Erdogan, turqve: Duhet të jemi gati për Luftën III Botërore

March 16, 2018 12:12

Erdogan, turqve: Duhet të jemi gati për Luftën III Botërore

Rreziku për shpërthimin e një Lufte të Tretë Botërore sipas presidentit turk Erdogan është i dukshëm.

Ai u bëri thirrje turqve të  jenë të përgatitur për çdo eventualitet.

Shkak sipas tij mund të jetë fakti se SHBA po ndërton 20 baza ushtarake në Siri, të drejtuara kundër Rusisë.

“Njëzet baza ushtarake janë krijuar në Siri. Pse janë ngritur këto baza? Nuk besoj se do të përdoren kundër Rusisë. Ndaj dhe objektivat janë dy, Turqia ose Irani. Kjo nënkupton shpalljen e Luftës së Tretë Botërore. Duhet të jemi gati për çdo gjë”– tha Erdogan.

Për më shumë mund të klikoni KËTU

b.m. / dita

March 16, 2018 12:12
Komento

6 Komente

 1. aktualiteti March 16, 12:49

  Erdogan nuk eshte budalla. E kupton mire se sot Europa eshte krejt e paralizuar nga ato miliona myslimane qe ka brenda. Vetem ne Gjermani ka 5 milion turq. A nuk eshte kjo nje ushtri ne rast lufte? Pra Ergogan i ka bere mire llogarite. Ka dhe Rusine aleate, c’ka i jep siguri maksimale. Ne perendim nuk lufton njeri. Sikur te vritet qofte nje ushtar francez, gjerman apo italian gjetiu, behen protesta per terheqje nga luftas. “Apatia dhe toleranca jane tipare te nje shoqerie te vdekur” ka thene Aristoteli para 2000 vjetesh. Sot thenia e tij po vertetohet. Europa eshte e humbur pa nisur nje lufte. Sepse ka brenda prej kohesh armikun, i ka dhene dhe shtetesi europiane por ai mbetet armik. Eshte emigracioni islam, Kali i Trojes qe do ti hape deren e Europes nga brenda ne rast te nje sulmi. Ky eshte dhe shkaku kryesor ku merr Erdogani force per te folur per lufte. Ka Kalin e Trojes brenda Europes. Historia perseritet.

  Reply to this comment
  • Ou Ye ...perseri Aristoteli / Sokrati/ Platoni ! March 16, 15:44

   . “Apatia dhe toleranca jane tipare te nje shoqerie te vdekur”

   aktualiteti . shprehja filozofike logjikishte,
   sigurishte qendron .
   Ajo , qe mua me ben skeptik ne kte art Filozofie ,
   ca.2000-vjecar eshte se ;

   A ka exzistuar ne ate epoke para2000-vjecare ,
   nji strukur e tille nder popuj ,qe ti ngjante nji shoqerie te vertete ,ne kuptimin e plote te fjales shoqeri ,
   pa te cilen do ishte e pamundur ,te evidentohen
   efekte /fenomene te Tilla te shoqerise njerezore ?!

   Pra me sa dijme ,ne para 2000-vjetesh ,
   popujt kane jetuar ne turma ,
   qe nqs do t’i referohemi evolucionit njerezore ,
   eshte e pamundur te arrishe ne perfundime se,
   ateher ka exzistuar nji strukture shoqerore se kjo sot .

   Ndoshta eshte thjeshte nji rastesi sot ,qe e bej kte pyetje ,(dhe natyrishte s’kerkoj patjeter nji spjegim nga ty) por gjithe kjo Filozofi e Antikes (Greqi)
   tingellon e improvizuar dhe nuk eshte e vertetetushme
   se nga e ka prejardhjen .
   Si mundet te dalin filozofi (Filozof) aq te shquar ,
   ne nji shoqeri pothuaj primitive ?! –
   Ktu ka dicka qe nuk shkon e qe asnji llogjike
   njerezore s’mundet ta pranoj !
   Eshte e pamundur qe ne shoqeri injorantesh ,tumash ,
   te linde dicka e tille . Filozoifia lind ne shoqeri ,
   shume te zhvilluara e kulturuara ne cdo aspekt te saj .

   Gjithmon me ka munduar nji pyetje e tille dhe per cudi
   nuk kam hasur ne asnji spjegim .
   A ka dikush te na argumentoje dicka mbi kte gje ?!

   Reply to this comment
  • Arben March 16, 17:15

   O aktualitet, i vetmi udheheqes qe ja thote gjerat troc popullit, te gjithe e dine qe do plasi lufte (ne fakt ka plasur), por perpiqen ta fshehin

   Reply to this comment
 2. nje vezhgues i drejte March 16, 13:17

  Ky eshte nje hajvan qe i ka mare koka ere , nje ekstremist islamik , qe i duhen thyer hundet sa me pare . Ndersa ti AKTUALITETI , e ke shume gabim , qe evropianet nuk luftojne , le t’i preke dikush interesat , pa te shikosh , luftojne apo jo . Sa i perket myslymaneve , qe ndyjne shtetet evropiane , jane rreth 25 milion ne gjithe Evropen , nje sasi e vogel , karshi 600 milion evropiane , i izolon e asgjeson kur te duash ne rast lufte .

  Reply to this comment
 3. yt March 16, 14:34

  Lufta e 3 -te ka kohe qe ka filluar ,
  ndoshta jo ushtarakishte pro ne shume forma te tjera .
  Kudo ka nderhyjre ne qeverrite e X -vendi tjeter ,
  per ti groposur ,e perfituar nga ato ,
  (si ndodh me Shqiperine qe eshte permanent ,
  ne Terrorin e politikave te Sekteve Loby-ste
  te vendeve te te Forteve ,duke ja marre miljardat pa lufte vendeve me Politkane Prostituta si Shqiperia .
  Ka 28-vjet qe Shqiperia ndodhet ne diktatin
  e te Huajve , realishte e kolonializuar .
  Nuk do Jet e larget dita te filloje edhe me ushtri ajo lufte ,nderkohe qe pallat ,rrospite e politikes Shqiptare as qe e rrujn ne kte drejtim ,sepse marrin pasurine dhe zhduken diku .Mjere ai popull ku do perfundoje.

  Reply to this comment
 4. toni March 16, 16:32

  Cfare tha ambasadorja gjermane, do i kthejme me force shqiptaret, kurse arabet dhe sirianet i mbajne me para dhe gjith te mirat,per kete flet erdogani dhe eshte i sigurte ca thot,e ne shqipot presim sa te na hapi deren europa.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim