Rrëfimi i Vito Kapos

August 23, 2016 21:55

Rrëfimi i Vito Kapos

 

Gazetari Xhevdet Shehu ka biseduar së fundmi me Vito Kapon, bashkëshortja e luftëtarit dhe një prej njerëzve kryesorë të Partisë së Punës dhe sistemit komunist pas luftës, Hysni Kapo.

Një seri materialesh mbi Hysni Kapon në DITA, por edhe debatet e kohëve të fundit mbi LANÇ, nuk e kanë lënë indiferente gruan që pas tre muajsh mbush 94 vjeç, por që mbahet për mrekulli dhe artikulohet më së miri.

Takimet me miqtë Vito Kapo i bën pranë shtëpisë, në një kafene të qetë. Deri te kafeneja ecën ngadalë dhe e mbështetur në një bastun. Nuk pranon ta mbajnë për krahu. Madje, herë-herë shkon edhe bën pazar në një dyqan aty pranë…

Nga distanca e më shumë se 25 viteve nga përmbysja e regjimit komunist, e tërhequr tërësisht nga jeta publike edhe për shkak të moshës, emri i Vito Kapos është mbështjellë me mister dhe shpesh edhe me spekulime sa herë janë përmendur ngjarje të rëndësishme të atij regjimi, por sidomos me ato që lidhen me vdekjen e Hysni Kapos.

Në një bisedë me gazetarin Shehu, Vito Kapo prek disa çështje dhe ngjarje, duke dhënë vlerësimin e saj, nga lufta antifashiste dhe përfshirja e familjarëve të saj në të, tek dekorata “Medalja e Mirënjohjes” që i dhanë dy vite më parë si pjesëmarrëse në luftën antifashiste, një dekoratë që u kontestua.

Kapo ndalet sigurisht tek figura e bashkëshortit të saj Hysni Kapo, marrëdhëniet e tij me Enver Hoxhën e Mehmet Shehun, dhe vdekjen e Hysniut, që për të mbetet me pikëpyetje.

Ajo ka diçka për të thënë edhe ekipin mjekësor që trajonte shëndetin e Hysni Kapos, drejtuar nga Petrit Gaçe. Padyshim, edhe për mjekun Sali Berisha.

Sot në DITA print lexoni pjesën e parë të këtij rrëfimi.

August 23, 2016 21:55
Komento

10 Komente

 1. intelektuali August 23, 22:21

  Kriminelja Vito Kapo me mire te pyese ARKIVAT:

  PSE ENVERI I VRAU VELLANE ALQI KONDIN NE NJE INSKENIM MAFIOZ SI AI I VRASJES SE LYM KETES?

  dhe pastaj le te refeje si kriminelja tjeter e Xhevdetit Nexhmije Hoxha per dashnine e madhe qe kish per bukuroshin pa shkolle Enver Hoxha qe e kish “hallatin sa Blendi Fevziu shtatin” kur punonte si sekretare e tij.

  ndryshe:

  SI MUND TE SHKOJE SHQYPNIA NE BE ME KETO KERMA GJAKATARE STALINISTE TE ENVERIT QE NUK NDJEJNE ASNJE PENDESE PER KRIMET E TYRE KUNDER NJEREZIMIT?

  Reply to this comment
 2. lili August 24, 05:11

  Eshte fantastique dits:ne diten e perkujtimit te viktimave te komunizmit,na shfaq viton!
  Sa larg evropes jeni,sa larg shtypit evropian jeni,mjafton ky shembull

  Reply to this comment
 3. lili August 24, 05:37

  Kjo vetem nje gje duhet te beje:t’i kerkoj falje popullit shqiptar sepse promovuan aq shume Berishen edhe e ndihmuan me zene vendit e’ pasardhesit’ e tyre vetem qe rahatija e tyre mos te prishet! Edhe kockat e burrit i harroj per hâter te ngjitjes ne karrier te Berishes!….
  Défi tash kishte ende nevoje per te,prandaj heshti,tash qe vente berisha eshte kufome flet kjo?!…

  Reply to this comment
 4. Mark uk August 24, 08:57

  Po aq sa zgjati okupimi komunist,po aq do duhet per te ikur era e keqe qe lane.Derisa te denohen krimet e komunizmit po aq do vuaj ky popull qe ashte populli ma i pa vendosur ne bote.Nuk e ka then kot poeti yne:Shqiptari trashigimtar i vuajtjes e i durimit.Ala do kishim turqit ktu po te mos iknin kur perandoria ruse e shkatrroj.Vertet iken po na lan nje te keqe te madhe.Dhe per ket Europa na ndau ne pes shtete.Po ashtu edhe komunizmi iku vete,po edhe kta na lan klyshet e tyre,e qe populli po e vuan cdo dite.A ju kujtohet Ramizi qe u tha studentve te dhjetorit.Dale rini dale se….???!!!!

  Reply to this comment
  • beni August 24, 10:01

   Komunizmi lind si rezultat i mos ballancimit te problemeve sociale pra dikush fiton aq shum sa as i bie nderment per ket tjetrin qe e ben te pasur e te kamun?
   Perse nuk protestojn e asht sociale anglia,gjermania e franca ne europ e spara ka shum komunist ,sepse i pasuri mendon per te varferin ai qe i sjell te mirat materjale kurse tek ne tradit e turkut qe mendon vetem ta grabis qytetarin e ta hedh si berllok?
   Me kthe nje pergjigje te lutem!

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 24, 11:42

    ti qeke më i mënçur se marki,por dhe ka shumë mundësi që të jesh shumë,shumë i ri!!
    nuk dua të them I PADITUR,sepse po të dish diçka më tepër do të kuptosh se këto vënde që ti thua se nuk ka komunistë shumë ishin ato që shpikën komunizim,dhe, për të keqen e dijes të mangët që ke,njerzit në këto vënde luftuan nën udhëheqjen e komnuistëve dhe fraksioneve të tyre për të aritur ato të drejta që kanë!!
    nuk është ” i pasuri mendon per te varferin”,or idiot!!
    është puntori që e ka detyruar të pasurin!!
    është punëtori ai që ka fituar vetëdije për jetën e tij!!sepse pa të punën e puntorit NUK KA TË PASUR!!
    na mbyti gomarllëku!!
    njerëz pa pikën e llogjikës,njerëz të indoktrinuar!
    fatkeqsi dje dhe sot e njerzimit!!

    Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 24, 15:37

    beni
    ti qeke më i mënçur se marki,por dhe ka shumë mundësi që të jesh shumë,shumë i ri!!
    nuk dua të them I PADITUR,sepse po të dish diçka më tepër do të kuptosh se këto vënde që ti thua se nuk ka komunistë shumë ishin ato që shpikën komunizim,dhe, për të keqen e dijes të mangët që ke,njerzit në këto vënde luftuan nën udhëheqjen e komnuistëve dhe fraksioneve të tyre për të aritur ato të drejta që kanë!!
    nuk është ” i pasuri mendon per te varferin”,or idiot!!
    është puntori që e ka detyruar të pasurin!!
    është punëtori ai që ka fituar vetëdije për jetën e tij!!sepse pa të punën e puntorit NUK KA TË PASUR!!
    na mbyti gomarllëku!!
    njerëz pa pikën e llogjikës,njerëz të indoktrinuar!
    fatkeqsi dje dhe sot e njerzimit!!
    “Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!”

    Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 24, 16:57

    ti qeke më i mënçur se marki,por dhe ka shumë mundësi që të jesh shumë,shumë i ri!!
    nuk dua të them I PADITUR,sepse po të dish diçka më tepër do të kuptosh se këto vënde që ti thua se nuk ka komunistë shumë ishin ato që shpikën komunizim,dhe, për të keqen e dijes të mangët që ke,njerzit në këto vënde luftuan nën udhëheqjen e komnuistëve dhe fraksioneve të tyre për të aritur ato të drejta që kanë!!
    nuk është ” i pasuri mendon per te varferin”,or idiot!!
    është puntori që e ka detyruar të pasurin!!
    është punëtori ai që ka fituar vetëdije për jetën e tij!!sepse pa të punën e puntorit NUK KA TË PASUR!!
    na mbyti gomarllëku!!
    njerëz pa pikën e llogjikës,njerëz të indoktrinuar!
    fatkeqsi dje dhe sot e njerzimit!!
    Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

    Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 25, 08:21

    beno
    ti qeke më i mënçur se marki,por dhe ka shumë mundësi që të jesh shumë,shumë i ri!!
    nuk dua të them I PADITUR,sepse po të dish diçka më tepër do të kuptosh se këto vënde që ti thua se nuk ka komunistë shumë ishin ato që shpikën komunizim,dhe, për të keqen e dijes të mangët që ke,njerzit në këto vënde luftuan nën udhëheqjen e komnuistëve dhe fraksioneve të tyre për të aritur ato të drejta që kanë!!
    nuk është ” i pasuri mendon per te varferin”,or idiot!!
    është puntori që e ka detyruar të pasurin!!
    është punëtori ai që ka fituar vetëdije për jetën e tij!!sepse pa të punën e puntorit NUK KA TË PASUR!!
    na mbyti gomarllëku!!
    njerëz pa pikën e llogjikës,njerëz të indoktrinuar!
    fatkeqsi dje dhe sot e njerzimit!!

    Reply to this comment
  • korçari August 24, 11:55

   O Mark UKU :Meso te shkruash SHQIP me pare pastaj shkruaj idiotlleqe dhe duhet t’a dish se asnje pushtues nuk iken vete or Mark pjatalaresi

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim