Ekstradimi i Nezar Seitit, reagon ministri italian i Drejtësisë

January 31, 2018 19:44

Ekstradimi i Nezar Seitit, reagon ministri italian i Drejtësisë

Ministri i Drejtësisë së Italisë, Andrea Orlando ka reaguar në lidhje me ekstradimin e financierit të Habilajve, Nazer Seitit.

Ai falënderon autoritetet shqiptare për dorëzimin e tij dhe shprehet se ekstradimi respekton Konventën europiane të ekstradimit dhe marrëveshjen dypalëshe mes Tiranës dhe Romës.

Falenderoj autoritetet shqiptare të cilat ju përgjigjen menjëherë, kërkesës për ekstradim të shtetasit shqiptar SEITI Nazer, i kërkuar nga autoritetet gjyqësore italiane në kuadër të një hetimi të rëndësishëm ndaj një organizate kriminale që vepronte në fushën e narkotrafikut, në linjat italo-shqiptare.

Dorëzimi i tij respekton në mënyrë koherente angazhimet ndërkombëtare që detyrojnë autoritetet italiane dhe shqiptare, sipas Konventës europiane të ekstradimit të 13.12.1957 dhe Marrëveshjes dypalëshe të firmosur në Tiranë me 3.12.2007.

Kryerja e dorëzimit, i mundëson autoriteteve italiane ushtrimin e plotë të hetimit dhe të jurisdiksionit mbi faktet e rënda që përbëjnë objektin e hetimit të Prokurorisë së Catania-s, pa paragjykuar zhvillimet e procedimit që paralelisht po kryhet nga pala shqiptare, e cila madje mund të përfitojë nga bashkëpunimi i autoriteteve italiane, në bazë të konventave për ndihmën gjyqësore, që janë në fuqi mes dy vendeve tona”, shprehet Orlando.

o.j. / dita

January 31, 2018 19:44
Komento

8 Komente

 1. demo January 31, 19:51

  Ju po ju merr Greqia detin,ngrini furtune per extradimin e nje trafikanti ne Itali per tu pyetur nga drejtesia italiane,qe eshte 100 here me e drejte se e juaja.Atje do marri hakun dhe po pat ndonje implikim te qeveritareve te larte me kete grup..do t`ju vije me poste.

  Reply to this comment
 2. Arben January 31, 20:22

  Ha ha ha ha.

  Nuk mund te ekstradosh nje person kur e ke te

  pandehur ne vendin tend.

  Te mbaroje njehere hesapet me drejtesine Shqipetare

  pastaj mund ti dorezohet drejtesise te nje vendi tjeter.

  Kjo, kuptohet vetem nese do deshmonte sa para i a

  dhene Saje Qorrit.

  Rrofte populli Shqipetar, i gjithi trafikant droge

  Reply to this comment
 3. keshtu ndodh January 31, 20:23

  Mire po jane dakort Ali-beu dhe Mona me Lulin? Prandaj ruhuni se keta dhe qeverine italiane mund ta rrezojne; te bejne gjemen keta: te hane m… e te lene bythen.

  Reply to this comment
 4. Arrestoni sali brrishen dhe nisenjani Hage-s zoterinj te BE-se January 31, 20:55

  Hapni Dosjen e celules terroriste te pd-se ,
  men kry sali shpellarin .

  Perse nuk i Arreston Europa kta Terroriste Islamike ne Shqiperi ,por i lejon te degradojne me shume Shqiperine ,ne te njejten kohe kur i kerkojn Shtetit Shqiptare te luftoje korrupsionin dhe kriminalitetin ?!
  Si arrestuan kriminelet e serbise e kroacise
  ashtu te arrestojne edhe salih brrihsen & Co .

  Reply to this comment
 5. john January 31, 21:43

  me drejtesine shqiptare !!!
  ça bere mire……

  Reply to this comment
 6. Bujar January 31, 21:45

  me drejtesine shqiptare !!!
  ça bere mire……

  Reply to this comment
 7. sopiqoti January 31, 22:31

  MMas kesaj deklarate “..llafolloget..” te tipit Halimi,/Alibeaj,/ te gjejne vrime ku te futen per injorancen e tyre.Politikan llafazan.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*