Emigrantët eritreas në Shqipëri, Rama: Nuk mund të rrinim si spektatorë

August 27, 2018 13:03

Emigrantët eritreas në Shqipëri, Rama: Nuk mund të rrinim si spektatorë

Kryeministri Edi Rama ka shpjeguar përse Shqipëria vendosi të merrte nga Italia 20 emigrantë eritreas të bllokuar në det.

Pas takimin informal me kryeministrat e rajonit, Rama deklaroi në një konferencë për shtyp se Shqipëria i mori emigrantët, pasi nuk mund të rrinte si spektatore përpara një shfaqjeje të turpshme.

“Njerëz që janë larguar nga vendi i tyre, u kthyen në të burgosur. Nuk e zgjidhim dot këtë problem, por në pozitën e dikujt që rri e shikon, bëmë atë që mundëm: dhamë ndihmë”, tha më tutje ai.

Sa i takon mbledhjes së udhëheqësve të rajonit, kreu i qeverisë shqiptare theksoi se “Ballkani ka bashkëpunim të mirë politik, por jo ekonomik”.

“Kemi folur për energjinë dhe kemi parë se kemi nivel tjetër të bashkëpunimit politik, por nuk është i shoqëruar me të njëjtin nivel të bashkëpunimit ekonomik. Duhet ecur shumë më shpejt me standardet e ndërveprimit europian në raport me tarifat, kontrollet e burokracitë”, u shpreh Rama.

s.a/dita

August 27, 2018 13:03
Komento

25 Komente

 1. mirel August 27, 13:15

  ik mer plere, paske marre rolin e shpetimtarit, kur shqiptaret per vete po ikin nga syte kembet

  Reply to this comment
 2. info analitike August 27, 13:20

  O kriepsiko ti thua nuk mund te rrinim spektatore ndersa cuni i Sules thote se Italia u kerkoi ndihme. Ndajeni kush prej jush genjen! Natyrisht mos prite qe keto pietje te ti bejne bedrinjte e partise.

  Reply to this comment
  • ???!!! August 27, 16:56

   Nje bravo e madhe KM dhe nje turp per te gjithe palo komentuesit raciste qe flasin me delirin e te cmendurve.

   Reply to this comment
   • info analitike August 27, 17:35

    ia gjete pergjigjen tre pikepyetjeve ti apo akoma? Pyt mer daj kriepsikon se ta zgjidh ai cdo dyshim.se e ke me nje pavion me ty tek 17.

    Reply to this comment
    • ???!!! August 27, 19:07

     O palaco i blogut. su ngope duke ngrene mut o qelbesire vicidoliste. Ha persheshin toksik te SHQUPIT dhe leshom diarrene tende te qelbur neper blogje. Do vdesesh duke anatemuar blogjeve o semundje e pasherueshme tifo e anusit.

     Reply to this comment
     • info analitike August 27, 21:01

      hahahaha kujdes tensionin se do na njelesh m’dore ene ti!

 3. Kris 1 August 27, 14:18

  Enderra e tyre eshte te shkojne ne europe dhe jo ne Babru ku do tu thote Edvini miremengjez

  Reply to this comment
 4. Ergys August 27, 14:31

  Nuk mund te rrije spektator.Ne fakt u bere aktor….komik.

  Reply to this comment
  • Njeri August 27, 17:58

   Komentuesit ne keto gazeta nuk jane shqiptare. Shqiptaret jane nga popujt me humanitare qe gjithmone kane ndihmuar. Me siguri eshte i njejti komentues me emra te ndryshem qe shkruan gjera kaq ekstreme dhe te panjerezishme.
   Bravo Rama! Jeta e njeriut eshte e shenjte. Ne rradhe te pare jemi njerez.

   Reply to this comment
 5. Dash Pacja August 27, 14:55

  E mre info analpublike nuk e paskom dit qe paske eksluzivitetin me i drejtu pytje k/ministrit!

  Reply to this comment
  • info analitike August 27, 17:38

   Aaaa po kaq shume t’paska njel hatri ty mer daj qe te zuna gafil tyj shkru budalliqe?
   Eh c’na ka gjet me keta karafilet qe nuk kane guxim te dalin me te njejten nofke po fshihen pas tastieres si me qene fustan grash.
   Mos u merzit se budalliku jot nuk ka ilac, as daj Ceni nuk ka care i bo!

   Reply to this comment
   • Laert August 27, 19:11

    infoplehu, infokanali, alias anali, info kurva. Je felliqsira e blogut. Ti, mark uku, intektualoqja jeni pasqyre e surratit te percudnuar te organizates talebane PeDe ose PIDH(partia idealeve te dhjetorit)

    Reply to this comment
 6. Fatmiri August 27, 15:38

  “…Edhe Italia nuk na la neve ne mes te detit.” Keni harruar Kryeminister Rama ; Italia i ka mbytur jo pak por 87 veta ne mes te detit , pavaresisht se nji pjese nga keta emigrante Shqiptare te anijes”Kateri i Rades” a si e kishte emrin se nuk me kujtohet mire rastesisht shpetuan Ajo anije u godit nga anija luftarake Italiane “Sibilia” dhe qe te afermit e atyre qe u mbyten vazhdojne edhe sot gjyqet per demshperblimet qe shteti Italian me lloi-lloi dredhirash nuk po i paguan! Emigrantet Shqiptare te fillimviteve “90 Italia i mbylli neper atadiume dhe u hidhte buke nga helikopteri , duke i trajtuar me keq se kafshet ! Shikoni xhirimet e atyre viteve qe tronditen boten dhe per te cilat Italia nuk kerkoi kurre falje! Gjerat duhen thene ashtu sic kane ndodhur dhe jo te zbukurohen sipas konjukturave politike!

  Reply to this comment
 7. Fatmiri August 27, 15:40

  “…Edhe Italia nuk na la neve ne mes te detit.” Keni harruar Kryeminister Rama!; Italia i ka mbytur jo pak por 87 veta ne mes te detit , pavaresisht se nji pjese nga keta emigrante Shqiptare te anijes”Kateri i Rades” a si e kishte emrin se nuk me kujtohet mire rastesisht shpetuan Ajo anije u godit nga anija luftarake Italiane “Sibilia” dhe qe te afermit e atyre qe u mbyten vazhdojne edhe sot gjyqet per demshperblimet qe shteti Italian me lloi-lloi dredhirash nuk po i paguan! Emigrantet Shqiptare te fillimviteve “90 Italia i mbylli neper atadiume dhe u hidhte buke nga helikopteri , duke i trajtuar me keq se kafshet ! Shikoni xhirimet e atyre viteve qe tronditen boten dhe per te cilat Italia nuk kerkoi kurre falje! Gjerat duhen thene ashtu sic kane ndodhur dhe jo te zbukurohen sipas konjukturave politike!

  Reply to this comment
 8. Albania August 27, 15:56

  Il or idiot shqiptaret Kane care me forcat e veta si ndihmove ad ti sì shtet dhe as vendet ku Kane shkuar jemi ne si popull qe dime te integrohemi atje ku shojme o pallosh

  Reply to this comment
 9. Fat man August 27, 16:00

  Ti spektator ke qene dhe je ore hale.
  Nuk te kemi zgjedhur Kryeminister per te zgjidhur hallet e Afrikes … te Eritres, Somalise etj etj, por shiko autokollonen me te RINJi te shqiptareve qe duan te largohen nje ore e me pare nga vendi i tyre, jane pa te ardhme, ore i droguaar, qelbo.

  Reply to this comment
 10. dhe mos degjo kriminelet, qe thone; dashke te hashpa "punu" . August 27, 17:36

  degjo; i pa moralshem . ke lene pa buke njerez pa asnje te ardhur ekonomike . t’a marin vesh te gjithe; ky sistem ka ne platformen e vete politike, mbrojtjen sociale te individit pa te ardhura . eshte kushtetuese . ti ke justifikuar perjashtimin nga perkrahja sociale te njerezve me pretekstin se u ke gjetur ..PUNE dhe kush e refuzon “punen” perjashtohet nga skema ekonomike . po t’a them me kushtetute . nuk me heq ndihmen ekonomike dhe sikur te mos pranoje nje pune shteterore te mire paguar . nuk dua pune . kupton . nuk dua pune . dua perkrahje . dhe pekrahje dmth nje minimum jetik, qe ti qelbesire njelloi si krimineli i te djathes ekstreme sali berisha, e jep shumfish me te vogel . me gjithate une pranoi perkrahjen. s’dua punet qe me ofron ti edhe pse mund te thuash se sjellin te ardhura, shumefishi i perkrahjes, ne leke . kjo e ka nje llogjike . 1- eshte reforme, qe ndau qytetaret ne pronare, biznesmen te pa pune . ky i pa puni, ka te drejten e mbeshtetjes sociale deri sa t’i, t’a shenderrosh ne pronar ose biznesmen . kuptove pronare ose biznezmene . ose perkrahje te perjeteshme sociale, pa guxuar bir ..kurve t’ja heq ne rast se nuk i jep prone (nga pasuria natyrore e shtetit) ose t’a kthesh ne biznesmene, po me ato kritere qe ke “licensuar”, biznesmenet e tjere,.. perkundrazi te ngrihet ndihma ekonomike ne nivel dinjitoz – dhe 2-ka njerez qe kane nje aftesi te kufizuar, mendore dhe fizike, qe nuk perfsihen ne kategorite e percaktuara me ligj, si te pa afte, por me gjithe ate s’kane rendiment sa duhet ne pune . kjo per arsye te ndryshme fizike intelektuale dhe shpirterore . keta duan buke . dhe buke sa per te rrojtur, buke nga pasurite natyrore e vendit te vete . jo nga ti, as nga biznesmenet, as nga pronaret, pasi ai vete eshte pronar dhe ka te drejte te ngreje biznese ne atdheun e tij, qe ti per “REFORME” ua dhe nje mase popullate duke lene perkrahjen sociale deri ne nje zgjidhje te dyte , nje pjese tjeter te popullates se qytetareve te ketij vendi . nuk j’a jep ti, as pronari, as biznesmeni . i takon . kuptove i takon me ligj . prandaj kujdes .kujdes dhe ..ki kujdes . mund t’ja falim te djathtes, (qe ne kete rast duhet asgjesuar) por te majtes…JO,JO,JO,JOO.

  Reply to this comment
 11. Hosteni August 27, 18:18

  Nuk ka hapje negociatash pa zbatuar reformen ne drejtesi. Lepiju EU-se sa te duash.

  Reply to this comment
 12. KORÇARI August 27, 21:10

  PO SI O DEBIL , KËTU NDENJI FRANXA ,GJERMANIA SI SPEKTATORË DHE DOLËT JU LOQET SI TË MIRË , LLOGJIKE SEPSE [email protected] HYN NË [email protected]ËN E SHQIPTARËVE DHE JO TUAJËN.
  JU U PAGUHAT NGA MASONËT E RENDIT TË RI BOTËROR PËR TË SHPËRBËRË PËRBËRJEN ETNIKE TË KOMBIT SHQIPTAR.
  JU O PLEHRA KENI RËNË DAKORD PËR STREHIMIN E 600 MIJË REFUGJATËVE , DHE PO E ZBATONI KËTË MARRËVESHJE PAK NGA PAK, 20 NGA ITALIA 400 NGA GJERMANIA 5000 QË HYJNË NGA KUFIRI (200- 300 PERSONA ÇDO DITË , NË TËRËSI TË KUFIRIT GREKO-SHQIPTAR) DHE JA U PLOTËSUAN 600 MIJË REFUGJATË NË NJË SHTET ME 1 MILION E 500 MIJË BANORË AKTUALË , PASI GJYSMA TJETËR JANË REFUGJATË ( 1 MILION NË GREQI, 400 MIJË ITALI DHE 200 -300 MIJË NËPËR EUROPË).
  POR KJO NË FAKT DO TË THOTË SHPËRBËRJE E KOMBIT SHQIPTAR,
  PRANDAJ JU O PLEHRA DHE AI DEBILI BUSHATI MBAJINI NË SHTËPI KËTA “REFUGJATËT”.

  Reply to this comment
 13. ShkoDrani August 27, 21:55

  Fale politikes largshikuese te kryeministrit, shqiptaret marrin rruget, per tu zevendesuar nga fatkeqe afrikane! Te lumte Edvin Gjama.

  Reply to this comment
 14. Lili August 28, 19:09

  Ky spektator eshte vetemper refugjatete shqiptare qe po marrin rruget e botes sepse vendi i tyre e ky kryeminister nuk o yesin per ta e per varferine e tyre,po shenzojne vetem per mobile 40 millions nga buxheti

  Reply to this comment
 15. Ten siaopin August 28, 19:21

  Kjo eshte me i mat pulsin shqiptareve ky ka ndermend dhe do te marri prap por harron se po’ ha fut vetes prit pak sa te bojne ndonje perdhumim dhe shife ti Ca’ do te bejne shqiptaret ti nuk je i zoti ti japesh asistence shqiptareve o pallosh nuk je gjermania ti si shtet o psiko i gjate arrogant

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*