“Emrat e qeverisë së re? Do ketë numrin më të madh të grave në historinë e vendit”

Redaksia Online July 24, 2013 15:54

“Emrat e qeverisë së re? Do ketë numrin më të madh të grave në historinë e vendit”

Që pas përfundimit të votimeve dhe fitores së të majtëve më 23 qershor, mediat kanë përmendur emra të shumtë, si kandidatë për ministra. Por, kryeministri Edi Rama ka zbuluar një fakt shumë të rëndësishëm: Qeveria e ri do të ketë numrin më të madh të femrave në të gjithë historinë e qeverive shqiptare

Për gjithë ata që pyesin pafund për përbërjen e qeverisë, mund të them vetëm se do ketë numrin më të madh të grave në historinë e vendit”, ka thënë Rama.

Ky i fundit në fakt njihet për prezencën e madhe të femrave në stafin e tij, pasi një gjë të tillë e ka bërë edhe kur ishte në krye të Bashkisë së Tiranës.

Redaksia Online July 24, 2013 15:54
Komento

8 Komente

 1. shpatar July 24, 17:12

  Shume mire e ka menduar .Nuk dua ta shtjelloje nga pikpamja politike rendesin por me shume vlersohet si nje grua e nene qe dine te mbajne ne ekujliber familjen .
  Pjesa me e ruajtur dhe me pak e degjeneruar e fares shqiptare jane femrat tona nenat tona me bote me njerzore se “Kaubojsat” qe mbine ne keto 23 vjete te tranzicjonit demokratik. Sigurishte une flase per ate pjese te shendosh dhe nuk kam aspak parasysh Zhofin ,Majlinden e se fundi Lefterien .
  Ne se Rama di te zgjedhi ,pa e tepruar ,punet do te shkojne shume mire .Grate shqiptare sado qe te fshihen dalin zbuluar shume me shpejte se sa “Kaubojsat” shqiptare .
  Ka shume vende te botes ku femrat perbejne nje numer te konsiderushem ne drejtim qe normaliteti eshte kthyen shume shpejte.Ne Suedi ,Danimark,Norvegji ,ne vendet Balltike e pse jo ne SHBA,Gjermani,France.Angli e Rusi femrat kane bere emer dhe histori. Le ta pershendesim dhe ne kere risi e ti rilexojme vargjet legjendare te te madhit Cajup : Burrat, nen hije rrin e kuvendojne,pika qe su bie se nga grate rrojne .

  Reply to this comment
 2. Lili July 24, 17:36

  Populli thote “ne ate shtepi ku drejtojne grate çdo gje ka marre fund”! Prandaj reflekto o Ed Rama sa s’eshte akoma vone…..

  Shqiperise i erdhi fundi
  ngrihuni burra dhe veproni
  qe kete vend ta drejtoni
  ashtu sic e meritoni!

  Se e mjera zonje e rende
  gjate gjithe jetes eshte neperkembe
  nga nje tufe gomeresh te tredhur
  qe mos i pafshim me as ne enderr.

  Por dhe dhite s’jane per drejtim
  ata bishtin veç dine te ngrene
  menaxhimi i ketij vendi kerkon forca edhe mendje
  se per bythe patem argitat qe na lane ne kete fare gjendje.

  Reply to this comment
 3. Desaret July 24, 19:59

  Konceptim i drejtë!Femra shqiptare ka mundesi të jashtzakonshme të kontribuojë ne drejtimin e vendit.Nuk di ku eshte bazuar Rama, por une e gjej oportune te them se dy korifejë te shekullit te kaluar me mendësi e drejtim vendesh te ndryshme për autoritetin e grave cuditrisht jane ne të njejtin pozicion politik dhe qeverisës.I pari eshte Lenini ai qe ka lënë postulatin e rendësishëm për autoritetin e grave duke thene:”Do një drejtim plotsisht të ndershëm dhe pa vjedhje,vendos ne detyre gra të emancipuara!” Pothuaj te tille konsiderate ka dhene edhe Curcill, i cili edhe pse i kundert ne bindjet politike me Leninin e mbeshtet atë!”…Lenini ka lënë një thenie proverbiale për rolin e grave në drejtim dhe sidomos kur shteti është kapur nga korrupsioni e vjedhjet! E kuptoj ketu drejt Leninin dhe shtoj se kush i jep pozitë drejtuese gruas së emancipuar,i ka dhene shtetit dhe shoqerisë një hap te madh perpara!”(Lexo Curcill-Biografi).Mbase Rama nuk i di keto thenie por deklarimi i tij per me shume gra ne qeverisje,besoj se vertet do i jap Shqiperise dhe Sovranit qe votoi Rilindjen, nje hap te madh perpara!Natyrisht mbetet te shihet vertet emancipimi i grave qe do drejtojne ne kete qeverisje!Une besoj tek theniet e Curcillit!…

  Reply to this comment
 4. shqipfolësi July 24, 20:42

  Shumë e drejtë. Gratë janë më punëtore dhe më pak të korruptueshme. Suksese!

  Reply to this comment
 5. fat man July 25, 05:58

  Do te ulet numri i klienteve ne kafene dhe restorante, se meshkujt aty i bejne punet e shtetit. Nga natyra gruaja dhe nena shqipetare jane shume here me pak te kompromentuara nga burrat. Te lumte Edi, ky eshte fillim i mbare per nje rilindje te nje pupulli te vrare e te vjedhur nga Sali Bisha.

  Reply to this comment
 6. liljana July 25, 10:51

  Me ne fund u gjend nje burre qe vlereson kuntributin e grave .Thjesht ,faleminderit Edi !

  Reply to this comment
 7. Fanolist July 25, 11:19

  Ka patur gra ne detyra me pergjegjesi dhe ne sistemin e kaluar; por ne te shumten e rasteve jane marr persona ta gabuar qe ,jo vetem nuk e justifikuan postin ,por qe derguan uje ne mullirin e atyre qe jane kunder pjesmarrjes se gruas ne punet drejtuese.
  Me ka derguar halli ne disa zyra ku ka patur femra pa nivel ,zhgaravina,fundrina ; qe me cuan shpirtin te kujtoi kanunin e Lek Dukagjinit e te i jap te drejte atij.
  KA GRATE MREKULLUESHME KY VEND, me shume se burra, qe te na drejtojne me shume sukses, ne tere nivelet eadministrates shteterore . Ato duhen zgjedhur e duhen mbeshtetur, mbrojtur nga presioni i pseudoburrave cuba .
  Te lumte Z.EDI . Mencuri , guxim e veprim .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*