Salvini: Stop të gjitha anijeve ndërkombëtare në portet italiane

July 8, 2018 22:05

Salvini: Stop të gjitha anijeve ndërkombëtare në portet italiane

Një tjetër masë shtrënguese do të ndërmerret për bllokimin e fluksit të emigrantëve klandestinë që mbërrijnë çdo ditë nga Afrika në Itali.

Ministri i Brendshëm i vendit fqinj, pas mbylljes së porteve italiane për anijet e organizatave humanitare të impenjuara në operacionet e kërkim-shpëtimit të emigrantëve në Mesdhe, ka vendosur mbylljen e porteve edhe për anijet e misioneve ndërkombëtare.

Salvini tha të dielën se Italia do të kërkojë në samitin e ministrave të Brendshëm të BE-së mbylljen e porteve për anijet e të gjitha misioneve ndërkombëtare që aktualisht operojnë në Mesdhe.

Qeveritë italiane të 5 viteve të fundit kanë firmosur marrëveshje me Bashkimin Europian që lejon që të gjitha anijet e misioneve ndërkombëtare të zbarkojnë  emigrantë në Itali. Por me qeverinë e re gjërat do të ndryshojnë. Është e papranueshme që të gjitha anijet e misioneve ndërkombëtare në Mesdhe të kërkojnë zbarkimin e emigrantëve në portet italiane”, u shpreh Salvini.

l.h/ dita

July 8, 2018 22:05
Komento

1 Koment

  1. nje shqiptar ne Itali July 9, 12:39

    Dhe ka plotesisht te drejte , eshte bere Italia nje i bardhe kater te zinj ose arabe , u qelb ky vend , i cilesuar si bell’paese , ku ruhen 75% e kryeveprave te trashegimise boterore te njerezimit . Salvini , shpetoni Italine nga islamizmi dhe afrikanet , sa nuk eshte vone .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim