“Është bërë kaq e bezdisur propaganda për këtë ndeshje sa lutemi të mbarojë një orë e më parë”

October 8, 2015 12:41

“Është bërë kaq e bezdisur propaganda për këtë ndeshje sa lutemi të mbarojë një orë e më parë”

 

Dita e sotme, 8 tetor 2015, është pritur, disi harruar e pastaj sërish pritur me entuziazëm, ankth, inat e mbase dhe me ndonjë “plan në mendje” nga shumë e shumë shqiptarë, të çdo vendi të rajonit. Së pari është pritur me ndjesi kurioze që kur mësuam së çfarë shorti në ra për Europianin e Francës 2016.

Aktualiteti sigurisht që të rrëmben, sepse futbolli nuk është gjithçka në jetë, edhe për më fanatikët e këtij sporti.

E harruam këtë kalendar, pra, por na e kujtoi sërish, dhe na e mbajti në vëmendje, ndeshja e parë me Serbinë në Beograd. Se ç’ndodhi aty, e dimë, e kemi shkruar e përjetuar në të gjitha dimensionet.

Dhe sa më tepër afronte 8 tetori, aq më shumë u rindezën të gjitha shqisat, tashmë jo vetëm të sportdashësve të çdo spektri, nga thjesht dashamirësit e futbollit deri tek fanatiko-patriotikët e llojit, që nuk ndajnë dot ku fillon loja e ku mbaron nacionalizmi.

Poeti Arben Duka mendon se propaganda per kete ndeshje eshte bere kaq e bezdisur sa lutet te mbaroje sa me pare.

“Unë nuk jam fare tifoz futbolli, por ndeshjet e Kombëtares i ndjek me interes. Për fat të keq kjo ndeshje po trajtohet nga të dyja palët si një betejë lufte, dhe jo thjeshtë si një sport. Ka shpërthyer një nacionalizëm fals dhe i pështirë si në Serbi dhe në Shqipëri. Kësaj ndeshjeje i kanë dhënë një ngarkesë të madhe politike krejt të panevojshme dhe me skenarë pa fund detektivësh. Meqë ka shpërthyer euforia e nacionalizmave, të dyja ekipet do të bëjnë të pamundurën për të fituar dhe kjo mund ta degradojë lojën në fushë dhe irritimin në shkallët e stadiumit. Është bërë kaq e bezdisur propaganda për këtë ndeshje sa lutemi të mbarojë një orë e më parë. Do jetë ndeshje e tensionuar dhe e vështirë, nuk kam ndonjë parashikim, por shanset janë për Kombëtaren tonë – thotë Duka. /Dita/

 

October 8, 2015 12:41
Komento

12 Komente

 1. D October 8, 17:18

  Fiks fare!

  Reply to this comment
 2. Shahisti October 8, 17:23

  Ou! C’te gjeti ty o bejtexhi qe nuk e paske shprehur ne vargje sikletin tend?

  Reply to this comment
 3. Mark .uk October 8, 18:21

  Ju poetaruc partiak ka vite qe na ke thi menermethanan e po te durojme.Se ne komunizem ke punuar si 1200 sic thuhej ne ate kohe e nuk kemi pse te themi gje.se nje ne tre ishin spiunj sipas komunistve te poshter.

  Reply to this comment
 4. METEH October 8, 18:42

  Ju Mark.uk-ujk,te peshtyft ne fytyre KINA E MAOCEDUNIT,je nje idjot qe edhe sot nuk po rri rehat,siduket je tifoz i Serbit te UDB-se,e cila nuk heq dore nga provokimet

  Reply to this comment
 5. Aqo October 8, 19:19

  O Mark. te cafte ujku,ose uku sipas gjuhes tende.

  Reply to this comment
 6. 01 vlora October 8, 20:54

  si gjithmon shume i sakt Arben .Sa per komentusin Mark dua te jape nje iformacion per Arben Duken se vellai ime e ka njojtur ne monizem dhe ska as gje te vertet nga ato qe shkruni Ju.Nuk e di cfar iteligjence apo kujt i sherben por niveli juaj eshte per te deshiruar me vjen keq per mos u bjer njerzve ne qaf kot.

  Reply to this comment
 7. "BALASHI" October 8, 23:01

  Po pse per te degjuar eshte UKU? Ai budallalleqe flet gjithnje, pro te huajve e SALIUT dhe kunder vendit.
  Sa i perket ndeshjes qe u humb 0:2 do te thoshja se ate e humbem vet. Sa komod do ishim me 1 pike. Ç’ eshte kjo megallomani? Dhe nje ne Armeni dhe endra Kuq e Zi behej realitet. Ishin vetem 4 minuta.
  Ka tere keto dite qe na shurdhuat. Gazetare medioker. Kinse jane dikushi me qe dalin ne TV. Akoma nuk u ngopen? Nje shfrenim injorantesh, nje mendjemadhesi e pa skrupuj. Havadan. Fluturim me… Turp. Na lodhet, na stresuat, na nbingopet, a thua do fillonte lufta e 3 boterore.
  Ne si popull, e kjo me shqeteson me shume, kemi humbur keto 25 vjetet e fundit disa karakteristika si: mirenjohjen, rhjeshtesine, dashurine, mikpritjen, punen e deshiren per te. Ne jemi kthyer ne nje popull llafazan. Kete kemi fituar tani me shumice…

  Reply to this comment
 8. Mark .uk October 9, 07:20

  Meteh: Po pse fyen o turku i mutit,o mbeturin e ngelur nga turqit.Per te mos larguar nga origjina te gjith muslimanet e botes ta ta ta ku. ti kesh o rrac muti.

  Reply to this comment
 9. Mark .uk October 9, 07:26

  Aqo: Jam nga Shkodra per dijeni,po edhe sikur te isha nga thuani ju e kam per nder.Juve ndoshta ju mundon origjina aziatike,po nuk ju fajsoj se fundi nuk i thot mall turk.

  Reply to this comment
 10. Mark .uk October 9, 07:30

  O1vlora: Vllai juaj qenka shok idealesh,po pyete edhe nje here se ndoshta si vlla te tregon.Shko e ruaj dhit atje ne Kuc e mos u merr me gjera qe nuk i dini.

  Reply to this comment
 11. Mark .uk October 9, 07:32

  Balash: Ne Shkoder me kete emer therrasim qenet,ndoshta edhe ju mund te quhesh edhe ne fshatin tuaj.

  Reply to this comment
 12. Une October 9, 07:36

  Komunizmin e sollen feudo-brekushexjin-tamruket qe merrnin ere tek prapanica e Duçes e Hitlerit, demokracine e sollen palo-shpellaret Markaruket dhe Salaruket qe merrnin ere tek prapanica e Enverit.Keto monstra jane ata qe kishin mbetur shpellave dhe mezi mesuan germat me bishtuket dhe tani ulerijne te shperndajne injorancen e tyre siç bejne kudo e kurdohere dallkauket.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*