Emigranti, bisedat me shoferin e Gretës: Ato shalë më kanë kushtu’ 54 milionë, bacë

July 24, 2014 14:49

Emigranti, bisedat me shoferin e Gretës: Ato shalë më kanë kushtu’ 54 milionë, bacë

Në numrin e djeshëm DITA publikoi denoncimin penal të bërë nga një emigrant shqiptar në Angli në muajin Shtator 2013. Një femër misterioze që e kishte njohur në “Facebook” në harkun e 3 viteve kishte arritur t’i zhvaste rreth 60 mijë euro vetëm me biseda në internet dhe telefon, pa u shfaqur kurrë me fytyrë, pa u takuar asnjëherë.

Emigranti denoncues ka mbledhur të gjitha faturat e dërgesave të parave në 3 vite dhe rezulton se personi që i ka pritur këto dërgesa në Shqipëri është shtetasi Verjan Hysaj. Ai është shoferi i këngëtares Greta Koçi, e cila në periudhën kur është bërë ky kallëzim penal ishte punonjëse e Ministrisë së Brendshme.

Greta Koçi

Greta Koçi

Vetë shoferi i Greta Koçit ka ngritur padi penale ndaj saj, disa muaj më parë. Pasi nisi të kuptonte kurthin, emigranti erdhi vetë në Shqipëri,  takoi Hysajn që kishte bërë tërheqjen e lekëve në pikat e dërgimit. Por ai i tha se kodet e dërgesave ia kishte dhënë një shtetas që korrespondon me xhaxhanë e këngëtares. Duket se gjithçka ka qenë një labirint mashtrimi me kosto 60 mijë euro për emigrantin.

Në disa biseda të regjistruara elektronike që ai ka zhvilluar me shoferin Hysaj, rezulton se ky i fundit i ka pranuar se gjithçka ishte një mashtrim i organizuar duke u shprehur qartësisht se ishte e gjithë ‘familja’ në skemë e përfshirë.

Në bisedat elektronike të Hysajt me emigrantin B.H. ai shpjegon se kush e kishte instruktuar  të tërhiqte lekët që dërgonte emigranti dhe si i njihte ai anëtarët e familjes Koçi. Nga ana tjetër, emigranti B.H në një letër të nënshkruar për DITA, ka paraqitur dhe arsyet se përse ai ka vendosur të bëjë publike këto të dhëna, duke kërkuar anonimatin dhe duke pranuar të gjithë përgjegjësinë për vërtetësinë e tyre.

 

 

 

Transkipti i bisedave mes denoncuesit B.H dhe Verian Hysës

BISEDA E PARË:

Denoncuesi BH:
Së pari me jetë të gjatë fëmia! Së dyti mos m’i anashkalo më pyetjes time. Më thuaj për cilin person ti ke tërhequr lekët e mia. Emër mbiemër ndryshe unë do ta bëj denoncimin ty. E pastaj hajde e merru vesh ti dhe ato k…. me prokurorinë angleze. Të kam dalë borxhit disa herë dhe ke dy muaj që bridhesh sa andej këtej. Të them të drejtën po më humbet durimi. Pres përgjigje të sinqertë nga ty.

Faksimile bisedave mes Verian Hysajt dhe denoncuesit B.HVerian Hysaj:

Ky që po të nis në këtë foto është Skënder Koçi. Më ka than se ti i detyrohesh 60 000 euro. Më ka than’ po të tha kush gja, të përgjigjem unë me ka than Skënderi. Ok?

Denoncuesi BH:

Po tek kjo foto tjetër kush është?

Verian Hysaj:

Kjo është e shoqja e Skënderit e ka emrin Syria, kjo ka përdorur emrin Anjeza Hysa, edhe në telefon që ke dërgu kodet ktu në Shqipëri. Me trego mu se të them unë se kush i ka përdor këto numra telefoni.  E do nr e Spanjës? Tek kjo foto tjetër është Elisa, vajza e Fatmir Koçit, motra e Gretës nga baba, këtë e kanë përdorur kudo për mashtrime.
(vazhdon dhe dërgon fotot e personave dhe bën përshkrimet, shën.redaks)

Ky është Mondi djali i Titit (Syrias) edhe i Skënderit, specialist përdorues interneti, ‘hacker’ shumë i aftë. Ok? Ky është djali i Bashkim Koçit në Spanjë. Këtu është edhe Fatmir Koci në Spanjë bashkë me Shkëlqimin e vëllezërit e Skënderit… Kjo është Alda vajza origjinale e [Syrias ] ose Titit edhe Skënderit

 

BISEDA E DYTË

Verian Hysaj:
A ta dinë adresën e shtëpisë ty mor? Se janë të lidhur me mafioza anglezë, bullgarë e rumunë. Edhe ti duhet me u ruajt pak. Mos i ban në asgjë.

Denoncuesi BH:
Lëne mos e pyet ato shalë më kanë kushtu 54 milionë bac… Në Angli apo Shqipëri? Po ku janë të lidhur ata, ata janë të mbaruar. Mua s’më njeh njeri në Angli si shqiptar, plus ato s’më njohin për surrat. S’i kam borxh kujt e pastaj kam njerëz të tjerë po më ndodhi gjë mua. Po si kam frikë aspak atyre jo. Por thashë t’i provoj të marrë lekët e mia pa ju futur atyre punëve.

 

*******

Deklarimi i shtetasit B.H për gazetën DITA

Këto janë pjesë nga bisedat që kam bërë me shoferin e Greta Kocit. A . Denoncimin në prokurori e kam bërë më 03.09.2013 pas katër vjetësh pasi nuk mund ta bëja më përpara duke ditur se në Ministrinë e Brendshme punonte Greta dhe i ati Fatmir. B. Po e bëj publike sepse kallëzimi është bërë para një viti por kemi pasur një pezullim nga Prokuroria me pretekstin që kanë dërguar një letër-porosi në Spanjë për të vërtetuar praninë e tyre në Spanje. Por letër-porosia nga Spanja mund të kthehet edhe pas katër vjetësh dhe s’ka kuptim kur Verjan Hysaj, shoferi i Greta Koçit qe ka tërhequr lekët (60 mije euro) pranon mashtrimin. Dhe fisi i Koçajve enden të lirë duke pasur mundësinë e fshehjes së provave të marra nëpërmjet shoferit të tyre i cili akuzon drejtpërdrejt këta mashtrues.  C. Denoncoj publikisht që të përfundojë njëherë e mirë loja e këtyre që të tjerë persona të mos gënjehen si ne.

July 24, 2014 14:49
Komento

29 Komente

 1. isiiii July 24, 08:58

  Nuk shpjegoni perse ky ka derguar leket???

  Reply to this comment
  • Albani July 24, 11:14

   Tani ndaheni mendjen,shoferi i kujt ka qene ky Verjan trapi..Ky deklaroka i Skender Kocit dhe ju thoni shoferi i Greta Kocit?!!!!

   Reply to this comment
  • leo July 24, 11:25

   A mund ta di se cfare hyne Greta Koci ketu ne kete artikull?
   Une nuk merrem me parti as PS e as PD,por keto me duken shpifje te rendomta ndaj nje figure dhe emri te madh sic eshte Greta dhe sic te gjithe e njohim.
   Politika eshte kurv dhe si e tille mundohet te hedh balte,por per mendimin tim,une dhe gjithe shoqeria ime me shume do e mbeshtesim ne cdo hap qe ndjek ne art e politike,sepse e meriton dhe eshte shembull per te gjitha familjet tona,motrat tone.
   Respekte per Greta Kocin.

   Reply to this comment
   • Aaltini July 24, 14:25

    figure dhe emri te madh si greta koçi…????
    hahahahahah sa qesha

    Reply to this comment
   • Mami Gretes July 24, 14:46

    O Leo, o hajvan klasik, po nga doli emeri i madh ky i kesaj funderrines se muzikes dhe shoqerise shqiptare. Po ai njef ti se ca familje e degjeneruar jane, ku mami e mesonte Greten dhe te motren e vete se si te perdornin shalet per te zhvatur leke. Po ku di gje ti o mjeran. Shalet e gretes ja ngriten dhe Sales.

    Reply to this comment
   • Helio July 24, 18:20

    Leo,nese motrat e tua ndjekin greten si shembull….sa motra ke ?

    Reply to this comment
   • igli July 25, 07:29

    Cfar thua morr kelysh greta koci figure e madhe? ajo eshte nje pisllek berati asgje tjeter

    Reply to this comment
  • EURO MALOKU July 24, 14:18

   Na dikur kena perdorun shprehjen domethense:
   Gamor Peqini…
   Paska qene e bazueme..Bravo emigranto qe ke hec ne gjurmet e te pareve!!!

   Reply to this comment
  • Maxi June 6, 15:47

   Me vjen mire qe ky manjak u denua me 9 muaj burg per keto shkrime te ndyra per Greten. Greta the best.

   Reply to this comment
 2. Ela July 24, 09:03

  nje gje s’kuptoj…kujt ja dergonte parate ky emigranti dhe per cfare arsyeje??

  Reply to this comment
 3. llaky July 24, 10:10

  nuk di pse nuk e kuptoni,ka shum njerz qe mashtrohen shum leht kur folin me nej femer,femra eshte djalli vet

  Reply to this comment
 4. Kapter Jari July 24, 10:23

  E dashmja e Mul Nokes kjo Greta?

  Reply to this comment
  • Albani July 24, 11:18

   Ti kapter Jari nuk ke te drejte te aludosh dhe shpifesh se per karakter e njohim te gjithe se kush eshte Greta.. Sa ishte kengetare nuk foli njeri asnje fjale te tille,tani qe eshte pjese e politikes dhe nje nga drejtueset kryesore te FRPD na doli me dashnor?
   respekte per Greten dhe familjen e saj. Qente le te lehin….

   Reply to this comment
   • elio July 24, 14:08

    ke te drejte Kar-vani juaj te ece perpara…me duket se kete fraze e permendte shpesh Enveri…e keni idhull..

    Reply to this comment
 5. MARIO CANI July 24, 10:45

  A CKA QENE NJE KOQE KANDARI AI ! KUR KISHTE 60.000 PAUND AI PSE SVINTE TA TAKONTE KET FEMER SE ME SHUME SE 15.00 PAUND SDO TIS HKONTA RUGA TA MRITE DHE NJE JAVE ME PUSHIME DIKU KETU TI FUSTE DHE NJE LLOZ BYTHVE DHE TE IKTE .PO I DERGONTE LEK .

  Reply to this comment
 6. tomsojeri July 24, 11:11

  I shkreti ti si qofte ne tav te kosit dukesh o mavri ! 60.000 i dergon nje kurve cipplasur ashtu ne hava pa e pa e pa e prek or qyq !Po ku te con mushka e nis prej Anglie pare ksaj mashtruse e ktij gangsteri qe kushedi cfar borxhesh ka dash me la ! Akoma skam lexuar deri ne fund historin por ciladoqoft nuk justifikon gomarllekun tend ! Denoncimi vlen qe kjo lavire mashtruse me gjith bashkpuntoret e saj te diskretitohen e te marin vesh mileti cfar niveli baltovin ka rrethuar Shqiperin e shqiptaret qe skan nder,moral ,turp,e ndaj vriten me njeri tjetrin si kafshet ne xhungel !Mendoj qe ksaj bande ti jepet nje mesim i mir meqe u be kaq i njohur si rast, qe kto kurva dhe rugac gangster, te privilegjuar nga pozicioni shoqeror e politik,kujtojn se mund te mashtrojn ,e te vjedhin njerez te ndershem e naiv e te tallen me ta pastaj ! Qorra milioner ,fajdexhij Fieri,kurva politikane,e politikanesh qe cirren ne parlament ,me nje mafje kriminale qe te egzekuton ne menyr spektakolare si ne filmat hollivudian , me polici qe ja shkel vrapit e nje drejtesi qe vetem e till nuk esht ,ky esht prodhimi shqiptar i ktij 23 vjecari postkomunist !!Mjer Shqiperia !!!!!!

  Reply to this comment
 7. pro dhe kunder July 24, 11:39

  -..nuk je i pari..,por s’na the c’te premtoi ?

  Reply to this comment
 8. Gerandina July 24, 11:40

  Une mendoj qe ky eshte komplet nje artikull i trilluar,se nuk ka mundesi te ndodh keshtu. Ku i gjeti 60 mije paund ky njeri ? dhe nese i paska derguar,pse policia nuk e arreston ketwe Verjan Hysen qe paska terhequr leket?? Cfare policie eshte kjo?!
  Ai merr leket dhe akuzohen njerez te tjere?
  Pse mos te mendojme qe ky qe mer leket ka bere gjithe lojen ?
  Pse duhet ti besojme fjaleve te ketij trapi qe duket nga floket qe eshte antikapat .
  Polisia dhe shteti duhet te arestojne Verjan Hysajn se ky qenka autori i kesaj vepre nese eshte e vertet kjo ngjarje.

  Reply to this comment
 9. jay July 24, 11:48

  Qenka buce e zgjuar kjo Greta beka leke pa ju dhene njerzeve keto bucet shqiptare me lehte e kane te hapin kembet se sa te fusin doren ne xhep’ xhore me nivel duhet Te mari nobel price per acting .

  Reply to this comment
 10. mentor July 24, 12:31

  PUNE KURVASHE.
  Drejtore e Marrdhenieve me publikun ne M.Brendeshme
  Zv.Kryetare e Forumit Demokratik Rinor
  Sekretare personale e oborrit dhe kengetare e oborrit
  Grupi …tashme njifen kush na drejtonte dhe cfare karakteri kane.pse cuditeni

  Reply to this comment
 11. SADIKU July 24, 21:36

  PASKE QENE BUDALLA QE JA KE DHENE 60000 EURO PER TE BA SEKS ME KETE SHEMTIRE. ME AQ PARA KISHE BERE PER VEHTE MIS EVROPEN, MIS SHQIPERINE E SHUME FEMRA TJERA. PASKE QENE HAJVAN.

  Reply to this comment
 12. shqip hesapi July 25, 03:04

  Mire ia beri emigrantit,bile t’ia bente dhe emigrantes.Pse dergohen keto euro ?

  Reply to this comment
 13. igli July 25, 07:34

  Uahahaha cfar budallai paska qen ky rrac idjoti si i dergon para nje personi qe se njeh, ah mjeran mjeran rrezik ske par shal ndonjeher o gomar po te vije ne Tirane dhe me aq para shikoje gjithe shalet e Tiranes dhe Shal me te mira se shalet e greta kocit.

  Reply to this comment
 14. ismeti July 25, 07:43

  kush i ka faj keti legeni psikopat qe jep lek pa arsye

  Reply to this comment
 15. arvanitasi July 25, 07:45

  Ajo Greta Koci jo vetem figure e madhe qe nuk eshte po eshte nje derr kurve qe se ka para historia ndonjehere dhe jo vetem ajo po motrat dhe plaka e vet te gjitha putana te felliqura jane. ptyyyyyyyyy kurvat e mutit

  Reply to this comment
 16. salhajvonic July 25, 08:46

  Cdeshe ti mer trap qi i con ££ njwrzve qi nk i njef
  Ma je shkum se per ti mor i paske leket

  Reply to this comment
 17. al July 25, 11:07

  ore tema kryesore eshte perse i ka derguar keto para ky njeri per cfare arsye pike

  Reply to this comment
 18. veriori July 25, 20:59

  Ju redaksi e gazetes me emer te mire DITA ! Ky artikull me duket artikull krejt koti . Se pari , ne e dime se kush eshte Greta Koqi , qe ne kohen e Saliut hidhesh e perdridhesh , si nje lavire e perdal , por ajo qe thote e denoncon ky palloshi emigrant ne Angli na duket e pa vertete . Anglia vertete eshte shteti ku paga e nje te punesuari emigrant eshte e mire , por qe te arrij tek 60 000 EURO , per tre vite eshte krejtesisht e pa besueshme .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*