Ekstremistët grekë ulin flamurin kuq e zi në Delvinë dhe ngrenë atë të Vorio Epirit

May 16, 2017 18:41

Ekstremistët grekë ulin flamurin kuq e zi në Delvinë dhe ngrenë atë të Vorio Epirit

Të dielën në fshatin Kranë të Delvinës përfaqësues të organizatave ekstremiste-terroriste të Greqisë detyruan nxënësit dhe hoqën flamurin shqiptar duke vendosur flamurin e Greqisë dhe të aneksimit të jugut të Shqipërisë.

Ky denoncim vjen nga studiuesi Arben Llalla, i cili ka publikuar edhe fotot e rastit të fjalë në faqen e tij në “Facebook”. Ai shkruan se pjesë e personave që ngritën flamurin grek ishte edhe poeti dhe shkrimtari i dënuar në vitin 1994 për terrorizëm Vangjel Papakristo.

Vangjel Papakristo

Vangjel Papakristo

Aktiviteti sipas studiuesit Llalla ishte bërë për të kujtuar terroristin grek Thimio Lolis i cili ka kryer masakra në jugun e Shqipërisë.

“Të dielën në fshatin Kranë të Delvinës përfaqësues të organizatave ekstremiste-terroriste të Greqisë si Agimi i Artë, SFEVA, PSIVA, ES1914, në shoqërinë e poetit dhe shkrimtarit i dënuar në vitin 1994 për terrorizëm Vangjel Papakristo dhe të mësueses Marina Kaisi e cila detyrojë nxënësit e saj dhe hoqën flamurin shqiptar duke vendosur flamurin e Greqisë dhe të Aneksimit të jugut të Shqipërisë. Ata përkujtuan terroristin grek Thimio Lolis i cili në vitin 1914 kreu masakra në jugun e Shqipërisë, dhe më 1944 mori pjesë me Zervën në masakrat në Çamëri.
Të dielën ka shoqëruar në brezin kufitar rreth 20 paraushtarak ekstremistë grekë. Çfarë po ndodh në Jugun e Shqipërisë?”, shkruan Llalla.

Delvine greket

May 16, 2017 18:41
Komento

18 Komente

 1. mos guxoi njeri te tregohet me patriot se une . May 16, 19:00

  flamurin grek, t’a puthin gjithe shqiptaret e vertete, ndersa ate turk, bile dhe shume te tjetre “perendimor” t’i perdorin per te fshire koqet

  Reply to this comment
  • lelegu May 17, 00:58

   Shqiptaret e vertete do puthin motren tende ne radhe te pare.

   Reply to this comment
  • Bler May 17, 09:46

   Flamuri Grek dhe vetemri grek jon Fallc. Është pjell fallcifikume që ende ska mbush 200 vjet.
   Ta pshurrsha flamurin grek edhe ty me të zbashku.

   Reply to this comment
 2. fshatari pafshat May 16, 19:08

  Eh popull, o popull
  Sa bythe te madhe ti ke
  Po edhe te vogel ta kishe
  Prape popull do te ishe.

  Prandaj therret Lulzim Basha
  Ti veshim popullit breke te trasha
  Ne syte e botes
  T’ia ruajme nderin
  Me lezet t’ia fusim derrin.

  Reply to this comment
 3. vlora.vlora May 16, 19:22

  po kur s ka shtet c te besh, se keta nje pordhe duan dhe ikin nga frika

  Reply to this comment
 4. moni May 16, 19:31

  Zoti Arben Llalla ,me nje lule nuk cele pranvera.Shqiperia po shpartallohet nga te gjitha anet.Ne verri femrat shqiptare ua cojne serbeve per nuse,ne juge po greqizohet cdo gje.Kjo eshte Shqiperia e sotme ,ajo e nesermja?Ne vende qe nje denoncim te tille ta beje shteti ,detyrohet ta beje nje patriot i deshmuar…

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic May 16, 20:06

  Ti vetem patriot nuk je pore nje gje po te them dhe mbaje vathe ne veshe.
  Shqiptgaret do te ngen flamurin e tyre deri ne Abraki dhe jo me ne Delvin qe Delvina eshte mesi i Shqioperise.
  Keshtu ti faqezi e ke te kote. Shqiperi nuk mposhte asnjeher dhe per pasoje juve do te jeni shume shpej hyzmeqarte tane.!
  Flamuri Perendimore ka me te ta zen fyromen.!

  Reply to this comment
 6. 9 Maj 1945 May 16, 20:21

  Kur mungon macja minjte hedhin valle,po daleni se s’keni pare gje akoma.Shqiptaret dhe Greket jane dy popuj miq por qarqeve ekstremiste greke per fat te keq qeverite shqiptare te ketyre 27 vjeteve u bejne vec fresk sepse kane menduar dhe mendojne vec per interesat personale financiare te tyre duke vrare dhe vjedhur popullin e vet.Gjithesesi eshte fat qe interesat e SH.B.A konvergojne me aspiratat tona sepse po te ishte per klasen tone politike, qe nderon njqind flamuj, Shqiperia me kohe do te shndrohej ne shprehje gjeografike Keshtu qe te shpresojme qe politika gjeostrategjike Amerikane ne Ballkan te mos ndryshoje qe Shqiperia te mos mbete ne dore te kesaj klase politike jopopullore dhe antikombetare

  Reply to this comment
 7. Frank May 16, 20:26

  Nuk e di Historine apo ben si injorant o turk ar ben allah,
  Ai eshte Flamuri i Epirit qe eshte Zone Hellene qe nga Preveza deri ne Llogora.Sorra e zeze me sfond te turqise eshte dhurate nga Ismail bey turku.Nuk mundesh ti nje turk te mbrosh token tone dhe te na mesosh dhe historine e vendit tone,qe kudo eshte hap e Hellenizem.Juve jeni shitur me breke tek turku e keni zanat te vjeter .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 17, 09:40

   o të q****sha robt,jep adresën se vij e mësoj unë historinë tënde!!

   Reply to this comment
  • Altin May 17, 12:54

   Greket i kane shryftezuar shqiptaret per ti qire ne byth dhe per ty qire grate

   Reply to this comment
  • Illyria May 17, 16:19

   Frank ty ma ata shokt e tu gekofila te kisha rjep si capin me lekuren tende kisha maru qizme per pastrus wc je,qka je fsheh pas profilit po ashtu jeni ju grekofilat popull mashtruesish e trathtaresh po zhduku sa me shpejt nga Arberia more parazit grekofil dhe shko me posht athines qe mos te kemi nevoj ta pastrojm dy her token Shqiptare!

   Reply to this comment
 8. Epo kjo pune! May 16, 20:38

  nje fotoalbum dhe kur te takohen qeveritaret me greket, kur te fillojne halete te cirren per idiotesirat tyre, ua hidhni ne tryeze dhe me kete rast nxirrni dhe ca foto te masakres ndaj cameve dhe trasheni zerin me greqirat se dhjaksa jane.

  Reply to this comment
 9. ELIOT May 16, 20:39

  E ka fajin ;;RAMA KOQJA … PER NJE GJE TE TILLE NE GREQIE TE FUSIN NE BURG DHE KY DEBILI JONE FLENE GJUME ….. E KA MENJEN TE VJEDHI IDIOTI … DHE KETO PEDERASE GREKE LE TE SHKOJNE NE GREQIE PO TE DUAN ..PO NE TOKAT TONA TE MOS NGRIHET FLAMURI I PEDERASVE …QE NA SHAJNE CDO MINUTE ..

  Reply to this comment
 10. Llazar May 16, 20:42

  Po shqiptarë a ka më në ato anë…?!?

  Reply to this comment
 11. PER>>>ATDHE!!! May 17, 09:56

  po te isha i pare shteti mishin me gershere kisha per tja prere atyre qe prekin flamurin shqiptare!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*