Ekstremistët mund të sulmonin DokuFest, priten arrestime imamësh

August 12, 2014 09:25

Ekstremistët mund të sulmonin DokuFest, priten arrestime imamësh

Arrestimi i 40 ekstremistëve islamikë në Kosovë ka tërhequr vëmendjen e mediave më të mëdha në botë.

“Kosova nisi një operacion të madh mëngjesin e së hënës kundër militantëve të dyshuar vendas, të cilët kishin luftuar Siri dhe Irak, duke arrestuar të paktën 40 persona dhe konfiskuar armë e eksploziv në dhjetëra vende, njoftojnë autoritetet” , shkruan e përditshmes prestigjioze amerikane “The Wall Street Journal”.

Unë kam autorizuar mbrëmë një operacion të gjerë për të gjetur dhe arrestuar pjesëtarët e dyshuar të grupeve që luftuan në Siri dhe Irak.

Mund të konfirmoj se 40 persona janë arrestuar deri më tani, por janë gjetur edhe eksplozivë, armë dhe materiale të tjera në disa nga 60 lokacionet që janë bastisur gjatë këtij operacioni”, tha kryeministri Hashim Thaçi në një deklaratë për “The Wall Street Journal”.

Thaçi theksoi se një “numër i vogël i të rinjve” janë nxitur të luftojnë si rezultat i propagandës në mediet sociale dhe për shkak të ndikimit të “një numri të vogël imamësh”.

Ai tha se qeveria po punon ngushtë me SHBA-në, Turqinë dhe BE-në për ta menaxhuar problemin.

Gazeta amerikane shkruan se së shpejti mund të kemi edhe arrestime imamësh.

Ndërkohë, ngjarja kulturore që u raportua një ditë më parë se mund të sulmohej nga ekstremistët, dyshohet se është DokuFest.

Ky eveniment është një nga festivalet më të medhenj të filmit në Ballkan.

Në të marrin pjesë artistë të shumtë nga gjithë Ballkani, por dhe Europa.

Dhe, për këtë arsye ekstremistët islamikë dyshohet se donin të bënin ndonjë akt të mundshëm terrorist.

Megjithatë, policia nuk ka konfirmuar asgjë./b.l

August 12, 2014 09:25
Komento

5 Komente

 1. Mark uk August 12, 12:00

  Faji i dyte i madh i Sali Berishes mbas futjes se Shqiperis ne konferencen islamike eshte se i dha naft pak Miloshevicit.Ai e dinte se cfar meritojn nje pjes e msdhe e tyre.

  Reply to this comment
 2. Naerofsh sali berisha mbreti shqiperis. August 12, 17:14

  O mark uka kanceri.o serb.

  Reply to this comment
 3. beni August 12, 22:03

  Uroj qe kosova (gjykatat, policia dhe shteti i kosoves) ti djegi me benzine keto qelbaniker qe nuk punojne asnje Minute por derdellisin per fene gjithe diten dhe biles jane edhe kriminele dhe i ka mbetur ora akoma ne shekullin 1. Na turperuan qente. po i bejne qejfin serbit perdite…digjini te gjalle sepse e meritojne.

  Reply to this comment
 4. Veterani August 13, 13:11

  Te arrestuarit,pavarsishte rrethanave qe I kane detyruar te marrin pjese ne ate lufte,le te denohen sipas ligjit,por te kete edhe meshire. Po organizatoret ,qofshin keta edhe imam ,tu rruhet mjekra e te burgosen me deninn te perjetshem ! Nuk patem faj ne qe ua rruam mjekren ne ate kohe ,po e meritonin ………

  Reply to this comment
 5. Analisti-Zvicer. August 14, 11:51

  hiq ma mire nuk eshte situata ne shqiperi ,ku kalifati islamik po avancon deri te kushtetuta me shehirat ekzekutues.
  .made in kopilat osman turq salih-rame turkistanet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*