Është zgjedhja jote – Pyetje-përgjigje me dr.Harxhin (+18)

May 28, 2019 01:42

Është zgjedhja jote – Pyetje-përgjigje me dr.Harxhin (+18)

PYETJE:

Doktor, jam një vajzë virgjëreshë tetëmbëdhjetë vjeç dhe i dashuri insiston të bëjmë seks bashkë. Ne kemi tetë muaj që njihemi dhe ai më thotë se ka pritur shumë.  Ideja që të bëj seks në këtë moment më shqetëson, sepse më trembin pasojat. Përpiqem ta bind veten, se duke bërë seks të mbrojtur nuk do të kemi pasoja, por, të them të vërtetën, ndjej se tani nuk jam gati për seks, edhe pse një zë i mekur brenda meje më thotë: “Pse shqetësohesh? Seksi nuk është ndonjë gjë e madhe.” Unë e di që nuk është një gjë e madhe dhe shumë shoqe të mia bëjnë seks, por unë e vlerësoj si gjë të madhe dhe dua që të pres edhe ca kohë. Kam vetëm një jetë për të jetuar dhe dua ta jetoj atë në rregull. Kam bërë gjëra për të cilat jam penduar, por kjo më duket se ka shumë rëndësi për mua. Shpesh fantazoj sikur bëj dashuri me dashnorin dhe ndjehem mirë, por kryerja e aktit më shqetëson shumë.   Për të gjitha këto që u thashë kam dy pyetje për ju: a- A mendoni se frika që kam nga seksi është e panatyrshme dhe pasojë e mënyrës si unë jam rritur? b- Çfarë të bëj që t’i harroj gjithë ato histori pendimi dhe dhimbjesh të herës së parë, që kam dëgjuar nga shumë vajza dhe ta dorëzoj trupin tim tek djali që dua.

PËRGJIGJE:

O vajzë konfuze!

E kuptoj, ti ke zgjedhur të mos bësh seks tani dhe për mua, ky është një vendim i arsyeshëm, që meriton të mbështetet edhe nga dashnori yt. Letra jote tregon qartë, se ti dëshiron të presësh akoma. Ti e ndjen këtë sepse kjo është bindja jote, se këto janë vlerat e tua, pse jo dhe frika që ke për pasojat. Kjo është zgjedhja jote dhe kjo meriton të respektohet e të dëgjohet, pavarësisht, se çfarë qëndron pas saj.

I dashuri yt ndjen se është gati të bëjë seks. Ky  është, gjithashtu, një vendim i tij korrekt. Në këtë moment, ju të dy ndjeni në mënyra të ndryshme lidhur me seksin. Do të bënit mirë të vazhdonit të diskutonit akoma me njëri-tjetrin për këtë çështje dhe të përpiqeni të kuptoni dëshirat e njëri-tjetrit. Kjo, besoj, do t’u ndihmojë të forconi miqësinë.

Është shenjë e mirë, që në fantazitë e tua ti kënaqësh kur mendon se bën seks me djalin që do. Kjo është me rëndësi dhe do të të ndihmojë kur do të vendosësh të bësh seks. Kjo është, gjithashtu, një mënyrë që u jep juve kënaqësi seksuale.

Një ditë, pa dyshim,  ti do të vendosësh të “dorëzohesh” dhe të bëhesh aktivisht seksuale me djalin tënd. Ditën kur do të ndodhë kjo do ta vendosësh vetë.  Të marrësh vendim për të bërë seks, në fakt, për shumë njerëz, është një vendim me rëndësi dhe nuk je ti e vetmja që e provon këtë  konfuzion. Për të sqaruar ndjenjat e tua, bëj vetes dhe dashnorit këtë pyetje: Ne do të bëjmë seks bashkë për shumë vite, pse të ngutemi? Ndërkohë që do diskutoni dhe do të përpiqeni t’i përgjigjeni kësaj pyetje, të tjera pyetje do të dalin për t’i diskutuar si këto: Çfarë kuptimi ka seksi në marrëdhënien tuaj? Çfarë duhet të ndjej për një person me të cilin do të bëj seks? A jemi të përgatitur për të praktikuar seksin e sigurtë? A duam të bisedojmë hapur për ndjenjat tona përpara dhe pas bërjes seks herën e parë.

Diskutimi i këtyre çështjeve para se dy dashnorë do të bëjnë seks, duhet të jetë një bisedë intime dhe e këndshme. Ajo duhet t’u ndihmojë të informoheni në mënyrë të ndërsjelltë për ndjenjat, dëshirat, shpresat, fantazitë, dijenitë dhe sofistikimin tuaj seksual. Kjo bisedë duhet të hapë rrugën për marrëdhënien tuaj seksuale. Madje, kjo bisedë, do t’u ndihmojë të bëni  parashikimin më të mirë, për vlerat që do të ketë marrëdhënia juaj në të ardhmen.

Diskutimi Para Seksit, duhet të jetë më shumë se sa vetëm pyetja: “ A ke prezervativ?”. Diskutimi Para Seksit, kur kryhet mirë, minimizon rreziqet dhe maksimalizon kënaqësitë prej seksit. Ky diskutim duhet të përfshijë:

1-Kuptimin që ka seksi për ju të dy.

2-Të vlerësojë rreziqet e aktivitetit seksual, siç janë parandalimi i sëmundjeve infektive seksuale dhe i shtatzënive të padëshirueshme.

3-Në këtë diskutim, ju të dy, duhet të bini dakord nëse do të bëni, ose jo seks bashkërisht.

4-Ky diskutim duhet t’u ngucë për ndershmëri të ndërsjelltë, sepse seksi pa ndershmëri nuk ka kuptim, nuk zgjat për shumë kohë dhe nuk ka gëzim.

Kur ju të dy do të përfshiheni në marrëdhënie seksuale, zemrat tuaja duhet të rrahin bashkë dhe seksi nuk duhet të lëndojë as njërin e as tjetrin. Diskutimi Para Seksit, ndihmon që të mos lëndoheni dhe as të mos  shfrytëzoheni. Është e qartë, ju nuk do t’i evitoni dot të gjitha rreziqet. Çdo aventurë e vërtetë, përfshi edhe seksin, e ka brenda saj pak rrezik.

Shumë të rinj, seksin e sigurtë e kuptojnë, vetëm, si përdorim të  kondomit, sa herë që bëjnë seks. Unë dëshiroj që ju ta zgjeroni kuptimin e seksit të sigurtë. Ta bëni seksin e sigurtë sa më efektiv, më të vërtetë dhe tej përqendrimit të vëmendjes, vetëm, tek kondomi.

Kondomet janë me shumë rëndësi, por që interkursa vaginale dhe seksi oral të jenë me sa më pak probleme, ju duhet të merrni në konsideratë edhe këto dy porosi:

1-Para se të filloni të bëni seks, bëni mirë, që të dy, të testoheni për HIV/AIDS dhe për sëmundje të tjera infektive seksuale

2-Kur do të vendosni të jeni seksualë, ju duhet, bashkë, të vendosni stacionin seksual ku do të ndaloni. Tej këtij stacioni ju nuk duhet të shkoni.

Vazhdoni të zbuloni ndjenjat tuaja lidhur me djalin që doni. Bisedo me djalin për gjërat që dëshironi të bëni bashkë, qofshin ato shoqërore, romantike, apo seksuale. Bisedoni, gjithashtu, edhe gjërat që nuk dëshironi t’i bëni. Ka plot mënyra që ju të dy t’i përputhni nevojat tuaja, të jeni seksualë edhe duke mbetur, akoma, virgjëreshë.

Përpara se të vendosni të bëni seks, do të bënit mirë të ndërgjegjësoheshit për kontrollin e lindjes, opcionet që përdoren për këtë dhe si të mbroheni nga infeksionet seksualisht të transmetueshme. Lexoni të dy lidhur me seksin, Sëmundjet, kontracepsionin, seksualitetin dhe shëndetin seksual.

Bëhu një e dashur kurajoze. Seksi do të jetë për ty një mrekulli kurdo që do të vendosësh  ta bësh, qoftë  ajo hera e parë, qoftë hera e pesëmbëdhjetë apo e pesëdhjetë, Çështja se kur?, ku? dhe me kë?,  varet nga e gjitha nga ti.

Shpresoj, të jeni dakord me të gjitha këto që sapo u shkrova.

Paç fat e shëndet Doktor Adem Harxhi

Nga New York për Dita

May 28, 2019 01:42
Komento

4 Komente

 1. Hera e pare qe asnji se harron ne jete ...!- Imja ishte kjo ne Plazhe May 28, 10:37

  Ate gusht koha ishte e bukur si asnji vite tjeter .
  Ishte fundi i sezonit te plazhit .
  Un isha ne ate kohe vetem 12-vjec .
  Ne raport me moshataret e mi ,isha ne disa aspekte te jetes mentale e fizike ne ndertimin trupor pak me i zhvilluar se te tjeret dhe kjo bente qe edhe deshirat e mia te brendeshme ,per tiu njohur sa me pare te panjohurat e jetes ,ishte immense .
  Nuk do ta teproja ose exzagjeroja nqs do thoshja se pamja ime e jashteme terhiqte jovetem moshataret e mia ,por edhe femrat me te medha ne moshe se un madje edhe gra te martuara .
  Ne kabinen e plazhit perball ,kishim nji familje te qytetit tone .Dy vajzat e se ciles ishin ne nji moshe relativishte ,
  me te medha nga un .
  E madhja dukej qarte qe ishte me e afruar ne komunikee dhe cmendurishte sxi ne syt e mir per ate moshe .
  Cdo nate un enderoja te shijoja trupin e saj .
  Un beja pjes ne ata adoleshente qe prisja me padurim te shijoja embelsite e jetes dhe mos te humbja asnji lloj kenaqsie qe jeta afron .
  Ndjenj me te cilen un konfrontohesha cdo ore ,cdo dite te gjitha neten e mia .
  Te gjithe te rinjt qe kishim kabinat prane luanim me tope ne plazhe dhe benim gara noti .
  Shpesh her un lahesha edhe ne prag mbremje ,perendimi dielli ,kur Dielli prekte Detin si ti dhuronte asaj siperfaqe te njome ,ate puthje te zjarrte .
  Notoja ne thellesi ,sa kisha krijuar edhe fansa,qe me vrojtonin nga bregu i detit .
  Nji prag mbremje ,dola shume i lodhur nga deti dhe gjitonja ime studente e Liceut te Piktures e shqetesuar erdhi menjiher pran bregu ,sapo un dola .
  E shqetsuar me foli me nji ton te ashper ,si te nji te rrituri qe i flet nji femije,qe nuk eshte i vetedijshem kundrejt nji rreziku .
  Mua me pelqenin aq shume ato fjale ,ai momnet afrimiteti me ate femer qe cdo nate ishte ne mendjen time .Me kapi prej dore .U drodha ne gjithe trupin . Ndjeja se dicka brenda meje po ndizej ne ate mase ,sa un e kisha te veshtire ,ta fshija nga jashte . Dukej qarte se xhestikulacioni reflektonte ate qe un ndjenja ato momnete .Ajo e kuptoj dhe qeshi nen buze .Femra ndjen gjithcka edhe emocionet me te padukeshme ke mashkulli . Mbasi beme nji xhiro anes detit duke ecur prane njeri-tjetrit ,ku mua shpesh her me pelqente si padashur ,te prekja trupin e saj me trupin tim gjete ecjes anes detit ,gjasme si padashje ,(gje te cilen ke ajo dukej si dicka e paredesishme )ndjeva se nji deshire e cmendur ,kishte pushtuar gjithe qenien time , sa un ndjehesha tashme ,i pafuqishem me te permbahesha .Nuk dija konkretishte cpo ndodhte ,apo cfar do ndódhte ate nate ,por per nji gje isha i bindur se, ajo ndjenje qe ishte ndezuar brenda meje , me beri te injoroja cdo llogjike ,turp apo distance . Un nuk ndjeja me asgje brenda meje ,qe mundet te frenonte ate cmenduri qe me kishte pushtuar .Digjesha i gjithi nga ajo deshire e zjarrte . Ajo me pyeste gjate rruges per ne kabine per shkollen ,sportin te cilin un ndiqja ate kohe por edhe per temen Femrat nuk mungoj . Kur ajo me pyeti se cfar tipi femre te pelqen te duash ne jete , i thash menjiher i rrembyer nga aji pasion i brendshem: Si ty E…! Nuk e mbajti dot te qeshuren duke ven doren e saj perpara gojes se saj te bukur ,si te bente mos te degjohej nga te tjeret dhe me vesjtroj drejt ne sy nji moment. Ndjeva se si fytyra e saj mori nji ngjyre roze .Mu duke aq e bukur ,sa nuk dija me se si ta shprehja .
  Po te ishe pak me i rritur me tha si me ironi duke qeshur perseri ,mundet edhe te ishim miqe bashke .
  Un s’jam aq i vogel i thashe menjiher .
  Nuk me pelqente asnjiher kur degjoja kte fjale ,njelloj se ne cfar situate . E ndjeja veten te rritur e kjo fjale e te rriturve me mundonte.
  Arritem ke kabinat tona.
  Ai moment ndarje ,me prishi qejfin . Isha ndezur aq shume sa nuk dori´´oja dot e frenoja dot ate deshire te brendeshme .
  Sja leshoja doren .Ajo qeshte . Hej.. ti ?
  leshoj ajo nji pastirme perkedhelese ,si te me thoshte ,kaq i vogel dhe kerkon nga mua ate gje .
  Mos me quaj me ashtu i thashe . Ti je shume e bukur E .Ishte bere nate .
  Ajo shkeputi doren e saj ,duke qeshur e me uruar Naten e Mire dhe uruar poashtu “Endra te Bukura” ti vagabondi i vogel .
  E ndoqa me sy deri sa hyri ne kabinen e saj ,deren e se cilas e mbylli ngadale duke mos mi ndare syte mua qe rrija tashme si nji statuje fixuar me shikimin nga ajo dere ,qe doja mos te mbyllej kurre .
  Por mjerishte ajo ndodhi . Dera u mbyll dhe ajo nuk dukej me .
  U ula ke shkallet e kabines time e pergjioja ke dritaret e saja ,te kuptoja ndonji levizje jete te perdeve .
  Doja qe kjo ndjenj qe ishte ndezur brenda ta jetoja gjate .Ishte vertet ndjenja me e ubukur qe kisha ndjer ndonjiher ne jeten time .
  Por perdet nuk tregonin asnji shenje jete .
  Hyra ne kabine . Prinderit vllai i madh dhe motart ishin duke ngrne dark .
  “Boll brodhe anes detit ,u degjua babai .S’te del dita .Ngele ne dete dite e nate .
  Hec te hash me ftoj mamaja .
  Nuk dua i thshe do shkoj te fle .
  Shkova dhe hipa ne krevat .
  U struka brenda gjoksit tim . Gjunjte e mis prekin gjoksin . Qendrova gjate ashtu ,deri ne castin e ardhjes se vllait ne dhome .
  C’far ke me pyeti ai ?
  Asgje i thashe .Thjeshte s’me flihet .
  Me dha nji pllembe kokes si e kishte zakon e me tha .Un po dal se e kam len me ca shoke .Sonte natem mundet te peshkojme me Tratto ne dete .Eshte kohe batice dhe thone se ka shume peshke .
  Naten e mire .Mbyllja e deres me gezoj .Tani isha vetem .U ngrita menjiher e shkova ne dritare te veshtrija nga ajo dritare e saj .Qendrova aty deri mbas ores 1 te Nates .Dhe kur mendoja te shtrihesha e flija ndodhi e pabesushmja . Ajo doli ne dritare dhe ma beri me dore nga brenda . Nuk i besoaj syve te mi . Me dukej si te isha ne ender . Ajo u shvesh e gjitha nudo dhe afroj trupin e saj ke xhami . Ajo nate ishte nata me e nxehte e jtes time .Ndjeja se si temperaturat ne gjithe pjeset e trupi tim ngjiteshin me shpejtesi lart .
  Nuk kuptoja me se cpo ndodhte . I pavetedijeshem aha pa dritaren time e heca vjedhur drejt dritares qe per mua te conte ne Parajse . Ajo hapi dritaren dhe un hyra brenda saj .
  Ajo qe ndodhi ate nate deri ne agim ishte Nata me e nxehte e me e bukur e jetes time ,qe un nuk mund ta harroj kurr .
  Ajo ishte Mrekullia qe un zbulova ne jeten time .

  Falemnderit epokes , ateher sexi ishte i sigurt i paster ,ne ndjenje e genitale dhe ne e shijonim ate ashtu si me qen ne Parajsen e qejfit .

  Reply to this comment
 2. Biometri May 28, 11:40

  Doktori thote:

  Diskutimi Para Seksit, kur kryhet mirë, minimizon rreziqet dhe maksimalizon kënaqësitë prej seksit. Ky diskutim duhet të përfshijë:

  1-Kuptimin që ka seksi për ju të dy.

  2-Të vlerësojë rreziqet e aktivitetit seksual, siç janë parandalimi i sëmundjeve infektive seksuale dhe i shtatzënive të padëshirueshme.

  3-Në këtë diskutim, ju të dy, duhet të bini dakord nëse do të bëni, ose jo seks bashkërisht.

  4-Ky diskutim duhet t’u ngucë për ndershmëri të ndërsjelltë, sepse seksi pa ndershmëri nuk ka kuptim, nuk zgjat për shumë kohë dhe nuk ka gëzim.

  Dakord doktor, po sa te besh gjithe keto diskutime, iku romanca dhe ai penisi shkrete nuk ehste me suste, shkrehet, se femrat kollaj e kane

  Reply to this comment
  • Boom ~ Boom natyrale -shijon me shume se ajo artificiale May 28, 12:21

   Biomeetri ,

   kjo qe nenviizoni ju eshte e vertet mbi shkrimin e Doktorit te Nderuar ,
   ————

   por un mendoj se kjo i takon lendes Teorike ne Shkolla
   ores se maredhenjeve sexuale .
   Mjerishte sot perball kaq shume semundjeve te sexit e keqperdorimit dhunes e perversitetit ,eshte i nevojeshme ai sqarim vetedije mbi sexin nga te rinjte – e tille ka ardh koha e kerkon ndoshta edhe niveli i shoqerise .Gjithcka ecen ne kte Bote paralel mendoj un e asnji sMundet ti shmanget edhe pse ,
   siedhe
   ju citoni ne fund te komentit tuaj NE FUND (teoria ne shkolla sot ka edhe te kqiat e veta si kudo modernizimi te shoqerise njerezore bie me vehte eshte e pashmangeshme )

   se me kte zhvillim e te mira kan koston e tyre ne jeten e njeriut ,

   – “duke eleminuar Romantiken ” siedhe cdo emocion te vertete i cili kur lind spontan eshtee aq i vertete e i parezistushem …

   Reply to this comment
 3. Io ti cerchero ovvunque .(miss you ), Dove vola Farfalina May 29, 13:00

  ah ajo her e par …
  ai takim
  me ate;; qe ta ben zemra Boom-Boom
  nji emndim qe troket papushim ne koke e te shkaterron ,te tret …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*