EMERGJENCA / Shqipëria përgatitet për 5 mijë refugjatë sirianë gjatë dimrit

October 4, 2015 20:29

EMERGJENCA / Shqipëria përgatitet për 5 mijë refugjatë sirianë gjatë dimrit

Emigrantët sirianë pritet të ndryshojnë kurs me ardhjen e stinës së dimrit, ku për shkak të motit mendohet se do zgjedhin itinerarin nga Shqipëria në Mali të Zi e më pas në Kroaci.

Sipas burimeve jozyrtare të policisë kufitare në Kakavijë, fluksi pritet në pikun e të ftohtit, kur trashësia e borës në kufirin Greqi-Maqedoni, bëhet e pakalueshme.

Bazuar në këto parashikime, burime në policinë e Gjirokastrës, pohojnë se pritet të nisin përgatitjet për të strehuar mbi 5 mijë refugjatë në ndërtesa shtetërore, kampe apo kontenierë, raporton Ora News.

E gjithë infrastruktura pritëse do të instalohet në zonat e Gjirokastrës dhe kapaciteti maksimal i Shqipërisë është 5 mijë persona.

Vendstrehimet e mundshme për refugjatët sirianë mendohen fusha e aerodromit, kazermat e ish-repartit ushtarak, apo ndërtesa të braktisura.

Një rol të rëndësishëm në fluksin e pritshmë të klandestinëve sirianë, pritet të ketë Drejtoria Antiterror, për të identifikuar elementët e dyshuar terroriste.

Për të shmangur sëmundjet apo epidemitë dhe për të siguruar ushqim dhe veshmbathje, përpos angazhimit të Emergjencave Civile pritet të jenë prezente dhe organizatat humanitare.

October 4, 2015 20:29
Komento

7 Komente

 1. Hurma Arabie. October 5, 00:27

  Qeveri e mangut nga trute, ne kemi lene jevghit dhe gabelet tane pa strehim dhe udhqim e kerkojme te behemi te mire me Perendimin dhe USA. Dergojini te ambasda e Amerikes dhe zgjidhjen t’ja jape kinezi Lu, kush e krijoji luften dhe kete eksod te pergjigjet.

  Reply to this comment
 2. Hurma Arabie. October 5, 00:32

  Qeveria e Ed Bojaxhiut ka boll probleme per te zgjithur, per ata qe e kane votuar, si mashtrues i rendomte qe eshte, nuk ka mbajtuer asnje premtim te bere deri me sot. Te behet referendum dhe te vendosin vete qytetaret mbi te cilet do te bjerre kjo barre e rende. Edit nuk ja ka lene Shqiperine si ciflig Kristaqi, t’a pyesi mire bythen kur te marre vendime, popullit i ka shkuar thika deri ne palce, inatet e Berishes ka per t’i ngrene ky gjatovillo trap.

  Reply to this comment
 3. Preng pjetri October 5, 02:23

  Ne po ngordhim per vete more zoteri. Kemi mbi 50000 famile pa strehe aktualisht. Ndaj stabizoni njerezit tane pastaj te presim funderrinat e botes. Pse kaq e vesgtire qenka te ndalet lufta ne. Siri?! . A harrova kete pune e dine. Amerika dhe. Rusia

  Reply to this comment
 4. Arben October 5, 05:51

  75% JANE TE INDINJUAR NGA KY LAJM.

  ESHTE MINIMUMI QE MUND TE BEJME PER KETA FATKEQ.

  E KEMI MBESHTETUR PA KUSHTE LUFTEN VELLAVRASESE NE SIRI DHE SI PASOJE I PERZUME KETA TE MJERE NGA SHTEPITE E TYRE.

  E BEJME, TI ESHTE MINIMUMI QE MUND T’U JAPIM NJE STREHE GJATE DIMRIT, NE RRUGEN E TYRE PER NE VERI.

  Reply to this comment
  • tomorri mali October 5, 09:07

   Shume e vertete Arben!

   Dhe komentuesve me lart: Keta jane popull, nuk jane funderrina. Kthehuni pak ne fillim te ’90 – shikojini fotot e emigranteve tane – sa te pagdhendur jemi dukur – dhe prape na pranuan!!

   Duhet disi tia kthejme Zotit kete te mire, tani e kemi kete mundesi!

   Reply to this comment
 5. Nio October 5, 10:27

  Shkaku i mos menaxhimit korrekt te kufijeve te Shqiperise , Maqedonise dhe Malit te Zi ka bere qe ne Europe te krijohet nje kaos emigrantesh , te pakontrolluar penalisht … Korrupsioni ne Dogana dhe trafiku i klandestineve jane nje njolle e keqe per Shqiperine … Shqiperise po i shtohen arsyet per to mus u antarsuar ne B.E , ne vend qe t’i shtohen ato arsye per te hapur negociatat drejt antarsimit ne B.E … Ballkani sa po vjen e po krijon shume probleme per Europen , per vendet demokratike … Shqiperia eshte nje vend fare i thjesht per te kryer akte korruptive , trafik droge … eshte nje vend fare i thjeshte per te krijuar “para” ne menyre te paligjshme dhe anti njerezore … Dhe keto para te jashteligjshme sjellin probleme ne vendet Europiane , bankat europiane bejne pastrimin e parave … Njerez me deklarim pasurie te falcifikuara dhe justifikuara qellimisht , hapin biznese , konkurojne padrejtesisht ne tregun Europiane … Keto jane levizje antidemokratike , qe nese nuk kunderveprohet , shoqeria Europiane Perendimore mund te goditet shume rende ne nje te ardhme , brezat e ardhshem do te perballen me situata kritike … Si ne kete rast emigrimi dhe qasja e tepert ne vendet Europiane , gje qe ne te ardhmen do kete nje konkurence te egerr mbijetese , per vende pune … madje ajo i ka dhene shenjat qe tani … emigrantet po justifikohen se luften na e sollet ju , pra Amerika dhe Bashkimi Europiane … Pra arsyet per te ndodhur nje konflikt i hapur ose e fshehte neper Europe midis , rracave , etniciteteve , ideologjive dhe feve , kulturash mund te jete teper i egerr dhe me pasoja … Bashkimi Europiane duhet te marre masa antiemigracioni , antiglobale … Shqiperise eshte afer drejt nje perplasje masash te rrepta , sankionesh nga Bashkimi Europiane …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim