply to this comment
 43. intelektuali August 18, 08:55

  Ore ti KAKE enveriste,

  PO SI NUK TE VJEN PAK TURP O PUSHT PER KETO QE FLET?

  Po minimumin e moralit te qytetarit ku e ke futur o fanatik idiot qe del me shkrime budalli ketu ne gazeten DITA?

  Ne Tepelene ishin burgosur me qindra femije te vegjel, ka pasur bebe te porsalinduara qe u lane qellimisht te vdisnin nga uria dhe turtutrat e padegjuara ne historine e njerezimit, femijet ishin DIVERSANTET dhe bandat qe SHBA i dergonte ne Shqypni per te rrezuar veglen e Titos dhe Stalinit qe per fatin e keq te shqyptareve dokumentat tregojne se ishte edhe vegla e Hitlerit, ky ishte pederasti Enver Hoxha qe gjithe Luften e kaloi duke palluar Nexhmije fashisten ne vilen e kunatit te tij Kryefashist Bahri Omari.

  FEMIJET E VEGJEL QE VDIQEN NE TEPELENE ISHIN DIVERSANTET E SHBA O KAKE ENVERISTE?

  Ku i ke lexuar ti o PUSHT fanatik idiot pa llogjike elementare qe Ruzvelti internoi femijet e japonezeve ne Arizona, kush t’i ka treguar keto perralla enveriste mediokre? Perkundrazi SHBA me nismen e Ruzveltit pas Luftes hartoi planin MARSHALL edhe per Gjermanine dhe Evropen edhe per Japonine dhe firmat japoneze sot ne SHBA jane mjaft te respektuara, TOYOTA eshte prodhuesi me i madh i makinave ne SHBA dhe tregetia dypaleshe i ka sjelle prosperitet te vazhdueshem ekonomise se dy popujve. SHBA eshte shembulli i bashkejeteses se racave dhe popujve te ndryshem ne harmoni te plote. Kush do te guxonte ne SHBA te prishte Memorialin gjigand te Holokaustit te Hitlerit? Ja se cfare shkruan shtypi ne SHBA:

  “…Në 1942, Departamenti i Shtetit i SHBA konfirmoi se Gjermania naziste planifikoi të vriste të gjithë hebrenjtë e Evropës. Ky informacion është raportuar gjerësisht në shtypin amerikan.

  Shtetet e Bashkuara dhe forcat e tjera Aleate ne fillim te Luftes u dhanë përparësi fitores ushtarake mbi ndihmën humanitare gjatë Luftës së Dytë Botërore ndaj viktimave te Luftes, por në janar të vitit 1944, Presidenti Franklin Roosevelt krijoi Bordin e Refugjatëve të Luftës për të kryer një politikë të re amerikane të shpëtimit dhe lehtësimit proaktiv për viktimat e Luftes. Përpjekjet e ketij bordi shpëtuan dhjetëra mijëra jetë ne te gjitha anet e Botes. SHBA pranoi me shume se 1 milion hebrenj refugjate ne vendin e vet dhe leshoi ndihma te jashtezakonshme humanitare per viktimat e Luftes ne te gjitha anet e Botes.

  Në shkurt 1942, dy muaj pas sulmit në Pearl Harbor, Presidenti Roosevelt nënshkroi një urdhër ekzekutiv që lejon qeverinë të marrë “çdo mbrojtje të mundshme kundër spiunazhit dhe kundër sabotazhit”. Duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare, qeveria amerikane e përdori këtë urdhër për të zhvendosur më shumë se 110,000 amerikanë të prejardhjes japoneze – të paktën dy të tretat e të cilëve ishin qytetarë amerikanë – në dhjetë kampe në shtatë shtete të brendshme. Burrat japonezë amerikanë në këto kampe nuk u lejuan të përfshiheshin në ushtrinë amerikane deri në vitin 1943. Por me pas situata ndryshoi: Ekipi luftarak i regjimentit 442, i përbërë tërësisht nga ushtare amerikanë japonezë, u bë njësia më e lartë ushtarake e dekoruar në historinë amerikane per faktin qe çliroi Kampin e Perqendrimit të Dachaut…”

  ENVERI NE DALLIM NGA HITLERI MASAKROI POPULLIN E VET DHE NE TEPELENE VRAU FEMIJE TE VEGJEL QE NUK KISHIN ASNJE FAJ.

  A e kuptoni ju fanatiket e Enverit se cfare jeni duke folur?

  Po te ishte ne nje vend tjeter demokratik gazeta DITA do te ishte gjobitur per kete shkrim MENXYRE dhe per komentet REZIL te nje populli budalla, injorant, fanatik ndaj nje regjimi sadist dhe gjakatar, sic ishte regjimi i xhelateve te Enverit qe lane te vdesin nga uria ne Tepelene qindra femije te vegjel qe tani debilet dhe dallkauket, kriminela te lindur me gjen ne tru kerkojne te justifikohen per keto krime monstruoze te padegjuara se femijet e vegjel te Tepelenes kane qene naziskine apo bandite e diversante,

  A KA POSHTERSI ME TE MADHE SE KJO?

  Reply to this comment
 44. Bidua August 18, 12:59

  Dita nuk duhet te lejoe komente te gojecthurrurve.
  Edhe vete keta gojecthurrur e kuptojne se sa ulet qendrojne moralisht, prandaj nuk guxojne te dalin me emrin e tyre ne shkrime sic ben edhe Dio Guardi.
  Ka nje diference gjigande morale midis Dio Guardit qe del ballehapet me pikepamjen e tij dhe ketyre qwnieve qe zvarriten neper llagemet e internetit me pseudonime se nuk i bejne dot balle opinionit shqiptar..

  Reply to this comment
 45. Petro August 18, 13:04

  Askush, absolutisht askush, nuk mund te krahasohet me Dio Guardin persa i perket kontributit pe mbrojtjen e interesave te Shqiperise e te kombit shqiptar ne Amerike e ne bote.
  Te sulmosh figuren e tij do te thote te sulmosh nje mik te madh e te rrale te Shqiperisse.

  Kujt i sherben kjo, pervec armiqve te Shqiperise, Serbise e Greqise

  Reply to this comment
 46. N.VJOSA August 18, 13:09

  Tepelena -Aushvici shqiptar?!…
  Vetem nje mendje e ushqyer me gjak te zi Esadtoptanas,
  si ky intelekt-leshi yne mund ta mendojë!
  Medet, medet , çfare po na degjojne veshet dhe çfare po na shohin sytë!
  Kongresmeni amerikan ka shkruar si nje Shqiptar i Vertetë Patriot!
  Vertete Termeti e ka aprovuar idene e Aushvicit per Tepelenën?!….
  Nuk e besoj dot!…
  Boll e provokuat dhe e perçat Shqipërinë o Zagaret e Kombit!…

  Reply to this comment
  • intelektuali August 18, 15:35

   Ore ti karagjoz enverist,

   intelekt leshi i sateme o zagar i Enverit, o race e poshter e krimineleve gjakatare qe vend keni ne Korene e Veriut, shkoni tek Kimi o bythqira te pabese qe nuk keni as piken e moralit si kujtoni ju se do te fshini me nje shkrim te felliqur ne gazeten DITA krimet monstruoze te Enverit, qe la te vdesin nga uria qindra femije te pafajshem ne Tepelene dhe qe nje bythqir tjeter mafioz, nje deshtak qe gazeta DITA e paraqet si ish kongresmen ne SHBA kerkon nga nipi i Shefqet Pecit qe t’i fshije nga kujtesa e popullit tone keto krime te sadistit Enver Hoxha dhe te banditeve te tij xhelate killera gjakatare ne nje kohe qe KE dhe OKB e kane cilesuar mohimin e krimeve te komunizmit si nje veper te deueshme penale.

   SHIKONI FYTYREN E KETIJ MAFIOZI KALABREZ DHE PASTAJ LEXONI EDHE BIOGRAFINE E TIJ QE TE BINDENI SE CFARE “PATRIOTI” ESHTE KY MUT I PAGUAR ME PARE DROGE

   sepse:

   O gazeta DITA pse nuk publikoni kush ja ka shkruar ne shqip ketij mafiozi pa moral kete LETYRE te ulet enveriste per te fshur krimet e komunizmit ne Shqypni?

   PO PSE ME KETE MEDIE TE KRIMINALIZUAR ENVERISTE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE O GAZETA DITA?

   He si mendon ti o BOSI i gazetes Adrian Thano shko dhe kerko nje gazete tjeter si gazeta jote me shkrime te tilla nacional-socialiste te kamufluara me DioGuarda mafioze dhe plot “patriote” te paguar te tjetre qe po e bejne Vatanin si nje Kore e Veriut ne mes te Evropes?

   Reply to this comment
 47. petyro August 18, 14:08

  Amerika dhe shume shtete te tjere kane bere lufta civile ndermjet njeri tjetrit brenda vendit te tyre ku ka pasur humbes dhe fitues por ne asnje menyre asnje shtet ne bote mbas mbarimit te luftes nuk ka akuzuar njeri per ate qe ndodhi dhe nuk kane kerkuar te ngrene permendore.ne shqiperi nuk pati lufte civile por organizata e ballit kombetar dhe legalitetit perfaqesuese te ish mbretit te arratisur ish bashkepuntor te fashizmit te cilet kane ngritur krye ne vitet nentedhjete dhe kerkojne te ndryshojne historine ne favor te tyre,.ketyre u duhet shtypur koka se po na bien hitlerin dhe musolinin te cilet i kane denuar dhe ne vendet e tyre.

  Reply to this comment
  • mirel August 18, 16:02

   Oo. Ne amerie i persekutote gjitoneria. Ata qe ishin me origjine gjermane rrifeshin me grushta dhe shqelma ne kohen kur Amerika hyri ne lufte.
   Te mos flasim per kampet e japonezeve ku u internuan mijera familje dhe ku femijet u ndane nga prinderit ne kampe me vete.
   Pune e detyruar. Kushte mizerabel dhe trajtim denigrues per kedo. Te madh e te vogel.
   Po nuk e kane deklaruar veten baraz me Aushvicin.
   Kane kerkuar falje dhe aq.
   Ndersa shqipot duan te hedhin balte mbi historine e tyre te lavdishme.
   Fakti qe keto familje u internuan ne Tepelene ishte sepse ato ishin baze per strehimin e diversanteve te arratisur nga Veriu ne Jugosllavi. Aty strehoheshin te afermit e tyre kriminele qe mernin sulme te armatosura kunder shtetit. Aty organizoheshin, ushqeheshin dhe rekrutonin fshatare te tjere.
   Kjo ka qene arsyeja e internimit.
   Jo thjesht hakmarrje.
   Por vetembrojtje per shtetin e ri te sapoformuar. Kete shte qe kriminelet e serbise donin ta zhduknin nje ore e me pare duke shfrutezuar keta te “pafajshem” qe qahen aot si kurvat dhe nuk duan te mbajne pergjegjesite e fajit te tyre historik

   Reply to this comment
  • intelektuali August 18, 16:08

   O BOLE IDIOTE:

   Ja ku e ke ketu me poshte nje Permendore Gjigande ne Washington te SHBA per hebrenjte e vrare dhe masakruar nga Hitleri pikerisht pas mbarimit te Luftes, shikoje e BOLE budallaqe qe te mbyllesh llapen e idiotit pa moral, na ruaj o Zot me cfare race idiotesh duhet te komunikojme!

   https://fineartamerica.com/featured/united-states-holocaust-memorial-museum-washington-dc-usa-joe-fox.html

   Shikoje te placin syte o Kafshe e ndyre idiote.

   Reply to this comment
 48. Seneka August 18, 15:32

  Dio Guardi duhej te ishte Presidenti i Shqiperise.
  Ky do te ishte nje nder qe i behet atdheut tone.

  Reply to this comment
 49. Teuta August 18, 15:45

  Joe Dio Guardi eshte politikani qe ne keto 28 vjetka kontribuar pa krahasim me shume se cdo politikan shqiptar (nga ata pak politikanw atdhetare qe numerohen me gisht) per mbrojtjen e interesave te Shqiperise ne SHBA e ne bote.
  Eshte per te ardhur keq qe komentuese si ne qe nuk kemi bere ndonje gje i kundervihemi ketij mbrojtwst tone.
  A kane kaq mend keta komentues te kuptojne se ne mullirin e kujt shpien uje keta komentues qe duan te na lene edhe pa kete mik te madh te Shqiperise.
  Kujt i pelqen kjo fryme percarese ne kete moment historik kur kemi nevojen me te madhe per bashkim kombetar?

  Reply to this comment
 50. Demi August 18, 19:22

  Dita, ju lutem, mos na largo ne lexuesve normale duke botuar komente skizofrenike aspak etike, per te mos folur per komente te kulturuara dhe akoma me pak “intelektuale”, qe demtojne namin dhe reputacionin e mire te gazetes suaj.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 18, 20:01

   Namin dhe reputacionin e Shqypnise e demtojne BOLET fanatike si puna jote me shumice ne gazeten DITA qe mohojne krimet monstruoze te Enverit dhe banditeve te tij sadista dhe killera gjakatare, te cilet lane te vdesin nga uria me qindra femije te vegjel te pafajshem nga uria ne Kampin e Perqendrimit te Tepelenes dhe i dalin ne mbrojtje regjimit me katil ne Bote duke perdorur propagande fashiste me mafioze kalabreze qe jane ne hetim federal ne SHBA sic eshte edhe ky karagjozi pa moral qe u pelqen kaqe shume fanatikeve te Enverit.

   KUSH ESHTE SKIZOFRENIKU KETU O DEMI ALI DEMI I ENVERIT?

   Reply to this comment
 51. Vjosa August 18, 21:11

  Eshte è mira qe kryetari i bashkise se Tepelenes te kete ne considerate letren è shqiptaro-amerikanit J. Dioguardi, njeriu qe tere jeten ia ka kushtuar ceshtjes shqiptare.
  Ai nuk thote mos e beni musei por thote pyesni popullin. Eshte tjetri gje musei per krimet è komunizmit e tjeter te imitosh si majmun ta quash holokaust. Holocausti eshte krejt tjeter gje.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 18, 22:41

   Kush te ka thene ty qe Holokausti i Partise Nacional-Socialiste te Hitlerit eshte nje gje tjeter?

   KE me nje rezolute te posacme ka dale me vendim qe ndeshkon cdo vend antar te BE-se i cili mohon krimet e komunizmit.

   Nga ana tjeter Holokausti i Hitlerit vrau afro 6 milione hebrenj me qellim qe t’ju grabiste pasurine, nderkohe qe Stalini ne Bashkimin Sovjetik ekzekutoi dhe masakroi ne Rusi dhe Ukraine mbi 30 milione njerez te pafajshem per t’u grabitur grurin dhe ushqimin duke i quajtur kulake, te njejten gje e beri Mao Ce Duni ne Kine me mbi 40 milione te vrare dhe pushkatuar nga Brigadat e Kuqe qe e rendit kete kasap komunist ne vendin e pare te KILLERIT Boteror.

   prandaj:

   Llogjet dhe brockullat e fanatikut pa moral tregoja kalamajve para gjumit te nates, por mos u hidh ne kete forum te nderuar si karagjoz dhe injorant se behesh qesharaka o Vjosa enveristja. Per ta mbyllur kete debat REZILI per vendin tone qe po kerkon te antarsohet ne BE pa ndeshkuar krimet e komunizmit dhe te Enverit me Nexhmijen po te tregoj nje histori tragjike qe ka ndodhur ne nje Kryeqytet evropian qe Holokausti i Hitlerit do te dukej si LULE, degjo dhe mba vesh qe te mos shkruash me idiotizma pa dogane:

   MASAKRA E KATINIT:

   Ne vitin 1939 ne Katin te Polonise intelektualet e ketij vendi me kulture dhe histori dolen ne protesta per te kundershtuar ndarjen e Polonise midis Stalinit dhe Hitlerit ne baze te Mareveshjes Famekeqe Molotov-Ribentrop, por ushtria sovjetike qelloi mbi polaket dhe i vrau pa meshire duke groposur mbi 22 mije viktima te pafajshme ne nje grope te perbashket. Ne vitin 1942 ushtria gjermane zbulon rastesisht viktimat e groposura dhe alarmon Kryqin e Kuq, por Stalini ja hodhi fajin gjermaneve per kete krim monstruoz qe tronditi Boten. E verteta pa driten e diellit vetem ne vitin 1989 kur Gorbacovi hapi arkivat dhe pranoi krimet e Stalinit duke u kerkuar famlje familjeve te viktimave dhe duke u akorduar demshperblime nga buxheti i shtetit. Sot ne Katin ka nje permendore qe shkruan:”Zoti denofte krimet e komunizmit!”

   MASAKRA E BUDAPESTIT:

   Ne vitin 1956 ne Hungari intelektualet e ketij vendi te perkrahuar nga populli u ngriten ne revolte per te rezuar regjimin komunist qe urdherohej nga Moska, protestuesit kerkuan daljen nga Traktati i Varshaves dhe bene lutje ne OKB, SHBA dhe Britanise se Madhe qe te njihnin Hungarine e pavarur si nje shtet sovran. Ne krye te revoltes ishte Kryeministri komunist hungarez Imre Nagy, por sovjetiket derguan me shpejtesi tanket dhe e shuan me gjak revolten e hungarezeve, protestuesit e fundit u mbyllen ne Uren-Tynel te Danubit ne Budapest, afro 2000 vete dhe tanket sovjetike qe qelluan nga te dy anet e tynelit ne “Mish njeriu” derisa nuk u degjua me ze njeriu te gjalle.
   Sot ne kete ure tragjike ka nje pllake perkujtimore me emerat e viktimave te tankeve sovjetike qe u derguan nga bolsheviket ne Budapest dhe hungarezeve po t’ju kujtosh komunizmin sovjetik reagojne njesoj si t’ju kujtosh Holokaustin e Hitlerit, bile me keq akoma.

   Si keto masakra ka shume te tjera qe jane njesoj si masakrat e Hitlerit ndaj popullit hebre, qe jane njesoj si masakrat e Enverit ndaj popullit shqyptar,

   sepse:

   FASHIZMI DHE KOMUNIZMI JANE PJELLA TE NJE NENE QE QUHET DIKTATURE

   prandaj:

   Edhe Bota Demokratike i denon njesoj keto krime kunder njerezimit pa dallim.

   Reply to this comment
 52. intelektuali August 18, 22:43

  Kush te ka thene ty qe Holokausti i Partise Nacional-Socialiste te Hitlerit eshte nje gje tjeter?

  KE me nje rezolute te posacme ka dale me vendim qe ndeshkon cdo vend antar te BE-se i cili mohon krimet e komunizmit.

  Nga ana tjeter Holokausti i Hitlerit vrau afro 6 milione hebrenj me qellim qe t’ju grabiste pasurine, nderkohe qe Stalini ne Bashkimin Sovjetik ekzekutoi dhe masakroi ne Rusi dhe Ukraine mbi 30 milione njerez te pafajshem per t’u grabitur grurin dhe ushqimin duke i quajtur kulake, te njejten gje e beri Mao Ce Duni ne Kine me mbi 40 milione te vrare dhe pushkatuar nga Brigadat e Kuqe qe e rendit kete kasap komunist ne vendin e pare te KILLERIT Boteror.

  prandaj:

  Llogjet dhe brockullat e fanatikut pa moral tregoja kalamajve para gjumit te nates, por mos u hidh ne kete forum te nderuar si karagjoz dhe injorant se behesh qesharaka o Vjosa enveristja. Per ta mbyllur kete debat REZILI per vendin tone qe po kerkon te antarsohet ne BE pa ndeshkuar krimet e komunizmit dhe te Enverit me Nexhmijen po te tregoj nje histori tragjike qe ka ndodhur ne nje Kryeqytet evropian qe Holokausti i Hitlerit do te dukej si LULE, degjo dhe mba vesh qe te mos shkruash me idiotizma pa dogane:

  MASAKRA E KATINIT:

  Ne vitin 1939 ne Katin te Polonise intelektualet e ketij vendi me kulture dhe histori dolen ne protesta per te kundershtuar ndarjen e Polonise midis Stalinit dhe Hitlerit ne baze te Mareveshjes Famekeqe Molotov-Ribentrop, por ushtria sovjetike qelloi mbi polaket dhe i vrau pa meshire duke groposur mbi 22 mije viktima te pafajshme ne nje grope te perbashket. Ne vitin 1942 ushtria gjermane zbulon rastesisht viktimat e groposura dhe alarmon Kryqin e Kuq, por Stalini ja hodhi fajin gjermaneve per kete krim monstruoz qe tronditi Boten. E verteta pa driten e diellit vetem ne vitin 1989 kur Gorbacovi hapi arkivat dhe pranoi krimet e Stalinit duke u kerkuar famlje familjeve te viktimave dhe duke u akorduar demshperblime nga buxheti i shtetit. Sot ne Katin ka nje permendore qe shkruan:”Zoti denofte krimet e komunizmit!”

  MASAKRA E BUDAPESTIT:

  Ne vitin 1956 ne Hungari intelektualet e ketij vendi te perkrahuar nga populli u ngriten ne revolte per te rezuar regjimin komunist qe urdherohej nga Moska, protestuesit kerkuan daljen nga Traktati i Varshaves dhe bene lutje ne OKB, SHBA dhe Britanise se Madhe qe te njihnin Hungarine e pavarur si nje shtet sovran. Ne krye te revoltes ishte Kryeministri komunist hungarez Imre Nagy, por sovjetiket derguan me shpejtesi tanket dhe e shuan me gjak revolten e hungarezeve, protestuesit e fundit u mbyllen ne Uren-Tynel te Danubit ne Budapest, afro 2000 vete dhe tanket sovjetike qe qelluan nga te dy anet e tynelit ne “Mish njeriu” derisa nuk u degjua me ze njeriu te gjalle.
  Sot ne kete ure tragjike ka nje pllake perkujtimore me emerat e viktimave te tankeve sovjetike qe u derguan nga bolsheviket ne Budapest dhe hungarezeve po t’ju kujtosh komunizmin sovjetik reagojne njesoj si t’ju kujtosh Holokaustin e Hitlerit, bile me keq akoma.

  Si keto masakra ka shume te tjera qe jane njesoj si masakrat e Hitlerit ndaj popullit hebre, qe jane njesoj si masakrat e Enverit ndaj popullit shqyptar,

  sepse:

  FASHIZMI DHE KOMUNIZMI JANE PJELLA TE NJE NENE QE QUHET DIKTATURE

  prandaj:

  Edhe Bota Demokratike i denon njesoj keto krime kunder njerezimit pa dallim.

  Reply to this comment
 53. xhorxh orwell August 19, 01:00

  O nastradin pordha !
  .
  Kush qenka kjo bota demokratike qe i denon njesoj keto krime kunder njerezimit pa dallim. e ke gabim.
  Marrim Gerdecin Ti morr interneti ke akuzuar direkt Xhorxh Bush Juniorin dhe Kondoleza Rice-n dhe ambasadorin amerikan..
  .
  Biles ‘BOTA DEMOKRATIKE talli lesht duke bere filmin WAR DOGS dhe futi ca muaj ne burg nje riparues bicikletash qe fitoi nje kontrate 300 000 000 dollareshe me Pentagonin.
  ..
  Nese drejtesia amerikane e botes demokrtike te nastradinit do hetonte me sinqeritet si thote komentuesi intelektuali yne atehere po le te happen jo 1 por 100 muzeume si I Teplenes
  .
  ZOTERINJ LEXUES & COMENTUES.
  .
  PSE TERMET PECAT EDI RAMAT DHE BOTA ‘demonkratike” E KETIJ NASTRADIN? nuk hapin HOLOKAUSTIN E GERDECIT?
  .
  sepse holokausti I GERDECIT ESHTE 100000 HERE ME I RENDE SE AI I TEPELENAVE SE JO VETEM U DOGJ NJE FSHAT I TERE POR DHE ARMATIMI SHQIPTAR KISHTE VLERE MBI 20 MILJARD DOLLARE
  pra njihuni me banden kriminale te berishajve I cili pasi dogji te gjalle gra dhe femije I tha NY TIMES LETER HIGJENIKE
  .

  KUSH JANE BANDITET KRIMINELE TE GERDECIT QE BOTA DEMONKRATIKE E NASTRADINIT TE KONDOLEZES TALL TRAPIN ME SHQIPTARET

  1. Sali Berisha

  Historia e fshehjes së këtij krimi ka nisur pak minuta pas tragjedisë në zyrën e kryeministrit Sali Berisha. I njoftuar për tragjedinë, ai ka nisur me kujdes fshehjen e provës së parë dhe më të rëndë kundër tij, praninë e baxhanakut të vet, tashmë si viktimë në këtë tragjedi. Komunikata e parë për shtyp e tij përmendte emrin e baxhanakut, por të ndryshuar, nga Muhamet Hoxha në Mehmet Hoxha. Në pamjen filmike të transmetuar publikisht dhe të lexuar me zërin e tij, vërehet një pauzë para se të përmendë emrin dhe me qetësi e lexon Mehmet në vend të emrit Muhamet.
  2. Liri Berisha

  Përpjekjet për ta mbajtur larg familjes së tij këtë histori, i zbulon pa dashje gruaja e tij në intervistat e saj publike. Liri Berisha bëri tentativën e parë për ta rrëfyer gabim këtë histori.
  Në një intervistë dhënë gazetës “Panorama”, në datën 15.04.2008, zonja Berisha thotë se ajo dhe i biri i saj nuk ia kishin treguar Sali Berishës faktin që ai kishte një baxhanak, që punonte në Gërdec dhe që ishte nga të vrarët mes viktimave.
  Ndryshe nga kjo, zonja Liri Berisha në intervistën e saj thotë: “Kur e pyes (motrën) se çfarë bën (burri), ajo m’u përgjigj: “Mban ca arka municionesh””. (Gazeta “Panorama”, 15 prill 208). Këto lajthitje të zonjës Berisha në intervistën e saj publike për Gërdecin dëshmojnë se ajo, ose nuk është e sinqertë me opinionin publik, ose nuk ka qenë e sinqertë me motrën e saj dhe bashkëshortin e saj, Sali Berisha.
  Motra e saj provon se ka qenë me burrin në Shqipëri prej vitit 2007 dhe se nuk e ka ditur se burri i saj punonte mbajtës arkash municionesh. Dëshmitë rreth Gërdecit dhe hetimet e bëra nga prokuroria provojnë në të vërtetë që Muhamet Hoxha nuk mbante arka, por numëronte arka dhe ishte një lloj përgjegjësi në këtë punë.
  3. Shkëlzen Berisha

  Ndërkohë që Berisha gënjente publikisht për emrin e baxhanakut të tij, duke shpresuar se shqiptarët nuk do ta mësonin këtë të vërtetë, i biri i tij, Shkëlzen Berisha, fliste në telefon me Mihal Delijorgjin. Tabulati i zbardhur prej Prokurorisë provon se Shkëlzen Berisha ka folur në orën 12:48 minuta në telefon me Mihal Delijorgjin. Biles nëse i hedh një sy tabulateve të Mihal Delijorgjit, shikon se njerëzit më të afërt me të cilët ai ka ndarë shqetësimin për tragjedinë që ndodhi në 30 minutat e para, janë gruaja e tij, kunati dhe Shkëlzen Berisha

  Pra. siç shihet, që në orët e para të tragjedisë kemi patur një përfshirje direkt të familjes së kryeministrit për të fshehur rrethanat që kjo histori i lidh me ta.
  4. Fatmir Mediu

  Po si është përfshirë djali i kryeministrit në këtë histori? Është e vështirë ta ndash ku mbaron të qenit e tij si pronar real i këtij biznesi dhe ku ka qenë thjesht ndërmjetës. Ata që e njohin nga afër para shpërthimit, dëshmojnë se ai fliste hapur për këtë biznes, biles shpesh i shqetësuar që administrata e babait të tij nuk e ndihmonte sa duhet të bënte dokumentacionin gati.Shoqëria e tij me Fatmir Mediun në ato muaj ka qenë publike. Ata ishin bashkë në zyrë, në Sheraton, në makinë, në restorant. Sipas dëshmive që dalin nga blloku i sekretares së Ministrit, rezulton që Shkëlzen Berisha për një periudhë të shkurtër të ketë qenë aty mbi 50 herë.
  Këto blloqe autentike argumentojnë çdo kundërshtim që mund të vije në vazhdim në lidhje me përfshirjen tashmë të provuar të zotit Berisha në aferën e Gërdecit. Këto dy blloqe kanë të dokumentuara dhe të faktuara të gjitha vizitat “për kafe” që ka bërë në zyrën e Ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu, të Shkëlzen Berishës. Të gjitha takimet kanë të shënuara datat përkatëse dhe personat përkatës.
  Nga marsi 2007 deri në mars 2008 zoti Shkëlzen Berisha de facto ka pasur një zyrë të tijën në institucionin e Ministrisë së Mbrojtjes. Pesë nga shume bisedat që janë bërë mes zotit Shkëlzen Berisha dhe drejtuesve te tjerë të Ministrisë duke përfshirë dhe Ministrin e Mbrojtjes janë incizuar me gadget regjistrues nga dy prej të pandehurve, njeri prej të cilëve ndodhet në gjendje arresti, por këto materiale janë zhdukur dhe nuk i janë dorëzuar prokurorisë.
  5. Aldo Bumçi

  Lobimi i tij në këtë heshtje shihet qartë edhe tek mënyra se si ka raportuar Ministri i Drejtësisë, Aldo Bumçi, në adresë të tij për komentet e vendimit të qeverisë që do t’i hapte rrugë demontimit. Ky është dhe fakti më komprometues që lidh direkt djalin e Kryeministrit me këtë biznes, ku ministrat janë thjesht ushtarë raportues të tij.
  Nga faksi i Ministrisë së Drejtësisë në adresë të Ministrisë së Mbrojtjes, Bumçi ka nisur komentet e vendimit në një kopje për Shkëlzen Berishën. Edhe pse tri dite më parë e kishte nisur shkresën zyrtarisht, një fotokopje të saj ka bërë kujdes t’ia nis në një zyre të asaj ministrie ku Shkëlzen Berisha ishte bërë familjar, me faks. Edhe pse Bumçi e Berisha u përpoqën ta përgënjeshtrojnë faktin, sekretarja e Bumçit e konfirmoi atë në prokurori.
  6. Rrahman Selmanllari

  Një tjetër dëshmi e fortë që Shkëlzen Berisha ishte pronari real këtij biznesi, ishte Rrahman Selmanllari, një mik i vjetër i tij, i cili e përdorte shpesh si mbulesë e veprimeve të tij si sekser.
  I thirrur nga prokuroria, Rrahman Selmanllari pranon se ka miqësi me Shkëlzen Berishën, por mohon të ketë lidhje me Gërdecin.
  Dëshmia e tij është e rreme, por ai nuk është marrë i pandehur për këtë. Së pari kemi dëshminë e kunatit të tij që punonte në atë që quhej “Grupi hije” në Gërdec dhe që ishte një grup special që nuk i jepte llogari askujt.
  Pra dëshmia e Selmanllarit që nuk ka lidhje me Gërdecin, dhe që nuk njeh askënd që punon aty, hidhet poshtë nga dëshmitë e njerëzve të tij që e pranojnë se janë punësuar aty për shkak të tij. Ekziston një dokument që provon se Rrahman Selmanllari ishte i autorizuar i kompanisë amerikane SAC që po instalonte fabrikën e demontimit.
  Njeriu i Shkëlzen Berishës ishte personi kyç që drejtonte gjithë punën në Gërdec dhe ende sot nuk është thirrur nga gjykata për dëshmi të rreme. Po ashtu nuk është thirrur as nga prokuroria, as nga gjykata Shkëlzen Berisha.
  Nuk janë thirrur në prokurori as pronaret e firmës Trans Digging Construction, që është firme e cila ka kryer punimet për ndërtimin e fabrikës së Gërdecit.
  Pronarë të kësaj firme janë Delijorgji, vajza e Fahri Balliut

  pra nastradin pordha !

  Nuk me rruhet trapi per memorialin e Tepelenes hapni dhe 100 te tjera dhe merren ca fonde nga BE-BE-JA.
  .
  Por ne se bota juaj porno-demokratike nuk denonon perbindeshin e Viqidolit PER HOLOKAUSTIN E GERDECIT te pjerdhsha ty dhe ate boten tende demonkratike perendimore qe po perendon

  Reply to this comment
 54. Intelektuali pe lecke perendimore August 19, 02:21

  Ne “intelektualeve perendimore” na mban me wellfare Kanadaja ( rreth 600 dollare kanadeze ne muaj).
  Kemi zene ketu nga nje studio basementi dhe zhgaravisim gjithe diten si Shaban Qosja.
  Mos na i vini re se kaq dime.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 19, 09:55

   Ore ju enverista te poshter dhe te pacipe,

   Po kur u bete ju more bylmeza ithtare te mafiozit kalabrez DioGuardi i Gopit i semes nga Imperializmi Amerikan qe mburret qe perfaqeson shqyptaret ne SHBA, por qe nuk e njeh askush nga patriotet e vertete qe jetojne den babaden ketu dhe qe e kane ndertuar mirqenien e tyre jo me mashtrime mafiozesh dhe drogaxhinjsh nga Shqypnia Enveriste, por me pune te ndershme dhe te perkushtueshme. Pse nuk vjen ky kalabrez DioGuardi ne shoqaten tone ne SHBA qe t’ja shohim fytyren e enveristit te paguar?

   PO BINI TE FLINI ME INTERNACIONALEN KOMUNISTE NE GOJE

   dhe:

   I kendoni hymne papushim LANC-it jugosllav qe komandohej nga Moska,

   PSE JU KA KAPUR TANI DASHNIA ME DIOGUARDIN E IMPERIALIZMIT AMERKON?

   sepse:

   Ky mafioz pepino makaronaxhi qe nuk di asnje fjale shqip mua me duket si ata drogaxhinjte e Edvinit ne SHBA qe paguan 80 mije dollaro per nje foto budallaqe te Edi Kaqolit me Obama Dallkaukun.

   Reply to this comment
  • intelektuali August 19, 09:56

   Ore ju enverista te poshter dhe te pacipe,

   Po kur u bete ju more bylmeza ithtare te mafiozit kalabrez DioGuardi i Gopit i semes nga Imperializmi Amerikan qe mburret qe perfaqeson shqyptaret ne SHBA, por qe nuk e njeh askush nga patriotet e vertete qe jetojne den babaden ketu dhe qe e kane ndertuar mirqenien e tyre jo me mashtrime mafiozesh dhe drogaxhinjsh nga Shqypnia Enveriste, por me pune te ndershme dhe te perkushtueshme. Pse nuk vjen ky kalabrez DioGuardi ne shoqaten tone ne SHBA qe t’ja shohim fytyren e enveristit te paguar?

   PO JU O FANATIKE TE PACIPE BINI TE FLINI ME INTERNACIONALEN KOMUNISTE NE GOJE

   dhe:

   I kendoni hymne papushim LANC-it jugosllav qe komandohej nga Moska,

   PSE JU KA KAPUR TANI DASHNIA ME DIOGUARDIN E IMPERIALIZMIT AMERKON?

   sepse:

   Ky mafioz pepino makaronaxhi qe nuk di asnje fjale shqip mua me duket si ata drogaxhinjte e Edvinit ne SHBA qe paguan 80 mije dollaro per nje foto budallaqe te Edi Kaqolit me Obama Dallkaukun.

   Reply to this comment
 55. Vjosa August 19, 22:37

  Eshte è mira qe kryetari i bashkise se Tepelenes te kete ne considerate letren è shqiptaro-amerikanit J. Dio Guardi, njeriu qe tere jeten ia ka kushtuar ceshtjes shqiptare.
  Ai nuk thote mos e beni musei por thote pyesni popullin. Eshte tjetri gje musei per krimet è komunizmit e tjeter te imitosh si majmun ta quash holokaust. Holocausti eshte krejt tjeter gje. As kamp cfarosesh nuk mund ta quash. Ta besh qeder te krimeve te komunizmit, besoj. asnje nuk e kundershton

  Reply to this comment
  • intelektuali August 20, 11:57

   Po ti moj tyryfycke budallaqe nga na dole ketu si fandi spathi?

   Ik dhe meso shqip dhe pastaj fol per mafiozin DioGuardi qe jeten ja ka kushtuar vetem dollarit dhe qe aktualisht eshte ne hetim federal

   KU E GJETE FJALEN SHQIPE MUSEI O TYRYFYCKE E PAGUAR?

   Po ik dhe bej shurren dhe bej kurs analfabetizmi njehere dhe pastaj shkruaj lloge me perseritje ne kete forum te nderuar

   Reply to this comment
  • intelektuali August 20, 11:57

   Po ti moj tyryfycke budallaqe nga na dole ketu si fandi spathi?

   Ik dhe meso shqip dhe pastaj fol per mafiozin DioGuardi qe jeten ja ka kushtuar vetem dollarit dhe qe aktualisht eshte ne hetim federal

   KU E GJETE FJALEN SHQIPE MUSEI O TYRYFYCKE E PAGUAR?

   Po ik dhe bej shurren dhe bej kurs analfabetizmi njehere dhe pastaj shkruaj llogje me perseritje ne kete forum te nderuar

   Reply to this comment
 56. andoni August 20, 17:08

  Kush shan këtë intelektuafin kërmen e ‘atdhetarit’ të Esat Pash tradhetarit dhe zogomarit mallkuar qoftë
  .
  Jo gjysmen e komenteve te beje por dhe gopin e nenes te bjere ketu vecse po n ai ben Enverin si jezu krishti

  Po ik dhe bej shurren …
  Këto qenë fjalët e fundit të beut mut-e-sari.f të
  Seresit! Duartë u përpoqnë fort, anëtarët u lëshuanë
  të ngjatjetojnë bejnë… Zëmëra më qante dhe thashë
  me vehten time:

  — T’u thaftë goja, more nastradin beu ynë!

  Të plastë koka more intelektualesh beu ynë!

  Të paskan lënë mëntë, more beu ynë!
  Qënke veshgjatë, more beu ynë!

  Qënke turk, more
  beu ynë! Qënke xhonturk, more beu ynë! Ndë Klub të
  Shqiptarëvet na the si duhet të sillet Turqia që të shpë-
  tojë nga rreziku i sotmë dhe të rrojë përjetë. Pse s’fole
  një fjalë dhe për Shqipërinë? Pse? Apo s’keshe se ç’të
  thoshe? Apo t’erth frikë nga xhonturqit, që të dërguan
  mut-e-sarif ndë Seres, që të shaç kamanistat ? Pse s’tu tha
  gjuha ndë gojë?…

  Po na hëngresh munë o intelektuhalja ynë

  Reply to this comment
  • intelektuali August 20, 22:06

   Beji te fala Nexhmijes, por shko dhe lutu tek Edi Rama se mbase e mallengjen me kujtimet per Enverin qe te liroje djalin nga burgu qe Taulant Balla ta mori ne qafe kur e emeroi administraotor te kokaines ne Xibrake.

   Reply to this comment
 57. Vjosa August 23, 09:10

  Z. ” Intelektuali”,
  Qetesohu, merre me shtruar. Nuk mbeshtes sistemin e diktatures dhe diktatorin,sic me comenton ti. Perkundrazi ,deshmite horror te vitimave me ngjallin neveri e urrejtje per ate sistem fatkeqesi qe na edhi prej stepave te Azise.
  Por le te kthehemi ne teme. Mua me duket se Joe Dio Guardi nuk eshte kunder denimit te krimeve te komunizmit ne Shqiperi, nuk eshte kunder museve,memorialeve te cdo lloji qe u sjellin bresave qe vine, horrorin qe ka kryere mbi popullin e vete DIKTATURA. Jo ! Mua me duket se Ai e shpreh qarte se nuk eshte dakord me keto imitimet e panevojshme :”Tepelena Aushvici Shqiptar”, ”Kampi i Shfarosjes se Tepelenes” etj.
  Me duket se e ka shprehur qarte:…”une jam shokuar dhe thellesisht i shqetesuare mbi perpjekjet per te cilesuar qytetin Tuaj te bukur historik te Tepelenes si Aushvic Shqiptar.”
  Besoj se eshte e qarte. C’hyn Tepelena aty ? Ato jane krime te nje grupi sundusish ne sistemin qe ngriten . Nuk i internuane tepelenasit ata fatkeq.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*