Erdogan: BE po na humb kohën

July 12, 2017 09:28

Erdogan: BE po na humb kohën

Presidenti turk Erdogan hodhi akuza mbi Bashkimin Europian, në një intervistë të dhënë për BBC-në.

Ai tha se Turqia po humb kohën e saj, duke pritur që BE ta pranojë, ndaj këta të fundit duhet ta ndajnë mendjen.

“Ne jemi ende në pritje për të parë se çdo të bëhet, në lidhje me antarësimin tonë në BE. Kjo pritje po na humb kohën, ndaj do të ngushëlloheshim edhe sikur të na thonin se nuk janë në gjendje të pranojnë Turqinë në Bashkimin Europian. Pastaj, ne do të fillojmë me planin tonë B dhe C”, u shpreh presidenti turk.

Erdogan theksoi se tani shumica e turqve nuk e duan më BE-në, pasi kanë parë qajsen e saj ndaj vendit të tyre.

“Shumica e turqve nuk e duan më BE-në dhe besojnë se qasja e saj ndaj Turqisë është jo e sinqertë. Gjithsesi, ne do të vazhdojmë të jemi të sinqertë me BE-në edhe për pak kohë, në pritje të një përgjigjeje finale prej tyre”, tha Erdogan.

Presidenti turk mohoi edhe akuzat se ka burgosur 150 gazetarë, duke thënë se vetëm dy njerëz me kartëvizita shtypi, janë në burg.

“Të jemi korrektë. Askush nuk është burgosur për gazetari në Turqi. Nuk është e vërtetë se janë burgosur 150 gazetarë, madje mund t’ju them se vetëm 2 njerëz me kartëvizita shtypi janë në burg, por edhe ata nuk janë burgosur prej të bërit gazetari”, tha Erdogan për BBC.

July 12, 2017 09:28
Komento

3 Komente

 1. anticensurë25642654 July 12, 10:17

  vazhdo me ato planet C dhe D ti se për të hyrë në BE!?
  harroje!!
  ti po ja kalon asadit e gadafit bashkë dhe kërkon me hy në bashkimin europian!!
  BE po quan orbanin e hungarisë diktator,që në krahasim me ty është super demokrat,e jo më ty!!
  erdo vazhdo me spastrimet që ke nisur!!zhduki të gjithë qemalistët dhe laikët e tjerë dhe ke për ta parë se brënda 10 vjetësh do tia kalosh dhe katarit e arabisë saudite!!të gjithë ju turqit do të visheni me çallma si në kohën e të lavdishmes perandori osmane!!

  Reply to this comment
 2. Marin July 12, 15:03

  Ik or debil turk diktator Europa ska nevoje per te

  Reply to this comment
 3. Arben July 12, 17:16

  PERPARA OR MIK,

  GJITHE SHQIPETARET JANE ME TY.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*