Emërimet e mësuesve në Lushnje, Qeveria: Akuzat e PD, fabrikime për të hedhur baltë mbi reformat

November 4, 2015 20:35

Emërimet e mësuesve në Lushnje, Qeveria: Akuzat e PD, fabrikime për të hedhur baltë mbi reformat

Qeveria ka hedhur poshtë sot pretendimet e Partisë Demokratike për emërimet e mësuesve ne Lushnje.

Dega e Partisë Demokratike në Lushnje, në një deklaratë ka pretenduar se mësuesit e këtij rrethi janë emëruar nëpërmjet propozimeve të bëra nga deputetë apo anëtarë të mazhorancës qeverisëse.

Ndërsa, qeveria, nëpërmjet portalit “Transparenca.al” ka theksuar se, “akuza në fjalë është një tjetër fabrikim që tenton të hedhë baltë mbi reformat e suksesshme në arsim të ndërmarra nga kjo qeveri. Lista e pretenduar nga Partia Demokratike nuk ekziston, ajo mund të prodhohet lehtësisht nga çdo përdorues interneti”.

“Të gjithë ata që janë të interesuar për mënyrën se si punësohen mësuesit në ciklet e ndryshme arsimore, mund të vizitojnë portalin “Mësues për Shqipërinë” në adresën http://mesues.arsimi.gov.al/ ku do të gjejnë të gjitha kriteret, procesin konkurrues, rezultatet, vendet e lira të punës dhe listën e pritjes së atyre që dëshirojnë të punësohen. Të gjithë personat e kualifikuar që kërkojnë të punësohen në arsim, marrin pjesë në një konkurs kombëtar dhe më pas punësohen në bazë të meritës dhe renditjes në konkurrim. Përveç atyre që janë punësuar tashmë, është krijuar një listë pritje dhe sa herë hapet një vend i ri pune apo lirohet një vend ekzistues, mësuesi që punësohet përzgjidhet automatikisht nga lista e pritjes, në bazë të pikëve të marra”, ka theksuar qeveria.

Sipas qeverisë, “Kjo metodë transparente dhe bazuar tërësisht në meritë nuk lë asnjë hapësirë për të abuzuar me punësimet në sistemin arsimor”.

November 4, 2015 20:35
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*