Erdogan: Evropa jeton ende në paqe vetëm falë Turqisë

May 3, 2019 22:43

Erdogan: Evropa jeton ende në paqe vetëm falë Turqisë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan thotë se Evropa i detyrohet Turqise, sepse strehon 4 milionë refugjatë.

Gjatë një fjalimi në Stamboll, Erdogan tha se “nëse vendet evropiane jetojnë sot në paqe, kjo ndodh në sajë të Turqisë”.

Duke nënvizuar se Turqia nuk arriti të gjejë mbështetje të mjaftueshme në përpjekjet e saj për të rivendosur sigurinë në Siri, Erdogan tha se Turqia nuk do të lejojë asnjë kërcënim kundër Sirisë.

Ai theksoi se vendi i tij do të vazhdojë të luftojë deri sa i gjithë territori sirian t’i dorëzohet pronarëve të vërtetë.

Çdo veprim ekonomik dhe politik në kurriz të pavarësisë së vendit tonë është i destinuar të dështojë”, tha presidenti turk.

v.l/ Dita

May 3, 2019 22:43
Komento

2 Komente

 1. Amerikani May 4, 10:32

  Me kujtohet nje interviste e nje shqiptari qe kishte shkuar ne Siri per te luftuar, kur thoshte se; ” Ushtaret turq ne kufirin midis Sirise dhe Turqise na pershendesnin me duar!”

  Reply to this comment
 2. Vasili May 4, 11:05

  I gjori Rexhep,i semuri i Bosforit:
  Kete nuk e pranojne ne fshat,mirpo vazhdon ti ngulitet ne koke,se do te marre vajzen e priftit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim