Përballja e Mehmet Shehut me Hamit Matjanin

April 17, 2018 12:27

Përballja e Mehmet Shehut me Hamit Matjanin

 

Auron Tare

Plot 65 vite të shkuara si sot u dha vendimi për Gjyqin e famshëm që Qeveria Komuniste bëri kundër grupit të dërguar nga amerikanët nën pseudonimin “Apple” apo i njohur si Grupi i Hamit Matjanit.

Në fakt me deklasifikimin e arkivave amerikane mund të themi se Matjani ishte një pjesëtar jo shumë i rëndësishëm në këtë operacion dhe drejtuesit e vërtetë ishin oficerët e Zogut, Zenel Shehu dhe me vonë Halil Branica, të dërguar nga ai personalisht për drejtimin e një rebelimi antikomunist.

Ky grup i rekrutuar nga radhët e njerëzve më të besuar të Zogut, i cili qëndronte në Egjipt dhe kishte filluar një bashkëpunim me operacionet klandestine të amerikanëve për një “kundër revolucion të mundshëm në Shqipëri” u trajnua dhe u përgatit në fshehtësi të madhe nga amerikanët në stacionin e tyre në Kifisia, Athinë.

Për vite me radhë një operacion shumë sekret, por mjaft i përfolur në qarqet profesioniste të inteligjencës vuri përballë njeri-tjetrit dy fuqitë më të rëndësishme të spiunazhit botëror.

Amerikanët e CIA-s dhe KGB sovjetike, e cila ishte këshilltari i fshehtë i Sigurimit.

Por duket se ishte  Kundërzbulimi shqiptar, i cili me një profesionalizëm të dukshëm udhëhoqi një operacion kundër CIA-s amerikane duke shkaktuar kthesën e rëndësishme në vazhdimësinë e këtyre operacioneve. Ashtu si në një loje shahu ku kundërshtarët planifikojnë lëvizjet e ardhshme, ky Operacion mbajti të mbërthyer në këtë lojë nervash të gjithë oficerët e angazhuar në të për gati 16 muaj nga dita kur grupi i Zenel Shehut u tradhtua nga njerëzit e tij dhe u kap nga grupi special i Sigurimit.

Tashmë me deklasifikimin e arkivave amerikane dëshmi shumë interesante dalin mbi këtë operacion jashtëzakonisht të rëndësishëm, i cili për nga mënyra e ekzekutimit dhe profesionalizmi i treguar nga oficerët shqiptarë të kundërzbulimit kanë marrë vlerësimin në heshtje nga kundërshtarët e tyre, amerikanët. Operacioni ‘Apple Team” ishte kthesa e rëndësishme e përfshirjes amerikane në operacionet klandestine shqiptare, pasi grupi i përbërë nga agjentë të kalibrit të lartë, të pa përfshirë në bashkëpunim me italianët apo gjermanët gjatë Luftës dhe me mbështetje amerikane konsiderohej si mundësia më e madhe për krijimin e trazirave në Veriun shqiptar me shpresën e një rebelimi dhe rrëzimin e qeverisë Hoxha. Nëse ky operacion do të ishte i suksesshëm do të kishim modelin e parë të rrëzimit të një qeverie komuniste nëpërmjet operacioneve klandestine. Për këtë arsye duket se edhe sovjetikët mobilizuan personel të rëndësishëm për të këshilluar shqiptaret në infiltrimin e këtij operacioni.

Nga arkivat del se Gjenerali sovjetik, Dmitri Kurbatov ishte këshilltari i parë në këtë operacion dhe duket se kanë marrë pjesë aktive në Radiolojën e njohur si “Liqeni i Vajkalit”.

Ndërkohë Grupi Apple i drejtuar nga nën Koloneli George Mason, më vonë shefi i stacionit te CIA-s në Holandë dhe në Uashington, nga Koloneli Yasetvich për 16 muaj me radhë furnizoi nga ajri grupin e kontrolluar nga Sigurimi shqiptar i cili eliminoi çdo rrjet rezistence në Veri si dhe mundi të kapte gjallë Hamit Matjanin, një personazh tejet i famshëm për rezistencën e tij anti-komuniste.

Hamit Matjani majtas

65-vjet më vonë historia duhet ta kujtojë këtë përpjekje të rëndësishme të kampeve opozitare ideologjike por me pasoja për historinë e Shqipërisë. Grupi Apple duhej kujtuar si një grup njerëzish idealistë, besnikë të traditës së ndjekjes së prijësit por  fatkeqë, të cilët të larguar prej kohësh nga Shqipëria nuk e kuptonin ndryshimin e madh që i kishte ndodhur shoqërisë shqiptare. Të futur në lojë nga Zogu me besimin e verbër tek prijësi, ata u angazhuan në këtë Operacion të rrezikshëm, por sipas dokumenteve, me t’u kapur nga Sigurimi bashkëpunuan me të ndoshta të zhgënjyer nga fati i keq. Tahir Preçi, radisti i grupit një antikomunist i vendosur, i cili me besnikëri i qëndroi detyrës duke u përpjekur të njoftojë amerikanët për radiolojën dhe si përfundim humbi jetën.

Amerikanët që drejtuan operacionin, që me pa mundësinë profesionale që treguan morën në qafë të tjerë njerëz të cilët u hodhën me parashutë apo u infiltruan me kërkesën e Sigurimit.

George Mason i cili pagëzoi edhe grupin me emrin e koduar “Apple”, i cili u nda nga jeta vetëm disa vite më parë, në shënimet e tij pranon dështimin e madh të operacionit që drejtonte. Aq të zemëruar ishin amerikanët me këtë dështim saqë në dokumentit e deklasifikuara shikohenqartë edhe tentativat për të eliminuar fizikisht çdo kënd që mund të kishte dekonspiruar këtë operacion.

Zenel Shehu, i cili bashkëpunoi me Sigurimin, u pushkatua pa asnjë mëdyshje së bashku me shokët e tij duke dërguar një mesazh të qartë të egërsisë së regjimit për këdo që i kërcënonte pushtetin. Zogu vdiq në mërgim i survejuar nga Sigurimi i Shtetit.

Majtas Peter Mangelli, shqiptaro amerikani Komandant i Kompanisë 4000 një kompani e krijuar nga CIA për Operacione Klandestine në Shqipëri.

Ndërkohë nga Grupi Special dy drejtuesit kryesorë të Radiolojës, Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu, vite mëvonë u pushkatuan edhe si agjentë amerikanë. Anëtarët e tjerë te grupit special të Sigurimit dikush vdiq në vetmi i zhgënjyer thellësisht nga regjimi për të cilin kishin kontribuar aq shume. Një nga Oficerët e rinj të këtij grupi, Pilo Shanto, i cili botoi edhe një libërth shumë interesant për Operacionin e kaloi pensionin në qetësi të plotë në rrethinat e Uashingtonit, jo shumë larg selisë së CIA-s, betejat me të cilën ai i kishte kushtuar pjesën më të madhe të jetës.

Deri me sot nuk ka asnjë dëshmi mbi fatin e Gjeneralit sovjetik Dmitri Kurbatov. Ndoshta arkivat ruse mund të sjellin më shumë dritë mbi rolin sovjetik në këtë ngjarje.

Operacioni Apple Team apo Liqeni i Vajkalit  është një dëshmi historike shumë interesante e betejës politike të pasluftës  që duhet njohur dhe studiuar më shumë për të kuptuar më qartë dinamikën e asaj kohe. Jo në llogore ideologjike, por si një dëshmi e rëndësishme historike e pjesëmarrjes së Shqipërisë në majat më të larta të operacioneve klandestine dhe rëndësisë që Shqipëria kishte në atë kohë për politiken globale.

Më poshtë disa nga pseudonimet e Grupit Apple

1) Airtight, 2) BNPutlog,

3) BE: Domino, 4) Airëise, ORECertain, 6) Airometer.

The guide Airmail.

Zenel Shehu, Halil Branica, Tahir Prenci, Gani Malushi, Hamit Matjani

Në foton kryesore: Ministri i Brendshëm i asaj kohe Gjeneral Mehmet Shehu, i cili sipas amerikaneve e kishte drejtuar personalisht të gjithë Operacionin “Liqeni i Vajkalit”.

 

***

Të pamëshirshmit

Xhevdet Shehu

Në vijim të debatit që është hapur kohët e fundit për viktimat e ish-regjimit komunist, sidomos për të pushkatuarit me dhe pa gjyq, po i rikthehemi edhe njëherë faktit të njohur të operacion anglo-amerikan në vitet 1949-54 për të rrëzuar me forca paramilitare regjimin komunist të Enver Hoxhës. Shkak për këtë rikthim u bë shkrimi që na solli dje studiuesi Auron Tare, cili mbështetur të dhëna të reja që ka zbuluar në arkivat amerikane të CIA-s, jep detaje të panjohura derimë tani për këtë operacion.

Për dekada me radhë kjo është trumbetuar si një triumf i madh i regjimit të Tiranës ndaj imperializmit amerikan. Për këtë përplasje është shkruar shumë mbi të famshmen ‘Radiolojë” të Sigurimit të Shtetit, janë xhiruar filma, janë botuar libra. U duk se kapakun e vuri një libër i Nicholas Bethel, i cili në vitin 1984 pohoi se operacionin për përmbysjen e regjimit të Hoxhës nga amerikanët e tradhtoi agjenti i shumëfishtë Kim Filbi. Faktet e reja që kanë dalë dhe vazhdojnë të shfaqen nga dokumentet e deklasifikuara të shërbimeve sekrete nuk është e vështirë të kuptohet se ky ishte një banditizëm politik kundër një vendi sovran, ndaj edhe dështoi.

Ideator atij operacioni ka qenë pikërisht Ahmet Zogu, ish-mbreti që braktisi atdheun në ditën e parë të pushtimit fashist, në atë kohë azilant në Egjipt. Ndërsa pjesëtarë të këtyre forcave paramilitare kanë qenë ballisto-zogistë, të arratisur në prag të çlirimit për t’i shpëtuar ndëshkimit nga pushteti i kundërshtarëve të tyre komunistë. Ata u rekrutuan nga anglo-amerikanët që sponsorizuan dhe drejtonin operacionin në distancë. Të rekrutuarit u desantuan në Shqipëri nga toka, deti dhe ajri për disa vite me radhë. Për shkak të një organizimi të fortë nga ish-Sigurimi i Shtetit, nën drejtimin e Mehmet Shehut,në atë kohë ministër i Brendshëm, dhe Kadri Hazbiut, por edhe të Hekuran Pobratit, Asim Alikos, Mark Dodanit e të tjerë që vepronin në terren, ky operacion dështoi plotësisht. Triumfuesit e asaj kohe u shpallën heronj. Nga ish-të përndjekurit e sotëm ata janë antiheronj dhe pretendohet se në këtë operacion kanë humbur jetën mbi një mijë vetë me dhe pa gjyq dhe për këtë akuzohet regjimi i asaj kohe. Kjo është një çështje tejet e komplikuar, sidomos sot, midis heronjve dhe antiheronjve. Hajdeni ta sqarojmë!

Në të vërtetë, para katër vjetësh është botuar një libër i hollësishëm për këtë operacion, me autor Albert Lulushin dhe me titullin “Operation Valuable Fiend” (që në shqip mund të përkthehet “Operacioni ‘Kundërshtari i dobishëm’”). Në atë libër jepen të dhëna shumë interesante dhe të detajuara të operacionit që nuk i kemi ditur më parë, pasi janë sipas optikës amerikane. Në atë kohë i kam marrë një intervistë ekskluzive për ‘DITA’-n autorit Lulushi, i cili ndër të tjera shpjegoi:

“Në 22 qershor 1949, CIA aprovoi dhe vuri në zbatim operacionin shqiptar me emrin e koduar BGFIEND, objektivi final i të cilit ishte përmbysja e qeverisë Hoxha. Ky ishte operacioni i parë para-ushtarak në historinë e CIA-s, aktivitetet e së cilës deri në atë kohë ishin kufizuar vetëm në mbledhjen dhe analizën e informative për qeverinë amerikane. Për gati një vit mbeti operacioni më i rëndësishëm para-ushtarak që agjencia përndoqi. Nga mesi i 1950-s, për një sërë arsyesh që shpjegohen në librin tim, CIA e braktisi objektivin final të operacionit – pra përmbysjen e regjimit komunist, sido që vazhdoi luftën në frontin psikologjik, ekonomik, të propagandës, dhe të zbulimit. Përmbysja e qeverisë komuniste erdhi sërish në plan të parë në fillimin e 1953-shit, kur CIA hartoi planin për një grusht shteti në Shqipëri, që do të fillonte në 1 korrik 1954, detajet e të cilit përshkruhen në librin tim. Ky plan nuk u aprovua sepse në atë kohë CIA po ndërmerrte operacione të ngjashme në Iran e Guatemala, të cilat në atë kohë rezultuan shumë më të suksesshme se operacionet kundër Shqipërisë. Ndryshimet gjeopolitike që solli ardhja e Hrushovit në fuqi, të kombinuara me humbjet e agjentëve të kapur ose ekzekutuar nga Sigurimi, sollën braktisjen e aktiviteteve kundër Shqipërisë në 1954, dhe eliminimin e plotë të operacionit të CIA-s në fund të vitit 1959.”

Pranimi i Shqipërisë në OKB në vitin 1955 ka qenë një faktor vendimtar dhe shpëtimtar për Shqipërinë, por edhe për regjimin e asaj kohe. Ndërsa konkluzioni më i rëndësishëm që CIA dhe Departamenti i Shtetit nxorën në atë kohë si pasojë e përvojës shqiptare ishte se ishte e pamundur të përmbysej një qeveri komuniste në orbitën e Moskës me metoda para-ushtarake.

Sidoqoftë, për dekada me radhë kjo është trumbetuar si një triumf i madh i regjimit të Tiranës ndaj imperializmit amerikan. Për këtë përplasje është shkruar shumë mbi të famshmen ‘Radiolojë” të Sigurimit të Shtetit, janë xhiruar filma, janë botuar libra. U duk se kapakun e vuri një libër i Nicholas Bethel, i cili në vitin 1984 pohoi se operacionin për përmbysjen e regjimit të Hoxhës nga amerikanët e tradhtoi agjenti i shumëfishtë Kim Filbi. Pavarësisht rolit të Filbit në këtë proces, edhe pas më shumë se gjashtë dekadash, operacioni ngjall interes për shumë arsye. Një ndër arsyet që Albert Lulushi thekson në librin e tij për dështimin e këtij operacioni të madh ishte aftësia e Sigurimit shqiptar të Shtetit për të depërtuar në radhët e kundërshtarëve, ndoshta edhe në Komitetin Kombëtar “Shqipëria e Lirë.” Përderisa anglo-amerikanët e pranojnë dështimin (madje është kërkuar edhe ndjesë para disa vitesh nga kryeministri anglez Toni Bler) nuk kemi pse t’u varim dekorata dhe t’i lëvdojmë dhe t’i konsiderojmë martirë të demokracisë ata shqiptarë që u përdorën si mish për top nga të huajt kundër vendit të tyre. Ata ose u vranë në përballjen direkte me forcat ushtarake të vendit, ose u kapën të gjallë dhe pas gjyqeve të zhvilluara, u ekzekutuan dënimet, shumica e të cilëve ishin dënime kapitale. Kështu ndodhi me bandën e Zenel Shehut, Hamit Matjanit etj. Është bërë një mbledhje e Byrosë Politike në atë kohë dhe është diskutuar për dënimet e rënda që u dhanë ndaj këtyre diversantëve. Hamit Matjani, për shembull u dënua me varje në litar dhe të qëndronte për disa ditë i varur në qendër të Lushnjës. Enver Hoxha sugjeroi që mund t’i lehtësohej dënimi, për shembull të pushkatohej ose të mos qëndronte aq gjatë i varur në qendër të Lushnjës. Mirëpo, Mehmet Shehu, argumentoi se ai dënim ishte i merituar, mbështetur në krimet që kishte bërë Matjani si gjatë luftës, ashtu dhe kur erdhi si diversant. Mirë, tha Enveri, le të zbatohet ajo që është vendosur në gjyq.

Dënimet ishin shumë të rrepta deri në ekstrem. Me optikën e kohës së sotme demokratike, kur është hequr edhe dënimi me vdekje, ato janë krejtësisht të papranueshme. Sidomos Mehmet Shehu, i cili më vonë do të bëhej edhe Kryeministër i vendit dhe do ta pësonte edhe vetë nga nga ai sistem që bashkë me Enverin ndërtoi, ka qenë skajshmërisht i pamëshirshëm me ballisto-zogistët dhe me diversantët, sikurse është dëshmuar shumë herë në tregimet për atë kohë. Kryetari aktual i Ballit Kombëtar, zoti Adriatik Alimadhi, më ka pohuar gjatë një interviste në ‘DITA’ se Mehmeti i tridhte ballistët që të mos shtoheshin…

Mirëpo shtrohet një pyetje fare e thjeshtë: Si do të vepronin Hamit Matjani dhe ballisto-zogistët po qe se do të kishte fituar kauza e atyre që erdhën si diversantë këtu? Çfarë do të bënin Hamit Matjani me shokë me Mehmet Shehun e Kadri Hazbiun, dhe sidomos me Enver Hoxhën dhe me gjithë ish-partizanët komunistë po të merrnin pushtetin? A do të bënin ndonjë gjyq apo do i vrisnin në vend sapo t’u dilnin përpara? Faktet nga koha e luftës dhe të viteve që pasuan, por edhe ca vite kur ata ishin në pushtet pas vitit 1990,  flasin se nuk do të ishin aspak më të mëshirshëm me kundërshtarët e tyre.  Mbase do t’i digjnin të gjallë, para se të merrnin vendim për t’i futur në burg. Ky është thjesht një supozim. Këto janë histori të së kaluarës. Por meqë u hap kjo temë, le të diskutojmë dhe t’i japim gjithsekujt atë që i takon.

 

April 17, 2018 12:27
Komento

66 Komente

 1. Shqiptari April 17, 12:58

  Mehmet Shehu, Poliagjenti i demaskuar nga shoku Enver, i rekrutuar qe ne shkollen e H. Fulcit nga amerikanet, i derguar me mision ne Luften e Spanjes, agjent i jugosllaveve ne fillim te luftes, agjent i gjermaneve gjate luftes, agjent i sovjetikeve pas luftes,(nuk dihet a ishte dhe agjent i Mossadit izraelit), i ngjitur per 27 vjet Kryeminister pas shokut Enver per ta eleminuar, por qe vigjilenca e partise nuk e lejoi.
  Ky eshte Mehmet Shehu i percaktuar nga Enver Hoxha!
  Ne se Enveri ka te drejte, atehere Shqiperia komuniste eshte rasti unikal ne bote me 27 vjet Kryeminister nje Poliagjent!
  Ne se Enveri genjen, atehere del rasti tjeter unikal ne bote qe shokun e armeve e qeron naten dhe e shpall Poliagjent pas vdekjes!
  Histori komunistesh, gjelle qensh!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 17, 15:17

   nuk është as i pari e as i fundt rast!
   ndoshta është i vetmi që di ti,por jo i vetmi!!
   dhe nuk do të jetë në të ardhmen!!
   është produkt diktaturash dhe diktatorësh!!
   sa më shumë jetojnë,diktatorët,dhe zgjasin diktaturat,aq më shumë prodhojnë!!

   Reply to this comment
   • Shqiptari April 18, 08:42

    autocensure, ta di per nder ne se me tregon nje tjeter ish-Kryeminister diku a dikur qe te jete shpallur Poliagjent pas 27 vjet qeverisje.
    Mbetem ne pritje te njohurise tende!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 April 18, 10:20

     Shqiptari
     ke të drejtë!!
     askund ne botë nuk ka një rrast tjetër,që një kryeministër të jetë dënuar si poliagjent pas një qeverisje 27 vjeçare me emrim mehemet ismail shehu,përveçse në shqipëri!!
     më fal për gabimin!
     tërheq gjithçka kam thënë!!
     na mbytën gomerët!

     Reply to this comment
     • Shqiptari April 18, 11:46

      Ja nje autolevdate origjinale, bravo gomari autocensure!

  • Labi April 17, 16:58

   E çfar rendesie apo vlere ka se çfar mendon apo deshiron muzhiku injorant Xhevdet Shehu?

   Reply to this comment
  • Che Guevara April 18, 23:43

   Mos u habit shume ti “shipkari”!
   Ja ku e ke Sali Berishen agjent te UDB-se,qe ka qene president,kryeminister dhe deputet per 28 vjet!
   Per me teper ne listen e krimeve te tij numerohen mbi 300 akuza kriminale,aq sa nuk ka patur as Hitleri me Mussolinin bashke!

   Reply to this comment
 2. Epo kjo pune April 17, 13:38

  ne distance kohore te gjithe dalin burra te mire… Hamit Matjani perflitet ne popull per krime ne Myzeqe… jo te gjithe shkruhen neper arkiva… prandaj me te gjithe duhet te shikohen jo thjesht bardhe e zi por ne kompleksitet, nese jane trajnuar ne Greqi… kaq mjafton per te thene se kane ngrene buken e grekut…

  Reply to this comment
 3. Tom April 17, 13:58

  Hahahaha; Mehmet Shehu pska tredhur ballistet hahahaha, mire ua ka bere, duhet te kishte tredhur dhe ca te tjere se si shume jane shtuar bythqiret politike qe vetem hane mut e hedhin balte.

  Reply to this comment
 4. MH April 17, 14:03

  Sigurimin e shtetit e shpartalloi Saliu i vicidolit me urdher te agjentures se Beogradit.Ingranoj ne kete sigurim te ri njerze me kapacitet teper te ulet mendor sa iu ngeli ne duar i ndjeri Remzi Hoxha.Me cudit se si Ajazi i Likes ngjitet me post ne organizatene NATO-s nga Rame gjatoja i rilindjes.E sot vashdon qe vetingu te jete infektue deri me TBC i pa takat te kryej detyrat teper pompoze ne nji zhurme shurdhuese per ma shume se 2 vite per tu miratue.
  Kurioziteti ishte teper interresante.Kur flitesh qe te miratohesh,Vitingu shperthente ma shume se ushtima e shpates se Skenderbeut.Tashti qe ka krye ky miratim dhe i ash dhan e drejta per te operue nuk i punon tehu jo i shpates por as i bisturise duke krijue illaritet e te qeshura pa frenim e fund ne mbare popullin.

  Reply to this comment
 5. Duan apo nuke duan mijte e kenetave dhe avoketerit e djallit,Drejtesia do te BEHET, se e ka kerkuar populli,USA,BE e Ligji qe i ka bekuar Zoti. April 17, 14:13

  O mije kenetash,per kujtese,ballistet e kishin pushtetin por ama nuke u hakmorren kundershtaret e tyre me denime e burgimi dhe internime e denime te famijeve te komunisteve,perkundrazi i strehuan i ushqyen, bile pati dhe shume raste qe iwshpetuan nga arrestimi apo internimi fashisto-nazist dhe jo sikurse beri diktatura komuniste dje dhe bijte e mostrat e tyre sot,aqe sa dhe eterit e tyre do ti kishin denuar si pergjegjes per grabitjen e tjetersimin e pasurise kombetare e private,per firmat piramidale dhe tragjedite ne dete e toke,per riaktivizimin e vellavrasjeve,per hapjen e depove te ushtrise,per tradheti kombetare rasti i dhurimit te siperfaqeve ujore me rezerva te medha nafte e gazi,per rrezimin me dhune te qeverise dhe zjarrvenjen e saje,per bashkeqeverisjen me boten e krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet,per kontrabanden e armeve dhe naftes per zinxhiret e tankeve milloshevicjane qe lane me gjak kalldremet e rrugeve kosovare,per drogen e binjakezuar me te tre pushtetet,per grabitjen e thesareve dhe bankave me fuqine e pushteteve,pa harruar shkaterrimin e gjithe industrise se vendit ku populli kishte derdhur djerse e gjak.Dhe se fundi kesaje i thuhet se nuke ka me te lige se qene e bire qenerit,qe na rane ne kelltum ne gropen e gelqeres dhe na dolen te “bardhe”si pullumba me dy gishtat lart dhe njerin prapa popullit,aq sa populli i revoltuar dhe i bojkotoje ne shumice zgjedhjet e fundit parlamentare duke e nxjerre politiken te dhjere,por “krenare”.Dhe me se fundi populli,USA dhe BE kerkuan me force Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimi.A doni me per krimet e diktatures komuniste dhe bijve e mostrave te saje,qe me nje barre te rende krimesh makabre na cicerojne si bretkosa ne kenete.Mjaft eshte MJAFT,krimet e diktatures komuniste ishin aqe te perbindeshme sa lane pas perbindeshat e tyre qe nuke kane te ndalur ne leke te piset dhe pushtet pa kufi dhe me c’do forme e cmim brenda djallit qe lane pas mbi 30 mije viktima te pafajshme,por dhe nuke kane te ndalur.Shqiperia eshte vend i vetem pas Rusise qe nuke ka denuar krimet makabre te diktatures komuniste dhe persekutoret ne to.Se fundi nderim e mirnjohje ne jete te jeteve per deshmoret dhe martiret e kombit.

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit April 17, 14:23

  nje barcalete beratase thote se dy miq skrapallinj u takuan ne pazarin e ures se Gorices dhe te shmallur pine ndonje gote dhe kur po ndaheshin njeri i thote tjetrit se me ato re qe dukeshin mbi Tomorr, me siguri ne Tomorrice do binte shi. Tjetri i thote qe vetem shi nuk do binte ne Tomorrice; jo ti e jo une, qen njeri e qenbirqeni tjetri, u rrahen dhe u betuan se vetem pushka do e ndante kete pune. Pas ndonja dy vjetesh me nderhyrjen e miqve te perbashket u pajtuan dhe zune ti kerkonin falje njeri-tjetrit me bresheri, duke ia faturuar sejcili fajin vetes. – Mire o mire – thote i pari, budallenj u treguam, por ne fakt kish rene shi ate dite ne Tomorrice, se une pyeta njerez te atij fshati. – Qe nuk ra shi ta jap me firme e me vule – ia ktheu tjetri, se vajta vete po ate darke, po lere kete pune…Ashtu ne te vaket nisi prape krisi sherri, jo ti e jo une, qen njeri e qenbirqeni tjetri dhe u rrahen sa per dy vjet si gomari ne duhan… Edhe kjo pune e heronjve me dekorata dhe keste persekutimi e demshperblime, eshte fiks si sherri i dy skrapallinjve. Sa here qe pajtohen palet me ndihmen e bunk’art-eve te Edit, ia nisin numerimeve dhe kris prape sherri nga e para po me ndihmen e bunk’art-eve. Auron Tare eshte nje dashamires i historise si une, por ne kete shenim shkruan si kanadez apo islandez, qe e kane me te degjuar nga bie Shqiperia dhe gjandja e saj e pasluftes. “Idealisti” Hamit Matjani i “degjuar” gjate Luftes se Dyte boterore ishte komandant Balli dhe kriminel lufte, çfare idealist thote Auroni? Nje dashamires i mire i historise e shikon nje ngjarje ne optiken komplekse te kohes dhe rrethanave dhe jo thjesht duke u qullosur me “shiun e Tomorrices” per tu dukur koherent me gjellen e sotme demagogjike. Per dashamiresit e letersise dhe revistat roze, Troja do ishte edhe sot po te mos i ikte truri Paridit per Helenen, kurse nje studjues i historise e kupton se ky rrembim ishte preteksti i nje lufte qe heret a vone do zhvillohej per shkaqe madhore. Keta “idealistet” qe leshoheshin nga ajri te armatosur dhe qene pergatitur per akte te mirefillta terrori e sabotazhi ne kampe ushtarake, stervitur nga oficere zbulimi, me siguri ishin koshiente qe njera do behej; ose do u ikte koka atyre, ose do i ikte Enverit me shoke.Se permbysja e rregjimit do te thote likujdim fizik i krereve te shtetit komunist. Per superfuqite kjo beteje ishte nje eksperiment me doza te vogla, por per protagonistet ishte lufte per jete a vdekje dhe sesi e zgjidhen keto personazhe ne kohen e tyre dhe me metodat e tyre, le te mbetet thjesht rrefim historik. E keqja eshte se keto perdoren si arme demagogjike per nje konfrontim te ri dhe i sherbejne disa grupeve per revansh. E si mund te dekorosh nje bandit mirditor qe mburret se ka vrare sipas Kanunit vajzat pse shkuan vullnetare ne hekurudhe? Si mund te dekorosh ne grup diversante te leshuar nga ajri me arme, per te ndryshuar sistemin politik sipas midese se nje fuqie te huaj? Te pakten heshtni zoterinj antikomuniste qesharake, se as fusha(dhe ajri) s’ishte juaja dhe as golat nuk i bete ju.

  Reply to this comment
 7. intelektuali April 17, 14:49

  PO C’A JENI TUE TREGUE O DEBILA FANATIKE?

  Po UCK-ne e Kosoves kush e financoi more enverista te poshter? Kush i sterviti dhe i pergatiti clirimtaret e Kosoves o Auron Enveristi dhe Xhevdet Krimineli i Enverit qe mohon pa piken e turpit krimet monstruoze te komunizmit si ne asnje vend tjeter ne Bote?

  sepse:

  Po te mos ishte CIA dhe SHBA qe bombardoi Millosheviqin, sot ju o pisa te paftyre do t’i tregonit historite tuaja me Hamit Matjanin ne Beograd o te paftyre qe meritoni gelboqen ne fytyren e tradhetarit

  PO TI KIM FILBIT TE POSHTER I KENDONI ELEGJI O AURON TARE?

  Kaq absurd eshte ky shkrim amoral ne gazeten DITA sa askush nuk eshte ne gjendje te tregoje se ku qendron morali?

  HAMIT MATJANI ESHTE HERO APO KRIMINEL?

  sepse:

  Po te gjykojme qe Shqypnia eshte vend antar ne NATO dhe po kerkon te behet pjese e BE-se, atehere Hamit Matjani duhet te shpallet HERO Kombetar, sepse luftoi per ate qe po kerkon sot politika jone kombetare pas pilafit dhe ne fund te bishtit te kavalles.

  por:

  Po te gjykojme sic gjykon dallkauku Auron Tare ne shkrimin e tij allogjik dhe krejt kontravers, Hamit Matjani qe u spiunua nga Kim Filbi, spiun i ndyre i KGB-se sovjetike, me i ndyri qe ka njohur historia boterore, atehere Hamit Matjani duhet te quhet kriminel qe do te thote automatikisht se Shqypnia eshte me Rusine e Putinit dhe Korene Veriut te Kimit, duhet te dale nga NATO dhe te mos kerkoje me te antarsohet ne BE, sic ishte totalisht e izoluar ne Kohen e Qepes te Enverit dhe te Partise se Punes,

  sepse:

  NDRYSHE SHQYPNIA DO TE QUHEJ NGA BOTA SI “MESALLA ME DY FAQE”

  Reply to this comment
  • Hammerhaituri April 18, 09:23

   Simbas teorise tende Gjermania dhe Italia me te kaluar nazifashiste nuk mund te jene ne NATO dhe EU dhe akoma me pak aleate te SHBA BM .
   Ronit ti nga c’do pikpamje ti si vjen as deri ke mesi. Bleje nje furce meso te lash gojen!

   Reply to this comment
 8. Orteku i Fekenit April 17, 15:04

  Lufta e 2 botrore ndau politiken shqiptare ne dy kampe ne Komuniste dhe antikomuniste ne kete te fundit pati disa rryma qe te perbashket paten perpjekjet per permbysjen e rregjimit komunist. Konsequent te paret ne ndjekjen e kundershtareve fanatik ne mbrojtjen e vendit ndaj lakmise se komshinjve !
  Grupi i dyte komplet i pa skrupull bashkpunuan me nazistet gjat luftes me pas me greket dhe sllavet per te futur bandat ne Shqiperi! Sot vetem per hir te antikomunismit ti bejme heronj k’ta njerez? Po ndihmsat e tyre UDB DHE ASFALI ja me rregull tresh si i bie ?
  O rrofte demokracia

  Reply to this comment
 9. owl April 17, 15:07

  Germo tare germo se qenin e ngordhur do gjesh

  Reply to this comment
 10. STOP HIPOKRIZISE April 17, 15:09

  Ka ardhur nje kohe e felliqur qe kriminelat po reabilitohen dhe ata qe udhehoqen vendin nga 1944-1990 po perdhosen ne menyre fashistoide.
  .
  Si nuk i shkon shqiptareve ne mend nje pyetje ?
  .
  A ishte legal ky sulm para ushtarak anglo-amerikan.ndaj nej vendi sovran ?

  PERGJIGJA PO E FORTE.

  A duhet te kerkojne falje anglo-amerikanet per kete veprim dhe te demshperblejne shtetin shqiptar.
  .
  PERGJIGJA PO SHUME E FORTE.

  ……
  kjo jo vetem qe nuk po ndodh por ai vend eshte kthyer ne PUPET STATE….deri sa ka arritur ai vend qe te talle lesht nje i ashtuquajtur ambasador qe thote se do kape peshq te medhenj..dhe nje katundar si Lalla po tallet me te…
  Eshte e turpeshme biles kanibalizem qe sistemi i socjalizmit po perdhoset ne menyre kozmike jo vetem nga ish armiqte por dhe nga ketoTaresumat
  .
  Zoti Tare !

  A duhet shteti amerikan te paguaje
  Shqiperine per demshperblimet e agresionit para-ushtarak 1946-1954 ?
  .
  A duhet shteti amerikan te vlersoje Enver Hoxhen si te vetmin burre shteti qe sfidoje jo vetem Ameriken & Angline Por dhe Rusine ?
  .
  Boll me kanibalizmin makartist-biberist ndaj nje udheheqsi te nje kombi !!
  .

  .

  Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 April 17, 15:24

  auron
  “Amerikanët e CIA-s dhe KGB sovjetike, e cila ishte këshilltari i fshehtë i Sigurimit.”
  e ke gabim nuk ishte këshilltar i fshehtë,por ishte i atashuar në sigurimin tonë!!
  përpalasja mes kgb dhe, më parë çeka etje,etje,cia,e sapolindur,foshnjore,nuk kishte se si të përfundonte ndryshe!!kgb të nivelit të saj kishte inteligjent servis,gjeramnët,por jo cia!!
  fat ishte që dhe në shqipëri pati një grup zbuluesish të lindur dhe patriotë!!
  sot ata janë nën goditjen më të madhe dhe jo vetëm të ish kundërshtarëve të tyre!!
  nga brënda luftohen nga ata që kanë mundur me në krye nexhmije hoxhën!e cila për të larë gjynahet e saj,ka bërë aleancë me kundërshtarët për të luftuar ata që e mbajtën në këmbë!!

  Reply to this comment
 12. Luan April 17, 16:01

  Deshiroj t’i drejtohem INTELEKTUALIT.
  Ne librin “Operation Valuable Fiend”, botuar ne qershor te vitit 2014, perfshihen dokumentet e deklasifikuara te CIA-s amerikane, qe kane te bejne kryesisht me organizimin e nderhyrjes anglo-amerikane kunder Shqiperise, ne vitet 1949-1953.
  1. CIA pranon deshtimin e plote te kesaj nderhyrje kunder vendit tone, duke u shprehur se “…kur e shohim sot radiolojen “Liqeni i Vajkalit”…shohim se ata (pra sigurimi i shtetit shqiptar) kane luajtur me ne si me kalamaj. Me leje te National Security Agency (Agjensia e Sigurimit Kombetar-kjo ka nen vete edhe CIA, edhe FBI, dhe disa institucione te tjera inteligjence), kjo radioloje eshte bere leksion i vecante ne shkollat ku pergatiten agjentet e inteligjences amerikane.
  3. Nuk eshte e vertete se operacionet i udhehiqte Mehmet Shehut, por i udhehiqte Kadri Hazbiu. Kete e thone dokumentet e CIA-s, por kete e thote edhe Pilo Shanto, qe ka botuar nje liber ne vitin 2010, te titulluat “Bora Filloi”. Vete Pilo Shanto eshte njeri prej drejtuesve kryesore te ketij operacioni. Ai ka 29 vjet qe jeton ne Washington, ne SHBA dhe nuk ka vdekur.
  4. Zenel Shehu dhe grupi i tij bashkepunuan me Sigurimin Shqiptar. Edhe Tahir Preci, qe ishte radist dhe mjaftonte te dergonte kodin sekret, te cilin e dinte vetem ai, per t’i bere te ditur amerikaneve se ishte nen kontrollin e sigurimit. Ai nuk e beri kete. U perpoq te arratisej, por u eliminua nga Sigurimi. Ne vend te tij erdhi radisti tjeter, Ahmet Kabashi, i cili gjithashtu bashkepunoi me Sigurimin.
  5. Hamit Matjani u terhoq me shume profesionalizem dhe erdhi ne Shqiperi. U kap sapo preku token dhe pa, perballe tij, Kadri Hazbiun. Ai bashkepunoi me Sigurimin per nje periudhe njevjecare. Kete e thone dokumentet amerikane dhe askush nuk mund te vere ne dyshim keto dokumente.Kush ka deshire i gjen ato ne faqen e CIA ne internet.
  6. Ne liber thuhet qarte se shume prej pjesetareve te mergates, midis tyre pjesetare te udheheqjes se Komitetit Shqiperia e Lire, ishin informatore te Sigurimit te Shtetit.
  7. Ne liber ka pjese qe flasin per vleresimet e angloamerikaneve per vete Mbretin Zog, te cilat jane larg te qenit te mira.
  8. Ruset nuk kane te bejne fare me kete operacion. Kete nuk e vene ne dyshim as amerikanet. Edhe KGB sovjetike e ka kthyer kete operacion ne nje leksion per ne shkollat e tyre te pergatitjes se agjenteve inteligjente. Dmitri Kurbatovin pale ku e ka gjetur Auron Tare, por ne kete liber ai nuk permendet fare. Bile, punonjesit e CIA-s shprehin mendimin se vetem deklasifikimi i dokumenteve te Sigurimit dhe te KGB ruse do mund te hedhin drite mbi nje dicka te tille.
  9. Kjo eshte shume e vecante…Roli i Kim Filbit ne deshtimin e nderhyrjes angloamerikane eshte i paperfillshem. Ai arriti te jepte vetem nje gje te pergjithshme, pra qe ndaj Shqiperise do behet nje agresion angloamerikan. Vetem kaq. Per asnje operacion te vecante, nga qindra qe u bene, ai nuk dha e nuk mund te jepte asnje informacion. Per me teper ai u largua pa mbushur vitin nga posti i koordinuesit midis sherbimit inteligjent anglez, MI6, dhe CIA-s.

  Libri gjendet dhe blihet ne faqen AMAZON, prandaj kushdo qe do vertet te mesoje per kete operacion, mund ta porosise ate. Thuhet se se shpejti do te dale edhe ne shqip.

  INTELEKTUAL, po flasim per vitet 1950-53, kur gjerat ishin ndryshe nga sot. As SHBA nuk ishin keto qe jane sot, lufta e ftohte ishte ne maksimumin e saj, por edhe ata qe hidheshin ne Shqiperi nuk ishin se luftonin per demokraci, por edhe sigurimi nuk ishte ai qe u be me vone.
  Sigurisht, per ca njerez, shume te pakte sot, qe kerkojne te nxijne cdo gje qe eshte bere ne cdo fushe, edhe ne ate te mbrojtjes se vendit nga agresoret, ne periudhen e totalitarizmit, eshte e hidhur te degjojne e te lexojne te tilla gjera. Por, se shpejti do dale nje liber tjeter, edhe ky per nderhyrjen angloamerikane te vitit 1949, i cili do jape te deklasifikuara dokumente te deklasifikuara deri ne vitin 1960. Dhe, kuptimi i librit eshte se te gjithe nderhyrjet, pra deri ne 1960, jane te deshtuara. Po e shkruan nje nga penat e njohura te historianeve angleze, qe e titullon librin e tij “Te korra te bollshme te frutave te hidhura”.
  Kur e thone te zotet e punes, pse merziten disa?

  Reply to this comment
  • Besniku April 17, 16:27

   Merziten o Luan, merziten. Se dashurojne genjeshtren, e sa me e madhe , deri ne budallallek e. mashtrim te jete genjeshtra, aq me shume e dashurojne, pinjollet e kolaboracionisteve, terorristeve , fevzijve e taristeve.
   Deri tani kane siguruar çertifikata te te persekutuarve apo lexues dhe shikues.
   Po sido ju veje e ardhmja?? Do rrojme e do shohim.
   E sigurte eshte qe maska ju eshte çjerre.
   Per te paguar ……. do te durojme dhe ca….

   Reply to this comment
  • intelektuali April 17, 17:36

   Me fal po si the Zotrote?

   KADRI HAZBIU ISHTE KOKA E SPIUNAZHIT NE BOTE DHE KIM FILBI ISHTE PALO GJE

   sepse:

   Une per vete e di qe Kadri Hazbiu legjenda e Sigurimit te Shtetit doli qe ishte nje “GJARPER PA ZILE” ne gjirin e Partise se Punes qe donte te vriste Kumandarin Enver Hoxha prandaj edhe dergoi Xhevdet Mustafen si Ahmet Zogu Hamit Matjanin ne Kohen e Qepes te Kim Filbit

   QYSH KESHTU?

   dhe:

   Mos e mballos FBI-ne ne kete mesele me CIA-n dhe KGB-ne sepse eshte njesoj sikur ta besh Fatmir Xhafen keshilltar te Trumpit per Al Kaeden dhe ISIS-in

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 April 18, 12:48

    Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

    « Back

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 April 18, 13:15

    NASTRO O RROTË CARI
    “KADRI HAZBIU ISHTE KOKA E SPIUNAZHIT NE BOTE DHE KIM FILBI ISHTE PALO GJE”
    përse je kaq idiot osr njeri??
    apo thjesht për ta kapur “mat”tjetrin me budallallëk??
    mor koqe kandari si mund të thuash se një spiun është më i zoti se një njeri, që si e thua dhe vetë “Kadri Hazbiu legjenda e Sigurimit te Shtetit”,ka krijuar dhe ka drejtuar për dy dekada sigurimin e shtetit??
    mor debil nuk mund të krahasohet një copë spiuni me një njeri që ka drejtuar,në rastin tonë dhe ka marrë pjesë personalisht në këto lojëra,një zbulim të tërë!!
    ty nuk të lë ndjenja e inferioritetit,kimi anglez,është për pasojë shumë shumë më i lartë se gjysëm opinga nga labëria!!
    ty nuk të lë ndjenja e hakmarrjes që tua heqësh meritat gjyëmopingave,tironsave,mirditorëve dhe tia japësh të anglezit të veshur me frak!
    ha mut sa të duash o gomar,por atë që ka ndodhur nuk e ndryshon dot!!
    vetë ata që e kanë jetuar atë kohë,vetë ata që i kanë pësuar pasojat e kanë thënë se si kanë qëndruar punët!!
    sado të hash mut ti,nuk ndryshon dot asgjë!!
    mizës së mutit vetëm zhurma i dëgjohet!!

    Reply to this comment
    • Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash e avoketer te djallit. April 19, 08:54

     Ore bandite me shkolle e pa shkolle,tifoza te cmedur te lekeve te piset nedore.po a nuke ishte Enveri Hoxha qe deklaroje se sigurimi i shtetit ishte nje kenete, dhe se ishte partia ajo qe i zbuloje e ndeshkoje armiqte e saje,kurse Kadri Hazbiu ky mije kenetash i tha;shoku enver partia ime me vuri ,partia ime me deneon,por nje gje duhet ta keni te qarte se ishit ju dhe partia ime qe me tha te vazhdoj bashkepunimin me UDB-ne Jugosllave.Kurse Enveri duke e pare veten ngushte i tha; ty kadri do te arrestojme,po,po ketu do ti vendosim prangat.Ja pra lufta per pushtet brenda djajve dhe jo per popullin i kushtoje Shqiperise mijra viktima te pafajshme te rradhes ne dite e vite.Askush nga komunistet nuke ishte atdhetare dhe kete e tregoje vete koha,por vetem ca cvates e vrases nga fuqia e pushteteve,sikurse dhe sot me mostrat e bijte e tyre.Sikurse dhe balisto-zogistetve askujte nuke ja ndiente per popull,para lekeve te piset e pushteteve me c’do forme e cmim.Dhe kete e vertetoje koha ne dite e vite me nje parlament,qeveri,e drejtesi te kapur nga riciklimi i botes se krim-korrupsionit-mafjozo-ekstremisto-imoralo-politik,qe prodhuan ligje e vendime vetem per te grabtur e tjetersuar pasurine kombetare e private,vellavrasjen dhe pandeshkueshmerine,e drogrtat,aqe sa populli me ne fund i tha NDAL kesaje politike bastarde duke bojkotuar ne shumice zgjedhjet e fundit prlamentare dhe nxjerre politiken shqiptare te dhere,por “krenare”.Dhe pa medyshje dhe i bindur kerkoje me force bashke me SHBA e BE Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizmit.Mjaft eshte MJAFT.Politika e tyre bastarde te loteve te krokodilerve per te mashtruar e shqyer prene e rradhes,pra popullin e popujt MBAROJE,dhe kjo fale ndergjegjes se popullit,dhe perkrahjes se SHBA dhe BE.Prisni, o mije kenetash,kure e djeshmja dhe e sotmja do t’ju mbetet nje enderr,dhe e nesermja e afert nga superluksi dhe fuqia e pushteteve,ne bangen e akuzes ne nje fund te turpshem dhe pa kthim.Besoni,binduni,denonconi dhe rrefehuni,o te pabreke qe ju la dita dhe miljonere ju ngrysi nata,qe SOVRANI,SHBA,BE,e Ligji dhe Zoti t’ju meshirojne.

     Reply to this comment
  • auron July 6, 19:44

   i nderuar ndjese per pergjigjien e vone. une kam bere kerkimet e mija ne arkivat amerikane dhe sigurisht i mbeshtes ne burime arkivore. per gjeneralin rus keshilltar i sigurimit ne ate kohe eshte dosja e tij ne shqiperi. pra Kurbatovi eshte i dokumentuar. sigurisht une kam edhe emra te tjere qe nuk jane bere publike ende. libri qe ju i referoheni eshte botuar disa vjet pas shkrimeve qe une kam bere ne shtypin shqiptar mbi kete teme.

   Reply to this comment
 13. shqipëria vajton legjendarin E.Hoxha ! April 17, 17:31

  Sa për Enver Hoxhën gjithë shqipëria sot është tu vjatue,megjithë masat që ka marrë klasa politike shqiptare për ta kthyer shqipërinë në një shtet kapitalisë ,për futjen e mënyrës dhe jetës borgjeze ,për të përhapur korrupsion dhe shëthuerje ;me pak fjalë degjenerimin e njeriut .

  Në këto rrethana pasojat e degjenerimit dhe krimeve në shqipëri jan tragjike ,sikur të shpalleshin statistika numri i të vrarve ,të plagosurve ,të trafikuarve ,të droguarve të burgosurve do të ishte sa 10 fishi i të dënuarve në shtetin komunist .Këtu kushë qënka diktatori ,dje ,apo sot ?

  A’ e dini se qytetari Shqipëtar sot nuk mund të shetisë pa u rrezikuar në parqet e liqenit ,dhe periferisë Tiranës .Në çdo moment ai mund të sulmohet nga bandit ,të grabitet,të rrahet,të përdhunohet ,ose edhe të vritet për të holla ,ose për zingjirin e dorës ,të qafës,celularin ose orën e dorës.Policët ngurojnë të ndjekin kriminelin ,sepse mund ta pësojnë fatin e viktimës.

  A’ është e vërtet se sotë është bërë e zakonshme që të grabitet në mes të ditës një arxhendari,një bankomat, për para ,ose gjendet i vrarë në rrugë ky ose ai qytetar ,ndër ta edhe policë e oficer të policisë . Ç do ditë ne dëgjojmë që ndodhin krime brenda familjes deri te goditja me çekiç kokës nga djali -babajt , mbështjelljes e hedhjes gjallë në Liqenin e Farkës,fatin të tillë kan gjetur shumë familje shqiptare për 25 vjet.Shembuj të tillë çdo ditë të vitit .

  Ka kriminel që brenda një muaj kan kryer mbi 35 vjedhje e krime dhe gjykata i le të lirë.
  Të shashë kohën dhe të mirat e Enver Hoxha është kulmi i hipokrizisë .

  Kjo do të thotë hapur sot të tallesh me popullin shqipëtar .Krimi sot është bërë i pandalshëm ,i pa ndëshkueshëm në shkallë shtetrore . Shqipëria nxinë në krime dhe policët,prokurorët,gjykatësit ose ,shtypi,gazetarët ,aktivistët të gjithë ngrenë supet si të korruptuar bashkëpunojnë me vrasësit .

  Enver Hoxha ishte shqiponjë mali ,sa jetoi ai ndërtoi shtet të fuqishëm ,ishte garant i lirisë e sigurisë të popullit e atdheut tië..

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 18, 11:30

   ja dhe i ngjashmi i nastrokarit
   “shqipëria vajton legjendarin E.Hoxha !”
   përse mor lal nuk e ndërron pseudonimin në antinastrokari!
   të paktën do ta dimë se kush shkruan dhe çfar shkruan!!
   shkoni mor debila se qelbët shqipërinë!
   njëri GOZHDËS,tjetri PATKOIT!!
   nastro nga një anë ti nga tjetra!
   kush thua se do ta mbarojë së ngrëni mutin i pari??

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 18, 12:47

   Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

   « Back

   Reply to this comment
   • fteri April 18, 19:20

    Replik me anticensurën !

    Ç’farë dëgjoj me veshë e çfar shoh me sy ,
    Mutin me lopatë e ha anticensura në shqipëri ?
    Dikush i vë zjarrin ,dikush mashtron ,
    Dikush i hap varrin ,tjetri e mbulon.
    Këtu në shqipëri gjoksin e bëjnë gopë ,
    shiten si miq Amerikë -europë ,
    ata me antiçensur na bëjnë katandin .

    Populli kërkonë sot komandantin tonë ,
    si qorri në shkretirë i përvluar gjithmon !
    Gjithë tradhëtia ishte kur ndrruat sistemet ,
    Zgjodhët një njeri ,që shiti vendin.

    Nuk ua solli kush ,as nuk erdhi me zor ,
    Shkuat në spital dhe morët në doktor ,
    Ai erdhi në këmbë hypi n’ kalë të bardhë ,
    Përse nuk pyetët : Zotri nga ka ardhë ?

    -Jam nga Dragobia ,erdha nga Viçidoli ,
    i them Skëndërbeut : Zbrit tani nga kali !
    Unë i hypi kalit në zonat malore ,
    këtu në Tiranë do ta mbajë për dore.

    Trishtohet njeriu i fortë si guri ,
    Po të rrijë në dhomë ,aty ku rri i çmenduri ,
    shumë kohë , në krye të shtetit kishim një të sëmurë,

    Me gjak e lot kemi lagur çdo gurë 27 vjet ,
    Ai i hypi kalit dhe kush para si doli kurrë ,
    Dogji Tiranën dhe gjithë vatanin ,
    Për karrike të tijë ai i jep zjarr tërë Shqipërisë.

    Në nëntëdhjet e gjashtën 100% vodhi votat ,
    Në nëntëdhjet e shtatën ,depove u hap portën ,
    Populli merr armët ,filloi luftë civile ,
    Amerika heshti ,europa servile ,
    Në nëntëdhjet e nëntën forcën se kursej ,
    Ai doli me tanke Tiranën rrethoi !

    Në dymijë e tetën një tmerr i vërtet ,
    Vrau në Gërdec ,njëzet e gjashtë vetë,
    Në 11 janar dymijë e njëmbëdhjetë
    qëlloi drejt në zemër, e jo anash ,
    Pushkatoi me dashje katë djem nënash .

    I vrave grave burrat ,fëmijve baballarët !
    Pa pritur një ditë ,ai vret gjithë shqipëtarët !!!
    Çou Kreshnik Enveri ,çohu,të vemë litar’ ,
    se Shqipërinë e mori lumi,nga këta zagar .

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 April 19, 08:16

     fterr o beterr
     nuk jam i zoti për rimë
     por për të të q… në vrimë!!
     me ty nuk mund të diskutohet,ti je i pjerdhur që në foshnjëri!!nuk ka mundësi të të fusë dikush diçka të re në atë trurin tënd të dyllosur!!
     për të mos e zgjatur,por të them se ke me të vërtetë talent për të shkruar vargje!!
     por mos harro se një medalje,një monedhë ka dy faqe:
     “I vrave grave burrat ,fëmijve baballarët !
     Pa pritur një ditë ,ai vret gjithë shqipëtarët !!!”
     shikoji një herë në prizmin e enver kreshikut,si e quan ti!!
     dhe do të shohësh se vlejnë dhe për atë!!
     këtë ta thotë një tip që “e mbajti” enverin në pushtet dhe “u vra” familjarisht prej tij!!
     gjithashtu dhe nga berisha!!
     hy copë idioti që nuk ke asnjë ndryshim nga nastrokari dhe gjithçka ai përfaqson!!
     ti nuk bëre gjë tjetër veçse ju shtove listës së idiotëve fanatik që mbajnë këtë popull në çark gjithë jetën!!

     Reply to this comment
     • fteri April 20, 08:56

      ore copë kafshe ,ore anticensurë ,

      ….po edukata juaj ku është ?!???…. Me trurin që ke ti më mirë futu në botën kafshëve dhe ngre bishtin përpjet engledisu me katër thundrakët (gomerët)që të jetosh i lumtur se rroçka e atyre të ngop ty .

      Nuk i thonë kot i keqi të merr me vete ! ..
      Ti po më deryron ta njollos gojnë ore qelbësirë.
      Gjuha e ndyrë që po përdor në forum , është pasqyra më e keqe e kulturës tuaj të mangët ,kafshërore . Prandaj mos u mundo të imponosh mendimet dhe komentet e të tjerve. .

      Ruajtja e intregitetit në forum ka rëndësi të madhe për pjesmarrsit , është pasqyra e kulturës së vetë njeriut ,është një nevoj e detyrë e çdo pjesmarrsi në forum ,që rrjedh nga ndjenja e lartë e fisnikria e kombësisë tonë si [email protected] .

      ANTICENSURA !
      Një këshillë :Nuk është etike të ofendojmë njëri tjetrin si jevgjit ordiner dhe të degjeneroim forumin siç bënë ti ,prandaj mjaft me sharje !. !

     • anticensurë25642654 April 20, 14:09

      o debil i lindur
      më je drejtuar me këto vargje
      ” fteri

      Replik me anticensurën !

      Ç’farë dëgjoj me veshë e çfar shoh me sy ,
      Mutin me lopatë e ha anticensura në shqipëri ?”
      në një kohë që unë replikoj me dikë tjetër!!
      çfar pret ti mor rrotë hajdari se kur ti më gjuan me mut,unë do të të gjuaj me bukë??
      prandaj në radhë të parë respekto ti atë që thua “Një këshillë :Nuk është etike të ofendojmë njëri tjetrin si jevgjit ordiner dhe të degjeneroim forumin siç bënë ti ,prandaj mjaft me sharje !. !”,pastaj kërkoja tjetrit!!
      beterr o ish oficer,se kam rruajtur prej jush kur kam qënë ushtar e jo më të pranoj urdhërat e tua sot që të kanë shkuar brekët në tokë!!
      unë kam mendimin tim dhe e them si dua unë,i imponohem apo jo!?
      kjo varet nga ai që e lexon!!
      por ti nuk ja ke idenë e një diskutimi,ti akoma nuk e ke kuptuar se çdo mendim që thuhet është një imponim ndaj një mendimi tjetër!përsa kohë nuk ushtrohet dhunë,fizike, psiqike,por mbetet në kushtet e diskutimit për aq kohë mund të imponohet në këtë mënyrë!!
      çfar kujton ti se bën sa herë thua mendimin tënd??
      nuk përpiqesh të bësh të njëtën gjë,për të cilën “më kritikon mua”??
      çna mbytën budallenjt!!
      ditët na shkojnë njëra pas tjetrës!për fat të keq duhet me i harxhu me njerëz si ti!!

 14. Aliu nga Selenic April 17, 18:15

  A keni pare ju intelektual budalla si ket qe shkruan ketu.! O intelektual Budalla po UCK-ne kush e krijoi more injorante.? Pore per ceshtjen Kombetar nuk do te bashkohej Enveri me Amerikanet sice u bashkuan ne luftenn e dyte botrore. Vetem nje intelektual budalla mendon keshtu.
  Po ti nuk i din te gjith more injorante.Po te mos ishte UCK-ja si do te vinte CIA-ja.

  Reply to this comment
 15. Marlen April 17, 18:26

  Komentuesi ” Luani” pershendetje !!
  .
  Cfare ke shkruar jane aksiome (merren pa vertetim) por me kete te vetquajturin ‘INTELEKTUALIN” ke gabuar qe i je drejtuar me “edukate” pasi ai ta ktheu pergjigjen si kafshe.
  .
  Pse ky INTELEKTUALI (i vetquajtuar) eshte nje nga mega-monstrat qe ka nxjerre shoqeria njerzore krahesohet vetem me perbindeshin berisha nga shkalla monstruozitetit..
  .
  Ky ka deklaruar se Esat Pash Toptanin e quan hero te kombit dhe Avni Rustemin e quan vrases me pagese….pra njerez qe kane keto mendime nuk jane me shume se 1 perqind e shqiptareve.

  Por ajo qe “varros” kete kerme te esatpashtradhetarit eshte ky koment i bere me poshte qe jo vetem Vace Zelen e perdhosi por dhe Marlen Dietrich-in si hitleriane ku shume vone e pranoi gafen
  ;;
  Mos e beso po deshe ! Lexoje dhe kuptoje cfare djalli eshte :
  %%%%%%%%%%%%%%%%%
  INTELEKTUALI 12 Shkurt, 2014
  “VALSI I LUMTURISE” NE KOHEN E KOLERES.

  “Valsi i Lumturise” ishte terrori enverist per antikomunistet ne Shqypni dhe ishte njesoj si kenga e Hitlerit “Detuschland uber alles” qe kendonte kengetarja fashiste Marlen Dietrich per ushtrine fanatike gjermane gjate Luftes se Dyte Boterore. Per ironi te fatit Vace Zela e kendoi kengen e saj famoze ne kohe paqe per afro 50 vjet me radhe.
  %%%%%%%%%%%%%%%%%

  Reply to this comment
  • intelektuali April 18, 12:15

   Ore ti karagjozi dhe rrugaci Ilir Hoxha, por te kam thene edhe me pare more mavri qe del si Fandi Spathi sa here qe shkruan intelektuali ne kete forum te nderuar te gazetes DITA, po shko more mavri pjelle e Enverit dhe Nexhmijes dhe kujdesu per djalin qe ta mori ne qafe Taulant Balla kur ta emeroi administrator te kokaines ne Xibrake dhe mos u fut ne gjera konspirative,

   sepse:

   Kur te ka kerkuar falje intelektuali more genjeshtar i pacipe?

   Ja ku e ke nga Wikipedia historine qe mund ta lexoj cdokush:

   “Historia e Vërtetë e Lili Marlene:

   Fjalët u shkruan në vitin 1915 si një poezi me tre vargje nga Hans Leip (1893-1983), një mësues shkolle nga Hamburgu, i cili ishte veshur në ushtrinë gjermane perandorake . [1] Leip thuhet se ka kombinuar pseudonimin e të dashurës së mikut të tij, Lili, me emrin e një shoqes tjetër, Marleen, i cila ishte një infermiere. [2] [3] Poema u botua më vonë në vitin 1937 si “Das Lied eines jungen Soldaten auf der Wacht” (“Kënga e një ushtari të ri në vigjilje”).

   Muzikën e kompozoi Norbert Schultze në vitin 1938 dhe u kendua me incizim nga Lale Andersen për herë të parë në vitin 1939. Në fillim të vitit 1942 ajo incizoi kete këngë në anglisht, me vone ne 1944, dega e Operacioneve Morale të Zyrës Amerikane të Shërbimeve Strategjike (OSS) filloi Projektin me transmetime muzikore propaganduese për të demoralizuar ushtarët gjermane. Marlene Dietrich , interpretuesja e vetme që u lejua dhe qe regjistrimet e saj do të ishin për përdorim të OSS, regjistroi një numër këngësh në gjermanisht për projektin, përfshirë edhe kengen “Lili Marleen”. [16]

   Dietrich gjithashtu performoi ne origjinal “Lili Marlene”, si dhe shumë këngë të tjera për trupat aleate , shpesh në rrokje, në faza të improvizuara, te cilat e bene ate me te njohur se vete Lale Andersen dhe u identifikua si autore e kenges ne gjithe Boten. Ja nje variant i saj:

   https://www.youtube.com/watch?v=Q56QzGcAKZc

   CFARE KA PER T’U CUDITUR KETU?

   Reply to this comment
 16. Lala April 17, 18:30

  I kam 63 vjete! Dikur kemi qene tre shoke te ngushte ,nje nga ne te tre u be oficer sigurimi .Nje dite tek shtepia e shokut te trete po pinim raki dhe degjohej ne rafio emisioni ”heroizmi i popullit tone ne shekuj,, .U vra nje ballist ne emision dhe une si me gomar qe isha i them oficerit :O shoku shume po vrisni cfare dreqin beni?(me vinte keqe per ballistat).Mu pergjigje :Ta marin fuqine ata de do te shohesh!!??Konkluzioni:E moren dhe pame.

  Reply to this comment
 17. Luan April 17, 18:36

  INTELEKTUAL, me lexo sakte. Nuk thashe se Kadri Hazbiu ishte koka e spiunazhit boteror… thashe se ishte ai qe organizoi dhe udhehoqi operacionin “Liqeni i Vajkalit”, futi ne gracke per 16 muaj sherbimin e CIA-s amerikane, solli ne Shqiperi Hamit Matjanin, te cilin e bindi te bashkepunoje me Sigurimin e Shtetit. Keto i thone amerikanet, prandaj nuk i kundershton dot. Tani si do e quash ti Hamitin, Hero apo bashkepunetor te Sigurimit te Shtetit. Se te dyja nuk shkojne. Kur ishte i lire ai beri cdo gje qe e urdheronte sherbimi sekret grek (jane fjalet e tij keto, i thote edhe ne gjyq…e ai nuk ishte nga ata qe mund te detyrohej te thonte gjera kot.
  Ndersa per Kadri Hazbiun dokumentet thone te tilla gjera, qe me mire te mos i dish, sepse pozicioni yt nuk i pranon.
  Per Kim Filbin nuk te thashe ashtu sic shkruan ti. Ai ishte nje agjent i jashtzakonshem per Bashkimin Sovjetik, me vlera te medha, por ne rastin shqiptar ishte i parendesishem.
  Me degjo, INTELEKTUAL, per Hamition ka shkruar edhe i biri, edhe nje Besim Sina ne SHBA, edhe Tanush Kaso, por i ngaterrojne gjerat. Ai nuk ka luftuar kurre kunder gjermaneve, perkundrazi u ka sherbyer atyre. Nuk ka qene i denuar me vdekje nga italianet, kete, shkarazi e pranon edhe Tanush Kaso. Ka vrare e ka prere shqiptare, nje pjese e tyre as nuk ishin komuniste. Deri ketu veproi sipas ideologjise qe kishte perqafuar, ideologji qe nuk mund te quhej atdhetare. Por, ne fund, kur ra ne duart e sigurimit te shtetit, nuk qendroi ashtu sic qendrojne heronjte. Xhevdet Shehu nuk e shkruan kete, por ai e ka librin per te cilin po flasim. Sigurisht ishte problemi i jetes, por heronjte, e kam fjalen per heronjte e luftes nacionalclirimtare duruan cdo torture e vdiqen me emrin e Shqiperise ne goje. Qofshin burra, e qofshin gra. Kete nuk mund e nuk duhet ta harrojme kurre.
  Ne do hyjme ne BE nje dite, por, per kete te bjesh i sigurt, pinjollet e atyre qe tradhetuan vendin, qe bashkepunuan me okupatoret, qe morren pjese ne agresionin e vitit 1949-53 ndaj Shqiperise, ata kurre, por kurre nuk do e udheheqin kete vend. Ne te gjitha votimet e derisotme, per 30 vjet me radhe, ballistet e zogistet marrin 1% te votave. E po vijne ne renie.

  Reply to this comment
  • N/A April 17, 19:22

   o luan

   eshte mission i pamunder t mbushesh mendjen kesaj zombie haxhiqamiliste dhe per te ardhur ne ndihme per debatin qe keni me Nastradinin kete spermazoid te ESAT PASHTRADHTARIT
   ZOGKURVARIT
   & SALICARIT
   po te jap autopsine e kesaj kufome te pa kallur:

   1………………nastradin esat pash toptradhetari
   Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik
   2……………………nastradini zogu kurves
   1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
   2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
   3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
   4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
   5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
   6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
   7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
   8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
   9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect
   3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti
   Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit
   Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
   Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
   Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
   Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë
   4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti
   Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
   Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
   Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
   Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi
   5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi
   Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra
   6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho
   Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin
   7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh
   ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet
   mbrojteje
   arsim
   kulture
   shkence
   mjeksi
   nafte
   krom
   baker
   pyje
   dipllomaci
   plantacjone
   sera
   transport
   hidrocentrale
   bonifikim
   ……..
   po sot????????????????????
   tritol
   ndertim pa leje
   prostitucjon
   hashash
   gomone
   parlamet bordello
   ambsadore porno
   anti urbanistika
   rruget thertore
   enegji e papaguar
   bakri 0
   kromi 0
   vrasje politikanesh
   vrasje oficeresh shiku
   gerdece
   21 janare
   zhdukja e hakljave
   borxhet strasfere
   krimi ne familje
   ……….
   sot shqiperia eshte
   1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
   2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
   3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
   4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
   5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
   6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB
   Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
   THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK

   Reply to this comment
   • Qazim ballist demokrati April 17, 22:29

    Maskara,
    je xheloz. Per kestet ,dhe Käfer demo kratike te tajvanit ne sherbim te ?

    Reply to this comment
   • intelektuali April 18, 12:26

    Ore ti Neti Interneti na dole qe je rrugaci i Enverit, Ilir Hoxha, po ik dhe bej shurren more mavri dhe mos shkruaj llogje te pabesueshme ne gazeten DITA se na bere te plasim nga humori yt enverist, po ik more mavri dhe shpeto djalin qe ta mori ne qafe mafiozi i Edvinit, Taulant Balla.

    Reply to this comment
    • N.VJOSA April 18, 22:03

     O Nastro,
     O intelektzeza,
     Qenke pjerdhur fare!
     Une nuk kam shkruar fare per kete temë!…
     Shikon ëndrra me syhapur o dermani currufjapsur…!?
     I ke ngaterruar librat…
     Neti jam une. Çfare me ngaterron me Ilir Hoxhën!
     Shko mjekohu ore trufishkur dhe bythfishkur…
     Mos ma shani më Nastron se nuk i funksionon mire Komiteti Qendror
     I pikon Çatia dhe Tavani…
     Medet, medet, plasi Nastrua duke shpifur!…

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 18, 11:44

   luan një diçka të vogël,që mendoj se e ke gabim!!
   ” Nuk thashe se Kadri Hazbiu ishte koka e spiunazhit boteror…”
   e para mos bjer në grackën e inferiritetit të nastrokarit dhe të shumë shqiptarëve të tjerë!!
   po të marrim dy persena të të njëjtës kohë,mehmet pushtuesin dhe skënderbeun,në analizë!me mendimin tënd dhe të nastros,mund të themi se skënderbeu nuk mund të ishte askush në krahasim me mehmetin,me pushtuesin!sepse njëri i shtoi perandorisë së tij teritore të pamasa,kurse tjetri me mund të madh arriti të një glasë pule!!
   por në fakt është e kundërta!!
   kemi një david,gjergj,përpara goliatit mehmet!!dhe kemi fitore për 25 vejt rresht!!
   pra fama botrore ishte e gjergjit dhe jo e mehmetit!!
   zmadhimi i vlerës së një spiuni,kim fibit,nuk është gjë tjetër veçse përpjekje për minimizimin e madhështisë së asaj plejade,nuk ishte vetëm kadri hazbiu,zbuluesish shqiptarë!!kjo plejadë dhe suksesi i saj mund të krahasohen me të vërtetë me plejadën e gjrgjit të madh!!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 18, 12:50

   Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

   « Back

   Reply to this comment
  • mirel April 19, 00:40

   Pershendetje Luan.
   Me mire se e ke thene nuk behet. Po ka dicka qe me duket e paarritshme nga besimi jot per Evropen.
   Pa ballin dhe zogun do hyjme, por do hyjme te cunguar dhe pa ato troje per te cilen dhane jeten heronjte e LANCL

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 April 19, 13:07

    mirel
    “Pa ballin dhe zogun do hyjme, por do hyjme te cunguar dhe pa ato troje per te cilen dhane jeten heronjte e LANCL”
    ne do të hyjmë,mundësia është shumë e madhe,në BE,edhe si diktaturë,dhe me apo ball a zog,ashtu si do të hyjmë dhe pa pjesën e mbetur në mal të zi,në sërbi,në maqedoni,greqi dhe me kosovën më vete!!
    ka shumë arsye që e bëjnë të ndodhë në këtë mënyrë!!
    njëra nga ato,ajo më e rëndësishmia,jemi ne!shqiptarët!!
    është ajo pjesë EKSTREMISTE shqiptare që nuk luan asnjë milimetër nga pozicionet e saj!!
    janë ata zogistë që e quajnë parajsë shtetin,mbretërinë zogolliane!
    janë ata ballistë që e quajnë të drejtë bashkpunimin me pushtuesin dhe akoma propagandonjë bashkim shqiptar,nën pushtim!
    janë ata komunistë që e quajnë parajsë diktaturën komuniste,pavarsisht se ishte e vetmia që e nxori nga mesjeta dhe ushqeu patriotizmin shqiptar!!
    janë ata krahinistë që propagandojnë përparësinë e krahinës së tyre në krahasim me të tjerat!
    janë ata që kërkojnë të krijojnë një komb të ri duke u mbështetur në një krahinë shqiptare!!
    pra me ekstremistë të tillë nuk do të mund të jemi të bashkuar,në radhë të parë si njerëz!me njerëz të tillë që megjithëse njohin faktet,njohin atë që ka ndodhur,prapë vazhdojnë e harxhojnë energji në drejtimin e gabuar,në drejtimin e përçarjes,në drejtimit e të pasurit të drejtë dhe jo në drejtimin e bashkimit,në drejtimin e dhënjes së drejtë të mendimit të tjetrit!në drejtim të FALJES!!
    ka kaluar shumë kohë dhe fajet duhen falur!
    dihet nga të gjithë se falet njeriu i penduar!!
    sot pas gati 80 vjetësh janë të paktë,mjaftojnë gishtat e duarve për ti numëruar,ata,protagonistë a pasardhës,që kanë kërkuar falje për fajet e L2B!
    kanë kaluar gati 30 vjet,pavarsisht se janë shumë më tepër se të parët,prap janë të paktë ata që kanë kërkuar falje për 45 vitet e diktaturës!!
    kështu nuk mund të vazhdohet,kështu nuk mund të BASHKOHEMI!!
    AS SI NJERËZ E AS SI TERITORE!!
    pavarsisht se përse dhanë jetën shumë njerëz në kohë të ndryshme!!

    Reply to this comment
 18. fteri April 17, 19:31

  Në qërshor të vitit 1951 senatori Hebert Leman ,përfajqësues i Nju- Jorkut në senatin amerikan kritikoi ashpër departamentin të shtetit për dështimin e luftës kundër R.P. të Shqipërisë dhe dështimit të luftës së nervave kundra shqipërisë e zhvilluar nga amerika,anglia dhe tërë raksioni shqipëtar brenda dhe jashtë shqipërisë ,përfshi edhe Zogollin dhe Ballin kombëtar me Hsan Dostin me komitetin e legalitetin të diversantit Hamit Matjanit .

  Për këtë qëllim këta u prekatitën në shkolla ushtarake të spiunazhit në greqi,jugosllavi,Itali,Gjermani,Angli,SHBA ,ausrtali ,të gjitha këto sulme të egra diversantësh falementuan përballë shqipërisë dhe E.Hoxhës ,theksoi senatori Leman.

  Të gjitha komplotet e departamentit të shtetit amerikan dështuan me turpë tha ai ,duke llogaritur edhe shumat e harxhuar për prekatitjen dhe hedhjen e diversantve në teritorin shqipëtar .

  Disfata ka qenë e plotë në shqipëri tha senatori amerikan ,dhe këtë duhet ta pranojmë ne si departament i shtetit.

  Disa herë me radhë ne i vumë minat shqipërisë me duart tona dhe pikrisht në momentin kur ne bëheshim gati të ndiznim fitilin ,e çdo gjë merte fund ,shqiptarët na i prenë duartë dhe… fitili nuk mori zjarr ,shqipëtarët qëruan minat dhe shkuan tutje korrën fitore mbas fitorje ndaj nesh .

  Ne i provuam të gjitha mjetet dhe diversantët më të sprovuar ,ndërtuam kaq herë taktika ,hartuam plane pas planesh ,shpenzuam sdhe shuma të mëdha parash ,por të gjitha vanë kot,deri te kapja gjallë të Zenel Shehut dhe Hamit Matjanit me shokë .
  Kjo ishte disfata e turpëshme përballë legjendarit E.Hoxha .

  A nuk është ky një rast për të nxjerr mësime e duhura ….Rasti i shqipërisë duhet njohur botërisht si disfata e madhe e SHBA-së,Anglisë ,gjermanisë ,greqisë,jugosllavisë ,italisë kundër SHqipërisë ,theksoi senatori amerikan Lemon .

  Shqipëria kaloi shumë rrugë të vështira ,shumë mina ju vunë për ta hedhur në erë ,shumë pengesa ju nxorën ,shumë plane ju kurdisën kundër sajë ,por të gjitha dështuan me turp.

  Kur hedhim një shikim së kaluarës kutojm se ç forcë të madhe kishte populli shqipëtar ,atëherë kuptojmë forcën e madhe të PPSH , të E.Hoxhës,M.SHehut,Kadri Hazbiut në krye që arritën këtë fitore historike ndaj dy forcave më të mëdha të planetit,SHBA,dhe angli.etj…dhe axhenturave të tyre.

  Reply to this comment
  • Hammerhaituri April 19, 18:09

   Legjendari Enver Hoxha cfare kontributi pati ke deshtimi i diversanteve? Emeroi Kadri Hasbiun si shef te asaj pune! Si ja shperbleu?
   E pushkatoi! Familjen e internoi! Gon Dauti vrau veten nga deshprimi ! Se bijes po ashtu i shkaterroj jeten.
   Emri i Enverit do ngeli ne histori pa dyshim po me duket se po bejme te njejtin gabim si ata te krahut te djathte ! Per hir te antikomunismit
   behet hero Hamit Matiani per hir te prokomunismit ngrejm ne qiell Enver Hoxhen !
   “Dreqi e mori” me duket duhet ti jap pak te drejte “Anticensures”

   Reply to this comment
 19. fteri April 17, 19:40

  Në qërshor të vitit 1951 senatori Hebert Leman ,përfajqësues i Nju- Jorkut në senatin amerikan kritikoi ashpër departamentin të shtetit për dështimin e luftës kundër R.P. të Shqipërisë dhe dështimit të luftës së nervave kundra shqipërisë e zhvilluar nga amerika,anglia dhe tërë raksioni shqipëtar brenda dhe jashtë shqipërisë ,përfshi edhe Zogollin dhe Ballin kombëtar me Hsan Dostin me komitetin e legalitetin të diversantit Hamit Matjanit .

  Për këtë qëllim këta u prekatitën në shkolla ushtarake të spiunazhit :
  Në greqi,jugosllavi,Itali,Gjermani,Angli,SHBA ,ausrtali etj..,dhe të gjitha këto sulme të egra diversantësh falementuan përballë shqipërisë dhe E.Hoxhës ,theksoi senatori Leman.

  Të gjitha komplotet e departamentit të shtetit amerikan dështuan me turpë tha ai ,duke llogaritur edhe shumat e harxhuar për prekatitjen dhe hedhjen e diversantve në teritorin shqipëtar .

  Disfata ka qenë e plotë në shqipëri tha senatori amerikan ,dhe këtë duhet ta pranojmë ne si departament i shtetit.

  Disa herë me radhë ne i vumë minat shqipërisë me duart tona dhe pikrisht në momentin kur ne bëheshim gati të ndiznim fitilin ,e çdo gjë merte fund ,shqiptarët na i prenë duartë dhe… fitili nuk mori zjarr ,shqipëtarët qëruan minat dhe shkuan tutje korrën fitore mbas fitorje ndaj nesh .

  Ne i provuam të gjitha mjetet dhe diversantët më të sprovuar ,ndërtuam kaq herë taktika ,hartuam plane pas planesh ,shpenzuam sdhe shuma të mëdha parash ,por të gjitha vanë kot,deri te kapja gjallë të Zenel Shehut dhe Hamit Matjanit me shokë .
  Kjo ishte disfata e turpëshme përballë legjendarit E.Hoxha .

  A nuk është ky një rast për të nxjerr mësime e duhura ….Rasti i shqipërisë duhet njohur botërisht si disfata e madhe e SHBA-së,Anglisë ,gjermanisë ,greqisë,jugosllavisë ,italisë kundër SHqipërisë ,theksoi senatori amerikan Lemon .

  Shqipëria kaloi shumë rrugë të vështira ,shumë mina ju vunë për ta hedhur në erë ,shumë pengesa ju nxorën ,shumë plane ju kurdisën kundër sajë ,por të gjitha dështuan me turp.

  Kur hedhim një shikim së kaluarës kutojm se ç forcë të madhe kishte populli shqipëtar ,atëherë kuptojmë forcën e madhe të PPSH , të E.Hoxhës,M.SHehut,Kadri Hazbiut në krye që arritën këtë fitore historike ndaj dy forcave më të mëdha të planetit,SHBA,dhe angli.etj…dhe axhenturave të tyre.

  Reply to this comment
  • okb 15 dhjetor 1961 NY April 17, 20:18

   Jo vetem me arme por dhe me dipllomaci Shqiperia ka fituar beteja si ajo ne 15 dhjetor 1961, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së aprovoi një projekt të SHBA-së (nënshkruesit përfshinin edhe Australinë, Kolumbinë, Japoninë dhe Italinë) Rezolutën 1668 (XVI) që ftonte Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së “të vendoste, duke u bazuar në nenin 18 të Kartës së OKB-së, se çdo propozim që kishte si qëllim të ndryshonte përfaqësimin e Kinës do të konsiderohej “një çështje e rëndësishme”. Kjo pra, theksonte tashmë faktin se një pranim eventual i mundshëm i R.P. të Kinës do të merrej vetëm “me një shumicë prej dy të tretash të anëtarëve prezentë në votimin për këtë çështje”.

   KONTRIBUTI REAL I SHQIPËRISË

   Ashtu sikurse edhe e pamë, kontributi i Shqipërisë nuk konsiston në pranimin e Kinës. Duhet të theksohet se në këtë kohë SHBA-ja, Presidenti Nikson dhe Sekretari i Shtetit, Henry Kissinger, ia kishin dalë të riformulonin politikën amerikane në lidhje me marrëdhëniet me Kinën. Njëra nga garancitë që iu dha kryeministrit të atëhershëm kinez, Çu En Lai, ishte edhe (ri)pranimi i Kinës në OKB.

   Pyetja e mbetur pezull ishte statusi i Republikës së Kinës në Tajvan. Kishte mbështetje të vazhdueshme për teorinë kineze të dy Kinave në shumë kryeqytete të botës. Por akoma, numri i anëtarëve të OKB-së që nuk ishin dakord me rezolutën “Çështje e rëndësishme” shkoi në ngritje nga 4,.2 për qind në vitin 1961, në 57,4 për qind në vitin 1971.

   INTERPRETIM JURIDIK PERFEKT

   Megjithë faktorët e tjerë të përfshirë në këtë çështje -(edhe një herë duhet të përmendim zbutjen e pozicionit diplomatik të SHBA-së në raport me Kinën në vitet 1970-1971) – menjëherë të bie në sy, padyshim, edhe suksesi i papritur i diplomacisë shqiptare. Ajo çfarë duket më interesante në pozicionin e Tiranës, nëse do të linim jashtë trajtimit tonë argumentet dhe konkluzionet historiko-politike të kohës, është interpretimi juridik perfekt i të ashtuquajturës “vexata quaestio” (çështje e rëndësishme).

   Ndërsa Nesti Nase, asokohe ministër i Jashtëm i RPSSH-së dhe kreu i delegacionit shqiptar bënë vërejtjet e tyre në seancën e 18 tetorit 1971. “Ajo me çfarë ne po merremi tashmë, nuk është as pranimi i një anëtari të ri dhe as përjashtimi i një shteti tjetër. Ne po trajtojmë çështjen themelore të përfaqësimit të një shteti, i cili është prej kohësh anëtar i OKB-së dhe kjo çështje duhet të përcaktohet qartë nga një shumicë e thjeshtë në Asamblè […] ndryshimi i emrit të një vendi të caktuar nuk ka të bëjë fare me statusin e tij të anëtarësisë. Ka shembuj të shumtë nga çështje të ngjashme në historinë e Kombeve të Bashkuara”.

   PËRPLASJET TIRANË-UASHINGTON

   Debati ndezi një duel politik midis Tiranës e Uashingtonit, një debat që do të karakterizonte gati të gjitha fazat e operacionet e procesit të votimit me përpjekje e zell të madh nga të dyja palët. Kreu i delegacionit amerikan e mbronte projektin “çështje e rëndësishme” dhe e stigmatizonte Shqipërinë si anti-universaliste, duke nënvizuar refuzimin e Shqipërisë për të pranuar përfaqësimin e Tajvanit në OKB. Shqiptarët ishin kundër “Teorisë së dy Kinave” dhe pro asaj të “Një Kine e një Tajvani”.

   http://www.gazetatema.net/2017/07/04/beteja-e-ashper-shqiperi-shba-ne-okb-intervista-me-ish-presidentin-george-bush-atehere-ambasador-i-shba-ne-okb/
   …..
   Jo si sot qe nje ambasador anonim me emrin Donald Lu ka vene ne rrjesht parine e Tiranes si adoleshente dhe arrin deri atje sa i tha shqiptareve para dy muajsh se ne Janar do kapen PESHQ TE MEDHENJ….dhe kapi leshin e Monikes…

   Reply to this comment
 20. demo April 17, 21:43

  O kodoshe sigurimsa qe keni mundur Cian e Lales! Studiuesi Amerikan Auron TAre me sa desante supermena do ta shpartallonte Cia ushtrine e enver hoxhes?Po kur ishte per te shpartalluar ushtrine eMilloshevicit pse nuk coi tre,tridhjete,treqind desanta Cia amerikane por dergoi tre grupe Aeroplan mbajtesesh me 450 avionet me moderne te ushtrise amerikane,qe bombarduan te gjithe objektivat strategjike.Ne fund nderhyne forcat tokesore me tanke dhe blinda te NATO.Po pse me Desanta do te permbyste regjimin enverist Amerika?Budallaqe ishte Amerika,qe fitoi dy luftera boterore?Keto desante ishin si fletushkat qe hidhte nga ajri per rikonjicion,per tu informuar per gjendjen.Gjithe kete flluske sapuni te sigurimit shqiptar e cfryu vete Enver Hoxha kur vetvrau Memetin dhe arrestoi Kadriun:Sigurimi i shtetit nuk ka zbuluar asnje mut,te gjitha i zbuloi Partia.Kjo do te thote qe informacionet per desantet vinin nga Partia meme e Stalinit.Shqiptaro-Amerikani Auron Tare te saktesoje njehere e mire emrin e operacionit:O eshte VALUABLE ,O eshte BIGFIND,O eshte Aple.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 18, 10:51

   dem
   mos u trego kaq i dobët!!
   mos krahaso kohën dhe situatën e millos me atë të enverit!!
   janë dy histori të ndryshme në kohë të ndryshme!
   edhe kur flet për “zbulimet” që bëri partia!!
   mos i deformo,enveri,ose nexhi me ramizin më saktë,thanë se të gjitha grupet antiparti i ka zbuluar partia dhe jo sigurimi!gjë që është e vërtetë!sepse në bazë të të dhënave të sigurimit nuk kishte veprimtari armiqësore!gjë që e pranojmë jo vetëm ne,sot,por dhe vetë nexhmija e ka pranuar një gjë të tillë!ajo ka rehabilituar të tërë,përfshi dhe mehmet shehun(në intervistën e 2 vjetëve më parë),përveç kadri azbiut!!
   dem sipas nivelit të IQ tënde nuk të lejohet të bësh një manipulim kaq të trashë!
   është e vërtetë se zbulimi shqiptar u formua nga ai sovjetik,por në asnjë mënyrë nuk mund të thuash se ishin rusët ata që bënë tërë lojërat dhe punën në terenin shqiptar!!është e pamundur një gjë e tillë!kanë qënë të huaj dhe nuk kanë mundur të dalin jashtë dhënjes së këshillave!!ishin shqiptarët ata që e bënë tërë atë punë të jashtëzakonshme,do apo sdo ti!!ajo kohë pati një plejadë specialistësh të lindur për atë punë!njerëz që erdhën nga lufta dhe më pas nuk u mbyllën nëpër zyra,por drejtonin nga ato dhe vepronin personalisht në terren!
   dem mos e ul veten kaq poshtë!do apo nuk do ti!?
   një nivel të tillë zbulimi,shqipëria nuk ka për ta pasur KURRË!!

   Reply to this comment
 21. Shefqet Cela April 17, 21:43

  Sa shume mllef per nje fakt te njohur boterisht: suksesin e arritur nga sigurimi i shtetit ne shpartallimin e diversionit te huaj me mishin per top nacional.
  Une e kuptoj mllefin dhe u jap hak. Te perbuzur per dyzet vjet dhe po ashtu sot. Jo vetem kaq, port duhet te kaloje edhe nje brez tjeter qe te shuhet ky maraz.

  Reply to this comment
 22. Pyetje, per here te pare . April 17, 22:01

  O, ju idhtar te “demokracise” . Kur paska qene demokratike kjo Shqiperis jone , para komunizmit more aman, se po me vjen koha t’a “le” kete bote dhe s’dua te iki pa e mesuar . Ps. kush e gjen, do jete drite shpetimi dhe per te tjetet .

  Reply to this comment
 23. Sallakja April 18, 09:24

  Fatkeqesi e madhe per Shqiperine eshte se me historine e saje meren vazhdimishte njerez jo intelligente, te pa kulturuar e natyrishte te pa informuar.
  Ky qyqari Tare i referohet gjithmone arkivave Amerikane per te kuptuar te vertete, a thua se atje eshte ……La bocca della verità.

  Reply to this comment
 24. dauti April 18, 11:03

  O demo ziu…po nuk dite historine, nuk ke se si te kuptosh.
  Operacioni ndaj Shqiperise, ne fillim, behej vec nga britanikja MI6 dhe vec nga amerikania CIA. Britaniket i kishin vene emertimin “Operation Valuable” (Operadcioni i vlefshem). Amerikanet e quanin “Operation Fiend” (Operacioni djalli ose i vlefshem). Kur, ne prak te nderhyrjes te dy sherbimet sekrete angloamerikane u bashkuan, i vune emrin “Operatio Valuable Fiend).
  Kurse Apple quhej, me kod, grupi i Zenel Shehut, ku perfshiheshin Tahir Preci, Ahmet Kabashi dhe nje tjeter.
  Ti urreji komunistet, por mos e humb mendjen.
  Se te dy me intelektuhale hiqeni si proamerikane e properendimore, por dokumentet e tyre nuk i besoni.
  Cfare shkruan Mark Dodani e shoket e tij nuk i pranoni, i quani perralla komuniste. Tani angloamerikanet pranojne se ato cfare thone Dodani me shoke, jane te verteta. Ju prape thoni jo.
  Per nje gje te jesh i sigurt, historia do shkruhet ne baze te dokumenteve dhe arkivat angloamerikane jane ne anen e historise se vertete.
  Kurse ti vazhdo me tenden.

  Reply to this comment
 25. anticensurë25642654 April 18, 13:00

  “Aq të zemëruar ishin amerikanët me këtë dështim saqë në dokumentit e deklasifikuara shikohenqartë edhe tentativat për të eliminuar fizikisht çdo kënd që mund të kishte dekonspiruar këtë operacion.”-thotë auroni,ky i dashuruar pas historisë-dhe vazhdon më posht me jetshkrimet e disa njerëzve që kishin marrë pjesë drejtpërdrejtë dhe tërthorazi!
  nuk e di se si ta kuptojë njeriu këtë që shkruan auroni!?
  si një fjali të përfuduar??
  apo thjeshtë duhet të ndjekë frazën e re, që del mëse absurde!!

  Reply to this comment
 26. kasem gahinji April 18, 15:40

  mendimi im:-1.mehmet shehu nuk u perball me hamit matianin,por me ate qe organizoi ,pagoi,sterviti,armatosi te gjittha bandat e derguara sipas nje plani operacional.pra, qe ne titull eshte e gabuar.hamiti ishte thjesht nje kapo mercenaresh te paguar.2.nese mehmeti ishte agjent i hershem amerikan,i vene edhe ne sherbim te tjerave agjensi zbulimi,ne lojen buzae bredhit dhe liqeni i vajkalit,cia “deshtoi”me dashje per te forcuar pozitat e grupit agjenturor te mehmet shehut,duke e skalionuar ate ne te gjithe veprimtarine 30 vjecare e me teper,pra duke e hedhur ne veprim me grupe,nderkohe duke forcuar pozitat ne shtet,duke sakriikuar edhe koka turku.mos harrojme se ne kete periudhe ka nje marveshje bashkeveprimi ndermjet cias,udb,is,sim,asfali,duke vee ne dispozicion agjenturen e vjeter dhe te re,duke mobilizuar edhe kriminelet shqiptare te luftes dhe te arratisurit e tjere.3.sipas nje autori sovjetik,ne nje liber botimi viit 1950 ose 1951,quhet gribanov(mbiemri korespondon me nje ish kuader te larte te kgb),ne liber titon e paraqet si te vene ne sherbim te englezeve qe ne vitin 1936.mendohet qe kjo ka qene arsyeja qe misioni engez prane titos gjate luftes drejtohej nga djali i curcillit,randolf cercill.po keshtu me gusht 1944 curcilli u takua me titon,ku ky i fundit garantoi qe ne ballkan nuk do te ndertohej sistemi socialist.lexoni bijt e shqipes te emerit.nuk u thirr asnje tjeter nga ballkani.kish edhe nje arsye tjeter qe u shfrytezua.titoja ishte i derguar i byrose inormative te kominternit per luften antifashiste dhe organizimin e pk ne vendet ballkanike.4.sido qe te jene keto pune,ato qe thone aktoret e luftes kunder bandave jane te verteta,jane pjese e jetes dhe sakrifices se mark dodanit,asim alikos hekuran probatit,mehill doit etj etj,qe nuk luftuan si mercenare te paguar nga te huajtne kete ceshtje kujt ti djege ,le te kruhet.ata i sherbyen atdheut,ndaj de nderohen.nuk jane si babaii ndonjerit,qe nga turpi qe i vune prinderve dhe te kaluares se tyre patriotike,vrane vehten ne hale.le te shkrujne nehere kete histori,pastaj te merren me te tjerat

  Reply to this comment
  • 500 vjet.....nana priti April 18, 17:11

   I nderuar Kasem me pelqeu komenti yt dhe me lejo te shtoj dicka ne nje prizem tjeter:
   .
   Dihet qe komplloti paramilitar i denueshem i anglo-amerikaneve deshtoi ne menyre te turpeshme por pse nuk kerkojne Falje qe ne fakt duhet te demshperblejne ate popull(shtet)
   per vuajtje te pabesueshme..se vetem buxheti per mbrojtje dhe sherbime inteligjente kapte reth 30-35% te buxhetit te shtetit ?
   .
   PSE NUK KERKOJNE FALJE QE NA NDERSYEN JO VETEM ISH FASHISTE POR DHE PERDOREN ATHINEN & BEOGRADIN SI TRAMPOLINE..
   .
   Por ajo qe ja ngre lavdine atij brezi udheheqesish ne vitet 50′ ishte se sherbimet inteligjente angleze kishin futur gjarperinjte e tyre qe ne 1940-1941 ne Beograd qe ishin dhe brenda kampit Enverit por me shume ishin me Kupet & Toptanet&Bajraktaret

   ***
   Deri më sot, askush nga historianët shqiptarë nuk ka mundur që të botojë dokumentacionin e plotë, që vjen nga arkivat e Shërbimit Sekret Anglez, për të mësuar se për gati dy vjet ky Shërbim ideoi, përgatiti dhe financoi lëvizjen antiitaliane në Shqipëri, me dijeninë e plotë të Shërbimit Jugosllav, i cili sugjeronte edhe emrat për këtë lëvizje.
   *

   Nga këto arkiva del qartë se liderët e parë të lëvizjes antiitaliane janë infiltruar në Shqipëri nga këto shërbime, duke krijuar edhe çetat e para antifashiste në vend.
   ***

   Gjithashtu, interesant
   është fakti që emrat
   e 4 prej nënshkruesve
   të Deklaratës së Konferencës së Mukjes
   që dalin në Memon e SOE britanike,
   , janë bashkëpunëtorë të Shërbimeve Britanike, të rekrutuar në Beograd me ndihmën e Shërbimit Jugosllav.

   *****
   .
   Po kështu, interesant
   është fakti që kjo Konferencë
   u administrua dhe u mbajt
   në ambjentet
   e Ifsan Toptanit,
   një bashkëpunëtor i Shërbimeve Britanike, si gjatë luftës, ashtu edhe pas saj. Ifsan Toptani, sigurisht ka raportuar mbi të gjitha bisedimet që janë bërë gjatë kësaj Konference, duke vënë në dijeni britanikët mbi ecurinë e punimeve.
   Ifsan Toptani,
   një pinjoll i familjës së famshme krutane, i njohur për lidhjet e shumta që kishte në Shqipërinë e asaj kohe mbante marrëdhënie shumë të mira, si me Nacionalistët, ashtu edhe me anëtarët e Frontit Nacional Çlirimtar. Megjithatë, ai ka qenë shumë afër misioneve britanike dhe fakti që më vonë punonte në Zyrën e S.I.S në Athinë

   .Faleminderit zoti Kasem dhe kushdo qe i thote vetes shqiptar duhet te zgjohet te pakten per te fituar dinjitetin kombetar per te thene te verteten e atij brezi te viteve 50′ qe per here te pare ne historine e Shqiperise pas Gjergj KASTRIOTIT i dolen zot atij vendi edhe pse ishin te rinj jo te shkolluar si duhet..bene dhe gabime por ishin atdhetare qe e jepnin jeten per ate vend jo si sote qe kemi ngelur ne dore te Lulsumes..Monika kokmadhes shkerdhen berishave dhe mul nokeve..

   Reply to this comment
 27. Paul Tedeschini April 18, 17:21

  Perballja e nji POLI-AGJENTIT me nji MONO-AGJENT.

  Reply to this comment
 28. TURP TARE April 18, 18:28

  Eshte i turpshem ky qendrim i Tares ne dac si amerikan ne dac si shqiptar..

  Titulli jepet si nje ndeshje futbolli dhe jo si nje perballje e shtetit me terroriste te paguar nga amerika le ti themi gjerat troc

  NUMURONI JU LUTEM SA SHQIPTARE TE PAFAJSHEM KA VRARE TERRORISTI MATJANI SIPAS KETIJ DOKUMENTI TE CIAS…..DHE JANE DEKORUAR NGA NISHANI SI HERONJ

  Gjyqi i terroristit Hamit Matjanit, CIA zbardh dëshmitë kundër tij, ja rrëfimet e dëshmitarëve për vrasjet në Peqin, si ekzekutoi Zeni Maganin dhe shumë qytetarë të tjerë, terroret nëpër fshatra
  _________________________________________________

  10 prill 1954

  Gjyqi në Tiranë i Hamit Matjanit

  Kë keni vrarë tjetër?

  Nuk e mbaj mend.

  A keni bashkëpunuar me Ram Adilin?

  Po.

  Nga e njihni?

  Kemi bashkëpunuar sepse një prej njerëzve tanë, Gjas Arapi u plagos në Burrasaj dhe Rama e dërgoi në një shtëpi për ta ushqyer, por i zoti i shtëpisë u largua me vrap kështu që ne e qëlluam dhe ai u plagos.

  A keni bashkëpunuar me kriminelin Alush Leshanjaku?

  Po. Alushi merrej me gjëra të mëdha, me organizata të rëndësishme. Ai më ftoi të shkoja me të në Elbasan ku kishin bazën e tyre. Qëndruam aty dhe kur ra nata Dem Mustafaja, Alush Leshanjaku dhe Cela vendosën t’i vrisnin ata …

  Ti me ata ishte?

  Isha me ata por ata kishin urrejtje personale.

  Vazhdo…

  Dem Mustafaja donte t’i vriste sepse ata kishin vrarë nipin e tij Dem Culhane. Pastaj shkuam në fshatin Munqe. I kapëm, i lidhëm dhe Alush Leshanjaku mbajti një fjalim të vogël.

  Cilët ishin këta njerëz? A ishin me poste në Administratën e Popullit?

  Më duket se ishin këshilltarë.

  -Prokurori: Shokë gjyqtarë, Hamit Matjani është përpjekur gjatë gjithë gjyqit të fshehë aktivitetet e tij kriminale. Siç thashë në fillim është e vështirë të gjurmohen të gjitha aktivitetet kriminale të të akuzuarit. Ai ka kryer aq shumë krime sa nuk i mban mend. Ai ka vrarë, ka grabitur dhe përpiqet të justifikojë krimet që ka kryer me Alush Leshanjakun. Të dy së bashku janë përpjekur të paralizojnë aktivitetin e popullit, por nuk ia arritën qëllimit të tyre sepse populli patriot nuk pranoi të krijonte baza për kriminelët. Pasi nuk mundën të krijonin baza Hamit Matjani bashkë me Leshanjakun e të tjerë shkuan në Greqi. Ata po përpiqen të gënjejnë gjykatën sepse këto nuk janë për çështje personale.

  Më herët deklaruat se keni vrarë Lhat Agën dhe trupin e tij e hodhët në Lumin Shkumbin…

  Ai u vra pa dijeninë time. Natën që u vra, po largohesha me tre njerëz për në fshatin Kasharaj. Gjatë rrugës ata hasën një të panjohur dhe e vranë.

  Përse e vranë?

  Nuk e di përse e vranë.

  Nuk ju dhanë arsye përse e kishin vrarë?

  Ata më thanë se kishin hasur një të panjohur pranë Lushnjes. Nuk kishin ditur ç’të bënin, kështu që e vranë dhe trupin e tij e hodhën në Shkumbin.

  A keni luftuar me forcat e Sigurimit gjatë periudhës së largimit?

  Po, disa herë.

  A është vrarë njeri gjatë kësaj periudhe?

  Po, janë vrarë nipi im, vëllai im, dhe dy a tre të tjerë.

  Kush u vra nga forcat e sigurimit?

  Nuk e di, nga fjalët që kanë dëgjuar, një oficer, Lef Taca është vrarë.

  Keni vrarë njeri tjetër nga forcat e sigurimit?

  Në përplasjen në Gjyza është vrarë njëfarë Naum Gjykja, dhe një tjetër është plagosur.

  A keni kryer grabitje gjatë largimit tuaj?

  Po. Grabitëm rezervat e shtetit në Bodo.

  Me kë ishe?

  Isha me Semer Kacolin dhe grupin e tij.

  Çfarë vodhët atje?

  Vodhëm ca para e ca djathë.

  A vodhët një orë?

  Demer Kacoli vodhi një orë, por nuk na tregoi. Kur shkuam në Greqi e pyeta për orën.

  A keni kontaktuar me të tjerë gjatë kësaj periudhe?

  Jo me asnjë. Kam marrë lajme nga Raman Arifi që më tha se më kërkon Sigurimi.

  Kur ndodhi kjo?

  Në verën e 1945.

  Si ju informoi ai?

  Me anë të Zyber Tacit dhe Can Docit.

  Folësi: Ky është fundi i marrjes në pyetje të Hamit Matjanit, agjentit të shërbimeve greke dhe amerikane të spiunazhit. Më tej dëgjojmë dëshmitarët e prokurorisë.

  Presidenti:Të vijë dëshmitari Muharrem Minolli

  Çfarë dini për Hamit Matjanin?

  Një herë kur po shkoja në Pazar, pashë Hamit Matjanin që dilte nga shtëpia e Abdulla Maganit dhe po shkonte te dyqani i Zeni Maganit. Qëndroi për pak aty pastaj mori automatikun dhe e vrau.

  A dini gjë tjetër?

  Pasi vrau Maganin …

  A dini gjë tjetër?

  Nuk di gjë tjetër.

  A e patë ju të vriste Zeni Maganin?

  Po e pashë.

  Çfarë i tha i akuzuari?

  Ai tha: “E pashë kur doli nga shtëpia. Kur e vrava Maganin ai nuk ishte në shtëpi, po shkonte në shtëpi”.

  Po ju dëshmitar Ismail Mehmeti, çfarë dini?

  Atë ditë Hamit Matjani dërgoi Avalla Beun në Tiranë me rreth 30-40 njerëz. Më pas u kthye te dyqani i Zeni Maganit dhe e qëlloi me automatik. Unë isha në kafen e Zenit. Sapo dëgjova krismat dola jashtë dhe pyeta çfarë kishte ndodhur. “Kanë vrarë Zenin” më thanë. “Kush e vrau?” pyeta unë. Hamiti, më thanë. Hamit kush?, pyeta. Hamit Matjani, më thanë. Më pas u ktheva në kafene. Pas 3-4 minutash ai hyri në kafene i ndjekur nga njerëzit e tij dhe tha: “Ku janë ata komunistët që duan të më vrasin?”. Kurse unë i thashë: “Zoti Hamit nuk ka komunistë që duan të të vrasin”. Pastaj ai doli dhe shkoi në kafene të tjera. Atë natë e takova përsëri në një tjetër kafene, ku unë isha me oficerin e Ballit Kombëtar Rexhë Kosovari. Ai tha “Më lër ta vras, më lër ta vras”, por Rexhë Kosovari ndërhyri dhe i tha “Ky nuk është nga ata”. Pastaj ata e çuan se kryesia e Ballit dhe pas 2 orësh e liruan. Njëherë tjetër, takova një tjetër mik, Islam Cufalin, dhe i thashë: “Do të shkojmë të marrim Zenin?” Ai më tha “Jo, sepse Hamiti do të na vrasë”. Pastaj shkuan të një prej njerëzve të Hamitit që të na lejonin te merrnim trupin e Zenit për ta vënë në arkivol. E morëm dhe më pas e lëvizëm rreth 200 metra për ta çuar në shtëpinë e tij.

  Çfarë keni për të thënë, i akuzuar?

  Nuk kam gjë për të thënë. E pranova vetë vrasjen e Zeni Maganit (Zhurmë në sallë. Presidenti i bie ziles.)

  Partizan Fatime Magani, çfarë dini ju?

  Dua të flas për babanë tim Zeni Magani nga Peqini, i vrarë nga krimineli i popullit Hamit Matjani. Ai e vrau me duart e veta.

  Ali Zenun Karaj, çfarë dini për të akuzuarin Hamit Matjani?

  Shoku president, unë e akuzoj banditin Hamit Matjani dhe Ballistët e tij për vrasjen e babait tim. Ai gjithashtu më ka grabitur (zhurmë në sallë).

  Dëshmitar, Hamit Cullaj, çfarë dini për aktivitetet e të akuzuarit Hamit Matjani?

  Në 1946 kam qenë këshilltar në fshatin Veti në Peqin. Një natë në qershor. Hamit Matjani erdhi në shtëpinë time dhe … (të qeshura në sallë, presidenti i bie ziles). I thashë përsëri se ai nuk ishte në shtëpi, por ai kërkonte përsëri që Zenit të dilte pasi e dinte që ishte brenda. Kur e pyeta se kush ishte ai tha: “Jam Hamit Matjani” dhe qëlloi mbi mua. Edhe unë qëllova… Në mars 1947 ai vrau djalin tim. Djali im ishte në fushë mëngjesin kur u vra. Hamit Matjani i doli përpara dhe e vrau. Gani Muhamet Cullaj u plagos. Kur shkova atje dhe e pyeta se kush e kishte qëlluar, ai tha: “Krimineli i paturp Hamit Matjani”. Para se ta vriste Matjani i kishte thënë: “Hajde këtu komunist i fëlliqur” dhe e kishte qëlluar. Ganiu ishte qëlluar dy herë, më pas ishte hequr si i vdekur dhe krimineli ishte larguar. Ai tha se Hamit Matjani ishte me kriminelë të tjerë. Djalin tim e dhashë për partinë. Edhe djalin tjetër ja kam dhënë partisë. Rroftë Partia! (duartrokitje e fuqishme) Rroftë shoku ynë Enver Hoxha! (duartrokitje të fuqishme)

  Folësi i gjyqit: Rustem Gresa nga Gjyzaj të vijë të japë dëshminë…

  Çfarë dini për të akuzuarin Hamit Matjani?

  Hamit Matjani ka plagosur një prej kushërinjve të mi dhe pas 2 muajsh ka vrarë djalin tim, që ishte shumë i ri. Edhe gruaja ime Esma ishte aty. Vdiq 24 orë pasi u qëllua.

  Dini gjë tjetër?

  Ai ka vrarë Musa Hasain dhe Halil Topallin për arsye partie. Kur i vrau ata ishte me Isa Toskën, Isa Monastirin … (zhurmë në sallë).

  Dëshmitare Bame Hasallaj, çfarë dini për Hamit Matjanin?

  Ai ka vrarë burrin tim dhe kunatën time dhe më ka bërë shumë gjëra mua. Hamit Matjani është kriminel i popullit. Rroftë partia jonë (Duartrokitje e fuqishme) që na dha mundësinë për ta gjykuar!

  Dëshmitar Haki Xhemal Muça!

  Në gusht 1951 po shkonim në pazarin e fshatit… dhe kaluam natën në Dushku Teke. Kur po hanim darkë, hynë brenda dy njerëz me uniformë dhe u prezantuan si të forcave të Sigurimit. Na kërkuan të shkonim me ta. Ata na morën… por kur u zgjuam në mëngjes mësuam se Hamit Matjani i kishte vrarë.

  TITULLI I SAKTE DUHEJ TE ISHTE;

  perballja e shtetit shqiptar ndaj terroristit hamit matjani te financuar nga shteti amerikan

  Reply to this comment
 29. Amerikani April 18, 21:44

  “Radjoloja” eshte kryer nga sigurimi i shteti me mbeshtetjen e KGB. Kim Filb eshte shkarkuar nga MI6 ne vitin 50. Filbi mund te kete dhene informacione KGB ne momentet e para te fillimit te operacionit por nuk pati akses pergjate gjithe viteve te desanteve pasi u perjashtu me lezet nga sherbimi.
  E gjithe loja eshte merite e sigurimit te shtetit, i cili i beri te deshtojne me sukses ushtaret e mbretit hajdut dhe kriminelet balliste. Kjo nuk e legjitimom sistemin e Enver Hoxhes por ne ate kohe ai sistem kishte aprovimin dhe mbeshtetjen e popullit i cili kursesi nuk do te deshironte rikthimin e satrapit Zogoll ne pushte, abicia e te cilit gjate gjithe viteve si Kryeminister, President dhe me pas Monark, sipas Satin Saraçit njeriut me te besuar te Zogut ishte te pasurohej dhe te asgjesonte kundershtaret e vet politike.

  Reply to this comment
 30. kasem gahinji April 19, 12:29

  zoti tare dhe te tjere,nje gje duhet te kene te qarte.ka dokumenta qe cia,kgb,is,udb,asfalia,sim ,etj nuk do ti deklasifikoje kurrethjesht per faktin se ka te tjere agjente strategjike qe jane gjalle,kane pasardhes gjalle(jo vetem ne kuptimin biologjik).hidhen ne veprim kur iu duhen.vetem ne shqiperi tradhetia ,antishqiptariet i bene corap gjerat,madje edhe dosjet e agjentures shqiptare jashte vendit.rajersoni ne 1992,pasi s berisha u be president,ka punuar rreth nje muaj me keto dosje.ne ato vite per te cilat komentojme,pra 1949-1954,ne shqiperi u derguan limonjte e shtrydhur.ndaj deklasifikohen dosje,ose ndonje dokument qe iu intereson dhe qe lidhen me keta limonj.edhe nje gje,shikoni komentet me cfare urrejtje dhe fyerje mbushen.dikush kerkon edhe te nxise urrejtje ,dikush edhe te mikloje kontigjetin e tij te sotem,per ti nxitur ne emer te ckomunitiimit,etj,etj.e kaluara do gjukuar ne kontekstin e kohes se saj,jo me te sotmen,kur jane te tjera rrethana historike.e shkuara nuk cbehet.psh.familja e patriotit sali butka me gjithe vellezer ka qene dhe mbetet familje me kontribute te medha patriotike.keto vlera nuk bijen sepse safet butka u bashkua me okupatoret,dhe me pas vrau vehten ne hale.turpi mbetet i tij.sa per ata ih te cia qe interviston zoi tare,ata jane vrima e fundit ne kavallin e cia,stervitesit e atyre qe duhet te beheshin kurban.

  Reply to this comment
 31. atdhetaria vs tradhetia April 19, 16:50

  Edhe pse perballe eshte Luani Mehmet Shehu me Panteren e zeze Hamitmatjani prapese prape ne menyre figurative edhe pse Luani ka fituar 2 me zero me Panteren por “kupen e fitores” e ka marre Peqinsi kriminel prej Mati.
  .
  Per kujtese: Zona Lushnje-Peqin-Rrogozhine qe kur kane ardhur prej Matit fisi i Hamitit kane qene shume agersive dhe tribale edhe pse fshataret e zones i kane respektuar dhe ndihmuar
  .Pak e dine qe Hamiti ka qene nje xhandar i ndyre i Zogut (ka patur dhe xhandare shume te mire ne ate kohe qe benin punen e shtetit) Biles ne raprezaljet e kryengritjes Fierit ne vitet 30′ Hamiti ka qene nje nga mizoret ku spikat ne luften pa meshire ndaj grupit te Riza Ceroves qe donte ti vriste me duart e veta dhe ashtu ndodhi.
  Midis Luanit Mehmet dhe Panteres se zeze Hamit jane zhvilluar dy perballje dhe ne te dy heret ne menyre figurative Mehmeti e ka tredhur 2 here terroristin Matjan nje here ne 1944 dhe nje here ne 1954 por rezultati eshte se ndersa Mehmeti gjendet i poshtruar ndersa Hamiti respektohet si hero qofte nga junta e berishes ashtu dhe enverbolengrenesi edi rama me garantet e tij nderkombetare te sklerosizuar dhe xhorxhsorrosizuar.
  .
  Jam dakort me dike qe thote lart se keto dokumenta nxirren per ‘Limone te shtrydhur” ndersa dokumente teper sekret te Rendesise se Vecante vendet perendimore nuk i hapin sepse po ti hapin vete ‘Muti shkon deri ne Gju” per pislleqet qe bejne superfuqite ne dem te popujve te vegjel si Shqiperia.
  .
  Shteti amerikan dhe Anglezet fatkeqesisht ne vend te kerkonin ndjese per financimin e terroristeve tip Matjani-Branica-zenelshehu & company perkundrazi i kane dekoruar me Sali Nishanet e tyre biles nxjerrin dhe keto Taret ( e majte) qe na i paraqesin duelin Mehmet-Hamit sikur te ishin boksiore ringu ku ne fakt ishte nje ndeshje midis nje Atdhetari me nje Zog Tradhetari duke na i kthyer
  demokracine ne demon-kraci

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?