Enver Hoxha i mund këta zabrahanë edhe i vdekur!

August 21, 2018 12:10

Enver Hoxha i mund këta zabrahanë edhe i vdekur!

Kur shkruaj-unë shkruaj,
s’bëj llogje në erë,
asgjë s’kam thënë kot,
për shokun Enver!

Enveri ka ikur,
po emri punon,
ai edhe sot,
zgjedhjet i fiton!

Më kot nuk kam thënë,
që e kishim hekur,
këta zabrahanë,
i mund dhe i vdekur!

Sondazhi u bë,
nga OSBE-ja,
po për ne-këto,
s’janë gjëra të reja!

Mijëra Don Ki Shotë,
në luftë të pasosur,
atë mal të lartë,
dot s’e kanë çrrënjosur!

Shumë e shumë nga ne,
sot rezerva kanë,
shifrat për Enverin,
më të larta janë!

I them qenërisë,
të mos bëjë ham-hum,
se është ky sondazh,
një Referendum!

Një Referendum,
i padiskutuar,
Enveri sot është,
i rivlerësuar!

Politikës sot,
kjo shifër s’i duhet,
po prapë historia,
duhet të rishkruhet!

Palo historianët,
që tani kanë shkruar,
Kohën e Enverit,
e kanë deformuar!

Biles “deformuar”,
do qe fjalë e mirë,
ata-atë kohé,
fare e kanë nxirë!

Të rinjtë sigurisht,
janë manipuluar,
por jo ne që Kohën,
e kemi jetuar!

Të rinjtë kanë mësuar,
për një kohë ibret,
s’u thonë që Enveri,
bëri super shtet!

Me forcat e veta,
e bëri Ai,
dhe nuk mori kurrë,
borxhe e kredi!

Këta-pas Enverit,
janë shkretëtira,
se e mbytën vendin,
borxhe e kredira!

Sot s’do përsëris,
ç’kam shkruar më parë,
po me Enver Hoxhën,
vendi shkoi për mbarë!

Nëse do t’i rrimë,
vetëm të vërtetës,
u rritën të gjithë,
treguesit e jetës.

Një mëndje me mua,
sot do jetë dhe Merua,
çdo gjë u ngrit lart,
dhe nisi nga zerua!

Me njëzetë strofa,
që të gjitha s’thuhen,
të thuhen të tëra,
mijëra strofa duhen.

Që i mund Enveri,
s’është ndonjë skandal,
sepse Komunizmi,
është një rend vital!

Arben Duka

August 21, 2018 12:10
Komento

34 Komente

 1. Arben August 21, 13:35

  Ore enver serbi, vrau drejtpersedrejti nja 1000-2000 veta,

  per te cimentuar pushtetin serbo-komunist nder

  shqipetaret. Nuk eshte.cudi te ishte gjalle, ndoshta prape

  I vriste mos me shume per te njejtin qellim.

  Por, dije mire se ata qe perkrahin ato vepra jane

  bashkepunetore ne krim dhe marrin denim per krimet e

  tyre.

  Reply to this comment
  • Dielli mbi Korab August 21, 18:00

   Enver Hoxha bani shtet te konsolidu,i vuri shqiptaret qe te ndertojne vendin e tyne,me ushtri,fabrika,kombinate arsim dhe shendetsi falas.
   Papunsia ishte gati zero Ai ishte DIKTATORI qe ngriti lart emrin dhe dinjitetin e shqiptarve si popull dhe si komb.Ne kohen e Baces Enver jan krye shum krime dhe padrejtsi ,por ne krahasim me ato çfare kan ndodh mbas 1991 krimet e komuniszmit jane qesharake.
   Mbas 1991 mijra femna shqiptare jane perdhunua dhe detyru te behen skllave seksi rrugve te Europes ,mijra minoren shqiptare kan braktis familjet dhe enden si sherbtor neper Greqi dhe itali duke o ba viktima te pedofilave.Mijar njerez kane vra veten nga deprsioni,mijra jane vra per gjakmarrje,mijra jane kthyer ne kriminela profesionist.,mijra jane bo hajduta dhe mashtruesa.Burra si Enveri lindin nje here ne 100 vjet Enver Hoxha beri shtet me ligje dhe rregulla.Enveri ishte Shenjtori i shqiptarise.

   Reply to this comment
   • Arben August 21, 23:45

    Ate them.dhe une, beri shtet te forte, ne sherbim te

    serbeve, shif e shkruaj shqipetaret nuk pane nje dite te

    bardhe nga ai shtet.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 August 22, 14:13

     ja dhe qëni i erdoganit!!
     he robt ku i ke!!

     Reply to this comment
    • Rrofte Shqiperia May 23, 21:39

     Pse po shofin dite te bardhe sot shqipetaret? Ne ate kohe ishin te gjithe te barabarte, shkollat sot paguhen dhe shumica diplomohen te pa after. Spitalet sot ste kap njeri me dore po nuk ke leke, korrupsion I hapur, ne ate kohe te benin sherbim ne menyre te barabarte, skishte dalim. Erdhi dhe demokracia ,30 vjet e kusur , ku jemi ? 80% e popullsise jeton ne skamje, ne ate kohe mbaroje shkollen e kishe punen gati. Liroheshe nga ushtria e kishe fleten e punes gati, sot eshte mbushur me parazit, ajo kohe ka pasur te mirat e veta dhe te keqijat per te persekutuarit, ashtu ishte sistemi, sikurse eshte ne Kube, Kine dhe ne Korene e Veriut

     Reply to this comment
   • anticensurë25642654 August 22, 13:29

    Dielli mbi Korab

    “Enver Hoxha bani shtet te konsolidu,i vuri shqiptaret qe te ndertojne vendin e tyne,me ushtri,fabrika,kombinate arsim dhe shendetsi falas.”
    duke hequr shëndetsinë falas,nuk ka qënë asnjëherë,anjëherë dhe asnjë herë falas,për të gjitha ke të drejtë!
    POR,si ti dhe shumë të tjerë, ndaloni deri në këtë pikë,nuk vazhdoni më tej!!
    nuk thoni se pasi i ndërtoi,i falimentoi!
    sepse nuk ishte ne gjëndje të vazhdonte më tej!!
    një ndërtues hoteli nuk do të thotë se është një hotelier i zoti!!si shëmbull!
    një nga gafat ishte “Papunsia ishte gati zero”,ishte papunësi politike dhe jo ekonomike!!
    enveri pati të mirat dhe të këqijat e tij!
    ta lëmë atje ku është dhe të shikojmë punët e sotme!!ai nuk na ndihmon,nuk na shkatërron dot më!!
    ne duhet të mësojmë nga veprimet e dobishme,nga gabimet dhe nga fajet e tij dhe asgjë më tepër!
    “Burra si Enveri lindin nje here ne 100 vjet”-atëherë na duhen të paktën nja 20 vjet sa të hyjë “enveri” që ka lindur në 2008ën??
    lërini mor këto budallallëqe!!”enveri”,ai që ke ti në tru,ai që propagandon ti,duhet të jetë sicili nga ne!ndërgjegjia civile tek çdo njeri do të jetë 100 herë më e madhe se “enveri”që ëndërron ti!
    duhet të jemi ne ata që duhet të ndërtojmë këtë vënd dhe jo “enverët” çdo 100 vjet!!

    Reply to this comment
   • Vjola August 22, 14:16

    Shume e vertete

    Reply to this comment
 2. Xeni i serb Sales dhe Andushi i Hysni Kapos August 21, 14:05

  Arben,jo Duka….
  Po nuk je IDJOT i lindur apo analfabet na thuaj ç’far kupton me fjalet:’kAmunist’,’regjim kAmunist’,’sistem kAmunist’ po nuk je ne gjendje te thuas asgje shko ne te sat’eme apo andej nga ke dale se nuk degjojme tere jeten idjote e analfabete…

  Reply to this comment
 3. artdashesi August 21, 14:21

  Dhe ka nga ata qe keto trakte me bejte te rendomta i quajne “poezi” kurse autorin e tyre e quajne “poet” ?! Cfare fyerje e rende per poetet dhe poezine…

  Reply to this comment
  • nje shqiptar i drejte August 21, 15:08

   Ka pastaj “artdashes” , pinjolle te tradhetareve e kuislingeve , qe i kane sherbyer pushtuesve , qe do te deshironin , p.sh. ndonje poezi per Zogun , Haxhi Qamilin , Esat Toptanin , Ballin Kombetar , por …ja qe asnje nuk frymezohet e te na krioje ndonje poezi ose bejte per te siperpermendurit .

   Reply to this comment
   • artdashesi August 21, 15:52

    Ti jo vetem qe nuk je i drejte, por as shqiptar nuk je. Mbi te gjitha je dhe injorant qe nuk duhet te flasesh per Poezine. Sepse ti mbase nuk e di (dhe nuk ke si ta dish, sepse per kete duhet te lexosh) por Poete quhen Majakovski, Driteroi (po te permend keto emra, sepse Gete, Shiler apo Pushkin jane borgjeze per Lej Fene si puna jote). Keta si ky Arben Duka quhen bejtexhinj qe as ne bijte e partizaneve nuk i pranojme.

    Reply to this comment
    • nje shqiptar i drejte August 21, 16:30

     E he , tani e mora vesh , ti je i biri i atij partizanit dezertor qe e vrau M.Shehu me doren e tij ?!
     Sa per Arben Duken , meqenese e vleresoke si bejtexhi , ka shkruar qindra poezi , vjersha , dhjetra tekste kengesh qe kane fituar çmime neper festivale e dekada maji , mik e shok i kengetareve e kompozitoreve me te degjuar qe kemi pasur . Arben Duka , ka nje prodhimtari impresionante e te pa krahesueshme me asnje tjeter poet ; kush eshte ai poet qe shkruan nga nje poezi çdo dite per aktualitetin ? Sa per poetet qe me permend ne komentin tend , jo vetem qe i njof mire ata dhe gjithe te tjeret , por mund te recitoj vargje te tera nga sejcili prej tyre , pasi i kam dhene provim me notat me te larta . Sa per dijeni , kam mbaruar fakultetin per gjuhe-letersi .

     Reply to this comment
     • artdashesi August 22, 00:41

      Prandaj e shkruan kaq keq shqipen ? Nese deshiron mund te t’i korrigjoj gabimet trashanike gjuhesore qe ke bere.

 4. Mark U.K August 21, 15:27

  Eshte e vertet qe aq sa zgjati okupimi aq do zgjas era e qelbjr e tij.Pra ka prap idiot si puna e kti ish fuksi qe sot eshte sevil i bijve te tij qe jan ne pushtet.Phy race e qelbur.

  Reply to this comment
  • nje vezhgues i drejte August 21, 16:13

   Akoma nuk e ke mesuar shqipen , o Mark U.K ? Po paske qene gje e trashe , a derezi . Ti ke mbi 5-6 vjet qe shkruan komente dhe nuk ke bere asnje hap perpara . Femijet 6-vjeçare te klasit te pare , ne 9 muaj mesojne te shkruajne shqip . Ti , kur do t’a besh festen e abetares ?

   Reply to this comment
 5. artdashesi August 21, 15:56

  Per te kompletuar repliken me “shqiptarin e drejte” : Haxhi Qamilin e kishte shume per zemer Enver Hoxha. Po ti nuk ke si ta dish, sepse sic te thashe je thjesht nje injorant.

  Reply to this comment
 6. Sami Gjyrzezi August 21, 16:12

  O ka rrjedhur ky Duka,ose shkruan ne pije,po lere mor ate mut Enverin ne botën tjeter,atje ne ferr.Ka ndryshuar cdo gje o malukat,pervec kaptines tende nostalgjike.Enveri vdiq dhe nuk ringjallet me,sepse ishte nje kriminel i lindur,nje pervers.Dhe ti Beno pijaneci i fryne kavallit ne nje brime,qe tu cafte brima e sumes! Jepi se kemi nje popull dele,se po te kishte popull Nexhin e kishin varur mu ne mes te pazarit te vjeter,ose tek Rrapi i Mashkullores.

  Reply to this comment
 7. Onkezmi August 21, 20:03

  Edhe pse plehrat jane pak,kerkojne te helmojne shumicen.Lexoje plehrat ne kete blog,qe i mund tashme jo Enveri,por edhe bijte e denje si; Dielli mbi Korab,Nje vezhgues apo nje shqiptar i drejte etj…

  Reply to this comment
 8. info analitike August 21, 20:20

  “Kur shkruaj-unë shkruaj,
  s’bëj llogje në erë,
  asgjë s’kam thënë kot,
  për shokun Enver!”
  Hahahahaha oh sa me shkrin qy bejtexhiu qe e nis menjehere duke u ngrehur si gjel. Po rri o plak matuf ne ate budallallekun tend e mos gajas dynjane me keto bejte per kalamajte e kopeshtit qe ngazellejne vec ca pleq te tjere matufe ketu ne blog qe te vetmet gjera qe kane lexuar jane “veprat” e kumandarit.” bijte e denje” thote qy me siper! Po c’bir i denje more qyq kur kumandarin e beri lanet si i ati si e motra.

  Reply to this comment
 9. GRANIT DRENICA August 21, 20:32

  Ti, Arben Duka je neri i madh dhe SHQIPTAR, nëse jo më i madhi sot në shqipëri, gjithsesi je SHQIPTAR ndër më mëdhenjtë! Të lumtë DORA e të lumtë PENA dhe rrofsh sa të rrojë SHQIPËRIA!!!

  Reply to this comment
 10. Jusifi August 21, 22:59

  Aman o Arben qe dhjet veten me Enverin tend.Po u katandis vendi e njeriu ne mjerim te thelle sa askush nuk donte tia degjonte as emrin atedheut te vet.Leri keto idiotesira me ate kolere se te atilla shtete per vete bene dhe Stalini,Sadami,Caushesku e gjithe diktatoret e botes.

  Reply to this comment
 11. Aqo August 22, 01:10

  O Beni.

  Po kopili o karaxhicit ,qeni i vicidolit sa jete mori ne karieten e tij ?

  Reply to this comment
 12. Toni August 22, 05:47

  Arben shkruaj si ta ndien zemra e te lumte ajo dore se Enverin e qajn dhe ketu ne Amerik jo aty qe eshte bere lesh arapi…..po nuk e ben dot vezen e atij burri ore jo……jam 40 vjece dhe do kujtoj me mall ate femijeri ne Shqiperi ,ate miqesi qe kishim e ate dashuri me njeri tjetrin…por atij sistemi i futen shkopinj nen rota e detyrimisht….do venin gjerat si vajten..po ne qe e jetuam nuk na e thote dot njeri si qe …nejse…shendet e te mira..Z.Arben.Duka…

  Reply to this comment
 13. anticensurë25642654 August 22, 08:26

  po mor gomar po!!
  vazhdo ti me nostalgjën e enverit dhe mbështet ramën në shaktërrimin e shqipërisë!!
  përfshi dhe aneksimin nga greqia!!

  Reply to this comment
 14. GRANIT DRENICA August 22, 08:46

  Enver Hoxha, kurrë emri yt mos u zbehtë
  se, shumë shqipfolës, nga shtazë, i bëre NJERËZ!
  GRUSHTI lartë i Enver Hoxhës
  është SHPATA E DAMOKLEUT
  për antishqiptarët shqipfolës!
  Enver hoxha SHTRËNGOJE GRUSHTIN fort
  që kur t’iu mëshojsh shqipfolësve antishqiptar
  t’iua bësh kokat copë e dromcë!
  Enver hoxha he, TUNGJATJETA
  SA T’KA SHQIPTAR/Ë e sa t’jetë jeta
  se Ti shqiptarët N’DRITË i qite,
  Ti SHQIPËRINË e ngrite dhe e ndrite!!!

  Reply to this comment
 15. Kris 1 August 22, 10:50

  Je poet por kur ngaterrohesh me politiken i ben lemsh gjerat.Edhe Enverist edhe Edvinist sikur nuk shkon.Te kish marre Edi Rama kryesine e PD do te kish zbukuruar pemet e tiranes.Ne to do te ishit varur te paret ti dhe Bedriu si kurban per bajram

  Reply to this comment
 16. Mark .U.K August 22, 11:51

  nje vezhgues i drejt:Kur ju suadhen ne shtepin e femijes,nuk ju lane pa emer.Pse nuk e shkrueni emrin.Ju nuk dini emrin e babajt tuaj e kjo nuk ju fajson,faj ke qe nuk perdor emrin.Me vjen keq nese nuk e kupton,je nje injorant klasi.Pac fatin e gjelit qe i ngordhen te gjitha pulat pervec te jemes,e ky si gjel nuk u durua e……..

  Reply to this comment
  • nje vezhgues i drejte August 22, 12:17

   Mark .U.K , meqenese e do emrin tim , po t’a them , quhem Dashi .A.L nga Korça .
   Tani , po te pyes une , çdo te thote ne gjuhen shqipe fjala “suadhen” (…kur ju SUADHEN…) dhe ne cilin fjalor e ke zbuluar kete fjale ?
   Dhe pyetja e dyte , a do te rregjistrohesh ne ndonje kurs analfabetizmi kete vit , meqenese shtatorin e kemi ne prag ?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 22, 13:35

   o morki
   po pse mor njeri kujton se të tërë gratë shqiptare kanë qënë si jot ëmë??
   jo të gjitha kanë pjellë dobiçër mor debil!!jo të gjitha i kanë fëmijët me atë që u nervozove kur ta propozova për ilaç!!
   mor debil i lindur të shkruas një MARK.U.K nuk do të thotë se ke shkruar emrin!!nuk do të thotë se me këtë emër je i identifikueshëm!!
   mor copë mishi pa sy fare,ti paç fatin e gjelit të detit!!ta ngritshim dollinë për vit të ri!!
   apo do të pëlqente më mirë të kishe fatin e derrkucit me mollë në gojë dhe hell në bythë!?

   Reply to this comment
 17. katarakti August 22, 12:18

  Arben Duka eshte nje poet popullor i mbrujtur me nje dashuri te madhe per Atdheun dhe Kombin. Ne vjershat e tij politike/lirike dhe fillozofike ka shume e me shume erudicion dhe art sesa ne shumicen e komentuesve qe e urrejne. Edhe sikur t’i mbledhesh te gjithe se bashku nuk arrijne dot ne nivelin e Arben Dukes. Eshte nje poet qe te jep kenaqesi kur e lexon, por edhe qe te frymezon. Mjafton te shikosh reagimet inatçore karshi tij e kupton se ai godet gjithmone ne shenje. Interesant! Une kur dikush nuk me pelqen, e injoroj. Ndersa ketu ka disa zaberhane, siç i quan Duka, qe edhe nuk e duan, edhe nuk rrine dot pa i lexuar “bejtet” e tij. Me te vertete e çuditshme. Jete te gjate Benit, me shendet te mire, dhe maje te mprehte te lapsit. Qe t’i pickoje edhe me fort te gjithe ata qe terbohen nga vjershat e tij.

  Reply to this comment
 18. lame August 22, 13:28

  po pse mor ben keta te sotmit nuk po vrasin ?Me makuterine , me paaftesine , me cdo veprim te tyre ato ne menyre direkte e indirekte VRASIN popullin dhe me e keqja nuk e varrosin! Shifrat e te vrareve jane mijra here me te medha se ato te dikurshmet !Mos harro se ka dhe nje vrasje duke te lene te shikosh , degjosh e te marresh fryme e te mos jesh ne gjendje te mos sigurosh as barin per femijet e familjen !

  !!!!!

  Reply to this comment
 19. lame August 22, 13:30

  or ben keta te sotmit nuk po vrasin ?Me makuterine , me paaftesine , me cdo veprim te tyre ato ne menyre direkte e indirekte VRASIN popullin dhe me e keqja nuk e varrosin! Shifrat e te vrareve jane mijra here me te medha se ato te dikurshmet !Mos harro se ka dhe nje vrasje duke te lene te shikosh , degjosh e te marresh fryme e te mos jesh ne gjendje te mos sigurosh as barin per femijet e familjen !

  Reply to this comment
 20. REALISTI August 24, 10:25

  PO MOR PO I MUND SE TE KA LENE MBRAPA TY DHE SHUME SI SOJI JOT QE RRI PO NE LLOGOREN E M..TIT DHE QE SDOLE NJEHERE PREJ SAJ.
  SI PUNA JOTE JANE ME SHUMICE:
  1 INJORANCA QE TI NUK FUTESH KETU
  2 SERVILET DHE TE PAGUARIT KU FUTESH TI BEDRI.
  DUHET NJE PUNE E MADHE PER CRRENJOSJEN E ASAJ IDEOLLOGJIE POR NE SHQIPERI SHUMICA E TE MENCURVE ME KULTURE PERFAQSOJNE DHE MBESHTESI TE KALUAREN
  PERGJEGJSI PER KETE KANE TE FJITH SHQIPTARET POR PERGJEGJSINE OSE GJYNAHUN ME TE MADH E KA AJO KLASE QE KA NJE KULTURE DHE NUK DEL NGA LLOGORJA E M..TIT ME DASHJE APO PA DASHJE.
  SALI BERISHA DHE SHUME TE TJERE DOLEN NGA KJO LLOGORE NDERSA TI BEDRI SHE SHUICA NUK KAN DALE AKOMA DHE PRANDAJ NE RRIME NE VENDNUMRO.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim