Emetimi i gazrave nga makinat, Tirana dhe Elbasani me ndotje alarmante

October 14, 2018 16:14

Emetimi i gazrave nga makinat, Tirana dhe Elbasani me ndotje alarmante

Tirana, Korça dhe Elbasani mbeten qytetet me ndotjen më të madhe të ajrit. Por ndryshe nga dy qytetet e tjera, Korça paraqet ndotje të ajrit vetëm gjatë periudhës së vjeshtës dhe dimrit, kur banorët përdorin dru për ngrohje. Sipas të dhënave nga Agjencia Kombëtare e Mjedisit, ka një tejkalim të normës vjetore të Bashkimit Evropian në dy stacionet e vendosura në kryeqytet për matjen e ndotjes, raporton Tv Klan.

Tek zona pranë Bashkisë, niveli i grimcave të pluhurit ka një tejkalim të normës me 56%, ndërsa ajo e vendosur pranë Agjencisë Kombëtare të Mjedisit me 30%. Për specialistët e mjedisit, burimi kryesor i ndotjes mbetet emetimi i gazrave nga automjetet.

“Ndotja e ajrit kalon normat e Bashkimit Europian. Ndotja e ajrit vjen kryesisht nga transporti dhe është në masën 50 % ose diçka më shumë. Zgjidhja themelore ka të bëjë me numrin e makinave, në Tiranë numri i makinave për km2 është më i madh se Amsterdami apo Berlini. Në Tiranë është 3 mijë ose më tepër për km/katror. Dendësia e popullsisë është në korelacion të drejtë me ndotjen, sa më e madhe popullsia aq më e madhe ndotja”, thotë specialisti Lavdosh Feruni.

Në vendin tonë janë në qarkullim 557 mijë automjete, nga këto vetëm në qarkun e Tiranës janë 205 mijë, ndërsa në Elbasan 36950 automjete. Por cila është  zgjidhja për uljen e nivelit të ndotjes?

“Këtu ka disa elementë që mund të përmirësohet situata në aspektin e cilësisë së karburantit, makinave të vjetrave, por këto nuk janë themelore, janë margjinale. Se sa më i madh numri i makinave, edhe ndotja është më e madhe për arsye sepse zvogëlohet shpejtësia e qarkullimit. Reduktimi kryeosr i ndotjes vjen nga politikat për qytetet pa makina dhe ne duhet të inkurajojmë këtë gjë, në Shqipëri po bëhet diçka”.

Mbi 7 milionë njerëz në vit  humbin jetën nga ndotja e ajrit. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, shkarkimit të automjeteve të lehta dhe metodat tradicionale të gatimit, janë dy nga shkaktarët kryesorë të ndotjes në më shumë se 4300 qytete në 108 shtete.

v.l/ Dita

October 14, 2018 16:14
Komento

8 Komente

 1. Cfar Pamje Madheshtore kjo e kryeqytetit tone October 14, 18:19

  Wow …!

  Je i mrekullushem Atdheu im !

  Cfar Statuje Gjigande e Horit Komebtare ,qe i jep ate hije madheshtore kryeqytetit Shqiptare …

  Reply to this comment
 2. SS October 14, 19:51

  Pamjen madheshtore e ke andej nga ke dale …o bajge e lene nga turku

  Reply to this comment
 3. Adih October 14, 19:52

  Ndotja vjen nga karburanti ,dhe jo nga makinat e vjetra . Edhe ne perendim ka makina te vjetra dhe ,nuk te denon as edhe nje ligj . Por doja te them ,se karburanti ne shqiperi eshte komplet i pa perpunuar ,dhe fatkeqesisht ,dhe ironikisht eshte se te gjitheve ,politikaneve te rrangjeve te larta , ,si PS ,si PD e LSI i vjen karburanti i paster nga rafineria ne Wiene Austri . Dhe per ironine e fatit ,keta jane kundershtare politike ,per Xhizelat e Babalet ??,por as edhe nje nga keta Katovicare , nuk e permend kete gje te tille ,ku eshte Palla nga Librazhdi ,ose kone Brace , qe nuk e permendin ,ku kane qe furnizohen me tollona ,ne pikat e tyre sekrete ,dhe ska as edhe njeri tjeter shanc te furnizohet ,me karburant special sot e 25 vite te shkuara ??. . Mjaft u tallet me kete popull,dhe lereni rehat Babalet dhe xhizelat , se jeni bere legene ne sy te popullit.dhe po e vdisni me kancer kete popull.

  SQAROI SHQIPTARET O BALLA dhe ti o BRACE ,behuni te pakten nje here ” BURRA ” ,ne qofte se mbani vehten si te tille ??, Nuk i ha me populli Shqiptar teatrot e majmunave tuaj ,qe i servirni kokpalareve ??!!

  Reply to this comment
 4. Nje shqiptar October 15, 09:33

  Tirana me ajrin e ndotur po mbyt banoret e saj. Mjafton te shkoni ne spitalet dhe te merrrni numrin gjithnje ne rritje e te semureve pashprese me leucemi apo kancerin ne gjak, me kancer ne mushkeri si pasoja direkte te benzenit ne gazin e makinave qe ndyjne ajrin e Tiranes me karburantet e perziera qe djegin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim