Erdogan, mesazh Trumpit: Demokracia nuk këmbehet me dollarë

December 21, 2017 18:00

Erdogan, mesazh Trumpit: Demokracia nuk këmbehet me dollarë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i bëri thirrje vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara t’i kthejnë shpinën Uashingtonit, në nismën për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit.

Gjatë një fjalimi në Ankara, Erdogan i drejtoi një mesazh të fortë homologut të tij amerikan.

“Zoti Trump, nuk mund ta blesh vullnetin demokratik të Turqisë me dollarët e tu. Vendimi ynë është i qartë. I bëj thirrje gjithë botës: Mos denjoni ta shisni betejën tuaj për demokraci për nja ca dollarë.”

Presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara do të ndërprisnin ndihmat për ata që votuan pro rezolutës egjiptiane në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që kërkonte tërheqjen e njohjes amerikane të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit.

Rezoluta nuk u miratua pasi ambasadorja amerikane Niki Hallej vendosi Veton. Nga ndihma financiare amerikane Egjipti përfiton 1.2 miliardë dollarë në vit. E njëjta rezolutë por pa fuqi vepruese ligjore pritet të miratohet në mbledhjen Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

December 21, 2017 18:00
Komento

1 Koment

 1. anticensurë25642654 December 22, 09:55

  këtu ka të drejtë erdo!!
  demokracia turke është ajo që duhet të ndjekë njerzimi!!
  ajo përqëndrohet në mbrojtjen e shumicës dh zhdukjen e pakicave brënda vëndit dhe mbrojtjen e atyre sa më larg!!
  vret “vëllezrit”(vëllezër i ka cilësuar më parë)kurdë dhe mbron vëllezërit palestinezë o roinga!!
  demokracia nuk duhet blerë me para!!diktatura po!!paratë e tij,të katarit dhe të shumë të tjerëve,e blenë diktaturën në turqi!po përpiqen ta bëjnë të njëjtën gjë dhe një ballkan!
  eh të vjen të plasësh kur një diktator i ndyrë flet për demokraci!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*