Ekspertët e inteligjencës mahniten nga 9-vjeçari shqiptar: Të kalojë direkt në klasën e 8

March 16, 2018 17:52

Ekspertët e inteligjencës mahniten nga 9-vjeçari shqiptar: Të kalojë direkt në klasën e 8

 

Nëse përgjithësisht janë mësuesit që vënë në siklet nxënësit me pyetjet e vështira, me djaloshin 9-vjeçar nga Kosova ndodh e kundërta.

Andin Shalës nga Barileva detyrat e shtëpisë i duken përherë të lehta. Madje, mësimet në shkollë nuk i mjaftojnë dhe përherë kërkon informacione të tjera.

E pyetur nga Tribuna Channel, një mësuese e tij shprehet se ndonjëherë vendoset në siklet nga pyetjet e befta dhe të vështira të Andinit, kryesisht mbi astronominë.

Ai ndodhet aktualisht në klasën e katërt, një vit më parë kreu testin e inteligjencës dhe ekspertët vërejtën IQ 125. Psikologët sugjeruan që fëmija duhet të kalonte menjëherë në klasën e tetë, por një gjë e tillë i frikësoi prindërit, të cilët nuk pranuan.

“Më pëlqen astronomia. Kohën e lirë e kaloj duke lexuar libra, që më çojnë në një botë tjetër”, thotë Andini për Tribuna Channel.

Padyshim inteligjenca e zhvilluar i mundëson djaloshit të zgjidhë në pak sekonda ushtrime që shokët s’ia kanë idenë dhe vazhdimisht kërkon literaturë që s’është për moshën e tij./Anabel

l.h/ dita

March 16, 2018 17:52
Komento

2 Komente

 1. Artan Dashi March 16, 18:45

  Djaloshi ka nje strukture inteligjente qe vjen si pasoje e aftesise se larte llogaritese dhe kujteses vizuale. Une propozoj jetesen e tij normale, dmth shkolla duhet kryer normalisht, por duhet t’i financohet nga shteti kompjutera dhe librat qe desheron djaloshi. Djaloshi mund te behet nj Profesionist i shkelqyer por duhet te mbese njeri normal. Zoti e ndihmofte ne kete turme budallenjsh!!

  Reply to this comment
  • GR March 17, 09:33

   Shume dakort. Do ishte shume gjynah ta kthenin djalin e shkrete ne kavie studimi… Madje mua me vjen keq për te edhe për faktin qe mediatizohet kaq shume e nuk e lejojne te jetoje fëmijërinë e tij si gjithe fëmijët e tjere.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*