Enveri ‘vodhi’ vetëm dy metra tokë!

September 16, 2016 12:35

Enveri ‘vodhi’ vetëm dy metra tokë!

Muharrem Xhafa*

Në reagimin e fundit në gazetën “Dita” jam shprehur se nuk do të replikoja më. Po, kur shoh që nuk ndalen sulmet kundër Enver Hoxhës, edhe unë nuk kam përse i qëndroj fjalës së dhënë në shtyp! Në fakt, unë do t’i përgjigjem të gjithë pinjollëve të ballistëve dhe të kolaboracionistëve të tjerë, të cilët vazhdojnë të hedhin gurë e baltë mbi figurën e ndritur të Enver Hoxhës dhe Luftën tonë Antifashiste Nacional-çlirimtare, apo renegatëve të bashkuar me ta.

A është Enveri Hoxha “diktator” apo janë këta kolaboracionistë të paguar për të mbajtur flamurin e luftës kundër Enverit me shpifje të ulëta?! Sa e thjeshtë është kjo çështje, aq dhe e ndërlikuar. Prandaj dhe pa përmendur më emra, unë iu përgjigjem pa i ndarë nga njëri-tjetri.

Enver Hoxha nuk ka pasur pushtet të pakufizuar dhe nuk ka vepruar për çështje te mëdha të ndërtimit e të mbrojtjes së vendit, pa pyetur popullin, partinë, Komitetin Qendror, Kuvendin Popullor, qeverinë. Enver Hoxha nuk ka lejuar të gjykohet e të dënohet njeri për gabime a veprimtari armiqësore në parti, në shtet, në ekonomi, pa tërhequr mendimin e organizatave e të forumeve të Partisë, të organeve shtetërore, pa u konsultuar me ligjet e pa vendim te gjykatave të popullit. Enver Hoxha nuk u ka diktuar të tjerëve vullnetin e tij politik a juridik, as ka kërkuar të zbatohen porositë e urdhrat e tij pa përfillur mendimin, dëshirat e interesat e masave të popullit e të Partisë. S’ka burrë shteti në botë, që të ketë shkuar e biseduar “gju me gju” me popullin e vet si Enver Hoxha anë e mbanë atdheut të tij. S’ka burrë shteti në botë, që të ketë vizituar e të ketë pritur në shtëpinë e vet aq shumë familje shqiptare, të ketë bërë aq shumë vizita në atdheun e tij për gëzime e për raste fatkeqësish natyrore, të ketë pasur aq shumë korrespondenca me letra, telegrame, kujtime, me njerëz të thjeshtë e me kuadro.

E di që juve nuk ju pëlqejnë këto, sepse juve ju mbajnë e ju mbrojnë “si veshka midis dhjamit” udhëheqësit “demokratë” të borgjezisë të tipit Berisha, ballistësh e kolaboracionistësh, të cilët drejtojnë shtetin prej 25 vjetësh dhe i kanë çuar vendin e popullin në katastrofë! E di që Enveri juve nuk ju pëlqen, sepse ai nuk jeton me, se po te jetonte do t’i përgjëroheshit ashtu si bënit kur ishte gjallë! Ky udhëheqës e burrë i madh shteti, nuk mund të ishte as “diktator”, as “tiran”, as i “urryer”!

Mbreti juaj, demokrati” Ahmet Zogu, kur u pushtua Shqipëria nga “miqtë” e tij fashistë italianë, pasi vodhi e mori me vete tërë thesarin e popullit, e la atdheun dhe iku si “trim” nëpër botë, bashkë me oborrin e tij “patriotik”! Enveri “im” bëri tjetër gjë, nuk ndoqi shembullin e “mbretit” tuaj satrap! Ai me burra të tjerë të shquar të Shqipes, në krye të PKSH e të popullit, ndezi flakët e luftës antifashiste, bashkoi e bëri popullin për vete, e lidhi Shqipërinë “monarkiste” me aleatët e mëdhenj Anglo-Sovjeto-Amerikanë dhe çliroi jo vetëm atdheun e shqiptarëve, po dha edhe një kontribut të madh për mposhtjen e ushtrive te Hitlerit e te Musolinit, që ju ka gjasa i simpatizoni e i mbështesni!

Kolaboracionistë, udhëheqësi im, kur ndërroi jetë, e la atdheun e tij ashtu siç ishte, pa pushtues të huaj, me fabrika e uzina, me miniera, me hidrocentrale elektrike gjigante, me industri të rëndë, po edhe të lehtë e ushqimore, me bujqësi e blegtori të niveleve të larta, me hekurudhe te lidhur me Evropën, me shkolla, me institute e universitete, me Akademi te Shkencave, me arsim masiv kombëtar falas, me letërsi, kulturë e arte të pastra e te zhvilluara, me shëndetësi, spitale e shërbim mjekësor gratis për njerëzit pa dallim, me ushtri e mbrojtje të fuqishme, pa lypsa, pa kriminalitet të zhvilluar, pa drogë e pa prostitucion. Zotërinj, edhe jo pa halle e të meta, edhe jo pa gabime, sepse s’ishte e lehtë të qëndroje, të ndërtoje e të mbroje socializmin në oqeanin e botës borgjeze e revizioniste, që mendonte çdo minutë si ta përmbyste socializmin në Shqipëri, qoftë edhe me dhunë, në bashkëpunim me të parët tuaj!

Zotërinj, ju e dini, po edhe unë dua t’jua kujtoj: A keni harruar se çfarë la pas e çfarë mori me vete “diktatori” im, Enver Hoxha, kur vdiq, më 11 prill 1985? Dy metra tokë-varr si shokët e me shokët e tij të luftës e të socializmit! Burri më i njohur në historinë e popullit e të kombit shqiptar të gjitha i la këtu, për popullin, për Shqipërinë, asgjë për familjen e tij “diktatoriale”! Tjetër gjë që nuk ia keni arritur e as nuk do t’ia arrini kurrë qëllimit, po ju u gëzuat kur krimineli demokrat Berisha i zhvarrosi edhe eshtrat Heroit të Kombit dhe s’la gurë pa lëvizur për të zhdukur çdo gjurmë të tij, ndërsa “zogut mbret” i ndërtoi katakombe!

Kolaboracionistë, “mbreti” juaj a si Enveri im veproi? Po udhëheqësit tuaj “të dashur” ballistë, kuislingë, borgjezë të sotëm, ashtu punojnë për popullin e për Shqipërinë, si Enveri im?! Apo janë të mirë se shkatërruan gjithçka, vodhën për vete gjithçka, shitën për vete e për pushtetin e tyre gjithçka, edhe tokën, edhe qiellin, edhe detin, edhe nderin e moralin kombëtar! Kjo është liria? Kjo është drejtësia? Kjo është demokracia?

A pyesin “udhëheqësit” tuaj për popullin? A jeni ju dakord me gjendjen ku janë katandisur vatani e masat e popullit, me hendekun e stërthellë, që ndan një grusht borgjezësh të pasur nga masat e popullit, me pasigurinë për jetën e njerëzve, me të zezat që kanë kapluar sot qytetarin e thjeshtë, me nivelin e varfërisë se skajshme dhe që jeta e njeriut nuk ka asnjë vlerë, te cilit mund t’i vije vdekja nga një aksident automobilistik në rrugë, nga një plumb qorr, nga pushka e gjakësit, nga sëpata e babait, vëllait, komshiut? E di, kundërshtari im kolaboracionist, e di që mund të na thoni: Përse u përmbys socializmi në vendin e Enverit pas vdekjes së tij? Zotërinj, nuk u përmbys socializmi në Shqipëri nga varfëria. E dini pse? Se socializmi ishte aq i kamur sa u bënë 25 vjet që klasa e borgjezisë e ustallarët tuaj hanë mbi të, janë majmur mbi të, kanë vënë miliarda me pasurinë e socializmit, krijuar me mundin e djersën e popullit!

Akuzën e parë, kolaboracionisti ua drejton mediave. Se edhe këta kanë mendimin që mediat janë ato që punokan për të rehabilituar “figurën e “diktatorit” Enver Hoxha”! Një kritikë qesharake, sepse mediat në tërësi janë e kanë qenë në pararojë të sulmeve me shpifje kundër Enver Hoxhës e veprës së tij. Veç, kush ka hedhur baltë mbi Enver Hoxhën, ai ka baltosur veten!

Që mendja e një njeriu të sëmurë “prodhon” ide të sëmura”, kjo nuk përbën “çudi”! Po, kur të sëmurë janë, përveç bashkëpunëtorëve të fashizmit, edhe intelektualë, ish-komunistë, ish-oficerë, ish-mësues të letërsisë e arteve, të marksizëm-leninizmit e të mësimeve të Enverit, rreziku shtohet!

Enver Hoxha “diktator”? Këtë mund ta thonë ballistët, bashkëpunëtorët e pushtuesve të huaj, të “persekutuarit politikë”, por jo ato emra që dalin dhe te DITA, ish kuadro të pushtetit popullor, se nuk ua beson njeri! Enveri, që bëri, në krye të popullit e të komunistëve, gjithë sa thamë, që populli e deshi (e do edhe sot), që i tërë populli i Shqipërisë e shqiptarët kudo në botë e qanë me lot e me shpirt (e kërkojnë edhe sot), ky nuk mund të jetë diktator!

 *Kryetar i PPSH

September 16, 2016 12:35
Komento

54 Komente

 1. Bujar Bayelli September 16, 12:46

  Video tregon qarte respektin qe gezon xhaxhi Enver https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM

  Reply to this comment
 2. ardi mamurrzaku September 16, 12:53

  BRAVISSIMO

  Reply to this comment
 3. maks September 16, 13:15

  te lumt goja kryetar po ne shqiptaret kemi nje fjal te urt popullore qe i ikuri dhe i vdekuri nuk respektohet

  Reply to this comment
 4. Aureli September 16, 14:28

  Ti o pallosh komunizmi, i Thua ca te verteta, po jo te gjitha.
  Enveri na ndau me Evropen, na izoloi dhe jetonim me keq se koreja e veriut sot. Na shtrydhi te gjitheve nen peshen e frikes se agjitacionit, futi spiunllenkun qe nuk hiqet as per 5 shekuj.Pa krahasou me fqinjet more kopuk komunisti. Ne laheshim njehere ne jave se skishim breke, fqinjet shetisnin me automobila. Si nuk te vjen turp kur e ze ne goje Enverin? ai ishte debil po me mire te merrte miljarda se do linte edhe per ne pak po ishte anadollak as per vete as per popullin nuk diti.kjo nuk e shkarkon nga pergjegjsia

  Reply to this comment
  • Turi September 17, 17:46

   Po shikoj komente nga me te ndryshmet, por ju qe komentoni dhe ofendoni njeri tjetrin e keni nga kultura qe po ju jep ky sistem qe esht sot,Sa per ate kohen e Enverit dihet qe ka pas dhe gabime si psh.izolimi e tjera probleme,por jo aq te tmerrshme si ne ditet e drejtimit te Shqiprise nga pislleku i kombit ka 25 vjet llum dhe veq llum ne drejtim tw kti populli qe po e roberojn deri aty ku smban me.me pak fjal flisni per kohet e tanishme jo te shkuaren per kta drejtus qe po pasurohen aq sa nuk i din pasurit e tyredhe merreni me Enverin kta plehra as 1perqid te punes Enverit nuk e ben per ket komb veq shkatrrim dhe fukarallek kurse ata qe vertet duhet ta shojn Enverin flas per te persekutuarit ata thon duhet prap Enveri

   Reply to this comment
   • ELIOT November 26, 19:44

    OR TURI DHE KY SPIUNI I HITLERIT …. SI SKENI TURP MORE TRADHETE TE POPULLIT …. CFARE BERI HITLERI ENVER PER POPULLIN .. 1 MORE ANALFABETI MUHARREM KU KE PARE NJE QEVERI QE E VRASIN BIJTE E VET SIC BERII ENVER HITLERI … TITO KOMUNIST I HAPI KUFJTE MORE NDYRESIRE FASHIST .. DHE KOMSHIJTE GREKET ITALIANET TE GJTHE JETONIN SI NJEREZ …. MORE NDYRESIRE MUHARREM NENA DHE BABAI IM PUNUAN PER 40 VJET SEJCILI ..DHE NE FUND TE MUAJIT SKISHIM TE HANIM KUR NE KAPITALIZEM KA NDIHMA ARABET GRATE SI FUSIN NE PUNE POR KURRE SKANE JETUAR SI NE PA BUKE ..OSE BUKE ME KOS ….PO TE KISHIN PUNUAR NE FRANCE TANI DO TE KISHA NJE VILE ME PISHINE DHE NJA 200 MIJE DOLLRARE NE SVICER .. DHE SFLAS PER PUSHIMEN .. VACANCEN …. ENVERI ISHTE NJERIU ME I ZYMTE QE SHQIPERIA KURRE SE KA PARE …. TRADHETOI QEMAL STAFEN E VRUA VASIL SHANTON NGA PRAPA …. I VRAU TE GJITHE ISH PARTIZANET ..???? ME PRTETEKSE KOTI … SI HITLERI .. DHE KY QYRRAMANI E LAVDERRON …. KRIMET QE BERI ENVERI NE SHQIPERI SI KA BERE NJERI NE EUROPE …KUR I MADHI SHURCHIL NUK U ZGJODHE PREMIER MINISTER NE ANGLIE …. CFARE BERI ..THA FITOI DEMOKRACIA ….ME ENVERIN FITONTE VETEM RRACA E TIJE … KUR GENERAL DE GAULLE I HUMBI VOTAT NE FRANCE CFARE BERI …E LA VENDIN DHE SFUTI NJERI NE BURG SI QUAJTI TRADHETARE SOCIALISTET KOMUNISTAT JO I CMENDURI SHKRIMTAR MUHARREN … EDHE HITLERI KISHTE ME ZEMER SE ENVERI …. LEXO ANALFABET MAHARREM ……… KUR GENERAL ERWIN ROMEL E TRADHETOI HITLERIN NE 1944 … SEPSE DISA GJENERALE I BENE ATENTATIN ..NE BARAKEN E HITLERIT ……. HITLERI E MORRI VESH SE ROMEL E DINTE DHE SI SPIUNOI SHOKET …PUCISTET .. DHE CFARE BERI ….. E DETUROI TE VRISTE VETEN NE BACEN E TIJE ….. POR FEMIJEN DHE GRUAN SJA FUTI NE BURG …SJA INTERNOI ….ENVERI JOT I MIRE ?????…CFARE I BERI MEHMETIN…. JA FUTI NE BURG FAMILJEN RRACEN DHE JA MASAKRI FAREFISIN…. E SHIKON KATUNAR ANALFABET …. QE E EDHE HTLERI KISHTE ME ZEMR SE ENVERI JOT KRIMINEL …… ..PRANDAJ FSHATAR KOMUNIST …..MESO MIRE HISTORINE ..MESO MIRE SI JETUAN NE EUROPE KUR NE JETONIM SI QENA … ME BIDONAT E VAJGUIRIT ME BICIKLETA E MAOS DHE ME BUKEN E ZEZE QE EDHE QENTE SE HANE NE EUROPE ..CJANE KETO KAFSHE INJORANTE QE MBROJNE DIKTATORIN …KUR TE GJITHE GAZETARET E CIVILIZUR E QUANIN KAFSHEN ME TE EGER NE EUROPE ….KY COBANI E BEN HERO …. MJERE VENDI YNE CFARE … NJEREZISH KA …MJERE NJEREZIMI CFARE LEXON …MJERE BOTA CFARE SHIKON ME MUHARREM SPIUNIN … TURP TE KESHE ..TURK I QELBET ….. NJE SHQIPTAR I DENJE ..KURRE SDO TE SHKRUANTE NJE GJE TE TILLE ….. DHE SOT LLUMI I ENVERIT PO COMANDON SHQIPERINE .. RAMA BERISHA META BASHA NANO JANE SPIUNAT E ENVERIT … .. QELBESIRAT DUHESH TI PUNOSH QE NGA RACINA NGA RRENJET … SE ENVERI LA RRENJET E PISTA …. PRANDAJ SHQIPERIA ESHTE SOT ESHTE SI . KOLOMBIA ..

    Reply to this comment
  • Toni September 17, 18:03

   Ti Si shume Te tjere jetoni me telenovela e democracise I dini Vetem emrin me duket. Skeni njohuri as politike as sociale. Shko e edukou pa paragjykim e pastaj bej krahasime!!!

   Reply to this comment
  • Almet September 18, 10:51

   Problemi me i madh per Shqiptarin eshte mungesa e memories. Passi mori pushtetin enveri organizoj zgjedhje duke vene dy kuti votimesh. Nje per frontin dhe nje per “armikun” e klasave. Enver hoxha vrau dhe masskroj Qytetare Shqiptare njesoj si stalini si pol por si kastro dhe te gjithe diktatoret e kuq ne bote. E gjithe kjo sakrific vetem te reintegro ne pushtet ai dhe kush i vinte nga pas. Shtremberoj historin tone kombetare ne shekuj, vrau te gjithe intelektualet qe kishin mbaruar studimet jashte shtetit dhe i zevendesoj me coban dhish. Enver Hoxha zhduku artizanet zhduku mendimin e lire zhduku endrrat e cdo Shqiptari se bashku me te ardhme m e tyre. Me pak fjale ne epilettica komuniste ne Shqiperi nuk ka pasur nje evoluzione te species njerzore per 45 vjet sepse te gjithe mendonim njesoj , vishedhin njesoj dhe ushqeheshin njesoj. Nje jete mizore dhe e pasigurt nga shteti jot.

   Reply to this comment
  • ble-ta May 18, 21:58

   O shurraq qe krahasohesh me vendet fqinje apo me tej. Vendet e tjera kishin 500 vjet e kusur qe ishin me universitete, ndersa shqiperia me opinga dhe citjane ecte ne rruget me karroca dhe me balte. Vendet e tjera ishin ne aleanca dhe nen obrella te shteteve te fuqishme ndersa Shqiperia ka qene me se e vetme dhe e gatshme per tu shqyer nga te gjithe. Enveri ishte i detyruar te investonte me shume per mbrojtjen se sa komoditet dhe mireqenie. Por krimbat e gjirizeve nuk kane si ti kuptojne keto gjera.

   Reply to this comment
 5. PKSH September 16, 14:31

  ENVER HOXHA eshte pa dyshim i vetmi udheheqes i Shqiperise qe mendoi per popullin shqiptar
  Hapi shkolla , Zhduki malarjen turbekulozin hakmarrjen.
  Zhduki 100% analfabetizmin, hapi vende pune
  Elektrifikoi vendin 100%
  Krijoi ushtrine e modernizuar shqiptare me aerofllote dhe flloten detare
  Hapi universitete e uzina e fabrika
  Zhduki percen nga fytyrat e grave shqiptare.
  Gruaja u be force krijuese dhe prodhuese.
  SALI BERISHA
  E beri Shqiperine ALBANISTAN
  Femije qe vetvriten nga skamja dhe vuajtjet, Droga lulezon prostitucioni po ashtu.
  Shiti territor shqiptar, pergjegjes i luftes civile 1997
  Shkaterroi ushtrine fabrikat e uzinat.
  Perghegjes per 21 janarin
  Pergjegjes per Gerdecin
  Nqse do te flasim me gjuhen e matematikes dhe jo te pasionit.
  SA VETE JANE VRARE ME ARME ZJARRI NGA 1945 DERI NE 1989?
  SA JANE VRARE NGA 1990 DERI ME SOT.
  Sa femra shqiptare kryenin prostitucion nga 1945 deri me 1989.
  Sa te tilla e ushtrojne kete aktivitet ne ditet e sotme.
  e shume e shume krahasime qe s kane mbarim.

  Reply to this comment
 6. Mark uk September 16, 15:17

  Ne fakt thenja juaj eshte si te filmi duel i heshtur ku kapteri i thot ushtarit:KOMISARI ISHTE LOJA.Partia e vertet e punes eshte ajo qe sot eshte ne pushtet me nipin e Spiro Kolekes ne krye.Ajo vetem ka ndrruar emrin per here te tret.Po gazeten zeri i popullit nuk e hoqi qe nga viti 1942 nga vetja.Ku shkoj mundi i te gjith popullit se nuk kishte njeri pa pune.Ne kooperativa bujqsore 30 lek te vjetra i jepte puntorit.Po mineralet etj etj nga shkuen more faqezi.Tani nuk punohet dhe po vjedhin miliona,po ateher qe punon te gjith nga shkoj more idiot.

  Reply to this comment
 7. FckEH September 16, 16:19

  Po pse qekam me zogun ose berishen une kur urrej ate qenin enver hoxhen? Ju qe shkruani te dita jeni debila komplet. Vazhdoni me tuajen. enver hoxha ka qene kriminel dhe tradhtare. E filloi si qen i titos, pastaj kaloi qen i stalinit, qen i maos, dhe ne fund vuri tere Shqiperine ne funksion te familjes tij dhe buros politike. Ju qe mbani lart ate pleren jeni e keqja ktij vendi, arsyeja pse nuk ecim para. Kemi nje tuf me idiot qe nuk i shton vlere Shqiperise.

  Reply to this comment
 8. qelbesira e vicidolit September 16, 16:50

  Ti Mark Uk, nuk ha mut kot,i di gjerat,ne fakt nga PPSh-na vjen dhe ai ndyresira e Vicidolit,biles dhe sekretar i partise,apo e harrove?

  Reply to this comment
 9. gjelo September 16, 16:51

  Femiu per te thirre babe duhet tja q….. nenen.

  Reply to this comment
 10. Strava September 16, 17:13

  O Muharrem! Nuk me thua çfare mendimi ke per udheheqesin (nuk po e quaj diktator sepse nuk te pelqen ty) e Korese se Veriut? A e do populi ate? Po sikur te mos e doje ndonje dhe ta kritikoje ku do te perfundonte? A nuk vrau edhe Enveri yt shoket e vet te luftes? A u vertetua gje fajesia e tyre? Ankohesh per zhvarrosjen e kufomes, po ai pse e zhvarrosi disa here kufomen e “shokut te tij te dashur”, Heroit te Popullit Mehmet Shehu? Pergjigjiu ketyre pyetjeve dhe leri denglat.

  Reply to this comment
 11. paci September 16, 17:19

  Enveri kishte cdo dite nje plan zhvillimi per vendin deri sa arriti zhvillimin maksimal te indusrise dhe bujqesin e industrializuar ku jetonin e punonin te qete te mirarsimuar e ne shkalle te larte kulturore afro 4 miljon shqiptar , pa krim pa droge e prostuticion pa asnje stres se kishin rendin , shkollen , shendetsine dhe punen te garantuar prandaj kishim dhe moshen me te re te popullsise ne europe .

  Reply to this comment
 12. Arhondi September 16, 17:27

  Fck you all, qe i gjeti Enveri prinderi tuaj apo juve vete qurresh palare sifilitike malarike me shallvare e pabreke poshte , gjysopinge apo kembezbathur.
  Skeni faj deshet konicat me shoke qe tu shkelte me kembe juve pabuksa e e morracakeve, qe ishit gjysma budallenj nga incesti ne familje se helbete pa drite e dija vetem ajo puna e kafshve u kish mbete dhe nuk donte shkrim e kendim dhe merrnit ca gjenit perpara me robt e shpise e gjer ke dhia.
  Po sic thoni ju gjithmone bjeri fort se aq me shume i thoni babe.
  Katunar qe keni msu me shkrujt e me lexu nga ato shkolla e nga ajo drite.
  U mbefte ne fyt buka qe hani! Pis milet

  Reply to this comment
 13. Arben September 16, 17:31

  VODHI BREZA TE TERE TE KETIJ POPULLI MORE KRIMINEL, E JO DY METRA VEND, TE CILAT AS ATO NUK I MERITON.

  KRIMINELET I GJYKON HISTORIA, DHE JO KRIMINELE ORTAK TE TIJ.

  Reply to this comment
 14. Vladimir September 16, 17:45

  Enveri kishte fajet e veta dhe jo pak.
  E para me barazitarizmin primitiv vrau punen, duke harruar qe socializmi ishte kapitalizem pa kapitaliste, sejcilit sipas punes- qe parimi, ndersa vendi yne u shnderrua gradualisht ne sofer dembelash. Ata qe punonin-benin sikur punonin dhe shteti bente sikur paguante.
  se dyti Enveri vrau burrat dhe la vendin si e donte Nexhmija- ne dore te burrecave.
  Se treti na ndau nga bota, jo nga ajo kapitaliste, por nga ajo komuniste qe ishte nje bote jo e vogel e ku njerzit jetonin goxha mire e ne solidaritet mes tyre, ne Perendim e ne Lindje.
  Sa per demokracine e lirine perendimire te periudhes se Luftes se Ftohte, nuk ja vlen te flasish. Boll te studjohet Gladio.
  Thene keto, dy fjale per ata qe nuk e dine se sa te pasur ishim ne 1990. Paradokse?
  Nuk kishim buke, qumesht, djath, veze, ushqime -pune. Te gjitha te verteta. Atje e cuan vendin burrecat me Nexhmien ne krye.
  Por kishim pasuri shteti pa fund, te dukshme e te padukshme, joeficente dhe eficente qe prisnin te viheshin ne pune.
  Vetem investimet mbi token, bonifikimet dhe ujitja, ishin reale dhe vlenin miliarda. Pritej te viheshin ne pune nga njeres qe mund ti vinin ne pune- specialistet i flaken rrugeve dhe bujqesine e shkaterruan, e copetuan dhe veshtire se nje dite dite do t’ju kthehet kjo pasuri shqiptareve.
  Po ashtu industrite, minierat, energjitika, arsimi etj.
  Te gjitha te bera me djersen e prinderve tane, me fondin e akumulimit te famshem 33%. Duhet te qe arka e kursimit e atyre qe kontribuan per 45 vjete me radhe.
  Qe te mos ngrinin zerin per grabitjen e djerses se tyre nxoren horrat ne rruge qe therrisnin: Komunistet ne litar, pensionistat ne hanxhar.
  Ende sot merren me Enverin, jo pse druhen prej tij, ata druhen se shqiptaret, bijte e pronareve te vertete te pasurise kombetare, qe ata jua kane grabitur e shkaterruar, do te ngrihen e do te kerkojne ate qe ju takon.

  Reply to this comment
 15. PKSH September 16, 17:55

  @
  Ti mer Kar hond i perket atyre qelbesirave qe i kane pire gjakun ketij populli dhe qe per 2 lek e shiten bythen te pushtuesi.
  Une po flas me fakte.
  Nqse e verteta te acaron nervat ky eshte problemi yt.
  Nuk ze mallkimi yt mer qelbsine injorante qe pervec lekut s njeh gje tjeter ne kete bote.
  Mos harro qe te varferit jane me te fuqishem se ju dallkauket e matrapazet.
  Pa ta s beni dot more ndyresira dhe KUJDES!!!!
  MOS E KRRUANI ME FUKARAIN SE JU NDODH AJO QE JU NDODHI NE 1944
  Dje lexova lajmet dhe u trishtova pasi degjova qe prinderit e femijeve i blen librat e femijeve me lista se skane leke ti paguajne.
  I ke marre te gjitha ti e qelbesira si puna jote

  Reply to this comment
 16. Thanasi qe ta plasi September 16, 18:10

  Te lumte dora o Muharrem. Enver nuk ben me nena. Udheheqes si ai nuk do kete me Shqiperia. Vetem ne kohen e tij Shqiperise nuk iu prek asnje pellembe toke. Ahmet Zogu iku me vrap e mori florinjte me vete. Enver Hoxha kur Hrushovi na preu grurin, nxorri floririn nga banka e shtetit dhe bleu drithe ne France per popullin e jo per vete. Edhe sot po majmen qelbesirat me pasurite e ketij vendi qe u vune ne kohe te Enverit.

  Reply to this comment
 17. Andrea (jo Stefan trapi) September 16, 18:15

  Lereni Enverin pasi AI beri me te miren te mundeshme per kete vend.Nga nje hic shtet qe qeme u pozicionuam perkrah fitimtareve te luftes se dyte boterore.Me nje organizim per tu admiruar filloi tharja e kenetave dhe lufta kunder analfabetizmit,duke hedhur bazat per fuqizimin e nje bujqesie te fuqishme.Kjo per ti dhene prioritet ngritjes se industrise se lehte dhe ushqimore.Elektrifikimi i vendit ishte tjeter aritje e atij sistemi ku per here te pare vajti drita elektrike e ne fshatrat me te larget.Mos harojme qe ne arenen nderkombetare armiqte e ketij kombi asnjehere nuk ndalen luften per te gllaberuar pjese te kesaj toke dhe per te permbysur regjimin e Enverit.Pra shkurt hesapi sa qe gjalle ENVERI ju beri mutin ne koke dhe shuren ne fytyre te gjithe atyre qe se deshin.Debila deshtake hija e Enverit do tu ndjeke edhe ne var per poshtersite qe i kini bere ketij kombi.

  Reply to this comment
 18. Nga Bedri September 16, 18:20

  Ne krahasim me politikanet e sotem ishte super demokrat na mbante ,ew buke spt mungon

  Reply to this comment
 19. Dorina September 16, 18:39

  Duke pare se cfare bejne zagaret e sotshem, del me vend thenia: “Ngrihu o Enver nga varri, se per ty na ka marre malli”.
  Vdekshin pushtetare plehra!

  Reply to this comment
 20. Arhondi September 16, 19:01

  Per PKSh,
  Je keq kuptuar me arhondin, arhond vertete por ne anen e duhur ne Lanc, i drejte e realist.
  Desha tju tregoja para shkruesve se ku e morri Enveri Shqiperine , si e gjeti e si e la.
  Keta qe e shajne jane nga ato morracake mosmurenjohes qe e volen sa plasen ate shtet e ato te mira qe u solli dhe tani shajne, vodhen pasurine e ketij populli te ndertuar me aq sakrifica, matrapaze e dembele, qe as punojne e as mesojne po diplomat i marrin fallso , qe na vodhen pronat e te pareve e kane goje te flasin e te bejne te indinjuarin
  Jepi PKSh permbysini prape nga themelet keta bashibozuke qe lepijne b… cdo fare ambasadori e ketu ne gazete na bejne politiken e madhe e merren me burra shtetesh qe kane bere epoke si Enveri Titua e Stalini.
  Ngelen ata te mbeten ne gojrat e tyre qe bien ere nga qepa e hudhra.
  Te shkojne e te pijne nga ajo zorra e atij shokut te tyre te youtubit ne komentin e b baxhell

  Reply to this comment
 21. Mark uk September 16, 19:05

  qelbesira e vicidolit: Paske gjet taman emrin qe vertet meritoni.Se je qelbesin injorant ndytsir e se keni te gjitha te kqijat dihet edhe pa u prenzentuar me emer.Per ate fjalen e nyt qe ke shkruar po ju themi..UTE tu baft ai qe ju vesh rrobat ne mengjes.

  Reply to this comment
  • fteri September 16, 23:57

   ……..NJË PËRGJIGJE SHARLATANVE KUNDË POPULLIT DHE ENVER HOXHËS !..
   …….Të flasësh për luftën e egër armiqësore që i është bërë pa të drejtë figurës E.Hoxhës pas vdekjes nga plehrat shekullore të vjetër e të rijë armiq të atdheut me prova të provuara të organizuar nga përfajqësues të errësirës,të shtypjes e shfrytëzimit më të zi barbar të popullit shqiptar nuk e ka pa historia njerzore është e pa drejtë.!.
   ….Është periudha më e zezë e cënimit hapur të udhëheqësit legjendar E.Hoxha ,POR EDHE GODITJE E LUFTËS LEGJENDARE TË PARTIZANVE ,
   të luftës heroike antifashiste nacl-çlirimtare më të madhe në histori të drejtuar nga E.Hoxha .
   ..Këta janë pinjoll përfajqësues injorantë të marrëzisë njerëz, pa kontribut për popullin dhe atëdheun .LLafazan e EGOISTË ordiner të interesuar vetëm për pasurinë e xhepat e tyre si ballistë ,zogistë,legalist e bajrektar zuzarë,gjakatarë që kanë lanë popullin si në mesjetë në varfëri mesjetare ,Migjenjane ,këta bejlerë e agallarë armiqë të përhershëm të popullit ,gjatë luetës i vunë pushkën partizanve ,jan ata që kan lyer duart me gjak shqiptarësh ,ata që lanë popullin në mjerim e errësirë shekullor me pishë e kandilë vajguri ,me morra të mbushur trupi e ku malarja bënte kërdinë.
   ……Enver Hoxha mbetet përjetë një ” MBRET ” i pa vdekëshëm i mbretërisë së përjetëshme yjnore të jatës së shqiptarve ,ai dha shkollë për të gjithë,dha bukë për të gjithë,dha shtëpi për të gjithë ,dha punë për të gjithë,dha siguri jete për të gjithë ,dha edukatë për të gjithë,dha dritë elektrike për të gjithë,dha siguri jete për të gjithë,dha kulturë e libra me biblotekë në çdo cepë të atdheut për të gjithë .
   ……Thau tokat nga përbytja ,zhduku malarjen,zhduku gjaqet e hakmarrjet bashkoi popullin e vlla me vlla veri jug ,bëri revulicionin për heqjen veshjes rëndë dhe mbulesës ftyrës grave ,hoqi barrën e drurit nga kurrizi grave dhe vejzave ,hapi fabrika ,hapi uzina,hapi rrugë në gjithë shqipërinë,dërgoi dritën elektrike në çdo fshat ,zhduku për 6 muajë pasojat e tërmetit më të rëndë të vitit 1976 që goditi e shkatrroi Bahçallëkun e shkodrës ,Lezhën dhe veriun .
   ….Enver Hoxha ishte shumë njerzor krijoi imazhin e një zot shtëpie (bariu) simpatik largë nga dhuna e sjellja çnjerzore e kryeministrave tradicional që kan kaluar në rendet tjera që i pinin gjakun shqipçtarve që i pinin gjakun popullit.Më i thjeshtë, më i dashur ,më njerëzor. …….Por i rreptë kush vriste ,kushë vidhte ,kushë tradhëtont atdheun,kushë përdhunonte ,kushë nuk punonte me djersën e tijë i bënte thirrje për edukim disa herë me organzatë rinije ,me organizatë fronti,me organizatë partie ;mos u futni kurrë te ajo porta degjenerimit ,se është porta djallit ,porta e armikut, porta e borgjezisë së pa ngopur ku paraja krimi e prostuticioni bënë ligjin, ku njeriu për njriun është ujkë.!
   …..E.Hoxha kërkonte një botë humane ,të drejtë e të barabartë për të gjithë,pa shtypje e shfrytëzues ,pa të varfër e fatkeqë të vendit tijë ,dhe këtë e ralizoi .
   ….Po sot këta që dërtëllisin e shajnë pa pushim E.Hoxhën hanë mut gjithë ditën e natën me kova ,ku sot është ralitet ,se njerëzit vujanë ,fatkeqësia e uria mbulojnë dhenë nga vrasjet nga mungesa e strehimit,nga gjakmarrjet që ka mbuluar shumicën e popullit timë ,dhe prap pa shpresë populli po mbetet , përderisa klasën politike shqiptare e ka mbuluar e pushtuar etja për vjedhje ,etja për vrasje,etja për pasuri e lukës të degjeneruar ku s’ka më.,i ka pushtuar kanceri i parasë pistë,dhuna e pushtetit,epshi shtazarak ,prostitucioni i deputetve dhe politikanve ku sejcili ka nga një dashtënore të kundraligjëshme,i ka përfshi kolera e drogës .
   ……Kriza e thellë morale për pasuri i ka vënë në garë e konkurence politikanët e sotëme se kush siguron më shumë vila,pallate,dyqane ,makina moderne,dashtënore e para me thasë më shumë !!!Kur populli vdesë për bukën e gojës,po shfrytëzohet e diskreminohet barbarishtë nga pa barazia.
   ….Në se E.Hoxha do të takonte vetëm disa të tillë do ti pështynte në surrat ,këto kolerë mëdhenjë politik që shajnë natë e ditë E.Hoxhën dhe nuk e kuptojnë që kjo klasë politikë po u ha jetën popullit me papunsi,me varfërim,me shfrytëzim,me diskreminim çënjerzor ku në 10 veta njëri punon.ku ngrihen çmimet përditë,ku nuk di se çfar ha mishë viçi apo çeni.ku aksidentet në punë bëjnë kërdinë dhe fajnë ja hedhin viktimave ,ku vrasjt janë rritur ,grabitjet me armë bëhen në mesë të ditës.Ku përdhunohet vajza ,djali e plaku kjo është shoqëria e sotme shoku ENVER !!!!
   …URATA ime për Enver Hoxhën është : Të faleminderit komandant legjendar që zgjodhe rrugën e nderit kundër shfrytëzimit e degjenerimit të shqiptarve ,kundër botës çnjerzore që po heqim sot.
   …Startoftë rruga jote ,qetësia jote ,nderi jotë,pasuria jote,kultura jote,atdheu jotë,dashuria jote,pastërtia jote ,lulëzimi që i bëre ti atëdheut mbretëroftë si marantomak i zhvillimit njerzor shqiptar .
   …Populli shqiptar sot të përulet me respektë dhe të bije në gjunjë o E.Hoxha VEPËRS LEGJENDARE TUAJË dhe je i ftuar e të lutet sa më parë eja të shpëtoshë këtë botë të degjeneruar shqiptare nga shkërdhatët e drejtësisë,nga dhuna e politikanve grabiqarë,nga diskreminimi e pabarazia që ka mbërthyer për fyti shqiptarët rrogat 1:15 në favor të politiknve ,padrejtësia e shfrytëzimi i pa mëshirshëm na ka zënë frymën .
   … NJË VLERSIM ,NJË MIRËNJOHJE LEGJENDARE HONOROFIKE PËR Enver Hoxhën ,në jetë të jetëve.Enver Hoxha po vjen, shpirtin këtu e ka midisë popullit të varfër të vuajtur e fatkeqë të vendit timë,por jo [email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@

   Reply to this comment
 22. 16 Shtatori Konferenca e Pezes: pa dallim feje krahine ideje September 16, 19:18

  O dita o kolciko o thano,
  Po sot ishte 16 shtatori dita e konferences se Pezes.
  Po ku jeni o ju mbyllte, po e kushit permendur nje cike e na jepnit ndonje se ka akoma deshmimtare e phesmarres gjalle.
  Dhe e hiqni veten Demokrate.
  Me akt demokratik nuk ka pas ne historine shume shekullore te albanopolisit arberise shqiperise albania

  Reply to this comment
 23. intelektuali September 16, 21:50

  AJO QE PO VUAN SOT SHQYPNIA ENVERISTE E KA ZANAFILLEN TEK MURTAJA BOLSHEVIKE QE MBOLLI ANTIKRISHTI GJAKATAR ENVER HOXHA

  Ja ku e ke Shqypnine qe la enveri yt o qeni i zgjebosur enverist dhe spiun dhe xhelat i Sigurimit Muharrem Xhafa, shikoje dhe te placin syte per mashtrimet qe shkruan ne DITA, por edhe per kercenimet qe u ben shqyptareve sikur te ishe ne Hetuesine e Enverit, ja shikoje o te placin syte e fanatikut se si e la Shqypnine Enveri qe e vodhi paq per 50 vjet me radhe me surreter xhelate si puna jote:

  https://www.youtube.com/watch?v=P4LmyxYwUF4

  Po si nuk te vjen pak turp more i pacipe qe kerkon t’ja hedhesh MUTIN enverist te tjereve? Po pse:

  Kush eshte Fatos Nano?
  Kush eshte Sali Berisha?
  Kush eshte Ilir Meta?
  Kush eshte Edi Rama?
  Kush eshte Spartak Braho?
  Kush eshte Luan Rama?
  Kush eshte Gramoz Pashko?
  Kush eshte Adrian Fullani?

  me shume sorrollope enveristash te perbetuar nga pas qe po vazhdojne kauzen e Partise se Punes ketu e 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit? Po kujt ja hedh fajin ti per keto 25 e kusur vjet more genjeshtar enverist i pacipe?

  PO KETA BOSA MAFIOZE ME SIPER TE GJITHE JANE PJELLA E ENVERIT DHE E PARTISE SE PUNES

  Po Ermal Hoxhen, BOSIN e kokaines te Taulant Balles e ke pare ti more BOLE?

  Qe te vazhdojme me tej:

  Kush eshte ushtria e hetuesve dhe prokuroreve gjakatare te Enverit qe kane mbushur gjyqesorin?
  Kush eshte ushtria e spiuneve te Sigurimit te Shtetit qe kane mbushur administraten si vemje komuniste?

  Po nuk e kexon gazeten DITA more mashtrues i pacipe qe i mbushi me emra te xhelateve te Enverit qe VETTINGU po kerkon t’i presi koken katileve dhe xhelateve te Enverit qe kane mbushur Gjyqesorin nga poshte e deri ne majat me te larta te tij, he pra a i ke lexuar emerat qe publikoi gazeta DITA dje more KAQOL mashtrues?

  sepse:

  Pas hetuesve dhe prokuroreve te Enverit alla Spartak Braho radha i vjen nga VETTINGU i BE-se dhe SHBA edhe politikaneve qe vjedhin, mashtrojne dhe vrasin njerez njesoj si Enveri Yt o KAQOLI fanatik Muharrem Bolja

  prandaj:

  MBYLLE SQUPIN E MASHTRUESIT ME KOLABORACIONISE DHE BALLISTE SE ENVERI JETOI GJATE GJITHE LUFTES TEK KRYEFASHISTI BAHRI OMARI QE TY NUK TE VJEN ZERI TA PERMENDESH

  prandaj:

  Mbylle HALEN e qelbur enveriste dhe fshihu poshte barit si zhapik zvarranik, njashtu sic kane bere te gjithe bashkepuntoret e Diktatoreve ne vendet e tjera ish komuniste te Enveropes Lindore se ndryshe ne, intelektualet properendimore qe ju i vrate dhe i masakruar vetem pse e deshen Shqypnine si pjese te Botes Demokratike, pra ne intelektualet properendimore do t’ju presim KOQET ashtu sic beri Mehmet Shehu me lushnjaret e pafajshem do kohe me pare.

  Reply to this comment
  • fteri September 17, 15:52

   …….Intelektuali është një nga krijesat më të liga frymore të këtië blogu ,se krijesat e liga frymore janë të rrezikshëm,por aftësinë e ka të kufizuar,për të hedhur helminë.
   …Intelektuali duke mashtruar lexuesit me gënjeshtra perverse të përsëritura kundër E.Hoxhës dhe luftës Anti-fashiste -nacional-çliritare .Në këtë mënyrë u bë ” shpifsë ” ,që është kuptimi i fjalës greke të përkthyer “Djallë ” dhe vërtet intelektuali është djalli vetë,që pi kafe në relakës çdo ditë te tajvani !..Krijesat e liga frymore si intelektuali në kohën e Noesë ,ato u ndëshkuan dhe ,në të ardhmen ato i pret ndëshkimi përfundimtar ,por sot jetojnë në sajë të korrupsionit ,degjenerimit ,dhe krimit që janë në fuqi ,prandaj dërdëllisë, e shpifë kjo krijesë e rrezikshme,çfar i vjen për goje.
   ….Në të njetën kohë ky u bë ” kundërshtar ” i luftës heroike çlirimtare të popullit shqiptar dhe ” kundërshtar ” i KOMANDANTIT legjendar të E.Hoxhës !!.,që është kuptimi i fjalës hebraike të përkthyer “Satana ” !
   …..Me anë të gënjeshtrave e mashtrimeve ,Satana,djalli e shtynë INTELEKTUALIN -INJORANTIN tonë të shkeli moalin e ndershmërisë dhe burrërisë shqiptare në mënyrën më të poshtër,si një gjarpër që hedhë helmin.
   …Mos harrojmë se Partizanët dhe komandanti tyre legjendar E.Hoxha ka mbrojtjen engjujve të fuqishëm që është mbarë populli i ndershëm shqiptar ,që Enverin e kanë në zemër, që i rezistojnë me sukses të gjitha sulmeve të krijesave të liga që hedhin helmë e baltë.
   …..Enver Hoxha ishte i plotfuqishëm ,i dashur ,i mençur dhe i drejtë ,prandaj ai rronë në zemrat e shqiptarve.Ai do ringjallet !.!!!!

   Reply to this comment
  • Guri i largum September 18, 15:35

   Nuk do koment komenti yt Intelektual. Por eshte e kote qe te harxhosh kohen dhe nervat ti mbushesh mendjen ketyre relikeve komuniste qe fatkeqesisht flasin te njejten gjuhe me ne. Dhe fatkeqesisht perseri fara e tyre jo vetem nuk po shuhet por po shtohet pasi ketu ndyresirat qe ti permend qe kane qeverisur kete vend pas vitit 1990 jane besniket e Enverit dhe kane perdorur te njejtat menyra si idhulli i tyre. Duhen te pakten dhe nja dy tre shekuj te tjere qe murtaja komuniste te pastohet nga gjaku i paster i shqiptareve. Por faji nuk eshte i ketyre mbetjeve komuniste qe shkruajne ketu por i atdhetareve qe nuk ja shtypen koken ketyre qe ne 1990. Tani eshte shume vone dhe leri te gezojne ne lumturine e tyre……

   Reply to this comment
 24. kosovar kosovari September 17, 00:10

  pse nuk mundemi te komunikojme njehere mes vete ne shqiptaret pa sharje dhe pa fyerje, pse?, pse duhet te zihemi mes vete per njerez, per parti, per,…, pse?, fyerja-dhuna asnjehere nuk ka qene-fjala e pare e dale nga gjuha jone, ajo ka mundur te zeje vend nga fundi, por jo drejpersdrejt!
  si nje shqiptar nga Kosova ju thirri te krijme nje mundesi komunikimi te dyanshem dhe te kulturem, kete munde ta bejme, ta provojme,
  sa per analiza dhe mendime-kemi te drejte te gjithe te mendojme- ta shprehim mendim, por gjithmone ta kemi per baze, metoden e krasimeve, te se njejtes periudhe,
  e lus zotin qe t’na ndihmoje, AMEN!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 17, 16:43

   O kosovar bir kosovari,

   Po sikur te dale ne DITA krimineli i Titos, Aleksander Rankovic dhe te sulmoje me shpifje komuniste kosovaret per kolaboracionizem si do te reagoje ti o mavri?

   Do te nderje BYTHEN si Enveri dhe do t’i thoje hajnit BUJRUM?

   Keshtu bejne hajnat e Shqypnise dhe besniket e Enverit, shikoji ketu ne DITA si tallen me viktimat e tyre dhe harrojne se masakruan edhe shoket e tyre pa perjashtim dhe nuk ndjejne kurfare pendimi per krimet e tyre ndaj popullates, as qe falimentuan ekonomine dhe renuan shtetin si asnjehere ne historine tone kombetare.

   HE PRA O KOSOVARI ME KULTURE SI TE SILLESH ME KAFSHET ENVERISTE QE DUAN VETEM GJAK NJERIU?

   Reply to this comment
 25. fteri September 17, 10:45

  ::::::
  ….po përse more të uruar moderator të G.Dita nuk e shfaqni komentin për E.Hoxhën ,u lodha me një koment të gjatë që e dërgova para 12 orësh kurse ju nuk e botoni por e gjeni të udhës të shfaqni pa rezerva sharjet ,gënjeshtrat ,shpifjet e një mashtruesi nga dy,tre ,katër komente njëherësh të idjotit me nofkën intelektualit ???!! ju lutem na respektoni që edhe ne të ju respektojmë ! Dhe opinjonet e shkrimet e ndryshme lereni pakë të marrin frymë ,mos i zhdukni si shurra e pulës.?!!

  Reply to this comment
 26. alphade September 17, 12:15

  I dashur shoku Muharrem !
  Po ju drejtohem juve duke shprehur identifikimin tim me
  te gjitha sa thoni per shokun Enver Everestin shqiptar ,si
  dhe me komentuesit pozitive per figuren legjendare te pa-
  perseritshmin ne historine e popullit tone ,Enverit.
  E kam thene edhe shume here te tjera se nuk mund te kra-
  hasohet Enveri me bajgat ketyre 25 vjeteve te nje ditature
  te eger e gjakatare , ku raportin e luftesse klasave e kane
  cuar nga 90 me 10 qe ishte nekohen e Enverit ,ne favor te
  se pares , ne ”fifty-fifty” ,ku gjysmen e popullsise e kane
  hedhur sot kunder gjysmes tjeter,duke e percare vendin ,
  ne Veri-Juge ,sipas parimit latin ”divide et impera”, duke
  perdorur mjete dhe forma me te sofistikuara makiaveliste ,
  per te mashtruar e sunduar nje popull qe ka mbetur ne nje
  skamje e varferi tetmerreshme ,ku 650 mije pensioniste
  marrin 130-140 mije leke te vjetra ne muaj ,nderkohe qe
  borgjezia e krijuar nga bariu i dhive dhe lopeve te Vicido-
  lit kane nje pasuri marramendese derisa edhe depozitat e tyre bankare jane shperndare nga bankat e Panamase deri te Ishujt Maldivias ne Oqeanin Indian e me tej ! Nje zot dhe Amerika i di se sa pasuri kane meshehur 5-6
  perqindshi qe jetojne ne luks marramendes ! 500 milion
  euro ka prishur kjo bande mafioze ne bote per kapricot e
  borgjezise se pangopur shqiptare ! Me siguri e keni pare
  djalin e Full-hajnit se si fshinte djerrsen me 100-500 euro.?A e keni pare me siguri koleksionin e oreve po kete
  tip ? Dhe ironike eshte se ky hajn jovetem kerkoi dem-
  shperblim por edhe postin perseri te governatorit te bankes ?! U tha atehere se demi ishte vetem 7 milon euro
  kur tash na del 21 milion euro ! Mbase edhe me shume ,
  nje zot e di ! Ky po , ne kohen e Enverit do i ishte ”harruar”
  emri e jo me te kerkonte post e demshperblim ! Mora vetem nje shembull per te treguar se sot i nderuar eshte
  hajduti, krimineli, drogaxhiu, dhunuesi…!
  Shqiperia eshte bere ‘!furnizuese” e prostitucioni !
  Te gjithe kete katraure e mbolli ne Shqiperi binomi Beri-
  sha-Nano, ish-komunistet e ‘!devotshem” qe u bene anti-
  komunistet me te keqinj ,duke perifrazuar cekun Havel !
  Komunizmin nuk e permbysi Saliu ,Gramosi,Azemi ,etj.por
  ai u permbys ne radhe te pare e mbi te gjitha nga faktori
  nderkombetar , sigurisht pa mohuar edhe ate qe quhet
  faktori i brendeshem ku vepruan me zell agjentet dhe
  agjenturave te huaja qe per 45vjet punuan ne erresire per
  te permbysur pushtetin popullor derisa priten vdekjen e
  e Enverit per t’u hedhur ne sulm kunder PPSH dhe ndodhi
  ajo tragjedi qe populli shqiptar po e vuan dhe do ta vuaje
  per shume kohe ! Kjo eshte dhe mbetetragjedia shqiptare

  Reply to this comment
 27. ABC... mesonjetorja e pare September 17, 14:28

  ky komenti i sotem i @ intelektualit kam pershtypjen qe ka qene dhe disa muaj me pare kur Muharrem Xhafa shkruajti prape per Enver Hoxhen.
  E them sepse kam pare vete restesisht nje komentin tim te para ca koheve per temen e bunkerev ne shqiperi te futur perseri disa muaj me pas ku artikulli ishte per nje teme te ngjashme.

  Problemi eshte qe une nuk e kisha shkruar komentin e dyte. ishte thjesht copy & paste nga hotline i gazetes qe e kishte futur per here te dyte. Me sa duket per te simuluar debatin.

  Dhe disa lexues te tjere kane verejtur se mos komentuesi me nofken intelektuali eshte vete ndonje nga gazetaret e Dites qe i lejohen te shara e kercenime si keto te sotme, qe sic thashe jane perseritje e disa muajve me pare. Pale kur ne midis te tere shkrimit futet fjala Shqypni ne gegerisht. me te veshtirose. Jo per dialektin po per faktin se njeriu shkruan O gjuhe zyrtare o dialekt qe nga fillimi derin ne fund po jo vetem ate fjale.

  Turp per gazeten dita.

  Lejoheni ose jo kete komentin tim, une e shkruaj dhe ne gazeta te tjera afer majtoshe qe njerezia ta marrin vesh qe ju luani e manipuloni nervat e lexuesve te rregullt te gazetes suaj

  Reply to this comment
  • intelektuali September 17, 15:49

   O DUDUM i Partise po pse leje ty do te mare gazeta DITA more mavri fanatike?

   Ja ku e ke intektualin qe nuk eshte fantazme as gazetar virtual i DITES, por intelektual real qe

   QETE KAFEN PI TEK TAJVANI
   S’DO ME JA DITE NGA HAJVANI
   SE NJE DITE E GJITHE SHQYPNIA
   DO TE CLIROHET NGA BARBARIA
   QE LA PAS ENVERI DHE NEXHMIJA
   DHE DO TE BAHET SI BASHKESIA

   Reply to this comment
   • Niku September 18, 04:28

    Si nuk u lodhe o “Intelektual” pordha. Vetem ti i jep pergjigje gjithkujt. Ndonje dite helmin qe ke grumbulluar do te te helmoje ty vete dhe te ngresh patkojte nga dielli. Ptu race muti, qe do te neverisesh edhe krimbat kur te vdesesh.

    Reply to this comment
 28. Lufter September 17, 15:40

  Pa Enver Hoxhen dhe Luften Nacional Clirimtare kunder Nazi-fashizmit Nuk do te kishte Shqiperi,ajo do te ishte coptuar nga fqinjet tane grek e serb. A i keni pare dokumentat e bashkepunimit sekret qe gjate luftes e pas luftes te ketyre fqinjeve ne rakordim me fuqit kryesore qe fituan luften? E prandaj kush ka logjik le te mendoj.Te fala e mbylleni sqepin per Enver Hoxhen o dashakeqes te Shqiperise.

  Reply to this comment
 29. Lufter September 17, 15:59

  Pa Enver Hoxhen dhe Luften Nacional Clirimtare kunder Nazi-fashizmit nuk do te kishte Shqiperi,ajo do te ishte coptuar nga fqinjet tane greke e serb. A i keni pare dokumentat e bashkepunimit sekret qe gjate luftes e pas luftes te ketyre fqinjeve ne rakordim me fuqit kryesore qe fituan luften? E prandaj kush ka logjik le te mendoj.Te fala e mbylleni sqepin per Enver Hoxhen o dashakeqes te Shqiperise.

  Reply to this comment
 30. Shqiptari September 17, 17:29

  Po kta felliqesira qe la mbrapa nuk jane pasoja e ketij heroit tuaj zoteri? Sa mijra vete vrau Enveri qe ishin njerez te mire te dikur dhe familje te mira qe sot nuk I kemi? Prandaj Shqiperia vuan se u ngrit balta te na qeveriste si ne kohen e tij dhe sot me kta mostra te se kaluares? Nuk jane kta qeveritaret tane qe ndane Shqiperine? Monstra si Fatos Nano, sali berisha, ilir meta, edi rama nuk jane pjella e xhaxhit?

  Reply to this comment
 31. KORÇARI September 17, 17:44

  BARVO ARTIKULLSHKRUESIT, JANË TË VËRTETA TË PAMOHUESHME, LERI SHUSHUNJAT SI A.MUT.STEFANI, F.MUT.LUBONJA ETJ, TË HANË MUT SA TË DUAN.

  Reply to this comment
 32. ermali September 17, 17:53

  Mut Enveri ,mut Saliu !

  Reply to this comment
 33. intelektuali September 17, 18:11

  @ Per b baxhell..:
  Plasi syte nese ke dhe mos shiko zoren atij dru me pre qe cnedron varret. Neandertala njerez te shpellave -> ai dhe ti nuk jeni populli, e mos fol ne emer te popullit ti njeri tribush
  https://www.youtube.com/watch?v=D_zVSMD55gA
  https://www.youtube.com/watch?v=OOMcoLcp5Lw
  https://www.youtube.com/watch?v=ALqnv-9FngI

  Keto me lart qene vetem fare pak nga ato qe populli ka bere per Enver Zeusin.

  Shkoni merruni me gjin gjonat e joanat e samirat qe ju shtypin si tartabiqe.

  Reply to this comment
 34. Darius September 17, 18:23

  Muharrem Xhafa…….dhe gjithe komentuesit Pro Vemjes Dythundrake ENVER PEDERAST HOXHA,nuk jeni vecse……SKLLEVER BIJ E STERNIPER SKLLEVERISH!!!?

  Reply to this comment
  • intelektuali September 17, 21:06

   Jo Darius Miku,

   keta qe hiqen si fanatike enveriste ne DITA nuk jane skllever te Enverit me pune te detyruar ne CIFLIGUN e tij, sic ishin shumica e shqyptareve te ndershem, por keta jane xhelatet e Enverit, keta jane ata kriminele qe mbushen lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni dhe i kane duart te lyera me gjak deri ne brryl me soje dhe sorrollope nga pas,

   prandaj:

   keto kafshe prehistorike ne zhdukje nuk kane se cfare te thone per krimet e tyre vecse t’i dalin ne mbrojtje PEDERASTIT te tyre homoseksual qe ja shiti Shqypnine dhe BYTHEN te gjithe Diktatoreve nga Tito deri tek Stalini dhe Mao Ce Duni dhe kur mbeti vetem ne Dimrin e tij si qen i zgjebosur falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin dhe keta kafshe gjakatare si ky krimineli Muharrem Xhafa kane guximin te dalin me artikuj turpi dhe rezili ne DITA per te vajtuar si kukumjacka Enver Hoxhen, por qe dalin fare jashte llogjikes elementare,

   Pyetja eshte:

   A HANE PYKA LLOGJIKE ENVERISTAT?

   Sepse keto kafshe enveriste e kane humbur llogjiken e tyre elementare nga fanatizmi ekstrem si ai i ISIS-it:

   Nga njera ana duan Enverin, nga ana tjeter shajne me none e babe pjellen e tij irigjinale, Sali Berishen me gjithe sojet e sorrollopet e Partise se Punes nga pas

   Nga njera ane duan Enverin, dhe i kendojne hymne sistemit te tij skllaverues si ai i Korese se Veriut dhe me keq akoma, nga ana tjeter ja mbathin te gjithe familje ish sigurimsash dhe fuksash, prokurore dhe hetues katile gjakatare te Enverit, te gjithe ne Perendim, ne BE dhe SHBA ao ne Kanada per te shpetuar koken dhe familjet e tyre te degjeneruara. Mjafton te shikosh listat qe kane mbushur sistemin e Gjyqsorit qe shpalli gazeta DITA para do kohe qe te bindesh se MURTAJA enveriste i ka hedhur rrenjet thelle ne token shqyptare.

   Nga njera ane hiqen si patriote dhe si antifashista dhe nga ana tjeter nuk spjegojne pse Kumandari i tyre Legjendar sic e quajne ka jetuar si LEVEND borgjez megjithe Nexhmijen gjate gjithe periudhes se luftes ne vilen e Bahri Omarit, qe ishte kunati i tij, por qe ishte Kryefashist dhe Kryekuisling, prandaj nuk e spjegojne si mund te ishte LANC-i i tij vrastar si ANTIFASHIST kur urdherat dilnin nga vila e Kryefashistit Bahri Omari?

   Nga ana tjeter Andrea Stefani e ka spjeguar se LANC-i jugosllav i Enverit nuk mund te ishte CLIRIMTAR sepse ai solli me vetem PUSHTIMIN e Vatanit nga MURTAJA bolshevike staliniste per 50 vjet me radhe si ne asnje vend tjeter te Evropes Lindore dhe atehere per cfare CLIRIMI behet fjale?

   prandaj:

   Edhe pyetja qe shtrohet sot eshte:

   A HANE PYKA LLOGJIKE ENVERISTAT?

   Nga replikat e kafsheve fanatike ne DITA duket qarte se keto plehra gjakatare nuk hane pyka fare dhe nuk dine te kerkojne ndjese per krimet monstruoze te prinderve te tyre kunder njerezimit dhe i mbetet per detyre politikes sone kombetare te fusi ne kafaze izolimi keto kafshe se demtojne ambientin me jashteqitjet e tyre enveriste ne nje kohe qe Shqypnia po kerkon te behet pjese e BE-se Antikomuniste dhe Demokratike dhe sic po e tregojne bathet me VETTINGUN dhe shume indicie te tjera nderkombetaret gradualisht po i fusin ne VATHE politikanet tane mafioze qe la pas Enveri me Nexhmijen me shpresen qe Kauza e Partise se Punes te mbahej gjalle per jete.

   prandaj:

   Fanatizmi enverist ne Shqypni i ka ditet te numeruara.

   Reply to this comment
 35. MH September 17, 18:38

  Te gjithe shkrimin mbi E.Hoxhen e ke vertet te sakt.Nuk i luhet as pike as presje.
  E verteta qendron.Shpifjet shporren.
  Vetem mbi cfare do te shkepus nga shkrimi te duhet te jesh filozof i pergaditur per te analizuar ne pozitivitet.Qe cdo njeri do ta kete te veshtire.
  “Enver Hoxha nuk ka pasur pushtet të pakufizuar dhe nuk ka vepruar për çështje te mëdha të ndërtimit e të mbrojtjes së vendit, pa pyetur popullin, partinë, Komitetin Qendror, Kuvendin Popullor, qeverinë. Enver Hoxha nuk ka lejuar të gjykohet e të dënohet njeri për gabime a veprimtari armiqësore në parti, në shtet, në ekonomi, pa tërhequr mendimin e organizatave e të forumeve të Partisë, të organeve shtetërore, pa u konsultuar me ligjet e pa vendim te gjykatave të popullit. Enver Hoxha nuk u ka diktuar të tjerëve vullnetin e tij politik a juridik, as ka kërkuar të zbatohen porositë e urdhrat e tij pa përfillur mendimin, dëshirat e interesat e masave të popullit e të Partisë.”
  Keshtu dalim ne konkluzion:
  E vertete:Cfare don partia ben populli.
  Jo e vertete:Dhe kurr cfare don Populli ben partia.
  Vetem nji rast:Populli nuk deshte aspak koperativizimin e bujqesise e sidomos ne zonat malore.Cdo gje u be me forc dhe propogand.
  Une kam mendimin qe te ndihmoj ne kete ide,qe Enveri si cdo sistem nuk mund te qendroje ne kembe pa forcen e diktatures.Qe disa e quajne force e ligjit,ndersa Enveri ka dasht ta shprehin forcen e ligjit me emertimin diktature.

  Reply to this comment
 36. Lavdosh Isufi - Chicago September 17, 18:43

  PROMETEU I SHQIPETARVE

  Sic thot populli qe une dua
  Kokra e ftoit bie nen ftua
  Ku dhemb dhembi vete gjuha
  E verteta eshte me mua

  Me I madhi burri I dheut
  Qe nga koha e Skenderbeut
  Enver Hoxha burr I krreut
  Na dha zjarin e Prometeut

  Hoqi pishen dhe kandilin
  Qe te nxinte me fitilin
  Nga vatra hoqi kongjillin
  Preu ferra mbolli ullirin

  I zvendesoi me llamba neon
  Zbardhte nata ne ballkon
  Ndricon ruga kudo qe shkon
  Ne cdo fshat coj telefon

  Flinim bashk ne nje rrogoz
  Jorganin te nxire me bloz
  Dere e dritare mbyllur me lloz
  Te mos hynte ndonje karagjoz

  Hanim bashke ne nje canak
  Burra e gra ne nje konak
  Pinim uje me nje bardhak
  Ndricoheshim me nje cirak

  Populli ishte analfabet
  E kish lene nje palo mbret
  Ti krijove goxha shtet
  Me akademi e unversitet

  Populli vdiste nga malarja
  40 vjec ish mesataria
  Se kanuni dhe hakmarja
  Kerdin benin te percaria

  Ti forcove Unitetin
  Popullit I dhe shendetin
  Mbylle portat per kurbetin
  Lot jane derdhur per te shkretin

  50vjet ne balle qendrove
  Shqiperine e lulezove
  Puntor e fshatar nderove
  Gjith popullin e shkollove

  Me akademi shkencore
  Prure dije bashkohore
  Ngrite uzina madhore
  Ku punoj klasa puntore

  Ngrite diga hidroncentrale
  Cove drita larte ne male
  Thave keneta mocale
  Ne cdo vende hape spitale

  Ne arsime dhe shendetesi
  Ne industri e bujqesi
  Ku punuame me kenaqesi
  Ne unitet e ne miqesi

  Qe te gjith mernim rrog
  Po as nje s’merej me drog
  Se ngulej gozhda ne dhog
  Dhe kaposhi behej zog

  Te vogel e kishim kuleten
  Te sigurt e kishim jeten
  Ne koshere e mbajte bleten
  Grur e miser mbolle keneten

  Na le bankat me flori
  Ti gezonte cdo njeri
  Ne pension e ne pleqeri
  Po na vane per hajduteri

  Hape fabrika e uzina
  Kur nuk kish as llamarina
  Limon mbolle ne kodrina
  Grur e miser ne magazina

  Vure rendin e qetesin
  Hape shkollat per diturin
  Shtove per dite begatin
  Popullit I dhe lirin

  Shkonte rinia ne aksion
  Djersen lume e kullon
  Per Atdheun ajo kendon
  Nuk kish droge e prostuticon

  Dole burre me taban
  Shqiperin nxore mejdan
  Populli me lote te qan
  Jeten borxh ty ta kan

  Se nuke kane buke te han
  Po bredhin ne ter dynjan
  Dinjitetin me se kan
  Politika vec percan

  Komandant mbi komandant
  Shkelqeve si gur Diamant
  Me I shtrenjte si gur brilant
  I dole Shqiperis garant

  Komisar I komisarve
  Ylli kuqe I thesarve
  Dualem nga balte e ugareve
  Kaluam ne mes behareve

  Komandant e komisar
  Ne cdo vend ti ndeze zjar
  Prure drite si yll polar
  Na nderove si Shqipetar

  Sekretari I sekretareve
  I pari nder te pareve
  Krenaria e gjith Shqipetareve
  Zhduke Kohen e agallareve

  Komisar e komandant
  Burre shteti diplomat
  Udhehoqe ne shterngat
  Historin te shkruar e lat

  C, do minier e c, do qytez
  Sote esht kethyer ne varez
  Dije bente pula vez
  Sot eshte tredhur cdo kendez

  Ata qe do bejne kritika
  Per ca presje per ca pika
  Nuk I pranoj as per replika
  Le te pertypin kikirika

  Le ta dine dhe keta pinjolla
  Se dhe Dielli ka ca njolla
  Po te sheron shpejte nga kolla
  Sidomos kur ske te holla

  Do kalojne dhe ca vjet
  E drejta do dal ne jet
  Gjer athere o milet
  Shikoni ju punen e vet

  Duan apo nuk duan
  Ata qe nuk na duan
  Ne me shum do ta duam
  Lirin me te e fituam

  Gjith Shqiptaret le ta din
  Kush mbiell eren korr stuhin
  Do ti jap penes lirin
  Qe te shkruaj historin

  Reply to this comment
 37. Bajram September 17, 23:46

  Qe gjate Luftes Nac.-Cl. Enver Hoxha ka qene puthador i me te fortit.Duke pare se Shqiperia nuk njihej nga Fuqite e Medha dhe se ne ndarjen globale qe kishin bere midis tyre Shqiperine e kishin lene te “pandare midis tyre” por si nje placke per t’u rindare pas fitores mbi fashizmin,Enver Hoxha dijti te shfrytezoje interesimin qe tregoi Tito per Shqiperine dhe u be vasal i bindur i tij,derisa ne vitin 1947 nenshkroi “bashkimin doganor” me ish-Jugosllavine qe e kthente Shqiperine “republike te shtate”. Duke shfrytezuar konjukturat e krijuara ne marredheniet midis Titos e Stalinit,ndrroi “aleat” dhe u be “satelit” i Rusise dhe Stalinit. Duke nenshkruar Traktatin e Varshaves futi Shqiperine ne vorbullen e luftes se ftohte,dhe si besnikeri per kete vuri bazat ne Pasha Liman dhe ishullin e Sazanit ne dispozocion te ish-BRSS.Kur e pa se si u pushtua ish-Ceko-Sllovakia,u shkeput nga BRSS dhe u lidh me Kinen.Kina pas vdekjes se Maos nen Ten Hsia Pin filloi reformat ekonomike liberale drejt ekonomise kapitaliste,duke marre ndihma e kredi qe sot e kane ngritur Kinen ne superfiqine e dyte boterore.Enver Hoxha u shkeput nga Kina dhe u be diktator me i dhunshem se me pare dhe kete e konsakroi ne Kushtetuten e Republikes Popullore Socialiste te Shqiperise ku shkruhej se diktatura e proletariatit eshte sunduese,dhe kerkonte qe me dhune te bente ndryshimet moralo-politike ne gjirin e popullit.Shembi kisha dhe xhamia,dhe i beri vatra kulture te edukimit m-l.Meqenese u prene ndihmat dhe kredite e huaja perfundimisht Shqiperia u rrenua ekonomikisht dhe kaloi ne kolaps te plote.Tregu i brendshem u zbraz plotesisht dhe populli nuk kishte as produktet minimale per jetese.Si gjithmone zgjidhja u gjet tek trisketimi,nje zgjidhje qe kishte qene me efekt pas daljes nga lufta por ne vitet 1989 kur bota po pesonte transformime kolosale me renien e murit te Berlinit,me shperberjen e BRSS dhe renien e komunizmit si sistem i deshtuar dhe i padobishem per zhvillimin e metejshem te vendeve ish koministe,edhe Shqiperise do t’i duhej te bente ndryshimin e sistemit dhe te futej ne rrugen e zhvillimit kapitalist,te reformave politike fillimisht,pastaj atyre juridike dhe ekonomike.Sigurisht qe me futjen e Shqiperise ne kapitalizem,edhe Muharrem Xhafa nuk ndejti duarkryq.Vilen e ktheu ne lokal luksoz dhe duke qene tek te paret,beri prokopi dhe sot ka krijuar aq te ardhura sa e lejojne te kete kohe te lire e te shkruaje ashtu si mendon ai.Sa i perket Luftes Nac.-Cl. ajo u be nen udheheqjen e PKSH dhe me komandant te pergjithshem Enver Hoxhen,lufte qe gjeti mbeshtetje ne popullin shqiptar dhe u njoh edhe nga Fuqite e Medha.Per meritat e tija ne kete lufte Enver Hoxha u shpall nga Kuvendi Popullor i Shqiperise “Hero i Popullit”,dhe ky titull nuk i hiqet sepse shpreh meritat e tij per luften pa kompromis kunder nazi fashizmit,duke siguruar fitoren ne Shqiperi pa ndihmen e drejtperdrejt te Fuqive te Medha,por as te ushtrise jugosllave te Titos,por pas clirimit te Shqiperise ushtria nac.-cl kaloi kufinjte ne ndihme te clirimit te popujve te Jugosllavise.
  Me ardhjen ne pushtet Qeveria demokratike e Sali Berishes ndermori hapat e njepasnjeshme per verifikimin e pasurise se Enver Hoxhes neper bankat e Europes apo gjetiu neper bote si ne Kube, Vietnam,Kine,Rusi etj por nuk u gjet asnje llogari bankare jashte shtetit qe te akuzonte Enverin si grabites te pasurise kombetare. Duke pare se situata me akuzat fallco po behej e pabesueshme u sajua gjyqi i kafeve kunder Nexhmije Hoxhes qe perfundoi ne nje farse te pakaperdishme per opinionin brenda dhe jashte Shqiperise.
  Eshte fatkeqesi per popullin shqiptar qe endren e tij per ta bere Shqiperine si Europa e zhbene Sali Berisha me taborin e tij,apo Fatos Nano,Ilir Meta,Pandeli Majko,Edi Rama me taboret qe i ndjekin pas. Shqiperia sot ndodhet ne nje gjendje akoma te rende ekonomike me nje strukture shteterore te korruptuar nga lart e deri ne qelizat me te vogla te saj,me nje drejtesi qe eshte tashme problem nderkombetar deri ne reformimin e plote te saj dhe venien ne binaret e berjes drejtesi dhe zbatim korrekt te ligjeve dhe Kushtetutes,etj. Vjedhja e pasurise kombetare eshte motivimi i vetem qe i shtyn disa individe qe megjithese kane reputacion te mire ne opinion lakmia per t’u bere te pasur i ben te bashkepunojne me politikanet e fuqishem apo me te fortet e krimit.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 18, 06:12

   PO MIRE O BAJRAM ENVERISTI PO KU SHKUAN TE ARDHURAT DHE FITIMI I SHTETIT SHQYPTAR PER 50 VJET ME RADHE GJATE DIKTATURES SE ENVERIT?

   sepse:

   bukur i ke renditur gjerat njesoj si ne librat e Partise se Punes, por nuk i ke dhene pergjigje pyetjes thelbesore:

   KU SHKUAN TE ARDHURAT DHE FITIMI I SHTETIT SHQYPTAR PER 50 VJET ME RADHE GJATE DIKTATURES SE ENVERIT?

   te cilat mateshin me disa miliarda dollaro amerikane USD more mavri fanatike?

   Ku shkuan LEKAT ne valute qe vinin ne Arken e shetit me miliarda ne dollaro nga ekportet e:

   – KROMIT, BAKRIT MINERALEVE TE NENTOKES,
   – ENERGJISE ELEKTRIKE, KARBURANTEVE
   – INDUSTRISE SE RENDE, TELA BAKRI, ETJ
   – INDUSTRISE SE LEHTE DHE USHQIMORE
   – DOMATEVE, SHALQINJVE, TRANGUJVE ETJ,

   Ku shkuan ndihmat “vellazerore” ne miliarda dollaro jugosllave, sovjetike dhe kineze qe Enveri i kollofiti si petlla duke i shitur Vatanin dhe BYTHEN bolshevikeve komuniste dhe pastaj kur ata donin ta hiqnin si te paafte dhe sadist e gjakatar anakronik ai u tha dashnoreve te tij:

   HYPNI KETU DHE SHIKONI STAMBOLLIN!

   He pra o Bajram enveristi ku shkuan keto LEKA qe maten me miliarda ne valute se thua qe Sali “VARKARI” i familjes Hoxha i beri verifikimin e llogarive bankare te Enverit dhe Nexhmijes, por nuk gjeti gje. Se edhe ky krimineli Muharrem Xhafa qe vilen e ka kthyer ne lokal-kafe thote se Enveri ka vjedhur vetem token e varrit te tij, por harron me dashje per Piramiden Famekeqe ne mes te Tiranes qe u ndertua nga dhenderi i tij shkurtabiq Kolaneci ne nje kohe qe shqyptaret po vdisnin per buke,

   prandaj:

   NGA KUSH KERKON TI QE TE ZBULOJE PER KUSERINE MAKABER TE ENVERIT PER 50 VJET ME RADHE QE ZBRAZI REZERVAT E SHTETIT FALIMENTOI EKONOMINE SI KURRE ME PARE NE HISTORI?

   Nga enveristet e perbetuar Ramiz Alia, Ylli Bufi, Fatos Nano apo nga VARKARI Sali Berisha me soje e sorrollope xhelate te Enverit nga pas? Po pse more mavri nga keta e pret ti more Bajram fanatiku qe te bejne hetimin e pasurive te familjes Hoxha dhe te krushqve te tij te firmes grabiqare hoxhiste “Biznes Albania” apo nga deputetet dhe ministrat e Edvin Rames dhe Like Floririt qe shkojne dhe bejne homazhe me fotografine e Enverit ne dore dhe qe dekorojne kriminelet e Enveri me medalje trimerie?

   Po veturat Ferrari te BOSIT te kokaines Ermal Hoxha a i ke pare ti more mavri?

   He pra thuaj ku shkuan LEKAT e shqyptareve qe u ropaten si skllever me pune te deturuar ne CIFLIGUN e Enverit per 50 vjet me radhe?

   Sa per ate qe thua se:

   “Ushtria nac.-cl kaloi kufinjte ne ndihme te clirimit te popujve te Jugosllavise”

   harron te shtosh se kur LANC-i kriminal i Enverit kur kaloi kufijte e vendit pasi kishte vrare dhe masakruar me pare shqyptaret intelektuale brenda Shqypnise se zbrazur totalisht nga gjermonet, filloi te vriste dhe masakronte kosovaret ne Tivar dhe gjetke me urdher nga Tito dhe Rankovici qe mban akoma medaljen e Enverit, si ato medaljet e trimerise qe Edvini i dha per Nexhmijen dhe Viton,

   prandaj:

   BUKUR I KE RENDITUR GJERAT SI NE LIBRAT E PARTISE SE PUNES, POR I KE LENE FAKTET PA PERGJIGJE ELEMENTARE

   Reply to this comment
   • skifteri September 19, 16:20

    ….Për idjotin me nofkën intelektualin !
    …..Zoti na ruajë nga menëtë e kokës ,por jo për ju Satana !, ti je , e do vdesishë një viktimë e demagogve dhe sharlatanve shpifës politik kundër luftës legjendare Anti -fashiste-nac-çlirimtare kundër E.Hoxhës dhe ,një aventurjer mashtrues i historisë ,përfajqësues të interesave të ngushta borgjeze të klasës shfrytëzuese si dje në kohën e zogut ,edhe sot kjo klasë politikanësh të ri të degjeneruar që po mbanë popullin në skllavëri .
    ……E.Hoxha i ktheu shqiptarët nga një turmë të shfrytëzuar e të përgjakur skllevrish të varfër e analfabet , në një kombë me dinjitet ndërkombëtar ,dhe atëdheun në një vendë të bashkuar ,të lirë ,të qytetruar,ku jetohej me nder ! Vetë uniteti -Popull -Parti -Enver ,jemi gati kurdoherë janë kuptim plotë ,pasi E.Hoxha zgjoi e drejtoi e plugoi mendjen e popullit në rrugë të ndritur për 50 vjet ,është hero fitimtar i pa diskutueshëm …
    ……. Mjerimi juaj nuk do mëshirë se i ke kaluar të 80 -tat ! .Mendja juaj nuk ndërgjegjësohet më për ta pluguar vetëdijen tuaj në mënyrë që të dalloshë ë vërtetën nga gënjeshtra ,të bardhën nga e zeza .por ti mbete viktimë e armiqve demagog një qen i ndërsyer nga armiqtë e brendëshëm dhe të jashtëm që nuk pushon së lehuri kundër luftës Antifashiste Nacional -çlirimtare dhe udhëheqësit fitimtar E.Hoxhës . të palltë gomari te varri ,kur shitesh për para..!!!

    Reply to this comment
 38. intelektuali September 18, 16:22

  Po keto HEC e spitale e shkolla e albpetrol e armo e gjithe armet qe u shiten me cfare u bene?
  Pika te rafte se 25 gjithe keto qeveri e te huaj me ambasadore e BE e te tjeta organizata te huaja, te gjithe vendet islamike qe kane investuar ne shqypni e sndertuan dot nje spital apo nje shkolle pa le te themi uzina e fabrika e HECe po leket i kane te gjithe neper xhepa qe mga uji qe rrjedh e prodhon drite e nafta e kromi e plazhet e parqet natyrore .
  Ishalla te bie nje semundje ty a familes tende e atehere te presesh cdo te te shikoj bitha e shpuar
  Leket nuk i morri Enveri po i gezon ti qe nga drita qe perdor ne shtepi, parku rinia qe qeteson ti syte e skuqur nga rakia dhe taivani ku kalon diten tende prej hajvani te gjitha i ka bere ai Enveri.
  Shko fut i teke tani te bodrumet e Taivanit se osht bo rradha uuuu sa e gjate

  Reply to this comment
  • intelektuali September 19, 22:07

   Beji te fala Ermal Hoxhes me Ferraret e tij dhe Biznes albania te krushkut te Enverit, a nuk e pe si Bamir Topi i dha vajzen familjes Hoxha?

   sepse:

   Bamir Tinzari e di fare mire se:

   LEKAT SHKOJNE TEK LEKAT

   dhe:

   Mos u bej hokotar dhe budalla qe imitosh intelektualin se je KAQOL fantik dru me pre

   sepse:

   Intelektuali eshte i siguruar me karte shendetesore ne SHBA qe ishte ARMIKE Enverit, nderkohe qe ky pederast nuk shkoi asnjehere per t’u kururar tek dashnoret dhe “miqte” e tij komuniste

   PSE KESHTU?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*