Vickers: Enver Hoxha do vritej në nëntor 1944, ja kush e shpëtoi

January 27, 2018 09:52

Vickers: Enver Hoxha do vritej në nëntor 1944, ja kush e shpëtoi

Fundi i luftës antifashiste nacionalçlirimtare në Shqipëri është shoqëruar me një betejë të fortë politike në prapaskenë për pushtetin e pas luftës, midis partizanëve komunistë në njërin krah, dhe midis ballistëve dhe zogistëve në krahun tjetër.

Por edhe aleatët dhe fqinjët ishin të shqetësuar se kush do ta sundonte Shqipërinë më pas.

Në një intervistë të gazetarit Xhevdet Shehu me historianen angleze Miranda Vickers botuar në DITA citohen disa dokumente të pabotuar më parë mbi atë periudhë.

“Kongresi i Përmetit më 24 maj 1944 u mblodh sipas modelit të AVNOJ-it, Këshillit Antifashist të Çlirimit Kombëtar të Jugosllavisë. Konferenca e Pezës sa i skicoi themelet e pushtetit të ri; Konferenca e Labinotit autorizoi dhe e qendërsoi këtë pushtet, Kongresi i Përmetit hodhi bazat kushtetuese të shtetit shqiptar të pasluftës – thotë Vickers

Historiania thotë se ka pasur një komplot për eliminimin e Enver Hoxhës para se të mbaronte lufta.

“…Ka ekzistuar dhe unë kam dokumente për këtë. Që nga 1944 trysnia e jugosllavëve mbi LNÇ-në u shtua në mënyrë të konsiderueshme. Nga fundi i gushtit, jugosllavët caktuan një shef të ri të misionit të tyre ushtarak pranë shtabit të Hoxhës, kolonel Velimir Stojniçin. Miladin Popoviçi (i cili më vonë do të vdiste parakohe në mënyrë të dyshimtë) ishte tërhequr, pasi ishte konsideruar si tepër miqësor me Hoxhën…”

Ajo shton se udhëzimet e Titos ishin që Shqipëria të bashkohej me Jugosllavinë.

“…Velimir Stojniçi veproi sipas udhëzimeve të Titos, duke argumentuar se Shqipëria ishte mjaft e vogël dhe e dobët për të mbetur e pavarur pas luftës. Ndaj, sipas tij, e ardhmja e Shqipërisë do të ishte më e sigurt të bashkohej me Jugosllavinë, duke u bërë republikë e shtatë e saj. Ndihmësi kryesor i Stojniçit, Nijaz Dizdareviçi, u soll jo vetëm si një udhëheqës organizativ ndaj PKSH-së, por ndërsa lufta po shkonte drejt fundit të saj, edhe po punonte për përfshirjen e Shqipërisë në Jugosllavi. Hoxha dha shenja se nuk e duronte qëndrimin arrogant të jugosllavëve…”

Në vjeshtë të vitit 1944 jugosllavët për pak ia dolën që tia merrnin pushtetin Hoxhës. Bëhet fjalë për plenumin e PKSH-së në Berat. Vickers tregon:

“… Në nëntor 1944, pak javë para tërheqjes së përgjithshme të gjermanëve nga Shqipëria, Komiteti Qendror i PKSH mbajti një plenum në Berat. Mbledhja e Beratit përkoi me sesionin e dytë të AVNOJ-it që mbahej në qytetin boshnjak të Jajcës, i cili krijoi Komitetin Kombëtar Jugosllav. Në plenumin e Beratit, përfaqësuesi jugosllav, kolonel Velimir Stojniçi, i mbështetur nga Koçi Xoxe dhe të tjerë, kritikoi udhëheqjen e Hoxhës dhe bënë një përpjekje serioze për ta hequr Hoxhën.

Pas një autokritike të mjerë, Hoxha u lejua të mbetej udhëheqës formal i partisë, por pushteti real iu ngarkua Xoxes. Megjithëse Hoxha u ndje i tradhtuar, në atë kohë ai nuk ishte i vetëdijshëm për komplotin e organizuar kundër tij. Ndihmësi i Stojniçit, Dizdareviçi këtu ka shkruar: Para Plenumit të Beratit, Nako Spiru dhe një grup donin ta eliminonin Hoxhën, por misioni ynë e kundërshtoi këtë mendim dhe arriti ta mbronte atë. Ne e shpëtuam, por nuk duhet të mburremi tani për këtë veprim…” – citon Vickers në Dita dokumentet arkivore që posedon.

b.m. / dita

*****

Foto kryesore: Përmet, 24 maj 1944. Nga e majta në të djathtë: Mustafa Gjinishi, Spiro Moisiu,Omer Nishani, Enver Hoxha, Myslim Peza, Haxhi Lleshi, Sejfulla Malëshova, Hysni Kapo, Liri Gega dhe Ramadan Çitaku.

 

January 27, 2018 09:52
Komento

57 Komente

 1. ALBANO August 11, 15:00

  ushtria angleze donte te pushtonte albanine ? , more fillozofa ;;;francezet belget polonezet e gjithe bota ju lute ju falte amerikaneve qe te nderhynin ne lufte per ti cliruar ;;;; se anglezet vete nuk e nxirrnin mizen nga qulli ;;;dhe me 6 qershor forcat aleate zbarkuan ne normandie ;;ishte fundi per germanet ;;;se industria mekanike dhe transporti i amerikaneve ishte shume e rendesishme dhe Europa nuk kishte arme ;;;enveri ishte i rrafinuar ;;;se e dinte qe lufta se shpejti do mbaronte kuptonte frengjishte dhe ne shqiperi kishte radio qe degjonin lajmet ne gjuhe te ndryshme ;;;sa per te thenin se anlezet duan te na pushtojne ;;;kete e beri per ti bindur disa cobane naiva te urrenin angline dhe te shkonin pas muzikes komuniste ;;a e dini ju shoku xhevdet ;;; se cfare do lloje partie te sundonte ne shqiperi ;;;balli ose komunizmi ;;;;stalini nuk lejonte demokracie si ne perendim ;;; France belgjike hollande etj ;;stalini vendoste per bllokun e lindjes dhe as merikanet ,,,as churchilli nuk benin dot asgje ;;;;;perse ;;; sepse stalini donte te komandonte boten dhe aleatet e kishin frike ;;; pashe nje emision ne France ku tregonte se nje general polonez qe kishte shume vlera ne luften e 2 boterore;;;;dhe anglezet i kishin premtuar liberten demokracine pas luftes ;;;amerikanet dhe churchilli e hoqen qafe se nuk e mbanin dot fjalen mbas luftes qe po mbaronte ;;;;e dinin se stalini nuk pranonte kurre qe polonia te jetonte ne demokracie ;;pa komunizem;; prandaj dhe enveri i a muzikes sipas qefit te stalinit dhe nuk kishte rruge tjeter ;;;osa vetevrasje ;;; dhe enveri nuk ishte kaq idiot ;;;

  Reply to this comment
  • roberto August 11, 16:00

   O Albano k…a!
   Akoma ti,o rrote me keto gomarlliqe???
   Mire qe nuk je i zgjuar,por te pakten mos u shfaq hapur si INJORANT!!!

   Reply to this comment
  • jetnori August 12, 03:59

   Albano djali’ zonja eshte historiane nuk eshte nallbane prandaj me mire ta lexojme si profesioniste se ta komentojme si nga partia SALISTE. Sa me shume kohe kolon aq me shume kullohet historia’ e verteta eshte e veshtire te pranohet por vjen nje momente dhe te imponohet. Nuk i besonim gjerat nga qofte largu ENVER se nuk na linte SALI FAZLLICI qe behej historian sa here qe dilte ne TV as SALINJTE qe na mbyten 25 vjet me radhe deri ne shperberje vetem qe te mbreterojne vete. Tani le te respektojme profesionistet qe sigurishte nuk jane as FEVZO as e dallmakosura 55 e FAHRI BALLIUT.

   Reply to this comment
   • Peza January 28, 00:43

    Jetnori!
    Zonja jo vetem eshte nallbane,por as kal nuk mbath dot!
    Cfare rendesie ka sot per mjerimin e shqiptareve kur kjo merret me koqet e Enverit e nuk merret me krimet e sotme qe e rrenuan Shqiperine?

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati January 29, 04:12

    Hysni Kapo qenka me i gjati aty -Ai ua fut te gjitheve

    Reply to this comment
  • mateo January 28, 00:41

   Kam nje dokument qe verteton se Enver Hoxha do martohej me nje historiane angleze e quajtur Miranda qe hedh vickla!
   A eshte apo nuk eshte kjo,nuk e di me siguri!

   Reply to this comment
 2. Mark uk August 11, 15:19

  Prap po beni historin sipas variantit komunist sh Shehu.

  Reply to this comment
 3. feniks August 11, 16:07

  Vihet re qarte se kjo Miranda eshte kontradiktore ne mendimet qe jep!
  Per me teper i meshon fort pa KUPTIM,qe ne cdo rast kerkon te na mbushe mendjen se Enver Hoxhen jugosllavet edhe NUK E DONIN,por EDHE E MBRONIN!!!
  GALLATE E MADHE KJO!!!
  Enver Hoxha ishte nje BURRE SHTETI I LINDUR PER SHQIPERINE!!!
  Ai e tregoi veten,qe ne krijimin e PKSH-se e deri sa u tregoi vendin te gjithe FUQIVE TE MEDHA perfshi krereve te tyre HRUSHOV , MAO CE DUN,TITO!!!
  Askush nuk guxoi te sulmoje Shqiperine se e dinte cfare TMERRI DO TE ISHTE KETU!!!
  Enver Hoxha ndertoi nje SHTET MODERN DINJITOZ,ME NJE MBROJTJE TE FUQISHME,QE GANANTONTE PAPREKSHMERINE E KUFIJVE TANE!!!
  Sot mund te derdellitet shume,por historia eshte mbyllur dhe FITUESI ESHTE SHPALLUR:ENVER HOXHA,HEROI I KOMBIT SHQIPTAR!!!

  Reply to this comment
  • PA PARTI FARE August 11, 17:49

   SHif shendetin more fenix,se trunit i paska thone ik, e pirdh-u

   Reply to this comment
   • Raimond Vlonjati August 11, 19:38

    hhahahahaahaha Je doktor shume i sakte hahahaha

    Reply to this comment
   • feniks August 11, 21:14

    Shka je tuj thone,bre “pa parti e pa tru fare”?
    Dukesh se je pacient i SPITALIT NR.5,ne Tirane,por sidoqofte here tjeter pij ilacet para se te ulesh para kompiuterit!
    Per ju shpellaret ai ishte 1000 here HERO,se ju nxorri nga SHPELLA SI NJEREZ TE EGER dhe ju futi ne radhet e NJEREZVE!
    Por sa vdiq ai,ju prap EGERSIRA U BETE,se ka 24 vjet,qe e bete Shqiperine HALE ku nuk do njeri te jetoje!!!
    Ne se doni te harrohet ENVER HOXHA,provoni te beni pune me te mira nga sa ka bere ai!
    Por ju,jo vetem se nuk keni KELLQE per kete,por jeni paguar nga ARMIQTE E SHQIPERISE per ta shkaterruar shtetin shqiptar !
    Ju mbollet URREJTJE midis shqiptareve duke bere te mundur PERCARJEN ME TE MADHE MIDIS TYRE NE GJITHE HISTORINE MIJRA VJECARE!!!
    Dhe kete e bete ju,MALOKEREIA E SHPELLAVE NEN SUNDIMIN E ARMIKUT ME TE RREZIKSHEM TE KOMBIT SHQIPTAR,Sali Berishes!!!
    MALLKUAR QOFSHI DHE U SHOFTE RRACA JUAJ KUDO NE BOTE!!!

    Reply to this comment
    • PA PARTI FARE August 12, 07:32

     Po kush tha qe jam malok, mer palle e kuqe,,???

     Apo je noi katnar,ka ato qe na pruni Dulla ne Tirone,!!

     Reply to this comment
    • ALBANO August 12, 11:35

     or feniks ;;;nuk e di se nga je ;;;por nuk dua tja dije ;;; vetem te them dicka ;;; ju thoni se na beri njerez enveri ;;;; a e dini ju se nena ime flet 3 gjuhe te huaj dhe punoi ne spital me 3 turne se nuk ishte komuniste ;;;; eenveri e shkaterroi shqiperine ; me diktaturen e vet ;;; na beri me turp ne europe ;;; dhe tani berisha rama nano jane pjella e komunistave ;;;vetem kane nderruar xhaketat ;;; meta bir kamunisti ;;; si doni ju te civilizohet shqiperia ;;; ;;; feniks ;;; a e dini ju sa veta futi ne burg ;;; sa familja shkaterroi enveri ;;; sa te pafajshem interrnoi ;;; a i dini te gjitha keto gjera ;;;;mesojini pastaj pergjigjuni ;;;; nuk ju fyej ;;; cdo njeri ka mendimin e tije ;;;por faktet tregojne kush ishin komunistet ;;;dhe Europa ;;;ju peshendes ;;;

     Reply to this comment
     • feniks September 26, 22:39

      O Albano i mjere!
      Enveri beri mire qe ju PUSHKATOI,BURGOSI,INTERNOI etj juve pjellave te basdhkepuntoreve te pushtuesve nazi-fashiste!
      Ai pati aq te drejte sa e verteton edhe ti me keto mend qe ke!
      A nuk duheshe pushkatuar edhe ti me gjithe kete URREJTJE qe ke ne shpirt”””
      Enveri punonte per shumicen e popullit fukara e jo per nje grusht kriminbelesh,spiunesh apo hajdutesh sic ishit ju!!!
      Shikoje sot e 25 vjet se cfare ka ndryshuar per mire ne Shqiperi!
      ASGJE!
      Perekundrazi cdo gje eshte me keq se perpara!
      Ne se doni ta shani Enverin,beni gjera me tre mira se sa beri ai per popullin e jo per politikanet!
      Sot populli jeton shume here me keq se ne kohen e Enverit,ndaj do beni mire te ulni koken se me keq do jete per ju!!!
      Shumica e popullit ju urren,o Alban,se ju jeni rraca e TRADFHETAREVE te popullit dhe keni pun uar gjithnje me ARMIQTE E SHQIPERISE!!!
      Provo nje here te mos e SHASH Enverin,por te numerosh per te MIRAT bqe po i ben ketij populli dhe do shikosh qe do te ngece fjala ne fyt!!!
      ASGJE NUK KENI BERE E NUK DO BENI PER SDHUMICEN E SHQIPTAREVE!!
      Koha e ENVERIT ishte per fukarane,ndersa sot eshte per KRIMINELET E HAJDUTET!!!

  • igli September 27, 19:39

   Te lumte goja te keqen vellai

   Reply to this comment
   • ELIOT April 10, 20:03

    FENIKS MIRE QE KE LINDUR KOQE ..POR PO NGORDH LOQE …. ENVERI CDO GJE QE E BERI E BERI PER VETEM E VET MORE ZHUSL ZGJEBS …QE EDHE NJE PALE BREK SI KISHE ME ENVER PEDERASIN .. EDHE NJE PALE CORAPE SI KISHE ME ENVER HITLERIN MORE DEBILE MENTALE … HEJ ZGJEBS KOMUNIST ….. FENIKS ….ME NJE RROGE NE EUROPE BLEN NJE FRIGO NJE LAVATRICE DHE NJE TELE PLASTMAS …ECRAN DHE TE DEL RROGA EDHE TE MBUSHES FRIGON PLOT ME USHQIME MORE IDDIOT COBAN ME ENVER KATUNARIN PER NJE VIT SI BLIJE KETO GJERA E KU¨PTON FASHSIST CUN KURVE ..APO JO …. SE ME TY SU FLITKA …EDHE NJE NGA KAMERUNI ESHTE ME I ZGJUAR SE TY TETE DE BITE ..POR E KISHTE FAJIN XHAFERR DEVA QE SE VARI NE MES TE TIRONES ME KUNATIN E VET SPIUN……POR U FSHEH NE GROPE SI SADAM HYSENI SI MI KANALESH …

    Reply to this comment
 4. nastradini August 11, 16:57

  NGA I KA DEGJUAR MIRANDA VICKERS GENJESHTRAT QE PERHAP PER SHQYPNINE?

  Mesiguri i ka marre e paguar nga KQ i PPSH qe paguante shume te konsiderueshme per lumpene perendimore per te per perhapur propagande enveriste ne Bote.

  Qe ne fjalet e para te gazetarit te DITES Shehu del ne pah mashtrimi qe i behet sot shqyptareve me historine kelmaxhinjve te Enverit: Permenden ne nje thes Balliste she Zogiste sikur te ishin ne nje kamp kundershtar me Partine Komuniste shqyptare te krijuar me urdher te Partise Komuniste jugosllave per interesa territoriale ndaj vendit tone, sepse ASKUJT ne Bote nuk i hynte ne sy Shqypnia e vogel sa nje gogel me nje popull dru me, pre pa kulture dhe te turqizuar totalisht. Kesaj zonje te paditur nastradini don t’i pergjigjet seriozisht, por edhe gazetarit te DITES zotit Shehu qe para se te shkruajne dhe intervistojne per tema te mirfillta historike do te benin mire qe te hapnin pak letrat e VERTETA te historise dhe jo ato qe i kane shkruar kalemxhnjte e Enverit ne Bodrumet e KQ te PPSH. Pra qe te kthehemi ne teme:

  BALLISTET ISHIN KUNDERSHTARE IDOLLOGJIKE TE ZOGISTEVE DHE LEGALISTEVE

  dhe ballistet ishin ata qe flirtonin vazhdimisht me Enver Hoxhen sikur ta kishin njeriun e tyre. Pervec zogisteve dhe legalisteve ne Shqypnine e paraluftes, gjate luftes dhe pas luftes ishin edhe social-demokratet properendimore, intelektuale te mirefillte me diploma perendimore dhe biznes te qendrueshem ne Shqypni, te cilet nuk donin qe bolshevizmi te gllaberonte Vatanin per qellimet perswonale te Enver Hoxhes. Keta ishin edhe nismetaret per terrheqjen e vemendjes nga ana e anglezeve ndaj vendit tone dhe i bashkuan forcat me Abaz Kupin dhe grupime te tjera patriotike shqyptare, te cilat kishin program te thjeshte me dy pika:

  1. Moslejimin e futjes se MURTAJES bolshevike ne trojet tona nga Jugosllavia lakmitare
  2. Bashkimin e trojeve shqyptare ne nje shtet te vetem.

  Keto dy pika ishin edhe kushti i parashtruar ne Mukje ne vitin 1943, por qe u refuzua kategorikisht, sepse Enver Hoxha u kishte shitur BYTHEN jugosllaveve qe komandoheshin nga Moska per qellime te pushtetit te tij personal mbi Shqypnine dhe shqyptaret.

  Nuk eshte e vertete qe forcat antikomuniste shqyptare ishin te vogla si brenda vendit ashtu edhe jashte Shqypnise. Dihet roli fatal i agjentit sovjetik Kim Filbi dhe LUMENJTE me ndihma dhe financime nga Jugosllavia per pushtetin gjakatar te Enver Hoxhes. Dihet se me minat jugosllave Enver Hoxha vrau ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit dhe Gjykata e Hages e cilesoi LANC-in e Enver Hoxhes si nje organizate terroriste dhe konfiskoi florririn e Bankes se Shtetit qe ishte gjetur ne bunkeret e Hitlerit ne Malet e Bavarise. Per cfare LANC-i heroik flet zonja e corroditur Vickers ne intervisten e saj me gazetarin akoma me te corroditur te DITES, zotin Shehu?

  Nga ana tjeter Enver Hoxha ishte BALLIST me i madh ne Partine Komuniste dhe per kete gje ASKUSH nuk flet asnje fjale megjithese dihet boterisht. Enver Hoxha pasi u largua nga ambasada e Zogut ne Bruksel pa patur asnje dipllome apo shkolle te mirefillte, u strehua me shtepine e kunatit te vet Bahri Omari, qe ishte jo vetem eksponent i Ballit Kombetar, por edhe kolaboracionist fashist dhe Minister i Jashtem. Nga vila e Bahri Omarit Enver Hoxha spiunoi tek fashistet Qemal Stafen dhe te gjithe debilet e tjere komuniste idealiste sic ber deri ne fund te jetes se tij gjakatare dhe sadiste. Do te beje mire gazeta DITA qe ne artikullin e neserm te tregoje se kur u vra Mehmet Shehu, Pranvera Hoxha erdhi ne shtepi dhe i dha sihariqin familjes: “VDIQ QENI! SHPETUAM” Per cfare historish u flet shqyptareve Miranda Vickers ne nje kohe qe historite e saj duken sikur jane shkruar ne bodrumet e KQ te PPSH dhe sikur gazetari Shehu eshte gazetar i Zerit te Popullit te Kohes se Qepes te Enver Hoxhes? Ke duan te genjejne sot keto intervista qesharake ne nje kohe qe vendi yne po aderon t’i bashkohet BE-se dhe ku te gjitha vuajtjet e shqyptareve sot e kane zanafillen tek MURTAJA bolshevike qe mbolli Enver Hoxha vite me pare. Kujt i duhen keto histori te sajuara sot?

  Mbase keto tregime bolshevikesh kselhasin ata pushtetare qe nga njera ane betohet se jane per Demokracine Perindimore dhe nga ana tjeter shkojne dhe bejne homazhe tek lapidaret komuniste me grushtin komunist larte dhe me fotografine e Enverit ne dore.

  Dhe jo vetem kaq: Mbase jane keto tregime bolshevikesh frymezojne ata pushtetare qe te justifikojne Guvernatorin Fullani ne nje kohe ka dale ashiqare qe eshte vjedhur Thesari i Shtetit per vite me radhe si ASKUND ne Bote.

  Reply to this comment
  • armik karsaruho August 11, 18:25

   O NASTRADIN DEREZIU

   Ke dhjetra vjet si mi komentesh qe perpiqesh te injorosh figuren e EHH por po te them se tipa si ti apo Sali bythisha me teper ja rrisni lavdine.Eshte humbje kohe te replikosh me ju.Je njeri qe ke lexuar shume por bisht qeni do ngeleni gjithe jeten se jeni edhe te “persekutuar nga ai regjim dhe spiune potenciale te tij.

   Reply to this comment
   • nastradini August 11, 21:25

    Mos ja adreso Sali Berishen nastradinit qe eshte nga soj tjeter, sepse Saliun e keni nga soji juaj i peshtire bolshevik, Sali Berishen e kemi dhurate Parita e Punes, qe e zdrypi nga Bjeshket e Nemuna dhe e beri kuader besnik te Sigurimit te Shtetit dhe mik te familjes Hoxha.

    A e degjove komunistin e maskuar si demokrat Sali Berishen dhe komunistin e pamaskuar te LSI-se Ilir Meten si i dolen ne mbrotje menjehere kusarit te Thesarit te Bankes se Shtetit, Guvernatorit denbabaden enverist Fullani?

    Reply to this comment
    • Lili September 27, 09:28

     Bravo nastradin:berisha eshte pjella e komunisteve e kur jo i djathte!

     Reply to this comment
     • ivani i madh September 27, 11:16

      Kur seshte i djathte ju pse i rini pas bythe apo per te ngrene pageret e te parfumoseni me pordhet e tij.

 5. Dardan August 11, 17:24

  Pra historia mbetet ajo histori qe kemi mesuar dhe Enver Hoxha nuk na paska genjyer asnje grime. Epo njerzit e medhenj mund te jene shume per veprat dhe mendjet e tyre por njerez te medhenj per vepra pozitive dhe mendime ne perkrahje te popullit si ato te Enverit jane mjaft te rralle ne histori.
  Prit kur zhabulanet te na nxjerrin edhe Wicker si antare te partise se Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
 6. latifond August 11, 18:10

  Kjo Miranda leshi ka kopjuar historine e partise??Ca dite me pare thoshte se Enveri shkoi ne Belgjike per studime,sot na nxjerr prapaskenat e jugosllaveve ne plenumin e Beratit.Po jugosllavet e moren nga hici dhe e bene komandant e komisar e kryeminister.Ku kishte shqiptar tu sherbente serbo-malazezeve si Enver Hoxha?Stalini mund te kete vendosur ne Jalte per Polonine,Bullgarine,Jugosllavine etj.,por per Shqiperine as ka dashur t`ja dije,sepse nuk e dinte ku binte Shqiperia!Milovan Gjilasi ne kujtimet e tij shkruan se kur ra fjala per Albanine pyeti sekretarin e tij,mos kishte te bente me albanet e Kaukazit!

  Reply to this comment
 7. Niko August 11, 18:12

  Mesoje mir historin o Nastradin trapi se shqiperia dhe shqiptaret e din mir historine e vendit te tyre E verteta hollohet por nuk haroet panvarsisht gjate 24 vjet jane perpjekur te shtremberojne historin sic je i shtrember ti nastadin dhe ca te tjer si puna jote Enver Hoxha do te mbetet ne istorin e popullit shqiptar si themeluesi me baza te shendosha qe krijoji shtetin shqiptar

  Reply to this comment
 8. Paci August 11, 18:15

  Kam mendimin se Enveri ishte shqiptari me i madh i te gjitha koherave , por kohet e fundit po ma lekundin historijanet e medhenj Beqir Meta dhe Blendi Fevziu qe per hir te vertetes kam mallkuar kohen kur i kam degjuar .

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi August 11, 23:56

   @@@ Në një mendje me “feniks”,”roberto”,”dardan”,”armik karsaruho”,”niko”,”paci”, “mali”? Dëshmitë dhe komentet e tyre vijnë në pajtim me te vërtetën dhe me deklarimin zyrtar te Departmentit Amerikan te Shtetit? Pikë! Sa për autoren Miranda Vickers sqaroj se pavaresisht nga ndonje turbulencë e vogel ajo eshte nje historiane e Institutit të Studimeve Strategjike të Mbreterise se Bashkuar,njohesit me profesionist të historise politiko-ushtarake te popujve dhe në këte kontekst e pikveshtrim pesha e fjalës se saj eshte gati pikepamja zyrtare angleze? Hallakatjet e tjera nëpër spjegime private e mizantropi politike nuk kanë asnje peshë historike!? Miranda Vickers çmohet si historiane e kalibrit boteror sëbashku me xhejms pettifer? Ketu historia e historianëve te vegjel provincialë mer fund! Në kohën dhe për kohën e vet Enver Hoxha ishte nje timonier i shkelqyer dhe në këtë pikë De Goli i madh e ka parë “si nje udhëheqës nga i cili duhet te marim shembull…” dhe De Goli ishte De Gol ? Sa për dijeni: autori Xhevdet Shehu është ndoshta ndër te vetmit gazetarë që ka peshën , autoritetin dhe te drejtën për te intervistuar historianë te kalibrit Miranda Vickers! Plot te tjerë kanë tentuar por nuk ja kanë arritur qëllimit!? Tung!

   Reply to this comment
   • nastradini August 12, 09:13

    ZONJA FAMOZE VICKERS U HEDH “VICKLA” SHQYPTAREVE DHE U TREGON BABAIT ARRAT.

    Po te mos jete manipulim i gazetes DITA kjo interviste e gazetarit Shehu duket sikur te jete e shkruar ne bodrumet e KQ te PPSH nga kalemxhninjte e Enverit qe kane qene me shumice qe nga ballisti i vetedeklaruar ne TV Arben Puto deri tek dhenderi i Bahri Omarit, kunatit famoz ballist te Enverit, Pellumb Xhufi.

    Krahasimi qe i beni ju gjeneralit me shkolle prestigjoze de Gaulle (meso si shkruhet emeri i tij sakte) me sadistin gjakatar pa shkolle dhe arsim Enver Hoxha, qe jo vetem qe mbushi lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, por mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet shqyptare dhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori per interesa te ngushta personale te familjes se tij biollogjike duke e transformuar Vatanin si nje CIFLIG personal dhe shqyptaret si skllever ne vendin e vet, mund te krahasohet me nje komedi alla albenze te miletit dru me pre me intelekt zero, por nuk mund t’i beje kurfare pershtypje Botes se Civilizuar qe zhvillimin e saj e ka te bazuar tek Demoracia dhe Tregu i Lire, prandaj degjoje nastradinin dhe leri elozhet pa vlere per kafshet e pyllit qe dine te hungerojne vetem parrullat qe kane mesuar ne Partine e Punes:

    PARTI, ENVER JEMI GADI KURDOHERE!

    sepse ne fund te fundit Shqypnia po kerkon t’i bashkohet BE-se nese e ke mesuar.

    Reply to this comment
    • mirel January 27, 14:59

     o Nasradin, thembrat nga majat.Vetem emrin ti degjoni Enver Hoxhes vdisni ne vend.
     Ishte ai qe Shqiperia qendroi shtet i pavarur dhe u njoh si shtet ne bote.
     Pa ate, tere ju kulufet e nxoret ne shitje.
     Duhet ti thoni xhaxhit Faleminderit 100 here qe nuk perfunduam ne lufte si shtetet e tjera te Jugosllavise qe u gjakosen e u sakatuan.

     Reply to this comment
 9. Mali August 11, 18:17

  Historia u shkrua me vulnetin e lire te popullit pa fshire ndihmen e Jugosllaveve,BS ,Anglise SHBA etj.Enver Hoxha e shkroi historin etij dhe te vendit me te mira e me te keqiat qe paten.
  Historia nuk mund te nderohet sa here duan kryeministrat qe lindin si kerpudhat pas shiut.
  Te mundurit e asaj kohe nuk mund te marrin revansh duke c’bere historin.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi August 11, 23:53

   Në një mendje me “feniks”,”roberto”,”dardan”,”armik karsaruho”,”niko”,”paci”, “mali”? Dëshmitë dhe komentet e tyre vijnë në pajtim me te vërtetën dhe me deklarimin zyrtar te Departmentit Amerikan te Shtetit? Pikë! Sa për autoren Miranda Vickers sqaroj se pavaresisht nga ndonje turbulencë e vogel ajo eshte nje historiane e Institutit të Studimeve Strategjike të Mbreterise se Bashkuar,njohesit me profesionist të historise politiko-ushtarake te popujve dhe në këte kontekst e pikveshtrim pesha e fjalës se saj eshte gati pikepamja zyrtare angleze? Hallakatjet e tjera nëpër spjegime private e mizantropi politike nuk kanë asnje peshë historike!? Miranda Vickers çmohet si historiane e kalibrit boteror sëbashku me xhejms pettifer? Ketu historia e historianëve te vegjel provincialë mer fund! Në kohën dhe për kohën e vet Enver Hoxha ishte nje timonier i shkelqyer dhe në këtë pikë De Goli i madh e ka parë “si nje udhëheqës nga i cili duhet te marim shembull…” dhe De Goli ishte De Gol ? Sa për dijeni: autori Xhevdet Shehu është ndoshta ndër te vetmit gazetarë që ka peshën , autoritetin dhe te drejtën për te intervistuar historianë te kalibrit Miranda Vickers! Plot te tjerë kanë tentuar por nuk ja kanë arritur qëllimit!? Tung!

   Reply to this comment
   • Furtuna August 12, 00:08

    Tregojnë se nje here Fahri Slabinja (balliu) kërkoi qe ti merrte znj. Vickers një intervistë dhe kjo i dergoi një email me këtë përmbajtje: “juve zoteri nuk kishit lindur ne kohen e kolaboracionizmit por ka dhe kolaboracioniste te kohes moderne. Une në cdo rast i refuzoj ata… Ky qendrim nuk ështe vetëm i imi..”? Tung!

    Reply to this comment
   • Lili September 27, 09:45

    Mire e the::Vickers eshte ne sherbim, te shtetit te vete sic ishin cdo here anglezet ne Shqiperi,po kur jo ne favor te Shqiperise:anglezet me churchillin kishin vendosur para luftes me nda shqiperine ndermjet yugoslavise e grekise,edhe per kete qellim perkrahen komunistet se menduan se ma kollaj do ti heqin qafe.Enver Hoxha bile ne kete Pike mbrojti Atdheun,po kjo i kushtoj shtrenjt sepse e detyroj me investuar ne mbrojtjen e Atdheut ma shume, cka pengoj zhvillimin e Shqiperise pastaj edhe e detyroj te behet paranojak edhe ndryshoj tmerrsisht njeten e shqiptareve .

    Reply to this comment
 10. karroca Dylit August 11, 22:25

  O Nastradin !Meqe vazhdimisht shkruan po nje histori !A ke lexuar librin e Eqerem Bej Vlores ku pershkruan historin e shqyptareve perpara Enver Hoxhes e bile edhe para Ahmet Zogut??? Je bo si karroc e Dylit qe nuk grasatonte kushinetat e i shkonin rotat shtremet
  Nese nuk e ke lexuar mir ben ta lexosh e nese po, ateher ti vuan nga sindroma antienver e ske per tu sheruar kurr…Por le ta lem Eqeremin e me thuaj kush esht ne kto 25 vjet ai kryeminister qe meriton te quhet SHQYPTAR ! !!! Ja pra kjo kjo deshir e madhe e ytja qe te shihje nje SHQYPNI perendimore demokratike pluraliste qe ka 25 vjet qe po shkerdhen SHQYPTAR ,qe nuk po fut ne burg tradhetar ,po i le te lir te flasin e te hikin ku te duan ,dhe mbollen ne SHQYPNI hajnin ,krimin ,korupsionin,dhe krijuan ate elit te pasur ShQYPTARESH ,qe nuk besoj te ket te krahasuar per nga poshtersit e krimin me Enver Hoxhen ! E di pse ?Se Enveri ishte nji e kta skan te mbaruar ! Se ne kte gjendje ku e cuan kta qelbesira kriminela SHQYPNIN vetem ENVER HOXHA e sjell ne din dhe po te vi AI Enver te gjith kta plehra do ti kaloj ne litar e tju konfiskoj pasurit qe kan ven me forcen e pushtetit te koruptuar ! E perseri ndonje nastradin i ri do akuzonte Enverin e ri sadist e gjakatar !!!!
  Kshtu pra nastradin beu Enverin kemi hak ne e mendo ktu e 70 vjet cfar kategori “kasapesh” antishqiptar me cka na thot kjo zonja lart e qe ty ste pelqejn kishte te bente Ai, qe ndertoi Shqiperin e i dha emer……….

  Reply to this comment
 11. lumi August 12, 06:45

  ENVR HOXHA Lavdi. kto shkrime ne kohen qe.po jetojm jan ni soj
  sikur hesapet pa hangjin.ni gje dihet e vertet. se as cia amerikane
  as kagebeja ruse. nuk kan mujt me ja trem as qerpikun e syrit. e le mo. satrapi zog
  kur organizojshin mobililzim me rankoviqin ne prizren e gjetk per rrximin e.
  ENVERIT ku rrxohet maja e korabit. kurr se.ishte i lidhur me popullin si mishi me kocken
  sa u peket ballist e zogist fashist kta kan qen rrezgin ne kpuc te huj.
  kurse tash po marrin leket kishe si te burgosur politik .qe kan pre bebet ne dejep.
  busti mikut karagjergjviq te zhduket .nga aty
  te ngritet busti i profetit shqipetar ne 70vjetorin qlirimit te vendit lavdi per mot e jet
  TE MADHIT ENVER HOXHA:

  Reply to this comment
 12. Mark uk August 12, 07:49

  Shko more trap se historin nuk e shkruen historianet po fitimtart.

  Reply to this comment
 13. Sokrati August 12, 07:56

  Enver Hoxha ishte byth e breke me serbet se ata e bene kryetar te partise komuniste. Ne shtabin e pergjithshem serbet hanin e flinin me Enverin dhe Nexhmijen. Kush qe Enveri me mire se kjo Miranda prej Anglie e dine shqiptaret prej Shqiperie. Ne kohen e miqesise shqiptaro-kineze kendohej : Enveri e Mao Ce Duni, jane si buka e nje brumi (?! ). Enveri nje sahanlepires i jugosllaveve, sovjetikeve, kinezeve ishte me vasali udheheqes qe ka patur Shqiperia.

  Reply to this comment
 14. Ardi August 12, 08:44

  Gabimi me i madh i Enver Hoxhes,eshte caktimi i personit i cili do te trashegonte pushtetin.Po te krahasosh 30 vitet e para te zhvillimit te Shqiperise nen udheheqen e E.H. me 30 vitet e udheheqes te R.A. dhe falangave te tij do te kuptohet shume qarte se kush ka punuar me me akikatllek per Shqiperine e kush jo.Nuk duhet te harrojme qe kur secili te beje kete krahasim te kete parasysh edhe faktin qe tre burrat me te fuqishem te planetit e kishin percaktuar qe me pare qe Shqiperia do te varej nga aksi Beograd – Moske,armiq te kahershem te kombit tone.Ndersa sot je i lire te lidhesh perparimin e vendit me shume drejtime.Kim Filbi e shume Kima te tjere kane punuar ne funksion te zbatimit te marrveshjes te Jaltes.E.H. qe e kuptonte shume mire cdo te thote ti kunderviheshe kesaj marreveshje nuk la rast pa shfrytezuar qe ta clironte Shqiperine nga kjo marrveshje por kurre nuk u ndihmua sinqerisht nga nenshkruesit e kesaj marreveshje.Shqiptaret i lane perseri vetem si ne kohen e Gjergj Kastriotit.
  Shkeputja e Shqiperise nga Traktati i Warshaves,i kurseu Perendimit rreth 1.5 miliard dollare(para te cilat do te perdoreshin per armatimin e nje baze tjeter e cila do te neutralizonte agresivitetin e bazes e Vlores) te asaj kohe,por largoi njekohesisht edhe rezikun e nje perlasje te ushtrive te dy kampeve,ne apo prane territoreve tona.E pra qe te marresh keto vendime duhet te kesh jo vetem Koke por edhe Zemer,gje qe se kemi vene re akoma tek ata qe e kane udhehequr Shqiperine gjate tre dekatave te fundit.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi August 12, 11:08

   Ardi ? Këndvështrimi juaj është interesant dhe në tërësi objektiv. Jam plotesisht në një mendje me ju që pasimi i pushtetit nga ramiz alia ishte një handikap i madh. Ishte burrë shteti i dobët në shumë pikepamje? Nejse kjo është nje histori me vehte? Ja pasuan pushtetin apo e mori me ndihmën e agjenturave te huaja kjo është ende nje enigmë por unë per shumë arsye vazhdoj ti besoj versionit te dytë!? Enveri nuk la pasues? Enveri nuk mund ta bënte këtë për shkak te filozofise mbi të cilën funksiononte një parti e asaj natyre? Për më tepër kur lidhjet agjenturore te alisë kishin filluar te mbanin erë dhe të cilat alia i maskoi me jesmenizmin e tij proverbial??? Pati dhe ndihme….! Nderime Ardi !

   Reply to this comment
 15. babo August 12, 09:22

  Historia tregoi se banda e leckamaneve qe qeverisen me Enver Hoxhen na la me vujt deri ne vitin 90 ku edhe ne dyqane skishte me gje me ble, jetuam si majmunet e uritur ne kafaz. Mire qe nuk ishin te zotet ta regullonin Shqiperine por njerezit perse i mbante me force ne kafaz kur shtete te tjera e kishin lejuar emigracionin ?????

  Reply to this comment
 16. babo August 12, 09:27

  Per EH flasin mire vetem ata qe ai sistem i dha nje cope buke ose i zbriti nga malet ku ishin dhe i solli ne qytete, i veshi me kostumin e ushtarakut, sigurimsit apo sekretarit te partise. Dhe varfanjakut po i dhe pak pushtet dhe nje kore buke te merr shpirtin…….
  Nuk behet shtet me pabuksa leckamene e lafarake……. ata e qeverisen shtetin ashtu sic ishin mesuar ne familjet e tyre, ne varferi e pisllik…….

  Reply to this comment
 17. ALBANO August 12, 11:25

  per roberton dhe disa katnare qe e kane mesuar historine ne kohen e kamunistave ;;;; qe e ben luften ;; dhe cdo gje enveri e beri ;;; por ju them une cfare jeni ju ;;;;; disa cobane qe enveri i nxorri nga stallat e lopeve dhe i tregonte rrena ;; ;;;kur nena ime i shikonte guerilasit e vertete ne tirane ;;misto mamen qemal stafen ;;sadik tavelecin gjorgji martinin me shoke ;;; enveri bente piselliqe me kunatin e vet spiun te fashistet more cobane ;;; por ku ti dini ju ;;; nenat tuja jetoni ne stalla lopesh ;;; neper Myzeqe ;;; ju kuptoj qe e mbroni faren e kaqe te komunizmit ;;;; se ju pruni ne tirane dhe na spiunonit ne tironsit e vertet ;;;;une e lexoj historine ne frengjishte more cobane ;;;;nuk kam nevoje te besoje rrenat e komunistave ;;;bota e tregon ndryshe historine ;;; por kujt ti thuash ;;;;lopeve ;;; edhe lopet ne normandie jane me te zgjuar se ju ;;; ha ha ha ,,, a bientôt ;;merci ;;

  Reply to this comment
  • shvejku January 28, 00:40

   Bravo Albani,shpellari qe mbahet per gomar!
   Se je ti kelysh i bashkepuntoreve me pushtuesit,apo i spiuneve e diversanteve etj,kjo eshte puna jote,o krric gomari!
   Ty nuk te lidh asgje me Shqiperine vecse me armiqte e saj!
   Mos hani mut kot tani te merreni me Enver Hoxhen!
   Edhe keto intervistat me kete Miranden jane aq pa vlere sa eshte edhe fakti qe e dine te gjithe se “pulat hane kut”!
   Enver Hoxhen kane dashur ta vrasin armiqte e tij,prandaj i hengren mune dhe kjo Miranda do beje mire qe te masturbohet ca qe te kaloje kohen!
   Se cfare historianeje eshte kjo le ta mbaje per vetre!
   Historia ka vetem te kaluar e jo te ardhme!
   Dhe Enver Hoxha e ka mbyllur me nder historine e tij,ndaj populli shqiptar e kujton me respekt te madh kete bir te LAVDISHEM te tokes shqiptare!
   Le te dali nje njeri sot e te na jape qofte edhe nje fakt te vetem se cfare ka bere sundimi 27 vjecar per shumicen e popullit dhe dorezohem!
   Nuk ka nevoje te shani Enverin,por mburruni me ato qe keni bere me mire se ai burre shteti per shqiptaret dhe ai harrohet lehte!
   Por ju kurre nuk keni per ta bere kete se vezen e tij nuk e beni dot kurre!

   Reply to this comment
 18. tomsojeri August 12, 13:59

  O Alban !Ene un tirons jom e im at ene ferngisht ene anglisht e lexote historin ! Ene rrenat ene dajakun e asaj kohe i pam vet pa pas nevoj me na e bo tjeret historin ,po ksi historie qe po bojn kta klysh komunistash ,si puna e xhon turqve qe i vun zjarrin gjith perandoris me tangerllikun e tyne ,sna e kish mar mendja !Kta zogj kurvash slan pisllik e maskarallik pa i bo ktij poplli ne e xhveshen fare bile ene emrin ja moren ! Edhe ata, kur u cliru Shqipria nga malet zbriten e lopcar qen e lopp te ngordhun, qe mezi i majshin komet dhe Enveri i zdrugoj,i vu ne rjesht e ju tha ndertoni e mos hani mut ! Spiunojshin njoni tjetrin e hajshin njoni tjetrin se ishte huq i vjeter ky o Alban dhe Enveri i njifte mir, se akoma aty i ke, e kan merthy Shqiprin per koke se dac beso e dac jo ,kurr, skom qen komunist as un e as plaku im e kurr sju kam bo duva, po ja ku po ta them se po te kish zgjedh ai Enver rugen e ktyne horrave faqezij ,ti e un as shqipen nuk do flitshim e kushedi ku do na bite llotaria me na qujt ! Enver Hoxha byth e brek isht me te gjith ata e te gjithve ju boni mutin mu ne kok !Po na dalin te verteta ato qe i kemi menu per rrena e anasjelltas !Po pse or mik, ty a te pelqe kjo rremuj ,rrempall, e kta delenxhij qe spo din ku ti cojn paret e pasurit qe vun ?? Nuk besoj se je ti noi pjes e pjeses ktyne !Saper ate lop normandie ske faj ashtu esht se vetem lopet durojn kte pisllik qe ju luhet ne kuriz 25 vjet e sjan te zot ti japin dum e flejn hala !Kemi 25 vjet qe ushqejm “bajga”qe slan gjo pa prish e pa i vjedh ktij populli e ne hala me Enverin! Kta fmijt tan 25 vjecar cfar tju kujtojn ktyre delenxhijve e per cfar tju bojn duva !!! Enverin e kujtojm ne qe e jetum ate koh e dim te bejm krahasimin se te kqiat or ti mik jan si pun e zborit e haroen e brezat shofin ate qe po kalojn e ne qe i shofim cpo heqin kujtojm nje Shqiperi ,plot vepra , uzina, fabrika ,ndermarje,miniera ,spitale falas , klinika e dentist po ashtu me nji qira shtepie baraz me nje dit pune ,pa prostitucion ,pa rrembime ,pa krime sa del nga der e shpis e kur ja u themi kto femijve shohin me habi e mos kujto se nuk ju flasim edhe per anen tjeter te medaljes !
  Kta gangstera na ben qe te kujtojm me nostalgji ato an te mira te asaj kohe qe per te metat e gabimet e saj fshijm ate qe nuk fhihet dot !…..

  Reply to this comment
 19. Onkezmi September 27, 03:34

  Lexova shenimet e nje fare Nastradini qe thotese kujt i duhen keto pallavra dhe vete ai ka bere shkrimin me te gjate…?! Mblidhni ment dhe studjoni/ perrallat tuaja/ askush nuk i lexon…

  Reply to this comment
 20. grazi September 27, 04:52

  te gjithe jeni beqira lulishtesh, po si nuk doli nje burre te vriste enver hoxhen….beni si zagare, zaten burri po u hap nga poshte te cane trapin nga larte.
  tani shkerdhehuni para e mbrapa,njerez kurva.

  Reply to this comment
 21. Rita September 27, 10:25

  Me duhet te falenderoj si gjithmone komentuesin me emrin Nastradin e Alban .Se (vecoj te parin ) se shkruan me nje relitet ,shifra e fakte ate histori qe jetuam per fat te keq , E komentues te tjere te pandergjegjshem i pergjigjen me tezat e babait te tyre shpirteror ,madje kaperzejne shekull duke krahasuar gjendjen e sotme ekonomike -sociale me te djeshmen e hidhur , E zotnia i nderuar ,i drejti Nastradin i pergjigjet se nga flama bolshevike i kemi pasojat e do t”i kemi per nje kohe te gjate .Ne thenien e tij qe thote per kompllotin e agjentit te shitur K Fiblit e ndihmat me miljona nga Jugosllavija e Titos eshte jo 100% e vertete Se vete dy fuqite e medhaja perdoren kete agjent si alibi se ishte ky agjent qe ndihmoi diktatorin gjirokastrit e jo vete dy shtetet ne fjale . Per kete mund te lexoni autorin me strehim politik ne qender te europes ,ish te burgosurin politik ,vlonjatin Agim Hamiti . Akuzave te tij me fakte ,emra reale ,ngjarje e takime te personaliteteve politike te kohes se flames komuniste me personalitete te Amerikes e Anglise ,keto dy shtete te medha jo vetem qe nuk i pergjigjen ,por as nuk i mohojne ,dot ,se flasin faktet . A kemi te ri vdekurit tash ne ne qeveri .e do te vijne dhe te te rivdekurit ne rehabilitim , E perseri Amerika i perkrah me heshtjen e saj domethenese .

  Reply to this comment
 22. gjermani i fundit September 27, 10:54

  o nastradin miku, i nderuar historian kafeneje. znj.Vickers disponon dokumenta dhe flet nga jashte stadiumit me tifoze.Por ajo qe dua te them eshte se historia e para’90 i ka thene tekstualisht keto, vete EH ka shkruar qe ne Berat deshen ta neutralizonin e madje ta vrisnin. Megjithate, te sundosh eshte veti dhe eksperience peshkaqenesh, ama EH ua beri gropen nje nga nje ketyre se qe gje e zgjuar.zotrote po pate video se cfare bente Enveri me Nexhmien ne krevatin e Bahri Omarit gjate tere luftes te lutem te na i ofrosh te bejme ca gallate, por keto nuk jane histori dhe as fakte me rendesi historike.Megjithate, pa ty forumi do ishte monotona.Edhe sikur te mos ekzistoje Thano duhej te te shpikte. Je thesar me nje fjale, per kete arsye te uroj jete te gjate.

  Reply to this comment
 23. tomsojeri September 27, 11:18

  @tomsojerit kopje !
  @tomsojer ! Nuk kuptoj perse shkruan me nuckun tim !Jo se kam ndonje kundershtim per cka thua se jan te verteta,si dhe biografia , plus shof qe dukesh si tirons, por perse ne nuckun tim?? Sidoqoft bej si te duash ,e drejt e yte, por sa her qe te shof se ke shkruajtur me nuckun tim ,pavaresisht nese mundet te jem ne nje linj ,dua te mbetem ky origjinali qe jam vet ……….

  Reply to this comment
 24. shqiptar sharri. September 27, 12:26

  PO,JU DREJTOHEM NASRADINIT,RITES,LOVES,DHE GJITH MENDIMTARVE SI KTA VETEM ME CA FJAL.
  A^ME TREGONI VETM NJE UDHEHEQES TE SHQIPRIS LONDINEZE TE VJETER 103,VITE I CILI BERI MA SHUM,MA MIR SE SA ENVER MALI,NE KOHE DHE HAPSIR?
  Nese ma tregoni ma argumentoni se ka ndonji politikan apo udheheqes se ka bere gjerat ma te mira se ENVBERI,deri me sot,une falje dotju kerkoi juve te lartpermndur.
  Por,mesa e dij une qe jam i lindur ne shharrin legjendar,dhe jam i vjeter nuk jam i ri,kam jetuar dhe kohen e titos qe ju e keni shum per shpirti,por une dhe shqiptaret e dim se kush ka qen tito,er ne,kurse ju nuk e dini pasi ju keni punue per titon dje prandaj jeni kunder ENVER MALIT HERO,dhe e ureni ENVER GJENERALIN,se ju kapi me presh ne dor duke spiunuar dhe vepruar kunder ligjit dhe rendite te r.p.s,sh,pra ju ishit ne lufte kunder rendit dhe ENVERIT,prandaj ju nuk e donit atehere dhe nuk e doni as sot,se ju keni qen armik te ENVER MALIT.Pse,nuk tregoni ju nasradin dhe familja e loves,sepse keni qen te denuar dhe te akuzuar ne kohen e regjimit dhe per kende keni punuar e spiunuar pse nuk tregoni,por po shani si jegjit ne carshin e eper ne tetoven time,pra ju e shani se ju nxuni me presh ne dore duke punuar kunder shtetet ligjit e rendit kushtetus,ma udben-cian.dhe sherbimet qera te huja,prandaj ju nuk mujni me e dashte ENVERIN,por gabim e keni ore te mjer ore te pa shpirt,por nji gje po e shof sesa diferenc ka ne komentime,pra po ti numroim komentet,po na dalin mby 60%te komentusve jan ne mbrojtje te s`vertetes pra jen me kembet ne tok,jan ne mbrojtje te ENVER MALIT,e ju jeni 40%pra jeni pakic apo monoranc perseri,edhe pse 25,vite vetem shani e vetem perbaltni HISTORIN E KOMBIT DHE UDHEHEQSINE HEROIN E KOMBIT,pra ju jeni te humbur sic e humbet dhe luften e dyte biterore ore tradhtar te mjer,ore plehrat e qelber.

  Reply to this comment
 25. Vendi qenka sofr’ e qorrit, vlen për goj’ e për lëfytë, bëni sikur veni vetull’, shoku-shokut kreni sytë… Dhe për një kërkoni pesë, po më mir’ njëzet e pesë. Le të rrojë batakçiu dhe i miri le të vdesë! January 27, 11:09

  Enver Hoxha ishte burre shteti Nuk ka diskutim! Pa Enver Hoxhen dhe PKSH sot do te kishim Kufirin Grek deri ne Elbasan Gjirokastra Korca Permeti Leskoviku Himara, Saranda Vlora do te ishin te zaptuara ! Ne 1948 Greket sulmuan me ushtri por Enver Hoxha Mehmet Shehu ja vuri kufirin grekut te thana ! Prandaj aieshte nje burre shteti nje hero kombetar !
  Shikoni gjendjen sot Shqiperia eshte ne mjerim te mqdh ekonomik ku 1% e shqiptareve jane shume shume te pasur dhe kontrollojne te gjithe pasurine kombetare nepermjet korrupsionit ! Te gjithe politikanet e sotem jane bastarde te degjeneruar te popullit shqiptar me 1 million te emigruar, dhe me me 1milion tjeter te pasugurte per jeten Familja shqiptare po shkatrohet ! Sitemi I drejtesise eshte I oligarkeve politikane te majte te djathte ! Cte thuash ? Aty shumica e politikaneve jane te semure mendore te gjithe rendin per pushtet bastade !
  Enver Hoxha po e nxjerr kohaburre shtet dhe personalitet politik qe ruajti kufijte shteterore te paprekur ngashowinizmi I fqinjeve !

  Reply to this comment
 26. Arben January 27, 11:16

  Histori me muzhike.

  Reply to this comment
 27. meti January 27, 11:22

  ORE SOKRAT ENVERI NUK MUNDE TE ISHTE ME SERBET EDHE PSE NE FILLIM BASHKEPUNOI SI BENIN GJITHA PARTI KOMUNISTE NE EMER TE INTERNACIONALIZMIT PROLETAR.ME VONE SHOVENISTET SERBE E TREGUAN FYTYRN SE PAK KISHIN TE BEJNE ME INTERNCIONLIZMIN …ENVERI UA TRGOJ VENDIN ASHTU SI BERI EDHE ME TJERT ME PASE…SA PER TRADHETARET E SOIT BERISHA ,META RAMA NANO,MILLO, GABOI SE NUK I ZBULOJ…..PER JU SERBOGREKET AKUZA ESHTE PERGJEGJJA ME E MIRE

  Reply to this comment
 28. demo January 27, 14:25

  Vikers eshte qesharake.Nuk e ka haberin e ngjarjeve qe u zhvilluan gjate luftes IIbot,ne Shqiperi.Imagjinon kompllote ne dem te Enver Hoxhes,pa ditur se komplotisti ishte Hoxha,qe e mori PK shqip nga dora zJugosllaveve dhe ishte njeriu me i besuar i tyre.

  Reply to this comment
 29. info analitike January 27, 16:09

  Shoke te Dites qe po vraponi per te legjitimuar pohimet e Miranda Vickers qe nuk me rezulton te jete historiane. Ja si e percakton i ndjeri Robert Elsie “British writer and analyst of Albanian affairs..” (http://www.albanianhistory.net/2002_Vickers/index.html). E kuptoj qe Xhevua kerkon ti beje qejfin Nexhos me keto mistifikimet e Miandes por nga teksi i mesiperm nuk eshte cituar asnje burim dokumentar nga te cilat “historiania” ka nxjerre keto perfundime.

  Reply to this comment
 30. Suferina January 27, 19:08

  Eshte me te vertete e habitshme se si mundi ai Enver per gjysem shekulli, me krenari e dinjitet, te perballoje komplote te pafund nga greket, jugosllavet, nga sulmi grek i 1949-es, nga grupet paramilitare qe pergatiteshin e hidheshin nga Greqia, Italia, Gjermania si diversante (per 8 vjet rresht deri sa u binden se Shqiperia nuk merrej dot me diversante), nga superfuqia ruse dhe nga agjentet e Asfalise e UDBse anembane Shqiperise.
  Por ky eshte FAKT me shume se sa dicka e pabesushme.
  Shihni keta te sotmit (Sali, Ilir Meta e Co.) neper fotografi se si i perkulen 90 grade cdo diplomati te huaj e madje edhe Janullatosit.
  “Ta shpiem ekonomine shqiptare ne ZERO se keshtu do ngrihet Shqiperia” thoshte Saliu. Nga ana tjeter ia
  priste Gramozi, qe ishte edhe me i mencur se Sali Vici(doli),se “pasi ta shkaterojme Shqiperine alienet i kishin premtuar t’i dergonin nje cek te bardhe”.
  Kush ia pruri kete gjeme te madhe me keta idiote Shqiperise?

  Reply to this comment
 31. Filoeuropiani December 7, 11:34

  Komentusa lexoni per qejf dhe mos u mundoni me i gjet fundin. Akoma nuk e keni kuptuar qe Enveri ishte nje bir kurve?! Amerikant dhe anglezet qe e kishin armik e kane trajtuar me respektin maksimal per aftesite e tija kurse shqiptari vazhdon i bie po tek vrima e rrefimeve te gjyshit.
  Thuaj qe fat i keq qe na ra per hise te ishte diktator se per te tjerat te gjithe nuk i vijne as tek thembra.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim