4 vjet nga vdekja e Olldashit, tri fotot shokuese dhe një hetim komedi

November 19, 2017 16:32

4 vjet nga vdekja e Olldashit, tri fotot shokuese dhe një hetim komedi

 

Në 20 nëntor 2013, humbi jetën ish-deputeti Sokol Olldashi.

Disa muaj pas vdekjes në mënyrë konfidenciale me email-e në qarqe të ngushta qarkulluan tri foto shokuese që tregonin të ndjerin pas aksidentit.

Imazhe tepër të rënda për tu parë: Shformimi i kokës së deputetit është i jashtëzakonshëm, tronditës: asnjë prej tipareve nuk është në vendin e vetë.

Këto foto, të cilat DITA i posedon minimalisht i japin një përgjigje pikëpyetjeve që shkaktoi nxitimi për të bërë varrimin e Olldashit. Në atë nivel dëmtimi homazhet nuk mund të kryheshin normalisht.

Por këto foto nga ana tjetër flasin për një dëmtim ekstrem tepër të rëndë që mund të jetë i shkaktuar ose nga një aksident shumë i rëndë ose nga një sulm dhe agresion shumë i rëndë.

Vendi i aksidentimit, makina e sigurt me të cilën udhëtonte Olldashi dhe dëmtimi fare modest i mjetit të tij duket se i bëjnë shumë të dyshimta rrethanat që mund të justifikonin një aksident kaq të egër.

Stafi i DITA-s asokohe i kushtoi një vëmendje të veçantë kësaj ngjarje dhe kemi qenë media e parë që kemi publikuar raportin zyrtar autoteknik të aksidentit, por dhe media e vetme që u investua në hartimin e një raporti alternativ mbi dinamikën e aksidentit falë dhe bashkëpunimit të inxhinierit Arben Meçaj.

Por në çdo rast kemi mundësuar vetëm zbardhje të aspekteve të veçanta të këtyre rrethanave pasi informacioni nga organet kompetente është zero dhe këtë ngjarje të rëndë deri më tani më së shumti e karakterizojnë vetëm “legjendat urbane” dhe aludimet e pabazuara.

Sot rikthejmë për lexuesit tanë një përmbledhje shkurt mbi ato që dimë dhe ato që nuk dimë.

DITA nga investimi i saj vetjak ka mundur të zbulojë disa pasaktësi flagrante të raportit autoteknik zyrtar të hartuar për këtë ngjarje. Inxhinieri Arben Meçaj ka hartuar një studim mbi dinamikën e ngjarjes dhe ky raport i dytë ka nxjerrë në pah shumë pasaktësi në raportin zyrtar të administruar nga prokuroria.

Ekspertët zyrtarë nuk kanë pasur asnjë reagim për këtë raport i cili mund të lexohet duke klikuar KËTU.

Për më tepër inxhinieri Meçaj arriti të gjente në disa vende dhe piketa të rëndësishme të vendit të ngjarjes telajon dekoruese të makinës së Olldashit gati 3 javë pas ngjarjes. Pasi ky fakt u botua në Dita, vendi i ngjarjes u dogj dhe përpos djegies së shkurreve një fadromë kishte gërmuar dhe zhbërë rrugën dytësore ku u gjet automjeti.

Ne sot nuk dimë ende se ku ishte, nga vinte dhe me kë ishte Sokol Olldashi në momentin e aksidentimit.

Shumë bashkëpunëtorë të tij të afërt janë të bindur se autoritetet policore dhe prokuroria kanë “ndihmuar” figurën e tij duke shmangur për publikun prezencën e një femre në automjetin e tij natën e aksidentit.

Por edhe nëse kjo do të ishte e vërtetë do të ishte një ndër turpet dhe veprimet më të rrezikshme të kryera ndonjëherë nga një organ publik hetimor. Paranojat apo ngërçet pseudomorale të hetuesve dhe kolegëve të Olldashit nuk janë kurrsesi argument në një hetim zyrtar të rëndësishëm që duhet të dëshmonte mbi të gjitha seriozitet.

Sot si pasojë e këtij hetimi të mangët dhe rrethanave të dyshimta një pjesë e mirë e shoqërisë shqiptare ende bluan dyshimin se “Olldashin e kanë hequr qafe”.

Mediat dhe gazetarët i kanë të kufizuara mundësitë hetimore pasi janë autoritetet shtetërore ato që kryejnë veprimet në tërësi.

Media mund të mos ketë mundësi të dalë në konkluzion hetimor mbi ngjarjen, ama një konkluzion mbi hetimin mund ta japë me siguri: Hetimi për vdekjen e Olldashit ishte një komedi.

Një komedi që jo vetëm nuk bën aspak për të qeshur, por përkundrazi e vendosi publikun shqiptar nën terror psikologjik nga dyshimi mos Olldashin e kanë vrarë.

b.m. / dita

 

November 19, 2017 16:32
Komento

91 Komente

 1. . January 7, 14:39

  …. Te gjithe e dine qe vrasjet politike jane kryer nga dora e “ZEZE”e kriminelit Sali Bish Shpellari.

  Prandaj populli kerkon varjen e kesaj “mostre krimi”.

  Reply to this comment
  • Eri January 7, 19:16

   Enigma ka nga menyra si u mbyll hetimi apo si u varros i ndjeri me urgjence, por gjykoj se ka qene thjesht aksident. Olldashi ishte ze opozitar brenda PD-se, por nuk pritej te bente namin ne ate parti, per aq kohe sa edhe gara per kreun e partise u mbyll me fitoren apo vjedhjen e Bashes. Keshtu qe ne kete pike une nuk shoh asnje hapesire per likujdimin e tij fizik nga lidershipi aktual i PD-se, pasi ai nuk ishte me kercenim per asgje. Ajo parti ka kapur fundin, me ose pa Olldashin. Ajo parti ka ngel vetem e militanteve injorante dhe e ordinereve.

   Pritej te fliste ne Opinion, cfare do thoshte qe do trondiste dynjane dhe qe e eleminuan? Asgje me rendesi per te zbuluar ndonje skandal, sepse pas cdo skandali ai ka qene pjese e corbes qe e ka gatuar, keshtu qe vetes nuk kishte per t’ia futur. Edhe kjo piste bie ne te kuptuarin tim.

   Duke iu bazuar edhe ekspertizes se z.Mecaj llogjika me thote qe ai ka qene i shoqeruar me te dashuren e tij. Nga erresira ka shkuar deri tek skarpati i lapidarit ku ka ndaluar makinen. E dashura mund te kete dal nga makina me qetesi pasi nuk ka patur rrezik deri ne ate moment dhe z.Olldashi ka tentuar ta nxjerr makinen me indietro, cka ka bere zhvendosjen e makines me 2m deri ne piken qe eshte batuar dhe ka rene permbys.
   Pastaj nga renia eshte normale qe te humbesh jeten, kemi pare dhe degjuar qindra raste si njerezit kane humbur jeten nga perplasje te kokes nga lartesi edhe me te vogla.
   Ne gjykimin tim ajo qe fshihet ne kete konspiracion eshte prezenca e nje femre per te mbajtur te paster figuren e te ndjerit, pjesa tjeter eshte aksident i paster ashtu sikurse e ka nxjerr ekspertiza.

   Reply to this comment
   • Ahmet January 7, 22:46

    Kur saliu e vrau Kosta Trebicken,i ndjeri Sokol e dinte sh. mire tere skenarin e vrasjes,dhe heshti me konshience mafjoze,deri sa e hengri dhe vete ,po nga e njejta dore;qe vrau Arben Brocin,Azemin,Gramozin,Arbnorin,Zhulalin,Remzi Hoxha,fisin Haklaj,gjysmen e tropojes,te vraret e1997,26 vete ne Gerdec,4 protestues paqesore ne mes te bulevardit,etj,etj,vrau dhe dogji me dashje,te perndjekurit,ju fut me dru pronareve,vrau qe ne fillim endren e studentave te dhjetorit ,e shkateroj te djathten shqiptare ,e renoi dhe P.D. Sulo

    Reply to this comment
    • Pilo Lala January 8, 22:50

     Qenka liste e madhe Ahmet.
     Pse nuk thua qe paska bere dy pune ky Berisha?
     Prandaj duket kaq i lodhur.
     Berisha eshte mjeshter per ti hedhur benzine zjarrit, djallezor dhe i fshehte.

     Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku November 19, 18:44

     E di si eshte puna ti Meto, jo se mua me duhet gje, po kur fut edhe Pashkon ne kete liste, ia fut pak si kot se Pashkoja rreshqiti ne shkembijte e Himares perplasi koken keq dhe ra ne koma. Tashti po qe se e ke pare ti Saliun qe e shtyu aty ne rregull. Sa per helikopterin qe u rrezua, ate nate kishte stuhi dhe helikopteret rrezohen me shpesh nga c’kujton ti. Per te tjeret nuk di c’te them, po meqe thua ti qe i ka vrare Saliu OK! Le t’ia veshim Saliut edhe keta, 5 me shume 5 me pak nuk bejne ndonje diference.

     Reply to this comment
     • Open your mind.. November 20, 17:48

      Dy “aksidente” ne nje dite per Pashkon, a nuk te duken pas si koicidence e çuditshme?

     • Plaku Xhuxhumaku November 21, 15:41

      Po mer ti ke te drejte, po te kesh pare njeri qe kishte derdhur vaj tek shkembijte ku rreshkiti Pashkoja s’kam cfare te them.

   • Lili January 8, 02:03

    Po ti Eri Pse duhet qe sipas teje paska pasur nje femer ne makine, duhet qe me pa tjeter ti ta fusesh me zor nje femer ne makine, e cfar lidhje ka kjo me aksidentin, apo ti ke pare gje. po te kesh pare gje shko ne organet e prokurorise e trego,cfare ti ke pare e mos shpif gjera te pa qena, sepse I ndjeri ka edhe nje familje qe ka lene pas, e dy djem qe dine te lexojne, e nuk eshte mire per shpifje te kesaj natyre. Sa poshtersi bejne disa njerez. Turp per ta.

    Reply to this comment
    • Eri January 8, 12:15

     @ Lili,

     Nuk di asgje dhe nuk po them se jam deshmitar e s’kam cfare deshmoj ne prokurori. Nuk eshte thelbi i problemit nese ishte nje femer a jo ne makine, por a ishte vrasje apo aksident. Familjen e tij duhet ta shqetesoje me teper fakti nese ia kane vrare te dashurin sesa ne kishte te dashur a jo z. Olldashi, sepse te pakten nga media kemi mesuar qe kishte probleme bashkeshortore.
     Une gjykoj se ishte aksident, por nga menyra se si u raportua ne media dhe nga miq te tij fillimisht, si u krye varrimi apo ekspertiza gjysmake, asnje informacion i vetem se nga vinte dhe ku shkonte, me ben te mendoj se ka qene nje femer me te prandaj eshte gjithe ky konspiracion i policise dhe miqve te tij.
     Qofsha i gabuar dhe familjare te tij te me ndjejne e mos t’i vene veshin cfare degjojne verdalle, por edhe nje here perseris se thelbi nuk eshte nese z.Olldashi ishte engjell nga morali, por a e vrane a vdiq vete?!

     Reply to this comment
    • Drejtesia do te behet,o Lili, duan apo nuke duan mijte e kenateve dhe avoketerit e ligesise. November 19, 18:16

     O Lili,a nuke e kupton se pas emrit Eri fshihet Sali ram berisha,dhe kjo vertetohet tek praktikat e tije para se te vrase kundershtaret berishovicet i akuzonin si bashkepuntore te ish sigurimit te shtetit,apo si ordinere,ku tiketimi i pamoralshem dhe bashkepuntore me krimin,ishin a-ja e politikave bastarde te tije.per kulture e dije,keshtu veproje me Hajdarin,Xhindin,Zhulalin,Arbrorin,Trebicken,Haklajt,Spahine,Gazideden,etj.Por aman kjo jo pa dijen e Nanos,e Rames bashke me sozi,dhe qe te bindesh per Ramen mbase je fanc,shikoje se si kujdeset per Berishen,Visho ajazet apo te vraret ne traqedite ne dete e toke si Otranto,1997,98,Gerecin dhe 21 janarin,dhurimin e siperfaqeve ujore Geqise,qe do te thote tradheti kombetare,duke mos harruar se varrimi i viktimave brenda lloit si per Olldashin dhe Santon apo Trebicen u mbylle aqe shpejt dhe turpshem sikur Shqiperia jetonte ne shekullin e X-te dhe jo ne fillim sheullin 21,ku njerezit po shkojne ne Hene e Mars.Prisni se nuke keni pare gje akoma;deklaroje para disa diteve Saimir Tahiri.Kurse sa per femren me zor apo me te futur,ato jane akuza brenda lloit,se per ndere per keto palo politikane dhe familjaret e tyre nuke i behet vone,majfon ti mbushes baken,apo dysheket me dollare e euro.Dhe se fundi ngase jane keto palo socialit,demokrate e ballisto-zogiste ,Sovrani,USA dhe Be-ja kerkuan me force Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe ligjin e Deriminalizimit.

     Reply to this comment
     • salah November 20, 09:35

      vrasjet e njohura, gjithashtu nga Iso Coba, nga Agim Hoxha, Ourel Bykylbashi, Durrës Mafia, Trebicka dhe nga Fatmir Mediu, Salihl Berisha. Sokol Olldashi ishte Shiak Mafia e Dash Gjoka dhe Ridvan Bode, gjithmonë duke udhëtuar me kriminelë. Ku ishte Sokol Olldashi dhe me kë nga mafia e Elbasanit?

   • Nona-Madona November 19, 22:28

    Shishi i Vishos e ka perndjek te ndjerin Olldash deri ne momentin q edha shpirt,ata din çdo gje per levizjet e Sokolit.
    Po qr se policia e Sajmirit ka shku ne vend ngjarje mbasi te ken kry masakren shikasit e Berishes ather kemi te bojm me nji KRIM Shtetnor

    Reply to this comment
  • neutral January 8, 01:02

   Edhe kur jua dredhin grate, fajin ia vini Sali Berishes…

   Reply to this comment
  • Patriot November 19, 18:44

   Ato varre perbrij makines Olldashit ,valle mos fshehin ndonje sekret per vrasjen?Apo shpejtesia e varrimit te Olldashit nuke ka nevoje per koment?

   Reply to this comment
 2. prenge sherri January 7, 14:46

  lereni te qete sokolin ne boten e pertejme mos i hapni plage familjes,konkluzionet e nxituara nuk sjellin rezultat vetem krijojne amulli,

  Reply to this comment
 3. Anonimus January 7, 14:50

  Olldashin thuhet se e ka vrare nje femer, me te cilen bashkejetonte. Kush di ndonje gje, a eshte e vertete qe Olldashi ishte i ndare dhe kishte nje te dashur?

  Reply to this comment
  • nasruddin January 8, 17:06

   Ka shume gjasa qe e “dashura” e Olldashit te kete qene nje sigurimse alla “Mata Hari” e Sali Berishes per ta patur nen kontroll sipas taktikes qe kishte mesuar kur sherbente tek Sigurimi i Shtetit te Enver Hoxhes.

   Reply to this comment
  • petro January 12, 10:34

   po olldashi ka qene idivorcuar

   Reply to this comment
 4. bbb January 7, 14:55

  Njoftim Shoqata “Zagari dhe Gjuetari”, duke patur parasysh kohen e keqe qe pritet me mbizotoroje kete sezon dimeror, si dhe daljen e burgaxhinjve nga burgu I sigursie se larte, i ben thirrje anetrave te Komitetit Qendror te partise Demokratike, si dhe deputetve te saj qe mendojne ndryshe nga shoku Sali dhe nenkryetari Lulzim se:

  1. NDALOHET RREPTESISHT TE KRYENI UDHETIME NATEN APO DITEN NE QAFA MALESH APO KODRA SE KA QAFA KU PARTIA KA HAPUR “GROPA” GATI 2. NDALOHET RREPTESISHT DALJA PER GJUETI JASHTE QYTETIT PAVARSISHT SE CFARE ZAGARI KENI ME VEHTE 3. NDALOHET TE SHKONI NEPER MOTELE APO HOTELE ME DASHNORE APO SEKRETARE 4. NDALOHET RREPTESISHT TE DILNI TE BENI DIVERSION POLITIK JASHTE LINJES SE PARTISE NEPER STUDIO TELEVIZIVE SE DO MERRNI VETEN NE QAFE POR EDHE KALAMAQRIT 5. NDALOHET PERDORIMI I CELULARVE NEPER GREMINA APO HUMNERA 6. NDALOHET TE VINI RRIPIN E SIGURIMIT NE CDO LLOJ UDHETIMI ME MAKINE, DHE SHPEJTESIA E MAKINES TE MOS TE JETE ME PAK SE 100KM/ORE 7. NDALOHET TE MBANI DOKUMENTA IDENTIFIKIMI ME VETE SEPSE PARTI JU GJEN EDHE PA I PATUR ATO, SEPSE JU NJEH QE NE SURRAT SE KUSH JENI 8. NDALOHET TE JENI ESELL NE MAKINE DHE REKOMANDOHET TE KENI KTHYER SE PAKU NJA 3-4 DOPIO RAKI OSE ALKOLRA DHE PIJE ALOKOLIKE ME NGJYRE 9. NDALOHET TE VDISNI PA NJOFTUAR ME PARE PARTINE DHE KOMITETIT QENDROR TE SAJ, NE TE KUNDERT NUK DO TE VARROSENI NE VARREZAT E DESHMORVE 10. NE RAST AKSIDENTI NJOFTONI PARTINE DHE POPULLI QE PO VDISNI ME CELULAR NE DORE PER TE MIREN E PARTISE DHE POPULLIT, MBYLLNI DYERT SE MOS JU FUTET UJKU NE MAKNE, PASI DASHNORJA APO SEKRETARJA TE KETE DALE NE MAKINA PA I PARE NJERI 11. FAMILJAREVE U NDALOHET QE NE RAST AKSIDNETI ME VDEKJE TE KERKOJNE AUTOPSI DHE HETIM MJEKOR LIGJOR Shoqata “Zagari dhe Gjuetari”, QAFE KERRABE 25.11.2013

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi January 7, 15:02

  E kam thëné menjëherë pas raportit te arben meces se duhen hetuar ekspertet e hetimit duke i marre te pandehur. Kisha edhe ndonje paqartesi por kur mora vesh se i kishin venë zjarrin vendit te ngjarjes,ashtu si K. Myftaraj u binda përfundimisht se sokol olldashin e kane vrarë. E ka drejt kastrioti! E kanë vrarë. Prokuroria deri tani ka mbuluar jo investiguar. Po ministri tahiri ç’deshi menjehere në vendin e ngjarjes? Apo e dergoi “katovica”?

  Reply to this comment
  • Pilo Lala January 9, 21:46

   Pellumb,
   Kujdes se me duket se ke kaluar melingjitin. Ministri Brendshem duhet te jete aty. Po te ishte aty Drejtori i Turizmit apo i Bankes, do pyesnim c’kerkonte aty, po jo Ministri Brendshem. Mbase nuk e di ti qe Policia varet nga Ministria e Brendshme?
   Ta thom une.
   Ministri Brendshem ishte ne ngjarje se nuk ishte njeri dosido, por nje ish-Minister.
   Ministri Tahiraj e dinte qe gazetat do vazhdonin per 1-2 muaj me pas, prandaj e vleresoi vete ngjarjen.
   Lepuri fle ne skutat e PD, ata donin ta zhduknin konkurentin.

   Reply to this comment
 6. Kola January 7, 15:08

  Me ato pamje ku tregohet demtimi i madh i te ndjerit do te duhej qe tere makina mnga brenda te ishte lare ne gjak e tru. Ne fakt makina nga brenda nuk kishte gjak. Vetem gjaku i mpiksur nga nje vrasje e kruer kohe me pare e ne vend tjeter nuk perhapet ne maikinen ku u gjet trupi i te ndjerit. Nje nga autoret e krimit del se eshte edhe ky i permenduri ketu: Elvi Fundo, i cili edhe pse dikush ne Facebook-un e tij hedh dyshime dhe nuk permend Elvi Fundon, Elvi Fundo kercen ne mbrojtje te krimit. I ndjeri iku qe kryetari vocerrak i sapozgjedhur i PD ta kete karrieren te papenguar.

  Reply to this comment
 7. Tarrasi January 7, 15:13

  E ka vrare ish sherbimi secret serb ose mafia ruse qe kerkon me deomos te kontrolloje Shqiperine dhe ballkanin.
  Ata komandonin PD sepse kontrollonin Berishen tani e komandojne serisht PD me Bashen sepse ai erdhi ne pushtet prej tyre. Kur filloi ti lekundej karrigja Bashes me prapaskenat qe beri me USA dhe Helmet e Sirise i vetmi person qe supozohej qe do ja merrte Karrigen Bashes dhe kontrollin e PD-se ishte Jolldashi. Keshtu ndodh me ata lider q

  Une keshtu mendoj ose e ka vrare vete Mafia ee Berishes ose Bashes.

  Reply to this comment
 8. Studenti January 7, 15:14

  Arrestoni deputetin Igli Cara e shoferin e Olldashit , torturojini embel , lerini pa gjume nja 10 dit e pastaj e thone vete te verteten , qe me siguri lidhet me mafiozet e PD e personalisht me kryemafiozin antinjeri , SSalbisha.

  Reply to this comment
  • LORA January 7, 16:02

   Ketu fillon zgjidhja e lemshit,tek igli cara dhe shoferi.Kam qene e bindur qe diten e dyte te vrasjes-aksident.
   Mermeritjet e tyre ,fare pa lidhje logjike,ishin e mbeten deshmia me e qashter e perfshirjes se tyre ne krim.

   Reply to this comment
  • enea January 7, 18:28

   Po nje cope injoranti edhe ky Igli.
   Eshte shume e thjeshte. E programuar qe me pare. Ai qe e ka vrare ka marre cel e Sokolit, i ka bere nje tel Iglit dhe i ka thene qe kam bere aksident.

   Hajde e thuaj Iglit, si ka mundesi nje person me koken e shtypur te te beje nje telefonate.

   Reply to this comment
   • ariu November 19, 16:49

    Replikat mes Kastriot Myftarajt dhe Elvi Fundos për vdekjen e Olldashit

    Publicisti i njohur për “theksin konspiracionist” Kastriot Myftaraj nuk ka dyshime se Sokol Olldashi është vrarë. Ai I ka kushtuar një shënim të gjatë në Facebook këtij pretendii. Por reagon gazetari dhe miku i Olldashit Elvi Fundo, i cili e quan të pabazuar pretendimin e Myftaraj duke shtuar se edhe për të vetë si mik i Olldashit ka vend për dyshime por jo për konkluzione të parakohshme. 

    “Kush e vrau Sokolin Olldashin?”, – kështu e titullon shënimin e tij në Facebook Kastriot Myftaraj. Ai nuk ka asnjë dyshim se Olldashin e kanë vrarë, për të mbështetur “teknikisht” këtë tezë Myftaraj i referohet sidomos zhbërjes, djegies dhe ndërhyrjes me fadromë në vendin e aksidentit(një lajm i botuar në DITA ) si dhe faktit që automjeti modern i Olldashit nuk mund të shkaktonte në asnjë mënyrë sipas tij atë rezultat tragjik dhe atë pasojë. “Që e kanë vrarë nuk ka asnjë dyshim. Nuk dua të përsëris këtu gjithë të dhënat që kanë dalë në shtyp për versionin e vrasjes. Unë e kam vizituar vetë vendin e ‘aksidentit’ para se atë ta tjetërsonin me ekskavator. Është e sigurt se në atë vend, me atë lloj automjeti ultramodern, Olldashi jo vetëm që nuk mund të ketë gjetur vdekjen me ato plagë që pati, por vështirë se do të ishte lënduar më tepër se për të kaluar një natë në spital. Që nuk duan të zbulohen vrasësit as për këtë gjë nuk ka dyshim. Parakushti që të zbulohen vrasësit është që të pohohet zyrtarisht se bëhet fjalë për vrasje dhe jo për ‘aksident’. Këtu nuk është problemi tek praktika e punës me pista e Policisë dhe Prokurorisë. Në rastin e vdekjes së Olldashit është e vështirë që të konsiderohet çdo pistë tjetër veç asaj të vrasjes. Por Policia e Shtetit dhe Prokuroria nuk duan që t’ a zbulojnë vrasjen e Olldashit. Pse? Shumë socialistë thonë si nën zë se Olldashin e kanë vrarë, por e vërteta nuk mund të zbulohet se në Polici dhe në Prokurori ka akoma shumë njerëz të Berishës. Kjo më tepër është një alibi për mos zbulimin e së vërtetës. Nëse do të donin Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Brendshme, të cilët me këtë Polici që kanë mbyllën në një ditë gjithë lokalet e lojërave të fatit të Shqipërisë, shembën pallate me tritol dhe bënë gjithë ato punë të tjera me të cilat mburren çdo ditë, do të kishin krijuar fare lehtë një grup ekspertësh në Polici për të hetuar vrasjen e Olldashit. E njëjta gjë mund të thuhet edhe për Prokurorinë”, – shkruan ndër të tjera në krye të shënimit Myftaraj.

    Interpretimi politik

    Në pjesën tjetër të shënimit të vetë Myftaraj merret në hollësi me analizën e tij vetjake mbi qëndrimet e lidershipit të PD-së dhe PS-së pas kësaj ngjarje si dhe me lidhjet që sipas Myftarajt kanë ekzistuar së fundmi mes Olldashit dhe Edi Ramës . Një aspekt të veçantë Myftaraj i kushton figurës së Bamir Topit dhe një pakete interesi të interesuar për të forcuar partinë e tij FRD. Më pas Myftaraj përmend dhe detaje nga jeta e Olldashit që sipas tij e kishin bërë problematik kohët e fundit, duke përmendur “kazinotë e Malit të Zi”. Myftaraj flet edhe për një numër relativisht intensiv mesazhesh telefonike që sipas tij janë këmbyer mes Olldashit dhe Edi Ramës në javët e fundit. Myftaraj përmend një mori elementësh dhe detajesh të lidhur mes tyre që shpesh herë nuk kuptohen qartë se në funksion të cilës ide apo cilës tezë i ka, por duhet thënë se të vetmet dyshime të bazuara në shënimin e tij të guximshëm Myftaraj përmend vetëm elementët “teknikë” që lidhen me skenën e vendit të ngjarjes dhe karakteristikave të automjetit të Sokol Olldashit.

    Reagimi i Fundos

    Pasi ka postuar këtë shënim në Facebook, ndaj Myftarajt ka reaguar Elvi Fundo, një ish-gazetar i “Fiks Fare” që më pas punoi si këshilltar i Ridvan Bodes dhe që njihet si mik personal dhe një ndër mbështetësit më kryesorë të Sokol Olldashit gjatë garës për kreun e PD-së në korrikun e 2013-ës. Në përgjigjen e tij, Fundo ka pretenduar se ka vend për pikëpyetje dhe për dyshime në atë çfarë ka ndodhur me Sokol Olldashin, por më pas Fundo ka shtuar se dalja në konkluzion nga ana e Myftarajt ka qenë e parakohshme dhe e nxituar. Fundo gjithashtu ka hedhur poshtë dhe pretendimet e Myftarajt për ndonjë “lojë” të Sokol Olldashit në koordinim me Edi Ramën dhe Bamir Topin. “Kastriot Myftaraj, aksidenti mund të ketë shumë pikëpyetje, por aludimet e tua janë të pabaza dhe ka shumë e shumë pasaktësi. Miqësisht unë të theksoj se Sokoli as ka pas ndërmend të shkojë tek Bamir Topi e as  është marrë me Ramën. Qëndrimin e tij e ke në Facebook disa ditë përpara aksidentit. Sokoli kishte debate për mënyrën e drejtimit të PD-së në opozitë dhe marrjen e përgjegjësive reale per daljen në opozitë dhe ri-ngritjen duke u kthyer tek baza e PD-së me program e ide konkrete. Për aksidentin kam dhe unë dyshime si çdo njeri por aludime te tilla janë totalisht të paqena, aq më shumë akuza kazinosh, Ramën, Topin etj. Kumari shfaqje e huaj ishte ne kohen e Enverit, për më tepër Koli luante letra me miq e shoke dhe nuk shkonte kurrë në kazino. Këto qe thua me lart janë shume të pasakta edhe si aludime apo teza. Miqësisht të kërkoj që të tilla gjëra mos i përdorësh për publikun pa i faktuar dhe vlerësuar qetësisht. Flm”, – i shkruan Fundo Myftarajt.

    Myftaraj i përgjigjet Fundos: Platonin e kam mik, por më shumë dua të vërtetën

    Pak minuta pasi Elvi Fundo i ka shprehur kritikën e vetë Myftarajt për shënimin mbi Olldashin në Facebook, Myftaraj i ka kthyer përgjigje Fundos, duke e ftuar dhe atë që si mik i Olldashit të shihte të vërtetën në sy. Më poshtë teksti i plotë i përgjigjes që Myftaraj i ka nisur mikut të Olldashit si përgjigje:
     “Përgjigje për mikun tim Elvi Fundo, bashkëpunëtorin e ngushtë të Sokol Olldashit që nga koha e forumit Rinor të PD! I dashur Elvi! Duhet të tregohesh në lartësinë e mbiemrit që mban se je pasardhësi i Zai Fundos i cili është figurë e nivelit botëror se ishte një nga të paktët zyrtarë të lartë të Kominternit që pati kurajën të denonconte vrasjet politike të kryera brenda Kominternit me urdhër të Stalinit, gjë që e pagoi me jetën e  tij. Unë e mirëkuptoj dhimbjen tënde për humbjen e mikut. Por siç thotë fjala e Aristotelit, të cilën Zai Fundo e përdori për shefin stalinist të Kominternit, Dimitrovin: E kam mik Platonin, por e verteta eshte mikeshë më e madhe. Aq sa ç’e ke pasë t’i mik Olldashin, e kishte mik Zai Fundo Dimitrovin e gjyqit të famshëm të Laipsigut për djegien e Raishtagut. Por mes miqësise dhe së vërtetës Zai Fundo zgjodhi të vërtetën. Ti e di mendimin tim për Zain, dhe sa e çmoj unë atë. Mos vdeksha pa shkruar biografinë e Zait. Prandaj sillu siç ta kërkon mbiemri, i dashur Elvi. Është e vërtetë se Olldashi nuk kishte ndërmend të shkonte te Topi (Bamir Topi, shën redaks) dhe këtë e pagoi me kokë. Sa per bixhozin, atë e ka pasur ves edhe Presidenti Eisenhouer, madje shkruhet edhe në biografinë e tij të autorizuar të Stiven Ambroz. Për t’ ia kufizuar këtë ves, kur u be President, ia sillnin me aeroplan të posaçëm shoket e pokerit atje ku ishte. Vete Sokoli do të ndihet më i qetë po të thuhet e vërteta”.

    Reply to this comment
 9. andi January 7, 15:31

  Une jam i nje mendimi me z.Hasani dhe ate qe ka than Kastriot Myftaraj, po ashtu ma forcon mendimin tim ekspertiza qe ka ba Arben Mecaj. Po ashtu me forcajne mendimin veprimet qe jane ba gjate ketyre 23 viteve nga krimineli Sali Berisha. Vrasjet e Prillit ne Shkoder ishin oguri i pare i fillimit te Krimeve te bame nga Sali Berisha UDB e banda qe ato drejtonin. Kam than dhe heret e tjera qe bijte e kriminelave bashkepunetore te UDB ishin ato qe digjshin e vritshin ne ate kohe. Kete e vazhdoi Saliu gjate gjithe keto 23 vjet. Saliu ka ndertu nje SH:I:K te vertete privat, ka aparatura speciale per pergjim qe pergjon te gjithe njerezit qe atij i interesojne. Ku jane aparaturat qe Arben Imami pergjoi me SHISH? Sokol Olldashi ishte rreziku me i madh i shkatrrimit te Sali Berishes e Bandes se tije, Saliu e ka pergju e percjelle Sokolin hap pas hapit, e ka pase informacion te sakte cfare veprimesh do baje Sokoli ne zgjedhjet e PD.se, ku Sokoli do dilte fitus. Po me kete Krye Prokuror nuk munde te zbardhet asgje, ai eshte i vendosun aty nga Saliu ose me e pakta i pa zoti te veproje se ka frige se perfundon si Olldashi e te tjere. Sala ka len institucionet e infektume deri ne Palce te gjitha, ne cdo vend ka njerezit e korruptum e komprementum qe ai i pergjon e ndjek ne cdo moment ne veprimet e mos veprimet e tije. Sala eshte Mafja vete ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 10. ARGITA January 7, 15:46

  I LUTEM GAZETES DITA ,CDO DITE DY RJESHTA NE GAZETE ,PSE PD NUK KERKON HETIM PARLAMENTARE ,PD NGRITI HETIM PARLAMENTAR PER VESHIN CEKA ,DHE NUK KERKON HETIM PARLAMENTAR PER DEPUTETIN E SAJ ,PS BERI NAMIN PER XHINDIN KETA TE PD ASNJE FJALE POPULLI KERKON TE DALI E VERTETA QE TE DALI E VERTETA VETEM MEDJAT DUHEN ME TE VENDOSURA JO TE SHKRUAJNE NJE HERE NE MUAJ PO CDO DITE

  Reply to this comment
 11. enea January 7, 15:48

  Mos u lodhni kot. Familja e Olldashit qendron e heshtur. Nuk kerkon asgje per te zbardhur vrasjen e tij. Opozita qe e ka vrare rri edhe ajo e heshtur. Pozita nuk po ben asgje per te zbardhur kete ngjarje.
  Pra mos kerkoni qiqra ne hell. Eshte nje heshtje e miratuar nga te gjitha palet.

  Ate e vrane.

  Reply to this comment
  • psy January 7, 17:47

   Familja….ka lene dy djem Sokoli qe jane ende te mitur.Keta qe vrane Sokolin ja vrasin dhe djalin nenes per t’i mbyllur gojen.Sokoli e pesoi nga gjella qe gatoi se bashku me ata qe e vrane.Lufte klanesh mafioze ku edhe ai kish klanin e tij.
   Sigurisht qe do jete mire te zbardhet vrasja,kjo eshte detyre e organeve te drejtesise,por mos kerkoni nga familja me shume se te manexhoje dhimbjen e te ruajne,mbrojne, edukojne ata dy femije.

   Reply to this comment
  • ushtaraku January 7, 21:44

   fiks fare

   Reply to this comment
 12. ALBANO January 7, 15:48

  PERSE NUK E GJEJNE KUSH E DOGJI VENDIN KU RA MAKINA ////PERSE NUK E GJEJNE KUSH I VUNI SKAVATORIN PER TA KTHYER TOKEN /// THJESHTE AI QE PAGOI QE URDHEROI PER DJEGJEN E VENDIT DHE SKAVATORIN ESHTE FAJTORI /////GJUKATA NUK ESHTE NE GJENDJE TE GJEJE KUSH KA KUSH PUNON ME SKAVATOR NE NJE FSHAT ////NUK ESHTE E VESHTIRE MA HA MENDJA //// NDOSHTA SOCIALISTET NUK DUAN ME NA TREGUAR TE VERTETEN ////NDOSHTA BASHA BERISHA KANE DORE DHE FSHEHIN GJERA /////PERSE NUK I KERKOJNE DREJTESISE TE NA TREGOJNE TE VERTETEN ////PERSE ///NUK BEHEN MERAK ///TURP PER QEVERINE PER GJUKATESIT E SHTETIT QE NUK MARRIN PERGJEGJESINE ///DHE THONI PERSE EUROPA NA SHTYN NUK NA PRANON /////ECUACIONI ESHTE I THJESHTE //////

  Reply to this comment
 13. Tarrasi January 7, 16:04

  Vrasjet politike padyshim qe lene gjurme te medha ne memorjen e nje shoqerie . Per te verteten kur organi i akuzes se bashku me ekspertet zyrtare nuk japin te plote dinamiken e ngjrjes se rende sic eshte vdekja e nje politikani te larte e deputet i Parlamentit te Shqiperise atehere aludimet jane mese normale . Aq me keq per versionin zyrtar kur ekspertiza ben “gabime” trashanike edhe pas rrezimit te ekspertizes zyrtare dhe heshtjes se kesaje te fundit medja se bashku me publikun kane te drejte te mendojne te kunderten e versionit zyrtar.
  Nuk dua te perseris ekspertizen profesionale te z Mecaj por vetem dua te shtoj disa pika qe mendoj se cojne ne nje panorame me te qarte se cfare ka ndollur ate nate te erret me te ndirin tashme z Olldashi.
  Se pari duhet thene se jeta eshte e para dhe nuk kane asnje vlere tashme veset apo vyrtytet e z Olldashi apo krahu politik i z Olldashi. Po te jemi shoqeri e ndieshme dhe e civilizuar e natyrshem duhej te kerkojme dekriminalizimin e politikes shqiptare. Pra te kerkojme ne bllok rihapjen e hetimeve edhe per Mehmet Shehun, Azem Hajdarin , Arben Brocin e natyrisht edhe te Sokol Olldashit e mbase edhe te ndonje tjetri.
  Se dyti duhet thene se njeriu ka afersisht pese litra gjak dhe te tere i kemi pare fotografite nga brenda benzit te aksidentit ku nuk verehet jo me nje lume gjaku por as nje plloce?
  Se treti a e kane thene ekspertet se sa airbeg ka pasur benzi ultramodern i z Olldashi?
  Se karti a ka pasur ne Partine Demokratike ate nate nga ora 18 deri ne 21 ndonje mbledhje te kryesise se kesaje partie dhe a ka qene Olldashi ne kete mbledhje?
  Se pesti z Myftaraj flet per qindra telefonata ndermjet z Olldasi e Kryeministrit Rama dhe jo vetem ato por edhe te dites se fundit te jetes se Olldashit dhe a jane sekustruar ne cilesine e proves tabulatet telefonike te z Olldashi?
  Kryeministri Rama duhet te largoje nga vetja te tera dyshimet mbi mosimpenjimin e tije per te zbardhur te verteten mbi vdekjen e z Olldashi duke kerkuar rihapje te hetimit mbas djegjes se vendit te aksidetit e germimin me fadrome duke kerkuar edhe ekspertizen e FBIse megjithse me vonese .
  Po ne kete kuader Ministria e Brendeshme duhet te vendosi me se pakti 200 mije Euro per ata qe dine dhe bien prova te qensishme mbi rrethanat vdekjes te te ndierit Olldashi .
  Arsyen e kerkeses se fundit per z Tahiri do e spjegoj ne nje shkrim te dyte.

  Reply to this comment
 14. arbri January 7, 16:15

  vrasje vrasje .familjaret si nuk ndjehen nuk ju dhimset biri i tyre qe e vran.ata tuhet te levizin cdo gur te dal e ferteta .sika mundesi te rine kaq te qet…..kush mund te me jap nje pergjigje

  Reply to this comment
 15. arbri January 7, 16:18

  pse nuk i botoni fotot duhet ti botoni sa do qe jan te veshtira qe te shikojn te gjith qe esht goditjevrasje dhe jo aksitent.

  Reply to this comment
 16. LORA January 7, 16:21

  @enea
  Meqenese ditke kaq shume, qe edhe Pozita edhe Opozita por edhe familja e Olldashit (qe u be per rahmet )nuk e dashkan zbardhjen e vrasjes se tij i bie qe ti qenke pjese e ketij cikli.
  Une e di mjaft mire qe ketu ne forume fusin turinjte edhe gjirizet e mender-politikes (eshte fare e kollajte te dallohen) po aq sa di qe pjesa dominante jane njerez qe jetojne me djersen dhe zanatet e tyre.Pikerisht,kjo pjese dominante e kerkon me ngulm dhe me plot te drejte zbardhen e krimit makaber qe i mori jeten Olldashit .Me vjen mire qe me te eshte bashkuar edhe gazetari Kastriot Myftaraj.Jam e bindur,qe ngapresioni dhe ngulmimi publik do te vije zbardhja e krimit dhe krimineleve qe vrane Olldashin.
  Sa per familjen e tij ,eshte antinjerezore te permendet qofte edhe nje fjale ne keto momente.Ata kane vete goje dhe besoj se kur ta shohin te arsyeshme do ta thone fjalen e tyre.

  Reply to this comment
 17. pelivan January 7, 16:39

  A s’ka vänd ketu per te bere tri pyetje te thjeshta, ne dukje?!Si pershembull : – Kush e dogji, me ke urdher dhe pse,vendin e ngjarjes?! E dyta ; – Kush e coj eskavatorin pikrisht atje, ne vendin e ngjarjes ,me ke urdher dhe pse?! A mund te sqarohen keto pyetje kaq te thjeshta,por qe kan shtuar me te drejte dyshimet?!…

  Reply to this comment
 18. Dori January 7, 17:02

  kjo esht mafia…vret, te vrasin….

  Reply to this comment
 19. Vlora January 7, 17:09

  Fol o Saimir Tahiri cfare dhe kush fshihet pas kesaj vrasjeje.Fol o Z.Llalla pse hesht?

  Reply to this comment
 20. nasruddin January 7, 17:17

  VRASJA E SOKOL OLLDASHIT NJESOJ SI VRASJA E KOSTA TREBICKES.

  A keni degjuar Edi Ramen dhe PS-ne te reagoje kur Ina Rama me urdher nga Sali Berisha firmosi aktin e vdekjes aksidentale te Kosta Trebickes qe u permbysme fuoristrade nemes tefushes dhe ne mes te dites? Pse nuk protestoi atehere opozita e Edi Rames per fallsifikimet monstruoze te Prokurorise shqyptare mendihmen e policeve rrugore nga Teksasi i SHBA, te korruptuar nga Saliu? Perundrazi Edi Rama i tha Saliut “Te roni vete” per heren e radhes pas masakres se Gerdecit. Prandaj edhe nastradini shkruajti para dokohe ne Dita:

  PO TE JETE KESHTU EDI RAMA MBAN “CELSAT E KASHTES” NE DORE

  dhe Shteti yne po vazhdon te drejtohet nga mafia e Saliut si me pare.

  Reply to this comment
 21. ilirija January 7, 17:33

  Ai(Sokol OLLDASHI) ishte nje” yll ne ngjitje” dhe iku nga kjo jete si “burre shteti”!

  Reply to this comment
 22. ilirija January 7, 17:43

  Shikoni filmimet e te ndjerit K.Trebicka ku nga aksidenti eshte me fytyre te shperfytyruar,referojuni te ndjerit A.Hajdari qe iku ne dite me nje mot te keq e me shi,shikoni filmimet e S.Olldashit qe iku ne nje mot te keq e me shi!Mafia te vret te bene ekspertize e me pas merr pjese ne varrim!

  Reply to this comment
 23. Fatmir bedulla January 7, 17:48

  Sokol Olldashi eshte vrare nga Agron Kulicaj ne Cerrik dhe eshte hudhur ne Krrabe sikur u be aksident automobilistik. Vrasja eshte bere sepse Sale Berisha kishte frike se Sokoli do te merrte statusin e te penduarit dhe do te depononte per te gjitha krimet, vrasjet dhe vjedhjet qe ishin bere nga Sale Rame Berisha, Lul Basha dhe Josefina Topalli. Te lexohen tabulatet e Kulicaj dhe do te shikoni vertetesine e informacionit teper te sakte qe po ju jap

  Reply to this comment
  • LORA January 7, 18:35

   Zoti Fatmir Bedulla,une nuk harroj se Olldashi ishte i pari qe ne Parlament denoncoi kobin e vjedhjes se votes nga te dy krahet,ne kete tranzicion rraskapites.Ai bile beri thirrrje qe kesaj duhet t’i jepet fund sesp eshte rruga e asgjekundit.Kur e degjova nuk i zija bese vesheve te mij.Nuk e kisha degjuar ndonjhere me ate vemendje sepse me befasoi per reflektimin e pernjimendte.
   Kjo qe thoni Ju shkon ne sinkron me kursin qe duhet te kete projektuar ne mendjen e tij,ndoshta edhe me ndonje rreth te ngushte kolegesh,sepse dukej se ishte bindur qe nuk mund te vazhdohej keshtu.Natyrisht kete reflektim ai e beri pas dhimbjes personale per shperfytyrimin e “gares” se zgjedhjes se kryetarit te PD-se.
   Por ishte i pari,ne keto 23 vjet,qe artikuloi ne foltoren e Parlamentit kete te vertete te thekshme.Kam pershtypjen qe kjo u ka djegur shume edhe te majteve.Por e verteta zhytet dhe nuk mbytet.Pershendetje

   Reply to this comment
 24. miri January 7, 18:11

  ca ke bo plako

  Reply to this comment
 25. Hakmarrja per Drejtesi January 7, 18:25

  Olldashi pagoi me koke shume vrasje. Eshte vrasje politike; Sali Berisha+Ilir Meta+Edi Rama.

  Reply to this comment
 26. Pëllumb zaimi January 7, 18:28

  “bbb” ? Dakord me thirrjen e shoqatës “zagari” dhe “gjuetari” në adresë te antarësise zagariste te pd ? Nderime për humorin që na shkaktove!

  Reply to this comment
 27. arben January 7, 18:45

  Nuk e kuptoni ose beni sikur nuk e kuptoni , kjo vrasje eshte vec se e rradhes , keto lloj vrasjesh behen me mbrojtje te forta politike , dhe te dyja krahet jene te inplikuara ne to dikush me shum dhe dikush me pak ,cfar deshten ate nate atje te gjith kriminelat e parlamentit si te ps dhe te pd , vetm ne shqipri ndollin keshtu shou politik mbasi e kan marrre lajmin nga vrasesi ja kan dhene kryetarve te partive dhe pastaj medjave , ne medja nje her thonin jane dy veta pastaj thonin qe ka qene dhe njefar polici nga tropoja pastaj e pergenjeshtroni , dhe e varrosen me nje shpejtesi raktive kjo tregon se ata qe e vrane , domethen segmentet e shtetit dhe partit politike mafjoze si te ps dhe te pd i vune kapakun duke organizuar dhe nje pjesmarrje masive mafjoze nga strukturat e pd ps dhe te komunarve dhe te bashkive te tirane se lulushit bashke me atministraten dhe puntroree saj qe ti jepnin nje madheshti varrimit qe popullit ti hellet hi syve , keto 23 vjet fashizeokraci duke djegur e pjekur jo vetem vendin e njerzit , por duke e shperfytyruar ate vend qe po te ishte hellur bomba me atom nuk do e kishte be me keq , disa thone qe i ka ba sala vete , po edushi me ilirushin qe gjasme moren 1 miljon vota dhe nuk munden te zbardhin krimin e ber dikun tjeter dhe duke e tjetersuar dikun tjeter , jo bashk kombas kjo qeveri qe mendoni ju se do beje ndryshimin eshte vetem mburoja e asaj qe iku dhe vazhdimi aty ku e lane .

  Reply to this comment
 28. lili January 7, 18:51

  Edhe kerkoni anetarsimin ne evrope,kur te gjithe bashke opozite e pozite bashkpunojne ne krimet e ne mosdenimin e krimeve…

  Reply to this comment
 29. veriori January 7, 18:59

  Ne rastin me Olldashin nuk besoj te kete gisht Sali Berisha , pasi nuk kishte perse , se Sali Berisha ne ate parti ,ne PD ,eshte vete zot dhe vet shkop . Nje pordhe e Saliut , ka efekt trulloses tek anetaret e vet , aq te madh , sa nje tangar me qymyr per njerezit qe ngrohen mbi te ne nje nate dimri . Sokoli shume shume mund te ishte nje problem i vogel per te sjelle probleme te medha ne ate parti , ndaj s’kishte perse ta vriste ne ate menyre ne nje vend qe do krijonte aq hipoteza e dyshime . Vendi edhe mund te digjet nga njerez te pa identifikuar , por germimi i siperfaqes se tokes ne vendin e aksidentit , nuk mund te behesh pa u marre vesh personi . Tani mua me lind nje merak , perse nuk permendet me emer ky fadromisti dhe perse ,ose a eshte thirrur nga organet kopetente per ta pyetur ,perse e ka kryer ate pune ? …….

  Reply to this comment
 30. shpatar January 7, 19:07

  bravo dita

  Reply to this comment
 31. Vëzhguesi F. January 7, 19:21

  Jo vetem legjende urbane!

  Eshte ne natyren e veprimtarise jo vetme institktive te çdo individi apo grupi qofte keqeberes po ashtu dhe kriminal qe pas kryerjes se aktit te punoje per mbulimin e provave, qe me pak kujdes dhe pergjegjshmeri te speciaisteve ekspert do te çonte ne zbulimin e te vertetes dhe ndertimin e kronologjise reale te ngjarjes.
  Ne rastin konkret ka dy momente te veçuara nga njera tjetra, per te mos thene tre, nese do te konsideroheshin me seriozitet nga strukturat pergjegjese si prova , fotot e te ndjerit qe disponohen tashme dhe nga media, qe kjo ngjarje tashme i ka kaluar kufijte e nje legjende urbane rreth nje fatkeqesie me pasoje vdekje nga shkaqe “te gabimit njerzor”.
  Momenti pare do te veçoja hetimin teknik te pavarur te kryer nga inxhiner Arben Meçja, ndaj te cilit nuk ka patur asnje lloj oponence nga ata specialiste qe akuzohen drejtperdrejte per nje pseudoekspertize produkt i nje pseudohetimi.
  Momenti i dyte asgjesimi i “‘derrases se kalbur”, gjurmet e te ciles do te kompromentonin keq versionin e prezantuar, ne rastin konkret jo vetem djegia e territorit te vendit te ngjarje por dhe rruspimi i saj.
  Heshtja ne kete rast, apo mosreagimi me justifikime te llojit “i vdekuri me te vdekurit dhe te gjallet me te gjallet” eshte shume pak te thuhet apo konsiderohet vetem paaftesi apo neglizhence.
  Qendrime te tilla nuk mund te mbahen dhe nuk mund te jene te pranueshme per nje strukture, institucion pergjegjes, qeveri apo shtet qe pretendon se po nderton shtetin e se drejtes.
  Dhe ne kete rast, institucioni i akuzes, qe e di mire detyren e tij per te cilen paguhet nga taksapaguesit e popullit te tij, me se paku duhte te rifilloj dinamiken e veprimeve pikerisht ne momentin qe u konsiderua i mbyllur.
  Ne gjykimin tim modest, them se veprimi i pare duhet te jete venia para prgjegjesise jo vetem administrative por dhe penale te ekipit te eksperteve per mosmarrjen ne konsiderate te provave reale dhe hetim te papergjegjshem te ngjarjes.
  Thirrja fillimisht ne rolin e deshmitarit te pare te ngjarjes,te te gjitheve atyre, qe jane prononcuar ne momentet e para dhe venia para pergjegjesis penale per kallxim dhe deshmi te rreme nese deshmite e tyre nuk perputhen me ato ç’kane deshmuar ne momentin e pare.
  Ekspertimi i tabulateve te komunikimit me te ndjerin para ngjarjes (te atyre qe pretendojne se kane komunikuar por dhe te gjithe atyre qe kane te regjistruar tabulate ne telefonat e tyre mobile , apo fikse).

  Reply to this comment
 32. nendetsja 105 January 7, 19:50

  Sala me zagaret e tij nga Kalaja e Dodes e vrane Olldashin jo se denoncoi vjedhjen e votabve apo se do behej grup me Ben Bibilushin apo me vellain e Dr. Flamur Topit. Olldashin e vrane, kur filloi te “tregoje emrat e shokeve” te ambasada amerikane, te atasheu Joshua Petersen dhe jo vetem. Jo me kot kur Arvizu Cimicanga shkoi per ngushellime u ul ne gjume perballe korbezezes Kozete nenes se Rahmetliut. Gjithjsesi permbajtja e dy laptopeve te Olldashit eshte ne duart e amerikanevbe fatmiresisht. Dridhu Salen dridhu, seopse Olldashi po ngrihet LUGAT nga varri per tu hakmarre ndaj Gites dhe Xenit u se harrova edhe Lulush kollovarit!

  Reply to this comment
 33. lexusi January 7, 20:01

  filma triller por qe kane te njjtin regjisor.Mund te kete dhe seri te tjera.Kujtoni per nje cast serin e filmave per Azemin,Arbnorin,Gazideden,Trebicken,Gerdecin, 21 janarin etj.etj

  Reply to this comment
 34. Tarrasi January 7, 20:11

  More te nderuar komentues a ka Shqiperia shoqeri civile qe nese i referohes statistikave kane rruar miljona dollare nga perendimoret gjer tani por ze nuk kane. Nese ndonjeri thote se u ndien kunder armeve kimike e keni gabim pasi protesten e nisi dhe e inicoje KGBja, e vazhdoje UDBja dhe si gjithnje e realizoje Sigurimi i Shtetit.
  Te gjithe duhet ta kene te qarte se ajo mafje politiko shteterore qe ka aftesi te vrasi nje antar parlamenti mundet te vrasi cdo qytetar tjeter qe jeton ne ate vend, pra te tere jemi e duhet te ndihemi te rrezikuar. Duhet te jeni te qarte se Europa e Amerika nuk ja u refuzoje statusin kot kur praktikisht kushtet e tyre ishin plotesuar.

  Reply to this comment
 35. Tarrasi January 7, 20:25

  Qe nga lajmi i pare mbi vdekjen e z Olldashi rrjetet sociale kane zier dhe aluduar hapur se nuk ka qene vdekje me aksident atomobilistik por vrasje e paster e mafies politike.
  Tani qe dualen edhe fakte te reja qe e mbeshtesin kete logjike a duhet Kryeministri Rama se bashku me Ministrin e Brendshem te prononcohen?
  Komentuesit e dyshuesit jane natyrshem edhe votuesit e tyre por ne respekt te shqetesimit qytetar e nen driten e fakteve te reja duhet te prononcohen edhe Prokuroria e Repuplikes natyrisht. Partia Demokratike zyrtarisht duhet te kerkoje rihapjen e hetimeve. Nese te tere heshtin a do ishte ne nderin dhe dinjitetin e rinise shqiptare qe te organizoheshin ne rrjetet sociale dhe te kerkonin nepermjet protestes sqarime bindese nga politika e shteti per kete ceshtje madhore qe ka te beje me sigurine e jetes te gjithsecilit por edhe per te tjera.
  Te jeni te bindur se tek sheshet e Shqiperise do te evidentohen edhe lideret e se ardhmes qe do ta dergojne Shqiperine drejt perendimit Euro-Atllantik. Mjaft me me lidere te tipit te tipit te vjeter te pandjeshem ndaj qytetareve per te mos thene dicka tjeter.

  Reply to this comment
 36. andrea January 7, 20:57

  Duke lexuar jo vetem protagonistet e shkrimit te sotem, Myftari dhe Fundo, por edhe komentuesit, do te konkludoja se Shik-u i Shqiperise me ne krye skllavin e Berishes, Visho-Ajazi duhet te kete komunikim te fshehte me padronin Sali R. Berisha, por gjithashtu jane te pavend per detyren qe kane veprimet e kryeministrit Rama, te Ministrit Tahiri si edhe te Kryeprokurorit-po skllav i berishes, ALlalla, per heshtjen e tyre perballe fakteve kokforta qe dalin dhe hedhin drite mbi autoret e vertete qe i morren jeten mizorisht shqiptarit, politikanit, njeriut Sokol OLLDASHI.
  Jam dakort me thirrjen per reagim qytetar perkundrejt MYTEBEREVE te Shtetit te Shqiptareve.

  Reply to this comment
 37. TURI January 7, 22:23

  PO O ZOTERINJE KISHE CA TE THOSHTE TE OPINIONI I FEVZOS,DHE FEVZUA E KISH KUPTUAR DHE I KISHE THENE BABIT, BABI SOKOLI DO FLASE PER RUGEN E KOMBIT DHE PER 21 JANARIN,SE TE RUGE KOMBIT SOKOLI VAJTI 2 VJECARIN E FUNDIT TE MANDATIT,NGA MINISTRI I RENDIT VAJTI TE TRASPORTET DHE I PA SHKELJET ATERE DHE NUK FOLI DHE E PAGOJE ME KOKE TANI. BABI FEVZOS DO PYETE PER KETE CESHTJE,PO ASHTU DHE FEVZUA QE NUK NJEHE KE KA KA BABI DHE MAMI

  Reply to this comment
 38. Tani January 7, 22:30

  Per mua ne te gjithe kete histori mafijose nuk merakosem aq shume se kush e vrau Olldashin., se kete e permendin shume e shume te tjere.
  Me e keqja eshte shteti i “RIlINDJES” ne kete histori.

  Nqs Edi Rama ka pasur lidhje telefonike me Olldashin ( qe kjo eshte e drejta e tij) te mos na perrallosi para kamerave qe: ” une s´kam pasur kontakte me Olldashin, por e respektoj si njeri… derr derr, derr…”
  Sido qe te jete puna duhet te jesh qorr ose tape fare te mos kuptosh qe kjo eshte nje vrasje, aq me teper qe me pas zhduken gjurmet e krimit me fadrome.

  Pra shteti i” RILINDJES” eshte bashkeautor indirekt i kesaj vrasje.
  Sa te mbrojtur jane femijet tane ( e ardhmja jone) ne kete shtet mafjos ?

  Miq te dashur dalengadale duhet te distancohemi nga PD e PS.
  Ti heqim syzet dhe ta shikojme realitetin sic eshte.
  E ka vrare Berisha , e ka “qare” Iliri ia ka vene kapakun Edi dhe Saijmiri.

  Mendoni Europa ha bar dhe sé di se c´behet atje.
  Keta perrallisin Eurpa nuk na pranon se jemi 70% myslymane e dokerra si keto.
  Pa me thoni kush do te doje ta fusi keqberesin me duart e veta ne shtepi?

  Shumica e politikes shqiptare jane mafjose.
  Pardesyte e “bardha” jane faqja e zeze e Shqiperise.

  Zoti e shpetofte Shqiperine.

  Respekt.

  Reply to this comment
  • lori November 20, 19:12

   E ke qare me qurre kete komen o Tan !Zoti te shpetofte Ty or Tan e lere Shqiperine se ka 27 vjet qe e ka pa zoti me bythe perpjete por asgje s’po bene per te !

   Reply to this comment
 39. nastradini January 7, 22:42

  DISA PYETJE QYTETARE PER TE GJITHE:

  – si u vra Alqi Kondi?
  – si u vra Lym Keta?
  – si u vra Kosta Trebicka?
  – si u vra Sokol Olldashi?

  Pergjigjen do te gjeni ne “Manualin e Vrasjeve” te Partise se Punes te Enverit dhe Saliut, qe eshte kopjuar fjale per fjale nga “Manuali i Vrasjeve te Partise Bolshevike ruse.

  Reply to this comment
 40. Anonimi January 7, 23:07

  Qysh nga ay momente qe more vesh se Sokol Olldashi na paska vdekur nga nje aksidente automobilistik, media , gazetare , kanale televizive ,deputet , specialiste te krimit , analiste , deputet dhe ish e ish te tjere moren inisiativen per te na mbushur mendjen se ndodhemi perpara nje aksidenti banal , se shteti po bene detyren , Berisha , Luli , Jozefina Mesila , Igli, shoferi e tjere e tjere humben njeriun dhe kolegun e tyre , shqiperia nje udheheqes opozitare dhe per motive qe askush detri tani nuk eshte ne gjendje te na thote pse e kallen ne pa mbushur akoma as njezete e kater ore ???… !!! une nuk jame specialiste i fushes se kriminallogjise,por jam i mendimit se ceshtja Sokoli eshte Utergejti shqiptare , si do qe te jete fatura eshte ne nderin dhe pergjegjesin e kesaj qeverie te zbardhe te verteten , shqiptaret nuk munde ta hane sapunin per djathe zotin Rama e Berisha . Shoferi i Sokolit Deputeti Igli Cara dhe zonja Mesila Doda ne rstese nuk kane frike nga shteti dhe nga zoti per hire te miqesise dhe afrimitetin qe kishin me Sokol Olldashin kane detyrimin ta ndihmojne drejtesin ne zbardhjen e te vertetese perpara se ti thahet loti asaj nane qe e rriti dhe edukoi me shume vuajtje e mundime ne interrnim . Lavduar qofte zoti , i pa harruar kujtimi i tij , ngushellime e kurajo familjes se tij dhe miqeve te vertete qe ju gjenden ne dite te mira dhe te keqia .

  Reply to this comment
 41. MARKO January 7, 23:59

  Lotet nuk jane thare.Krimi (jo aksidenti) nje jete ka mare.Ndoshta kishte ndonje femer.Por krimineli ka nje emer

  BERISHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

  BISHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA…..

  Reply to this comment
 42. Aliu nga Selenic January 8, 00:17

  I mori te gjitha deshmite me vete dhe nuk la asnje deshmi mbi toke.Te gjith u varrosen bashke me olldashin.Ashtu sice i mori me vete Xhindi,Trebicka,Remzi Hoxha,Komunari i Kukesit,Shiklasi i Durresit, Gjykatesi i Vlores dhe plote te tjere. Te gjith i moren me vete ne toke.Asgje nuk lan mbi toke.E tani te gjithe analizojne. Pore analizat duan fakte.E faktet jen nen toke dhe jo mbi toke.! Keqardhe per Olldashi dhe te tjer.Uroi te mos ket me askush kete fate.!

  Reply to this comment
 43. hosteni January 8, 00:22

  tarrasi+psy+nedetsja 105= portretin e plote te vrasjes,,,,,,,,,komplimente te treve,,,,,,(y) !!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 44. Ali kinezi January 8, 01:21

  Ju si media e keni per DETYRIM perpara publikut qe te PUBLIKONI fotografite e z.Olldashi pas vdekjes nese i dispononi ato sic shkruani ne artikull. Publiku (qe eshte i interesuar) gezon te drejten te shohe dhe te GJYKOJE VETE, madje ky eshte nje rast i arte per te nxjerre ne pah punen e PISET te prokurorise, te hetuesve dhe mbi te gjitha te politikes qe sic thoni fshehin te verteten. Plotesoni teknikalitetet qe lidhen me moshen e lexuesve tuaj dhe MOS HEZITONI, Por PUBLIKONI TE VERTETEN.

  Reply to this comment
 45. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. January 8, 03:19

  E kam thene e sterthene qe SOKOL OLLDASHI ishte VERSIONI ON-LINE i AZEM HAJ-DARIT , ishte AZEMI ne perspektive .
  SOKOLI ishte vete nje ndyresire i mbushur me URREJTJE EKSTREME karshi 70 % te populllit ,kjo per vete faktin se e kishte gjetur gabim internimin qe iu be familjes se tij .
  SOKOLOVI nga ana tjeter e dinte se ishte DJALI ILEGAL i BEQIR BALLUKUT ( nje nga arsyet per mua qe BEQIRI hengri plumbin ishte edhe ajo se ai dhe DASHNOR MAMAQI ishin BAXHANAKE ne nje VRIME ,por BEQIRI i punonte MA-MA-QIT njekohesisht si BAHCEN e te shoqes por edhe te se BIJES ( KOZETES ) ,nenes se SOKOLIT.
  SOKOLI lau mutin me shurre ,se ishte frymezuesi i pjeses me kriminele te popullsise qe 90 % e tyre e gjenin vehten komod ne Organizaten terroriste qe alias quhet PARTIA DEMOKRATIKE ,te ciles i hoqi te drejten qe te ngelet ne histori ,pikerisht agjenti i INFILTRUAR i shume sherbimeve inteligjente ,por posacerisht atij SERB ,SALI BERISHA .
  Qe e kane vrare as qe diskutohet ,por qe edhe PARTIA SOCIALISTE ferkoi duart ,edhe kjo nuk diskutohet .
  Ne te dy rastet si kur u vra AZEM AZGANI dhe SOKOL OLLDASHI perputhen si 2 pika uji interesat PD-PS .
  Nje qen me pak se me ato qe beri e kishte hak ate vdekje qe per mendimin tim duhet ta kete pasur te llahtareshme ,sidomos kur dirigjohet nga NIPASHI i XHAFER DEVES nje tjeter pinjoll DOBIC i PARTISE se PUNES dhe posacerisht djali ILEGAL i ILIR ENVER HOXHES .
  Kush pos LULZIM BASHES ( HOXHA ) !

  Reply to this comment
 46. roshi ke qoshi January 8, 12:29

  Qe eshte vrasja kjo as qe diskutohet.Menyra si u veprua pas “aksidentit” te le shume hapesira te mendosh per vrasje.
  Disa pyesin ku ishte ate mbremje Olldashi?
  Ka qene ne Elbasan dhe SHISH e policia e ka te dokumentuar ku ka qene e me ke ka biseduar.
  Pse ka qene?
  E thjeshte fare per te riorganizuar grupin e tij ne PD duke nisur nga ish drejtori i Portit dhe deputeti i PD,ish-kryetari Aurrel Hajdut Bylykbashi.M.q.s Kryetari aktual eshte mbeshtetes i Lulit ai kerkonte te bashkonte te “pakenaqurit”.Kane biseduar bashke dhe kete e kane pare shume persona.
  Kush ishte i interesuar per vdekjen e tij?
  Te gjithe kush me shume e kush me pak.Po e nis nga kundershtaret ne PD.Berisha &Basha company.
  Po tjeter?
  Pislleqet qe Koli i kishte qejf mundet qe ti kene henger koken.Ai kishte krijuar shume pakenaqesi ne Shijak apo edhe ne Fier.
  Familje kishte edhe s’kishte.Me kete dua te them se dihej publikisht se bashkejetonte me tjeter njeri dhe gruaj ishte sa per numer.
  Sa per Ramen apo Tahirin po ju kujtoj se i vetmi kercenim ndaj kesaj dysheja per te rene nga pushteti ishte i ndjeri.M.gj.th ishte i tille ndaj tij nuk ishte ngritur asnje akuze pra ishte i “paster”
  Rama i dashur Kastriot e sulmon Lulin si per 220 milion euro te rruges.Nuk ka shqiptar qe se kupton se ne ate lloj rruge eshte bere kerrdija
  E sulmon per detin qe 300 km katror ia fali greqise si dhe e sulmon per 21 janarin.Prandaj kjo eshte nje ceshtje e mbyllur sic eshte edhe ajo e te ndjerit Trebicka

  Reply to this comment
 47. SHAMIKUQJA January 8, 12:33

  mir se e vrane por i mori luli edhe portofolin kjo ishte e dhjere fare e qelben ato demokratet

  Reply to this comment
 48. bujar January 8, 13:10

  kur u vra Azem Hajdari ne pushtet ishin socialistet,kur vdiq apo u vra Sokol Olldashi prape socialistet.koincidence apo parapaskene.

  Reply to this comment
 49. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. January 8, 13:53

  Ti Agron ,ben mire qe te rrish urte dhe mos e leviz shume bishtin .
  Lexoje mire ate komentin tim se aty kam shkruar disa te verteta ,por ato qe kam shkruar nuk jane as 5 %,prandaj ,lere dhe mos fol dhe shkruaj pa u menduar,sespe nuk te ben mire ……

  Reply to this comment
 50. agroni January 8, 14:31

  Shko moj buce, ske turpe. na thuake te verteta ti.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit January 8, 15:35

   Totila ky Agroni prej derzhava makedonski, si duket ka shume pune me buca dhe si shofin syte, qenka si Bonaparti qe mbasi ju mbush mendja se nena e tij ishte kurve, filloi te akuzonte te gjitha femrat si kurva.

   Reply to this comment
 51. salihe bushtra January 8, 15:17

  po mire mor te dashur gazetare te dites kujt i plasi sidomos per nje politikan se u vra apo u dhje ne makine, as nuk do tja di njeri, misioni gazetarise eshte mos te merret me llogje, ne na interesojne media te pamvarura ne sherbim te komunitetit por eshte lluks i madh per neshqiptaret ti kemi kto komoditete

  Reply to this comment
 52. nasruddin January 8, 17:20

  A KA PASUR NJE “MATA HARI” NE BENCIN LLUKSOZ TE OLLDASHIT?

  Sepse qe ka pasur nje dashnore del e qarte jo vetem nga ky shkrim, por edhe nga menyra si u trajtua e gjithe vdekja e ketij BOSI te politikes shqyptare per shume vjet, qe nga themelimi i PD-se bile edhe nga heshtja dhe qendrimi mjaft i dyshimte e famljes per te mesuar te VERTETEN. Deri ketu OK! cdogje eshte e kuptueshme, e tolerueshme dhe e padiskuteshme. Por problemi qendron se shperfytyrimi i fytyres dhe kokes se Olldashit nga nje aksident palo gje, kur udhetonte me nje shpejtesi palo gje,menje Benc SEL 500 super gje, fjala e fundit e shkences dhe e teknikes, qe eshte llogaritur qe edhe sikur te binte nga katarakti i Niagares, Olldashi perseri do te mbetej gjalle, ky shperfytyrim i fytyres dhe kokes se Olldashit, ndjese paste, te cone vetvetiu ne pyetjen llogjike:

  A KA PASUR NJE “MATA HARI” NE BENCIN LLUKSOZ TE OLLDASHIT?

  qe e ka ndihmuar Olldashin te shkoje me shpejt ne jeten tjeter se sa kishte vendosur Zoti ne Qiell.

  Reply to this comment
 53. kasem gahinji November 19, 19:36

  ne makine ka qene edhe nje femer,grua e martuar,motra e nje kryetari partie te djathte,martuar me nje ish minister te majte.mjeket e spitalit te traumes e kane pritur,mjekuar,dhe me pas e kane nisur ne nje spital te maqedonise per kurim te metejshem.ketu implikohet rama dhe tahiri,pasi burri i gruas ishte minister i tyre dhe menjehere dha doreheqjen.sipas meje edhe gruaja e olldashit duhet ta dije me ke ishte burri ne makine.pra pista hetimi ka edhe sot,jo me atehere.kujt i interesonte mbyllja ne kete menyre e ceshtjes?per mua, igli cara dhe shoferi durrsak,lidhen me shume me mbylljen e ceshtjes se dashnores sesa e te tjera pune.megjithate ceshtja de diskutimet per kete problem do te nxjerrin vazdimisht hipoteza,per poziionin politik qe kishte,per vete poblemet qe kishte dhe ka vete pd si djep i krimit ,qe kur lindi dhe deri sot.

  Reply to this comment
 54. fteri November 19, 20:29

  HESHTJA NDAJ VRASJEVE të “DORËS SË ZEZË” ËSHTË VETVRASJE E KOMBIT SHQIPTAR.!

  Të ndjerin SOKOL OLLDASHI e vrau dora e zezë e mafjes politike+mediatike+policinë kriminale +mjeksinë ligjore +(ekspertizën false kriminale )+Saliu+Lulit këto përbëjnë disa nga vrasjet më të zeza në shqipëri pas 90-tës .

  Kjo është DORA E ZEZË që planifikoi deri në detaje dhe vrau të ndjerin SOKOL OLLDASHI,por edhe vrasje të tjera makbre në shqipri,ngjarje të rënda të pa zbardhura nga drejtësia shqiptare !!!.

  Një nga metodat e zeza mafioze të përdorura në shumë vrasje gjatë 25 vjetve demokratoshkërdhatësi dhe që nuk janë zbardhur autorët e vrasjeve , është :
  1)-Duke akuzuar viktimat si vetvrasje !?..
  2)-baltosja në shtypë e televizion të figurës së viktimës duke përdorur akuza delikate të njohura të urryera e të dënuara nga opinjoni se ka qenë imoral, hajdut , drogaxhi ,vrasës etj,etj…
  3)- Për ralizuar flasifikimin një grup i policisë kriminale gjyqësore pranë prokurit bënte sikur mori provat ,bënte sikur po hetën në rrugë operative ,ose sdikur provat i ka mbledhur në vend ngjarje ,por në fundë dalin mangësi serjoze më ligjin se nuk ka marrë me imtësi provat siq trajton hetimi dhe kodi penal ,këto prova gjysmake shkojnë në prokurori , krijojnë më shumë tymë se sa zbardhje të vrasjeve..

  Mjeksia ligjore është institucion më famëkeq në shqipëri , kjo falsifikuar vrasjet ,i ka cilësuar si vetvrasje,!…

  -gjoja se ka pirë drogë,ose helme të tjera etj,
  -ka vrarë veten ,
  -etj,etj…..falsifikime të turpëshme dhe krimnale..

  Kësaj situate të zezë kriminale i ka shërbyer në shumë raste edhe medja televizive dhe gazetat duke falsifikuar e baltosur gjithçka rrethë ngjarjeve,të lidhura me prokurorinë e mjeksinë ligjore.Bari u ka mbi viktimave !..

  Jetojm në një xhungël kafshrie !…Jo jetë njerzore !!!!!!

  Të gjithë prokurorët .policët,gjykatësit dhe ekspert të mjeksisë ligjore që falsifikuan vrasjen makabre të Sokol Olldashit duhen kalbur në burg,kjo e nderon ligjin shqipëtarë,kjo është forca njrëzore e drejtësisë,JO E MAFJES !. .

  Heshtja -ËSHTË VTËVRASJE- e shoqërisë Shqipëtare VDEKJE =për së gjalli të një kombi.!!!!

  Reply to this comment
 55. Mark U.K November 19, 20:57

  Sa te dhi – meshem tregoni demon te kuq per te ndierin Sokol Olldashi.Vetem si keni hanger.utin se as gja nuk keni bere.

  Reply to this comment
 56. Kuq e zi November 20, 03:32

  Nuk e di se ca fotosh ka dita por me kujtohet se gjoja olldashi para se te vdiste ka marre ne telefon shoferin e tij ku kerkonte ndihme se ishte aksidentuar rende
  Lind pyetja me gjithe ate shperfyterim a ishte ne gjendje olldashi te fliste ose te ishte i kthjellet per te kerkuar ndihme ?
  Me kujtohet nje vrasje e nje shikasi ne durres ku i gjoja i conte sms djalit si lamtumire dhe u vetevra por rezultoi vrasje
  Per mua ajo femra eshte e sajuar gjoja po i ruajne nderin sokolit por eshte thjeshte diversion

  Reply to this comment
 57. bashkatdhetari November 20, 11:31

  komentet e tortilles e te kasemit jane te vertetat te pa mohushme ,ku ka za nuk eshte pa gja thote populli,hajt tung.

  Reply to this comment
 58. kasem gahinji November 20, 12:15

  mos e dramatizoni me shume.duke i dhene drejtimin e intiges politike,atentatit mafioz nuk i rriten vlerat olldashit.maiozet dhe intrigantet heqin qafe njeri tjetrin se u rrezikohet krahu mbeshtetes.olldashi nuk rrezikonte askend ne pd.saliun dhe klanin e tij?ai ishte vete pjese e klanit.nuk mund te krahasohet me k. trebicken.dikush pyet per mardheniet me te shoqen.une do te pyes sa vjet kishin qe nuk bashkejetonin?sa per emrin e asaj femres une nuk e di,por di sa kam shkruar me siper.per me shume pyesni mjeket dhe te shoqen.ajo duhet ta dije me ke flirtonte i shoqi.aq me teper qe sot nuk e kane per gje te mbajne dhe dashnore.

  Reply to this comment
 59. Vdekje ne Varreze November 20, 16:32

  Të nderuar lexues !
  .
  Kam bindjen se mbi 90% e shqiptarëve besojnë se Sokol Olldashi është vrarë në mënyrë perfekte nga e njejta dore qe vrau Kosta Trebicken,drejtorin e Shikut Isa Coba qe e dogjen t e gjalle ne makine..Gjyqtarin Konomi me telekomande…e deri te fisi i Haklajve qe arriten te perdorin dhe fusha te minuara qe as vende te zhvilluara nuk i kane.
  .
  Ajo qe ka bere pershtypje se dhe mafja me kollare,tentakulat e te cilave shtrihen deri ne bodrumet e institucjoneve euro-atllantike eshte Prokurori qe erdhi nga Virgjinia USA per te vertetuar se Kosta Trebicka pesoi karambol me nje lepur dhe …vdiq….Po ashtu paisja me vize nga ambasada amerikane e gjeneral Luan Hoxha se ishte kercenuar me jete nga Shkelzen Berisha na bejme te besojme qe ka nje lidhje te ‘KOBESHME” midis mafjes se rruges (lexo GRUPI NAZISKIN CIFTELIA” dhe mafjes me kollare qe ka metastazat deri ne bodrume institucjonesh euro-amerikane.
  _________________________________________
  I ftoj lexuesit te ndjekin nja nga lajmet e para te pa-censuruar te medias
  ———————————————————-
  Vini re cfare donte
  1-Shkëlzen Aliaj, ish-drejtor i Policisë Rrugore
  2-Flamur Noka
  3-Shkelzen Berisha
  4-Nje femer ne makine
  5-per dijeni nje femer adoleshente u varros ate dite ne rrethinat e Fushkrujes e vdekur ne rrethana misterioze
  6-Dihet qe Sokol Olldashi ishte maniak seksual dhe te gjithe gjurmet te cojne ne nje kurth..me nje zogeze ne nje dite me shi….

  NDIQNI NJE NGA LAJMET TE PA CENSURUARA
  >>>
  Tanimë është konfirmuar se deputeti i PD-së, Sokol Olldashi, ka humbur jetën në këtë aksident të rëndë trafiku. Përveç deputetit Olldashi, jetën e ka humbur edhe një person tjetër, identiteti i të cilit ende nuk është identifikuar. Lajmi është konfirmuar nga policia. Shkak i aksidentit dyshohet të jetë moti i keq.

  Mjeti dyshohet të ketë dalë nga rruga për shkak të lagështirës, ndërkohë që së bashku me deputetin e PD-së udhëtonte dhe Shkëlzen Aliaj, ish-drejtor i Policisë Rrugore, i cili raportohet gjithashtu të ketë humbur jetën.

  Deputeti i Partisë Demokratike Sokol Olldashi dyshohet se ka humbur jetën sot në mbrëmje në një aksident të ndodhur në aksin Tirane-Elbasan, pasi automjeti me të cilin udhëtonte ka rënë në greminë. Pritet konfirmimi zyrtar, por burime policore nga vendi i ngjarjes bëjnë me dije se informacionet nuk janë të mira.

  News24 mori informacion se rreth orës 21:18 minuta, një aksident automobilistik u shënua në zonën e njohur si Lapidari i Krrabës. Në momentin e aksidentit, deputeti Olldashi së bashku me një person tjetër femër ende i paidentifikuar po udhëtonin me automjetin tip ‘Benz’ i zi AA003HN’. Makina ka rënë nga një lartësi jo e madhe, ndërsa vështirësi është paraqitur në nxjerrjen e trupave.

  Policia, dy ambulanca dhe një makinë zjarrfikëse mbërritën menjëherë në vendngjarje. Pas kësaj në vendin e ngjarjes mbërriti dhe Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri,deputeti Flamur Noka si dhe Shkëlzen Berisha djali i ish kryeministrit.

  Deputeti Flamur Noka ndodhet në vendngjarje por nuk ka pranuar të flasë. “Nuk mund të flas dot”, tha ai për gazetarin që ndodhet në vendgjarje, transmeton BW.
  >>>>>>
  Sinqerisht nuk me vjen keq per vdekjen e sokololdashit (as te azem kriminelit) se ishin pjestare te bandes PD..biles ky Olldashi deklaroi ne 21 janar 2011 se do vrite dhe 300 kokpalare..kaq mjafton te themi se mbuloi balta balten..
  .
  Ishte mallkimi i jetimeve te 21 janarit qe e coi olldashin te vdese ne varreza ne dite qameti…

  Reply to this comment
 60. SKIFTERI November 21, 22:02

  Sokol Olldashin e kane vrare ne menyren me te thjeshte.
  I eshte futur fshehurazi ne makine nje vrases me pagese.
  I ka drejtuar pistoleten ne koke dhe i ke thene qe te telefononte se ka bere aksident.
  Me pas, vrasesi i ka rene me nje leve ne koke jo per ta vrare, por sa per t’i bere nje te çare te lehte, ku me pas i ka injektuar ne te çaren ne koke nje HELM VDEKJEPRURES.
  Me pas, makina me trupin e pajete te Sokol Olldashit eshte hedhur poshte rruges.
  Disa dite me vone, kane vrare edhe vrasesin e Sokol Olldashit.
  Arsyeja e vrasjes se Sokol Olldashit, nuk eshte asnjera prej atyre te shkruara me lart.
  Arsyet jane te tjera (……).

  Reply to this comment
 61. demo November 22, 19:30

  Katundaret,kur duan te zene mik te kujtojne gjysh stergjyshin.Elvi Fundo nuk e ka gje Llazar Fundon,pervecse eshte nje zagar legen i mafiozeve me pushtet te PD.As shoku Olldashit,as shoku Bodes ka qene,por ka qene zar i tyre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*