Emigrantët, pjesa më kërkuese e shoqërisë

March 11, 2013 10:31

Emigrantët, pjesa më kërkuese e shoqërisë

Klasa politike shqiptare dhe institucionet shtetërore pak mendojnë e pak kujtohen për emigrantët anë e mbanë botës. Vetëm kur ne zhvillojmë zgjedhjet e përgjithshme apo vendore, vërshojnë liderët e partive nepër qytete të ndryshme të Ballkanit, Europës, e deri në kontinentin amerikan, për t’u takuar e premtuar.

Por emigrantët në emigracion, ku jetojnë e punojnë janë organizuar tashmë në grupime politike apo shoqata, ndarë në dy fronte politike, të djathtë dhe të djathtë, e pak syresh të qendrës.

Nga përvoja e deritanisheme,çdo force politike, e djathtë apo e mate,me të marrë pushtetin,emigrantëve ua kanë kthyer kurrizin dhe premtimet kanë rënë në vesh të shurdhër. Mos harrojmë që ata janë pjesa më vitale e shoqërisë sepse pikërisht dëshira dhe vullneti për të arritur më shumë nga sa ofron Shqipëria, I ka bërë të marrin rrugën e mërgimit.

 

Email nga adresa: [email protected]

March 11, 2013 10:31
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*