Erdogan dhe pushteti në Shqipëri

August 9, 2019 23:30

Erdogan dhe pushteti në Shqipëri

Nga Bedri Islami

“Humnera humnerën ndjell”- David.

“Te Kodra e Liqenit u ngrit Memoriali Erdoganist, për “dëshmorët e demokracisë së 15 korrikut 2016”.

Ky ishte lajmi që më dërgoi një mik i vjetër.

Nuk e besova. Dhe, pse duhej ta besoja?

Çfarë lidhje kishte mes dëshmorëve të një vendi, qoftë ky edhe ballkanik, me vendin tim?

Përse mund të ngrihet një Memorial i huaj në tokën time ?

Kur u mor vendimi për ngritjen e tij?

Kush e miratoi?

Kur u bë përurimi i tij?

A mund të ketë një memorial klandestin dhe pa ditë përurimi?

Presidenti turk Erdogan, qoftë mik i kujtdo, nuk është as zot, as shtetar i këtij vendi, e aq më pak një personalitet , shëmbëlltyra e të cilit mund të jetë e denjë për t’u ndjekur.

Karizmatik në fillimet e tij politike, mik që shpejt njeh armiqësinë si vlerë, tashmë me parandjenjën e frikshme, se mos takimi i dy botëve, ajo, e tija, e shmangies së reales, me atë tjetrën, jashtë tij, e dritshme e vlerës , do të ishte e dhimbshme, ai e bëri pushtetin rrugë të sundimit.

I dehur me pushtetin, ai nuk mund të sjellë këtu dehjen e ëndrrës së tij!

Shpesh herë djalli merr pamjen e engjëllit të reformës!

Në vendin e tij, i cili dalëngadalë po i rrëshqet nga sundimi, është i lirë të ngrejë memoriale dhe përmendore , ndoshta të merituara, si ato që u përballen me grushtin e shtetit.

Në vendin tonë ai mund të jetë i lirë të sjellë mesazhet e mikut të mirë, por jo të sunduesit; ai mund të sjellë botën e mrekullueshme orientale, ngjizur nga një botë e tërë, por jo gulçimat e saj; ai mund të sjellë përmendoret e poetëve të shquar, vargjet dhe rrëfenjat e të cilëve kanë mrekulluar shekujt dhe janë bërë trualli ku u ngrit Përlindja europiane, por jo emra të nderuar dëshmorësh.

Ah, mendova, sikur të mund të sillte Monumentin e njërit nga poetëve më gjenialë të njerëzimit, Abu-Al Qazim Mansur FIRDUSI, ( 932-1020), i njohur për kyeveprën poetike, eposin madhështor prej 60 mijë vargjesh “Shan Name” Libri i Mbretërve, që në fakt është simotra orientale e Iliadës, por me tingëllimën njerëzore të një bote tjetër, ku shkenca, arti, fjala, magjia, përralla dhe ëndrra ishin të shkrira tek njëra tjetra.

Përse presidenti turk nuk na sjell Sami Frashërin, ideologun e dritshëm të Rilindjes?

Ahet Zogu solli Naimin, Enver Hoxha solli Abdyl Frashërin, Edi Rama solli Mit’hatin, Rilindja një memorial me emrat e dëshmorëve rënë në shtetin turk!!!

Kush do e sjellë Samiun?

Memorialët e luftës e kanë peshën në vendin e tyre!

NUK KAPET MADHËSHTORJA, NUK MËSOHET HEROIKJA!

Në historinë e popujve ballkanikë ka akte të mençura dhe shembuj pasionues të mbrojtjes së lirisë.

Pagjumësia e Erdoganit nuk është pagjumësia jonë!

Të bëhesh mbret me vullnet, do të thotë ta shpikësh vetë mbretin!

Ne kemi kodet tona, nderin tonë dhe të rënët tonë!

Mjerisht, po i harrojmë!

Pashë këto ditë se si mbi varrin e Migjenit kishin mbirë barërat, ishte lëvizur pllaka ,dikur e mermertë, dhe mendova se mos është ngritur si Konstandini i legjendës për të sjellë një kumt të ri.

“Humnera humnerën ndjell” – thoshte Davidi.

Çfarë po ndjellim?

“Secilës ditë i mjafton pikëllimi i vet”.

 

****

Botuar në Dita. Të gjitha të drejtat, e rezervuara. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

 

August 9, 2019 23:30
Komento

38 Komente

 1. mirel August 10, 00:32

  Po ka marre para mizerja qe kemi ne per Kerminister.
  Xhamine perse e ngriti ne mes te qendres se Tiranes?
  Kullat perse po i ngre?
  Albanian -Turk Airline si po e nge?
  Cdo servis ishte me logo turke..
  Po Aeroportin e Vlores, me cfare pazaresh po e paguan?
  Myslimanizimi i Shqiperise eshte ne program sic u be myslimanizimi i Kosoves. Me kerkesen dhe per interesat e Serbise dhe Greqise. Ashtu po e luftojne Kosoven serbet, ashtu dhe u luftuan camet nga greket.
  Ndryshimet nuk behen per sot, por per neser.
  Ndersa ritmi dhe menyra si po behen gjerat tregojne qe e nesermja nuk eshte larg.
  Ne krye kemi nje mafioz kriminel qe jo vetem nderon Erdoganin sikur ky ti kete shperthyer p..e Anetes dhe te kete lindur EdDroganin, por shkon me tej, shpall ligje kunder Lirise se shtypit qe dhe vete Erdogaja do ti admironte. Edrogase tone i ka ardhur ora te zhduket me gjithe Rilindjen e qelbesirave./
  Edrogaja jone duhet te largohet me dhune nga froni.
  Dhe PiSat qe iu sulen studenteve dhe i fyen dhe injoruan kerkesat e tyre duhet te mendohen dhe njehere te pastrojne ndergjegjen dhe te dalin ne mbeshtetje te nje riorganizimi te Ri.
  Ne mos po jane plera tradhetare, fajtore njelloj si Ramut tradhetari

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati August 10, 03:05

   Na ka gjer belaja me kwte qelbesiren Kryeminatwr , se ky esht nje krhese oa asnje vlere morale

   Esht tamam nje funderine morale , ndaj nga ky mund te peesesh cdo gje,
   Se ky nuk ka asnje lloj brejtjtje ndergjegje ,
   dhe i serviloset kujtedo te huaji qe esht i pushteteshem

   Eshte rrembythje fare , ndaj vete socialistet duhet te ngrihen ne proteste per largimin e ketij Jeniceri Kryeminister nga kreu i PS

   Eshte i neveriteshem fare

   Leshtu beti dhe ne Amerikanet

   Amerikanet po kerkonin qe te shoerndanin atehere c’montimin e armeve kimike siriane neper vende te ndryshme ,
   Ky doki si servil e ju tha : I marr une te gjitha

   Po ashtu beri me muxhahedinet :

   Amerikanet kerkonin tu shperndanin muxhahedinet neper Europe ,
   ky servil i qelbur dolinperseri si teim :.. I marr une te gjithe

   Nuk pyet ky qen per te ardhmen e popullit shqiptar
   por shikon si te siguroje perfitime per vete ne kurriz te Shqiperise

   Ndaj te gjithe duhet te ngrihen kunder ketij lamgaraqi tebpiste qe nuk pyet per azgje , vecse per perfitimet e tij ne kurriz te Shqiperise

   Reply to this comment
 2. Limani August 10, 01:03

  Bukur , i nderuar Bedri , i saktë , konçiz !
  Po këto gjëma , që s’paskan të sosur nga na vinë , nga qielli?!
  Natyrisht jo nga qielli , këto janë gjëmat tona , gjëmat e një populli të përulur , skllav , llafazan , pa nerv , frikacak…….
  Të tillë jemi derisa durojmë me radhë të gjithë ata që na poshtërojnë , deri tek ky i fundit , që paska qenë qelbësira i qelbësirave .
  Si s’po del një njeri publik , një njeri me emër , t’i bëjë thirrje popullit të ngrihet e të varë nëpër shtylla tradhëtarët ,se partitë janë të gjitha banda kriminale e hajdute , duke filluar nga ajo që quhet PS .
  Ne jemi një popull që po vdes ç’ditë , jemi të vdekur e të pakallur , mjerë Shqipëria !

  Reply to this comment
  • NY. August 10, 04:18

   Limani,si s’po del nje njeri publik ?!!! Mos prit kot.
   Nuk ka dale dhe nuk ka per te dale,jo se nuk ka,ka sa te duash, por nuk ka ate qe quan ti publik, POPULL ! Eshte populli pa jane ata qe jane !

   Nje popull qe anashkalon historine e se shkuares eshte i destinuar te vuaj te ardhmen !

   Reply to this comment
 3. demo August 10, 04:49

  .Varreza greke ngriti sa u cudit i madh e i vojel.
  Per kompesim,duhen edhe varreza turke.
  Eshtrat i gjejne s`eshte problem.

  Reply to this comment
 4. Raimond vlonjati August 10, 05:11

  Ore , ju Rama , eshte nje krijese e qelbur, qe nuk ka asnje lloj standarti moral, te quhet njeri–

  Ai eshte nje kalbesire morale ,, dhe socialistet tregohen budallenj kur mbajne ne krye ,nje qenie meizarebl ne cdo aspect si Rama

  Ky mut muti ne 1990, ulerinte nepr Tirane, “te varen gjithe komunistet”

  Ky ka tipin e halabakut, qe shikon vetem per interesin e tij,
  te vjedhe sa me shume per vetene tij, dhe as I behet vone fare, per azgje

  Dhe kjo duuket ne gjithe politiken e tij:—-
  Rama ju tha Amerikaneve atehere qe ” I marr une te gjitha armet kimike ”

  Ne ate kohe Amerika mendonte ti hperndante ne gjithe shtetet e Europes nga pake,
  ky doli si trim dhe tha “I marr une te gjitha”

  Po ashtu prape doli ceshtja e Muxhahedineve, ku Amerika kerkonte ti shperndante neper Europe ata muter,
  Rama servili doli me vrap e tha:”I marr une te gjithe”

  Dhe me ata muxhahedinet na krijoi nje ciban islamik ne zemer te Shqiperise ,
  qe dpkrijoje probleme te rezikeshme per brezat qe vijne

  Po Rames nuk I behet vone fare, se esht njeri pa asnjellpj morali njerezor,
  por shikon vetem interesin e tij

  Ja edhe ne ekte rast e mban mire me Erdoganin se e shikon si varken e fundit te shpetimit, qe po ti dali Amerika kundra,nqs I gjejne parate qe po vjedh tani me thase ,
  ky te kete ku te iki ne Turqi qe te mos e gjeje gje

  Socialistet vete duhet te ngrihen kunder ketij akrepi te keq qe
  po helmon jo vetem jeten e brezave tane, por edhe te brezave qe do vijne

  Do ishte mire qe dikush te dilte dhe ta bente paguante me koke ,
  ky Janissari I fundit I Otomaneve dhe I Kishes greke

  Ky qen bir qeni nuk duhet lejuar te dali pa lagur nga gjithe keto qe po ben

  Dhe mbajeni mend fjalen time–Qe ky Janissari do shkoje si qeni ne vresht …

  Reply to this comment
 5. Albani August 10, 05:44

  Pse nuk ngrihet ne Stamboll apo ne Ankara nje memorial ne kujtim te Deshmireve te LNClirimtare te popullit tone?
  Edhe sikur, edhe sikur, edhe sikur nje gje e tille te ndodhte me te vertete, shqiptaret me mend ne koke nuk do ta pranonin kurre.
  Deshmiret e Shqiperise jane deshmore dhe i lerkasin Shqiperise.
  Deshmoret e Turqise i perkasin Turqise dhe ne asnje menyre Shqiperise.
  Po ne Shqiperi nuk ka burre qe eshte me te vertete burre qe t’i tregohe vendin mbas hekurave kministrin tone.
  Ndaj ai ben si te doje per interrs te tij dhe te styre me te cilet eshte lidhur.
  Popull budalla qe nuk njeh te drejten dhe lirine pornjeh vetem bajraktaret ne krye te partive.

  Reply to this comment
 6. Lili August 10, 07:42

  Jo, me kete monument ErdoganRama do me na thane : ska kush me me heq nga froni !

  Reply to this comment
 7. Karamahmuti albanis August 10, 08:32

  Po eshte nder per bedrirat,mahmutat,zylyfat,bedranat,ertugrulat salirat,zhelalat asqerat e lloj lloj plehrash turcelinj te semure e te plagosur qe nuk i mernin dot turqit me karvanet e tyre qe ktheheshin ne turqi…
  Sa haneme ngelen ketu nga cadrat e sulltaneve e vezireve qe turqizuan kete vend qe po mbushet me xhami ,me sorra me ferexhe,me mjekrrosha qe ikin e bashkohen me talebanet.
  Nuk shqetesoheni per xhamin me te madhe ne ballkan ne qender te Tiranes prane partise sali efendemit e parlamentit te horrave,por shqetsoheni per nje memorial tek liqeni qe e shikojne 10 veta….

  Reply to this comment
 8. Peza August 10, 08:34

  Rama e ngriti memorialin per te tatuare pulsin e shqiptareve dhe botes demokratike se Shqiperia,ne se nuk e doni ne BE, do behet pjese e Perandorise Otomane!
  EDI Rama sot eshte njeriu me i rrezikshem ne Shqiperi,qe duhet shporrur nje ore e me pare nga politika dhe cuar para drejtesise!

  Reply to this comment
  • Shefqet Cela August 10, 09:02

   Pajtohem me mendimin tuaj me një pooor.
   Mirë do ishte të hidhnim ura (finta) edhe me rusët e djajtë, kudo që janë.
   Kështu Europa dhelpër, do të kujtohej se jemi europianë me dinjitet dhe jo kavie të politikës sajë.
   POOR PSE DREQIN DUHET TËNDOJMËATË VËND TË”SHËNJTË TË ÇLODHJES NGA RRASKAPITJA EKËSAJ POLITIKE TË QELBUR?
   Nuk mjafton atje varri mbretëror i trdhëtarit të atdheut për të ne sjellë zorrët në grykë.
   VAJMEDET! Sa çmënduri ka në xhiro. Deri edhe simpatiku. BRAÇE me të vënë menderet në kolltuk poshpërfytyrohet!?!?

   Reply to this comment
 9. Vasili August 10, 08:45

  Ku tepger islamik,ne menyre te mjere ketu,eshte munduar te mbuloje mutin me shure,duke e shpendare sa me shume shurren,larg mutit. .
  Duket qe redaksia ja ka kerkuar,kete shkarravitje te felliqur.

  Reply to this comment
 10. na mbyten injorantet turcelinj August 10, 09:05

  Na jane nxehur dylberat turcelinj dhe ba bejne patriotin me duar shqiponj si iliri me izetin dhe abaz aliun qe i frymezon..
  Na jane nxehur per nje memorial keta qe kane 30 vjet qe vjedhin e shkatrrojne qe mallkojne e shajne qe vrasin e kane mare rruget e botes neper semafora per 5 leke.
  Jane nxehur talebanet sume perpjet…

  Reply to this comment
 11. Trishtimi August 10, 09:20

  Do t’a heqim ate memorial!
  Mos valle turqit kane ngritur ndonje memorial per grushtin e shtetit ne shqiperi me 1997?
  Ato minarete e xhamise perse duheshin, per te çliruar Shqiperine? Ai eshte nje investim skllaverues dhe percares per shqiptaret. Me xhami nuk shkohet ne Evrope, por ne Arabi, jarabi, o Zot! Ne etiopi, ne Siri, ne Afganistan, ne Irak, Iran, Pakistan, Bangladesh… Ahman, o Zot, Ahman! Te lutem! Shqiperin pse po e shuan?

  Reply to this comment
 12. Vasili August 10, 09:40

  Kur ju vihet pasqyra para surratit,me faktin e vertete,ju te gazetes e zhdukni shkrimin.
  Surretet nuk e keni per gje ti ndrroni,por bazamentin islamist-komunist asnjehere nuk e tradhetoni.

  Reply to this comment
 13. qytetari thjeshte August 10, 11:27

  Edi Rama edhe sikur te terhiqet zvarre per se gjalli, e ka pak.

  Reply to this comment
 14. Sigurimi August 10, 13:23

  O shqiptare ju nuk po e kuptoni qe ky nuk e do europen me kundra se po i del nuk ka ku te shkoje mo ne asne vend te botes nuk bojne memorial per grushtin e shtetit ne turqi. Ky eshte antishqpitar dhe hajdut se leket i ka siguru ke vllai erdogan. Mos harro se do te vije rradha dhe ty mas saliut likes e ka rradhen ti o idiot se e shkatrrove shqiperine

  Reply to this comment
 15. Sigurimi August 10, 15:09

  Socialist ke shume te drejte jemi popoll budalla dhe bojme lloqe neper kafene tashti qe eshte edhe interneti. Akoma me keq. Prandaj politkanet shqiptare tallin bythen nuk jam as i majte dhe as i djathe jam thjeshte vetem qe shqiperia te behet

  Reply to this comment
  • mirel August 10, 16:53

   Sigurimi, sigurisht qe Socialisti i Ndershem ka te drejte. Por, problemi eshte qe ne si popull, dhe aq me teper baza socialiste, jemi teper konformiste. Cfare dua te them me kete?
   Ka pothuaj 30 vjet qe bejme paqesorin dhe pranojme pa kundershtuar gjithe vrerin qe hodhi dhe po hedh reaksioni i tradhetareve dhe i antishqiptareve kunder shtetit te Enver Hoxhes dhe komunizmit.
   Nuk eshte puna ne je i majte apo i djathte. Komunizmi nuk duhet te ndeshkohet per inatet dhe per te realizuar hakmarrjen e tradhetareve dhe atyre qe kane punuar kunder interesave te popullit shqiptar, kunder krijimit te shtetit shqiptar.
   Gjithe heshtja historike e te majtes per te duruar vrerin e se djathtes coi ne degradimin mendor, moral dhe shoqeror te gjithe klases politike shqiptare dhe te gjithe shoqerise shqiptare ne teresi. Duke qene konformiste pranuam faje qe nuk na takonin, pranuam qe kriminelet dhe tradhetaret te mernin targen e vleres se ndeshkuar padrejtesisht. Nepermjet ketij transformimi te se vertetes qe i beme me heshtjen tone, ne ju dhame atyre te drejten te ndryshojne moralin e shoqerise. Ne ju dhame atyre te drejten te mendojne se tradhetia dhe bashkepunimi me armikun eshte fisnikeri.. fisnike si puna e tyre qe mendonin si te viheshin ne sherbim te ushtrive te huaja. Ne ju dhame te drejte tjua kthejme ndeshkimin dhe turpin per tradhetine ne lavdi.
   Te gjithe familjaret e te burgosurve te Tepelenes kane deshmuar shpesh se burrat e tyre hynin e dilnin diversante nga Jugosllavia, prandaj i kishte hequr shteti qe te mos ktheheshin ne baza ushtarake kunder shtetit. Dhe per kete ata e quajne veten deshmore..
   Ky eshte kulmi! Te perkrahur me parullat e Kumbaros dhe Ramutit, dhe tani te Braces.
   Ka me poshtersi se kaq.
   Sot Ramuti te hedh ne gjyq per shpifje. Kerkon te penalizoje shtypin e lire dhe fjalen e lire. Ama e quan terror denimin e ligjshem qe Enver Hoxha ju beri bandave te armatosura qe ishin ato qe terrorrizuan popullsine dhe kerkonin te rrezonin shtetin me dhune.
   Kush eshte diktatori ne kete rast?
   Ai qe punoi dhe anulloi cdo koncesion per popullin, apo ai qe vjedh popullin dhe ja fal buxhetin e shtetit koncesionareve?
   Enver Hoxhes nuk guxoi njeri ti kerkonte ndryshimin e kufijve per 45 vjet, Rama e Berisha i ndryshuan me vullnetin e tyre te lire, pa lufte, pa proteste, me paqe, dhe me heshtjen tone..
   Kjo eshte humnera ku kemi rene deri tani.
   Populli shqiptar Hesht, dhe hesht sa here qe sulmohen vlerat nga paloco rruge, nga hajdute dhe kriminele, nga spiune e tradhetare qe tradhetine e bejne per biznese dhe leke.
   Te gjithe biznesmenet qe Ramuti favorizon jane te lidhur me mafien dhe spiunazhin ballkanik. Dhe kjo dihet ku i ka lidhjet, ne Beograd dhe Moske.
   Nuk vidhet ekonomia dhe buxheti i shtetit me projekte dhe tendera kaq skandaloze ne te gjitha deget kryesore te ekonomise pa qene te lidhur ngushte qeveria dhe mafia. Asnje qytetar i ndershem nuk do kishte bere aq leke sa kane bere keto biznese, si Ulaj, qe ishte mik i Berishes,,dhe Fusha, Kastrati etj,.
   Ata kane bere leke duke rrjepur pasurite shteterore, taksat e shqiptareve dhe kete e bejne me ndihmen e shtetit qe nenshtron shqiptaret duke i bere skllever te koncesionit. Dhe Erdoganit Rama i bindet sepse diku ka ngjyer duart ne mareveshje te pista. Diku ka bere pazare per xhamite. E mbuluan Skenderbeun pa pike turpi, dhe qelbesirat shqiptare qe u falen, nuk hezituan te shprehnin aprovimin e tyre.
   Sheshi Skenderbej, qendra e Tiranes, jane prone e Kombit shqiptar. Nuk mund ti perdori Ramuti per ambiciet e tij te pandershme, populli nuk duhet te lejoje qe sheshet publike te dhunohen nga klane fetare. Absolutisht. Aq me keq Sheshi Skenderbej qe eshte Sheshi i Krenarise Kombetare.
   E dhunon nje Ramut, e poshteron nje Erion Veli duke i hedhur carcaf mbi koke.
   Dhe shqiptaret vene e brohorasin Veliun. Ka punuar thone. A ka me turp?
   Keshtu qe dhe ngritja e memorialit turk nuk eshte nje perjashtim i habitshem nga rradha e skandaleve antishqiptare dhe antikombetare qe ka bere Ramuti dhe gjithe klika e politikes ne Shqiperi. Nje klike jane, ne dy parti e gjysem, qe shesin, blejne dhe bejne pazare me interesat e shtetit dhe te popullit shqiptar.
   Ne zgjedhim tu bindemi, ashtu sic ju jemi bindur per 30 vjet duke durua balten qe e hedhin pa turp dhe pa droje kunder shumices se popullit qe sakrifikoi per shtetin dhe Lirine. Lirine te cilen maskarenjte e sotem e perdhosin dhe e dhunojne per tendera e koncesione, per pushtet dhe per sundim absolut.
   Komunizmi ka kusuret e tij, por nje katrahure e tille ku jemi sot as qe mund te krahasohet fare, as te maja e thembres me shtetin qe ngriti komunzmi.
   Prandaj, e majta duhet te ngrihet dhe te flase.
   Duke marre kurajon per kete, duhet marre dhe kurajo te perballet sulmi antishqiptar i klases politike qe po e skllaveron Shqiperine per llogari te serbeve, grekerve dhe turqve

   Reply to this comment
   • Sigurimi August 10, 19:49

    O mirel ka ardhur koha qe ta tegojme veten si popull te mblidhemi te gjithe te liqeni dhe ta hudhim ne liqen ket memiorial qe ne shqiprareve nuk na lidh asgje ose tja cojme palloshit ne surrel dhe ta mbaje ke vila e vet je dakort te fala shume

    Reply to this comment
    • Bitola August 10, 20:56

     Po cfare prallis o Sige. Eshte gjeja me e thjeshte te gafuresh forumeve po kur vjen puna, trimat e cartun s’guxojne as t’i bejne shurren bustit te kryetradhtarit, dhe jo me te hidhni ne liqen nje memorial. Zullapi ja u ka matur koken me spango kurvave te haremit.

     Reply to this comment
    • mirel August 10, 20:58

     Dakort jam, por mendo pak precedentin e rrezikshem qe e fut Rama Shqiperine. Ashtu sic beri dhe me greket, venien e tabelave, ngritjen e memorialeve greke, jane te gjitha precedent, sepse nese keto hiqen atehere krijojne automatikisht klime armiqesore dhe prishje te ekuilibrave diplomatike. Loja qe luhet dhe qe ne nuk e shikojme ka me teper pislleqe se thjesht marrezia per tu dukur. Diku mbart nje rrezik per konflikt nese veprohet me kete llogjijke.
     Une perseri jam qe te mblidhemi ne Surrel dhe tja cojme memorialin aty, ke sarajet ku pikturon nga oxhaku i shokut. Atje ta bej dhe mural po te doje.
     Por te Liqeni ne asnje menyre nuk mund te rrije. Duhet hequr urgjentisht tani, sa pa zene vend

     Reply to this comment
 16. Arben August 10, 16:07

  Allahu Ekber.

  Reply to this comment
 17. Argjon August 10, 17:09

  A di gjë njeri ku përfundoi Rruga “Dëshmorët e 4 Shkurtit”?
  Ka ndonjë përmendore për ata, një rrugë kryesore?

  Njerëzit që shtrijnë dorën për të lypur rrugëve të Tiranës janë të ndershëm dhe të bardhë në shpirt. E bëjnë në sy të botës, ditën, duke të uruar. Këta Bashkia e Tiranës i përndjek dhe i keqtrajton.

  Në anën tjetër kemi njerëz që shtrijnë dorën nëpër ambasada dhe qeveritë e huaja për të mbajtur pushtetin në Shqipëri, pasanikë, natën dhe në fshehtësi, duke nëmur shqiptarët.
  Këta të fundit janë lypsarët e vërtetë në Tiranë!

  Aristidh Kola në librin e tij “Arvanitasit dhe origjina e grekëve” shkruan se Kombi Shqiptar nuk e ka kulturë lypsarinë!

  Reply to this comment
 18. DOKLEATI August 10, 17:12

  Serbet bejne politike afatgjate.
  Kur humbi Turqia Greket dhe slavet morem me teper se gjysmen e tokave shqiptare. Nuk kushtuan shume. Keto per fuqite e asaj kohe ishin toka turke.
  Ngadale formojme dy provinca turke ne Balkan dhe do humbin perkrahjen e Euro- Atlantikut .
  Eshte normale. Sot Turqija nuk ka shanse te vendoset ne Europe.
  Shpetim per Shqiperine dhe Kosoven do ishte formimi i dy shteteve moderne perendimore. Perndryshe nuk kemi te ardheme te lumtur.
  Kreje ketyre te keqijave ja nisi Saleh Berisha ne Shqiperi dhe Hashimin Thaci ne Kosove.
  Te vetmen fjale te uret qe e kam ndegjua prej Salehut eshte qe: nese Rama donte te bente synet nuk kishte nevoje te shkonte ne Stamboll. Mund te bente synet ne Shqiperi e edhe ketu nga Daktorri Saleh Berisha .

  Reply to this comment
 19. HOMORA August 10, 17:34

  I motçmi tregon henen me gisht e dudallai ne vend qe te hedhi syte nga hena i hedh tek gishti qe i tregon drejtimin e henes.
  Fati shqiperise ky qe,ta paret tane viktimat e tradhtise se venedikut dhe vatikanit me 1460 sot viktimat e europes.Me 1460 po mos te kish bere qendrese shqiperia,europa sot do ishte konvertuar si ne.
  Pra shqiperia vegel e intrigave dhe manovrimeve tensionesh rajonale,nje sebep dhe nje vorbull presionesh manovrash gjeopolitike dhe gjeostrategjike ne kohen kur venediku na ishte epistopate-principate.Sot me 2019 shqiperia ne po te njejtin situate,vegel dhe mjet presioni midis bizantit otoman e europes se bashkuar,shqiperia perdoret si loder,si mashe si e si qe palet qe i skermisin dhembet njera tjetres te thyjne ato te shqiperise qe luan rolin e dentistit parktician.
  e shqipetaret ne vend te pranojne qe ishin veta ata varrehimesit e shqiperisee duke sjedhur ne fuqi ramaqine.
  Pra shqipot votuan ramen per kryeminister e tashme rama quhet mbret qe ben çte doje me delet qe votuan per te.
  DShqipot ne vend qe te bashkohen pa dallim feje,ideje dhe krahine,hingellijne kundra njeri tjetrit sepse e kuptojne me vonese qe varrehimsi i shqipetarit eshte vete shqipetari.
  E ku mos te jene viktim dhe vegla e eurasatanise dhe turqise shqipot?
  Mos valle fajin e kane kishat dhe xhamiat qe ne pushtet shqipot sollen ramk abdulla kermen?!
  Pra po su pranua e verteta mbi shkaktaret evertet qe i dhane fuqi poshtersise qe ju impon ramaqia sot,askuure shqiptaret zdo arrisin te shohin vetveten si shkaketart e kesaj gjeme.
  rama pretendon per nje mandat te trete e ju i hakerreheni xhamise ne vend qe ti hakerreheni vehtes.
  rroft fashizmi ramaqian dhe liri-lavdi popullit mjeran!!!

  Reply to this comment
 20. shallvaret e rames August 10, 18:06

  Le ta provoje te ngreje nje memorial te Skanderbegut ne Isambul, dhe ti shikoje Rama se si si do ja xhveshin menjehere shallvaret dhe breket gjithe mut.

  Reply to this comment
 21. shallvaret e rames August 10, 18:06

  Le ta provoje te ngreje nje memorial te Skanderbegut ne Istambul, dhe ti shikoje Rama se si si do ja xhveshin menjehere shallvaret dhe breket gjithe mut.

  Reply to this comment
 22. Filoeuropiani August 10, 18:51

  Kur ia futi gjuhen brenda edhe Alban Degës i dhjeri ne timonin per Turqini…

  Reply to this comment
 23. Sigurimi August 10, 19:51

  O mirel ka ardhur koha qe ta tegojme veten si popull te mblidhemi te gjithe te liqeni dhe ta hudhim ne liqen ket memiorial qe ne shqiprareve nuk na lidh asgje ose tja cojme palloshit ne surrel dhe ta mbaje ke vila e vet je dakort te fala shume

  Reply to this comment
 24. Askushi August 11, 02:49

  Plotesisht dakort Sigurimi!Minat memorialit Turk tek liqeni!Copat ne nje thes plastik mbrapsh ne turqi!

  Reply to this comment
 25. Melina Gee August 11, 19:39

  E turpshme

  Reply to this comment
 26. zgalem August 12, 17:38

  Mbase eshte hera e pare , qe nuk bie dakort me Bedriun . Ja pse ? Turqia e sotme , nuk eshte ajo e 5 shekujve okupim . edhe sikur te ishte ajo ishte shume me miqesore me shqiptaret se fqinjet tane te eger dhe qe vijojne te ushtrojne politikia arkaike . Turqia e Ataturkut dhe e Ergoranit , ka dhene prova se eshte mike e kombit shqiptar . Ne kemi shume shembuj progresi te miqesise Turko- Shqiptare . Aktualisht eshte miku me I sinqerte I kombit shqiptar . Ndoshta e ka dhe per afinitet fetar , por kjo nuk ka fare rendesi . E vleresoj shume edhe miqesine e Edi Rames , me Egdoranin . Ku eshte e keqja e kesaj miqesie te liderve? Miqesia shteterore me Turqine , midis te tjerash , eshte fenomen domethenes , per Europen dhe vecanerisht , pr fqinjet , qe vijojne me politikat ortodokse te kryqit , ku eshte kryqezuar krishti . Kryeministrat fqinj ,vijojne te betohen mbi ungjill . Micotaqis ashtu u betua . Ka rendesi kjo apo jo , varet nga ti . Zgalem

  Reply to this comment
 27. Mark .UK. August 15, 13:59

  Sali Berisha e futi Shqipnin ne konferencen islamike.Saliu i preu dashin presidentin turk kur erdhi ne Shqipni.Edi Rama u be kumar i Erdoganit,tani ngre permndore turqve te vrar ne Jemi populli me i durushem ne Europe.Mire ka thene poeti yne:SHQIPTARI TRASHIGIMTAR I VUAJTJES E I DURIMIT.Te fundit hoqen turkun biles iken vete kur u munden nga perandoria Ruse.Te fundit hoqen gjoja komunizmin po ala ata jane.Te part u ngriten kosovart kunder Yugosllavis qysh ne 1981.Vetem kur nderhyri Nato iken serbet.Ngtiten cmimet shtejtohet jetesa nuk ka njeri qe thot gje.Mire e ka then Fishta i madh:Ma par mbledhi nje thes me pleshta se baj dy shqiptar bashk.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*