Erdogan: Vëllezër, ktheni eurot e dollarët në lira

May 26, 2018 18:14

Erdogan: Vëllezër, ktheni eurot e dollarët në lira

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan u ka bërë thirrje shtetasve turq që të konvertojnë kursimet e tyre dollarë apo euro në lira.

Ai synon të forcojë lirën turke, e cila ka humbur 20 përqind të vlerës së saj ndaj monedhës amerikane.

“Vëllezërit e mi që kanë dollarë ose euro nën “jastëkun” e tyre, shkoni dhe i konvertoni paratë tuaja në lira”, tha Erdogan në një tubim në qytetin lindor të Erzurumit përpara zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të 24 qershorit.

Që nga fillimi i vitit, lira turke ka humbur gati 20% të vlerës kundrejt dollarit amerikan, edhe pse arriti ta merrte veten disi këtë javë pas një rritjeje të normës së interesit nga Banka Qendrore Turke.

Përkundrejt kësaj të fundit, ekonomisti financiar botëror i Commerzbank, Peter Dixon thotë se ka shenja gjithnjë e më të mëdha se qeveria e Erdoganit po shtrëngon kontrollin e saj.

s.a/dita

 

 

May 26, 2018 18:14
Komento

7 Komente

 1. Arben May 26, 18:42

  LiraTurke nuk ka humbur vleren.

  Spekulantet USA bejne manovra

  zgjedhore kundra Erdoan.

  Perpara o Sulltan.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 26, 18:55

   bëj gati bythën dylber!!

   Reply to this comment
  • hakunamatata May 26, 19:13

   Arben “ekonomisti “,vleren e lires kundrejt valutave te tjera e percakton ekonomia Turke dhe jo anasjelltas.Ne tregjet boterore nuk perdoret lira si mjet shkembimi.

   Reply to this comment
   • Arben May 26, 19:45

    P….. O p……..

    Keto levizje ndodhin para zhjedhjeve dhe Jane vazhdim

    I grushtit te shtetit kundra popullit Turk

    Reply to this comment
  • Dollari May 27, 05:18

   “Arben” Olsi Jazexhiu ktheji dollaret kanadeze ne Lira turke.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 29, 12:49

    pse budall është ai??
    vetë djali i erdos po i bën lirat në dollar kurse ti i thua olsit ti këthej dollarët në lira!!
    lëri mor qënt,këta mjegull duan që të kafshojnë sa të jetë e mundur!!
    këto zgjedhje erdogani shkon në të sëmës!!ose në bythë të olsi jazenxhiut të vetquajtur arben!!

    Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 May 26, 18:48

  ““Vëllezërit e mi që kanë dollarë ose euro nën “jastëkun” e tyre, shkoni dhe i konvertoni paratë tuaja në lira”
  e para për kë vëllezër e ke??
  për ata që ke rras në burg??
  apo për ata që të kanë votuar kundër??
  ja dhe i shkëmbyen!?
  çfar do të ndodhë??
  do të rritet fuqija blerëse e lirës deri në 24 qershor!?
  për të fituar zgjedhjet??
  sepse pastaj do të shkojë në të sëmës prapë,po jo o sulltan??
  përse i bëre sivjet dhe jo një vit më vonë si ishte e parashikuar??
  sepse e di që deri në ’19 do ti bashkohesh mduros së venezuelës!!
  apo jo o sulltan i coft??
  vëllezër të erdoganit shkëmbejini me lira dollarët,por mos harroni të blini karroca dore për të shkuar e për të blerë buk nesër!!do të jetë e vështirë të trasportohet paraja nesër!!buka do të jetë shumë herë më e rëndë se kartmonedhat e nesërme!!ose erdoganiste!!
  nesër shumë letra dhe “para jok”!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*