EMRAT: Cilët janë 5 kontrollorët që Balluku i akuzon si “masha të politikës”

April 7, 2021 19:53

EMRAT: Cilët janë 5 kontrollorët që Balluku i akuzon si “masha të politikës”

Janë 65 punonjës të AlbControl që kanë braktisur punën prej mëngjesit të sotëm, duke shkaktuar paralizimin e trafikut ajror në vendin tonë.

Qeveria drejtoi gishtin nga opozita, duke hedhur akuza të rënda se po nxit këtë situatë, për të dëmtuar shtetin shqiptar si dhe për të rritur pakënaqësinë te qytetarët.

Ministrja Belinda Balluku deklaroi se midis kontrollorëve, “janë 5 prej tyre që janë kthyer në masha të politikës”, por pa bërë me dije emrat.

Megjithatë, me shumë mundësi Balluku i referohet kontrollorëve që deklaruan paaftësi në punë dhe për rrjedhojë u shkarkuan.

Ata janë: Flora Ndreca, Muhin Mezini, Nelton Shabani, Gentian Hodo dhe Edvin Bakiri.

 

j.l./ dita

April 7, 2021 19:53
Komento

16 Komente

 1. Dorian April 7, 20:01

  Nese Shqiperia ka qeveri te forte e shpall Rinasin-Zone Ushtarake Nr 1 dhe dezertoret i dergon ne Gjyqin Ushtarak te jashtezakonshem.
  Nese Shqiperia ka qeveri te dobet, u jep rrogat e kerkuara grevisteve. .

  Reply to this comment
  • Laca April 7, 21:42

   Dorian, ku jeton ne 1944? Rrote kari. Ata jane civil. Ata jane punonjes si gjithe te tjeret dhe kane te drejte te marrin rrogen qe u siguron kontrata. Ata nuk shesin qepe dhe pos si shiten skane para. Balluku merrte 6mije euro kur punonte po aty si drejtoreshe. Plehra qe sbeheni njerez kurre.

   Reply to this comment
   • mirel April 8, 04:23

    Po fiks rrote kari. Kujton se Kastrati eshte kompani ushtarake. E Vucicit apo e Putinit?
    Apo e Erdoganit
    As nuk ja ka idene rrocka e Ramutit se cfare thote, vetem o burra, ushtrine si ne Stamboll.
    Plera qe duhen qerruar nje ore e me are

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati April 8, 05:42

    Je i sakte Doriani eshte tamam Rrot kari,
    dhe haron
    se ne krye kemi nje qeveri te Majte , gjasme, qe duhet te mbroje interesat e ketyre punonjesve, jo te Kastratit qe ju uli rogat ketyre kontrolloreve

    Reply to this comment
    • Remo April 8, 10:11

     Te te japin mend: mireli,rajmond vlonjati,zagar qorri, kapter temja e shume si keta qe “u digjet barku” per perversitetin e te “stresuarve” me rroga faràonike qe ate vend pune e kane dhurate nga po’ ai shtet i korruptuar majtas e djathtas eshte kulmi….era e qepes nga byreket dhe sufllaqet u vin larg….mos e qelbeni te gjithe kete forum!

     Reply to this comment
 2. Aliu nga Selenic April 7, 20:10

  Keta e duan te plote rrogen edhe perse puna e tyre eshte pergjysmuar.Keshtu mendojn keta qe paraj e madhe i ka lojtur mendesh.
  Po te tjeret qe nga pandemiaj nuk kan marre asgje.?
  Pra keta nuk e konsiderojn kete situat qe vertet eshte situat lufte, pore ne pikun e punes per te vaksinuar shqiptaret keta bllokojn avjonet per te penguar ardhjen e vaksinave.
  Ketu nuk eshte ceshtj rrog pore eshte ceshtje politike se keta mjrean behen vegla qorre te Berishes Bashes dhe Likes se Floririt , pa marre parasyshe demet e mdhas qe u bejne shqiptarve.
  Per vepra penal te ketij karakteri duke demtuar masivishte shqiptare keta duhet te denohem maksimalishte.
  Keta nuk po vrasin ne e dy shqiptare pore po vrasin 20 000 shqiptare duke penguar 20 000 vaksina.!
  Keshtu Prokuroria duhet te nis menjeher hetimete dhe te dalin para drejtesise organizatoreet e kesaj katrahure kaqe te madhe ku luhet me jeten e shqiptarve.!

  Reply to this comment
  • tani11 April 8, 08:56

   E qarte, s’eshte c’eshtje rroge, por c’eshtje “tesere partie”. Keta bastarde jane vegel e kryebastardeve qe ua kane siguruar ate vend pune.

   Reply to this comment
 3. Poli Tikan April 7, 20:26

  AlbControl jane si ushtaret e kufirit! Nuk u lejohet te braktisin detyren! Eshte detyre me pergjegjsi ligjore! Ike nga puna braktise detyren -shko ne Burg!
  -Keshtu e ka gjithe bota! Vetem ne Shqiperi rendon bishti me shume se sqepari !

  Reply to this comment
  • Gjergji April 7, 21:07

   Shqiperia mund te quhet nje vend me demokrac mbas 200 vjetesh me kete mentalitet.
   Injorantet shqiptare behen cope, vrasin njeri tjetrin per politikanet, por kur dikush ngrihet per te drejtat e veta, ata as qe nuk duan tja dijne, por i bejne edhe armiq te popullit.
   Nje vend qe akoma nuk e din se c’eshte unioni (sindikata), quhet vend diktatorial. Kush eshte jashte Shqiperise, e din fare mire forcen dhe pushtetin e unionit (sindikates).
   Rregulli baze: punedhenesi (ne kete rast qeveria) ben kontrate pune me punonjesit te perfaqesuar me unionin (sindikaten) dhe kontrata eshte ligj per kohen qe eshte caktuar – 4-5 vjet.
   Ne kontrate eshte shkruar cdo gje, detyrat dhe detyromet e te dy paleve, perfirimet, paga, per cdo pozicion pune. Punedhenesi nuk ka drejte te veproje jashte kesaj kontrate.
   Ne Shqiperi, festohet 1 maji per qef dhe jo per te drejtat e punetireve. Ne shqiperi akoma jetohet me mendesi : Rrofte Enveri, Saliu, Edi …., por jo me ligjesine dhe standartet perendimore.

   Reply to this comment
   • Juli April 8, 05:29

    O trap kemi 30vjet që jetojmë jashtë dhe paguajmë sindikatat.
    Sindikatat apo puntorët nuk e ndërpresin punën SOT. ata lajmërojnë një muaj përpara për problemet e tyre. Dhe dalin në grevë,POR JO TË GJITHË. Nuk e lejnë popullin në katrahurë se DËNOHEN me ligj.
    Dhe sa për pagat këtu në këtë kohë MUTI, kanë rënë ose janë shkurtuar me 60% puntorët.
    P.Sh. pilotët e bëjnë me rradhë ,i bie një fluturim në dy javë. Kush nuk është i kënaqur ka lënë vendin e punës.
    JO POLOTIKË ME JETËN E NJERËZVE.

    Reply to this comment
 4. Toni April 7, 20:51

  Kryeministri Rama kerrcenon kontrolloret se kush nuk kthehet neser ne pune ska vend ne Albacontroll dhe drejton gishtin nga opozita,Balluku politizon protesten,ju publikoni emrat e protestuesve qe eshte presion per ata dhe rrethin familjar!Ata jan ne te drejten e tyre te protestojn si kudo ne vendet demokratike.

  Reply to this comment
 5. Fat man April 8, 00:08

  Komentues “Toni” ata kane te drejte te protestojne por greva eshte mjeti i fundit ku keta Kontrollore e kane te ndaluar t’a ushtrojne ate sipas kontrates qe kane firmoswur.
  Kur shkelet nje kontrate midis dy paleve ceshtja i kalon GJYQESORIT, vendimi i te cilit eshte i formes se prere.
  Keta spurdhjake kontrollore nuk e kene marre mundimin per te bere kete pune, por me nderhyrjen e mbrojtjen e politikes se Opozites dhe te Presidentit Kokekatror kane ndermar veprim te paligjshem.
  Jane pezulluar fluturimet ajrore , “Siguria Kombetare” eshte cenuar rende.
  Vaksinat anti-Covid nuk erdhen qytetaret te vdesin dhe ne menyre brutale shqipetareve u eshte ndaluar te vijne ne shtetin e tyre pa llogaritur turiste apo biznesmene e politikane qe kane axhendat e tyre.
  Ky veprim as me shume e as me pak quhet TRADHETI, shembulli Presidentit Regan duhet te merret nga Kryeministri Shqiptar, rebelet e Shqupit e te Likes t’u behet kallzim pemnal ne Prokurori dhe me ta te merret drejtesia.
  Si ka mundesi qe nje punonjes ne shtet kushdo qofte ai te marre nje page shume me te madhe se Presidenti i Shqiperise, 90% e shqiptareve nuk e kane pare as ne ender nje mundesi te tille per t’u paguar….. ne sektorin Publik.

  Reply to this comment
 6. kujtimi April 8, 08:59

  Per komentuesin laza desha te them nje fjali. Po si more laza a thua qielli eshte i atyre debilave, qe i cmendi paga e larte. Ato jane parate e shqiptareve breke grisur, me te cilat fshijne menderen nje grush plehrash. Sa per masat shteti eshte ne sherbim te qytetareve e jo te atyre hajduteve qe rjepin qytetaret. Per poste te tilla pune ka ligje specifike. Burgu per keto eshte pak, por sigurisht ato jane njerez te likes, sales etj. prandaj e hedhin shurren perpjete. Per te cmendurit kriminele eshte ndertuar Zaharia. Po nuk qene te afte per pune te hapin rrugen ose ndryshe te nxirren per bythe e jashte institucionit qe i dhjene ne dere.

  Reply to this comment
 7. Kavajsi April 8, 09:25

  Sa here udhetojme me avion kur mbaron udhetimi urojme kapitenin e avionit por dhe kapiteni uron kontrolloret per punen e tyre. Kujtim, ti thua qe ato jane leket e shqiptareve te varfer (megjithse per ato 120 miljon te BECHETIT nuk the asnje fjale) por nuk thua qe ata i meritojne me punen qe bejne.Ti thua qe i sherbejne Saliut e Metes por nuk thua qe aty ne ate vend pune i vendosi perveç Saliut edhe Nano ,edhe Rama me Ballukun bashke. Balluku ankohet se eshte puç shteti qe flasin tani per pagat por nuk thote asnje fjale sepse nuk foli asnjehere per pagen e larte qe merte aty. Kjo sipas jush njerezit nuk duhet ti kerkojne asnjehere te drejtat e tyre sepse gjithmone nga ju “rilindasit” do te gjendet gjithmone nje shkak ( si ne kohen e PPSH) per ti quajtur armiq.Si mendoni ju se keta nuk kane familjaret e tyre qe presin te vaksinohen dhe merren me punet e PD-es po LSI-se Me keto pune merreni vetem ju qe partia ju siguron buken e gojes.

  Reply to this comment
 8. Emigranti Athine April 8, 13:35

  Para disa viteve punetoret e portit te pireut bene nje greve te ngjashme.Mos ta zgjas rezultati:greva u shpall e paligjshme per puntoret u derguan fletethirrje per MOBILIZIM te detyruar. Ky eshte reagimi i nje shteti te BE , per ata qe na kujtojne qe nuk eshte Shqiperia e 44’es.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim