Eksperimenti interesant: Edhe delet e njohin Obamën (VIDEO)

November 9, 2017 14:20

Eksperimenti interesant: Edhe delet e njohin Obamën (VIDEO)

Një eksperiment interesant është bërë nga studiuesit në Universitetin e Kembrixhit, me disa dele.

Delet kanë demonstruar aftësi për të njohur fytyrat e njohura njerëzore, sipas studimit.

Studiuesit e Universitetit të Kembrixhit trajnuan delet për të identifikuar fytyrat e aktorëve Jake Gyllenhaal dhe Emma Watson, ish-Presidentit të SHBA Barak Obama dhe spikeres së lajmeve të BBC Fiona Bruce.

Pas stërvitjes, delet  zgjodhën fotot e fytyrave të njohura mbi ato të panjohura më shpesh.

Kjo tregon se delet kanë aftësi të ngjashme  me primatët që të njohin fytyrat.

November 9, 2017 14:20
Komento

1 Koment

  1. Plaku Xhuxhumaku November 9, 15:01

    Titulli duhet “Delet njohin edhe Obamen, pas stervitjes”. Ashtu si e vini ju titullin duket sikur edhe delet e njohin Obamen (meqe ka qene president psh). Po e dhisni gjuhen shqipe dale nga dale. Keshtu si e perdorni ju gjuhen jo vetem tregoni qe jeni analfabete funksionale, por kontribuoni fuqishem qe ne Shqiperi te rritet nje brez i debilizuar ngaqe nuk di as gjuhen e vet.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*