Enveri sipas kunatit. Tre burra darkojnë dhe flasin për Enver Hoxhën

February 2, 2020 21:30

Enveri sipas kunatit. Tre burra darkojnë dhe flasin për Enver Hoxhën

HYRJE E REDAKSISË – Kadri Cakrani ka qenë një nga eksponentët më aktivë të Ballit Kombëtar.

Auron Tare ka sjellë disa herë në Dita, pjesë nga kujtimet e tij, ende në dorëshkrim dhe të pabotuara.

Kur lexon kujtimet e tij në përgjithësi duket një burrë gjaknxehtë, me edukim ushtarak, krenar për atë që përfaqëson, veçanërisht për origjinën dhe përkatësinë familjare.

Por mjaftojnë disa detaje nga publikimi i sotëm për të kuptuar formimin e tij, ai e quan përshembull Marksin “ai çifuti”, ata që bënë revolucionin francez “ata rrugaçët”, kurse Edith Piafin “prostitutë”.

Në shënimet e sotme botuar nga Dita dhe mbledhur nga Auron Tare ai tregon për një takim-darkë me Bahri Omarin dhe Ali Këlcyrën në shtëpinë e Omarit.

Tre burra që darkojnë dhe flasin për Enver Hoxhën ndërsa motra e tij u shërben.

Tre burra, të cilët kishin secili hesapet e tyre me burrin “dy metro që nuk i ndahej fati” sipas kunatit.

Fati i të cilit më pas, dihet. 

Këto shënime të Kadri Cakranit botuar nga DITA, e shohin për herë të parë dritën e botimit.

Cakrani është një dëshmitar i njëanshëm, u takon historianëve t’i afrohen më shumë se kaq të vërtetës.

Por gjithsesi, interesant për të kuptuar më qartë Shqipërinë para-komuniste.

 

 

******

Nga Auron Tare

Në Maj 1945, James  O’Donnell  nje oficer i ri amerikan ishte nje prej deshmitareve te pare qe hyri ne Bunkerin e famshem te Hitlerit ne Berlin. Raporti i tij per kete ngjarje lexohet ende me kureshtje nga historianet.   

Pasi u largua nga ushtria po ate vit,  O’Donell  qendroi në Berlin për të drejtuar Byrone e  revistes se famshme amerikane Newsweek.

Ishte nje nga gazetaret e pare  qe mblodhi fakte dhe raportoi mbi  fatin e Hitlerit dhe Eva Braun, nje prej çeshtjeve te rendesishme qe perplasën Stalinin dhe Aleatet e tij perendimore. 

Donell pati nje karriere te shkelqyer ne mediat amerikane.

Si mik i familjes Kenedi pati akses ne Shtepine e Bardhe. Ne fundin e viteve ‘60-te rikthehet perseri ne Berlin. Si amerikani i pare qe kishte hyre ne bunker  deshironte ta shikonte perseri ate vend te njohur por tashme ai nuk ishte me. Koha dhe politika e kishin fshire nga jeta e perditshme gjermane.  Nuk fliste me askush per kete vend historik.

O’Donell vendosi të kapte sadopak deshmite  e fundit nga  Bunkeri ku u luajt fundi i tragjedise se Luftes se Dyte. Per çudine e James O’Donell ai mundi te takonte, intervistonte dhe sillte deshmite e 50 deshmitareve te rendesishem qe kishin jetuar ne Bunker sebashku me Hitlerin nga Janari i 1945 e deri ne Maj te atij viti.

Deshmitaret e tij perfshinin jo vetem Ministrin e famshem te Armatimit Albert Speer qe kishte ndertuar Bunkerin por edhe sekretaret, shoferet, rojet, pilotin, sherbyeset, telefonistin, pergjegjesin e makinerive te Bunkerit, Komandantin e fundit te Berlinit Gjeneralin Monke e keshtu me rradhe.

Deshmitare te cilet ne nje menyre apo tjeter deshmonin per jeten ne Bunker jo vetem te HItlerit por edhe te personazheve  qe drejtonin ato pak forca gjermane qe kishin mbetur.

Per 5 vjet O’Donell udhetoi neper Gjermani duke zbuluar dhe takuar keta deshmitare te historise.

Libri i tij “The Bunker: The History of the Reich Chancellery Group”, u botua ne 1978  duke sjelle per here te pare deshmite e Bunkerit nga kendveshtrimi gjerman. Libri pati nje sukses te madh por u prit ftohte nga qarqet akademike amerikane  te cilat gjykonin se gjermanet si pale e mundur nuk mund te ishin deshmitare korrekte te ngjarjeve historike te asaj kohe.

Por O’Donell e mbrojti me vendosmeri te drejten e pales “tjeter”, pales se mundur: Per te folur, per te shpjeguar kendveshrimet e tyre mbi ngjarjet historike si deshmitare reale por edhe per t’i dhene te drejten publikut per te gjykuar mbi epersine morale  dhe historike te Luftes. 

Si rrjedhoje e perpjekjeve te O’Donell historia ka ne dore deshmite e jashtezakonshme te deshmitareve te Bunkerit te cilat na japin nje mundesi per te kuptuar me mire dramen e zhvilluar ne Bunkerin e famshem.

Libri i O Donell eshte perkthyer ne shume gjuhe dhe   dy filma jane bazuar ne keto deshmi.

E solla rastin e oficerit amerikan si nje  ilustrim se sa te rendesishme   jane deshmite  e pales se mundur per historine. Aq me teper per publikun shqiptar i cili per  45 vjet u manipulua per shume ngjarje historike te cilat nuk kane qene  ashtu si na jane servirus nga propaganda e kohes.

“Nje komb qe nuk meson nga gabimet e se kaluares denohet me riperseritjen e saj”   ka thene nje njeri i mençur.

Vala e propagandes se diteve te sotme eshte nje deshmi e qarte se ne ende nuk kemi mesuar ta lexojme historine per te mos bere me gabimet e dikurshme.

Ne kete kontekst une me shume deshire vendosa te sjell në DITA per publikun (qe deshiron te lexoje)  kujtimet e nje deshmitari te pales tjeter. Pales se mundur i cili perballe historise ka te drejten e tij per tu shprehur. 

Kadri Bej Cakrani nje kundershtar i vendosur i komunizmit, armik personal i Mehmet Shehut  nje personazh qe luftoi me arme ne dore formacionet partizane, deshmitar i ngjarje te Luftes sigurisht qe duhet  degjuar. Jo per te ndryshuar faktin se ai dhe pala qe perfaqesonte zgjodhen krahun e gabuar historik, por per te kuptuar thellesisht ngjarjet e asaj kohe.

Kadri Cakrani kundershtari ushtarak kryesor i partizaneve ka te drejten e tij per te shpjeguar arsyet se perse ai personalisht   ishte anti komunist i vendosur,  perse u bashkua me gjermanet (te cilet ne syte e aristokracise shqiptare ishin vazhdues te politikes pro shqiptare austro hungareze), perse nuk e  besonin politiken britanike e cila kishte ndare Shqiperine ne 1913,  perse i mbrojti heberenjte ne Berat,  perse nuk pranonte  bashkepunimin me forcat greke e te tjera ngjarje historike te periudhes se Luftes.  

Personalisht nuk kam asnje dyshim se rreshtimi i Shqiperise  me forcat aleate ishte nje prej ngjarjeve me te rendesishme te shek te 20. Rreshtim që e shpetoi Shqiperine nga shperberja territoriale. Kjo merite i takon pa asnje diskutim atyre qe paten vizionin dhe vullnetin per te luftuar dhe  ashtu si aleatet fitues  ne ate kohe edhe historia sot   kete merite ja njeh Enver Hoxhes.

Kjo e vertete duhet thene pa asnje hezitim.

Po ashtu  nuk kam asnje dyshim se ata qe bashkepunuan me palen humbese do te  meritonin pasojat   ashtu si ne shume vende europiane.  Kete qendrim e kam shprehur ne shume artikuj apo dalje publike.  Por  nuk jam dakort kursesi me qendrimin 45 vjecar per te zhdukur cdo gjurme te historise qe bie ndesh me fitimtaret. 

Per kete arsye deshmi te tilla jane shume te rendesishme.  Botimi i kujtimeve te kundershtarit kryesor te fituesve te Luftes na jep mundesine per te kuptuar me thelle dhe me qarte arsyet e perplasjeve te medha.  Por na japin nje kendveshtrim tjeter edhe per ngjarje te cilat shpesh jane turbulluar nga perplasjet politike te pas Luftes.   

Kadri Cakrani ka qene armiku personal i Mehmet Shehut te cilin ne 43 e akuzoi si tradhetar te Shqiperise, bashkepunetor te te huajve, vrases te pa bese.  A nuk ishin akuzat e Hoxhes te njejta me ato te Beut te Cakranit 40 vite me pas per numrin 2 te rregjimit?

 A nuk eshte nje ironi historike qe Lideri komunist dhe lideri ushtarak ballist ne Kujtimet e tyre  arriten ne te njejtin perfundim per nje nga udheheqesit kryesore te Luftes?

 Historia nuk ka qene asnje here e thjeshte per tu shpjeguar dhe aq me pak per t’u shkruar…  

 

Shënimet e Kadri Cakranit: Darka mes tij, Ali Këlcyrës dhe Bahri Omarit

….Nga Shkurti ‘944 vajtën në qeverinë e Rexhep Mitrovicës si ishte lënë, Koço Muka (zvëndësoi një gjirokastrit Eqerem Çabejin, mbaruar në Wien ky, po që nuk kishte ardhur fare në Qeveri) për arsimin, Kol Tromara, për kulturën dhe Bahri Omari, për punët e jashtme.

Këta u tha që e bënë vetë këtë zgjedhje, dhe për këtë gjë Organizata e Ballit i përjashtonte nga radhët e saj.

Bashkë me Ali Klissurën kishim gjithë ditën në Tiranë dhe erdhi nga pas ditja Bahri Omari, që n’a ftonte për darke mua dhe Ali Beun. Ndënji me ne dhe nga darka vajtëm në shtëpi të Tij, me një oborr e një mën të madh e të xhveshur në mes.

Ishja kurjos për shumë gjëra me Bahriun… Nga kundërshtarët t’onë komunistët terroristë kishte kunatin, vëllanë e gruas, Enver Hoxhën. Një gjirokastrit tjetër që s’të shkonte mëndja kurrë se ish i vëllai i kësaj gruaje të qetë, që sillte pjatat në tavolinë.

Bahri Omari ishte i qeshur atë ditë, se ç’farë punë të jashtme do drejtonte ky Ministër, nuk e kishja fare të qartë. Ali Klissura është i ngadaltë, po i ka romuzet helm, ndërsa unë po shikoja për ndonjë nga djemtë, po nuk kish njeri në dhomë veç ne dhe të shoqes.

– Ku punonte yt kunat, në dhomën tjetër dhe ti këtu, apo jo?

Bahriu qeshi fort.

–Jo po, unë këtej tavolinës dhe ai ku je ti! Hoxhë Halili ka pasur dhe një tjetër djalë, po vdiq. Enveri që mbeti u bë ky që është. Ai nuk ka qënë komunist kurrë dhe rrezik nuk është dhe tani. Ai do të përfitojë sa të jetë e mundur, e kemi ne nga Gjirokastra këtë.

–Kështu lindni ju andej, jo se bëheni, i tha Ali Klissura.

–Pikës i ke rënë Ali Bej, po im kunat nuk ishte i lindur, kështu që u bë! Që i vogël vinte i urtë, po një gjë të thuhej, e bëj unë, thosh. Jo se janë dembelë. Ç’farë bënte, thoni Ju? Ishte akoma shkollar dhe të gjithë mblidheshin këta në sokak, po andej kalonte dhe çupa e Konsullit Grek. Që të të shkonte ndër mënd t’a trazoje, do veje me këmbët e tua tek burgu, pa të ardhur xhandari fare. -I flas unë, tha ky.

Dhe nuk mbaroi llafin se u duk në sokak Aliqi (vajza). Këta djemtë ikën sikur u ra bomba, dhe mëshehur shikonin me zëmër të ngrirë ç’do të ndodhte, pasi mendimin e kishin dhënë ata. Sa u afrua ajo, ky j’U qas dhe duke folur bënë një copë rrugë bashkë. Në fund të rrugës kur do kthehej, ajo pështyti në sokak, dhe ky u kthye për tek shokët. Ata ishin xh’dukur, jo në shtëpi, po bincave nga frika dhe nuk dolën tre ditë. Kur dolën nuk e panë tek vëndi ku mblidheshin, dhe dërguan njërin që e kish afër për të pyetur….

Hoxha me motrën Fahrijen dhe nipin Fatos në Bari 1941

Bahriu pushoi se e shoqja pruri mezetë, ca zogj të s’kuqur me vezë. Po dhe të kish vazhduar, do t’a ndalonim ne se ishte turp. Po Bahriu nuk e kish për gjë.

–Pyetën, po ai ndënji një javë në krevat me qepë e kripë që i vinte Gjylua, e jëma, se xhandari e kish nxirë me kamxhik të tërin.

Bahriu me Ali Klisurën qeshën me të madhe, po unë po mendoja për ndodhinë.

–E di që do të dish më shumë, po unë të mbaj gjithë natën me bëmat e Tij, tha duke qeshur prapë.

–Po fillova unë me të, nuk mbaroj, u hodh Ali Beu, po unë i bëra shënjë me dorë: –Jo! Muhabetin e ka i Zoti i shtëpisë.

Bahriu ktheu godën dhe vazhdoji.

-Kur iku në Francë në shkollë, si e pa që këta shqipëtarët gëdhieshin e ngryseshin mbi libra, vendosi të bënte ndryshe. Mbante çantën, që s’e hapi kurrë, se kështu vajti dy metro… Dhe bëri me dorë nga unë. Unë lëviza pa dashje dhe të dy ata ranë mbi tavolinë së qeshuri, duke kujtuar mendoj unë, se bëra atë, “luaj vëndit”!

–Nuk kish cep të Francës që nuk e mësoji aq vite sa ndënji atje. Ku nuk vente, po gjithë ditën me këto prostitutat e rrugëve rrinte. E pëlqen pa masë për shëmbull Edith Piaf-in. Nuk më mbushet mëndja, që ai i është qepur dhe asaj, kur këndonte rrugës. Hante e flinte tek shokët, që u vinte turp që t’a përzinin. J’a punoi kur Zogu vuri Mirash Ivanajn si Ministër të Arsimit dhe ai pezulloji ç’do bursë dhe tha se ai që studjon dhe nuk e merr shkollën, jo vetëm turpëron Mbretërinë, po nuk meriton bursë. Që atëhere vajti në Belgjikë ku edhe aty fati e përzuri prapa….

Unë nuk po haja. Bahriu ngriti disa dolli, që unë duhet të përgjegjesha, si posti i ri dhe kështu i piva disa shëndete me raki.

–Këta janë familje Gjirokastrite, po që Libohovajt e kishin pajtuar për të bërë duhanin, që nga mbjellja, e deri në grirje. Kështu kishin jo një lloj mijqësije të vjetër, po përgjegjësitë e oxhaqeve për t’a, Dhe fati e solli që konsull të ishte Ajet Bej Libohova. Kështu ky j’a zuri derën se jam pa punë, i tha. E vuri në një punë Ajet Beu, po ky ishte mësuar në Francë me ato të rrugës. Mbeti tek lagje e ciganëve, e jevgave ditë e natë. Një nate u zunë ciganët, të pirë rreth një zjarri, dhe njëri jevg vrau tjetrin. Plasi Xhandërmarija dhe filloi kontrollin nëpër ato shtëpitë e qelbura prej dërrase ku rrinë ata. Ky as nuk ikte dot, as nuk futej në ndonjë vënd e të mëshehej se si do përthyhet dy metro?! E nxorrën nga një dollap i vogël, që mezi ishte futur. Kur e nxorrën dhe e panë që nuk ishte cigan, menduan se ishte ky ishte vrasësi dhe e çuan në Xhandërmarie. Atje thotë ky dipllomati se punoj në Konsullatën Shqiptare. Thërresin Ajet Beun dhe kur i treguan ngjarjen, i ra pika. Aman e të keqen, të puthça këmbën e ç’nuk i tha, dhe Konsulli e para lajmëroi se në rast përsëritje nuk do të dilte më nga burgu.

Për këtë i gjeti një punë që shokët e Tij që kishin rrudhur trutë mbi libra e kishin mësuar shkollave, mund të merrnin 10 herë më pak. Ishte një pasanik, tregëtar që kishte ç’do gjë dhe nuk kishte titull fisniku. Për këtë bije në muhabet me Ajet Beun dhe ky j’a bëri punën të mbaruar. Një të biseduar me Mbretin dhe erdhi titulli Shqipëtar.

Po ky miljonjeri e kishte hallin të vente në pritjet e Mbretit të Tij, po si fisnik “shqiptar” duhet të mësonte edhe shqip. Këtë punë të vështirë j’a japin t’im kunati dhe ky e dinte frëngjishten ujë, se sokakëve të Tyrej kaq vjet. Nga që ishte tregëtar, bridhte botën dhe ikte ai me muaj të tërë, ky imi vazhdonte rrugëve vakancë. Ngrihu në drekë, shiko gazeta, dil nëpër qytet dhe një ditë i zë syri një njoftim se Mbreti kishte një pritje të madhe, me konsuj e ambasadorë, me fisnikë, si i bëjnë Mbretërit. Pse s’vete dhe unë në pritje, thotë me vete ky, Ai që ka marrë titullin, nuk është, dhe kështu vete unë.

Vete vishet shik, nga ato që të japin me qira dhe taksisë, e tek Pallati Mbretëror. I hapën derën me nderim e temena dhe ngjiti shkallët serbes dhe po hiqte kapellen cilindër dhe dorashkat e bardha në para sallonin Mbretëror. Magiordomi e pyeti se nga vinte dhe kush ish, dhe ky ngeci. I pari që i erdhi nëpër mënd, ishte Mbreti i Tij, Zogu. Frëngjishten ujë ky dhe i thotë se është i biri i Mbretit të Shqipërisë. Magiordomi përplasi atë shkopin e bronxtë në sheshin prej mërmeri duke folur me zë të lartë, që në sallon të dëgjonin për të ftuarin e radhës: Shkëlqesia e Tij, Princi i Shqipërisë!

Atëhere gazetarët që rrinë në atë vënd, e shënuan dhe po gumëzhinin, sa ky i dëgjoi. Ata po thoshin me zë të lartë, se Mbreti i Shqipërisë është beqar, dhe nuk ka mundësi kjo gjë. Rojat u afruan se mos ishte ndonjë atentator apo vrasës, dhe këtij j’U kujtua Ajet Beu dhe burgu. J’a futi vrapit duke lënë nam, sa e kapën. Këtë herë nuk i doli para sysh Ajet Libohovës, po trenit dhe në Shqipëri.

–Dale, Kadri Bej, mos u lodh kaq shpejt, më tha Ali Beu dhe Bahriu qeshi prapë. Unë kishja ngrirë me pirun në dorë.

–Jepi, tha i zoti i shtëpisë, dhe unë vazhdova të ngulja pirunin kot nëpër meze. Sa vuanim ne në Akademinë Ushtarake duke u hequr xvarrë për t’u bërë njerës, dhe këta me zanatçinj e bujqëria ishin të pa përgjëgjshëm ndaj vetes dhe vëndit që i dërgonte! Nalova se doja të dëgjoja Bahriun.

-Këtu sa vete në Tiranë, tjetër fat, e caktojnë në Korçë, në Lyce, repetitor. Atje ai i bënte paratë avull dhe një ditë Hoxhë Halili dhe e jëma Gjylua i bëjnë shkresë Drejtorisë në Lyce, se duhet t’a kish rrogën të vogël, që mezi i del. Shtëpisë, asnjë kacidhe! Ne nuk jemi për punë dhe po vdesim për bukë, atë kemi, prandaj shikoheni punën e këtij. Për rrogën e kishin llafin.

Se ç’i dhanë dhe ca punë të tjera në Lyce dhe i rritën rrogën, po ai mbeti, po ai. Pleqtë i ndihmonte Farija, ime shoqe. Punën e bën gomari dhe tagjinë e ha kali!

Bahri Omari qeshte me Ali Klissurën dhe tha, se të mbaj jo një, po dy netë me bëmat e Tij. Vura dhe unë buzën në gas, as vetë s’e di përse.

–Po kur nuk kish qënë në Shqipëri dhe në të kaq pak kohë të bëjë kaq vënd, sa do të ketë ndihmën e të birit të Shehut, prapë nuk shpjegohet dot! Edhe ti do t’a kesh ndihmuar orë e çast, se vështirë të mendohet kjo lloj intrige. Ai duhet të ish në ndonjë shkollë ushtarake Austriake dhe atëhere po do kish llafe, j’a rregullonin të tjerat. Po Franca i prishi jo vetëm Francezët, po dhe gjithë dynjanë këtu e 200 vjet përpara. Sot shikojeni vetë!  Ruajna Zot nga rrugaçët e Francës!

–Të thashë se Komunist nuk ka qënë ndonjëherë, po e ndjente erën e re dhe si aventurjer që është, i futet ç’do gjëje, vetëm të fitojë! Këtu në Tiranë, me të hyrë Italija, u bë tregëtar.

Këtë radhë qeshi Ali Beu gjatë.

Vasfi, Suhade, Kadri Cakrani në Paris

–Nga ajo që den babaden këta si fis i kanë bërë duhanin Libohovajve, edhe këtij i ishte mbushur mëndja se kish njohje dhe mund t’a bënte këtë gjë. Po Libohovajt kishin vetëm për të bërë duhanin e Tyre, ndaj ky gjeti më të madhin që bënte duhan, jo vetëm për vetë, po e nxirrte dhe jashtë. Kjo ishte familja e Aqif Pashës dhe tani i vetmi djalë është Ibrahim Biçakçiu i gjatë, që e ka tani në dorë këtë gjë. Nuk u mor më me arsimin dhe i tha Ibrahim Beut se ky kishte njohje në këtë gjë me breza, dhe tani e punonte duhanin e Libohovajve, se ishte i shkolluar në Francë, bënte tergëti me Itali e Francë me duhanin, e plot gjëra të tilla. Ai e besoji dhe nga disa njerës e bënin këtë punën e çuarjes në Itali, ky e bindi se nuk kish nevojë për kaq njers. I mbyllte ky të tëra!

I hodhi në dorë edhe çuarjen e duhanit në Itali, edhe futjen e cingarëve këtu, dhe ky e kishte të gjithë shpërndarjen dhe shitjen në Shqipëri. Shqipëria po ishte bashkë me Tokat e Lirume, pra në Kosovë e në ç’do vënd, kështu që ishte hapur dhe andej. I prishte mëndjen Ibrahim Beut dhe u bë me para të madhe nga hiçi.

Korçarët, po i njihte që në Lyce dhe bënte si Komunist prapa Tyre, se Komunist atëhere ishte një gjë e re e pa dëgjuar, si të them, si moda e re! Këtu vinte me shokë, jo si ata që the, po me profesorë Korçarë, me Koço Tashkon, për shëmbull. Kur j’U mbush mëndja se edhe Komunistët Shqipëtarë mund të ishin të rëndësishëm, dhe duhet të kishin Partinë e Tyrej, ky i merrte vesh të gjitha dhe me që Grupi i Korçës i Komunistëve ishte më i vjetëri, ky veshët ngrehur. Kur thanë se duhet një përfaqësues nga Kominterni, për të bërë të ligjëshme një Parti, këtij i iku fati, se shkoi në Itali për të marrë nga Italjanët, Koçua. Kur erdhi pa gjë me vete, u vajti mëndja tek EAM-i, po ata ishin në luftë dhe nuk bëhej. Vajtën, se me të lypur e bënë Partinë këta, tek Partia Komuniste e Titos, në Jugosllavi.

Këtu i filloi fati që nuk i ndahet kurrë. Ata i thanë se kishin për të dërguar, por një anëtar të Komitetit Qëndror të Tyrej e kishin të internuar tek ne, në Shqipëri. Paratë i kishte ky, dhe vajti e nxorri, se nga punonin në një kanal andej nga Peqini dhe e morën, se kush i numëroi të internuarit? Ai ishte i huaj, Malazes, dhe hë se do vijë prapë tha xhandari që i ruante, se nuk di rrugën! Pastaj i pruri këtu tek unë…

Unë lëviza prapë vëndin. Bahri Omari qeshi gjatë me gjithë Ali Beun, po unë doja t’a dëgjoja të gjithë ndodhinë.

–E pruri tek t’y Jugosllavin?!

–Jo, po natën besoj, në bincë bënin mbledhje. Mbase dhe ditën kur nuk ishja unë.

-Atëhere ka qënë Komunist dhe i modës së vjetër bile, thashë. Ali Beu ngriti kokën. –A s’bëri të njëjtën gjë dhe ai çifut që ç’piku Komunismën që në shekullin tjetër?

Bahriu vuri duart nën mjekërr.

-Të gjitha ato gjëra që i dinte Berti, miku im në shkollë për Komunismën, m’i thoshte mua natën në kapanon kur binim të flinim. I jati ishte profesor, por Komunismën e njihte me rrënjë dhe i sqaronte të këqijat. Kjo forcohej shumë me atë që pagoji në Munchen Gjermanija me Sovjetët. Po ata shikonin Marxin, nga një si punë gazetari, vente nëpër këto mbrëmjet e Aristokracisë, e lejonin si gazetar apo tjetër gjë, nuk e di. Atje në qytetin e Tier flitet për muzikë dhe vallëzime dhe balerina numër një, ishte një Aristokrate që këti babaji me mjekërr nuk i hidhte sytë. Ajo ishte e motra e Ministrit të Brëndshëm të Westfalisë, një shteti Gjerman, po Marxi për këtë u martua me të. Kish polici të vinte tek Xheni, pra tek motra e Ministrit?

Këtë herë qeshëm të gjithë.

Ali Beu j’a ç’karkoji si me të qeshur Bahriut në kurris. –Dhe ti flije lart në katin e dytë!

Ai nuk po pushonte së qeshuri. -Më duhet t’a mbaja veten se ai duhej rrahur në shtëpinë e Tij, po kishja pranuar të ishja mysafir.

-Zot na ruaj nga rrugaçët e Francës, i thashë prapë, gjë që tregonte se i Zoti i shtëpisë duhet të vazhdonte bisedën.

-Nga që nuk binin dakord këta, Jugosllavi tha se nuk mund të lëmë Partinë Komuniste pa ngritur, dhe sa t’a gjeni Ju se kush do të vihet, jam unë në krye që do kujdeset. Kështu e bënë. Jugosllavi vetëm kryetar e këta Shqipëtarët anëtarë. E pa mundur të virej njeri dhe për këtë vunë njërin që s’ishte fare, se e kishin internuar, një Shkodran, dihet që të bënte ç’do gjë vetë malazezi. Po u duheshin bërë edhe nëpër fshatëra ca komunistë, kështu i vajtën Babë Myslymit me para në dorë. Ai s’mund t’i ndiqte, pse ishin komunistë. Fundja edhe ai nga Beogradi kishte ardhur për të bërë luftë! Tani e ke si ty, – qeshi Bahriu.

–Jo, si Ali Beu, se këtë kam komisar, thashë unë dhe luajta vëndit.

Ngrita godën për një dolli, po mezi po e mbaja nga një zëmërim që më hipi pa pritur.

-Luftën j’a bën i biri i Shehut, sepse xhaxhaji im që më ka rritur, po dhe më pastë në qafë mua dhe Shqipërinë, Bektash Beu më doli para atë ditë që desh e vrava!

–Prapa Jugosllavëve ky, se erdhi dhe një tjetër për ndihmë.

Këtu mua m’u errën sytë pastaj m’u zbardh pamja si me pluhur Munchen-i, po Bahriun dhe Aliun vetëm i dëgjoja. E mblodha veten, se nuk doja të mos dëgjoja këto që Nasjonalistët Shqipëtarë i kishin bërë si një lojë fëmijësh dhe tani qeshnin.

-Ata e urdhëronin Partinë dhe bënë Frontin në Pezë, po vjet bënë dhe Shtab, me Abas Kupin brënda. Shtabi ishte i luftës dhe Jugosllavët e shpunë Komisar. Myslym Peza rri fshatrave të Tiranës, në Korçë j’a bën punën i biri i Shehut, kështu që ky hargaliset me çupat e Institutit “Nana Mbretëreshë”, bashkë me Englezët.

-E shpëtoi Bektash Beu Mehmet Shehun, le të livadhisë yt’ kunat tani, që s’di si mbahet pushka, thashë tërë inat.

–Operasjoni Gjerman është i thellë dhe Komanda do që t’i kapë me ç’do kusht Shtabin e Tyre, me Engles dhe Sërbët aty, tha Ali Klissura dhe fshiu gjyslykët.

–Po, tha Bahriu.

E shoqja pruri të tjera pjata, po që unë nuk kishja trazuar të parat.

–Kanë ikur nga anët e Elbasanit dhe po nuk do ngrinë në këtë dimër, do t’i kapin Gjermanët.

–Dhe ti do t’a shpëtosh prapë, i tha ashtu qetë Ali Klissura.

Ai qeshi duke thënë se do t’i lajë vetë të gjitha.

–Po kjo që thua është vet vrasje me këtë njeri, hyri prapë në bisedë Ali Klissura, se vërtet shpëtohet një njeri i hajrit, po jo ai!

-E po ai s’ka njeri dhe pastaj nuk do vritem me kunatin unë!

-Atëhere e ke bërë hak të të vrasë ai, ndërhyra tani që u kthjellova.

–Jo, jo, nuk e bën atë me mua ai, tha Bahriu duke qeshur.

–Jo se s’kuptoj unë, po nuk kuptohesh ti Bahri Gjirokastriti, i tha Ali Beu dhe u ngritëm për të dalë.

Palltot i veshëm në koridor, se përjashta ishte mesi i natës dhe ngricë.

Zbritëm shkallëve dhe Bahriu po n’a përcillte për në maqinë. Në fund të shkallëve ndalova tek trungu i errët i mënit në avlli.

–Ma trego dhe bincën, se n’a tregove gjithë ato ndodhi, thashë.

Shkoi përpara neve dhe hapi një si derëz të ulët, që më bëri të për thyesha për të hyrë. Ndezi dritën dhe një bincë a kat përdhes i zakonshëm u ç’faq para syvet, që kishte ca karrige me pluhur njëra mbi tjetrën, e ca mbi një tavolinë të vjetër që kishte bërë një punë më shpejt se në Rusi. Kur Korçarët e ditur, të shëtitur dhe patriotë sollën Komunismën me dëshirë, duke mbushur burra e gra Brigadën e Mehmet Shehut, dihej që pjesën tjetër e bëje kope kur të doje!

–Uro të mos fitojë ndonjë ditë yt’ kunat Bahri Omari, i thashë me vrer në gojë, se do mallkosh ditën e lindjes!

Ai qeshi prapë, po nëpër natë, dëgjohet zëri shumë.

–Atë sikur e kanë zënë Gjermanët tani, Ju thoni dokrra!

-Ti qofsh Zoti Ministër me ato që ke bërë, i tha Ali Beu dhe u ndamë, unë errur sytë, Ali Klissura i mërzitur dhe Bahri Omari, duke qeshur.

Bahri Omari me familjen

Nuk kishin kaluar disa ditë dhe këtij j’U mbush mëndja se ishte dhe Ministër i Brëndshëm, jo i Jashtëm, dhe për ato çështje që dilnin, shkoi në Vlorë, edhe sepse Vlora dominohej nga Nasjonalistëve. Po nuk përtonin të vinin Komunistët në ditë pazari të veshur si fshatarë dhe zbrisnin në Vlorë dhe tek Pazari i Xhamisë para Gambinos. Aty i bënin ç’këmbimet, trakte e bomba, kur burgu vetë ishte ngjitur me pazarin.

Në një rast që kishin çuar tek Gjermanët ndonjë informatë, ata nuk njoftuan as Prefektin e as Xhandërmarinë, që vareshin nga Qeverija e Tyre. Patrulla me tabellë në qafë drejtohet nga Pazari dhe në mes të 1000 njerësve qëllojnë befasisht me automatik dhe vrasin një grua dhe disa djem fshatarë. Popullata që ishte në Pazar iku me vrap.

U tha se Gjermanët i kishin vrarë gabimisht edhe gruan fshatare, edhe të tjerët.

Ata i lanë tek muri i xhamisë që të tmerrohej mileti. Si nuk vranë të tjerë mes gjithë atyre njerësve. Kishin ardhur të veshur si fshatarë. Kishin në trasta bomba Engleze, që nuk kishte asnjë mundësi t’i kishin marrë në Vlorë.

Në pikun e terrorit të ‘943 vranë sa e sa në Vlorë, si Azis Sharrën, një nga të rinjtë kryesorë të Ballit. Më dukej delikate që Qarkori i Vlorës thosh se Vlora është vetëm me Nasjonalistë.

Edhe Bahriu shpëtoji kot, e zuri plumbi në dorë…

 

*****

Shkëputur nga kujtimet e Kadri Cakranit, mbledhur nga Auron Tare. Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë 

February 2, 2020 21:30
Komento

92 Komente

 1. besniku February 2, 22:32

  Enveri e ndertoi fatin e tij dhe te Shqiperise me lufte e pune.
  E more Ali Asllani,, sa te vertete e te mbrekullueshme e ke krijuar ate poeme, me vlera aktuale, per fat te keq, dhe sot. kur ka ardhur dita e “maskarenjve “.
  Vjen puna qe nje çapaçul i perkedhelur nga jeta si Tare, kokebosh, qe ka mbi 20 vjet qe vetem perfiton rehatshem fare, nga Butrinti e tehu,te gjykoje burrat e ketij vendi.
  Hajde gjeje ti se kush e paguan, dhe ke paguan ai , ” per te hulumtuarne dokumenta te arkivave te Shtetit,
  Por si kokebosh qe eshte , jua le historianeve barren te shpjegojne botimet “per here te pare” te dokumentave te hulumtuara e nxjerre ne drite prej tij.

  Reply to this comment
  • agushi February 3, 00:02

   zoti Besnik

   e cuditshme qe dikush si puna e juaj shan pa asnje arsye nje person i cili jo vetem ka kontribuar per vite me rradhe per te ndricuar shume ceshtje historike shqiptare por eshte vleresuar edhe nga institucione nderkombetare. botimet e kundershtareve te Hoxhes nuk kane asgje te keqe pervec se na japin informacion mbi ate kohe. cfare te keqe ka sipas jush?

   Reply to this comment
   • Dentisti February 3, 02:56

    Germo Tare,germo se qenin e ngordhur do gjesh!
    Nuk ke faj se djal komunisti ke qene dhe te duhet ta bojatisesh imazhin tend prej antikomunisti sharlatan!
    Ti nuk je historian,as studiues,por nje kalemxhi,qe tenton te sigurosh buken e gojes duke i sherbyer armiqve te Shqiperise!
    Ne nje bisede familjare,midis shokesh kurre nuk mund te merresh me kaq hollesira per nje person tjeter,aq me teper te kesh njohur dashnoret e tij apo se cilat vajxa paska ngacmuar ne rini!
    Kur qenka kaq e lehte pse nuk numerojne dashnoret e Sali Berishes,Edi Rames etj?
    Te gjitha sa jane shkruar me siper jane mashtrime te sajuara per te ulur figuren e tij!
    Pa le qe paska qene K.Cakrani edhe ne bisedat e Enverit me Miladinin etj!

    Reply to this comment
   • Besniku February 3, 06:06

    Rinia shqiptare e ka te veshtire, mos te pamundur, te dalloje qe Enver Hoxha, injoranti sipas disa tradhetareve te kombit te tyre, jo vetem nuk lejoi te copetohej Shqiperia ne 45-sen, por me punen dhe dashurine per te e ndertoi te tille, siç e kishin enderuar rilindasit, nje “ Zonje te rende”, qe nuk kishte kellqe as Amerika t”i nderhynte ne punet e saj.
    “ Po sot Shqiperi, me thuaj si je?!
    Po sikur lisi I thyer perdhe
    Te shkon bota sipri
    E nje fjale s”e flet….”
    Kujto te madhin Vaso Pasha me keto vargje lapidar, e nuk ka nevoje te komentoje njeri.
    Dikur, kur I mesonim permendesh keto rjeshta, na pelqenin, por vetem kaq.
    Tani, na vjen per te qare kur ndjejme se pas mbi 100 vite, ne kohet moderne ne jemi ne te njejten gjendje.
    Jo vetem politikanet dhe shtresa mafioze , e krijuar prej politikes se tyre, por dhe tipi Tare, Kaloç , Fevzo & Co ,ndihmojne ne shushatjen e mpirjen trurit te kombit, duke na hedhur “ ne dore dokumente” , te reja per te tu marre me llogje fashistet,
    Kjo eshte e keqe e mdhe sipas meje.
    Mendjet e njerzve jane çoroditur dhe , ashtu si disa komentues ketu , thone:
    Pushtimi turk na la prapa
    Zogu po ashtu
    Enveri dhe sistemi popullor kriminel
    Demokracia mafioze
    E hajd te ikim nga ky vend me biografi ( histori) te tille kriminale, p pa histori fare.

    Reply to this comment
    • kasem gahinji February 3, 14:13

     Z.Besnik.nuk komentoj dot.i ke thene te tera.sidomos vargjet e vaso pashes “omoj shqypni,e mjera shqypni,kush t’ka qitun me krye n’hi.ti ke pas qene nje zonje e rande,burrat e dheut te thirrshin nane.po tash shqypni pa m’thuaj si je?posi ai lisi rrexuem per dhe. ..kush e katandisi te tille?bijte e atyre qe u lepine pas enverit,bijte e atyre qe mbeshteten tre te intervistuarit e bythelepiresit te shquar,bijte e atyre qe u armatosen dhe mbeshteten nazifashizmin,bijte e atyre qe sot po te permendesh te verteten te thone enverist,komunist,turkoshak,jugosllav,grek.e s’lene gje pa lidhur jashte cdo lloj konteksti,vetem per te rehabilituar idhujt e tyre si zogun,mithat frasherin,kadri cakranin,abaz ermenin,dostin,etj.”viktime,-thote dosti,isha dhe une,me zorr minister van e me vune,s’do ta pranoja ,jo,per flamure,por..mithat beu mu be mecburre.”sa bukur shkruan shefqet musaraj.dhe paciperisht kam lexuar nje interviste te se mbeses qe thote afersisht se nuk kish keto mendime,por e detyruan xhaxhai te shkruaje keshtu.e kupton se ku ka shkuar paciperia?sic jane shknderruar ne prostituta politike vete,kerkojne te poshterojne legjendat e luftes antifashiste.por asnjeri nuk thote:-dakord ,por keta baballare te kombit pse u bashkuan me nazifashizmin.cfare i detyroi?pra pse derdhen gjak shqiptari ne krah te pushtuesit?po pas lufte c’bene?bashkim me armiq shekullore te shqiperise qofte edhe duke dhene copat e saj.dhe sot i presim me ceremoni shteterore.ndaj duhet vjelle sa me shume per enverin.po cmund te presesh nga ata qe shiten vendin para dhe pas lufte?asgje me shume.

     Reply to this comment
   • Shefqet Cela February 3, 21:34

    Edhe une e çmoj zotin Auron Tare se po na sjell nje mendim ndryshe teper interesant. Veçse do me perlqente nje titull ndryshe: TRE BEJLERE BALLISTE…
    Intelektin e Cakranit e ka hprehur vete: dy metroshi iku me vrap nga mbremja ne Bari fishek ne Shqiperi.
    Do ti isha teper mirenjohes Tares ne se do mundej te na percillte edhe tregimin e Cakranit per luften qe beri, bashke me partizannet per vrasjen e Isa Toskes, per te vertetuar a kishte te drejte im ate partizan: Kadriu me te vetet zune krahun e djathte, neve te majtin.Pa u bere rrethimi i plote i shtepise, i sulmoi per te marre ai lavdine. ..La shtate xhenaze dhe iku ne Fier tek gjermanet. Isai i hipi autoblindes dhe vajti ne Fier. Guerilet, bashke me xhandarin Abas Zaimi, e vrane. Pastaj u ndezen gjermanet dhe u be zallamahi….. e vajti tek gjermanet, e ka thene vete, ku beri tere ato bisedime e fillozofime. Pjesa tjeter me intereson.
    Sidoqofte i falem nderit qe me dha teper humor!

    Reply to this comment
 2. demo February 2, 22:32

  Vertet nuk e kish hapur canten e shkolles,vertet dinte vetem lagjet e prostitutave te soborgut te Parisit dhe Brukselit,por ky RRUFJAN,qe ja shtonte humorin Bahri Omaret dhe qe e bente te argetonte edhe miqte ne tavoline,,nje dite do tja bente gropen ashtu si e paralajmeron Kadri Cakrani.

  Nuk e kuptonte Bahriu qe kunati kete radhe nuk kishte marre rol komedjani,por roil tragjediani dhe tragjedia do te fillonte me Bahrine.

  Prandaj Luan Omari ka 30 vjetr qe nuk ndihet per te jatin,sepse KY ESHTE KRIJUESI.Argetohej me kunatin palaco,,por mire qe e pesoi vete,por e pesoi gjithe populli shqiptar,qe vuajti 50 vjet terrorin e palacos.Bahriu e pesoi si ay amerikani qe rriste hardhuca dhe gjerperinj ne shtepi dhe nje dite fqinjet lajmeruan policine se vinte era kerme ne apartamentin e tij.E kishin copetuar Hardhucat e Kondorit..

  Oj Nexhmije!E ke njohyr kete birbo ti moj,opo me ty nuk bente ksoj gjerassh byrbo?

  Reply to this comment
  • mirel February 3, 03:11

   Qaji hallin Nexhit o dem, jetoi si deshi dhe i pordhi gjithe bajgat si keta rrefenjesit.
   Plumbin jua dha Enveri, keta rrefejne historira

   Reply to this comment
   • Ylli February 3, 21:40

    ….edhe ti “Mirel” ndjen lumturi qe Enveri vrau njerez ???
    Cfare mund te te them kur e deklaron veten katil e adhurues katili !!

    Reply to this comment
   • Hitleri November 25, 00:29

    Gjera qe te gjith i din .. i marin me mend , qe ka qen Rr.k te gjith e din , edhe qe ka qen dylber dhe kjo seshte gje e re… edhe qe ne el- ja rrapallonte Ibrahim beu kte e din gjith elbasansit…edhe kjo seshte na i gje e re…Na i gje te re qe se din njerzit cfare ka ber merehumti do na tregoni ?

    Reply to this comment
 3. Nela February 2, 22:51

  Kadriu duket pak megalloman
  Dhe mund edhe ti sajoje detajet qe te duket si parashikues i zoti
  Pershembull nuk ma ha mendja qe ti kete thene qe aty Bahriut qe do te vrasi Enveri
  Pak si shume per tu parashiku kaq kollaj
  Gjithsesi Dita ben shume mire qe na i sjell te dy anet e historise
  Falenderime stafit dhe Auronit, qe do ti keshilloja edhe me teper thellim ne gjetjen e deshmive, se me thene te drejten te gjithe kane genjyer nga pak, edhe enveri edhe armiqte e tij per njeri tjetrin

  Reply to this comment
 4. Biometri February 2, 23:18

  ka nje moment te bisedes qe Bahriu u thote ketyre “nuk di ku e gjen kete fatin qe e ndjek gjthnone pas”

  kjo fjali tregon se Enveri nuk eshte ai qe tregon Behriu ose te pakten eshte shume me teper se kaq.

  Nuk eshte pune fati

  Ai ka bere gjera me te zgjuara se keta dhe ne fund ia doli

  Per te mos folur per periudhen e ndertimit te Shqierise qe ishte nje sukses i paprecedent ne historine e vendit

  Arsim, Shendetesi, Elektricitet, Rend, Dinjitet

  Vrasje politike?

  Po.

  Por sot sa vrau ai shoke te vetet vriten ne nje muaj nga aksidentet dhe vetvrasjet

  Pa llogarit 97 dhe viktimat e krimit

  Reply to this comment
 5. Niku February 2, 23:52

  O Tare qe te duket vetja si James O’ Donnell, merru me shkence dhe jome llogje pijanecesh qe na I servir si te verteta historike pas mbi 70 vjetesh. Njeriu kur nuk eshte i afte qe te merret me studime serioze, e ka me te lehte qe te spekulloje dhe te kapet në shkrime pa vlere, sikurse eshte ky i fashistit Kadri Cakrani. Në rast se nuk ke aftesi shkencore eshte me mire te mbyllesh në mediokrivitetin tend dhe te mos hedhesh pacavure si kjo.

  Reply to this comment
  • Lana February 3, 00:39

   Nuk jam dakord
   Deshmia eshte shume me vlere
   Ne mbajme cilen ane te duam po nuk duhet tu mbyllim gojen njerezve sik ka bere Saliu dje dhe Ramiu sot.
   Ndryshe mire kishim Enverin se ishte burre.me i mire se keta

   Reply to this comment
   • Niku February 3, 01:04

    Biseda në darka me meze e raki nuk jane dokumenta, por jane opinione. Madje kemi te bejme me opinione te nje fashisti qe kritikonte edhe Hitlerin qe ishte treguar i bute me anglezet!!! Tare në rast se eshte historian apo arkeolog, duhet te merret me dukomenta, ashtu sikurse bejne Milo, Krisafi, Kasmi, Zeqo, etj.

    Reply to this comment
 6. Sallakja February 3, 01:50

  Se cfare ndodhi ne bunkerin e Hitlerit ?
  E dine Ruset jo Amerikanet.
  Amerikanet e kane me te degjuar.
  Te paret ne bunker hyne ushtaret e armates se kuqe me gjeneral Zhukovin.
  Jo Amerikanet.
  E vertet eshte qe hyne edhe Angloamerikanet ne bunker por mbasi Stalini kish bere piazza pulita
  Tre deshmitaret kyc per vdekjen e Hitlerit , arrestohen e dergohen ne Moske.
  Sekretarja, shoferi dhe dentisti , ky i fundit ben shume vite burg , vdes nga fundi i vite 70 ne Berlinin lindor.
  Pra, Zoti historjan, ne se do te dish se cfare ndodhi ne bunker ate fund prilli 45 duhet te germosh ne rusishte jo ne anglishte
  Perndryshe do tu japesh ushqim gojeve qe vazhdojne me refrenin e vjeter …..Germo Tare Germo…….

  Reply to this comment
  • Pilo Lala February 4, 20:44

   Sakte. Ruset e mposhten bishen e terbuar, Hitlerin…

   Reply to this comment
  • Hitleri November 25, 00:35

   Ooo loqe …artikulli thot…i pari nga Amerikanet qe u futen…..jo i pari qe hyri ne bunker ishte amerikan…….ose ndryshe amerikani i pare qe hyri ne bunker ishte zotria ne fjal…se meqe ra fjala ..mongol te pare ska akona qe te ket hyr be bunkerin e hitlerit …kur te hyj mongoli par aty protesto

   Reply to this comment
 7. alphade February 3, 02:05

  Sot e shajne te gjithe keto lloj kalemxhijsh qe dikur I thurnin hymne e di-
  tirambe atij qe sot hedhin balte. Historia nuk e rrezoi Enverin por rrezoi sistemin qe Ai perfaqesoi dhe bashke
  me anijen e komunizmit u fundos i gjithe sistemi I Lindjes.

  Kushdo qe ta kishte degjuar kete bisede te Bariut per nipin e vet do te arrinte ne perfundimin se Ai paskish qene, vec te tjerave, pikpamjeve, hierakise fashiste etj. edhe nje pis burre qe,sado I keq, nuk shahet nipi !

  Rrobat e pista secili I lane ne Shtepine e vet, thote populli !

  Kjo I jep plotesisht te “indiferences” se Nipit ndaj dajos kur u
  desh te perballohet me momentin historik ! Turpi e mbuloi
  B. Omarin dhe gjithe eksponentet ballisto-zogistet kola-
  boracioniste te nazifashizmit .,.!

  Enverin, sado te perpiqen ta denigrojne “detraktoret” e tij te perjetshem perseri
  Ai do t’i rezistoje dallgeve te Historise ! Ndersa cakranet,
  nuk do te munde asesi t’i reabilitoje Historia. Njolla e turpit
  ata do t’i ndjeke gjithemone pas si “Fantazma e Bankos”..
  Historine nuk e shkruajne sot per sot,taret,beqiret, etj.por
  pas 100 vjetesh,me nerva te ftohta,pa mlkefe,shpifje e
  manipulime per interesa te castit dhe konjukturat e kohes………..!!!

  Reply to this comment
  • Rohan February 3, 09:50

   O rrote k.ri nuk e kishte nip por kunat dmth vellai I gruas qe e ka mbajtur me buke kete dhe familjen e tij,lexo pak jqr pastaj komento, k.r me zile

   Reply to this comment
 8. mirel February 3, 03:15

  Edit Pihafi paska qene prostitute
  Bravo Bahri, Bravo Auron..
  Na hape perspektive tjeter.
  Po ti Auron cfare tjeter di te besh, pervecse te mbash percen e shurres se Bahri Omarit?
  Xhelozia e ka eren e keqe.
  Duket qe Bahri Omarin e mbyti era e vet, prandaj e vrau Enver Hoxha.
  Kjo i jep pergjigjen pse Enver Hoxha nuk e fali.
  Se nuk ishte budalla, doemos.
  Jam dakort, thote Auroni, qe Enver hoxha mori anen e duhur ne Lufte, por ka dhe ane tjeter per te gjykuar.
  Po c’te gjykosh a mavri?
  Edit Pihafin si prostitute?
  Llogje burrash karagjoze si puna e ketyre burracakeve tradhetare?
  Te besueshem, apo te respektueshem keta plera qe bashkepunuan me armikun.
  Formidable thote Dementi..
  Aaa, fuck offf..

  Reply to this comment
  • Paliokastra February 3, 10:51

   Nuk ka faj Auroni cfare thotë Bahriu.
   Mos u beni kaq te semure.
   Eshte ditar, jane shenime.
   Nëse e njihni mirë Enverin, bravo.
   Perdoreni per te njohur Bahriun dhe te tjeret ne bisede.
   Kjo eshte vlera.
   Mos u bëni si militantet e Saliut dhe dhe te Ramiut sot.
   Hapni mendjet o njerez.
   Nuk e ka Nexhmija monopolin e se vertetes.
   Lexuam Nexhmijen, do lexojme dhe te tjeret.
   Mos i fyeni autoret kot m kot se sjellin ato qe sjellin.
   Jeni te lire te mos lexoni

   Reply to this comment
  • Filoeuropiani February 3, 20:21

   Nuk thote qe eshte prostitute. Problem i madh leximi me trute e shqiptarit! Thote qe me siguri ia ka lypur edhe Edith Piaf kur kendonte rrugës… Por loqes se redaksise kush kendon rruges ne France i duket prostitutë.

   Reply to this comment
 9. mirel February 3, 03:24

  Shikoni dordolecet ne kete foto, dhe shikoni dhe Enver Hoxhen.
  Ndryshimi eshte i dukshem.
  Dhe kush eshte figura e te ardhmes eshte e qarte.
  Njeri Yll Hollivudi, te tjeret dallkauke nga koha e qepes.
  Hapni Rrugen, kete thote Enver Hoxha.
  Cakrani dhe Omar beu paskan qene xheloze te peshtire.
  Lavdi Komandantit Legjendar !!!
  Te tjeret ne p..te semes, sic e tha amorja nga Roma.

  Reply to this comment
  • alphade February 3, 11:37

   Korigjim: komenti im ka nje “lapsus” nga nxitimi: behet
   fjale per kuneter: raportet familjare: Bari Omari dhe En-
   ver Hoxhes ! DHE JO DAJO E NIP ….!!!

   Reply to this comment
 10. Intelekti February 3, 04:34

  Nese keto qe ka shkruar ne kujtimet e tij ballisti, bashkepunetor i pushtuesve dhe kriminel lufte, jane te verteta, na rezulton se ” baballaret e kombit ” ( te perfaqsuar nga kjo treshe qe dialogon ) paskan qene fare ordinere dhe e kane merituar fatin qe paten dhe qe per kete fajsojne ” injorantin ” dhe ” kurvarin ” Enver. Dialogu midis tyre eshte i denje per tre fshatare qe ruajne dhite ne mal dhe jo per tre ” intelektuale “. Prandaj edhe zgjodhen rrugen e gabuar dhe antishqiptare dhe ai Burri i dergoi ne te sembes. Sic e meritonin.

  Reply to this comment
 11. demo February 3, 06:19

  Mos rrini me Enverin,se eshte beribat-u thoshte djemve Haxhe Kashahu ne Gjirokaster.
  Kjo grua Gjirokastrite qe ruante djemte e saj nga Enveri,kishte te drejte.Asnje shqiptar qe e njihte enverin nuk do t`i besonte nje valixhe druri,jo me ta shihte mbret.
  Hallvaxhiun e pame mbret-thoshte Noli.Me shume i pershtatet enverit.
  LOLO qe argetonte bejleret e Libohoves,Bicakcijte e Elbasanit,,Fashistet e Musolinit dhe natyrisht Bahri Omarin me burreshtetasit e tij,nje dite gjeti DY SERBOMALAZES,qe e cmuan jo vetem si LOLO,por i dorezuan edhe ushtrine me LOLO te armatosur nga Englezet.
  -Tani me shihni mire mua-u tha LOLO argetuesve te tij.duke filluar me Bahri Omarin.
  Cfare shteti,cfare industrie,cfare ushtrie,cfare ekonomie ndertoi LOLO ? Ndertoi nje TE ATILLE,qe u shkermoq brenda dites.
  Shteti,Ekonomia,Industria,Ushtri policia u rrezuan brenda dites me monumentin e LOLO diktatorit.
  U gajase mire me LOLON ,o Bahri Omari!
  Tani me shihni mua -u tha LOLO

  Reply to this comment
 12. mirel February 3, 08:19

  U frymezuan per gjeagjeza si te qyteti i Studentit ne 91ishin.
  I lexonte Blendi Gonxhe.
  Turma gajasej, sic gajaset demo dhe intelektuhali.
  Aq eufori sa ti vihej zjarri Shqiperise.
  Prape nje mut ramut i tille kerkon mjegull.

  Butrinti u harrua qe eshte dhene te ca private qe e shpallen qender te lashtw greke.
  Auroni merret me llogje perversesh te dallkaukeve para nje shekulli.
  Dhe kjo, nese eshte e vertetw.

  Reply to this comment
 13. Filoeuropiani February 3, 09:33

  Titulli duhet:
  “Kur armiku thote qe Enveri ishte 99tsh”
  Po Fevzo qe e ka merak teorine se Enveri ishte homoseksual cfare mendimi ka?!
  Presim edhe reagim nga nje komentues i Ditas qe e ka fiksim bythen e Enverit.

  Reply to this comment
 14. Claus February 3, 10:08

  Falenderime per Auron Taren

  Degjoja aty ketu per Bahri Omarin (fale komenetve idioteske te intelektualit qe me duket se paska dale nga familja Tare), por pamje me realiste te asaj shoqerie, qe mbahej perendimore dhe borgjeze- intelektuale, nuk mund te gjeja.
  Edhe njehere faleminderit Auron Tares.

  Ja pamja e asaj shhtrese te kalbur qe do ta conin Shqiperine sipas tyre ne nje bote borgjeze perparimtare!!!!

  Tre bejlere (a nuk ju cudit qe me njeri-tjetrin komunikojne me „Bej“), duke ngrene dhe duke pire duke bere gallate dhe duke marre neper goje njerez, por edhe France, Gjermani, Marks dhe te tjere dhe kur pa?
  Ne Shkurt te vitit 1944!!!

  Vit kur Bota po pesonte ndryshime te medha, Europa ishte perfshire ne lufte, Hitleri po terhiqej nga Lindja dhe Ushtria e Kuqe tashme kishte kaluar kufijte e Bashkimit Sovjetik, ndersa keta dallkauker benin gallate me faqore rakie duke lene tu sherbehej nga nje grua e urte.

  Me kujtohen vargjet e Andon Zako Cajupit ne kete rast.
  Me kete dordolecer dhe dallkauker qe e ndryshonin mbiemrin njehere Klissura dhe here tjeter e shiperonin Kelcyra Shqiperia jo vetem qe nuk do te perparonte por do te ishte shitur si placke tregu.

  Lexoni se c`derdellisin:

  „Rrugacet franceze para 200 vjetesh“!

  Revolucionin borgjez francez qe rrezuar mbreter dhe feudale keta e quanin rrugaceri!!!!
  Dhe je ne vitin 1944, kur Europa vlonte nga idete marksiste dhe perparimtare, kur syte ishin hedhur nga tere bota nga Bashkimi Sovjetik, ndersa keta feudale te shekullit te 20, kete bejlere te kalbur ne boten e tyre mesjetare marrin neper goje, ate Revolucion qe coi boten perpara nen parullen „Barazi, Vellazeri, Drejtesi“!

  Pa le pastaj keto mbeturina turke na u merrkan dhe me filozofin dhe ekonomistin gjenial Karl Marx!!!!!
  Keta mbeturina turke te mykur nga koka ne kembe qe as nuk merrinin vesh se c`kohe ishte, fillojne dhe marrin neper goje njeriun qe dhe sot mbahet per „bestsellerin“ me kritikat e tij ndaj sistemit kapitalist dhe ekonomise kapitaliste.

  Po ku merrnin vesh nga kjo dynja keta gjytyryme qe flasin me njeri tjetrin me „Bej“? Keta paskan qene aktore te nje tragji-komedie qe e gjeje aq bukur dhe aq mire tek pjesa teatrale „Shporta me karavidhe“.

  Me ka „zhgenjyer“ te them te drejten Auron Tare me kujtimet e Kadri Bej Cakranit dhe natyrisht qe keto kujtime jane nje pasqyre e sakte e asaj shoqerie te kalbur te asaj kohe qe e mbanin veten per borgjezi-intelektuale qe i paska fshire padrejtesisht Enver Hoxha nga faqet e historise.

  Filloja te besoja ne ato qe jane shkruar per ata, per padrjetsite e Enver Hoxhes qe ka bere ndaj tyre, por ku lexova keto kutjime te nje krimineli si Kadri Bej Cakrani me erdhi nepe mend „Klubi i Selanikut“.

  Pikerisht tek keta bejlere te perenduar ndonje rresht me „inetelektualizma“ nuk gjej, pervece tallavase me raki dhe me pula te skuqura ne veze!!!

  Keta nuk ja paskan patur idene se c`po behej ne vitin 1944, sepse paskan qene te mykur nga trute.
  Por helbete te pranosh te behesh Minister a Sekretar Shteti per Punet e Jashtme si Bahri Omari, kur nuk kishe as Pavaresi dhe as njohje nderkombetare, do te thote qe paske qene trumykur.

  Por qe paskan pire raki, paskan ngrene pula, paskan marre neper goje „rrugacet e Frances“, Xhenin dhe Marksin kete e paskan bere mire ne kete tallava ate dite shkurti te atij viti!!!!

  Hajde dhe pastaj veri keta ne peshore me Enver Hoxhen, se kush ka qene me largpames, ai qe eshte marre me prostituta ne Belgjike apo keta bejlere qe u sherben Fahrije e shkrete si skllave e ndonje saraji turk?

  Ky per mua paska qene bumerang apo me mire, nese shpehemi me gjuhen e familjes Tare, si cekici i Isa Tares qe i paska bere rikoshet tel rrjeta mborjtese me telave dhe i paska rene mbi koke.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 4, 10:20

   Claus Marksisti spiuni i Sigurimit, per ty o fanatik komunist kam vetem nje keshille:

   SHKO NE KORENE E VERIUT DHE TAKO KIMIN SE TA TREGON AI MARKSIN ME MIRE SE E DI TI

   sepse:

   Llogjet e tua prej idioti trupeshk dhe jashteqitjet e fanatikut enverist nuk pine uje me ne Shqypnine qe eshte ne NATO dhe po kerkon antarsimin ne BE bythe – nderur dhe gjuhe – jashte, pas pilafit, e fundit dhe ne bisht te kavallit, mesosi cifuti Karl Marks qe te pelqen ty kaqe shume u punesua nga fajdexhinjte Rothschild per te goditur kapitalin industrial qe i ofronte proletareve me investimet ne teknollogji me shume fitime se fajdet e Rothschild-eve qe ate kohe ishin si fajdet e Sudes, prandaj mbylle halen e injorantit dhe lexo histori te vertete,

   Kur Karl Marksi perfundoi vepren e tij KAPITALI dhe kishte mbetur pa asnje dyshke ne xhep motra e tij i shkroi kete leter:

   MIRE BERE QE E SHKRUAJTE KAPITALIN O VELLAI IM I GJORE, POR BEJ EDHEPAK KAPITAL PER VETE O MAVRI

   Kjo eshte historia e vertete qe nuk ngjan fare me dacibaot e tua groteske prej fanatiku marksist

   dhe:

   Meso qe Enveri nuk e kish haberin fare nga marksizmi, vetem perdori stalinizmin mesjetar per interesat e pushtetit te tij sadist gjakatar

   Kur Llazar Fundo e njohu per here te pare me komunizmin marksist ne Montpelje, Enveri ja ktheu:

   PO NE O ZOI JEMI BURGJEZE C’NA LIDH NE ME PROLETARIATIN BAKTHARRE?

   Kjo eshte historia e vertete o Clausi spiuni i Sigurimit dhe marksisti i fundit ne Boten Demokratike me nofke allasojce perendimore

   Reply to this comment
 15. mohikani February 3, 10:11

  O Enver te lumte Bitha
  Se ajo i di te gjitha!

  Reply to this comment
 16. Babale February 3, 12:44

  Pa lexuar sa me siper, i ndikuar edhe nga gjithe ajo thashethemnaje qe qarkullonte rendom tere keto vite per mardheniet e Enverit me te kunatin, thoshja qe Enveri i ka hyre ne hake atij. Por tani qe lexova keto qe shkruhe, them me plot gojen, se Bahriu e paska merituar ndeshkimin, mbase jo vrasjen.

  Reply to this comment
 17. Limani February 3, 12:53

  Hall me burrë e hall pa burrë
  E hall të mos martohesh kurrë !

  Jo hall , por , hall i madh për mua të bije dakord me armiqtë e mij politikë Cakrani , Omari , Këlcyra e kompani .
  Por ç’të bëj , për inat të tyre të bëhem idiot e të bëj të zezën të bardhë ?!
  Dëgjoni këtu ju , feudo-borgjezë dhe ju , pinjollët e tyre ; po , Enveri ishte ashtu siç thoni ju sepse ishte si ju , ishte njeriu juaj , ju e shani sepse ju tradhëtoi dhe u hodh me ne. Po , mirë e kini kur thoni se ai s’ishte komunist , por , ai erdhi tek ne për të na bërë nënën dhe ia arriti qëllimit , e zhduku farën komuniste në Shqipëri , bëri atë që ju s’e bëtë dot bashkë me Hitlerin e Duçen , ç’doni më prej tij ?!
  Stop komentit , ç’do fjalë më tejë është e tepërt !

  Reply to this comment
 18. bureto February 3, 12:56

  Vedat Kokona: (vdiq me 1998. Shkrimtar, perkthyes, ‘kane thene shoket e Enverit per Enverin:
  shok i E.H) “…gjate ketyre dhjete javeve qe ndejtem bashke ne nje dhome (behet fjale per ne Korce-shen. im), nuk e pashe kurre te punonte. Nuk me foli kurre per politike pa le per komunizmin. Te ishte komunist, si adept i nje doktrine per te cilen te tjeret vajten ne Spanje per te luftuar, do te perpiqej te me bente per vete, nje neofit te ketij besimi, sepse s’kishte frike se mund ta kallexoja. Kam qene me te deri ne gjysmen e vitit ’40. Jam me se i sigurt qe s’kish deri atehere ne kokë ato ide te mbrapshta qe do ta ngrinin shume, kater vjet me vone në ato lartesi marramendese nga u dha munxat atyre qe i kishin dhene te hante dhe nga hodhi ne gremine te afermit, shoket dhe sidomos vendin qe i kishte hapur syte.”
  “Enver Hoxha nje sfinks ndane piramides se ndertuar me eshtrat e atyre qe vrau. Si eshte e mundur qe ai nje nxenes nga me mesataret e liceut te shkonte ne France per shkencat e natyres me burse (nje enigme kjo, sepse burse u jepej vetem nxenesve te shkelqyer) Mediokriteti (ne e therrisnim Gazhel-gomar) dhe marrezia e tij per pushtetin e hodhi vendin ne gremine. Pati nje te mire qe e vuri popullin ne pune, por nuk pati drejtesine. Njeriu nuk ishte me njeri, u kthye ne nje qenie amorfe, pa karakter, pa ideal. Arriti deri ne ate pike deri sa te urreje vendin e vet. Mergimi ishte dere cele me dy kanate ne kohen e “tiranit” Zog, por i ligu e mbylli kete vend ne nje bodrum te felliqur. Kishe frike kur ndaheshin “trisakt e frontit”, se mos nuk te dilte emri ne listen e te “zgjedhurve”-se kjo triske qe s’te hyne fare ne pune kur e kishe, te prishte shume pune kur s’e kishe. As katilinat a Kaligulat nuk i qasen atij qe e mbajti ne skllaverine me te perbindeshme tre milione varfanjake afro gjysem shekulli.” (Nga libri me kujtime “Endur ne tisin e Kohes”, bot. 2005)

  Reply to this comment
 19. bureto February 3, 12:58

  Themeluesi PKSh, Pandi Kristo-ish anëtar i GKK, ish shefi i parë i Sigurimit të Shtetit dhe ndër funksionaret me te larte te PKSh ka deklaruar:
  -E.H nuk ka qene kurre anetar i ndonje celule te GKK. (Grupit Komunist te Korçes). Kurre nuk eshte vertetuar se ka shkruar artikuj ne gazeten komuniste “L’Hymanite”. Ky i kishte te gjitha mundesite t’a paraqiste kete ne “veprat” e tij po te kishte prova. Nje here Koço na ka thene;”…aktivizojeni kete profesorin me ndonje nga punet tona…” e pame ne sy te habitur plot nenkuptim dhe Miha Lako i tha: “Lerna rahat o Koco me gjithe ate profesor te pispillosur pash zotin. Ç’te ka lidhur aq shume me te…?”ne komunistet e Korces nuk kishim ndonje respekt per te, madje dyshonim per disa veprime e deklarime te pasinqerta te tij. Këtë e ka pohuar edhe vete në Pleniumin e 2-te te Beratit.
  E.H ka manipuluar rende historine me genjeshtra dhe trillime te neveritshme. Ai u gjend aksidentalisht ne mbledhjen themeluese te PKSH.Askush nuk e zgjodhi ate delegat per ne mbledhjen themeluese. E.H, infiltroi midis nesh per neglizhencen tone te pafalshme dhe gabimeve trashanike te kryetarit te GKK, K.Tashkos, i cili per te zezen e vet dhe tonen kishte nje afeksion te paspjegueshem per kete njeri te pakontrolluar me pare.
  Ne librin e E.H “Kur lindi Partia” ka aq shume trillime, fantazi e te paverteta, sa nuk ia vlen kurrsesi te lexohet si dicka serioze dhe e vertete.
  Dokrrat e E.H ne librat e tij, qe dihet se kush i ka shkruar dhe kur jane shkruar (aludohet N.Hoxha dhe Instituti i studimeve marksiste ku ajo ishte drejtore), fatkeqesisht i besonte e gjithe PPSH dhe besohen ende dhe sot.

  Reply to this comment
 20. demo February 3, 12:59

  Eshte dokumenti i Vitit 2021.Auron Tare me kete dokument i dergon ne Hale 700 faqet e Enigmes Mjeksore te Bllokut Misterioz,Isuf Kalo dhe vepren e fundit te shoqes Nexhmie,-Me Enverin,kujtime.
  CILESIA E SHPARTALLON SASINE.
  Nexhmie Hoxha dhe Isuf Kalo jane DY QENIE MJERANE,qe moren formen,ngjyren,eren,permbajtjen e ENES ku jetuan(Enveri).
  Nqs,me tradite dhe kanun gruaja justifikohet,Isuf Kalo do te mbetet LOLO I LOLOS.
  Sado kosovare te prese e te percjelle sado tituj e nentituj te fitoje,sado keshtjella daneze te Hamletit ta strehojne,,sado mjeke te njohur te nxjerre si jallan shahite se edhe ay eshte mjek,sado Hypokrate dhe Hypokrite te citoje,AY PRAPE DO TE MBETET DOKTORRI PERSONALI ENVERIT.Se nuk ka mjek ne faqe te dheut qe te kete njohur vetem nje pacient ne jeten e tij.AJO QE DERI NE 90 JU CMUA SI PRIVILEGJ,TANI JU KTHYE NE BOOMERANG..
  Isuf Kalo mua me shume me kujtyon sklleverit greke qe sherbenin tek Patricet Romake,te quajturit Lyberty.
  Pamvaresisht se ishin Skllever Luxi,keta nuk quheshin qytetare romake,nuk kishin te drejte vote,nuk kryenin sherbim ushtarak,nuk krahasoheshin as me plebejte e ndyre qe mbushnin shkallet e Amfiteatrit,si ata mijra plebej te Tiranes qe mbushnin paradat e diktatorit dhe me pas ja rrezuan monumentin.
  Auron Tare i ka bere nje sherbim konkret Historise.
  Tani nuk na duhen me sekretet e familjes Omari.
  KA FOLUR VETE BAHRI OMARI.

  Reply to this comment
 21. Kristopandi February 3, 13:00

  Themeluesi PKSh, Pandi Kristo-ish anëtar i GKK, ish shefi i parë i Sigurimit të Shtetit dhe ndër funksionaret me te larte te PKSh ka deklaruar:
  -E.H nuk ka qene kurre anetar i ndonje celule te GKK. (Grupit Komunist te Korçes). Kurre nuk eshte vertetuar se ka shkruar artikuj ne gazeten komuniste “L’Hymanite”. Ky i kishte te gjitha mundesite t’a paraqiste kete ne “veprat” e tij po te kishte prova. Nje here Koço na ka thene;”…aktivizojeni kete profesorin me ndonje nga punet tona…” e pame ne sy te habitur plot nenkuptim dhe Miha Lako i tha: “Lerna rahat o Koco me gjithe ate profesor te pispillosur pash zotin. Ç’te ka lidhur aq shume me te…?”ne komunistet e Korces nuk kishim ndonje respekt per te, madje dyshonim per disa veprime e deklarime te pasinqerta te tij. Këtë e ka pohuar edhe vete në Pleniumin e 2-te te Beratit.
  E.H ka manipuluar rende historine me genjeshtra dhe trillime te neveritshme. Ai u gjend aksidentalisht ne mbledhjen themeluese te PKSH.Askush nuk e zgjodhi ate delegat per ne mbledhjen themeluese. E.H, infiltroi midis nesh per neglizhencen tone te pafalshme dhe gabimeve trashanike te kryetarit te GKK, K.Tashkos, i cili per te zezen e vet dhe tonen kishte nje afeksion te paspjegueshem per kete njeri te pakontrolluar me pare.
  Ne librin e E.H “Kur lindi Partia” ka aq shume trillime, fantazi e te paverteta, sa nuk ia vlen kurrsesi te lexohet si dicka serioze dhe e vertete.
  Dokrrat e E.H ne librat e tij, qe dihet se kush i ka shkruar dhe kur jane shkruar (aludohet N.Hoxha dhe Instituti i studimeve marksiste ku ajo ishte drejtore), fatkeqesisht i besonte e gjithe PPSH dhe besohen ende dhe sot.

  Reply to this comment
 22. bureto February 3, 13:02

  Ihsan Budo, pjesmarres ne Konferencen e Tiranes ne vitit 1956, ka deklaruar:
  Ne te nuk u kerkua permbysja a atij sistemi, por nepermjet 250 pyetjeve nga delegatet, u kerkua nje “socializem me fytyre njeriu” Gjykuar nga permbajtja dhe tematika, ajo ishte progresiste. Enver Hoxha e manipuloi historine dhe te verteten per ate. Per kete Kadri Hazbiu ka deklaruar se: “Konferencen e Tiranes e trajtuam sipas porosive qe na dha E.Hoxha”. Per shkak te atyre qe u thane nga delegatet ne kete konference, nje nga pikat me kritike per E.H, e cila mund te sillte dhe rrezimin e tij, me dhjetra prej tyre u burgosen e u internuan. (‘dora e forte’ e Enverit, R.Dervishi, me pseudonimin ‘Finoku’, edhe sot vazhdon ta mbroje ate, duke genjyer e mashtruar opinionin publik) (G. ‘Ballkan’, 21,06,’05)

  Reply to this comment
 23. kosovari February 3, 13:03

  Fadil Hoxha: (Kosovar, antar i G.K.Shkodres, perfaqesues i ketij grupi ne mbledhjen themeluese te Partise. Intervista e v. 2000). Ne kete mbledhje Miladini tha: Tito eshte shume i interesuar per levizjen komuniste shqiptare dhe ceshtjen e Shqiperise. M.Popovic dhe D.Mugosha, kane ndikuar ne themelimin e PK, por kryesisht ata kane qene percaktues ne vendosjen e E.H si personi dominues i saj.( versioni per te zgjidhur ceshtjen e mosmarrveshjes se grupeve). E.H, M.P dhe D.M. flisnin te tre frengjisht.(nje mundesi per t’u marre vesh direkt, pa deshmitare)
  E.H. ne Pleniumin e Beratit (A.Q.SH.f.14): M.Popovici ishte mesuesi im. Per çdo gje vendoste ai. Ai ishte Kom. Qendror i vertete. Ne fakt K.Q nuk kishte.
  Nga viti ’42, E.Hoxha fillon t’i diktohet P.K.Sh. me dinakeri dhe nen drejtimin e M.Popoviçit:
  -perjashtohen dhe eliminohen gjithe protagonistet e PKSH. dhe themeluesit e saj.
  -lidhet nepermjet jugosllaveve me aleatet
  -lufton egersisht nacionalistet, sidomos Ballin Kombetar, me qellim eliminimin e tyre si faktor i marrjes se Pushtetit.

  Reply to this comment
 24. bureto February 3, 13:08

  Panajot Plaku, ish zv. i Sigurimit, ne ‘Memuaret’, 1965, ka shkruar
  -Pas Mukjes ndodhi gabimi ekstrem i fillimit të luftes kunder Ballit.
  -E.H, si Stalini adhuronte montimin dhe ndertimin e historise sipas nevojave te veta.
  -E di qe N.Spiru. te cilin e kam njohur shume mire, ka qene njeri ambicioz, por ato qe ka thënë për E.H, kane qenë shume të sakta.
  -në vetdijen e Enverit ishin strehuar dhe filluan te dalin ne siperfaqe dy nga veset e tij me te medhenj: 1) frika se mos humbte pushtetin e koken dhe 2) deshira që të jete i vetmi faktor vendimtar në udheheqjen e Partise. Këto dy vese ishin komplementare me ato te gjakpirësit M.Shehu, bashkepunetorit të tij të “dashur” dhe njeherazi, që nuk e kanë duruar asnjë herë njëri-tjetrin. Me vone me “aleancen e shenjte “ te tyre ata i krijuan popullit te Shqiperise të keqiat më të medha, duke i imponuar një “socializem” gjysëm fashist. (G.Shekulli, 14.09.2004)
  -në Shqipëri është vendosur stanilizmi. Shembujt më të mirë për këtë: likuidimi i njerëzve më të mire të revolucionit, terrori masiv, ngritja e kampeve të përqendrimit, shtimi jashtëzakonisht i madh i apartit burokratiko-policor dhe ushtarak, etj.

  Reply to this comment
 25. bureto February 3, 13:10

  Bedri Spahiu (kryetar i grupit te pare komunist ne ushtrine e Zogut, Kryetari i PK per qarkun e Gjirokastres, anetar i B.Politike, Prokuror i Pergjithshem etj.) Nga ‘TESTAMENTI’:
  -Ne kohen kur pushkatonim njerez ne grupe, te gjithe me fytyre nga ne, thrritnin: ”Rrofte Shqiperia”. Xhelal Koprencka, Ahmet Hoxha etj, kur terhiqeshin zvarre per t’u pushkatuar therritnin: “Poshte E.Hoxha, Rrofte Shqiperia”, apo kendonin himnin e flamurit.
  -E.Hoxha kur donte te fitonte nje loje me çdo kusht bente hile sa mundte. Kur i zbulohej ajo, as skuqej e as zverdhej. Ishte genjeshtar dhe bente bé e rrufe që të tjeret t’a besonin. Kjo veçori e karakterit e shoqeroi gjate gjithe jetes.
  -M.Shehu, kriminel nga natyra, por njeri i mire me taban.
  -Ne pleniumin e 1955, u diskutua nga T. Jakova (ish pjesmarres në mbledhjen themeluese te PKSh. më 8 nëntor 1941) se Partine nuk e formoi E.Hoxha, siç propogandohej, por M.Popoviçi. (e pranuar nga E.H në shënimet e veta dhe ne pleniumin e Beratit)
  -Të nesermen e mbledhjes, ne Gjirokaster T.Jakova me jep lajmin, duke me thene “N’a zgjodhen Enverin.” (ata, jugosllavet). Takoj D.Mugoshen dhe i them: “A e dini se kush është ai?”. M’u pergjegj se e kemi vene perkohesisht per periudhen e luftes. Ky problem u hap perseri ne 1955. ne kete mbledhje, une i provokuar nga Enveri, mbasi isha dekonspiruar tek ai nga M.Myftiu, mbrojta Tukun, duke e thelluar diskutimin edhe me teper, per shume gabime e probleme te drejtimit dhe te programit. Aty u arrestova menjehere dhe per kete vuajti 17 vjet burg dhe 16 vjet internim.
  -Në ‘Testamentin’, Bedriu mbasi ka bere nje reflektim te gjere per komunizmin, u eshte drejtuar kundershtareve te tij politike te kohes qe ishte ne pushtet, atyre qe u pushkatuan ne vitin 1945 dhe K.Xoxes u tha: “M’a beni hallall”. “Komunizmi ishte nje utopi.”
  -Në gjyqin kunder meje, me 1958, deshmitarja Dhora Leka, partizane, komuniste dhe bashkepunetore e sigurimit, deklaroi se une i kisha thene sekretet e Partise. Atehere e pyeta ate: “a eshte e vertete qe te kam thene se ne Pleniumin e Beratit, me 1944, E.Hoxha ka propozuar qe Tito te jete kryetari i PK Shqiptare dhe K.Xoxe kerceu perpjete duke thene : “ç’na thua keshtu? Partia tone eshte e pavarur. Ç’do Titua ketu?!” Dhora shtangu. Kryetari i gjyqit m’u versul. Mos provoko, B.Spahiu!
  -Në denimet i benim sipas porosive te Enverit. Une isha nje injorant ne fushen e jurisprudences dhe me vune Prokuror te Pergjithshem. Kur gruaja e B.Omarit, motra e Enverit me kerkoi t’a ndihmoj, i thashe: Shko thuaj Enverit se une nuk kam se ç’te bej.
  -I kam kerkuar nje here Tukut, kur isha Prokuror i Pergjithshem qe t’a arestojme Enverin, por m’u pergjegj “prit te shohim njehere!”. Per kete ai mbeti i penduar gjithe jeten.

  Reply to this comment
 26. gjenerali February 3, 13:13

  Muhamet Prodani (gjeneral, Hero i Popullit)
  Nuk me ka pelqyer E.H, kam kerkuar madje t’i behet nje gjyq publik per t’a gjykuar si diktator te eger…E.H ka deklaruar se ushtaraket per vetë autoritetin qe kishin ne popull perbenin nje rrezik real per te. Si gjithe diktatoret nga paranoja e tij na shkretoi te gjitheve. Njeriu më i afert dhe besnik i E.H nga viti 1950 deri më 1973 ishte B.Balluku. Besnikeria e tij ishte e verber dhe proverbiale dhe kjo i hengri koken. Por ishte dhe i paafte e jo fort i zgjuar. Kjo i sherbente Enverit per t’a perdorur apo goditur kur te donte brenda luftes se klaneve per pushtet, ku me te spikatur ishin ai i M.Shehut dhe H.Kapos. Behej fjale per pushtetin real ne Shqiperi dhe dominimin e klaneve. Lufte klanesh ka patur ne Shqiperi qysh me krijimin e P.Komuniste. B.Balluku ndaj e hengri se i nenvleftesoi keto klane dhe i besoi shume ndihmes dhe mbeshtetjes qe do te kishte nga Enveri. (G.Ballkan, 2-3.04.2005)

  Reply to this comment
 27. kuestori February 3, 13:16

  Pandeli Papapilo, kuestor i Tiranës, gjate dëshmise në gjyqin e Jacomonit, në Romë ka deponuar: “Kisha dijeni për formimin e PKSh.. Isha pergatitur per arrestimin e personave perkates, por nje urdher i prere i Jacomonit (mekembes i mbretit te Italise ne Shqiperi), e kishte ndaluar. Sipas logjikes, te pakten ishte nje person i mbledhjes se formimit te PKSh, qe informonte Zyren Politike te MPB (Min.P.Brendshme), keshtu qe levizja ne fjale mund te kontrollohej. Pikpyetje të shumta që shoqërojne ashpër E.H për aktivitetin e tij në vitet ’30, si informator i Zyrës Sekrete të Zogut, vazhdojne të theksohen edhe në fillim të viteve ’40. Në Tirane kane ndodhur disa vrasje te mistershme, ku spikat ajo e Q.Stafes, vrasje të cilat kane ardhur nga dekonspirimi. E.H. kurre nuk pati problemin me të voglë në Tirane, kur kryente “tregetinë” e cigareve ne “Flora”. U vrane ata që dinin shume dhe duhet të mbyllnin gojen.Një nder ta ishte kryesekretari i Zyres Sekrete te MPB, Harito Harito, i cili u vra me 4 shkurt ’44, megjithëse ishte funksionar i MPB. Për këtë person nuk do të gjesh asnjë rrjesht për mirë, a për keq në asnjë libër të botuar nga E.H, apo regjimi i tij. Edhe Ludovik Nikaj e Zef Ndoja, patën të njëjtin fund. I pari u vra nga V.Shanto dhe i dyti nga “gjyqi” partizan në Labinot. Në shtepine e ketij të fundit, me 25.4.1942, u gjet nga italianet protokolli i plote i mbledhjes formuese të PKSH. Ndoja njihej si funksionar i MPB. Kush i a dha atij materialet e mbledhjes së themelimit te PKSh, i cili ndodhet në arkivat e Italise? Arkivi shqiptar, ka vetem disa copëza të ketij materiali, të nxjerra nga dokumentet për punë operative të MPB. Një fat jo me te mire paten dhe protokollistet e arkivistet e sherbimit sekret. Të gjithe u zhduken pas ’44. qeveria komuniste kërkoi dhe ekstradimin e Jacomonit për t’u gjykuar në Shqiperi, që më pas të ekzekutohej si të tjerët. Pse? Sepse edhe ai dinte shumë? (Gaz.’55’, 22.2.05. ‘Pse Jacomoni nuk pengoi themelimin e PKSh’) E.Hoxha e ka mbajtur gjithmone larg publikimin e Zyres Sekrete te Zogut. Zef Kadare shefi e kësaj zyre dhe Prefekt në Korçe në një kohë me E.H, është dënuar dhe ekzekutuar.(gaz. ‘R.D’, 23.6.04)

  Reply to this comment
 28. dervishi K February 3, 13:18

  Cilat ishin lidhjet e Hoxhes me Sherbimin Sekret englez në kohen që ishte nepunes konsullate në Bruksel. Pse mbas kesaj eshte emeruar nga regjimi i Zogut ne Korçe? A ka qene Tito “agjent i anglezeve” sic e akuzonin, nder ta me vone dhe vete Enveri.? Pse u zgjodh E.H. nga Jugosllavet per kreun e komunisteve shqiptare dhe me vone te shtetit shqiptar? Pse zbuloheshin dhe ekzekutoheshin vetem kundershtaret e Jugosllaveve dhe te gjithe atdhetaret e intelektualet shqiptare dhe asnje herë Enveri, që jetonte në mes të Tiranes? Pse ishte i interesuar E.H të vidhte arkivin e Ministrise së Brendshme dhe pse është zhdukur pa lënë gjurme ai që e vodhi, S.Gabrani? Pse nuk ka folur kurrë Enveri dhe regjimi i tij për Zyren Sekrete të Zogut? Mosbesimi i Stalinit ndaj Enverit dhe perpjekjet e KGB per zbulimin e te vertetave për të. Alibia me Kim Filbin nga Inteligjence Servise, për mobilizimin e nacionalisteve shqiptare, për të rrezuar E.H se gjoja nuk qe i tyre, vlente dhe për t’u bërë ky i besueshem për sovjetiket. (Në këtë rast ka edhe burime që citojne rekrutimin e Enverit nga nje agjent i rëndësishëm i Inteligjenc Servise, prof. në universitetin e Bruxelit, pasi e kompromentoj duke i krijuar një kurth për vjedhje të parave nga kasaforta në shtepinë e këtij të fundit, ku Enveri vinte si mik /shok i vajzës së profesorit). Mbas kësaj kohe Enveri transferohet si prof. në Korçë, ku ishte qendra e komunisteve shqiptare etj., kur vetë pretendon se transferimi u bë se ju gjetën materiale kompromentuese komuniste në konsullatë. Po të qe kështu duhej t’i kalonte gjyqit politik në Shqipëri, përkundrazi e çojnë në çerdhen e komunistëve.Kjo është gënjeshtra më e trashë e tij. (Kastriot Dervishi; dossier, Gaz..’55’. 4.03.2005)

  Reply to this comment
 29. MH February 3, 13:19

  Si nuk iu vjen turp!
  keto historina mund te jene edhe te verteta.Por ju te shkolluar e te ditur e te kembeur me poste e para.Ne fund te hesapit dolet shpuar nga qunaku Hoxha.Mire,apo keq,ky,triumfoj,jo vetem mbi ju tre burrave te darkimit qe shtjelloni gjithe kete histori por mbi te gjithe kallepin tuaj Ballisto – zogiste.
  Ju per ti dhane nji cike autoritet vetes duhej qe mbasi shtjelluat gjithe keto mbrapeshtina te gjenit nji fare marifetit e te pranonit qe ky maskara na doli i fituar dhe mbi ne.Se keshtu qenka historia qe nuk dihet se c’te sjelle e nesermja.Veqsa komentoj.Na doli dhe profeti e na parashikoje qe Bari do haje plumbin nga kunati dhe e mroi me te qeshur.Jo nuk e ben ai kete me mua.
  Nji gje duhet ta keni te kjarte.Kur mateni me kundedrshtarin lerini nji rruge dalje se per dine e iman dilni te humbur.E kam fjalen qe te tregoheni dhe ju diku diku me ndonji te mete pa aftesie.Sepse duke rrahur gjoksin me shume krenari e aftesi pushtetari.Perfundoni te humbur sic vashdoi historia mbas 1944.

  Reply to this comment
 30. Koco February 3, 13:24

  I lumte palla qe ka vajtur me prostituta.

  E di perse kane vlere ky doreshkrimi qe ka gjetur ky Tarja…tregon qe shqiperia e para ’44 qenka toidhjo si kjo e pas ’90 mbushur me injorance dhe hajduteri. I vetmi perjashtim eshte qe sot ska trima te kalibrit te Enver Hoxhes qe te vine dhe te bejne nje big RESET si ne 45.

  Reply to this comment
 31. Doni me per Belulin February 3, 13:42

  Ç’kanë thënë për E.Hoxhen, protagonistë, shokë, bashkëpunëtorë të afërt:

  Qemal Karagjozi (shok i Enverit në France në vitin 1936): E.H ka shkruar per ato qe do te donte te ishte apo te kishte bere dhe jo per ato qe ka bere. Ai ka genjyer dhe manipuluar te vertetat qe lidhen me te dhe te tjeret.
  Hasan Jero, (shok i Enverit ne France): Enveri nuk ishte komunist, as i lidhur me ndonje menyre me të në France. Kurrë nuk ka shkruar ndonje artikull në “L’Humanite”, siç mashtron në ‘veprat’ e tij.(“Zonë e ndaluar” ne TV ‘Klan”, Nentor 2007)
  Ismet Toto, duke iu drejtuar Mentor Çokut gjate nje zenke me Enverin i thote: “O Mentor, po pse i ndyn duart me ate, ai eshte aq maskara sa ti e peshtyn dhe ai ngre koken dhe thote…Uuuu po bie shi” (Nevila Nika, ‘Mapo’ 11 janar 2014)
  Koço Tashko: E.Hoxha nuk erdhi në Korçe si komunist, por ka dashur disa herë te futet në grupin tone dhe është refuzuar, sidomos nga P.Peristeri, nga që Enveri njihej si njeri me moral të dyshimtë.
  L.Belishova: E.H. ka deklaruar ne Pleniumin e Beratit ne vitin 1944 se nuk ishte anëtar i Gr. Komunist te Korçes, por vetem nje simpatizant i tij.
  T.Lubonja:Kryetar i Gr.K.Korçës ishte K.Tashko.(“Nën peshën e dhunës. Enveri ka deklaruar vetë, se nuk ka qenë anëtar i grupit komunist te Korçes por një simpatizant. Vetë ka deklaruar se: “me që shoqërohesha me K.Tashkon me merrnin për komunist dhe një nga drejtuesit e ‘Grupit’.(TV “Klan”, Nentor 2007)
  Terrorizmin ne PKSh e ka zhvilluar E.H. dhe M.Popovici me qellim likuidimin e elementeve te padeshirueshem per ta. Ky qe dhe qellimi i Konsultes se pare ne Prill 1942. Mbas kesaj filloi terrori brenda partise.(Intervista ne G. “Ballkan”, Mars 2005)
  A.Ermenji: (intervista 1998) Ne vitet ‘38-’39 ishte nje mesues i frengjishtes ne klasat e ulta dhe me “part-time”, sepse nuk ishte i diplomuar. Sic paraqitej e dija se ishte komunist. Takimin e fundit me te e kam bere ne nje demonstrate antifashiste ne Dhjetor 1939. U arestuan shume, por vetem E.H jo, i cili perkundrazi shkoj ne Tirane dhe hapi nje dyqan cigaresh, ndersa une u arrestova dhe me burgosen ne Ventotene ne Itali.
  N.Spiru: E.H. ndjek Tashkon me symbyllur, më vone M.Popoviçin. Me inteligjence medioker, me jete jo shume të rregullte. Në parti sektar, i shquar per lufte kunder fraksioneve. Krijon klika rreth vetes. Asnje cilesi prej udheheqesi. Frenon çdo inisiative. E.Hoxha, ishte i afte per te krijuar klika pas vetes dhe ne luften kunder fraksioneve. Shume sektar. Me nje jete jo shume te rregulltë. Do te jete i pari ne cdo gje dhe t’i marre te gjithe me shkelma. Frenon cdo inisiative. Ne popull nuk eshte i njohur dhe aty ku njihet nuk gezon reputacion. (nga letra derguar Titos, Vladimir Dedier, shkup 1949)
  Pajo Islami (pjesmarres ne konferencen e Tiranes. G. ‘Panorama’, 8.09.2004)-E.Hoxha eshte nga figurat me negative, te periudhes se pasluftes. Roli i tij si udheheqes i LANCl eshte i diskutueshem, ndersa si “arkitekt i Shqiperise se Re”, eshte fund e krye i deshtuar ne te gjitha drejtimet.
  Prof. Gabriel Jandot (fr.): Enver Hoxha ka qene gay ? (Viktor Gjika: “Vit pas viti”, kujtime, Tirane 2009)
  Bernard Fisher (historian amerikan, interv. 1999) E.H lidhi jeten e PKSH dhe shtetit Shqiptar me Jugosllavine.
  S.Malëshova (në pl. II te Beratit): PKSh duhet te heqe dore nga sektarizmi, ndryshe kthehet ne parti banditesh.
  Koço Tashko (analiza derguar Kominternit ’42): Populli nuk eshte me ne komunistet. Ne nuk e çanim koken per çlirimin kombetar. M.Popovici etj. sabotuan bashkepunimin me nacionalistet.
  Enver Ho0xha ka qene edhe agjent i sherbimit sekret anglez, rekrutuar ne periudhen si konsulli i Mbreterise ne Bruksel Per veprimtarine e E.Hoxhes ne sherbim te Inteligjence Servise, sic mendohet, kane patur dijeni Izet Kallarati, Shaqir Trimi, Foto Bala, të cilet kane qenë shoke te tij në France dhe shoferi i ish kryeministrit Ibrahim Biçaku. Dihet fundi i të gjitheve.

  E.Hoxha e ka mbajtur gjithmone larg publikimin e Zyres Sekrete te Zogut. Zef Kadare shefi e kesaj zyre dhe Prefekt ne Korce ne nje kohe me E.H, eshte denuar dhe ekzekutuar.(gaz. ‘RD’, 23.6.04)

  Lasgush Poradeci: Nuk e duronte dot komunizmin dhe kur vdiq Enveri u shpreh “ngordhi”. Kur nje shoku i tij poet, i beri vrejtjen, ”sikur të mos i kishe shkruar ato të shkreta poezi socialiste”, Lasgushi u nevrikos dhe shfryu: “Ç’të beja bre, mut deshnë dhe mut u dhashë”.
  Petro Marko: Asllan Ypi, shok i Enverit në Francë, më tha në burg: …Një ditë kalova andej dhe pashë Enverin që pozonte në derën e dyqanit “FlorA”, ku njoha disa komunistë. I thashë atij frengjisht: ”Po ti Enver ç’kërkon këtu me të kuqtë?’ dhe ai ma ktheu po frengjisht: “Jam këtu me qëllim që t’u q…nënën gjithë komunistëve. (P.Marko: “’Retë dhe gurët’, intervistë me vetveten”-bot shqip)
  Edi Rama: Nuk po hedhim baltë mbi E.Hoxhën, por po mundohemi të heqim baltën që ai hodhi mbi ne.
  Ismail Kadare dhe S.Godo, kanë deklaruar se E.Hoxhën, nuk e njihte njeri, as në Gjirokaster dhe as partizanët. U popullarizua vetëm në Permet në maj 1944. Partizanet dhe populli njihnin S.Moisiun, M.Shehun, Sh. Peçin, etj.
  Nexhmedin Spahiu (intelektual kosovar)-Enver Hoxha është antishqiptari më i madh në histori. Albin Kurti e njeh si diktator por jo dhe si antishqiptar, por me mendësitë politike të Enverit përfundon në izolim. (gaz.Tema, 19.11.’19 “Epersia e A.Kurtit ndaj Tiranes”)
  Enver Hoxha, bashkëpunetor dhe agjent i sherbimit sekret te Zogut (K.Dervishi, G.’55’, 11.08.2004)
  Xh.Gjeçovi (n/drejtor i Institutit të Historisë) Ai ishte E.H nje komunist nuk mund t’a them me siguri, por ai i ka deklaruar A.Ermenjit në Korçe, se këtë vend mund t’a shpëtoje vetëm komunizmi.
  Besnik Mustafaj: E.H. i ka imponuar historiografisë zyrtare versionin e vet (B. Mustafaj: “Fletorja Rezerve”)

  Reply to this comment
 32. shaho dushmeni February 3, 14:02

  Me gjith ate bagazh te “ndritur” se kaluares se ndritur, shoku Enver ugjend mes komunistave, pastaj duall ne mal e ia doli te mbitjetoje kumandant e komisar mes ujqeve, tradhetareve, agjenteve e poliagjenteve, duke i qeruar me radhe, derisa mbylli site per te mos vdekur kurre.

  Reply to this comment
 33. intelektuali February 3, 14:19

  Auron Tare Enveristi i Partise se Punes:

  KUR DO TE HANI PYKA LLOGJIKE JU, FANATIKET BOLSHEVIKE TE ENVER BYTHOS?

  sepse:

  Nga kjo dacibao llafoqyli prej Lej Feni fanatik nuk mesohet kurgje nga hiostoria tone fatkeqe kombetare, ja lexo ketu me poshte per enver Sadistin qe ja kishte shitur Vatanin dhe Bythen e tij te pederastit Titos dhe Jugosllavise Komuniste dhe qe vete fotografia e Enverit ne Bari te Italise Fashiste ne vitin 1941 qe ti publikon pa piken e turpit per kete tradhetar te pabese antishqyptar i verteton me se miri fajlet e intelektualit, ja lexoje te verteten e Enver Sadistit qe te mos hedhesh mashtrime groteske ne gazeten DITA:

  Enver Hoxha i preu kokën nipit ballist, Abaz Omari:

  Në 1993-in, eshtrat e tij u gjetën pa kafkën në periferi të
  Beratit, njeriu që bëri krimin dëshmon:

  “Kisha urdhër”

  Diku në rrethinat e Beratit, në verën e vitit 1993, një grup familjarësh arritën të gjejnë vendndodhjen e një varri të përbashkët, ku në korrikun e vitit 1945, ishin pushkatuar dhe groposur pesë kundërshtarë të komunizmit. Mbasi u gjendë vendndodhja e varrit të humbur për gjysëm shekulli, filluan gërmimet dhe eshtrat e të pestëve filluan të konturohen pak e nga pak. Por, tek pesë skeletet e gjetura mungonin krejtësisht kafkat e kokës. Të nesërmen e asaj dite, nga gërmimet e tjera, rreth gropës së madhe, disa metra larg saj u gjetën dhe kafkat që mungonin nga skeletet. Kush ishin ata të pestë dhe pse ishin pushkatuar? Përse eshtrat e trupave gjendeshin në një gropë të përbashkët dhe kokat e tyre të prera më tej? Pas ekzaminimeve të bëra, nga të afërmit u zbulua se midis tyre ishte dhe Abaz Omari. Ky ish avokat i njohur, ishte nipi i numrit Një të Shqipërisë komuniste, Enver Hoxhës (djali i vajzës së xhaxhait) dhe katër të tjerët shokë dhe bashkpuntorë të tij. Kush ishte Abaz Omari? Abaz Omari kishte lindur në qytetin e Gjirokstrës në vitin 1906 dhe fëmijria e tij kishte kaluar tek shtëpia e Hoxhatëve, pranë gjyshit të tij Hysen Hoxhës. Në këtë shtëpi të madhe Abazi i vogël luante me shokun dhe kushëririn e tij Enver Hoxhën që ishte vetëm dy vjet më i vogël nga ai. Ai në fillim shkoi në shkollë aty në qytetin e lindjes së bashku me Enverin, për të vazhduar më tej mësimet në Leçe të Italisë. Pas kthimit nga Italia, Abazi dërgohet nga familja për të vazhduar mësimet në Liceun Francez të Korçës dhe pasi e mbaron shkëlqyeshëm atë, fiton një të drejtë studimi për në Paris dhe Grenobël të Francës. Abazi pasi u diplomua në shkencat Juridike në Montpelje në vitin 1939, kthehet në Paris ku studjoi dhe mori leksione në një kurs të gjatë për Histori Arti pranë Akademisë së Arteve të Bukura të këtij qyteti. Gjatë atyre viteve të qëndrimit në Paris, Abazit i erdhi në dhomën ku banonte, kushëriri i tij Enver Hoxha i cili kishte qenë për studime në Montpelje. Abazi me Enverin përveç shkollës fillore në Gjirokastër, kishin studjuar bashkë dhe në Korçë në Liceun Francez. Arsyeja e vajtjes së Enverit për tek Abazi në Paris, ishte sepse në Montpelje ku kishte studjuar për gjashtë muaj, qeveria shqiptare ja kishte prerë bursën pasi ai nuk kishte mundur të shlyente dot asnjë provim. Abazi e mbajti Enverin për disa muaj në dhomën e tij, ku të dy jetonin vetëm me kursimet që Abazi kishte lënë mënjanë gjatë atyre viteve që studjonte në Paris. Lidhur me këtë gjë në kujtimet e tija vite më vonë Enver Hoxha do të shkruante:

  “…Pasi kishim ngelur në një gjendje të vajtueshme bashkë me kushëririn tim Abaz Omarin, shkonim në restorante kineze të Parisit dhe hanim vetëm pilaf.”

  Duke parë gjendjen e keqe financiare në të cilën kishte ngelur Enveri pas prerjes së bursës, Abazi për ta ndihmuar sadopak, ndërhyri tek Eqerem Bej Libohova, (Ambasadori i Mbretërisë shqiptare në Francë) që ishte miku i ngushtë i Bahri Omarit. Ambasadori shqiptar Libohova e rregulloi studentin gjirokastrit Enver Hoxhën, që të fillonte punë si sekretar i Konsullit të Nderit të Shqipërisë në Bruksel. Konsulli që ishte një milioner hebre-belg, e mbajti Enverin për disa muaj në punë dhe më pas e përzuri me akuza per abuzime me arkën e Konsullatës. Pas kësaj Enveri i ngelur pa asnjë mjet jetese në gjendje të mjerueshme, si ngeli gjë tjetër veçse të kthehej në Shqipëri.

  Enveri në Fier për të eleminuar Abazin:

  Në vitin 1939 pasi Abaz Omari përfundoi studimet shkëlqyeshëm dhe u diplomua në Francë, u kthye në Shqipëri ku filloi punë si Jurist në Ministrinë e Financave. Pasi punoi për disa muaj në Tiranë, ai u kthye në qytetin e Fierit ku ishte vendosur familja e tij pas shpërnguljes nga Gjirokastra. Me të vendosur në këtë qytet, Abazi u lidhë me disa nga intelektualët e njohur antifashistë që kishin filluar të grupoheshin. Lidhur me këtë Veli Frashëri përkthyesi (anglishtes) i Mithat Frashërit në kujtimet e tija dëshmon:

  “Në shtëpinë e Abaz Omarit në Fier, ne formuam grupin e rezistencës kundër pushtuesëve italianë që në vitin 1939. Në këtë grup, përveç Abazit bënin pjesë dhe Myzafer Trebeshina, Tefik Cfiri e ndonjë tjetër. Grupimi ynë i rezistencës kishte ide dhe program social-demokrat dhe më vonë ne u bashkuam me grupin e Vlorës që drejtohej nga Skënder Muço”.

  Pas formimit të Grupit të Rezistencës në qytetin e Fierit, me iniciativën direkte të Abazit u krijua çeta e parë antifashiste e Mallakastrës e përbërë prej 7-8 vetësh. Veli Frashëri, Abaz Omari dhe Nexhat Peshkëpia, (burri i motrës së Abazit) në vitin 1942 u lidhën dhe me Skënder Muçon në Vlorë dhe formuan një grupim social-demokrat që një vit më vonë në 1943-in arritën ta kristalizonin si parti. Asokohe ata nxorrën në Fier dhe numrat e parë të gazetës së tyre “Zëri i Lirisë” të cilën e drejtonte intelektualja e njohur Musine Kokalari (ishte lauruar në Romë për Filozofi) ku shkruanin Prof. Jusuf Luzaj, Abaz Omari, Skënder Muço etj. Në shtatorin e vitit 1943, Enver Hoxha u nis për në qytetin e Vlorës. Qëllimi i atij udhëtimi sipas kujtimeve të mëvonëshme të Hoxhës, ishte “likujdimi i grupit franksionist të Xhepit e Qorrit” Anastas Lulës dhe Sadik Premtes në qarkorin e partisë së Vlorës. Gjatë atij udhëtimi për në Vlorë, Enver Hoxha qëndroi disa ditë në qytetin e Fierit duke u strehuar në shtëpinë e Llaz Sukut. Gjatë atyre ditëve në shtëpinë e Sukut, Enver Hoxha u informua rregullisht për të gjithë veprimtarinë e Abaz Omarit dhe grupimit social-demokrat që vepronte në atë qytet. Dëshmitarë të asaj kohe pretendojnë se atëhere ka pasur dhe një plan të inicuar nga Enver Hoxha për eleminimin e Abaz Omarit. Lidhur me këtë gjë, Mërkur Omari vëllai i Abazit (partizan, ish ekonomist i lartë i internuar për vite në fshatrat e Lushnjes) dëshmon:

  Në shtëpinë e Llaz Sukut ku ishte strehuar, Enveri thërriti Rakip Kryeziun një gjirokastrit shumë i varfër që ishte komandant i Njesiteve Guerile të Fierit, të cilit i parashtroi planin e eleminimit të Abazit duke i thënë se ajo ishte “porosi e Udhëheqjes së Partisë”. Në mbremjen e asaj dite teksa po rrija para shtëpisë më thërriti Rakip Kryeziu dhe më tha që të shkoja në shtëpinë e tij se do të më jepte një porosi për Abazin. Unë pa dyshuar e ndoqa prapa dhe kur shkuam në dhomën e tij, ai së bashku me një tjetër që ishte aty, më thanë që atë darkë ta lija portën e shtëpisë të hapur pa çelës, pasi ata do vinin për ta marrë Abazin për një problem që kishin. “Të japim fjalën e komunistit se Abazit nuk i bëjmë asgjë”, më thanë ata. Unë kisha ngelur i shtangur dhe nuk pranoja, kurse Rakipi më kërcënonte me një revole që kishte në dorë dhe më thoshte se po ta bisedoja me njeri atë gjë, isha i dënuar me vdekje. Unë portën nul e lashë të hapur dhe nga frika atë natë nuk i thashë gjë Abazit. Të nesërmen i tregova gjithshka dhe ai mori masa për tu mbrojtur. Pas tre ditësh ata e kuptuan se unë i kisha treguar Abazit dhe na dërguan fjalë se ishim të dënuar nga partia me vdekje që të dy. Pas dështimit të këtij plani, për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Abazit, Enver Hoxha mori masa që gjithshka të mbetej e fshehtë. I vetmi njeri që mund ta dekonspironte atë aksion ishte Rakip Kryeziu, i cili ato ditë u rrethua në një shtëpi në periferi të Fierit nga forcat balliste të Bajrush Kosovës dhe u vra prej tyre si shkak për aksionin e rrëmbimit të Abazit.”

  Enver, incidenti në shtëpinë e Bahri Omarit

  Në kohën që Enveri qëndroi në Fier për të eleminuar Abazin, lidhjet me të i kishte ndërpreë që pas ardhjes nga Franca. Në fakt për herë të fundit ata ishin takuar në Tiranë në shtëpinë e Bahri Omarit aty nga fundi i viti 1941.Lidhur me këtë takim në librin e tij “Kur hidheshin themelet” Enver Hoxha dëshmon:” Jam zënë keq njëherë me Abaz Omarin, një kushëririn e Bahriut nga i ati, por dhe i yni sepse xhaxhai im Hysen Hoxha e kishte nip (djalin e vajzës) Njiheshim që fëmijë, kur ishim të rinj vinte shpesh në shtëpinë tonë. Edhe ai kishte bërë Liceun e Korçës dhe kishte vajtur në Paris, por pasi kishte qëndruar nja katër vjet me paratë e babait që e kishte pronar të madh tokash dhe tregtar të madh në Fier, ishte kthyer pa diplomë në Shqipëri dhe ca kohë ushtroi zanatin e të jatit. Më vonë ai mori një grua me prikë (pasuri) të madhe dhe me të hollat e saj u kthye në Francë e mori diplomën në Drejtësi dhe erdhi e u bë avokat. Kisha kohë që nuk isha pjekur me të, sa një ditë pas pushimit e gjeta tek motra ime Fahrija. U puthëm e u ngalasëm dhe e urova e pas bisedave të zakonëshme filluam ato politike. Mbaja mënd se dikur Abazi shfaqej si antifeudal demokrat i majtë. Por ç` të shihja, kur fola për luftën, për domosdoshmërinë e saj, na doli se Abazi nga i majtë na ishte bërë i djathtë, nga demokrat na ishte bërë një mbrojtës i madh i të pasurve, me një fjalë kishte ndërruar lëkurën. U grindëm e kushedi se si do të kishte mbaruar grindja, po të mos kishte ndërhyrë në mes motra ime Fahrija. Më nuk e pashë këtë njeri që u bë një qen zinxhiri i Ali Beut (Këlcyrës) e u bë ballist e bashkpuntor i gjermanëve”. Por sot pas kaq vitesh njerëz të afërt të Enver Hoxhës japin version tjetër nga ai episod që shkruan ai. Këtë gjë e konfirmon dhe Mërkuri vëllai i Abazit. Në atë darkë Bahriu kishte ftuar dhe Nexhat Peshkëpinë dhe Abazin. Gjatë darkës Enveri filloi të bënte propagandë komuniste dhe ende pa mbaruar fjalën, Abazi i kthehet atij:” Si s` të vjen zor që flet në këtë mënyrë, ti je përzier më një grup aventurierësh antishqiptarë e vagabondë, që kudo që shkoni bëni propagandë bolshevike”. I prekur rëndë nga fjalët e Abazit, Enveri nxehet keq dhe i` a kthen:” Kur të fitojë Stalini, ne komunistët do t`iua presim kokën ju mutistëve”. Fjalët që tha Enveri i shoqëroi dhe me xheste të duarëve. Pas kësaj, Abazi mori një pjatë dhe qëlloi drejt Enverit i cili largoi kokën dhe pjata u thye në mur. Darka u prish dhe Nexhat Peshkëpia e mori me vete Enverin në shtëpinë e tij për të mbyllur sherrin. Ky ishte dhe takimi i fundit që patën dy kushërinjtë, të cilët ndonëse ishin rritur në një shtëpi, kishin mësuar në të njejtat shkolla, kishin ndjekur drejtime të ndryshme në jetë.

  Enveri: Ekzekutoheni

  Në fillimin e vitit 1944, Abazi vjen në Tiranë dhe në një takim që Balli Kombëtar bëri me intelektualët e Tiranës në Kinema “Kosova” , pas Abaz Ermenjit e mori fjalën dhe ai ku midis të tjerave tha:”Nëse komunizmi vjen në vatrat tona, meritë e tij do të jetë mjerimi dhe për popullin uria. Njerzit do të vihen në rresht për një copë bukë. Kam jetuar shumë vjet në Francë. Atje librat për komunizmin mbeten rrugëve se nuk i lexon njeri. Këtu njerzit të gënjyer nga disa aventurierë po përkrahin komunistët. Ata do të kujtojnë Siberinë ruse me kampet e përqëndrimit që do hapin” Në vjeshtën e 1944-ës kur komunistët ishin afër triumfit, shumë nacionalistë u grupuan në Shijak për tu larguar me anë te detit nga Shqipëria. Në një takim të madh që u mbajt atje, Abazi ju bëri thirrje atyre që të mos largoheshin, por ta vazhdonin luftën deri në fund. Pak ditë pas atij takimi Abaz Omari arrestohet nga partizanët në Shijak së bashku me shokun e tij Qazim Shehun të cilët i sjellin në Tiranë në një shtëpi që ishte kthyer si burg pranë rrugës “Qemal Stafa”. Pasi u mbajt për tre muaj aty, Abazi u dërgua në Berat për të dalë në gjygj. Një muaj pas arrestimit, motra e tij Ferro, (gruaja e Nexhat Peshkëpisë) bashkë me vëllanë e vogël Mërkurin, shkuan dhe trokitën në shtëpinë ë Enver Hoxhës (vila e Shefqet Vërlacit) i cili pasi u lajmërua në telefon i ftoi të hynin brenda. Pasi ata hynë në shtëpi, Enveri që po hante bukë i priti shumë ftohtë. Ferro me Mërkurin duke parë atë situatë nuk e hapën fare muhabetin e Abazit. Enveri rëndë rëndë ju drejtua Mërkurit: “Hë mor ballist, si i ke punët sikur ta kam lexuar emrin në gazetë?” Mërkuri ngeli i habitur e nuk dinte se ti përgjigjej (në fakt Mërkuri kishte qenë partizan). Në atë kohë në shtëpi hyri Nako Spiro dhe Enveri u largua bashkë me të pa i përshëndetur dy kushërinjtë. Pas disa ditësh Ferro shkoi dhe njëherë tek shtëpia Enverit i cili ja preu shkurt: “Abazin ne do ta dënojmë, se nesër mund të vritet djali yt”. Ferro u largua nga ajo shtëpi pa e kuptuar kurrë kuptimin e atyre fjalëve fatale që i tha kushëriri i saj dhe njëkohësisht Kryetari i shtetit Shqiptar, i cili i kishte arrestuar vëllanë dhe priste ta ekzekutonte. Sipas fjalës që i tha kushërirës Ferros, për vëllanë e saj, më 7 korrik 1945 gjashtë muaj më vonë, Enver Hoxha do e mbante “premtimin”. Në një radiogram, dërguar Gjykatës Ushtarake të Korpusit të IV-të në Berat ai shkruante:

  ” Në përgjigjie të shkresës suaj nr.140. dt.7.VI.1945 aprovohet dënimi me vdekje i Abaz Omarit me shokë. Na lajmëroni datën e ekzekutimit. Komandanti i Përgjithshëm Gjeneral-kolonel Enver Hoxha”.

  Pas pak ditësh ajo Gjykatë Ushtarake me Prokuror M.Bllaci. e gjygjtar M. Karafili, F. Bedeni e N. Lekdushi, sipas porosisë së Komandantit zbatuan detyrën. Pas pushkatimit një dorë e stërvitur (K.D. nga Kallarati i Vlorës) me një sëpatë të rëndë ju preu kokat duke i groposur në një gropë të veçantë pak më larg trupave. Vetëm 48 vjet më vonë po ai njeri-xhelat do të pohonte:

  ” Kisha urdhër, po të mos j`ua prisja unë, bashkë me kokat e tyre do shkonte dhe e imja”.

  HE MO AURON TARE I KE LEXUAR TI KETO HISTORI TE VERTETA TE ENVER HOXHES NE MAREDHINE ME KUSHERINJTE DHE KRUSHQIT OMARI?

  sepse:

  Pabesia e Enverit ndaj fisit Omari ngjan shume me pabesine qe tregoi ndaj kosovareve ne Tivar qe ngjan akoma me shume me tradhetine ndaj interesit kombetar per bashkimin e trojeve shqyptareve.

  Reply to this comment
 34. koment # 1 February 3, 15:50

  Kam qene ..jam …dhe do te jem …anti-enverist & antikomunisit i moderuar

  por ja vlen te theksoj se jam absolutisht kunder antikomunistave te tipit makartist-xhorxhsorrist..nazi berishist dhe deri ediramizisit duke shtuar dhe keto tufen e komentuesve te Tufes qe kane kaluar ne konvulsione ne kete artikull:
  ..
  Me ka ardhur keq qe Enveri pas L2B ka patur doren e rende ndaj ketyre bej-ballistave
  por me sa lexova kete Taren…se Enveri duhet ta kishte zhdukur faren e tyre..
  …….

  Kjo thenie brilante e analistit grandioz Montanelit duhet shkruar me germa te arta (qe edhe pse e urrente Enver Hoxhes thoshte:)

  Citoj:
  “””
  “”-Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
  as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.

  U bashkua nën Hoxhën i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
  ndoshta është më mirë që të mos hetohet

  si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
  Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””

  ———————-
  JA CFARE I PUNUAN XHORXH BUSHIT NE OKB DIPLLOMATET E SHQIPERISE

  https://m.youtube.com/watch?v=lvmGhmncoXw

  Reply to this comment
  • lomi February 3, 16:03

   Interesant ky kendveshtrim. ndoshta rendesia e ketyre kujtimeve vjen edhe prej kesaj arsyeje. njohja e klases politike e cila mund te kete qene si kjo e sotmja.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 3, 16:59

   koment # 1

   “Kam qene ..jam …dhe do te jem …anti-enverist & antikomunisit i moderuar ”
   ehhhhh,përfytyro sikur të ishe ti ndonjë enverist i thekur se çfarë do të kishe shkruar!?
   shyqyr që je anti enverist!!

   Reply to this comment
 35. koment # 1/1 February 3, 16:48

  zoti lom

  Duke ritheksuar se nuk me rruhet trapi per Zog-Enver-Xhaferr ..e deri te Trampat dhe Merkelat e sotem kape pak dhe kete kendveshtrimin e dyte:
  .
  MARRIM ANEN MORALE
  .
  KURVARI I LICENSUAR DHE DOKUMENTUAR ME EMRIN AHMET ZOGOLLI I KANE NGRITUR NE PERMENDORE DHE NDEROHET SOT..
  .
  KURSE ENVERI I SHKRETE PO KRYQZOHET SE PASKA KALUAR NGA LAGJA E “PILAFIT ” NE VITET 30′..

  &&&&
  ju lutem ndiqni kete rrjeshta…dhe reflektoni
  ZOG KURVE I KLASIT PARE NE TANGON E KURVERISE MBRETERORE

  Ajo ishte një kërcimtare nudo, prostitutë,e përkëdhelura e Parisit, që shkëlqeu në klubet me drita të kuqe 7 bordellot, ku për këtë kategori kryeqyteti francez ishte rrugë suksesi, pasurimi dhe karriere.

  Tepër e varfër, Tanja Visarova pozon për piktorët, pastaj hyn në “Foli-Berzher”, thjesht si një “manekin”.

  Dhe shumë shpejt e njohur si “trupi femëror më i këndshëm i Parisit”, ajo u “morr me qira” nga një mbret, mbreti Ahmet Zogu i Shqipërisë, i cili e mbajti në oborrin e vet. Kjo periudhë e paharrueshme për Tanjën dhe mbretin e shqiptarëve përshkruhet në librin “Nga Kaukazi në Foli-Berzher” të gazetares Maria Krepo.
  Tanja aty rrëfen përjetimet e saj për atë kohë kur ishte vetëm 20 vjeçe dhe zbuloi Shqipërinë, oborrin mbretëror dhe mbretin Zog.

  U mbulua me aq bizhuteri, gjerdanë, unaza dhe fustane e pallto sa nuk i kish ëndërruar gjithë jetën. Zogu atëherë 33 -vjeçar, i shpallur palo-mbret vetëm para një viti ishte i marrosur pas 20 -vjeçares. ect
  ……
  Ka ndonje zog kurve shqipfoles
  te na thote
  pse Zogu kurves
  ka permendore
  edhe pse ktheu pallatin e ” e mretit”
  ne bordello personale..
  .dhe tani merreni me Enverin qe fundja dhe nese ka bere capkenlleqe ishte si gjithe te tjeret ?

  Reply to this comment
 36. demo February 3, 16:51

  O familja enverit!Lere Montanellin se nuk pi uje Montanelli ketu.Montanelli nuk ishte as kur Levendi enver u gjend ne dollap tek arrixhijte e Bruxeles,as kur spiunonte shoket nga vila Bahri Omarit,as kur urdheronte Masakren e Tivarit,as kur i preu koken Abas Omarit.Montanelli ka ditur vetem se ka vdekur shefi i nje vendi perkundruall,qe quhej Albania dhe duhej te shkruante dicka per te vdekurin.
  Kam 30 vjet qe botoj fragmente nga jeta e panjohur e enver hoxhes,bazuar ne deshmi te jetuara,por nuk e besoja se deshmite e mija do te vertetoheshin nje dite nga vete Bahri Omari,qe i paska lene ne shenimet e Kadri Cakranit.
  Me perjashtime te ralla keta komuniste,udheheqes te larte te shtetit dhe te partise,ishin qorra qe nuk e kuptonin enverin? Aty ne shtepine e Bahri omarit Kadri Cakrani tregon edhe bodrumin me tavoline dhe karrike ku zhvillon mbledhjet Komiteti Qendror i PKSH.
  Dmth edhe Intekektuali ka te drejte kur thote se Enveri,Nexhmija dhe Miladini,Dushani kane ndenjur aty me te gjitha te mirat.

  Reply to this comment
 37. koment # 1/2 February 3, 17:49

  Sqarim:

  Kam mendimin se po behet nje kanibalizem i papare me figuren e Enverit ( i respektoj te dy krahet si ato qe thone ishte shenjtor..apo ato qe i thone shejtan)
  .
  Kockat e tij po ja hane njelloj si me Jezu Krishtin apo Gjergj Kastriotit dhe pikerisht ky akt anti human con uje ne mullirin e Enverit..
  .
  Aq me keq kur Zogu qe ka kryer ndyresira me shume se “diktatori” po respektohet si hero.
  .
  Me lart kam shkruar si e ktheu Zogu pallatin mbeteror ne Bordello kurse ketu poshte tregon miku i tij vjedhje jashte imagjinates
  >>>>>
  Sekuence ( pasi Saraci jep 20 raste mega vjedhje)
  ..
  Vijojne deshmite tronditese te Catin Saracit per super Ahmet Zogu jo vetem qe ka marre mite (rryshfet), por ne cdo rast ishte ai vete qe percaktonte sasine qe i duhej. I pajisur me pasaporte diplomatike dhe dokumente extra, tutori i moshuar i Zogut largohej nga vendi me kamione te ngarkuar me valute, i shoqeruar nga roje te armatosura.
  *
  Keto udhetime kryheshin rregullisht kurdohere qe Zogu kishte hedhur nenshkrimin mbi ndonje akt te ri, ndersa itinerari i rendomte ishte: Durres-Bari, e prej andej ne Gjeneve te Zvicres.

  Sapo parate siguroheshin ne nje banke te huaj, percillej urdher me shkrim qe te transferoheshin ne nje vend edhe me te sigurte se i pari. “Per rrjedhoje, pjesa me e madhe e ketyre parave gjendet ne Lloyd’s Bank te Londres. Une vete me doren time, kam shkruar nje sere urdhrash te kesaj natyre si dhe i kam ardhur ne ndihme tutorit analfabet per te mberritur ne kufi ne Zvicren”, shkruan Catin Saraci. I cili shton se si tutori Lale Krosi, edhe Zogu, i kishin thene se ne ato kamiona ndodheshin dokumente shteterore me rendesi jetike, “cka une fillimisht e besoja”.

  Reply to this comment
 38. mirel February 3, 18:47

  Bahriu: A ta zdrypim dyshin?

  Kadriu: A prish pune?

  Bahriu: Jo mor, nuk prish pune.

  Kadriu: Zdrypim dyshin..

  Reply to this comment
 39. Poplli February 3, 18:56

  Per taren germuesin, per demo xhaforin, per intelekthalen,

  Enveri ish:
  Injorant
  analfabet
  feminist
  pederast passiv&aktiv
  gjakatar
  diktator
  koketrashe
  diabetik
  parkinsonatik

  Po neve dhe Bota te gjitha keto Attributes i paskeshim pas ne kuadrat

  Se na udhehoqi 40 vjet na trodhi fare. Ballistet i zgerdhiu i pushkatoi e i la Pa varr
  Iken e morren e arratine e lane Grate e vajzat tja U “shtypte” fshatari gjys opinge qe morri fuqine, dhe sigurimsi i lagjes.

  Katoliket i beri myslluman, i beri synet ose kastroi fare qe te mos abuzonin me femije.

  Mysllumaneve e babave U rrojti mjekren, U DHA nga nje lopat e shat, i vuri ne rradhe e i nisi TA fitonin vete buken e gojes qe tu binte ka i cik barku i dhjamosur. Shikoni Baba Mond n sot.

  Ne te tjereve Po ashtu, ti tare leshkuqi APO demo me brij te sfumum.

  Ja U futi Juve ballisteve o tare leshkuqi (atij kapedanit tend te cakranit qe krekoset mes atyre ballisteve te shemtut Si gjel maj kazanit te plehrave) e demo Pa Brire, na i futi per 40 vjet.

  Intelehaleje merret me abaz omarin, nje kurvar e kumarxhi qe e falimentoj familjen dhe e la Pa buke.

  Ai belul Trendelina na thote citate dhe kujtimet nga ato “kokat e medha” qe e hengren me garuzhde ose i lepin Menderen dhe i kendojshin diktatorit analfabet tamam Si cingijat zogut, pshm moli dhe godua.
  Gjeneralet qe hanin nje vic te tere qe te mos kishin nevoje per viagre i DHA caj zbori per ti qetesuar dhe Ju vuri nga nje Polic Bodyguard qe te mos trazonin grate e botes e mos U hidhshin hu me hu se popullit thote te futet huri ne bithe Kur kruhesh shume.

  Prandaj mos U ndjeni se eshte turp.

  I Vishni e cfare nuk i Vishni dhe peshtyma Ju bie mbi kokat tuaja.

  Cfare thote Bota:
  Keta shqiptaret budallenj e kafshe sa me Ska. Cu paska bere ai more.
  Ka gjetur kete fis te eger dhe ja U paska kenduar per 40 vjet.

  What the fuck, forty years?
  Oh my god!

  Si nuk cohet prape qe ti mbylle prape ne kafaz se na Cane mender bithen e na qelben evropen.

  Tare leshkuqi , historian arkeolog pasi mbaroi shkollen e oficereve, paska haru baben e Po merret me kadriun, qe megjithese me Akademie ushtarake Si tare leshkuqi, nga goja duket injorant Si keta politikanet e sotem qe Kane mbaru te gjithe master jashte (Kur vajten per Shopping ) per nje muaj.

  Si Luli qe dhe mbas 6 vjeteve Holland nuk Diplom akoma.

  Cfare popullit injorant. Pak e paske pas.
  Kur arrin te shtyp per 40 vjet nje i pafe injorant analfabet pederast kurvar gjakatar, Diktator,

  Llapni sa te doni. Po duhet tju vi turp qe e pranoni vete qe ishit Pa shtylle kurrizore , nje fare amebe qe U zvarrit per 40 fucking years Pa e pare me sy evolutionin.

  Festja sipas kokes.

  Ja U martoj nenat e babat for those fucking 40 years.

  Tani pas 35 vjeteve Hani Mut tashti te gjithe.
  Familje koti 1/3 myslyman e 1/3 Katholik 1/3 othodokse.
  Po Po Po cu beri te festoni bashke te gjithe Festat fetare.
  Hahaha cfare poplli, Si hallva.

  Ai calaman, Bej Ali i kelcyres, topalli,
  Te mos ndihet se henen te bijen e la ketu.
  Ja mbathi e iku Si burrac, Pa DIN e iman Duke Lene familjen prapa ne Duarte e morrave te kuq.

  Po Enveri, sipas kujtimeve te hena kelcyres, ne 1946, Kur kufijte qene mbyllur e la te ikte ne Itali.
  Mos i kish bere ndonje nder alija Enverit, ja kish paguar me bithe ndoshta.

  WHO knows?

  Reply to this comment
 40. reali (jo i madridit) February 3, 20:33

  3 here ne historine e kombit shqiptar
  kane ndodhur ndryshime epokale:

  *
  e para kur erdhen turqit pas vdekjes gjergj kastriotit dhe arsyeja kryesore “e miqve” se ishte se ju cliruam nga diktatori Gjergj….

  **
  e dyta kur erdhen italianet pas vdekjes kombetare te Zogollit (qe iku me bisht ne shale arsyeja kryesore ishte ju cliruam nga Satrapi Zog

  ***
  e treta kur erdhen euro-amerikanet pas kapitullimit me turp te Ramiz Alise na thane se ju cliruam nga diktatua e Enverit te vdekur

  ****
  Ne rastin e trete ne ndryshim nga dy te paret qe “miqte” erdhen me ushtri dhe pushtuan tokat..ne rastin pas 1992…pushtuan mendjet tona duke kryer lavazh truri dhe rezultati….shqiperia drejt shperberjes se frikeshme.

  …prandaj dalin Taret me perralla per Enverin..per te eklipsuar tragjedine tone.

  .. e pa pare ne historine e njerzimit..

  Reply to this comment
 41. Populli February 3, 20:54

  Kadri Cakrani i merrte nje nga nje ato grate e Cakranit. Cili eshte morali i Kari Cakranit ketu ne krahasim me Enver Hoxhen qe paska bredhur ne Paris?

  Reply to this comment
 42. valmiri February 3, 21:41

  Po pse i tere ky vner ngaj z. Tares, ai vetem percjell shkrimet e deshmitarve okular. I tille ishte Enveri, por jo vetem ai. Perafersisht nga karakteri dhe morali ishin te njejt me Stalinin, Maon,Hitlerin etj.Vetem nga nje karakter pervez dhe kriminel si i tyre lindin diktatoret me te tmerreshem te historise.

  Reply to this comment
  • mirel February 4, 04:56

   PSe deshmi jane keto?
   Behen tape tre palo burra dhe flasin si ata kermat e poshter qe degjon dhe sot lart e poshte.
   Turpi i botes per Auronin

   Reply to this comment
 43. DESHMITARE i Gjalle February 3, 21:48

  Gjyshi ime Rahmet Paste Nuk ishte Komuniste,ishte njeri ne Punen e tije, dhe e mbante Djersa e tije…
  1-Nje nate Dimri te Funde vitit 1943, ne MENGREN E TIJE(Punishte ku bente Vaje Ulliri)…Trokiten disa PArtizane:::ISHIN gJITHESEJ 7-te Vete, ku midise tyre ishin edhe 3-vajza, qe ishin Shkeputur nga Kompania te Ndjekur nga Gjermano Ballistet, pas Luftimesh te ASHPRA…
  Dy nga Vjazat ishin Plagosur Lehte,dhe Gjyshja ime Fisnike ju Mjekoj Plaget me “Mehlemet” e Kohes..
  1-Te Nesermen..Fshati u Rrethua nga Gjermano Ballistet, dhe te Gjithe Burrat dhe Djemte e Fshatit u Mblodhen te Xhamija e Fshatit:THEKSOJ se Kadri Cakrani Komandante i Ballit Nxorri Koburen dhe ja Drejtoj ne Balle Gjyshit time dhe i thote:TREGO ku jane Partizanet?????Trego se ti Nemerova te Shtatat ne Balle!!!!!!!!!!!!!!!!!Gjyshi ate Kohe 20-te vjecare dhe i SAPO MARTUAR..i thote:Qello….une nuke kame DEGJUAR KURRE PER PARTIZANET NE FSHATIN TONE AS EDHE KAME PARE…..
  Pase KERKIMEVE NEPER Fshate Nuk Gjeten Gje….
  Gjyshi i kkishte Fshehur Partizanet ne KAMINEN E PJEKJES SE TULLAVE DHE QARAMIDHEVE….
  Kur e pyeta Gjyshen per Partizanet me Tha:kishin Zene Morra, por ishin Pothuajse te gjitha te nje Moshe 17-te deri 20-te vjece…Kur e pyeta ne Kishin Frike:PO ME THA kISHIM Frike..por Nuk munde te ti Shisnim te Gjermano-Ballistet…dinim qe ato Vajza Kishin Dale per Lirine e Shqiperise….
  Partitanet qe Mbajti dhe Strehoj ne Shtepi Gjyshi ime ishin Partizane te Mehmet Shehut,per kete ka Dokumente dhe nje DITARE I VAJZAVE PARTIZANE Ndodhet edhe sote Ne Muzeum Historike te Qytetit te Fierit..Ku theksohet Tradita dhe Besa e Familjes se Gjyshit..qe NDIHMOJ me Para Luften, dhe STREHOJ PARTIZANET..
  Pas Lufte kur u be Reforma Agrare, dhe u be Kolektivizimi i Tokave:GJYSHIT TIME I MOREN 300-te Rrenje Ullinje Toka dhe Pyje, qe i kishte te Trasheguara nga Katergjsherit e tije…AI NUK PRANOJ TE FUTEJ NE KOOPERATIVAT E KRIJUARA…
  2-Shkoj ne Tirane DHE Kerkoj Takime me Mehmet Shehun Kryeminister,por nuk e linin…ai si Labe qe ishte Zuri nje Qoshe dhe po e priste te dera e Kryeministrise, qelloj qe MEHMETI PO DILTE DHE U DREJTUA TE MAKINA…Gjyshi shkoj ti afrohet por e Ndaluan te Bertiturat e Rojeve:NDAL SE DO TE QELLOJ, Mehmeti Kthen Koken dhe pa Gjyshin ti Afrohej….lereni lereni u thote Rojeve….
  E priti ne Zyre:Dhe pasi Degjoj Ankimin e Gjyshit se po i Merrnin Pasurine e trasheguar, i thote: TY PASURINE NUK TE TA MARRIN, por DO TE TE DETYROJNE..te ta Japesh vete….Dhe po nuk paranove do te te BURGOSIN….Dhe Vertet, Gjyshin e Burgosen, se nuk donte te Dorezonte Vullnetarisht Ullinjte….dhe beri 4-ter vite Burge….
  Pra…sa per Kadri Cakranin..me Tha:ISHTE BASHKEPUNETORE ME OKUPATORIN….
  Respekt per Gjysherit tane dhe te gjithe ata qe NDIHMUAN NE LUFTEN NACL-re..Tjeter Histori se Enver Hoxha,Varferoj Shqiperine me Metodat Jugosllave-Russe-Kineze..lol

  Reply to this comment
  • mirel February 4, 05:10

   Po mire o, ata fshataret e tjere nuk do hanin, apo vetem ju qe kishit 300 rrenje ulli.’
   Gjyshja jote e mire do te kete treguar dhe se si vdisnin njerezit nga uria, apo jo?
   Enver Hoxha ju dha buke njerezve te hanin se ngordhin si pulat, po lere ate muabet jugosllavesh, se nuk ka lezet

   Reply to this comment
  • Bureto February 4, 12:56

   @ deshmitar i gjalle!
   Komenti yt dhe deshmija jote jane si shume e shume episode të tjera nga jeta e shqiptareve. Gjyshit tend i iken ullinjte dhe ai mire beri qe nuk i dorezoi vete me deshire ato, por ama i doli siç i tha Mehmeti, sepse ai e dinte mire se ç’thoshte. Sigurisht qe do të ta futnin gjyshin ne burg, por nuk e thua dot që ate e cilesuan edhe ‘kulak’, siç e besoj une. Kjo ishte edhe me e rende se burgu. Kam pershtypjen se ajo fjale të ka nxire jeten dhe ende nuk ta nxe goja ta shqiptosh. Dhe te jap te drejte per ate. Gjithsesi nuk eshte ndonje gje e madhe kuptimi i saj, por vetem ata qe paten ate ‘lerë’, njolle apo cen ne biografi, pra ne kurriz, e dine se ç’hoqen, Ta dish se, ‘kulak’ ruset quanin fshataret e pasur siç ishte edhe gjyshi yt, Ajo fjale ishte shpikje e Stalinit. Partizanet qe shpetoi gjyshi e kishin udheheqes shpirteror Baba Stalinin dhe ne emer te tij luftonin, per ate kendonin. I ke pare besoj në filmat e kinostudios “Shqiperia e re’ apo i ke lexuar në librat e kendimit në shkoille, Keto i dinte mire Kadri Çakrani, se ishte me shkolle ai or mik, por jo gjyshi yt e te tjere naive si ai, por te ndershem e punetore po ashtu. Te analizojme sot pas 70 vjeteve verberine e shqiptareve qe u lidhen atehere pas qeres se komunisteve, te drejtuar nga serbet, eshte e kote. Mynxyra ndodhi. Psh, ti mund te te kene lene pa shkolle, siç e kuptoj nga menyra se si ke shkruar, por shume te tjere, edhe femije si ti, i syrgjynosen internimeve, burgjeve, i vrane dhe i lane pa varr. Krimi i Enverit nuk eshte se i la shqiptaret te varfer, siç ti ia quan dhe te vetmin faj te tij, se ata edhe sot nuk jane te pasur, por ai beri krime te tmerrshme. Mbi te gjitha u mohoi lirine, ate qe mendonin se do arrinin ato partizanet qe mjekoi gjyshja jote dhe qe kishin “zene morra”. Ti besoj ka gje e di se gjyshet jane te zonjat per t’u treguar niperve dhe mbesave te tyre perralla. Dhe ne kohen qe ti ishte ne moshen e perrallave, ato me partizane e balliste ishin në modë. Ma merr mendja qe gjyshja jote do kete qene dhe ca e zgjuar. Ishte me kohen ajo.
   T’u drejtova thjesht miqesisht!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 4, 16:07

    bureto o debil i lindur!!
    dëshmitari po të thotë një gjë që ti nuk ke as nivel zgjuarsia as ndershmërie ta kuptosh e ta pranosh!!
    pra:
    1-LANÇ dhe qëndrimi në L2B
    2-enver hoxha dhe PKSH,PPSH pas L2B!!
    sado të brrambullishës se kjo është më e rëndë se ajo dhe se e kopjuara është ndryshe nga origjinali!?
    këto që thotë dësnitari nuk ndryshojnë!!
    janë dy kohë të ndryshme,janë dy qëndrime të ndryshme!
    duhen dhënë dhe dy gjykime të ndryshme!
    ashtu si duhet bërë dhe për të tjerët!të vihen në peshore për tërë periudhën dhe jo vetëm për atë që i intereson palës që komenton!!

    Reply to this comment
    • Bureto February 5, 10:23

     @censura! Ti komenton bile shumë, dhe gricesh me të gjithë. Unë, të paktën me ty, s’e kam bërë kurrë dhe nuk do ta bëja as tani, nëse ti nuk do përdorje qysh në fillim, ndaj meje fyerjen, të cilën ti e ke zakon që bën me të gjithë. Mesa duket vetë ‘nick-name’ yt të jep përshtypjen e një psikoje. Si nuk u lodhe o njeri, duke replikuar me të gjithë komentuesit me nga 10 herë për çdo shkrim.
     Po ç’pate që nuk më kurseve edhe mua, kur unë nuk do denjoja të merresha me ti, siç nuk jam marrë. Në fakt në komentin tim, iu drejtova miqësisht një njeriu të ndershëm, por sipas meje pak naiv. Ku ishte naiviteti i tij? Epo lexoje edhe një herë komentin drejtuar atij se mbase e gjen, nëse ke tru të kuptosh, sepse këto kohët e fundit, sipas PISA, seç janë shtuar ca si shumë analfabetët funksionalë.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 February 6, 16:15

      burreto,
      mo u xef he dreç!” kur unë nuk do denjoja të merresha me ti”!?
      me mui??
      përse e ul veten o shpirt i vogël??ti shkon me PISA,unë jo!!unë lexoj ato që shkruan dhe kur më ngrihet replikoj!kur nuk më ngrihet!?nuk replikoj!!
      ndoshta nuk e kam kuptuar replikën tënde,por më shumë nukke kuptuar ti atë të dashit!!
      ai me fjalë të tjera ka thënë atë që unë ta përmbledha!!
      ti më del e më flet për të jëmën e zeqos në majë të thanës!!” ja fuste pordhës por zërin e kishte të mirë”!?
      nga pika e vështrimit ke të drejt,por në realitet!?je kokposhtë mor lal!!kështu që të bëfsh pikvështrimin!!
      ps:bureto,për të të plotësuar dëshirën e rilexova replikën tënde!!nëse në fillim,ra në replikën e parë të quajta debil!?mos mu mërzit!!nuk ishte qëllimi tim!!
      të më falësh që të kam vendosur në shkallën e parë të budallallëkut!!
      ti je shumë shumë më posht!!je dement!!aq dement sa vërteton atë që thonë PISAt!!
      je analfabet mendor!!
      konstatim dhe jo fyerje burretua i vockël!!

 44. Poplli February 3, 21:49

  Po CE pyet mor pupulli,

  Po ata ishin Bej.

  Grate e fshatareve ishin rrobina te tyre.

  TA kishin per nder qe ja U “kerkonin” keta bejleret.

  Po Pastaj iken me gjermanet e Ju lane te tyret morracakeve gjys opinge.

  Hahaha. I shtypen Pak.

  Hahaha 40 fucking years.

  What the fuck?

  U dhemb akoma ketyre ballozogisteve demoisteve paleshkuqte.

  40 fucking years.

  Reply to this comment
 45. Shqipëria ka 5.250.000 shtetas dhe 1.350.000 emigrantë February 4, 11:14

  Shqipëria ka aktualisht rreth 1.350.000 emigrantë. Nga këta janë 630.000 në Itali, 470.000 në Greqi, 130.000 në SHBA dhe 120.000 në vendet e tjera të BE, Kanada dhe Australi. Në këto shifra përfshihen edhe shqiptarët që kanë marrë nënshtetësinë në vendet ku banojnë. Numri i emigrantëve shqiptarë që e kanë lënë nënshtetësinë shqiptare pas 1990 është vetëm rreth 10.000 persona dhe kjo do të thotë që është shumë i vogël. Por edhe këta emigrantë munden ta rimarrin nënshtetësinë shqiptare shumë lehtësisht. Shqipëria ka me emigrantët gjithsej afërsisht 5.250.000 shtetas. Në 2008 qeveria e atëhershme shqiptare deklaroi afërsisht 4.263.000 shtetas se më herët nuk kishin deklaruar qeveritë pas 1990 kurrë numrin e shtetasve shqiptarë. Por edhe ky numër i qeverisë ishte i fallsifikuar sepse Shqipëria kishte në 2008 afërsisht 4.550.000 shtetas dhe nga këta banonin rreth 3.400.000 në Shqipëri dhe rreth 1.150.000 si emigrantë në vende të tjera. Numrin e shtetasve qeveria e ka deklaruar për herë të fundit në 2018 nëpërmjet një publikimi të Instatit për diasporën e Shqipërisë me afërsisht 4.450.000 shtetas. Por edhe ky numër ishte i fallsifikuar.

  Emigrantët shqiptarë e kanë lindshmërinë në të njejtën përqindje prej 1,7% si edhe shqiptarët në Shqipëri. Këtë e vërteton numri i lindjeve të shqiptarëve në Itali që është rreth 10.500 në vit dhe këtë e thonë burimet zyrtare italiane. Edhe shumë media në Shqipëri i kanë shkruajtur këto shifra në artikuj, madje me shumë habi sepse nuk e njohin demografinë. Struktura moshore e popullsisë së Shqipërisë është shumë më e re se sa deklaron Instati.
  Nga 1991-2001 nga Shqipëria emigronin mesatarisht rreth 70.000 shtetas dhe ktheheshin rreth 5.000 shtetas në vit. Nga Shqipëria emigruan në vitet e fundit dhe emigrojnë edhe aktualisht rreth 30.000 shtetas në vit dhe kthehen rreth 15.000 shtetas në vend. Në këto shifra nuk përfshihen azilkërkuesit sepse ata konsiderohen si turistë dhe kthehen gati të gjithë prapë.

  Numri i emigrantëve shqiptarë në Greqi arriti para krizës në 2009-ën me rreth 550.000 persona numrin më të lartë. Për shkak të krizës në Greqi u kthyen në Shqipëri rreth 150.000 emigrantë në vitet e më pasme.

  Janë thjeshtë gënjeshtra të pabaza shifrat më të larta se kaq ose madje edhe deri në 1 milion për numrin e emigrantëve shqiptarë në Greqi. Shumë nga ata që deklarojnë shifra të tilla nuk kanë fare njohuri për numrat e emigrantëve ose e bëjnë qëllimisht për të treguar sa shumë emigrantë janë në Greqi dhe kështu duan ta lavdërojnë Greqinë për pranimin e kaq shumë emigrantëve. Por Greqia nuk është fare për t’u lavdëruar dhe nuk ka asnjë meritë për këtë. Që prej shumë vitesh Italia e ka kaluar Greqinë për numrin e emigrantëve shqiptarë.

  Nuk ekziston fare një largim masiv nga vendi siç deklarojnë poltikanët dhe mediat në Shqipëri. Arsyeja për këtë mashtrim të politikanëve, mediave dhe Instatit është që të nxisin shqiptarët që të emigrojnë jashtë vendit dhe ta ulin shtimin natyral të popullsisë në Shqipëri. Por politikanët, mediat dhe Instati kanë dështuar plotësisht me shifrat e tyre të fallsifikuara sepse Shqipëria ka sot afërsisht 3.900.000 banorë dhe ka domethënë më shumë banorë se sa në 1990. Shqipëria, Kosova dhe shqiptarët në Maqedoni, Luginë të Preshevës dhe Mal të Zi kanë shtimin më të madh të popullsisë në Europë. Shumë pak vende si Franca, Anglia dhe Irlanda kanë shtim të pakët natyral të popullsisë në Europë. Të gjitha vendet e tjera të Europës dhe vendet ballkanike kanë shtim negativ natyral të popullsisë dhe që domethënë humbje të popullsisë.

  Reply to this comment
 46. NË KOSOVË JETOJNË 3.100.000 SHQIPTARË, NDËRSA NË MAQEDONI 1.400.000 DHE SHQIPTARËT JANË KOMBI MË I MADH NË BALLKAN February 4, 11:15

  Numri i shqiptarëve në Kosovë u deklarua në regjistrimin e popullsisë në 2011 qëllimisht vetëm rreth 1.620.000 dhe duket qartë që është një mashtrim i qëllimshëm sepse ky numër është gati i njëjtë me numrin prej afërsisht 1.596.000 shqiptarë që u deklarua në regjistrimin e 1991 në Kosovë por ai regjistrim u bojkotua nga shqiptarët. Në fakt në 1991 në Kosovë banonin afërsisht 2.200.000 shqiptarë dhe afërsisht 350.000 shqiptarë ishin emigrantë që domethënë që shqiptarët e Kosovës në 1991 ishin gjithsej afërsisht 2.550.000 individë. Regjistrimi i 2011 është aq qesharak sepse numri i shqiptarëve në Kosovë u deklarua gati aq sa u deklarua në regjistrimin e 1991. Në fakt ishin rreth 2.750.000 shqiptarë banorë rezidentë në Kosovë. Ky mashtrim u bë që numri i shqiptarëve në Kosovë të duket sa më i ulët dhe Kosova të duket sa më multietnike.

  Numri i lindjeve të shqiptarëve në Kosovë është afërsisht 60.000 në vit, lindshmëria është 2% e popullsisë dhe shtimi natyral i popullsisë është 1,6%.. Në 2002 në Kosovë banonin afërsisht 2.400.000 shqiptarë.

  Dihet që në të gjitha regjistrimet në kohën e pushtimit në 1921, 1931, 1948, 1953, 1961, 1971, 1981 dhe 1991 numri i shqiptarëve në Kosovë, Maqedoni, Luginë të Preshevës, Sanxhak dhe Mal të Zi është deklaruar shumë më i ulët se sa ka qënë në të vërtetë. Aktualisht në Kosovë banojnë rreth 3.100.000 shqiptarë.

  Në Kosovë qeveritë gjithmonë kanë gënjyer për numrin e lindjeve dhe numrin e nxënësve. Numri i emigrantëve shqiptarë nga Kosova është rreth 1.500.000 në vendet e Europës, SHBA, Kanda dhe Australi. Këtu nuk përfshihen shqiptarët në Turqi sepse ata janë asimiluar në masë të konsiderueshme dhe nuk e kanë nënshtetësinë e Kosovës. Kosova ka me emigrantët shqiptarë gjithsej afërsisht 4.600.000 shqiptarë.

  ***

  Në regjistrimin e popullsisë në 2002 numri i shqiptarëve në Maqedoni u deklarua afërsisht 509.000. Por në të vërtetë ishin afërsisht 1.050.000 shqiptarë në Maqedoni. Shqiptarët janë aktualisht afërsisht 1.400.000 banorë në Maqedoni. Numri i sllavo-maqedonasve është afëtsisht 1.100.000 por nga këta janë afërsisht 200.000 shqiptarë që nuk deklarojnë etninë e tyre të vërtetë dhe janë shumë të asimiluar. Shqiptarët janë shumica absolute e popullsisë në Shkup, Dibër, Strugë, Tetovë, Gostivar, Kumanovë, Kërçovë, Krushevë, Çashkë dhe Dollnen. Shqiptarët janë me afërsisht 55% shumica absolute e popullsisë në Shkup. Më herët kanë qënë edhe shumicë absolute e popullsisë në Manastir, Ohër, Resnje, Përlep dhe Veles. Në 1912 në territorin e Maqedonisë së sotme banonin 650.000 shqiptarë dhe 400.000 sllavo-maqedonas. Shqiptarët ishin para 1912 me mbi 61% shumica absolute e popullsisë në territorin e Maqedonisë së sotme.
  Numri i lindjeve të shqiptarëve në Maqedoni është afërsisht 28.000 në vit, lindshmëria është 2% e popullsisë dhe shtimi natyral i popullsisë është 1,6%.

  Minoritetet e tjera janë afërsisht 200.000. Nga minoritetet e tjera janë afërsisht 75.000 që deklarohen turq por nga këta janë afërsisht 60.000 shqiptarë dhe ata dinë edhe shqip. Numri i popullsisë në Maqedoni është gjithsej afërsisht 2.700.000 dhe nga kjo popullsi rreth 1.400.000 janë shqiptarë dhe deklarohen hapur shqiptarë. Shqiptarët janë me rreth 52% shumica absolute e popullsisë në Maqedoni dhe Maqedonia është shteti i tretë me popullsi shumicë shqiptare. Shqiptarët kanë afërsisht 15 vjet që janë bërë përsëri populli më i madh në Maqedoni. Nga Maqedonia janë gjithsej rreth 250.000 emigrantë shqiptarë edhe kjo domethënë që shqiptarët e Maqedonisë janë gjithsej rreth 1.650.000 me emigrantët e tyre. Nga të gjithë nxënësit në Maqedoni afërsisht 70% janë nxënës shqiptarë. Në Maqedoni numrat zyrtarë të deklaruar të nxënësve shqiptarë gjithmonë kanë qënë edhe janë të fallsifikuar qellimisht ashtu si kanë qënë edhe janë të fallsifikuar qellimisht edhe numrat e banorëve shqiptarë dhe numrat e lindjeve të shqiptarëve.

  ***

  Në Luginën e Preshevës banojnë afërsisht 180.000 shqiptarë dhe jo rreth 100.000 si deklarohet. Me emigrantët e tyre shqiptarët e Luginës së Preshevës janë rreth 250.000. Shqiptarët në Mal të Zi janë rreth 80.000 dhe jo rreth 30.000 si deklarohet qëllimisht gabim nga Mali i Zi. Me emigrantët e tyre shqiptarët e Malit të Zi janë rreth 120.000. Këta janë vetëm ata që deklarohen shqiptarë.

  Shqiptarët janë, duke mos e llogaritur Rumaninë, kombi më i madh në Ballkan. Gjithsej shqiptarët janë afërsisht 9,2 milionë individë në Ballkan. Me emigrantët shqiptarët janë afërsisht 11,8 milionë individë.

  Në këto shifra përfshihen vetëm ata që deklarohen shqiptarë. Me arvanitët dhe shqiptarët e tjerë në Greqi këto shifra do ishin shumë më të larta. As shqiptarët e Turqisë nuk përfshihen në këto shifra. Në krahasim me shqiptarët kombet e tjera të Ballkanit janë shumë të vegjël. Në Ballkan vetëm shqiptarët kanë shtim të popullsisë kurse kombet e tjera kanë humbje të popullsisë. Shqiptarët ishin deri në krijimin e shtetit grek nga arvanitët në fillim të shekullit të 19 kombi me popullsinë dhe territorin më të madh në Ballkan sepse edhe arvanitët deklaroheshin hapur shqiptarë.

  Shumica e shqiptarëve që banojnë në Çamëri, Artë, Janinë, Konicë, Follorinë, Kostur, Grebene dhe Meçovë e flasin gjuhën shqipe. Me ata janë afërsisht 10 milionë shqiptarë në Ballkan. Edhe shumë arvanitë e flasin gjuhën shqipe. Numri i arvanitëve është gjithsej afërsisht 5 milionë individë.

  Reply to this comment
 47. Shqipëria ka demografinë më të mirë në Europë February 4, 11:15

  Shqipëria dhe shqiptarët jashtë Republikës së Shqipërisë kanë shtimin natyral të popullsisë më të lart në Europë. Gati të gjitha vendet e tjera të Europës kanë humbje të popullsisë dhe vetëm pak vende si Franca, Anglia dhe Irlanda kanë shtim të pakët natyral të popullsisë. Të gjithë artikujt e OKB, BE dhe organizatave të tjera që deklarojnë sikur Shqipëria ka pakësim të popullsisë dhe do ngelin vetëm afërsisht 1 milion ose edhe më pak banorë në vend janë thjeshtë gënjeshtra. Me këto gënjeshtra kërkohet të arrihet ulja e shtimit natyral të popullsisë së Shqipërisë dhe shtimi i emigrimit jashtë vendit. Shqipëria ka aktualisht gati 4 milionë banorë rezidentë. Shtim të njëjtë natyral të popullsisë si Shqipëria e ka Turqia por ky vend është gati plotësisht në Azi dhe jo në Europë.

  Në përgjithësi bëhet një propagandë shumë e keqe në mediat shqiptare kundër Shqipërisë duke e deklaruar gabimisht si “vendin më të varfër në Europë“. Duhet ta dinë të gjithë se “vendi më i varfër në Europë“ është Moldavia dhe pastaj vinë Ukraina, të gjitha vendet e tjera të Ballkanit dhe Bjellorusia. Shqipëria e ka prodhimin e brendshëm bruto (GDP) për banor aq sa e ka edhe Rumania. Shqiptarët janë mesatarisht më të pasur se sa janë mesatarisht banorët e këtyre vendeve të përmendura. Nëse prodhimi i brendshëm bruto i Shqipërisë nuk do kishte rënë gjithsej me rreth 41% në 1990, 1991, dhe 1992 për shkak të shkatërrimit të konsiderueshëm të industrisë, fabrikave dhe gjithë ekonomisë. Shqipëria do e kishte sot prodhimin e brendshëm bruto real për banor aq sa e kanë Italia, Spanja dhe Çekia sepse Spanja dhe Çekia e kanë arritur prodhimin e brendshëm bruto real për banor të Italisë.
  Instati dhe qeveritë i kanë fallsifikuar pas 1990 të gjitha të dhënat për ekonominë e Shqipërisë ashtu siç i kanë fallsifikuar edhe të gjitha të dhënat për demografinë e Shqipërisë. Në 1975 Shqipëria e kishte arritur prodhimin e brendshëm bruto për banor sa e kishin Spanja dhe Çekosllovakia dhe të njëjtë me këto vende e kishte deri në 1990. Shipëria nuk e arriti prodhimin e brendshëm bruto për banor të Italisë, Francës dhe Anglisë por barazimi i prodhimit të brendshëm bruto për banor i Shqipërisë me prodhimin e brendshëm bruto për banor të Spanjës dhe Çekosllovakisë ishte një arritje e madhe. Shqipëria ua kishte kaluar Portugalisë, Greqisë, vendeve ballkanike dhe gati të gjitha vendeve socialiste në Europë. Vendet më të varfra të Europës ishin Jugosllavia, Bullgaria dhe Rumania. Prodhimi i brendshëm bruto për banor i Shqipërisë ishte gati sa dyfishi i prodhimit të brendshëm bruto për banor të secilit të këtyre vendeve. Shqipëria ishte vendi i tretë prodhues më i madh i kromit në botë në sasi absolute pas Bashkimit Sovjetik dhe Afrikës së Jugut dhe vendi i parë prodhues më i madh i kromit në botë për banor. Shqipëria ishte dhe është edhe sot vendi me

  prodhimin më të madh të naftës për banor në Europë. Por në atë kohë prodhimi i naftës ishte më i madh se sa është sot.

  Nga 1950 deri në 1980 Shqipëria e kishte rritjen ekonomike mesatarisht 8,7% në vit. Nuk kishte asnjë vend tjetër në kontinentin europian rritje ekonomike aq të madhe. Spanja e kishte 5,7%. Vendet e tjera të Europës Perëndimore e kishin 4-5%. Greqia e kishte 5,8% kurse vendet e tjera ballkanike më pak se 5%. Vendet e tjera socialiste të Europës Lindore e kishin afërsisht 5%. Rritjen ekonomike të Shqipërisë nuk e arriti dot asnjë vend tjetër në Europë. Dihet që Shqipëria kishte edhe ushtrinë më të fortë në Ballkan.

  Për nga arsimimi, përqindja e popullsisë me shkollë të lartë dhe përqindja e popullsisë me shkollë të mesme Shqipëria ua kalonte Italisë. Spanjës, Portugalisë, Anglisë. Francës, Gjermanisë, Greqisë, të gjitha vendeve të tjera të Ballkanit, gati të gjitha vendeve socialiste dhe ishte e barabartë me vendet me popullsinë më të arsimuar në Europë.

  Në të gjitha vendet socialiste të Europës u shkaktuan kriza artificiale në vitet 1985-1990 për të gënjyer opinionin publik për ndërrimin e sistemit që u bë në të gjitha këto vende në 1989 dhe 1990. Në Rumani, vende të tjera socialiste në Europë dhe vendet e tjera ballkanike kriza ishte më e madhe se sa në Shqipëri. Por në 1945 dhe gjithashtu në 1950 Shqipëria e kishte ekonominë dhe prodhimin e brendshëm bruto për banor të barabartë me Rumaninë dhe vendet e tjera ballkanike dhe këto ishin vendet më të varfra në Europë. Shqipëria kishte prodhim dhe përpunim shumë të madh industrial nafte, kromi, nikeli, hekuri, bakri, bitumi etj. dhe prandaj e arriti një zhvillim kaq të madh ekonomik. Sot në Shqipëri të ardhurat mesatare janë njëjtë si në Rumani. Shqipëria dhe Rumania i lënë pas Bullgarinë, Moldavinë, Ukrainën, Bjellorusinë dhe të gjitha vendet e tjera të Ballkanit që nuk janë në BE. Në Shqipëri duhet ta dinë që vendet e tjera ballkanike kanë gjithashtu shumë emigrantë. Bullgaria ka afërsisht po aq emigrantë sa Shqipëria. Kurse Rumania ka afërsisht 3,5 milionë emigrantë që është një numër shumë i madh emigrantësh.

  Arsyeja pse Shqipëria ka afërsisht 1,35 milionë emigantë është afërsia gjeografike me Italinë dhe Greqinë. Aktualisht Shqipëria e ka prodhimin e brendshëm bruto më të lart se sa Greqia por të ardhurat dhe niveli i çmimeve në Shqipëri janë mesatarisht më të ulëta se sa në Greqi. Nësë qeveria e Shqipërisë do i rriste të ardhurat në nivelin e të ardhurave në Greqi ose edhe më shumë nuk do Shqipëria nuk do kishte emigrantë në Greqi. Bullgaria dhe Maqedonia janë gjithashtu vende fqinje me Greqinë por kanë shumë më pak emigrantë në Greqi. Arsyeja për këtë është që Greqia ka qendrime armiqësore ndaj këtyre vendeve dhe kundër Bullgarisë ka bërë edhe luftra. Edhe kundër Shqipërisë ka bërë luftra Greqia. Por shqiptarët në përgjithësi nuk janë aq shovinistë sa popujt e tjerë të Ballkanit. Si gati të gjitha vendet e Europës dhe të Ballkanit edhe Greqia ka humbje natyrale të popullsisë.

  Reply to this comment
 48. gjermani i fundit February 4, 23:39

  Ka bere mire Auroni qe sjell kete roman me llogje pijanecesh. Dhe shume mire Dita qe e boton. Po te mbaje mend robi kaq llafe me pike e me presje, I bie qe ky Kadriu ose eshte Makine memorjeje osé kaqol. Po doni deshmi autentike, kontaktoni nastradinin. Ai mbante shenimet e ketyre llogjeve, me balliste qe pi in raki dhe tallaviteshin si brumbujt ne bajge.

  Reply to this comment
 49. demo February 5, 13:26

  Goditja e Auron Tares eshte me e tmerrshme se permbysja e Permendores ne sheshin skenderbej.
  Pamvaresisht vone,por me mire vone se kurre.
  Ja cfare LOLO e ka sunduar kete popull.

  Reply to this comment
 50. Labi February 5, 17:18

  O Auron sa ishte gjalle yt ate dhe ne goj ja merrte,tani qe u bene kaq vjet qe ka vdekur flisni e beni gam gam,Gjirokastriti te kish jetuar dhe nja dhjet vjet dhe pluralizmin do e bente kshu nuk do kishim fat Salehun e tropojes e do kishim shpetuar nje here e mire.

  Reply to this comment
  • lame ziu February 7, 23:40

   A mer plak, Babait te Auronit nuk i vjen as te gishti i vogel. jo vetem qe eshte dhe ka mbetur nje burre i ndershem por vazhdon ben vrap cdo mengjez si dikur. ti rruash ato te poshtemet se eshte mire dhe i forte si Lis

   Reply to this comment
 51. lisi February 5, 19:12

  Interesant eshte kjo puna e shqipetareve
  SA ben gam gam nje mut auron kari==menjehere i mban iso tufa e zagareve.

  Reply to this comment
 52. Daniel February 6, 14:31

  Nuk e kuptoj pse kjo nxirje e Enverit per veprime “te turpeshme seksuale ” ne adoleshencen e tij ne nje kohe qe ne boten perendimore presidente dhe burra shtetesh kane bere veprime 1000000 here me te renda se Enveri…..( THEKSOJME QE GJATE VITEVE 1944-1985 nuk ka asnje rast abuzimi )
  .
  Nese do hapim letrat e “veprave te turpshme seksuale” te John Kennedit apo Zhak Shirakut qe jane pambarimisht skandaloze dhe asnje amerikan apo francez nuk ndikohet ne qenien e tyre si burra shteti
  .
  Na falni se po e postoj anglisht por njihuni me kete fakt me poshte:
  .

  At least 17 women have accused Trump of sexual harassment or sexual assault – accusations the president has denied.
  A year into Trump’s presidency, in January 2018, a former porn star known as Stormy Daniels – real name Stephanie Clifford — came forward to allege she had a tryst with Trump a decade earlier, and that he paid her to keep quiet.

  Trump’s longtime lawyer Michael Cohen later admitted paying Clifford $130,000 in hush money just weeks before the 2016 election.

  But while Cohen has since been jailed for violating campaign finance laws, Trump escaped largely unscathed by the lurid revelations – which did little to dent his support even among religious conservatives.
  .
  Pra pyetja per lexuesit dhe komentuesit e Dites eshte:
  .
  Kush eshte ndryshimi midis hallatave te Enverit me Xhon Keneddin Zhak Shirakut apo Trampit qe keto te fundit e kane care rrugen e historise me ate “senin” ne dore?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 6, 16:27

   Daniel
   “Nuk e kuptoj pse kjo nxirje e Enverit ………..”!?
   çfarë ka për të mos kuptuar??
   ta lëmë enverin se ka cof me kohë dhe ti këthehemi fakteve të sotëm,jetës tonë të përditëshme!!
   marrim sali berishën dhe krahun e tij të djathtë azom hajdarin,oto rremi i hitlerit!!
   kemi fjalimet e të dyve si të azomit dhe ato të saliut!!
   hyp e zdryp sipas leverdisë!!e njëjta gjë sot vetëm drejtimsaliu!!
   kemi blush rama!
   hyp e zdryp sa herë përplaseshin e sa herë pajtoheshin!!
   kemi demokratiksat që u ndanë nga “anija bazë” nga PeDe!!
   sa ishin në pushtet patozi ishte ai e ky e kështu e ashtu,sapo fillioi kritikat!?na doli se kishte qënë tërë kohën bixhozxhi e ndyrësirë!!
   lali bahriu dhe ata të tjerët nuk është se ishin kulmi i ndershmërisë,se po të ishin të tillë do ta kishin bërë lanet enverin!!por,edhe nëse ai ishte kështu si flasin!?ata i quanin normale!!
   kur ai u bë kundërshtar!?atëherë nuk janë më normale!atëherë janë armë për ta luftuar!
   të paktë janë kundërshtarët që të japin atë që të takon!!
   enveri nuk është se u soll ndryshe nga ata,kur pati mundësinë!!
   ndryshimi është se ata se kapën dot enverin!!
   ai i kapi!!ata që mundi!

   Reply to this comment
 53. Deshmitari February 8, 00:23

  Tregimtari mbi ”bemat e Enverit”, dmth kunati i tij, Bahriu., dukes se ka qene ”pulle poste” mbrapa tij! Kujtime ”interesante” dhe me vlere per ballistet, njelloj si sot opozita rruges, qe i ka humbur te gjitha rruget e s’di nga te shkoje tregon per bemat dhe te paberat e Edi Rames…
  Konkluzioni: -Duhet degjuar pala tjeter(!).
  Kundershtaret do te thone me te zezat, edhe te paberat ia faturojne kundershtarit, ndersa veten e konsiderojne te lare.
  Enver Hoxha ka merita te jashtezakonshme per Kombin. Kete e thone faktet dhe gazetat e kohes japin vleresimet me te larta per politiken, qe ndoqi Ai burre brenda vendit dhe ne arenen nderkombetare, sikur te ishte nje superfuqi. E mbrojti vendin nga copetimi, duke u rreshtuar ne krahun e Bllokut Antifashist Boteror, dmth ne krahun e fitimtareve, mposhti provokacionin grek ne Gusht 1949, Braktisi Traktatin e Varshaves bemomentin me historik, Lidhi aleance me Kinen atehere 700 milioneshe, beri refirma rrenjesore ne te gjitha fushat e jetes, civilizoi tere shoqerine, arsimoi me detyrim dhe falas cdo shtetas, rriti moshen mesatare ne mbi 70 vjet, siguroi pension per punetoret dhe inteligjencen, siguria ne bend njohu majat, kurre nuk iu vodhen bankat dhe arkat e kursimit, siguroi buken ne vend, popullsia per 45 vjet u rrit nga 800 mije ne 4 milione etj etj dhe te gjitha ket ndodhen duke luftuar pa nderprere bllokaden e vendeve perendimore dhe atyre lindore. Kursimi ne cdo gje e vazhdimisht! Nafta can bllokaden Uniteti i popullit – garanci per fitore te reja. Keto ishin disa nga parrullat orientuese te kohes se Enver Hoxhes. Ne krahasim me sot, 30 vjet sistem i ekonomise se tregut cfare mund te thuash?! Liri fjale deri ne shpifje, kriminaliteti ka mberthyer shoqerine, pasiguria per te nesermen sundon, varferia ne rritje, termetet nje drame me vete, arratisjet nga vendi s’kane te ndalur…
  Zoti e ruajtet kete vend dhe kete popull. Politikaneve u rruashin vilat!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim