Elbasan, protestë për mbrojtjen e mjedisit

Redaksia Online July 8, 2013 10:59

Elbasan, protestë për mbrojtjen e mjedisit

Niveli i lartë i ndotjes dhe tymrat kancerogjene që dalin nga fabrikat në zonën e ish-metalurgjikut janë shqetësim për qytetarët elbasanas. Një grup banorësh i janë bashkuar sot shoqatës “Reago” në një protestë qytetare për një mjedis të pastër me moton “Stop ndotjes kancerogjene”.

Si vend proteste është zgjedhur sheshi para uzinës së shoqërisë “Kurum”, e cila sipas protestuesve nuk kanë vendosur filtrat e nevojshëm për të penguar emetimin e gazrave të dëmshme për shëndetin. Qytetarët kanë kërkuar ndërhyrjen e autoriteteve shtetërore për t’i dhënë zgjidhje problemit që hasin përditë.

Niveli i lartë i ndotjes në Elbasan është ngritur si shqetësim shpesh nga ambientalistët, të cilët kanë konstatuar se kompanitë nuk vendosin filtrat mbrojtës, për shkak të kostos së lartë, duke rrezikuar shëndetin e qytetarëve.

Foto nga Julian Hoxha

Foto nga Julian Hoxha

Redaksia Online July 8, 2013 10:59
Komento

2 Komente

 1. TIGER July 8, 11:16

  Plehrat e KURUM duhen nxjerre prej zhelesh jashte. Kuptohet pervec Shqiperise asnje vend tjeter ne Ballkan nuk i pranon te punojne ne ato kushte

  Reply to this comment
 2. tarrasi July 8, 20:22

  Kjo eshte Shqiperia Europiane e Saliut!!!

  Turqit marrin leket ne marrim kancerin!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim