Enigma e Edi Ramës

May 27, 2017 14:08

Enigma e Edi Ramës

 

Nga Bedri Islami

Tani që po bëhen 10 ditë nga nata kur befas ndërroi gjithçka dhe e pamundura u bë e pranishme, thujse asnjë nga enigmat që mbështolli atë ditë nuk është edhe aq e ditur. Biseda kokw mw kokw për aq shumë orë e dy liderëve partiakë, njëri i shumicës dhe tjetri i opozitës, megjithëse ka dhënë anën e dukshme të saj, ka lënë ndërkohë gjithë faqen tjetër të ndodhisë krejtësisht të panjohur.

Shumë pyetje janë bërë deri tani. Nga të dyja palët ka pasur të zemëruar dhe të ashpërsuar, ashtu sikurse ka pasur entuziastë dhe të dëshpëruar. Befasia e një marrëveshje që nuk pritej të ndodhte e për më tepër nuk mendohej se do të kishte aq shumë përmasa është ende e pranishme, për më tepër gjithçka që po rrjedh drejt saj të duket si një ekuacion që as vetë ata që e krijuan nuk e dinë se si do e ketë përfundimin.

Brenda disa orësh Rama nxorri nga cepi i një çadre të anatemuar edhe nga ndërkombëtarët rivalin e tij që nuk kërkonte pak, por vetë kokën e shumicës qeverisëse, të cilën kërkonte t‘ia sillnin në një sini të bakërt në formën e dorëheqjes së tij dhe, vetëm pas kësaj, sipas Bashës, ai mund të denjonte të dëgjonte kërkesën për falje të shefit të qeverisë. Ndryshe, kërcënonte ati politik i Bashës, B-ja tjetër, Rama do e gjente veten në një cep të lumit të Lanës dhe revolucioni do të kishte triumfin e tij.

Pyetja e parë që bëhet ende është: përse e bëri Rama këtë?

Asnjëherë më parë një lider qeverisës nuk është ndodhur në pozita më komode në raportin e tij ndaj qytetarëve e njëkohësisht ndaj ndërkombëtarëve. Ishte ndër ato rastet fatlumë kur mendimi i bashkëvendasve të tij po përputhej me mendimin dhe qëndrimin e gjykatësve të tij jashtë atdheut. Kishte pasur më herwt raste gjysmë të ngjashme, kur për shembull, kishe mbështetjen ndërkombëtare, por brenda vendit nuk të besonin, ashtu sicc kishte pasur raste ekstreme kur, as jashtw e as brenda nuk të besonin e nuk të donin, si në vitin 1997 me qeverinë e vendosur nga Berisha dhe vetë presidencën e tij.

Në mesin e muajit maj të këtij viti Rama ishte majë kalit të politikës. Të huajt i kishin dhënë një thupwr në duar dhe e kishin këshilluar ta fishkëllonte. Opozita, në marrinë e saj, kishte përplasur dyert e politikës evropiane, si ata fëmijët e llastuar, që , pasi ishin mësuar të merrnin karamele pa u lodhur, përplasin këmbët kur u duhet të lëvizin.

Atëherë, pse Rama, në një mbrëmje, krejt befas, ndërroi gjithçka, ose më saktë, shumë çka, pasi veten në postin e tij nuk e ndërroi?

Cilat llogari ka bërë e vazhdon të bëjë që, edhe pse tani do të jetë i vetëm, megjithëse forca më e madhe politike në vend, është i bindur se do të vazhdojë qeverisjen e tij përmes, të paktën, 71 deputetëve? Kush ia jep sigurinë se deputetët e vënë në listë me prejardhje nga LSI nuk do të shkojnë përsëri tek gjiri i partisë së tyre, pasi të thithin qumështin e partisë më të madhe? E kanë bërë edhe më herwt, mund ta bëjnë edhe më pas.

Shpesh herë është përcaktuar se i ndodhur në mesin e ciklonit të tij, kur dy partitë bashkëqeverisëse, LSI dhe PDIU, po merrnin të njëjtin kah si të opozitës, Rama bëri lojën e tij për të ndëshkuar “braktisjen” e tyre në një çast kritik. Mund të ketë pjesë të së vërtetës, por nuk është e gjitha.

Ka pjesë të së vërtetës, pasi në muajt e fundit kjo pjesë qeverisëse filloi të marrë postin e opozitës, deklaratat ministrore kundër qeverisë flisnin për divirc e jo për bashkëjetesë, por, LSI, të paktën ajo, ishte e mbetet parti e numrit Një dhe ky Njësh, Meta, ende nuk kishte folur. Krisma dukej e llahtarshme, por ishte njëkohwsisht edhe mundësisht e mbyllshme.

Nuk ka pjesë të së vërtetës pasi, megjithëse në koalicion, vendimet e marra në mesnatën e 17 majit, mes Ramës dhe Bashës, shefi i qeverisë nuk i diskutoi me askënd, as me njerëzit e tij të afërt e as me bashkëdrejtuesit, njëri nga të cilët sapo ishte zgjedhur president i vendit me votat e partisë së tij.

Rama, jam i mendimit se, në çastin e fundit, ndjeu se mund të jetë para një braktisje të ndjeshme dhe se kjo mund të ishte e fundit për të, ndaj filloi edhe të kërkojë një zgjidhje, e cila, veç të tjerave do të kishte edhe ndëshkimin e “tradhtisë” brenda tij.

Veç nuk e di askush nëse përmes saj goditi edhe veten, më saktë, edhe forcën politike që përfaqëson, pasi, ikja ose qëndrimi i tij si përson privat, nuk ka qenë e as nuk është e rëndësishme në krahasim me forcën politike që përfaqëson.

Pyetja e dytë: përse lëshimet e Ramës shkuan edhe përtej asaj që u kishin vënë para në tyezë bashkëbiseduesit e huaj, edhe kur ishin nga Bashkimi Evropian, edhe kur kishin ardhur nga Shtetet e Bashkuara.

Ata i kishin vënë një limit, i cili nuk mund të  diskutohej e as nuk mund të shtohej. Do të kishte vetëm dy lloj përgjigjesh, ose po, ose jo. Kur PD-ja tentoi të bënte një ,”por”, ambasadori amerikan ia preu shkurt se nuk kërkojnë prej tyre asnjë shtesë apo diskutim, veç përgjigjes së njohur, ose po, ose jo.

Opozita e sidomos Basha ishin në kulmin e rraskapitjes së tyre politike, fizike e elektorale. Çadra ishte bërë shëmtia e politikës, nga e cila pritnin me ankth se kur do të largoheshin edhe vetë njerëzit e PD-së. Çjerrja e zërit të Bashës dhe kërcënimet e tij nuk zinin më asnjë vend tek mendimi i njerëzve, të cilët, të lodhur nga kjo marathonë politike e pakuptimtë, jo vetëm i bënin thirrje opozitës të linin çadrën, por edhe i drejtoheshin qeverisë ta hiqte atë shëmtirë në mesin e Tiranës.

Në këto kushte, kur nuk kishte asnjë alternativë para vetes, Basha dhe opozita, kjo e fundit më herwt, thanë “po”, e duam paketën. Hoqën dorë nga largimi i Ramës si kryeministër, hoqën dorë nga qeveria teknike, nga zgjedhjet në kalendrat greke, nga të gjitha dhe pranuan të futen në lojë sipas kornizës që i kishin dhënë.

As nuk ëndërruan më tepër, as nuk synuan më tepër. Rama, askush nuk e di pse, ndoshta ndonjë reminishencë e vjetër e nënvetwdijshme e asaj pak kohe kur kishte qenë PD-ist, i erdhi keq për kundërshtarin që synonte linçimin e tij dhe i falë gjysmën e qeverisë, dikasteret kryesore, dhe bashkë me të, si një ushqim të këndshëm pas buke, edhe disa drejtori të rëndësishme, të cilat, edhe sot, askush nuk e di se çfarë kanë të bëjnë me zgjedhjet e lira dhe të ndershme. ALUIZNI për shembull ishte mburrja e qeverisë. Ua dha pa asnjë të keqe. Ndoshta për të martizuar faktin se ndërkohë kishte dhënë edhe tri drejtori të tjera që administroheshin nga LSI-ja.

Nuk besoj se kjo është prova e parë e një bashkëqeverisje të gjErë, PS plus PD. Do të ishte e pazakontë, mes të tjerave, prova që ishte bërë dikur, me qeverinë e Ylli Bufit, ishte prishur sapo gjërat po dilnin jashtë kontrollit të Berishës. Nuk besoj se Rama, duke ua zgjatur dhuratën përtej marrëveshjeve, ka menduar se oferta e madhe do i zërë grykën përtypësit të pushtetit. Megjithëse PD-ja delegoi atje në shumicën e saj militantë të thekur, deri në armiqësi me shefin e qeverisë, kjo nuk e zbut enigmën, përkundrazi, e rëndon, përse Rama e zgjidhi kaq shumë thesin për një njeri që do ishte mjaftuar edhe me litarin për të dalë nga çadra.

Nëse Rama mendon se edhe pas kësaj, ia del i vetëm, le të bëhet kështu. Por do i duhet një punë titanike për të rimarrë atë që ka dhuruar pa ia kërkuar askush. Të duket se mund të jenë nga ato dhurata që nuk kthehen.

Nëse ai ia del që edhe kështu të jetë shefi i një qeverie të shumicës, do të thotë se kishte stofin e një burri të lartë shteti; nëse ndodh e kundërta, do të thotë se mendja e madhe e mori në qafë.

Pyetja e tretë: përse u vendos të mos dilet në koalicionet zgjedhore, si kishte ndodhur edhe më parë e si mund të ndodhë edhe në të ardhmen?

Takimi kokë më kokë përfundoi me një pikë , sipas së cilës, të gjithë për vete e Zoti për të gjithë. PS do të jetë e vetme në zgjedhje, sëbashku me të nuk do të jenë as LSI e as partitë e tjera të spektrit të majtë.

Nga ana tjetër, vetëm mosdakordësia e tyre do të bëjë që e djathta të mos futet në një koalicion të përbashkët, të pashpallur, por real.

Mosbesimi mes shumicës qeverisëse ishte rritur dhe ka një shkak: që në ndërtimin e bashkëqeverisjes në rendin e parë nuk u vendosën programet, vizionet dhe të përbashktat, por ndarjet ministrore e qeverisëse. Qeveria u bë si parcelat e mbjella: këto janë të mijat, këto janë të tyret. Kur edhe PDIU kërkoi parcelat e saj gjërat u komplikuan. Parti të vogla të së majtës në katër vite nuk kishin marrë atë që kishin dashur. Oresksi në prag të zgjedhjeve sa vjen e shtohet, kundërshtitë rriten, gjërat e harrura rizgjohen.

Rama, është e njohur, këtë e pranoi edhe njëri ndër funksionarët e lartë të LSI-së, ka bërë ftesë për koalicion parazgjedhor, por koha nuk ka qenë e tillë për t’i diskutuar gjërat si duhet. Pastaj befas, secili u shkrua më vete dhe fakti se si dukej PD-ja do të rrinte deri në fund e vetme në çadër, bëri që orekset të shtohen, majtas e djathtas.

Do të jetë shumë e mundur që të ndodhë që pikërisht nga mungesa e votave të të vegjëlve të humbasë mandate pikërisht PS-ja, ashtu si mund të ndodhë që pikërisht nga ndonjë mandat i kësaj pakice, të vazhdojë të qëndrojë në qeveri. E mund të ndodhë që qeveria e nesërme të varet nga mandati i një deputeti të vetëm, si mund të jetë mandati i Tomë Doshit, për shembull, apo i Gjinushit, apo i mandateve të PDIU, që kësaj here nuk mendoj se do të jenë të shumta.

Në një shkrim të herëshëm i kam thënë seriozisht shefit të qeverisë se nuk duhet të thajë burimin e vjetër, pa i nxjerrë ujë burimi i ri.

Kush është burimi i ri i Ramës? PD-ja? Edhe mundet të jetë llogaritur kështu, por kam drojën se do të jetë i zhgënjyer nga burrëria e atyre që më shumë janë përdallur për pabesi.

Sidoqoftë, koha e zhdukjes së enigmës nuk është e largët.

Ndoshta Rama luajti një bllof të madh dhe atë e hëngrën të tjerët. Ndoshta i bëri llogaritë gabim dhe do i duhet të ketë një fund politik në jetën e tij si lider.

Zaret janë hedhur. Në fakt, zaret i hodhi ai vetë.

May 27, 2017 14:08
Komento

16 Komente

 1. intelektuali May 27, 16:42

  Po aman dhe derman o Bedri Islami me llafollogji enveriste dhe fillozofi shifrash qesharake elektorale si ato te Nazarko Djalit,

  sepse:

  RAMA DHE BASHA JANE KOQE NJESOJ SI BOSAT E FISEVE TE AFRIKES

  A e pe Presidentin Trump si u soll me BOSIN e Malit te ZI?

  dhe:

  Kur dallkauket e BE-se e pane qe me keto kafshe nuk behet dot debat normal, nderhyri SHBA dhe u tha:

  GJENI ZGJIDHJE SE JU PREME KOQET SIC JA BEME ENVERIT TUAJ DO KOHE ME PARE!

  prandaj:

  Leri dacibaot fillozofike se kush ja futi tjetrit: Edi apo Basha sepse Bota akoma e shikon Shqypnine si nje vend ku banon nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu, njashtu “Homo sapiens” me bisht nga prapa ne evolucionin njerezor te vonuar nga MONSTRA Enver Hoxha dhe se ajo qe i duhet tani Vatanit nuk jane llogarite elektorale, por Prodhimi Kombetar qe ka mbetur ne vend numero qe kur Partia e Punes e shpalli Shqypnine nje shtet te paster komunist, njashtu sic po vazhdon te jete ketu e 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit ne dallim te plote me vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore.

  E degjove Monika Kryemadhin kur gazetaret e pyesnin se cfare programi ekonomik ka per te ndryshuar situaten tragjike ku e ka futur vendin bashkepunimi PS-LSI ajo i thonte Fatos Lubonjes dhe Andi Bushatit:

  EJA TEK KAFJA SE TA SPJEGOJ!

  Ne kete situate tragjike per Shqypnine kur Prodhimi Kombetar pothuaj eshte stopuar dhe investimet publike dhe te huaja jane ne nje regres te plote, nuk eshte koha per llogari matematike alla Nazarko se kush do t’ja fuse tjetrit, por ceshtja madhore qe pret pergjigje se kur shqyptaret hodhen kokeposhte permendoren e shemtuar te Enverit ne mes te Tiranes:

  KUR SHQYPNIA DO TE BEHET NJE VEND NORMAL SI TE GJITHA VENDET E TJERA

  sepse:

  NE CILIN VEND TE BOTES KA BERE VAKI HISTORIKISHT NJE MAREVESHJE E TILLE?

  Kur nderkombetaret i thone ashiqare maxhorances te fusi me urdher opoziten ne pushtet.

  CFARE SHTETI ESHTE KY?

  Qe i dha shenjat e bytheshitjes qeveritare qe me pranimin e depozitimit te Armeve Kimike te Asadit duke i propaganduar si “karamale bamiresie”?

  CFARE KRYEMINISTRI KLOUN ESHTE EDI RAMA?

  sepse:

  Te flasesh per DUDUMIN e Saliut, Lulzim Bashen nuk ja vlen qe te flasesh dhe ma merr mendja qe nuk ka mbetur shqyptar sot qe t’i besoje edhe nje fije.

  Reply to this comment
  • Joni May 28, 03:36

   Analize e sakt. Rama mund ta haj nga ai te cilit i dha doren, por edhe po si futi luli, do ia fusi populli sepse ka tradhetuar voten

   Reply to this comment
  • ish anti enverist May 28, 05:32

   Dear nastradinintelektualitranslatertranseksual !
   .
   Sikur te mos permendje ne kete koment Enver Hoxhen nuk do te te replikoja sepse jam dakort cfare thua per kuislinget e sotem te Tiranes qe jane kthyer ne ‘llagem” te ketij shteti ambasadorial si “Pupet State”
   .
   Shprehja juaj se
   “shqyptaret hodhen koke poshte
   permendoren e Enverit ”
   nuk eshte e sakte sepse ate dite ne shesh ne 21 shkurt 1991 ishin 0.02 e skiptareve si puna jote dhe pjesa tjeter ishin spektatore..Beni nje referndum per enverin dhe do isha dakort me ju
   .
   Ajo qe ndodhi me enverin pas 1990 eshte identik me ate qe ndodhi me Gjergj Kastriotin ne shekullin e 15 ku “gabimin” qe bene turqit atehere e bene amerikanet sot me ju plehrat e historise.
   .
   E perseris

   Perderisa saliserbi te jete jashte burgut
   .
   Perderisa kurvari & tradhetari Ahmet Zoqi te kete lapidar ne Tirane….Ky eshte kthim ne legjende e enverhoxhes.
   .
   .
   Le te njohin lexuesit me kermen :nastradinintelektualitranslatertranseksual
   .
   1………………nastradin esat pash toptradhetari
   Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik

   2……………………nastradini zogu kurves

   1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
   2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
   3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
   4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
   5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
   6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
   7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
   8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
   9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect

   3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti

   Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit

   Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
   Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
   Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
   Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë

   4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti

   Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
   Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
   Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
   Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi

   5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi
   Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra

   6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho

   Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin

   7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh

   ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet

   mbrojteje
   arsim
   kulture
   shkence
   mjeksi
   nafte
   krom
   baker
   pyje
   dipllomaci
   plantacjone
   sera
   transport
   hidrocentrale
   bonifikim
   ……..
   po sot????????????????????
   tritol
   ndertim pa leje
   prostitucjon
   hashash
   gomone
   parlamet bordello
   ambsadore porno
   anti urbanistika
   rruget thertore
   enegji e papaguar
   bakri 0
   kromi 0
   vrasje politikanesh
   vrasje oficeresh shiku
   gerdece
   21 janare
   zhdukja e hakljave
   borxhet strasfere
   krimi ne familje
   ……….
   sot shqiperia eshte

   1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
   .
   2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
   .
   3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
   .
   4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-
   ave
   .
   5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
   .
   6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB
   .
   Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI DHE NE BALLKAN TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
   THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK.
   INTELEKTHALEJA NAZISTRADINI I ZOGJIT KURVES..

   ============================

   E fundit per bedrislamin:

   Nuk ka enigme te Edi Rama.
   .
   Te kujtoj se fix ne 28 maj 2011 u certifikua vjedhja me kriminale ne historine e njerzimit;
   .
   Pasi votimet atehere i fitoi Edi Rama dhe i mori urimet nga gjithe bota…….doli nje teori e votave te gabuara ne kutite gabuara…kur per cudi nje mengeperveshur qe sot punon ne Dash (Enigma Aleks Arvizu) diten ishte me Ramen kurse naten flirtonte me Lul Bashen dhe Nevruz Meten…

   Pra zoti Bedri nuk shoh ndonje enigme ketu:
   .
   Thjesht nje perseritje e votimeve te majit 2011 qe u organizua nga te njejtet regjizore dhe aktore vecse ka ndyshuar stili i futjes ku dhe vete Edi Rama po behet kurban per here te dyte per aresye se :

   -ose eshte tredhur dikur..nga makartiste-xhorxhsorroiste-zogiste
   .

   -ose ka ngrene nje luge corbe te prishur.diku

   .ose eshte brenda nje loje qe ka filluar ne 2 prill 1991 qe Bedriu i di mire jo vetem udbashet sali & lul berisha por dhe tentakulat e lobit “grekoserb ”

   -apo interesat strategjike te miqve jane me te medha ne serbi & greqi se sa ne kete shqiperine tone te vogel qe realisht bashke me kosoven jane kthyer me poshte se ne kohen e vilajeteve te Turqise me taksidaret fatosaliliredi qe e kthyen enverin ne legjende te pabesueshme qe dhe te vdekur nuk po e mundin armiqte e tij.

   Reply to this comment
 2. Vr indi May 27, 16:49

  Shume e sakt.rama u tregu bythac.

  Reply to this comment
 3. Mario May 27, 17:04

  Bythelepires me gjuhe djabolike.ne dreq vafsh te gjithe,zvarre bashke me bashen,ramen,ilir muten dhe ju funderrina qe hiqeni akoma si anal iste idhealiste

  Reply to this comment
 4. katarakti May 27, 19:37

  Une dua te besoj se Rama u detyrua te “fleje” me mullisin per inat te vjehrres. Rama i propozoi LSI-se qe te ishin bashke ne koalicion ne zgjedhjet e ardhshme, por Meta asnjehere nuk iu pergjigj kesaj oferte. Perkundrazi. Ai filloi t’i “tundte kembet” Rames çdo 2 jave me kercenime se do dilte nga qeveria. Kesaj loje iu bashkuan edhe çamet besnike!. “Nuk hyjme ne zgjedhje pa opoziten” – perseriste pa pushim LSI-ja. KJo parti e felliqur e udhehequr nga personi me bllok ne dore ishte mesuar gjithmone qe te hidhej e perdridhej majtas dhe djathtas per te pasur sa me shume privilegje. Por ndersa me Berishen kishin rene squke per 4 vjet, Edi Rames ia plasen buzen. Edhe kur ishte fjala per vetingun ishte LSI-ja qe do i vinte shkopinj ne rrota qeverise. “Kompromis, kompromis me opoziten, – ulerinte me dashuri dhe qetesi Ilir Meta. Prandaj Edi Rama vendosi te hidhte ne tavoline te gjitha zaret. Pra ai ose do te jete fituesi i madh ose do te jete humbesi i madh. Por ama shpetoi nga kolera LSI.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 28, 07:37

   O katarakti i Niagares,

   PO MULLIXHIU I EDI RAMES NUK NGOPET NGA SEKSI

   Ky “Mullixhi” i Edvinit kishte vrare perpara se te pallonte Ps-ne kurve te Edi Rames njerez te pafajshem ne Gerdec dhe 21 janar per te mbajtur me cdo kusht pushtetin mafioz pushtetar dhe per t’u pasuruar si nje Rockfeller Amerike, nderkohe qe “Vjehrra” e Edvinit ishte nje kurve qe e kishte pare gjithe Bota me ze dhe figure dhe qe u be sebep per 21 janarin e pergjakshem te Saliut dhe dudumit te tij Lul Bashes,

   prandaj:

   Mos e justifiko me llogje idiote Edvinin qe eshte bere si Enveri dhe po kerkon dhe i pelqen te pallohet nga kurvat e tij.

   Reply to this comment
  • Turi May 28, 13:04

   Ti mduket se je idiot se ska mundsi! Ose je i shit si edi vet! Po pse kush e futi lsi ne qeveri o pler? Une e futa? Apo votusi majt qe as u pyt per kte e as nuk donte? Edi jot e futi pa pyt asnje! Dhe ca justifikimi perdori? Se na duhet per te qene te sigurt qe shkulim salen dhe lulin. Tani per ca na flet per te kqijat e lsi ti o idiot? Na flet se mire beri qe u be salen e lulin per te heq lsi?! Me ke talleni ju o plera?

   Reply to this comment
 5. Crusader May 28, 10:32

  Asnje vote per kete drogaxhi, arrogant e psikopat. Ky nuk perfaqeson Partine Socialiste. Ky e shkaterroi PS-ne.

  Reply to this comment
 6. Novruz Taip Vishanji May 28, 12:07

  BEDRI !

  Se per çfare motivi ben nje “ballade” kaq te gjate, per nje psikopat qe i dihet fundi, pas nje shtrimi akut ne spitalin pese, ne nje te ardhme te afert, akoma nuk e kam kuptuar.

  Sepse, te thuash te verteten, si analize nuk ka brenda as mish, as peshk e jo me domate apo sallate kaçurrelle brenda, ka vetem nje “kengerrugesh” te historise se tij.

  A i duhet kujt kjo soj ballade rrugesh ? Nuk besoj t’i interesoje jo vetem sot askujt, por edhe ne te ardhmen, ku ky biçim psikopati me kartele, qe genjeshtren, mashtrimin, hipokrizine, megallomanine e Ihnet e tjera i shpalos me madheshtine e gjembave te iriqit, i mbyllur ne gushen e vet, kur ndien nga shume afer rrezikun e katastrofes se tij te pakthimte.

  Nuk mund ta drejtosh gomarin vetem duke ja fshikelluar te prapmet me pupla struci neozelandez, sepse vertete mund ti duket kujdo nje i tille, nga edhe çitjanet qe desh tu imponoje gjeneraleve te NATO-s, por zgjidhja per te eshte vetem mediko-ligjore, asgje me shume e asgje me pak.

  Nuk ka ç’te perfitoje askush nga derdellitjet e tij jo vetem facebook-jane, sepse jane te impulsuara nga proçese te brendeshme èpsiko-neuronike, te pa sheruesheme dhe degraduese ne kohe per mbartesin e tyre.

  Edhe nje gje, nuk eshte e keshillueshme (jo nga une natyrisht) te piruetosh ne thenje e fraza psikodelike te perditeshme te ketij surrogati gjysme gomar dhe pjesa tjeter po gomar, duhet te gjykosh veprimet, vendimet, dhe pasojat qe sjell ne manaxhimin e shtetit qe i votebesuam.

  Te tjerat jane pilaf me pekmez, siç themi ne shkodranet e vertete. Apo jo?

  Reply to this comment
 7. Luani May 28, 12:53

  Nderkombetaret ne krye dhe Rama pas tyre e duan opoziten ne zgjedhje se ndryshe i digjet filmi me pluralizem. Zgjedhje pa opozite do te thote cjerrje e maskes se gjoja demokracise me gjoja dy pale. Ky ishte meraku i “Nderkombetareve” se sfidohej rendi i tyre politik fasade. Rama ishte thjeshte njera pale, por nuk mjaftonte per cfaqjen pluraliste. Per filmin vizatimor Pluralizmi duhen dy pale, ndryshe ky film nuk eshte me film por nje realitet. Opozita ne zgjedhje legalizon vazhdimin e tragjedikomedise. Opozita jashte kesaj fasade mashtruese me pseudo pluralizem do ti sherbente Shqiperise te shkeputej nga kjo telenovele mashtruese qe ka mbi 20 vjet qe zvarritet.
  Shqiperia ka nevoje per opozite AntiSistem.

  Reply to this comment
  • Crusader May 28, 17:27

   E drejte ajo qe thua, por sistemi eshte i blere e i shitur 100%. Qe te krijohet nje opozite Antisistem, pak si veshtire, sepse edhe sikur te krijohet, edhe ajo do te blihet shume shpejt.

   Boten e kontrollojne ata qe kane financat ne dore. Bankieret, korporatat dhe shoqerite sekrete. Kete e bejne nepermjet manipulimit, frikes, luftrave politikaneve dhe sistemit bankar. Turmat nuk e kuptojne, sepse zhurmuset e shitur mediatike dhe propagandistike, nuk i lene qe te degjojne.

   Reply to this comment
   • Luani May 29, 08:57

    E veshtire eshte por jo e pa mundur. Nje opozite AntiSistem nuk do perkrahej nga “Nderkombetaret” por do kishte nje perkrahje popullore masive ketu ne vend. Sot kudo ka dy pale ne politike. Por jo te majte e te djathte. Sot palet jane Globaliste dhe Nacionaliste. Ne Shqiperi te dy partite kryesore i perkasin pales pare, Globaliste. Pra duhet krijuar pala perballe tyre, ne opozite me ta dhe me sistemin, pala Nacionaliste.

    Reply to this comment
 8. Mehmet Metaj May 29, 08:43

  Leri batutat bajate o Krymeinister halabak se ke 4 vjet qe ben vetem batuta halabakesh dhe s’di te besh asgje s’ke hapur nje vend pune per miletin o njeri koti se je ba apo te kan ba kryminister o halabak tirone..mos u qaj hallin pdistave por popullit shqiptar dhe socialistaeve qe te kan sjelle ne pushtet..Do mbetesh njeriu me qesharak qe je ba kryeminister nga marreveshja e turpeshme e gjirit te lalesit..dhe qe s’di te besh asgje dhe ben gallate-bajate me katunare..dhe me qeverine e kuklullave cupelina 25-vjecare te marra nga rruga..ke denjigruar tere specialistet dhe intelektualet si asnje drejtues ne bote dhe s’ke lene te perdala pa i bere ne krye te puneve dhe shkaterrove administraten..dhe Shqiperine..

  Reply to this comment
 9. goni May 29, 19:35

  Zoteri Islami,lereni Ramen rahat,dhe na shpjego si lindi fashizmi.Na shpjego kur dhe ku ishte zanafilla,dhe pse lindi?Cilat ishin shkaqet e lindjes se fashizmit?Pash enderr se fashizmi,lindi menjehere pas rrevolucionit industrial,.Pse,pyeta ne enderr?Shpjegimi ishte se industrialistet per te mos leshuar industrine ne duart e Shtetit,futen ne veprim fashizmin,dhe keshtu shteti ra ne duart e tyre.Fashizmi,qe don te thote hiq me pak se nxitja e urrejtjes,u mbeshtet nga parelinjet,dhe neper laboratoret fashiste nxirrnin shkencetare,dhe politikan,te gjithe te nenshtruar karshi industrialisteve,dhe kete shkencetare prodhonin armet,avionet,rraketat,dhe te gjitha qka sot shihen .Pra ne fillim,prodhimin e ketyre gjerave e bene vete industrialistet,paskesaj,per te jetuar jeten rehat,dhe me qejfe e knaqessi,nuk e rendonin me koken,por kto pune i benin shkencetaret e nxjerre nga laboratoret e fashizmit,dhe kta shkencetare,kane arritur suksese te jashtezakonshme,dhe ja ku jemi sot,tek bomba atomike,dhe bomba me Neutron,pra ne kohen e atomit.Fashizmi,kjo ideologji,qe ndan Njerezit ne shtresa,te ulta te mesme e te larta,e ben kete artificialisht,pra qdo Njeri qe ka Talent ,por qe kundershton Doktrinen fashiste,nuk lejohet te jete pjes e sistemit,dhe leqitet!Flas per Njerez qe tashme egzistojne,dhe un qe po shkruaj,nuk bej pjese aty sepse,thene shqip,jam Liliput(i vogel) ne krahasim me keta Njerez!Po si mud te behen shkencetare kaq te zote kta skllever moderrn,pergjigja eshte se kta shkencetare qe tek ta nuk egziston ndjenja Njerezore,marrin droga nga me te dryshmet,varet se nqlemi punojne,dhe padronet e tyre,bejne jeten lukssoze.Te vgjithe pa pajrashtim,qe i sherbejn kti sistemi(fashizmit),nuk kann vullnetin e lire Njerezore,parjashto,te leqiturit(qe jan te njohur,qe ne gjuhen e shkences quhen rrebel,eshte fjala per Njerez qe kann bere gabime ne jete,por qe kto gabime i kann la,dhe nuk mund ti neshtrosh,kto gabime i kann la pas ngritjes nga gjumi,dhe i kann la shumfish,dhe ne krahasim me shkencetare skleverit moderrn te industrialisteve jan te lam para Zotit!),si dhe (parjashto)Njerez qe depertojne ne Sistem por qe nuk njihen,te Cilet po i bejne varrin ktij Sistemi te denuar nga Zoti!Por shtrohet pyetja a egziston fashizmi ne vendet e Europes sot.Pergjigja eshte po egziston,por eshte latent,nuk del hapur,dhe egziston tek kokat e nxehta,dhe sherbetoret e tyre.Pra stili i urrejtjes ka dy krah te medaljes,njeri krah eshte Propaganda e hapur dhe tjetri krah eshte propaganda e kamufluar.Propaganda e hapur eshte e dukshme,dhe eshte ne pakice,kurse qar nuk dihet por qe Njerezit qe po i bejne varrin Sistemit e din,eshte Propaganda e kamufluar,qe i kthen Njerezit ne makina,dhe i perdur ne qdo rast e stil,duke ndezur urrejtje dhe hakmarrje,jo vetem kunder te ashtuquajturve armiq por edhe kunder femijve te tyre,dhe ky krah i medaljes drei tash ishte ne avantazh,ky krah i se njejtes medalje propagandohet sikur krahu i paqes,por ne te vertete nuk eshte gje tjeter por fashizmi i kamufluar,qe ne thelb ka urrejtjen e njeriut per njeriun!Pra keshtu eshte Puna Zoteri Islami,lere Ramen rehat,dhe shpjego rrolin e fashzmit ne interrnet(Fashizmi,nxitja e urrejtjes se Njeriut kunder Njeriutt,egziston tek te gjitha rracat,Njerezore,por qe shihet vetem Maja e aizbergut qe eshte e bardhe,ndersa pjesa tjeter nuk shihet,sepse eshte posht ujit,dhe kjo pjese eshte Shum me e madhe)Pra kjo eshte loja e kapitalizmit ne bote,qe deri sa te vije Sistemi tjeter qe besoj se do te vije,sepse shenjat egzistojne(nuk eshte fjala per Komunizmin),pra kjo loje do te vazhdoje,ndoshta pambarim,por te thuash se ne kapitalizem eshte me mire se ne komunizem(eshte fjala per kumunizmin liberal,ku nuk ka te denuar Politik,si dhe ka pron private,te ndare ne menyre te barabart(e perseris sejcili ka Parcelen e Vete)e,ku sejcili mirret me punet e veta,dhe Shteti eshte ligji,pra rregullon ligjet e dala nga kushtetuta)

  Reply to this comment
 10. goni May 29, 20:15

  Pra shtoj tashme komentin qe eshte me afer rrealitetit.Pra ky koment nuk eshte enderr,por rrealitet.Ky Sistem nuk do te bjere,sepse po ra ky Sistem,bjen edhe denimi per Pedofilet e shumte,dalldisja seksuale nuk njeh kufij,dhe kriminelet seksual,qe pretendojne renjen e Sistemit ngelin pa u denuar!Pra eshte Sistemi qe mund te thuhet eshte me i miri sot per sot,dhe do te shkoje drejt persosmerise,dhe persa u perkrt Shkencetareve,krejt qka cshkrojta bien,sepse siq thashe isha ne enderr,dhe endrra nuk eshte rrealitet!Pedofilet,qe Femijet e Tyre,i perdorin per afsh seksual,paramendo se qbejne me Femijet e tjere,dalldisja seksuale,ku vellai qi motren,e kusheriren ku tezja kercen ne krevat me nipin,ku nena kurv i thote djalit,ku po shkon,poshkoj ne bordell,dhe i thote,mi jep mua paret e qim mua,dhe te jap gjysmen e pareve keshtu kursen,gjysmen,ku fjala sa kaloj bilishtin i futi m gishtin eshte rralitet,(eshte fjala per pedofiline,familjare,si dhe jo familjare).Pra enderruesit per renje te Sistemit,zhgenjhen,dhe nga endrra,kthehen ne rrealitet.Mbrojtesit e segmenteve te dalldisjes seksuale,qe eshte Brenda sistemit,u duhet te largohen nga kjo rruge,dhe te rikthehen tek rrealiteti,duke marre sejcili per grua nje ish te keqperdorur seksualisht,dhe duke e kthyer ne jeten rreale,me kushtin qe mos ti rikthehet afshit seksual,ndersa kush eshte mesuar qe ne femijeri me Afshin seksual,ketu ekspertet te thone bfjalen e Tyre,sepse amatoret nuk din te japin pergjigje.Pra rroft Sistemi,dhe denimi i merituar per segmentet e dalldisjes seksuale Brenda Sistemit!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*