Erdogan viziton Tiranën në datën 14 maj

May 6, 2014 14:21

Erdogan viziton Tiranën në datën 14 maj

Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdogan do të zhvillojë më 14 maj, një vizitë njëditore në Tiranë, me qëllim intensifikimin e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Turqisë, me një fokus të veçantë ekonomik.

Sipas Top Channel, e cila i referohet Ambasadës Turke, dy kabinetet, ai i Kryeministrit Rama dhe homologut turk Erdogan janë duke i dhënë dorën e fundit detajeve të kësaj vizite. Pjesë e axhendës së takimeve të Erdogan në Tiranë është edhe mbajtja e një fjale në Parlamentin shqiptar.

Kjo vizitë e kreut të ekzekutivit turk në Tiranë, vjen pas dy takimeve të zhvilluara me Kryeministrin Rama në Stamboll,i pari në muajin maj 2013 dhe i dyti me 3 gusht 2013, ku Rama deklaroi se “Takimi me Kryeministrin Erdogan ishte vazhdimi i një bisede të filluar për të vendosur së bashku piketat e një bashkëpunimi mes Shqipërisë dhe Turqisë, që do të jetë një bashkëpunim me një intensitet të panjohur më parë”.

Kryeministri turk pritet të mbërrijë në Tiranë i shoqëruar nga ministrat më të rëndësishëm të kabinetit tij.

Nuk dihet ende nëse do të zhvillohet një mbledhje e përbashkët mes dy qeverive, për ta çuar më përpara atë që Kryeministri Edi Rama e ka quajtur si ngritjen në nivele të panjohura më parë të marrëdhënieve me Turqinë.

Burime të pakonfirmuara pohojnë se gjatë takimit Rama-Erdogan pritet të diskutohet edhe mundësia e marrjes prej Turqisë së një kredie të butë, e cila arrin në miliona dollarë.Pas ardhjes në pushtet Edi Rama ka theksuar rëndësinë që marrin marrëdhëniet me Italinë, Greqinë dhe Turqinë, si partnerë strategjik të Shqipërisë. 

May 6, 2014 14:21
Komento

7 Komente

 1. blerina May 6, 14:51

  do na vije Erdogani, rrofte aleanca strategjike me kryeministrin e videove me milione euro korrupsion

  Reply to this comment
  • Arben May 6, 20:11

   KRYEMINISTRI QE E KA VENE DIPLOMACINE E VENDIT TE TIJ NE FUNKSION TE NJOHJEVE TE KOSOVES

   AI QE KA APLIKUAR MODELIN ME TE MIRE EKONOMIK PE QYTETARET E VENDIT TE TIJ
   KA DYFISHUAR EKINOMINE RROGAT E PUNONJESVE DHE MIREQENIEN NE 10 VITE
   KRYEMINISTRI QE MEGJITHE 11 VITE NE PUSHTET FITOI ZGJEDHJET LOKALE ME REZULTAT 10 % ME LART SE ATO TE SHKUARAT

   E PER VIDEOT QE THUA TI, TE VOTONIN SOT TURQIT “SA ESHTE SHPERBLIMI FINANCIAR I DREJTE PER PUNEN QE KA BERE KY NJERI”
   TE JESH E BINDUR SE REZULTATI DO ISHTE TE PAKTEN 10 FISHI I ASAJ QE PERMENDET NE VIDEO
   ESHTE NJE SHEMBULL QE DUHET TA NDJEKIN EDHE KETA TE TANET QE NUK LENE PROBLEM PA U MARRE DHE ME MIREQENIEN E QYTETAREVE NUK MERREN SE JANE HAJDUTA

   Reply to this comment
 2. beso May 6, 14:51

  O Edushka edhe me Saliun e Turqise u lidhe o derdimen, djali i tij ka zhvatur telekomin, kurumin, kompanin celualre Eagle, kantjerin detar Durres, apo te kane rene breket dhe puth bythen e mafies per leke………………………………….

  Reply to this comment
 3. enea May 6, 20:59

  Nje kryeminister qe bllokon Twiterin takon nje kryeminister qe nuk ben pa Twiter 🙂

  Reply to this comment
 4. Ben May 6, 21:23

  Perqafo fort turkun se do shikosh Stambollin jo Europen tone.
  Une pandeha se do ishe me i squt dhe me europian o Edi.
  Ti je njelloj dallkauk si Sali Matraku,qe e futi Shqiperine ne konferencen islamike dhe ti nuk e permend ate menxyre.
  Me vjen keq per Shqiperine se nuk do dale dot nga bataku islamik ku e hodhen sulltanet.

  Reply to this comment
 5. Horri i Bulevardit May 6, 21:37

  O trapa komentues, A e kuptoni se cdo te thote shtet, apo jeni duke u masturbuar me foton e Saliut perpara!.

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi May 7, 00:58

  Normale! Burrat e shteti takohen,bisedojnë dhe sejcili sheh interesat e vendit te vet. Edi Rama mund te kritikohet kur nxjer në pazar interesat e vendit te vet por ne nuk e kemi një fakt te tillë. Erdoganin e kane pritur burrat me te medhenj euroamerikanë atehere pse edi rama nuk duhet ta prese? Nuk shkojnë me logjikën e perjashtimit marëdheniet shteterore apo dhe politike por, me logjikën e përfitimit!? Ne mund dhe duhet të përfitojme nga shteti turk!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim