Epifanitë dhe akujt bëhen bashkë: fotot më të bukura të së dielës

January 6, 2019 19:34

Epifanitë dhe akujt bëhen bashkë: fotot më të bukura të së dielës

Redaktorët e fotografive të The Guardian ju sjellin ngjarjet më kryesore në foto nga e gjithë bota, përfshirë festimet e Epifanisë, Krishtlindjet Ortodokse dhe festivalet e akujve.

Kalofer, Bullgari

Burrat dhe djemtë luajnë vallen tradicionale ‘Horo’ në ujërat e akullta të lumit Tundzha, si pjesë e festimeve të Epifanisë. Photograph: Dimitar Dilkoff/AFP/Getty Images

 Yekaterinburg, Rusi

Skulptura akulli të krijuara për festivalin e skulpturës së akullit “Star of Bethlehem”. Photograph: Donat Sorokin/TASS

Jinan, Kinë

Një panda gjigante qetësohet mes bambuve të ngrira në një park kafshësh të egra. Photograph: Xinhua/Barcroft Images

Stamboll, Turqi

Patriarku Bartolomeu përshëndet gjatë festës së Epifanisë notarët ortodoksë grekë. Photograph: Ümit Bektaş/Reuters

Novosibirsk, Rusi

Një skenë e lindjes së Krishtit jashtë Katedrales së Ngjitjes, ndërsa kisha ortodokse ruse feston Krishtlindjen. Photograph: Kirill Kukhmar/TASS

Harbin, Kinë

Pinguinët Gentoo në një kopsht zoologjik gjatë festivalit të akullit. Photograph: Tyrone Siu/Reuters

Trabzon, Turqi

Rreth 3,000 njerëz mbajnë një flamur gjigant turk për të shënuar 104 vjetorin e betejës së Sarikamis në ultësirat e malit Sis. Mijëra ushtarë turq vdiqën në betejë nga të ftohtit e hidhur. Photograph: Anadolu Agency/Getty Images

Harbin, Kinë

Festivali i 35 ndërkombëtar i akullit dhe borës Harbin fillon me një shfaqje të zjarrit mbi ekspozitat prej akulli. Photograph: VCG/VCG via Getty Images

Konstanta, Rumani

Teodosie Petresku, kryepeshkopi i Tomis, bekon ujin brenda një cisterne. Më shumë se 200 mijë shishe u mbushën me ujë të shenjtë ndërsa rumunët ortodoksë u përgatitën për të festuar Epifaninë. Photograph: Vadim Ghirdă/AP

Pragë, Republika Çeke

“Tre Mbretërit” notojnë në lumin Vltava në temperatura ngrirjeje. Photograph: Martin Divíšek/EPA

Siliom, Spanjë

Një pjesëmarrës para fillimit të La Vijaner,  masakra e dimrit. Photograph: César Manso/AFP/Getty Images

Amersfoort, Holandë

Një baboon duke copëtuar degën e një peme të vjetër Krishtlindjeje në kopshtin zoologjik Amersfoort.

Photograph: Koen van Weel/EPA

 Vale de Salgueiro, Portugali

Në Portugali veriore, fëmijëve deri në pesë vjeç u lejohet të pinë duhan, sipas festimeve lokale tradicionale të Epifanisë. Photograph: Patrícia de Melo Moreira/AFP/Getty Images

 Brissago, Zvicër

Pjesëmarrësit në notin e Befanës duke i improvizuar me kova uji. Photograph: Samuel Golay/EPA

 Hwacheon, Korea e Jugut

Gara e kapjes së peshkut në një lumë të ngrirë, gjatë festivalit vjetor të peshkimit të akullit. Photograph: Jung Yeon-Je/AFP/Getty Images

 Tokio, Japoni

Një kaligraf merr pjesë në konkursin vjetor të kaligrafisë së vitit të ri. Photograph: Behrouz Mehri/AFP/Getty Images

 Pasto, Kolumbi

Një grua merr pjesë në karnavalet Bardhë e Zi, një festë kulturore për trashëgimisë racore dhe diversitetin. Photograph: Juan Barreto/AFP/Getty Images

Najaf, Irak

Një fëmijë hidhet mbi një buall pranë lumti Eufrat. Photograph: Murtaja Lateef/EPA

 Hwacheon, Korea e Jugut

Një burrë feston pas peshkimit me dorë në një lumë të ngrirë gjatë festivalit të akullit. Photograph: Jeon Heon-Kyun/EPA

 

Burimi: The Guardian

Përgatiti L.Veizi / DITA

 

January 6, 2019 19:34
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim