Ekstradimi i Ballist Morinës në Serbi, Rama kontakton me autoritetet kroate

July 29, 2017 12:31

Ekstradimi i Ballist Morinës në Serbi, Rama kontakton me autoritetet kroate

Kryeministri Edi Rama ka nisur kontaktet me aurotitetet kroate pas vendimit të Gjykatës e Shkallës së Parë në Dubrovnik e cila ka vendosur ekstradimin e Ismail ‘Ballist’ Morinës drejt Serbisë.

Në njoftimin e FSHF-së thuhet se presidenti Armand Duka dhe kryeministri Edi Rama janë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet kroate për zgjidhjen përfundimtare të procesit.

Njoftimi i FSHF:
FSHF vazhdon të ndjekë me shumë intensitet dhe angazhim maksimal procesin për mos ekstradimin e Ismail Morinës drejt Serbisë. Presidenti Armand Duka ka patur një komunikim intensiv me Kryeministrin e vendit Edi Rama për këtë problem. Kreu i Ekzekutivit së bashku me Presidentin e FSHF kanë marrë kontakt të vazhdueshëm edhe me autoritetet kroate për zgjidhjen përfundimtare të procesit. Gjatë gjithë mbrëmjes së djeshme dhe paradites së sotme, por edhe në vijim jane parë të gjitha mundësitë dhe hapësirat ligjore për të mbrojtur një cështje të tillë.

July 29, 2017 12:31
Komento

15 Komente

 1. jetimet e 21 Janarit July 29, 12:48

  OR TI KRYETAR I FEDERATES SE INJORANCES!
  Para se te kontaktosh per nje te semure psiqik jo me shoqatat e mjekeve pa kufi po me qeverri kontakto me tere shtetet e botes per mijera gra e femije shqipetare qe traktohen si skllever 27 vjet te shitur per tu proostituar per tu perdhunuar nga skllavopronaret BE NA ME-Berisha Nano Meta qe ish shqipetaret i konsideruan si kafshe nderzimi per te òryre koqet te huajt…..PALAÇO!

  Reply to this comment
  • Komentues456 July 29, 21:17

   Koment me vend. I ke rene gozhdes ne koke.
   Sidoqofte ne kete rast serbia eshte mese e qarte qe nuk do ta denonte sic duhej por do ta bente eksemplar (“per te ruajtur fytyren”)

   Reply to this comment
 2. lili July 29, 13:18

  Mbas vendimit te gjykates, iu dull gjumi ketyre pushtetareve tone?
  Ku jetojne keta?
  Vetem si qytetar i thjesht ky shqiptar jashte Atdheut do te duje me pas mbrotjen e shtetit shqiptar , e jo me si simbol !

  Reply to this comment
 3. A July 29, 13:28

  Ka 27 vjet qe per shqiptaret jashte atdheut kudo qe ndodhen neper bote nga politika dhe qeveria shqiptare nuk kujdesohet asnjeri, vetem i shikojne si burime financiare dhe te ardhurash.
  Kush te kujdesohen politikan mafioz te tipit SALI BERISHA, FATOS NANO, ILIR META, LULEZIM BASHA apo ky dermeni i fundit te kazanit EDI RAMA.
  Gjithandej po tallin koqet me shqiptaret sepse edhe nje pjese e tyre jane edhe koqe nga trute se kujtojne duke bere veprime perverse dhe negative te rriten vlerat.
  Ne kete rast Ballist Morines duhet ti jepet perkrahja maksimale nga Qeveria e Shqiperise dhe te nderhyje me force. Kroatet mos te bejne veprime qe nuk ju takojne me shqiptaret sepse kroatet nuk kane patur marredhenie te mirat me serbet. Shqiptaret qe kane jetuar ne Kroaci kane qene ne krah te popullit kroat. Tung.

  Reply to this comment
 4. Claus July 29, 14:36

  Ja si e hengri Morina.
  Dhe cudia eshte se tegjithe keta bejne te pafajshmin dhe te revoltuarin.

  Morina u be vetem mish per top nga keta zullumqare qe planet i kishin pregatitur qe ne Tirane me ne krye Olsi Ramen. Te gjitha ishin te planifikuara. Olsi Rama ne stadium, Blendi Fevziu, bashke me reporterin me shqipe te cunguar Shakohoxhen.
  Ishte parapregatitur tere ai teater nacionalist qe per afatshkurter futi ne kurth Serbine por per afatgjate rane vete brenda.

  Vala e “patriotizmit” kaloi dhe tani hajde te gjejme nje fajtor, i cili doli duke u ndjekur kemba-kembes kudo qe shkon.

  Muhabete shqiposh hesapi qe ne momentin kur rrugedalje nuk gjen, gjejne nje koke turku duke bere per vete te moralshmin dhe parimorin.

  Reply to this comment
  • arbereshi July 29, 20:26

   Kjo eshte nje teme te cilen do ta zgjidhi Claus I ngarkuar nga Janulla por jo si muhabete shqiposh por si llafe pazari greke per bashkefshataret e pules nje javore per mish ne pularite e Janulles

   Reply to this comment
  • Moloso July 30, 00:45

   Claus, fole shum drejt! Ajo që shkruajte eshte e vertet!
   Mijra vajza dhe gra te pafajshme, tutoret mafioz te albanistanit i kane nxjere neper bordellot dhe trotuaret e Europes per prostitucion!
   Shteti “pellazg” i albanistanit nuk eshte interesuar kuren e kures per asnje nga keto vajza!
   Per psikopatin mbetje osmane, Ismail Morina, po interesohet dhe vellai i Olsi Rames dhe “patriot” te tjer “pellazg”!
   Ptu, kriminela!

   Reply to this comment
 5. vasili July 29, 15:11

  Dy fytyresi ordinere e Rames ne diten me diell:
  Ne Shqiperi thote ,qe ekzekutivi,asnjehere nuk duhet te nderhyje,tek gjyqesori,kurse Kroacise,krejt ne te kundert i thote ta beje kete.
  Duke u nisur dhe nga objekti per te cilen nderhyn,kryeministri jone eshte shndrruar ne nje klloun aspak serios.
  Eshte ne vazhdimesi ky pozicion vanitoz dhe fyes,nga ai qe perfaqeson ekzekutivin shqiptar:
  Nxjerre gjoksin me fqinjet deri atje ku nuk mban me,per ti qejfin muhaxhedineve alla sali brenda vendit,bashkuar me temenarat e tij deri ne toke, nje diktatori te Anadollit,duke i bere dhe leshime te tille,qe kane per te lene gjurme monumentale pushtimi aziatik ne te ardhmen e historise se ketij vendi..
  Eshte i paparashikueshme ky kryeminister,ne ate qe kur sillet si reformator i durueshem dhe me vizion dhe kur pozon si nje piktor raja dhe klloun,me timonin ne te kundert te Europes dhe te fqinjesis se mire.

  Reply to this comment
  • Hani mut, qeras qeveria. July 30, 00:15

   Eh mer Vasil muti…na mbyten injorantet bytheshitur. Por so mer idiot, ne nje rast te tille permend si papagall ekzekutivi nuk nderhyn ne gjyqesorin dhe bla bla bla. Ky eshte nje rast i paster i perndjekjes politike i njejte me ate te Haradinajt i arrestuar ne Slloveni, qe me nderhyrjen e politikes u pengua ekstradimi i tij ne Serbi. E njejta gje me arrestimin e Haradinajt ne France. Perseri Serbi hengri mut bashke me plehrat si puna jote apo ndonje shurrtoreje te Janulles letu ne forum. Ehhh me ke replikoj edhe une…

   Reply to this comment
 6. Kamunistu July 29, 16:17

  Megjithese rasti ne fjale mer vemendje me shume per shkak te sensibilitetit dhe interesit qe ngjall ne publik, sesa vete aktit qe ka kryer Morina dhe asaj cka ai eshte vete si individ, eshte gje e mire qe institucionet e shtetit Shqiptar i dalin ne mbrojtje nje shtetasi te tyre! Kjo vemendje ose me sakete gare per te treguar preukopimin e individeve me pushtet, dallohet qarte dhe tek broçkullat e konsirocionit qe komentohen dhe me lart si dhe te permasa politike qe mer ngjarja, kur vete ish kryeministri Berisha si diversionist i kulluar shpik pa pike turpi historira te cilat na i tregon ne nje menyre aq te trash sa te tevije turp nga vetja, kur ben pyetjen: ” Ore ky, i drejtohet vertete nnerezve te zokonshem apo ne mensjen e tij shqiptaret jane ca “lope” pa mendje dhe pa kujtese qe cfaredo du hedhesh per tu ngrene do e pertypin e do e gelltisin!? ”
  Gjithsesi qeveria dhe kushdo institucion qe i gjendet prane nje shqiptari ben nje detyre kombetare aq me teper kur ne kete rast kemi te bejme me nje rast te paster perndjekje e hkmarje nga ana e shtetit serb.

  Reply to this comment
 7. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. July 29, 16:59

  Disa komentues koqe kandari diskutojne dhe marrin “vendime” dhe urdherojne qe me urgjence Qevria Kroate te nderhyje per te shmangur ekstradimin ne Serbi te vetequajtur it Ballist.
  O koqe kandari te prishur, eshte vendim i Gjyqesorit (gjykates) dhe jo i qeverise, jane te ndara punet, nuk ka bythe qeveria qofte edhe kryeministri te diktoje dhe te prishe vendimet e Gjyqesorit te Pavarurr ne Kroaci.
  I dini shtetet e tjera si Albanistani ne kohen e qofte largut Sali Kar-axhic.’
  Po ne Kroaci me falni ne Serbi (se Kroacia gjysmen e popullsise dhe te administrates serbe i ka), cfare kerkonte “Ballisti” duke e ditur qe kishte nje urdher nderkombetar nga Serbia per te kapur e ekstraduar ate ne Serbi, apo shiste pordhe dhe tani t’u mbaje vete ere.
  Ky me gjasme eshte emigrant ne Itali dhe mban me buke familjen, e kruejti por u be me gjak.
  Edi nuk ka fuqi ndaj Gjykatave vampire ne Shqiperi ne te gjitha nivelet, kerkon te beje show me gjyqesorin ne Kroaci.
  Ka edhe ndonje komentues bole si Claus, qe ne kete mesele fut Olsi Ramen, hajde debil hajde.

  Reply to this comment
 8. shoqja July 29, 18:29

  Ta mbeshtesim te gjithe, ate qe ne nje moment dritherime tmerri, beri ate qe me dronin e tij na bashkoi magjishmen me njeri tjetrin..Na dha jete , mos ta leme ne duart e serbit ate qe na kujtoishqiptarizmin,vellahun!
  Asnje koment per te..e arestuan diten e varrimit te te jatit..imagjino..asnje koment kundra tij..Ju lutem mbeshtesni dhe zgjohuni nga plogeshtia…kujtoni momentin e magjishem..dhe ai eshte burg per kete aresye

  Reply to this comment
 9. Zhubsi July 29, 21:06

  Ballisti te shkoje si çeço para drejtesise, nqs ka bere ndonje krim le ta paguaje, kurse Rama ska pune te merret me idjotizmat e ca halabakeve, per tu diskredituar per pazare kalamajsh. Ka disa komentues (injorante te plote) qe presin nga nje person (kryeministri) te merret me ceshtjet personale te njerezve. Ka ikur dita kur i shkruhej shokut Enver per zgjidhje problemesh. Prandaj te nderuar komentuesa injorante, mos u lodhni kot e harxhoni kohen duke shkruar idjotizma. Merruni me hallet tuaja.

  Reply to this comment
 10. hej ju q..ifte kina ç,ju mban pragu, ç'po na beni 27 vjet rresht July 29, 21:44

  nuk kishim ngel te kryente “ballisti” ate akt me koke te vet, se po te ishte ashtu, une, me koken e karit tim do kisha gjete zgjidhje me te mire, per te fut shqiperine ne europe dhe jo ne azi, ku tani timonin e kesaj pune na e mbaka, duka dhe rama . po dhe injorant e shtaze dhe duan te shesin pordh ????

  Reply to this comment
 11. s.g July 29, 22:53

  Po se Rama nuk ndërhyn ata qē në njenën anë e pëlqejnë provokimin ndaj serbëve e në tjetrën anë motrat e tyre pa ndalë i martojnë në Serbi , me Salihin në krye këta malok do e bllokojnë kryeministrinë

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim