Erdogan vizitë historike në Greqi, avionë e snajperë për mbrojtjen e Presidentit turk

December 7, 2017 10:14

Erdogan vizitë historike në Greqi, avionë e snajperë për mbrojtjen e Presidentit turk

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka filluar një vizitë historike në Greqi ditën e sotme.

Përveç mbrojtjes me 200 truproja, policia greke gjithashtu do të vendosë 2800 oficerë për të marrë pjesë në një operacion të sigurisë së nivelit presidencial të SHBA-së për të mbrojtur Erdoganin.

Dy avionë F-16 shoqëruan presidentin turk gjatë udhëtimit të tij në Greqi.

Ne po marrim çdo masë të nevojshme,” tha për The Guardian, ministri i rendit publik grek, Nikos Toskas. “Siguria do të jetë e një niveli të ngjashëm me atë të vizitës së Barck Obamës, çdo detaj është planifikuar”.

Vizita historike dy-ditore është udhëtimi i parë zyrtar që një kreu i shtetit turk i ka bërë Greqisë.

Njësitë e posaçme të forcave Elite, duke përfshirë 200 komando dhe specialistë për shkatërrimin e bombave, janë dërguar në një operacion mbikëqyrjeje që do të shohin snajperë të vendosur në shumë ndërtesa përgjatë rrugëve ku do të kalojë udhëheqësi turk.

Vizita e Erdogan vjen pas arrestimeve në Athinë të 9 shtetasve turq të akuzuar këtë javë si anëtarë të DHKP-C, një grup militant marksist që ka marrë përgjegjësinë për disa nga shpërthimet kamikazë në Turqi.

December 7, 2017 10:14
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?