Kallëzimi, 12 fletëthirrje nga SPAK. A do hetohet realisht Sterilizimi?

January 16, 2020 23:11

Kallëzimi, 12 fletëthirrje nga SPAK. A do hetohet realisht Sterilizimi?

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit do të thërrasë 12 persona duke filluar nga e hëna e 20 janarit, të cilët do të pyeten në lidhje me kontratën koncesionare të sterilizimit.

Kontrata u denoncua në SPAK disa ditë më parë nga nisma “Thurje”.

Burime nga SPAK bënë me dije  se pas regjistrimit të këtij kallëzimi janë caktuar dy prokurorë të Njësisë së Korrupsionit në SPAK.

Të njëjta burime sqaruan se fillimisht do të pyeten ata që kanë firmosur kontratën Partneritet-Publik-Privat si dhe përfaqësuesit e kompanisë private, përfituese e këtij partneriteti.

Kallzimi i organizatës në fjalë u krye më 23 dhjetor.

Në prill të vitit që lamë pas, qeveria finalizoi koncesionin e katërt në sektorin e shëndetësisë.

Kontrata koncesionare u firmos në mbledhjen e 24 prillit nga zv.kryeministri Erion Braçe, në mungesë dhe me porosi të kryeministrit Edi Rama.

U dhanë me koncesion edhe 18 laboratorët e analizave mjekësore të vendit, në të njëjtat gjurmë me tre kontratat e tjera të partneritetit publik privat në shëndetësi 1-për kontrollin mjekësor bazë (Check-Up), 2-hemodializën dhe 3-sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale.

Katër koncesionet e shëndetësisë janë parashikuar se do t’u kushtojnë taksapaguesve shqiptarë rreth 40 miliardë lekë [320 milionë dollarë] përgjatë 10 viteve të operimit të tyre.

Koncesionet janë kthyer në simbol të qeverisjes së drejtuar nga kryeministri Edi Rama në 6 vitet e fundit si dhe në burim kritikash nga brenda dhe jashtë vendit për shmangie të konkurrencës dhe paracaktim të fituesve.

Institucione të ndryshme ndërkombëtare, përfshirë Fondin Monetar Ndërkombëtar, Departamentin Amerikan të Shtetit apo Komisionin Europian kanë ngritur pikëpyetje të mëdha mbi format ekstraligjore të ndjekura nga qeveria aktuale për negocimin e kontratave koncesionare në kurriz të taksapaguesve shqiptarë.

Në terren pasojat e tyre po rrezikojnë edhe jetë njerëzish.

Denoncimi dje i një mjeku kirurg (kliko KËTU) risolli në vëmendje koncesionin e sterilizimit   

Artikulli i mëposhtëm është botuar në 24 nëntor 2015 si pjesë e iniciativës “Fuqizimi i Bashkëpunimit mes Shoqërisë Civile dhe Gazetarëve Investigativë” dhe ka për autor gazetarin Elton Qyno.

Një biznesmen i vogël shqiptar nga Peruxhia, pronar i një agjencie ndërmjetësimi dhe një kompanie ndërtimi qëndron pas tenderit të kontestuar me vlerë 100 milionë USD të Ministrisë së Shëndetësisë për sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale dhe sallave të operacionit.

Realisht ai? Apo koperturë?

I pyetur asokohe mbi akuzat se në këtë koncesion një mik i kryeministrit Edi Rama dhe ministrit Beqaj ishte shpallur fitues, Rrapaj tha se: “nuk më interesojnë këto gjëra dhe nuk merret me politikë,” duke shtuar se ky koncesion ka për të qenë “një sukses”.

Për të ka qenë vërtet sukses.

Të dhënat zyrtare tregojnë se koncesioni i sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale, u ka kushtuar taksapaguesve shqiptarë më shumë se 320 milionë lekë vetëm në 10 muajt e parë të operimit.

Në qershor 2016, Rama inspektoi funksionimin e koncesionit të sterilizimit të kompanisë Sani Service dhe e quajti atë “një operacion të jashtëzakonshëm… dhe një tjetër hap me rëndësinë funksion të rilindjes së sistemit shëndetësor”.

Më poshtë, pjesë nga artikulli i botuar 4 vite më pare edhe nga DITA:

 

*****

 

Ilir Rrapaj dhe kryeministri Edi Rama gjatë një takimi në Pallatin e Brigadave në kuadrin e nismës “Thuaji Po Shqipërisë”

Për më shumë se një dekadë, Ilir Rrapaj drejtoi një kompani të vogël ndërtimi me vetëm një të punësuar, të regjistruar në një zonë të qetë rezidenciale në qytetin e Peruxhias të rajonit Umbria në Itali, të cilën e themeloi së bashku me dy të afërm të tij në vitin 2000 me një kapital të vogël prej 1500 eurosh.

Pas fitores së Rilindjes në zgjedhjet e qershorit 2013, emigranti me origjinë nga fshati Rexhepaj i Vlorës u kthye në Shqipëri dhe pas kthimit u pa shpesh në kontakte me kreun e shëndetësisë shqiptare, Ilir Beqaj.

Dy vjet pas rikthimit në atdhe, me anë të një kompanie të regjistruar në Kosovë, Rrapaj është shpallur fituesi kryesor i kontratës koncesionare për Sterilizimin prej 100 milionë dollarësh.

Nëpërmjet kompanisë së tij Investital LLC, e cila ka një kapital prej vetëm 1.000 eurosh dhe është e regjistruar në Prishtinë, Rrapaj zotëron 40 % të aksioneve të një bashkimi kompanish italiane, të cilat fituan këtë tender.

Mbetet e paqartë se çfarë roli luan kompania Invetital Ll.C në konsorcium, duke qenë që ka vetëm 1 të punësuar, kapital minimal dhe zero eksperiencë në fushën e mjekësisë. Investimi i Rrapajt nëpërmjet e Investital Llc për të kontrolluar 40 % të kompanisë me koncesionin 100 milionë dollarësh është vetëm 8 mijë euro – sipas ekstraktit të SaniSerice sh.p.k.

I pyetur nëpërmjet telefonit për marrëdhënien e tij me Ilir Rrapajn, ministri Beqaj në fillim mohoi ta njihte.

Pasi BIRN i dërgoi ministrit disa fotografi ku ai shfaqej me biznesmenin nga Peruxhia, Beqajt iu rifreskua memoria, duke pranuar se “kishte njohje me z.Ilir Rrapaj.”

Rrapaj nga ana tjetër refuzoi t’i komentonte kontaktet e tij me ministrin Beqaj, duke u mjaftuar me pretendimin se procedura e dhënies së koncesionit kishte qenë sipas tij e suksesshme.

Ilir Rrapaj gjatë nje takimi të ministrit Ilir Beaj me ambasadorin Italian në Tiranë dhe kreun e Qarkut të Umbria znj. Catiuscia Marini më 11 dhjetor 2014

Procedura e koncesionit 10 vjeçar me vlerë 9.6 miliardë lekë është hapur në 13 shkurt 2015, me një vendim të ministrit Ilir Beqaj.

Objekti i kontratës së partneritetit publik-privat ka për qëllim ofrimin e setit të personalizuar të instrumenteve kirurgjikalë sterilë, furnizimin me material mjekësor steril njëpërdorimësh në sallat kirurgjikale, trajtimin e mbetjeve me rrezik biologjik dhe dezinfektimin e sallave kirurgjikale dhe ambienteve.

Ky shërbim parashikohet të ofrohet në spitalet universitare dhe rajonale të vendit, apo dhe spitale të tjera, sipas planit të racionalizimit spitalor në Republikën e Shqipërisë.

“Ky koncesion do të trajtohet sipas formulës “Pay and Use” e cila nënkupton se, kompania që do të kryejë shërbimin do të paguhet “për njësi”, që në këtë rast është për çdo ndërhyrje kirurgjikale,” – tha Ministria e Shëndetësisë.

Ministria sqaroi më tej se analiza e situatës ishte kryer pasi kishte mbledhur informacion nëpërmjet një pyetësori dhe kishte arritur në përfundimin që sistemi i menaxhimit, sterilizimit dhe mirëmbajtjes së sallave kirurgjikale apo instrumenteve “kishte probleme serioze”.

Lidhjet midis Ilir Rrapajt dhe Ilir Beqajt

I lindur në vitin 1972, Rrapaj ka emigruar në Itali në vitet 90’ dhe është vendosur në rajonin e Umbrias. Më 17 prill 2000, ai regjistron në Peruxhia kompaninë Ali Pashë Tepelena SAS, një kompani në kategorinë e “artizanatit” me vetëm një të punësuar dhe një kapital prej 3 milionë liretash, të cilat më vonë konvertohen në 1549, 38 euro.

Ilir Rrapaj zotëron 50 % të aksioneve të kompanisë dhe 50 për qind kontrollohen nga i afërmi i tij Mitat Rrapaj, i cili në vitin 2007 ia dhuron ato shtetases Italiane Elisa Bulagna.

Lidhja e Rrapajt me fushën e shëndetësisë është e paqartë, edhe pse ai pretendon të këtë mbaruar studimet për mjekësi.

Megjithatë, më 22 nëntor të vitit 2013, Rrapaj merr pjesë në nismën “Thuaj Po Shqipërisë”, të mbajtur në pallatin e Brigadave në Tiranë.

Fotot të siguruara nga BIRN tregojnë se në këtë konferencë që mblidhte profesionistët shqiptarë të shëndetësisë në vende të ndryshme të botës, Rrapaj përveç ministrit Beqaj ka takuar dhe kryeministrin Edi Rama.

Ilir Rrapaj, më dt. 19 Dhjetor 2013,gjatë vizitës zyrtare të Ministrit të Shëndetësisë Rajonin e Peruxhias, Itali

Mbas konferencës në nëntor të vitit 2013 dhe shpalljes së koncesionit për sterilizimin e seteve dhe sallave kirurgjikale në shkurt të këtij viti, Rrapaj dhe përfaqësues të kompanive të tjera italiane, pjesë të konsorciumit fitues kanë pasur një numër takimesh në Tiranë dhe Itali me ministrin e shëndetësisë Ilir Beqaj.

Në dhjetor të vitit 2013, ministri Beqaj dhe zëvendës ministri i shëndetësisë Klodian Rrjepaj vizitojnë rajonin e Umbrias në Itali me ftesë Qarkut të Umbrias dhe Universitetit Shtetëror të Peruxhias.

Gjatë vizitës, Beqaj nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Peruxhias, po ajo që bie në sy është prezenca e Ilir Rrapajt dhe e ortakëve të tij italianë gjatë takimeve.

Beqaj e viziton disa herë rajonin e Umbrias në vitin 2014. Në dhjetor të këtij viti ai nënshkruan një memorandum bashkëpunimi me Qarkun e Umbrias, ku Rrapaj është gjithashtu prezent në takimet zyrtare, në krah të ministrit Ilir Beqaj.

I kontaktuar nga BIRN, Ilir Rrapaj u shpreh se fitues të koncesionit për setet kirurgjikale ishin shpallur “kompanitë më të mira”.

I pyetur mbi akuzat se në këtë koncesion një mik i kryeministrit Edi Rama dhe ministrit Beqaj ishte shpallur fitues, Rrapaj tha se: “nuk më interesojnë këto gjëra dhe nuk merret me politikë,” duke shtuar se ky koncesion ka për të qenë “një sukses.”

 

*****

Botuar në 24 nëntor 2015. Ribotohet me shkurtime.

Artikulli i plotë mund të lexohet duke klikuar KËTU

Për të njëjtin argument mund të lexohet KËTU

January 16, 2020 23:11
Komento

72 Komente

 1. qytetari thjeshte October 26, 21:01

  E tha mire Rama strategjine e tij: KCK _ kap c’te kapesh!

  Reply to this comment
  • Besi October 27, 07:42

   A i merr ne konsiderate keto fakte kryeprokurorja arta marku ? Ne cdo vend qofte edhe ne afrike prokuroria do kish filluar hetimet. Dhe kjo zonje kerkon te zgjidhet kryeprokurore. Ky do te ishte deshtim i reformes se drejtesise sepse deri me sot ajo ka treguar se eshte e lidhur me politiken

   Reply to this comment
   • Mirela, laborante pa shkolle ne QSUT October 27, 15:56

    O gazet e pjerdhur, po pse nuk thoni kush e fitoi koncesionin e laboratoreve? As me shume e as me pak po vete dhenderi i laboratoreve te QSUT, burri i shefes se laboratoreve, qe ka shire sa ka dash kur ishin ne shtet dhe tani do beje ligjin e do korri sa do I doje bytha edhe si privat. Mos beni gam gam kot, se eshte njeriu juaj dhe ju do dhe e doni fort.

    Reply to this comment
    • A. Tellalli October 28, 07:15

     Ik mi Mirela tarallake. Koncesioni asht aprovue nga vete parlamenti brenda e jashte sallet. Edhe Lulximi ka rane dakord. Madje ene shoqja jeme Albana Vokshi me ka thane se asht gja shume e mire. Ku merr vesh ti mi, injorante e pa shkollueme.

     Reply to this comment
  • mirel October 27, 15:12

   Vetem sa per ide sa kushtojne autklavat, meqe dhiari nga Rexhepaj qenka i zoti ti gjeje, dhe Beqo kurva nuk i gjeka dot:
   https://www.google.com/search?client=firefox-b-1-d&q=Steris+%2F+AMSCO+Century+Sterilizer+V120
   Cmimet variojne nga 5000 dollare deri ne 19 mije dollare.
   Mund te kete dhe me te shtrenjta, supozojme 40 mije dollare. Po ne asnje menyre nuk mund te arrijne vleren dhjetra miliona, jo me qindra miliona qe i ikin shtetit.
   Nje llogari e thjeshte sa spitale publike ka vendi, dhe sa autoklava duhen per cdo spital, prape vlera nuk do e kapi nje 10 milioneshe, euro ose dollare.
   Keta po i vjedhin jo nje e dy milione, por dhjetra e dhjetra milione..

   Reply to this comment
  • besi January 17, 10:44

   gjithcka eshte koppsitur me letra nga hajduti edvin rama me leven e neveritshme ilir beqja. Ehe prokurori kete do thote se keto jane cmimet dhe nese nuk ka pasur cmim tavan atehere e gjithe kjo do te jete nje fluske sapuni se per vjedhje kjo duhet te futej me kohe tek super vjedhjet
   vetem nese tek parametrat e tenderit ka qene i vendour nje cmim tavan dhe ai eshte shkelur atehere ky eshte shkak per fillimin e hetimeve ne te kundert edvini do te vazhdoje te shijoje parate e shqiptareve permes njeres prej vjedhjeve te tij me ppp e mallkuara

   Reply to this comment
  • Dentisti January 17, 19:36

   SPAK-u te marre deshmine e pare te bere nga mjeku kirurg urolog Artan Koni,qe denoncoi i pari me fakte koncesionin korruptiv te sterilizimit!
   Ja denoncimi i tij:
   Artan Koni: “Koncesionet janë shërbime që në përgjithësi nuk i mbulon shteti, ja japin një privati që ka mundësi. Në rastin konkret nuk ndodh kështu sepse sterilizimet bëheshin më përpara, është bërë 50 vite komunizëm, 30 vite tranzicion dhe akoma e kësaj dite bëhet në të njëjtën mënyrë. Nuk kemi një ndryshim të shërbimit të sterilizimit. E vetmja gjë që ndryshon është kosto ekonomike. Kjo është ajo që vumë re nga hulumtimi në këtë koncesion. Nisi si ide e thjeshtë. Ishte koha kur qeveria po përpëlitej duke thënë nuk kemi lekë për të rrit pagat, për pensionistët. Pastaj doli një shkresë ku Ministria e Arsimit i thoshte spitaleve ulni numri e operacioneve se nuk kemi më lekë. Por po harxhojmë më shumë se ç’duhet. Sa është kosto reale e këtij shërbimi. Nëse marrim një set të vogël kirurgjikal mesatarisht kushton 2.4 euro për tu sterilizuar ndërkohë që koncensionarit i paguajmë 190 euro. Nga 2.4 që është vlera reale ne i paguajmë 190.
   Me qarte,me sakte dhe me hapur se kaq nuk mund te jete denoncimi!
   Per kete koncesion dhe te gjithe te tjeret e shendetesise,te merren te pandehur qe nga kryeministri,ministrat e shendetesise etj!
   Ata qe perfituan nuk kane faj,se per te fituar kane dale!
   Fajtori i vetem eshte kryeministri Rama,qe ka lejuar te funksionoje kjo menyre korruptive!
   Nga ana tjeter,do ishte me e mire qe te merrej hetimi perskandalin e tenderit korruptiv te Unazes se Re,ku kryeministri Rama duke iu hakerryer gazetareve me pyetjen se “Ku eshte ketu korrupsioni”?,pranoi indirekt,se edhe te gjithe tenderat,koncesionet dhe PPP e meparshme do jene bere njelloj si ky tender,pra korruptiv!
   Te sekuestrohen te gjitha dosjet e tyre menjehere,qe te ndalohet grabitja e metejshme e parave te shqiptareve nga kjo qeveri e korruptuar!

   Reply to this comment
 2. Mjek October 26, 21:02

  Eshte e frikshme te mendosh qe per cdo operacion qe kryhet ne spitalet e vendit (sa te tille ne dite???) shteti i paguan rreth 200 euro koncesionarit nga leket tona!!!

  Dhe e di cfare kane bere ?

  Nuk ngopen as me kaq.

  Domethene. Nje kirurg gjate operacionit, perdor p.sh 7 paisje.

  Problemi i pare fillon ketu. Sepse paisjet nuk gjenden te gjitha ne te njejtin set, dhe mjekut i duhet te hap edhe setin tjeter. Pra dy sete per nje pacient

  Qe te hapen sa me shume “200” eurosha.

  Nuk ke c thua.

  Me superbingo se ne Shqiperi nuk behet per te fituar para me thase.

  Nderkohe qe spitalet kane autoklava dhe mund te bliohen pajisje operacioni me cmime shume me te leverdishme se keto marifete alla Beqaj Rama

  Qe me siguri jane pas ketij emigrantit qe perqafojne ne foto.

  Reply to this comment
  • ??? October 26, 21:57

   Je duke genjyer o Mjek !!! Pajisjet e seteve te operacioneve as ne enderr nuk ka pare mjeku ahqiptar !!
   Nese do te thuash te verteten ,sqaroj njerezit ketu qe vdesin per sensacione duke bere krahasimin ndermjet pajisjeve kirurgjikale te vjetra dhe pajisjeve kirurgjikale qe ofron “Sani Servis” dhe lere publikun te nxjerri perfundimin .Kjo do te thote ndershmeri.dhe mbrojtje e interesit publik !
   Apo mos je nga ata mjeket qe luten te perdorin setet operacionale te kompanise te sterelizimit tek te afermit e tyre se me te vjetrat te ze lebetia ??
   Sa per autoglavat eshte turp ti permendesh ato kazane te qelbur qe as per te lare rrobat e ushtrise se kohes se Enverit nuk bejne e jo me te bejne sterelizimin bashkekohor .
   Pse nuk u thua njerezve te interesuar ketu qe paketa sanitare permban edhe veshjet e personelit pjesmarres ne operacion dhe carcafe njeperdorimsh e cdo gje tjeter te nevojshme qe nga mbulesat e kokes e deri te ato te kepuceve ??
   Apo te ka marre malli per carcafet dhe veshjet e mjekeve dhe infermierëve qe lahen ne kazane me copa sapuni…..dhe ju keni guximin ti thoni sterelizim ??
   Nuk po them qe nuk ka mangesira dhe ka nevoje per permiresim si cdo iniciative e re ,por ja keni qr muhabetit me sajesa e shtremberime .
   Kur te vi ndonje ekip i OBSH ,merre zoti mjek dhe tregoji autoglavat e vjetra te spitaleve….sigurisht po te kesh fytyre !!

   Reply to this comment
   • V-L October 26, 23:12

    Ca thua o ????
    Autoklavat kazane jane. Dhe zjenin carcafet sa zbardheshin.
    Ne kohen e Enverit veje te dentisti dhe te sillnin tabakane me mjete te sterilizuara te sapo nxjera nga autoklava dhe te buluar me peshqir.
    Shko sot, i marrin nfa sirtari, dhe nuk e di njeri ne i kane perdorur me pare.
    Po mos na thuash qe fshatari nga Rexhepaj qenka me i zoti nga ministri te siguroje nje autoklave te mire.
    Apo nga kryeministri qe e merr ne telefon Merkel dhe nuk gjen dot ku shiten autoklava?

    Reply to this comment
   • Lili October 27, 04:41

    O debil i albanistanit : po te sqarojme ketu se ky minister eshte nje rrenes e po ta faktojne ! Po te sqarojne se je vjedh per disa milliona per vetem disa muaj! Kommentuesit po te tregojne se kush perfitoj nga ky pazar : mjeket po te thone jo shendetdia, jo spitalet se me ato milliona gjithe spitalet i kishe pajise e me autoklava te reja , edhe pse ato te kohes se enverit jane mire edhe nuk daloj’e prej ketyre te sodit si autoklav!
    Po te tregojne si po vjedhet shteti edhe ti si edi rama e erion veliaj merresh me vjetersine e kazanave te Enverit! … e keni mesuar edhe kete trick mire te shani regjimet para jush e t’iu hedheni fajin se ju kur pergjegjesi per asgje nuk keni as kur zgedhni nje portier hoteli per tendera, as kur e merrni kete tjetrin nga italia me nje firm ne prishtine se ne tirane nuk kishte mundesi me registruar ?! .. apo duhet mbuluar mashtrimi…
    Pouah po race e ndyt ishit bre! Cohu popull! Cohu si popujt tjeter kunder ketyre horrave !!

    Reply to this comment
    • ??? October 27, 09:43

     Atehere o debila propagandistik ,meerni mundimin te beni krahasimin ndermjet nje reparti sterelizues te ri dhe nje te vjeter .
     Mos pertoni te shikoni nje repart sterelizues bashkekohor ,ju siguroj qe ambjent me te paster ,me te rregullt ,me te pajisur ,me kerkese llogarie ,me pergjegjesi kontrrolli ,,me proçedura te hekurta pune nuk do shihni ne asnje sektor te sherbimit shendetesor !!
     Ky repart sterelizimi po te bie ne dore te shtetit per 2 muaj degjenerohet me plote kuptimin e fjales !!
     Keahasoni setet operacionale te vjetra w te reja….krahasohini dhe flisni me sinqeritet .
     Krahasoni paketen sanitare qe ofron sherbimi i sterelizimit me ate qe ofron sherbimi spitalor….mos u leberisni ju lutem.
     Dhe shifrat jane manipuluese sepse shumica e fitimit shkon per paga ,sigurime ,mirembajtje ,sherbime e blerje te cilat djallezisht nuk permenden ne te gjitha shkrimet por thuhet vetem shifra e pergjithshme .
     Ne fakt perpara konçesionit shendesia shqiptare shkelqente dhe ju ishit te lumtur e te gezuar…..apo ja fus kot ???
     Ju siguroj qe me konçesionin sme lidh asgje por sduroj dot propagandat per interesa personash !!

     Reply to this comment
     • Vlora1912 October 27, 11:01

      Zonja ???

      Te gjith komentuesit po ankohen se koncesionet ne shendetsi po e varferojn vendin pa ofruar sherbimin e kerkuar.

      Te gjith po thone se per te njejtat sherbime spiatalore, po ti menaxhonte me kujdes shteti, do te kursente mbi 70% te shumes qe do ti jap koncesionarve dhe do te ofronte sherbim me te besueshem.

      Te gjith keta me siper, dhe un bashk me ta, besoj se e kane nje eksperienc ne spitale……
      Te garantoj se nuk ka patur asnje permirsim, edhe me ate setin tend te ri.

      Ne i dim shum mir se si funksionon edhe koncesioni i Sterilizimit i Rames dhe ai i ushqimit i Saliut ne spitale.

      Juve Zonj, ditkeni shum nga ky proces, po sju lidhka gje me te!!

      Per ju ka dy mundesi;
      Ose jeni B*shter e Koncesionarit
      Ose jeni Bushter e Rilindjes,

      Ndryshe nuk ka mundesi qe ti drejtoheni komentuesit “”mjeku” me ate gjuhe.

      Tani shko p*rdhu bashk me koncesionet ne shendetsine pa Shendet dhe ata qe te paguajn ty.

     • mirel October 27, 14:30

      O ti ???
      Ate po themi dhe ne. Kazane dhe mjete per te bere repart sterilizues “bashkekohor” ka plote ne treg.
      Mjafton te kerkosh ne Amazon, ose ne site te tjera dhe gjen cfare te duash.
      Paketat sanitare as nuk sterilizojne dhe as nuk pastrojne. Jane autoklavat. Po te punoje qeveria e Ramutit ka mundesi te bleje autoklava nga me te mirat me qindra miliona qe i paguan dhiarit nga Rexhepaj.
      Mire thote V-L me siper, si ka mundesi qe dhiari nga Rexhepaj qenka ne gjendje te gjeje aparatura dhe autoklava “bashkekohore”, dhe Ministria e shendetesise nuk i paska keto mundesi.
      Ti ja fut kot ketu po xhepin e ke plot, me paret e shendetesise.
      Koncesioni nuk permiresoi shendetesine shqiptare, por e perkeqesoi.
      Perderisa mjeket jane urdheruar te mos bejne operacione, kjo do te thote qe koncesioni dhe shteti po vret qytetaret. Po ben krim. Cfare ka ketu per te na care trapin me paketa bashkekohore..
      Koncesioni nuk permiresoi shendetesin por beri transferte parash nga shteti te koncesionari. Dhe per vlera shume here me te medhaja nga sa kushtojne autoklavat “bashkekohore” ne treg.
      Kujton se njerezit do hane per dreke e per darke nje pjate me “bashkekohore”, pse ke qef te vjedhesh ti Ramut bajga dhe Beqo kurva?

     • Lili October 27, 18:08

      O idiot i albanistanit, as ne s’na lidh asgje me kazanet e enverit e autoklavet e vjetra e s’kemi nevoje te bejme propagand per askkend ketu po vetem po te tregojme mashtrimin edhe vjedhjet ashiqare qe po na demtojne te gjitheve! Ti idioti i albanistani po flet edhe ne vend tone si mjek qe jemi e qe po Po te themi te gjithe nje gje: se puna eshte ma mire me vegla te reja s’ka dyshim po qe me ato pare kishim ba ma mire e shume shume ma lire po se po , o debil , çmimi stratosferike qe paguajme demton shendetsine ne pergjegjesi se ato pare te majme nuk i kemi ! Edhe per te paguar seksetet e shendetsise, plus gjobé kur vonohet pagesa, duhet me lane manget sektor te tjere te shendetsise si formimi i mjekeve infirmiereve e gjithe personeli sanitar po aq i rendsishme sa sterilizimi edhe bluzat nje perdorim qe jane nje luks qe nuk kemi fuqi me perballuar financiarisht!

     • mirel October 27, 18:50

      O Lili, shikoje llogjiken e ketij pleres ???
      Para dy tre muajsh vete Dita botoi nje raport te Organizates Boterore te Shendetesise qe Shqiperia perdorte akoma instrumente te kohes se Zogut per trajtimin e pacienteve, ndersa sterilizimit i kane dhene koncesione per modernizim..
      Keta jane fare te pacipe e te pafytyre.
      Vetem heshtja e popullit u jep kurajo dhe per ndyresi te tjera

     • Dr. D October 27, 20:17

      Dmth ju ?? po thoni qe shteti yne nuk ka by.th te mbaje as nje repart sterilizues ne spital, por e degjeneron ate per 2 muaj, apo jo?
      Ne kete rast ne mos i gjithe kabineti qeveritar, Ministri i Shendetesise do duhet te jepte doreheqjen automatikisht…

   • gjermani i fundit October 28, 10:16

    ????, pse, edhe carcafet ne autoclave lahen? Edhe ato perpareset-rrjeta, maska, per floket, parakrahet, etj, nga 50 cent kompleti njeperdorimesh(dmth qe hidhen, nuk lahen prape), ti I quan proces sterilizimi? Ceshtja qe shtohet dhe qe po munde ti japesh pergjigje eshte e thjeshte fare:pse kjo kosto marramendese? Pse 200 dhe jo 20?

    Reply to this comment
 3. Alien October 26, 21:03

  Ilir Beqja eshte miliarder sot

  Eshte duke hapur nje restorant nga em luksozet ne Shqiperi tek kalaja, te pedonalja e Tiranes.

  Emrin e ka Gzona

  Dhe stafi eshte marre nga restorantet me luksoze te Tiranes, me rroga stratosfere

  keta as fshihen me..

  po sa te kene perballe hajdutet e pales tjeter, kjo histori do behet keq e me keq.

  Shqiperia ka nevoje urgjente per nje force te re politike

  Reply to this comment
  • PSE? October 26, 21:04

   Arsyeja qe e votojne Edi Ramen , edhe pse eshte pdikopat tipik , eshte fare e thjeshte per te kuptuar : Eshte thjesht perbindeshi serb i Vicidolit , qe i tmerron njerezit me shtazerine e tij mesjetare e thellesisht antikombetare dhe i ben njerezit te pranojne te qeverisen nga nje psikopat , qe nuk ka as idene me te vogel te artit te qeverisjes dhe administrimit !
   Diten qe do te fshihet nga jeta politike shtaza serbe , Sali Vuk Karaxhici , soacialistet dhe mbare populli , problemin e pare qe do te kene qe nga mengjesi i dites tjeter , do te jete fshirja nga politika e ketij psikopati .
   Ndaj , kush perkushtohet per likuidimin teresisht te Saliut nga politika , shpejton ne te njejten kohe edhe gremisjen e kesaj germadhe qe quhet qeverisje e Edi Rames . Jemi teper te vonuar dhe koha nuk pret me !

   Reply to this comment
 4. mirel October 26, 21:06

  Mire pislleqet e gjithe kesaj historie krimale te ndyre me koncesionin, por justifikimi se menaxhimi i procesit te sterilizmit qenka shume i kushtueshem, per nje dikaster profesional sic eshte vete spitali, apo ministria e shendetesise, si ka mundesi te kushtoje me pak kur ti paguan nje tjeter qe ta beje?
  Ky eshte akt i hapur kriminal kunder ekonomise se vendit.
  Nuk ka me skandal..ne fakt si te gjithe PPPte e tjera. Te gjitha vjedhje skandaloze.

  Reply to this comment
 5. Emigranti October 26, 21:08

  Koncesionet janë kthyer në simbol të qeverisjes së drejtuar nga kryeministri Edi Rama në 6 vitet e fundit si dhe në burim kritikash nga brenda dhe jashtë vendit për shmangie të konkurrencës dhe paracaktim të fituesve.

  Institucione të ndryshme ndërkombëtare, përfshirë Fondin Monetar Ndërkombëtar, Departamentin amerikan të Shtetit apo Komisionin Europian kanë ngritur pikëpyetje të mëdha mbi format ekstraligjore të ndjekura nga qeveria aktuale për negocimin e kontratave koncesionare në kurriz të taksapaguesve shqiptarë.

  Koncesionet në sektorin e shëndetësisë janë pjesë e kësaj trashëgimie

  Eshtë situatë katastrofë, po me kë të flasësh?

  Publiku në Shqipëri është zero.

  Merren me citjane, shallvare, opinionistë e analistë janë ata koqet që grindeshin me psikopatin mbrëmë a parmbrëmë tek ai tipi tullac me kostume nga 5 mijë euro në trup dhe me shkop në dorë që i duket vetja super talent.

  Keq puna, ndaj ikim

  Reply to this comment
  • Lili October 27, 04:30

   Citjanet , shallvareet , fyeret te edi Rames jane pikerisht per kete pune ´ te merret populli me idiotsite e jo me skandalet e vertete!
   Mire e thue : kur ke gazetare e analiste ne sherbim te Njeshit ashtu ndodh!
   E kur mendon se tjeter kund per 30 cents nje popull ngrihet ne kemb !! …
   Faj nuk eshte tek beqajt e ramate, faj kemi vete qe nuk kapim nje hu!

   Reply to this comment
 6. dh. October 26, 21:12

  Hajduti me i madh i mbi tokes dhe sistemit diellor, quhet Ilir Beqja

  Setet e medha shkojne rreth 200 Euro mesataret rreth 150 dhe ato te vogla rreth 100 Euro. Pra shuma marramendese per nje pacient.

  Kompania jo vetem qe paguhet ne shuma te tilla, por as nuk i sterilizon te gjitha paisjet e nje seti pasi ato nuk jane perdorur.

  Ne nje situate te tille ku u kap me milionat e Beqjes ne dore, Ogerta Manastirzeza leshoi nje urdher qe drejtuesit e spitaleve te ulnin kostot per dhe numrin e nderhyrjeve.

  Ketu vjen cmenduria e radhes.

  Sipas ketij urdheri, shefat e sherbimit duhet te parashikojne nderhyrjet urgjente!!!

  Mos qeshni. Po po. Shefi i sherbimit te Ortopedise te Spitali i Traumes (ose Spitali Ushtarak sic quhet ndryshe) duhet te parashikoje…. urgjencat!

  Pervec kesaj, ne shkresen perkatese gjendet edhe urdheri per uljen e numrit te operacioneve te planifikuara.

  Kjo ishte hajduteria e Ilir Beqjes dhe Edi Rames me koncensionin e sterilizimit.

  Sigurisht qe check-up eshte nje hata me e madhe!

  Reply to this comment
 7. Katundari October 26, 21:17

  Dita, dakord me keto por nuk po botoni asgje per HEC-et, vec Beqajt eshte nje Gjiknur qe ka bere namin, namin, namin.

  Batërdia e koncesioneve kundër lumenjve, burimeve ujore zonale e pyjeve; dhuruar pa asnjë qindrakë, familjarëve të pushtetarëve, politikanëve majtas-djathtas, oligarkëve, biznesmenëve e trafikantë-kriminelëve, të lidhur në interesa të zeza me njeri-tjetrin; duke lënë pa burime ujore 898 fshatra në 7 prrfektura; banorët e të cilëve, janë ngritur në protesta e përleshje me policinë dhe bandat e pushtetit “rilindja”, në mbrojtje të pasurive të tyre mbijetike

  Reply to this comment
  • Zef October 26, 21:19

   Avash or ti, ku i gjeni keto shifra qe ia mbysni apo shpif shpif se dicka do mbetet.
   Nuk ka pare Shqiperia kryeminister me te zotin se Edi Rama ne 100 vite shtet, plasni ti hani mutin te gjithe ju plehra qe jeni bere si Saliu me gazete 55,

   Reply to this comment
   • Katundari October 26, 21:20

    Or ti idiot
    Ti jap me shifra une, ti zgjidh te hash mut apo te kuptosh, eshte ne doren tende

    1. Tropojë/ HEC-Dragobia Valbonë (Gener-2, Bashkim Ulaj).
    2. Tropojë/ HEC-Çerem, Valbonë (Gener-2, Bashkim Ulaj).
    3. Dibër/ HEC-German 1, 2, 3, 4, në përroin e Zallit.
    4. Korçë/ HEC Dunica 1 dhe 2, lumi Dunicë
    5. Korçë/ HEC-Trebinja.
    6. Korçë/ HEC-Podgozhan.
    7. Korçë/ HEC-Kalivaç, në Trebinjë.
    8. Martanesh/ HEC-Ballenjë.
    9. Dibër/ HEC-Malla, lumi Molla e Lurës.
    10. Martanesh/ HEC-Koxherraj..
    11. Vithkuq-Kolonjë/ HEC Treska 1. 2 e 4.
    12. Shkodër/ HEC-Truen.
    13. Shkodër/HEC-Shutinë, në lumin Gjegjan.

    Në vitin 2015, janë dhënë koncesione për këto HEC-e

    1. Lezhë/ HEC-Gjadër nr. 1, 2, 3, 4, 5 e 6..
    2. Dibër/ HEC-Seta 1+2, 3. 4, në përroin e Radatit.
    3. Skrapar/ HEC-Backa 1 e 2 dhe Backa-A, B e C, në lumin Strataveckë.
    4. Fier-Elbasan/ HEC-Thanë e HEC-Mollas.
    5. Korçë/ HEC-Denas, në lumin Cermericë.
    6. Kukës/ HEC-Perollaj, në përroin Berxhmillë.
    7. Dibër/ HEC-Lashkiza 1 e 2, në përrenjtë Lashkizë e Dardhë.
    8. Librazhd/ HEC-Rapuni 3 e 4 (Kisha Ortokdokse Autoqefale).
    9. Elbasan/ HEC-Gavran, e HEC-Gavran 1, në lumin Fragovishtë.
    10. Korçë/ HEC-Qarr e HEC Kaltanj, në lumin Osum.
    11. Lezhë/ HEC-Bisak, në burimet e Bardhgjanës-Fan.
    12. Korçë/ HEC-Zerec 1 e 2, në lumin Moglicë.

    Në vitin 2016, janë dhënë koncesione për këto HEC-e

    1. Skrapar/ HEC-Veleshnje, në Çepan.
    2. Skrapar/ HEC-Vëndreshë (Hysenbelliu-Dyrmishi).
    3. Skrapar/HEC-Bigas 1 e 2, në Potom.
    4. Bulqizë/ HEC-Shengjun, në përroin Bejin.
    5. Pukë/ HEC-Lumzi, në përroin e Rroshit.
    6. Pukë/ HEC-Tuçi, në përroin e Rroshit.
    7. Tropojë/ HEC-Skatinë, në Bytyç.
    8. Korçë/ HEC-Shpella Poshtë nr. 2, lumi Shkumbin.
    9. Mat/ HEC-Prellë.
    10. Maliq/ HEC-Kasollet e Selcës, në Selcë-Gorë.

    Në vitin 2017, janë dhënë koncesione për këto 9 HEC-e

    1. Librazhd/ HEC-Jetoni, në Lladomericë, përroi i Tuçepit.
    2. Librazhd/ HEC-Mireshi, Lladomericë, përroi i Mireshit.
    3. Librazhd/ HEC-Kalis, lumi Shmill, degë e Shkumbit.
    4. Mat/ HEC-Antena, lumi Zall i Shtamës.
    5. Bulqizë/ HEC-Letaj, përroi i Thekës.
    6. Korçë-Devoll/ HEC-Kamenica, degë e lumit Dunavec-Devoll.
    7. Malësi e Madhe/ HEC-Murasi, lumi Cem i Selcës.
    8. Maliq/ HEC-Goricë.
    9. Maliq/ HEC-Osojë.

    Në vitin 2018, janë dhënë koncesione për këto HEC-e

    1. Fushë-Arrëz/ HEC-Arsti, lumi Drin, (firma Shpresa-AL, Lush Osmani).
    2. Mirditë/ HEC-Zall Xhuxhë 1 e 2 (zotërues Rrok Gjoka).
    3. Berat/ HEC-Dukona, përroi Dukonës.
    4. Mirditë/ HEC-Eme, përroi Shëngjinit-Gurrzës Fan i Vogël.
    5. Mat/ HEC-Guri i Zi, pjesa e sipërme lumi Kurvajt dhe degët e tij.
    6. Malësi e Madhe/ HEC-Dobrinjë, lumi Cem i Selcës.
    7. Mat/ HEC-Shëlli dhe HEC-Daznjanë, përroi Shëlli-Daznjanë.
    8. Pogradec/ HEC-Llëngë 1, 2, 3 (Kisha Orthodokse Autoqefale).
    9. Mirditë/ HEC-Blaç, përroi i Kumbullës.
    10. Skrapar-Gramsh/ HEC-Dobrenj e Tomoricë, përroi Hijës.
    11. Dibër/ HEC-Borie, Lurëpërrenjt e Lurës Drini i Zi.
    12. Kukës/ HEC-Tërfoja, ujëmbledhësi degë e lumit Bushtricë.
    13. Mirditë/ HEC-Shëngjon 1,2 e 3, përroi Kënellë Fan i Vogël.
    14. Mirditë-Mat/ HEC-Sekë e HEC-Zais, lumi Urakë e Zall i Melthit.
    15. Bulqzië/ HEC-Plepi, përroi i Plepit, Komuna Oshtun.
    16. Gramsh/ HEC-Mivas, lumi Tomorricë, degë e Devollit.
    17. Gramsh/ HEC Mivas nr. 1, lumi Tomorrica, degë e Devollit.
    18. Librazhd/ HEC-Polemi, Neshtë, degë e lumit Zalli Kostenjë.
    19. Librazhd/ HEC-Vardari, përroi Vardar e Val në Kostenjë.
    20. Mirditë/ HEC-Kaçinar, përroi Shpërdhazë.
    21. Mirditë/ HEC-Arrëza, përroi Arrëz.
    22. Mirditë/ HEC Simon, përroi i zi
    23. Mirditë/ HEC-Shpërdhaza, përroi i Beqirit.
    24. Gramsh/ HEC-Pisha, lumi Holtë.
    25. Mirditë/ HEC-Thirrë, degë e lumit Fan i Vogël.
    26. Mat/ HEC-Deni, përroi Përpizë-lumit Mat.
    27. Kolonjë/ HEC-Razdoll, përroi i Razdollit, lumi Osum.
    28. Mat/ HEC-Gurra, mbi digën e HEC-Shkopeti-Ulëz.
    29. Korçë/ HEC-Vilë, përroi i Panaritit.
    30. Gramsh/ HEC-Strori, përroi Holtës e Selitës, degë e lumit Devoll.
    31. Pukë/ HEC-Meshurdh, përroi i Meshurdhit e Shkozës, lumi Fan i Madh.
    32. Bulqizë/ HEC-Ndërfushas, përroi Sharrë-Zhavore, Lumi Mat.
    33. Librazhd/ HEC-Miraka, përroi i Lugje e Mirakë.
    34. Tropojë/ HEC-Trojet 1 e 2, përroi Trezhnievës e Kasajve-Bushtricë.

    Në vitin 2019 (deri 25 qershor) janë dhënë koncesione për këto HEC-e

    1. Tropojë/ HEC-Drita, lumi Gashit (Breçani-R.O.S.P shpk).
    2. Dibër/ -Veleshica 1 e 2, degë e Drinit të Zi.

    Reply to this comment
    • Biometri October 26, 21:22

     Nuk mund te vazhdohet me me militante truthare si ky me siper qe na thote “ti hame mutin Edi Rames”.
     Kjo eshte skandaloze dhe une nuk di pse Dita duhet ti miratoje komentues te tille qe as nuk lexojne, as nuk duan te kuptojne.
     Në fakt, nuk ka më nevojë për koment; por vetëm për ndërgjegësim, zgjim e reagim anti-krim e anti-korrupsion; që kjo hajdutëri dhe plaçkitje masive e pasurive kombëtare e komunitare; të ndalet me dy mënyra: Me protesta popullore për bllokimin e plaçkitësve; ose me largim të kësaj bande qeveritare; siç largohen gjithë regjimet dhe sunduesit anti-shtet, anti-popull, anti-atdhe

     Reply to this comment
     • Horri Bulevardit October 26, 21:23

      Zhberje e 2008 fillimisht vlla, ndryshe rotacioni eshte i ditur, do iki Edvin Saliu do vij Lulzim Saliu

     • mirel October 26, 23:17

      Po ti sikur doje shifra o Biometri?
      Si behet pyetja per shifrat sikur as kane pare e as kane degjuar njerezit per HECet!
      Ca do te thuash, qe nuk ka te dhena te sakta per qindra miliona qe zhduk shteti?
      Pastaj pse fyheni me mutin e komentuesit
      Kerministri vete, live ne TV thote : Me marsh te keqen.
      Po ti meqe kerkon shifra aty ku po behet qameti, pak e ke dhe nje cope mut.

 8. Zef Shpatari October 26, 21:25

  KËRKOHEN VEPRIME, JO FJALIME/ Pas mos hapjes së negociatave; kryeministri i dështuar në Shqipëri e i shpërfillur në Europë; ka nisur të përballet me SHBA-BE, të cilët po e mbajnë në pushtet jo për “mendjen e ndritur”, apo për pikturat me karkaleca, gjatësinë, brekushet dhe bejtet bajate; por si “fshesaxhiu” i oborrit të trancizionit; që është investuar për hipjen në pushtet, me betimin e bërë para tyre në vitin 2013; se do “pastronte” penalisht e ekonomikisht politikën shqiptare, nga krimi e korrupsioni; por e ka dredhur bishtin disa herë në këto 6 vite, duke krijuar bandën e tij mafioze “PPP”, si konkurrente e bashkëvepruese, me bandën “Piramida” të Sali Berishës dhe bandën “Floriri” të Ilir Metës

  Pas dështimit si kryeministër, si kabinet qeveritar e si forcë politike (PS); duke mos arritur t’i hapte Shqipërisë, portën e BE për të gjashtin vit radhazi; Edi Rama, ka nisur inkursionin qesharak e mjeran nëpër media, për të fshehur shkaqet reale, me synim justifikimin e mos-hapjes së negociatave, tamam si i zhyturi në pusetë; që del e thotë: Jam i lyer me mjaltë.

  Reply to this comment
 9. LEON October 26, 22:10

  Keto koncesione miljarda euro qe tmerrojne shqiptaret,ne fakt frikesojne Evropen,qe ka filluar ta shohe Kryeministrin si hajdut me poture dhe atlete.Kete veshje e perdor per te vrapuar lirshem kur ta ndjekin.Prandaj Makron i qellonte ne dore,kur i hodhi krahun superhajduti gjigand,qe te mos i fuste gishtat ne xhepin e xhaketes.
  Duke qene se eshte nje hajdut i shpallur,ne Europe koncesionet dhe PPPte e ketij jane kthyer ne Lexione kunder korrupsionit qeveritar,ky ka filluar te kerkoje aleanca me Serbine dhe Maqedonine.
  Ne Serbi eshte i mirepritur,sa kohe i qendron premtimit qe do te vjedhe Kosoven.Zajevi ndrroi mendje dhe dha doreheqjen,me mire se ta quajne hajdut,pse rri me hajdutet.

  Reply to this comment
 10. ALBAN DEGA October 26, 23:32

  Nje urim zemre shqiptare nga Nju Jorku

  … ILACE PER SEMUNDJE TE PASHERUESHME….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Revoltuese !
  Kushtruese !
  Bubullitese !
  Prokuroria e Krimeve te Renda … te nise menjehere hetim te thelle dhe zbatoje ligjin ndaj ciltdo qe ka dore ne kete plackitjes te perbindeshme dhe megakorrupsion 240 karat sh 27 vjecar te popullit dhe shtetit shqiptar!
  Pa vonese dhe pa meshire !
  Shqiperia e shqiptareve
  Jo e kusareve!
  Te verifikoje edhe komentet e lexuesve Mjeku, Katundari, dh, Allen… e te tjeret qe do te shfaqen me siguri…
  Sidomos kronikat e PAMFLETI.NET dhe analizat e gazetes “ Dita” mediat me te sakte dhe me te rrepta antikorrupsion ne Shqiperi
  1- https://youtu.be/Cya2qT0oYRE
  Kjo si duket eshte aresyeja kryesore qe Nr. 2 I Departamentit amerikan te Shtetit nuk ndoti doren me me ato te asnje politikani shqiptar.
  2- https://youtu.be/mPNUcc6JZIU
  Si shqiptar nga komb esos dhe amerikan nga shtetesia, kam vetem nje urim per cilindo e te gjithe politikanet shqiptare te korruptuar pa asnje dallim kudo e kushdo qofshin ata:
  CDO CENT I VJEDHUR, PLACKITUR SHQIPTAREVE KUDO NE BOTE JU BEFSHIN ILACE PER SEMUNDJE TE PASHERUESHME!
  Mallkuar qofshi o kucedra te pangime me djerse, mund e gjak shqiptaresh, o hiena qe po ia bluani edhe kockat e shtetit shqiptar e Kosoves !
  Amin!
  Amen !
  Te clirojme hapesirat shqiptare nga kusaret dhe korrupsioni!
  Shqiperia e shqiptareve
  Ligj e Drejtesi kunder kusareve!

  Reply to this comment
 11. Alush October 26, 23:43

  Keni harruar te shtoni qe kontrata përcakton madje penalitete kur vonohet disbursimi i pagesave.

  Në rastin e pagesave të vonuara, kompania duhet të paguhet bashkë me një interes prej 7 për qind.

  Kur shume biznese shqiptare kane vite qe nuk marrin dot pagesat nga shteti.

  Interesante eeee cfare kontrate.

  Reply to this comment
 12. ALBAN DEGA October 27, 00:15

  Nje urim zemre shqiptare nga Nju Jorku

  … ILACE PER SEMUNDJE
  PASHERUESHME….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Revoltuese !
  Kushtruese !
  Bubullitese !
  Prokuroria e Krimeve te Renda … te nise menjehere hetim te thelle dhe zbatoje ligjin ndaj ciltdo qe ka dore ne kete e cdo plackitje te perbindeshme dhe megakorrupsion 240 karat 27 vjecar te popullit dhe shtetit shqiptar!
  Pa vonese dhe pa meshire !
  Shqiperia e shqiptareve
  Jo e kusareve!
  Te verifikoje edhe komentet e lexuesve Mjeku, Katundari, dh, Allen… e te tjeret qe do te shfaqen me siguri…
  Sidomos kronikat e PAMFLETI. NET media me e sakte dhe me e rrepte antikorrupsion ne Shqiperi
  1- https://youtu.be/Cya2qT0oYRE
  Kjo si duket eshte aresyeja kryesore qe Nr. 2 I Departamentit amerikan te Shtetit nuk Ndoci doren me asnje politikan shqiptar.
  2- https://youtu.be/mPNUcc6JZIU
  Si shqiptar nga kombesia e si shtetas amerikan kam vetem nje urim per cilindo e te gjithe politikanet shqiptare te korruptuar pa asnje dallim kudo e kushdo qofshin ata:
  CDO CENT I VJEDHUR, PLACKITUR SHQIPTAREVE KUDO NE BOTE JU BEFSHIN ILACE PER SEMUNDJE TE PASHERUESHME!
  Mallkuar qofshi o kucedra te pangime me djerse, mund e gjak shqiptaresh, o hiena qe po ia bluani edhe kockat e shtetit shqiptar e Kosoves !
  Te clirojme hapesirat shqiptare nga kusaret dhe korrupsioni!
  Shqiperia e shqiptareve
  Ligj e Drejtesi kunder kusareve!
  Amin!
  Amen !

  Reply to this comment
 13. Lili October 27, 04:50

  Revolta kunder kesaj qeverisje eshte minimumi i minimumit !
  Zhberja e gjithe ketyrekoncesioneve eshte puna e pare e cdo qeverije qe vjen pas . ( edhe mos te mundohen klyshte e rames duke na treguar penalitet etj etj, mjafton te kujtojme sa e sa vende kane vepruar ashtu)
  Konfiskimi e kthimi popullit te pasurise se vjedhur eshte hapi i trete
  Edhe keni me pa se keshtu do kemi pare per rroga 600 eurosh edhe nuk do keni nevoje me ik neper evrope!

  Reply to this comment
 14. Gezimi October 27, 08:15

  Ka nje etalon te vetem qeveria e Rames ne tenderat dhe koncesionet – Etaloni i tenderit Unazes Re!
  Ju dha 40 milion Euro nje capaculi 25 vjecar nip i Malokut Ulaj qe u zbulua nga VOA se ishte me dokumente te fallsifikuara (Rama nxitoi e quajti shpifje dhe “medie kazan” sic e ka zakon).
  Ky eshte etaloni i gjithe koncesioneve Made in Rama. Ky eshte surrati i kesaj qeverie. Nuk ka me dordolec Fajin e ka Saliu qe te fshihet pas tij, vec per ndonje te mete nga trute.

  Reply to this comment
 15. fati October 27, 08:27

  Nuk kuptoj nje gje, permenden HEC e dhene me koncesion si korrupsion, po si mendoni ju more shqiptare se HEC behen pa leke??? Po a e di more ti qe nje pjese e madhe e tyre jane me humbje dhe rrezikojne qe te falimentojne.

  Reply to this comment
  • Lili October 27, 18:22

   Fati ,
   Po sigurisht se jane ne humbje se- edhe do jene edhe ma shume neser me ndryshimet klimatike- Se gjithe studimet po te tregojne se ky investim ne Hecet eshte investim i gabuar qe prish ekosistemin edhe nuk sjell mjaft energji se me lumenj bjeshke nuk mundesh me pasur stabil prurjet e ato nuk kane pruje te majftueshme! Uji ´humb’ kur ti e thajsh keshtu me hec, lexo per te kuptuar si e pse se s’kam vakte me te treguar, shiko lumin lume ne Veri qe nuk existon me…
   Ma mire do ishte me investuar ne panela diellor qe na kishin sjell po aq kw ne mos ma shume pa demtuar turizmin edhe bujqesine n’ato zona!
   E sa per investime te gabuara mos do noshta qe t’i demshperblejme ato debila qe investojne aty ku nuk ka rentabilitet?!

   Reply to this comment
   • mirel October 27, 20:20

    Ky fati eshte bote me vete, po te ishte se Hecet jane biznese me humbje perse futet ne kete biznes privati?
    Po shteti perse e jep kete biznes me humbje me garanci qeveritare?
    Pastaj, kujt i sherbejne Hecet qe as nuk prodhojne dhe as nuk gjenerojne energji te mjaftueshme?
    Njerezve ju prishin pune. Ju prishin fermat, ju prishin kullotat e bagetive, ju permbytin tokat, cpune kane njerezit te vrasin mendjen si do fitojne Hecet, kur Hecet po jua marrin shpirtin dhe po i lene me rreckat ne trup vetem?
    Te shkrepet ty, si dhiar bashkekohor te besh nje Hec ne perroin e fshatit, dhe nuk ja del dot me fitimet, dhe dhe paska fajin fshati e mileti qe ti u permbut tokat dhe i le pa buke, pastaj dhe te te paguajne pse nuk nxore fitim.
    Plakat tona e kishin nje shprehje per kete pune:
    Kjo nuk ka bythe te rrije..

    Reply to this comment
    • Alban Dega October 28, 05:27

     KETO HIDROCENTRALE JANE MONUMENTE KORRUPSIONI, VARRIMI TE TURIZMIT MALOR, KLIMES DHE SE ARDHMES SE SHQIPERISE

     Ministri i Energjitikes …. dhe kushdo ka leshuar lejet e tyre duhet te shkojne ne burg dhe denohen ashper per kete krim te rende!

     Reply to this comment
 16. ETHEM LALAJ October 27, 09:26

  Ne kete vend nuk ka drejtesi,ndaj shpif kush mund,per çdo gje e per kedo.
  -Keto konçesione gjoja olegake i kemi degjuare nga Saliu qe ne 2014,15,te rregjistruara ne dixhitalbin e tij dhe historia vazhdon.Qe do te thot:
  1-Ose jane shpifje e radhes,ne perseritje,ose medjet nuk kan me se merren..!
  2-Ose drejtesia ka vdekur dhe lepuri eshte bere tiger per te shqyere kush i del perpara.
  3-Dhe historia do vashdoi deri sa shpifja nuk denohet,drejtesia e kapur nga politika-heshte..pra rrumpallhane.
  -Dhe te gjitha keto i shfrytezon opozita e rruges duke sajuare vidiot BABALE,dhe me tej percillen ne Europe e Amerike,duke na wuajtur popull me bisht,qe nuk dim te qeverisim,etj.
  -Ky denoncim ne D I T A eshte rati mire qe drejtesia te veproi.Dhe fajtoret kushdo-qofte te denohen sipas ligjit e jo Maliqit.
  -Por kjo nuk mund te ndodh shpejt,pasi drejtesua e re mund te ndertohet pas 10 vjetesh,kur hajdutet te ken lene shenden me pasaporta qeveritare ne MIGRIM si Ilir Kumbaro qe eleninoi REMZI HOXHEN,LUAN HOXHEN qe denoncoi Gerdecin,BABALEN qe me porosi te Salianit sajoi Dosjen Xhafa-2 per te goditur Xhafen -1,etj.
  -Shqiperin e mori lumi,
  Qe kur ne krye edhi spiuni,
  Sali krimi i Vicidolit,
  Qe i dha force,prone,para-hajdutit,horrit.. !
  -FLM DITA.
  -Nga Mallakastrioti jo anonim..!

  Reply to this comment
  • **** October 27, 15:51

   Ti je budalla

   Reply to this comment
   • Lili October 27, 19:40

    Jo eshte sherbetore nga podrumi qe do me vu ligjin per shpifje ne veprim! Bujrun Le te na dergoje nje padi per shpifje qe te kerkojme nga gjykata ma ne fund nje analize te cka po shkruajme a eshte realiteti a jo !Kontroli i shtetit te thirret n’ate gjykim

    Reply to this comment
 17. Nje shqiptar October 27, 09:27

  Nje koncesion apo PPP pa tender, tender me nje ose dy pjesemarres, me afate te pershpejtuara, me vendime qeverije personale e ka emrin KORRUPSION. Ai duhet te anullohet dhe organizatoret apo firmataret duhen te denohen shume rende penalisht. Me duket se ka ligje tashme per keto veprime. Perse po behet Vettingu çfare kuptimi ka reforma ne drejtesi kur çdo dite jetojme akoma mosdenimin e krimineleve qe po deformojne zhvillimin ekonomik e demokratik te vendit.

  Reply to this comment
 18. Baulant Talla October 27, 11:00

  Une dhe kryetari Rama nuk dime gja per kete koncesionin e sterilizimit. Do ta kete ba shoku Erion Brace ne koke te vet.

  Reply to this comment
 19. Çentrale October 27, 11:57

  Po pse ky emigranti nuk ka drejtë, e ju në Shqipëri mund ta bëni!!!
  Kur të operoheni ju merrni thikat e guzhines nga shtëpia, popull fshatar

  Reply to this comment
  • Thenie October 27, 12:21

   Hani, o shokë, të hamë Se paratë e fshatit janë!!!

   Reply to this comment
   • NDOC RROKU NGA PATOKU October 28, 20:43

    NUK ESHTE CESHTJA TEK IMIGRANTI CENTRALE

    E keqja qendron tek Elefanti qe ka zhvatur per vete pjesen e Luanit dhe imigranti eshte vetem fasada si puna e asaj plakes fakire nga Berati per tenderin tjeter mjekesor, qe sherbeu si maske per vjedhjen e milionave te shqiptareve apo si ai cunaku i Unazes qe u zhduk pa nam e nishan sapo i zbulua falcifikimi deri i dokumenteve zyrtare te Departamentit te Shtetit Delaware….
    E gjithe kjo duket dhe faktlkisht eshte vetem maja e Majes se Ajzbergut te lorrupsionit dhe aresyeja kryesore e zvarritjes se Reformes ne Drejtesi Vetingut SPAK-ur, BKH-se ne krye te disa organeve drejtuese te te cilave ka edhe prokuhore ose gjyqtare edhe me te korruptuar e me mbrojtes krimesh, deri ne vrasje,, se ata te rrezuar nga Vetingu!
    Amerikanet dhe gjermanet duhet te hapin syte dhe te rikontrollojne e spastrojne ata pa vonese qe kjo Reforme jetike, kryeurgjence kombetare, te mos katandiset ne “ U mbars Malí e pollo nje mi… ne mi te ngordhur pa lindur akoma!

    Reply to this comment
 20. demo October 27, 12:08

  Kompania qe fitoi tenderin e Sterilizimit,ishte kompani e regjistruar ne Itali me kapital 1700 euro,me nje punetor,(qe i bie te jete vete kapitalisti rreckaman nga fshati Rexhepaj)
  Emigranti Kapitalist me 1700 Euro kapital,pasi i mori kostumin borxh punedhenesit,hodhi zaret dhe fitoi tenderin 100 miljone euro te sterilizimit ne fshatin e budallenjve.
  Prandaj plasi Rilindasi :SHENDETSIA FALAS,SHENDETSIA FALAS,deri sa e fali shendetsine
  falas nje fshatari ne Rexhepaj,nje mejhane ne Donofrose,nje Vilma Nushi,nje Karathanos ne Jorgucat.
  Edi Rama me kujton Nastradinin qe vajti mik tek mbreti i Hindise dhe kur i tregoi ky sendyqet me florinj,ktheu koken me neveri dhe i tha:-Me keto baba tem mbath kuajt. Kur e percolli mikun me nje karvan me dhurata,
  mbreti verejti se mungonin florijte.
  Nuk e besonte qe i kishte vjedhur Nastradini,sepse nuk i kishin bere pershtypje ngaqe i ati me florinj mbathte kuajt.
  Edi Rama para se te behej kryeminister shante e mallkonte shendetsine,,por sa i ra ne dore Shendetsiaa,naaaaa e beri.E vodhi te teree.Me Laboratore,me Sterilizues,me Hemodialize,me Chek-Up,me Analiza,me dysheke e jorgane,,Edhe supen e spitaleve me spec djeges,qe i ngecte ne fyt,ju befte

  Reply to this comment
  • na lodhen ballistat January 18, 10:41

   eshte sistemi kapitalist demo ,
   edhe ne boten qe ti PREDIKON PA PUSHIM keshtu funksionon .
   prandaj mos kerko kapitalizem me ndergjegje .
   jo per gje , sepse duke shkrojtur keshtu ,
   ” detyron psikologun te vizitohet urgjent tek psikiatri ” ose anasjelltas .

   vere ndonje nape me uje te ftohte ne koke,
   se nastradin efendi tajvani i vinte ne bythe ,
   e u plevitos mavria ……………………

   Reply to this comment
 21. Arben October 27, 13:18

  Partia te jete mire, pa ne bar do te hame.

  Rrofte populli shqipetar trim dhe heroik

  Reply to this comment
 22. . October 27, 21:12

  Qellon qe ne fb emri eshte dhe nuk eshte i personit se foto vejne qen o dy thundeake te tjere. E bej kte paranteze se ashtu nje”debat” per kolaboracionistet.Sdoja te merreasha me kete teme por sot miku im kishte postuar nje lajm,esat pash toptani nga nje shkrujtes na dilka patriot.Jemi i vetmi popull ne bote qe mohojme luften.Anglia ska bere lufte as me Ducen as me Hitlerin ne , por ben homazh per ushtaret e tyre ne lufte kunder nazizmit. Tjetra qe shumkujt sdo i pelqeje, e dini qe nga gjith fronti europian anti fashist vetem Enver Hoxha i la gjalle kolaboracionistet me idene idiote qe do rriten me frymen e partise?!!! Se ne France e kudo ne europe i bene sapun me kuc e mac.Si nuk shkoi nje”analist” a”gazetar” shqiperie ne arshivat e europes per te marre dokumenta autentike per kete te vertete?!!!! Arkiva e shtetit shqiptar eshte bere kasap nga viti’94-’96.Se tironcit e vjeter kane gjet harta toke qe te kohes turqise,te ishte puna Ai burri sic u mori tokat i digjte por jo.Erdhen klyshet e ramis alise e xhelil gjonit dhe kasap letrave.Cfar pret nga nje vend ku kryetar komisioni per historine ishte stomatolog,pjeter pepa?!!!! Rrofte esati e kolaboracionistet e poshte avni rustemi e deshmor lufte.

  Reply to this comment
 23. demo October 27, 22:35

  Ori ke ngaterruar temen e lexionit.Eshte Lexioni Higjene-Profilaxi,Histori kemi oren tjeter.

  Reply to this comment
  • i emancipuar demokratikisht January 18, 16:28

   i nderuari ballisti demo !

   hiq dore nga stili ballist i leksioneve profilatike – ose ne gjuhen borgjezo zogiste kapitaliste Persevativ .

   provo leksionet e proletariatit pa kapote
   o prostate arkaike .

   rrofte demokracia qe na dhuroi lirine seksuale .

   te puth me dashni emancipuse bashkekohore ballistore jo familjare .

   Reply to this comment
 24. Tarasi! October 28, 00:55

  Mos boni komente se do e hani ! Merri anti tank dhe drejtojani Parlamentit, Bashkise PS dhe Shqupit!

  Reply to this comment
 25. Lili October 28, 01:29

  Demo!
  Sa kam qesh! Flm per intervenimin tend se njerezet e podrumeve si automat qe jane po ngaterohen !

  Reply to this comment
 26. Lili October 28, 01:36

  Jo jo dr d
  Nuk po themi ne , po thot vete shteti se nuk mundet me be vete edhe duhet te perdorim per ta bere skemen me PPP . Ne te tjeret po te themi se me ato pare kishim ba ma mire, ma lire per buxhetin e shtetit , edhe kishim mujt me nda paret per tjeter ka bile! Po te themi se nuk kemi pare per luksin nje perdorim .ne qofsh Doktor e di ti mire pse.

  Reply to this comment
 27. yes October 29, 18:53

  Ky eshte Kryeminister, qe nderton qeveri me ministra anonime. Kuptohet, qe dhe koncesioneret do ti zgjedh kuperture!!!

  Reply to this comment
 28. LEON January 17, 05:32

  Ore prokuroria e SPAK,~Rendesi ka te filloje hetimi.
  Te palarat e ketyre me vjedhjet ne Shendetsi do te dalin rruges.Edi Rama me Ilir Beqen jane organizatoret e Grupit.

  Reply to this comment
 29. Mjeku January 17, 08:24

  A do hetohet realisht sterilizimi?
  Po nga kush do hetohet, nga ata qe e bene? A mund te hetoje vetvehten Edi Rama perfituesi kryesor nga ato koncesione? A mund te lejoje ky Rama qe te nise nje hetim per ish-in e tij minister halldup Beqja?
  As mos e shtroni fare ate pyetje ne titull! Nuk do kete kurrfare hetimi per asnje koncesion sa kohe kreu i ketyre perfitimeve te ngrohe kolltukun e kryeministrit, harrojeni.

  Reply to this comment
 30. vlora January 17, 11:13

  Sa here qe realizohet nje koncension te ditur e te pa ditur ulerijne ,pa perjashtuar opoziten qe vetem nje fjale di :KORUPSION.Pse nuk i jepni seriozitet ceshtjes.Kemi kontrollin e larte te shtetit te analizoje me profesionalizem cdo koncesion .Aty ku ka shkelje ta coj ne prokurori dhe prokuroria ka gati expertizen shkencore ,nqse koncensioni eshte ne regull pa shkelje te mbyllin gojen te gjithe

  Reply to this comment
 31. Filoeuropiani January 17, 11:30

  Lista e te hetuarve?!

  Reply to this comment
 32. Berti January 17, 12:42

  T cbehen te gjitha koncesionet korruptive ashtu sic beir Enveri pas Luftes II Boterore qe anulloi te gjitha koncesionet koloniale qe i kishte dhuruar Mbreti Zog Italise.

  Reply to this comment
 33. Berti January 17, 12:43

  Te cbehen te gjitha koncesionet korruptive ashtu sic beir Enveri pas Luftes II Boterore qe anulloi te gjitha koncesionet koloniale qe i kishte dhuruar Mbreti Zog Italise.

  Reply to this comment
 34. Adih January 17, 16:30

  Kjo eshte nje mega vjedhje ,por jo e kamufluar nga barkpangopurit budallenj e diletante .Qe kur pyetet Min Beqja ne fillim , se une nuk e njoh kete Ilir Rrapaj ,,e pastaj kur i kallxojne jo nje po shume fotografi me te ,plus edhe me Ramen ,gushe gushe ,”DASHNI E MADHE kur behet fjale per te vjedhur “,si cilimi budalla thote se e njoh .Kjo eshte e gjitha ::.Mos lodhemi kot ,kjo eshte tamam si tek unaza e Re Astiri me ate centralistin 26 vjecaar ,qe nuk kishta as edhe nje lopate ne ngarkim ,se ky bandilli Ilir ne Itali i paska pasur 1500 Euro ;Ah moj kasolle ku na mblodhe .E thjeshte per prokurorine per te vene para ligjit kete megavjedhje te Beqajt nen bekimin e Rames .Per keta parate e kokpalareve , prej kohesh ju i eshte bere deti kos dhe eshte derdhur vai nlakna .
  Proukuroret e SPAK e kane te thjeshte teknikisht per ta vertetuar dhe kjo do jete prova e zjarrit per SPAK:

  Reply to this comment
 35. Togu January 17, 17:47

  Demokracise keta ia kane marre doren e ia kane pire lengun. Nuk ka demokraci qe ta shkule kete klasepolitike kanceroze qe ka kapur vendin tone keta 30 vjet.
  Vetem nje diktator mund te na i hiqte qafe keta.

  Reply to this comment
  • Sandor January 17, 19:09

   Po, ke te drejte, Vetem nje Enver ka njohur Shqiperia qe po te ngrihej e crrenjoste kete kancer qe nuk e zhduk dot as Amerika as Evropa.

   Reply to this comment
 36. Togu January 17, 17:47

  Demokracise keta ia kane marre doren e ia kane pire lengun. Nuk ka demokraci qe ta shkule kete klasepolitike kanceroze qe ka kapur vendin tone keta 30 vjet.
  Vetem nje diktator mund te na i hiqte qafe keta.

  Reply to this comment
 37. Doktori January 18, 19:14

  Fakte te pakundershtueshme:

  1.Se cili eshte cmimi normal per nje sterilizim instrumentash e gjen kushdo me nje kerkim te thjeshte ne internet brenda 10-15 minutash, e jo me Beqaj qe eshte ne profesion informaticien dhe ekonomist.
  Kur u be afera e PPP-se, ne Shqiperi sterilizimi kushtonte vetem dy-kater mije lek te vjetra(korent+uje+pune njerezore+amortizim autoklavi), dhe ne vendet me te shtrenjta te botes, Amerike dhe Angli, maksimumi kusshton 25-40 euro. Dhe qe ky sherbim te paguhet nga qytetaret me te varfer te Europes shtate deri tete here me shtrenjte se vendet me te pasura te botes nuk ka emer tjeter pervecse shperdorim detyre dhe korrupsion galopant nga zyrtaret e shtetit qe kane firmosur ate kontrate skandaloze.

  2. Per te kamufluar supervjedhjen nepermjet cmimit per nje sterilizim, PPP-ja u kamuflua ne emertese dhe ne permbajtje duke propaganduar futjen ne te te blerjes se instrumentave dhe autoklaveve te rinj dhe duke e shitur gjithe kete maskarade si nje revolucion te papare per shendetesine shqiptare. Propaganda mediatike nga KM-ja vazhdon te jete aq e pacipe dhe tallese sa te deklarohet me seriozitet para kamerave se deri para PPP-se se tij na qenkesh operuar me gershere rrobaqepesi, sterilizimi paskesh qene bere me llampa me alkol dhe sot infeksionet jane zero.

  E verteta:

  – Ashtu si kostoja e sterilizimit, dihen fare mire dhe cmimet e autoklaveve dhe te te instrumentave. Edhe pse koncensionari i ka fryre ne maksimum faturat e blerjes se tyre duke i cuar ne 12 milione euro ne nje kohe qe nuk kushtojne me shume se 4-5 milione, prapeseprape edhe kjo fature fiktive kostoje nuk eshte vecse nje therrime krahasuar me fitimin marramendes qe behet nga cmimi per sterilizim. Sepse per 800-900 mije sterilizime per 10 vjet me kontraten e PPP -se Beqes do te zhvaten me e pakta 160 milione euro per nje pune qe ne Itali dhe Angli firma me e specializuar e botes nuk do te paguhej me shume se 20-25 milione.
  – Instrumentat e rinj te sjelle nga koncensionari nuk jane aspak te asaj cilesie qe ata pretendojne me cmimin qe ju kane vene neper fatura. Pas vetem dy vitesh perdorim gersheret, pincat, mbajteset e agieve etj, nuk funksionojne me sic duhet ne nje kohe qe instrumentat kineze te kohes se komunizmit kane qene shume me jetegjate se keto qe i reklamuan si “cilesia me e mire gjermane”.
  – Infeksionet e plageve kane pasur vetem nje ulje te lehte dhe nuk jane aspak zero sic propagandon KM-ja.Nese me pare kane qene 10-15 perqind sipas rastit, sot jane jo me pak se 8-10 perqind.

  3. Poshtersia dhe maskaralleku me i madh qe e bejne te paamnistueshme kete vjedhje marramendese eshte se ne nje kohe qe e kane lene rrogen e mjekut dhe te infermjerit sa gjysma e rroges se kolegeve te tyre ne Kosoven me vetem dhjete vjet shtet, ne nje kohe qe qeveria thote nuk kam para per te blere dhe zevendesuar pajisje te amorizuara, per te siguruar pa nderprerje ilace te domosdoshme per semundje te renda, miliardat qe duhet te shkojne per keto gjera shkojne per te majmur llogarite off shore te mafies me pushtet dhe te ca pinxhove mafioze italiane te cilet kane bere se bashku kete PPP.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim