Enver Hoxha pjesë e akuzave politike në Venezuelë!

May 16, 2016 20:58

Enver Hoxha pjesë e akuzave politike në Venezuelë!

Venezuela ndodhet në prag të rrënimit ekonomik. Të ardhurat nga tregtia e naftës në katër vitet e fundit që ishin burimi kryesor i buxhetit të shtetit, kanë rënë në mënyrë drastike. Përballë kësaj situate, opozita atje kërkon shkarkimin e Presidentit të majtë Nicolas Maduro, në një referendum.

Nga ana e tij, Karakasi zyrtar akuzon qeverinë amerikane se po orkestron grusht shteti.

Përveç çmimit të naftës, Venezuela vuan edhe thatësirën më të rëndë ndër vite dhe bimët që përdoren për prodhimin e energjisë nuk janë më. Duket se Venezuela është në prag të kryengritjes së armatosur. A ka një komplot ndaj presidentit Maduro?

Ajo që bie në sy është fakti se në analizën e faqes venezueliane pro qeverisë thuhet se opozita ka brenda radhëve të veta liberalë stalinistë besnikë të ideve të Enver Hoxhës.

Jam shumë konfuz në lidhje me lëvizjet e opozitës në Venezulë. I bashkon praktikisht të gjithë: nga fashistët me të drejta të plota deri tek liberalët e grupeve staliniste që janë besnikë të ideve të Enver Hoxhës, liderit shqiptar. A mund të udhëheqë Venezuela në një konglomerat të tillë?”, thuhet në analizë.

“Presidenti Maduro është duke u përpjekur për të ruajtur stabilitetin në vend, dhe kjo është bërë e vështirë për të menaxhuar situatën kohët e fundit. Opozita dhe Shtetet e Bashkuara kanë një plan konkret.

“Ky plan konsiston në tetë pjesë. Pjesa e parë është një demonstratë me pjesëmarrjen e opozitës. Në Venezuelë, ajo quhet Varimba. Varimba do të thotë trazira me pjesëmarrjen e shtresave të ndryshme të popullsisë, por qëllimi i tyre kryesor nuk është për të treguar ndonjë zhgënjim apo mohim i diçkaje. Qëllimi kryesor është për të krijuar trazira”, raporton Ora News.

“Pjesa e dytë e planit është që të promovojë një referendum kundër Maduro. Kushtetuta e Venezuelës thotë se çdo person i zgjedhur, si në nivel rajonal dhe i nivelit të lartë, mund të hiqet nga pushteti me anë të një referendumi”.

Pjesë të tjera të planit janë: sulmi ndaj aleancave strategjike, siç janë aleancat Venezuelë-Kinë, Rusi-Venezuelë, dhe Ekuador-Venezuelë.

Pjesë e planit është krijimi i iluzionit për një krizë humanitare, ndërsa pjesë tjetër e planit është lidhja e qeverisë së Nicolas Maduro me korrupsionin, pastrimin e parave dhe paaftësisë për funksionimin me efikasitet, imazh i cili krijohet nga mediat, etj.

May 16, 2016 20:58
Komento

6 Komente

 1. Arturi May 16, 22:37

  Ja pra qe edhe ata e dine se Enveri ishte agjent i anglo-amerikaneve. 😉

  Reply to this comment
 2. Qarri i zigurit May 16, 22:42

  Qudi nuk e njifka saline kta venezuelasit. Burrin e shtwtit. Skenderbeun.
  Dr. Pr. Fiz. Notar. Historin berrishen.

  Reply to this comment
 3. Mohimi May 16, 22:52

  Duket sikur plani i Saluqit tone! Hmmm. Ronaldi i gojeve te liga duket sikur …… he se spo e them, se e kuptoni vete….

  Reply to this comment
 4. anticensurë 25642654 May 17, 09:34

  tre komente njëri më budalla se tjetri!!
  nëse”I bashkon praktikisht të gjithë: nga fashistët me të drejta të plota deri tek liberalët e grupeve staliniste që janë besnikë të ideve të Enver Hoxhës, liderit shqiptar.”
  kemi një grupim të tillë ndaj një qeverie!?nuk do të thotë gjë tjetër veçse “kjo qeveri është më e keqja që mund të bëhet”!!
  nëse bashkohen dhe kundërshtarët më të egër të njëritjetrit do të thotë që ky debil po sillet si sali berisha në 97ën!!si kadafi 5 vite më parë!!do të thotë se ky debil duhet të ikë!!venezuelianët nuk janë shqiptarë që falin!!ata të mbysin me gurë po ju re në dorë!!

  Reply to this comment
 5. Haaaaa May 17, 21:52

  Keto ,brockullat e qeverise venezueljane per gjoja bashkimin e fashisteve me ithtaret e Enver Hoxhes,jane njelloj me mbrockullat e Sali Berishes kur tha se “4 PROTESTUESIT NE 21 JANAR I VRANE VETE ATA ME STILOLAPSA E CADRA PISTOLETE”!
  HAAAAAAAA!
  Argumente me te forta nuk mund te gjenden!

  Reply to this comment
 6. alphade July 19, 01:42

  Maduro,ne 10 fjali ben 15 gabime ne spanjisht ! Me falni
  nuk jane gabime por gafa, shume nga keto behen anek-
  dotike,gazi i botes…!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim