Bashkimi dhe një pyetje Kryeministrit për mantelin e të mundurit

December 15, 2018 13:00

Bashkimi dhe një pyetje Kryeministrit për mantelin e të mundurit

Bashkim Ulaj njihet si biznesmen i familjes Berisha. Ulaj rezulton donatori i disa pronave të Berishës, përfshirë zyrën private ku qëndron aktualisht në qendrën Coin përballë TVSH.

Kjo është arsyeja pse PD flet me arra në grykë për skandalin e Unazës.

Kur Rama ishte në opozitë e përmendte Ulajn dhe të ngjashmit e tij si simbol i lidhjeve të krimit ekonomik me politikën, dhe përfaqësues i oligarkisë për të cilën ai premtoi ndëshkim.

Por Ulaj dhe jo vetëm ai janë bërë tashmë klientë të Rilindjes. Skandali i Unazës është vetëm një nga dëshmitë e qarta për këtë.

Ulaj nuk qëndron vetëm pas kompanisë fantazmë të skandalit të Unazës. Ai po vijon kullat te diga e Liqenit dhe veç reagimeve bashkiake, nuk kemi parë e dëgjuar asnjë reagim nga qeveria. Ai është përfitues i 330 milionë eurove për rrugën Thumanë-Kashar dhe kudo ku dalin emra si ai nën firmën e ministrave dhe drejtorëve të Rilindjes, shumat janë stratosferike. Me sa duket edhe përqindjet janë të tilla.

Nga Berisha te Rama, klientët dhe mekanizmat e korrupsionit vijojnë të njëjta. Establishmenti vazhdon i qetë të bluaje kockat e shqiptarëve të varfër.

Në 14 korrik 2013, kur Rama sapo kishte fituar zgjedhjet, në një letër të hapur të kryeredaktorit të kësaj gazete Adrian Thano drejtuar Shkëlzen Berishës si përgjigje për kërcënimet e tij ndaj Ditës, shkruhej edhe pjesa e mëposhtme për Ramën:

“… Meqë në “përgënjeshtrimin” tënd ke përmendur edhe Edi Ramën, po shtoj dy fjalë për të.  Nuk e di çfarë ke lexuar tjetër ti, veç 1001 neteve dhe letrave në hale, por ndoshta ke dëgjuar për Centaurin e vrarë prej Herakliut. Centauri u mund. Por u hakmorr kundër fitimtarit duke i “dhuruar” në momentet e vdekjes mantelin e vet të përgjakur. Legjenda më pas tregon vdekjen e tmerrshme të Herakliut pasi kishte veshur mantelin e helmuar të të mundurit. Kjo është simbolika e të mundurit që pas vdekjes e ndëshkon fituesin. Edi Rama ndoshta nuk është Berisha, por metafora e mantelit mund të bëhet realiteti ynë i ri, nëse vijon pandëshkueshmëria për ju. Nëse ndëshkimi juaj nuk ndodh, ecja e Shqipërisë përpara do jetë si ato hapat e pulës që i kanë prerë kokën; hapat e këputjes së nervave; hapat e muskujve që thjesht ruajnë kujtesën e lëvizjes. Por jo lëvizje e vërtetë. Nuk ka qetësi në Shqipëri pa u bërë drejtësi me ju…”

Është shkruar vetëm një muaj pas fitores së Ramës në zgjedhje. Me sa duket ka qenë një paralajmërim profetik. E ke veshur atë mantel dhe qetësi në Shqipëri nuk ka. Apo jo Kryeministër?

Erion Habilaj / Dita

*****

Videoja nga Parlamenti i Malit të Zi mund të shikohet duke klikuar KËTU

Shkrimi i cituar i Kryeredaktorit i korrikut 2013 mund të lexohet duke klikuar KËTU

 

December 15, 2018 13:00
Komento

40 Komente

 1. Viktor December 15, 10:50

  Kam vetem nje koment: mos i henkshin dhe i befshin ilace per ke ju dhemb me shum.

  Reply to this comment
  • Nehat December 15, 12:36

   Prap s’pysin ata

   Reply to this comment
   • Tani December 15, 21:10

    Une do te thosha: ‘WHAT THE FUCK’ Edi Rama? Perse po ndodh qe me tolerancen tende ti po ju jep biznese ketyre mbeturinave te shqupit dhe Berishes? Cfare ka ndodhur? Nuk eshte normale!

    Reply to this comment
    • Anton December 16, 02:11

     z. Edi Rama, kam frike se Vicidolsi ta futi kete radhe. Te futi Bashkim Ulaj si kompani amerikane dhe pastaj ta nxori lajm tek esadisti Ylli Rakipi. Ku eshte Damian Gjiknuri dhe ata te ARRSH-se? Perse nuk i kontrollojne kompanite qe ju japin miliona euro. Kjo nuk eshte shaka. Duhen keputur koka. Bej nje hetim te hollesishem te gjithe atyre qe jane te perfshire dhe pastroji nga postet. Kjo eshte si ajo e Perandorit romak Cezar kur ja nguli Bruti shpaten ne zemer dhe ky i fundit duke vdekur i tha: ‘Edhe ti Bruti im”? Prandaj, digji ne flaken e ferrit te gjithe ata qe ta bene kete reng. Ji i pameshirshem z. Edi Rama. Dhe neser krijo nje sistem ligjor qe asnje kompani te mos besohet pa i kontrolluar dokumentat ne shtetin perkates dhe pa leje nga Prokuroria e atij vendi.

     Reply to this comment
   • Mary Tereza December 15, 21:39

    ATA…do pyesin
    kur kerkesat e njerezve te vetedijesuar dhe dale ne rruge
    do te formulojne kerkesa KUNDER Shtreses Politike.

    Kesaj here, Studentet fill pasi te rrezojne Edi Ramen,
    (gje qe s’mund te mos ndodh tashme)

    te kerkojne vazhdimin e Revoltes:

    Deri sa te kaloje me seance te jashtezakonshme Ligji per reformen Zgjedhore: Caktimi i kandidateve per deputete te mos jete kompetence e Saliut/Lulit, Rames/Balles, FamiljesMeta dhe asnje individi…

    Pastaj, gjerat do ecin natyrshem, aq sa meritojne shqiptaret qe jane…

    Reply to this comment
   • Feniks December 15, 23:20

    Edi Rama nuk ka vrare njeri me plumb,por ka VRARE PERFUNDIMISHT SHPRESEN SE DIKUR BEHET KY VEND!
    Levizja studentore ka rastin te kthehet ne nje levizje uragani,qe te fshije nga faqja e historise te gjithe klasen politike aktuale antishqiptare!
    Kemi 28 vjet qe presim te shohim Europen,por na kane cuar ne mesjete,ndersa per vete ia kane kaluar Europes dhge SHBA-se!
    Iku Fyhreri Berisha dhe na erdhi Gebelsi Rama!
    Te shporren te gjithe ndaj populli ka rastin te perserise 90-ten edhe nje here!
    Mos harroni:
    -Se Rama,Berisha,Meta,Basha etj nuk jane si R.Alia,por me te pa bese,me te poshter dhe me antishqiptare!
    Vetem nje popull i bashkuar pa percarje ballisto-partizanesh do ta ngreje ne kembe Shqiperine e rene ne buze te varrit!
    RROFTE SHQIPERIA!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 December 19, 10:07

     Feniks

     “Edi Rama nuk ka vrare njeri me plumb,por ka VRARE PERFUNDIMISHT SHPRESEN SE DIKUR BEHET KY VEND!”
     e në vazhdim
     i një mendimi me ty!!
     i ke rënë në shënjë!!
     shkurtë e qartë!!

     Reply to this comment
  • Epiriiiii December 15, 14:49

   Tani, momentalisht duket Shume Qarte qe Xhamadani Berishes Humbès e ka Helmuar e ka Kalbur Fitusin Rama, edhe Jo vetem Ramen por edhe Jeten dhe Shpresen e 1 Populli te tèrè. Pèr nga Djallèzite keta Bastard ja Kalojne edhe Djallit dora vet.

   Reply to this comment
  • korçari December 15, 18:25

   Qeveria e Rames eshte kthyer ne nje qeveri me qesharake se ajo e Berrishes,ku injorohet per turp shteti ,ku nje person fallsifikon firmen dhe fiton tenderin a thua se ndodhemi ne Afrike .Zhgenjimi i ka zene vendin shpreses e cila duke ngelur e fundit gjithmone rrezaton,te shpresojme per luften kunder korrupsionit me ngritjen e SPAK-ut.Gjiknuri duhet t’i jepet drejtesise .Boll u tallet me fukarallekun e shqiptareve ku ky si minister i transportit ose eshte i perlyer ose eshte nje idiot gje qe eshte e veshtire per dike qe ka studiuar ne SHBA.Kjo afere eshte identike si uzina e Gerdecit.Asnje meshire per maskarenjte dhe ne kete rast te majte.

   Reply to this comment
  • antifashisti December 16, 00:05

   Edi Rama duhet vene me shpatulla per muri jo nga kjo opozite kriminale,por nga populli i zhgenjyer dhe i tradhetuar!
   Rama kur nderoi kryeballistin kuisling deklaroi tradhetine e tij perfundimtare si armik i popullit shqiptar!
   SHPORRU RAMA!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 19, 10:05

   tori
   aman të keqen mos e thuj më këtë fjalë!!
   se do ti zërë mallkimi tënd!!
   e na bëhen kapsë!!
   tori askund nuk dënohen hajdutët dhe kriminelët me fjalë si të tuat!!po të varej tek mallkimet?! do të ishim në parajsë me kohë!!
   këto mallkime tregojnë se nuk ke bithë për të bërë gjë tjetër!këto tregojnë se je si një plakë e pafuqishme,e vetmuar që përveç fjalëve nuk ka asnjë mundësi tjetër!bile dhe dhëmbët nuk i ka më!!

   Reply to this comment
 2. Lili December 15, 11:03

  Tash per erion Veliaj edhe kullat te liqeni ,fillon koha e mbjelleve e pemeve qe te harrojme milliona e shperdoruar..

  Reply to this comment
  • Lili December 15, 20:42

   Nuk e kam ditur se kaq shpejt do te shohim erionin e show e tij…nga anglia per me na impresionuar ma shume o debil,krejt kuksianet jane n’angli edhe nuk impresionon as nje ´malok ´ me keshtu e lere me studentet e Tiranes..
   Kemi me shpenzuar bukur shume tek macallistairi per ´kurim te imazhit’ tuaj… sidomos kur te dallim lidhjet e juaja me Ulaj .

   Reply to this comment
 3. I.Troplini December 15, 11:49

  Edi Rama, nuk ka nevojè pèr pardesynè ngjyrè bezhè tè Saliut, pèr tè pèrfunduar aty ku èshtè sot. Zotèrisè, i mjafton realiteti i asaj qè premtoi dhe asaj qè dhuroi. U BARS MALI DHE POLLI NJÈ MI. Kjo ishte esenca e qeverisjes sè Kryeministrit.
  Shqipèria èshtè nè udhèkryq sot dhe mungesa e shpresès pèr njè zhvillim nè dinjitet, zhduket dita ditès edhe tek ata qè ishin optimistè tè pandreqshèm dhe besonin nè misionin rilindès tè Edi Ramès.
  Nè fakt, nuk e kuptoj arsyen e kètij shpèrthimi sot ndaj kryeministrit. A nuk na ka treguar Zotèria me vepra, qè nuk èshtè Skènderbeu me shpatè nè dorè por njè matrapaz qè shet dhe blen gjakun e viktimave tè 21 janarit qè i mundèsuan ngjitjen nè karriken e kryeministrisè? Me kè bèri koalicion? A nuk ishte shkaktari i protestès, Ilir Meta?
  Pasi u ankua se LSI vjedh dhe PS jo, kèrkoi votèn i vetèm, tè nusèronte edhe njèherè ashtu si e dinte ai. Shqiptarèt i besuan pèrsèri. Me atè besè tè dhènè, Edi Rama nuk pati punè tjetèr pèr tè bèrè por na e ngriti Metèn nè rolin e presidentit. Mè i miri,,,na qènkèsh ai,,,u tha shqiptarève.
  Ata qè kèrkojnè shtet dhe ligjshmèri nga gropa e bollave, duhet tè interesohen sa mè shpejt pèr psikologun e duhur.
  Jo, me dallaverexhinj dhe tuxharè, nuk bèhet shtet. Duhet idealizèm dhe dashuri pèr vendin ku kemi lindur, pèr tè çuar gjèrat pèrpara, pèr tè vendosur drejtèsi dhe dhènè shpresè.
  Edi Rama si kryeministèr, ishte njè kohè e humbur pèr Shqipèrinè dhe shqiptarèt. Kjo èshtè e vèrteta e hidhur.
  Ajo qè e plotèson imazhin katastrofal shqiptar sot, èshtè fakti se nuk egziston kèrrkund diçka mè e mirè se ai. Alternativat, janè vrasès dhe hajdutè ordinerè.
  GÈZUAR FESTAT

  Reply to this comment
 4. Ma gëzofsh xhamadanin... December 15, 12:32

  “Edi Rama ndoshta nuk është Berisha, por metafora e mantelit mund të bëhet realiteti ynë i ri, nëse vijon pandëshkueshmëria për ju.”

  Si për të konfirmuar parashikimin tënd të dikurshëm, na duhet të pranojmë se metafora e xhamadanit të helmuar tashmë është bërë prej kohësh realitet. Kupa ka vite që është mbushur tumllas. Satrapi i parë i Surrelit ndoshta-ndoshta nuk ka vrarë akoma njëlloj si më 21 janar, por “Ai” është, pa as më të voglin dyshim, mburoja e hekurt, apo më mirë të themi, kopja më e shëmtuar e satrapit të parë të Viçidolit.

  Nuk mund të ketë demokraci elementare në një vend të bekuar nga perëndia por të mallkuar nga shejtanëri pa shpetuar prej kthetrrave të pardesybardhëve.

  Aq e vështire na qenkërka të pohojmë me ndershmëri se nëse dikur lageshim prej shiut, sot po bëhemi qull prej breshërit? Edhe sa kohë do durojmë që ky mender establishmenti ala-katovicar do vazhdojë të bluajë me qesëndi kockat e të pafuqishmit?

  Ke sheshi me studentët !
  Fizikisht dhe mendërisht !
  Sot, se nesër është vonë !

  Reply to this comment
  • Zigur Qarri December 15, 15:30

   “Ma gëzofsh xhamadanin..”thote,se”Satrapi i parë i Surrelit ndoshta-ndoshta nuk ka vrarë akoma njëlloj si më 21 janar,,,”!
   Poooo ….ndoshta-ndoshta nuk ka vrare,por te detyron te vetvritesh,ose t’ja mbathesh nga Shqiperia.Por,por…vetem Vitin
   e pare kur erdhi “Satrapi i parë i Surrelit”ne pushttet,ka pasur mbi dyzet vetvrasje,shumica ngaqe nuk kan pasur asnje
   mjet jetese,sepse u larguan nga puna,per tu zevendesuar me militantet e”rilindjes”.Por,por…mos harrojm,se per te njejtin
   problem kan vdekur me pas edhe qindra te tjere,sepse nuk ja ka perballuar truri dhe zemra.Dhe kete gjendje e solli Sulltan
   Edvin Rama,qe me politiken e tij qeverisese,me apo pa dashje, ka si qellim vetvrasjen kolektive,zhdukjen si popull.
   “mjerimi s’ka gëzim, por ka vetëm dhimba,
   dhimba paduruese qe t’bajnë t’çmendesh,
   që t’apin litarin të shkojsh fill’ e t’varesh
   ose bahe fli e mjerë e paragrafesh”.

   Reply to this comment
 5. elmaz bufi December 15, 12:40

  Ulaj ka qene i favorizuar i Rames qe ne kohen kur ishte kryetar Bahkie..Ai atehere filloj fuqizimin sepse kishte pak vite pune.

  Reply to this comment
 6. Arben December 15, 12:40

  Rrofte populli shqipetar,

  trim heroik dhe me i mbledhur grusht pas grabiteseve,

  sic eshte edhe vete.

  Reply to this comment
 7. Sazani December 15, 12:42

  Duke ndjekur bëmat e Edvinit mu kujtua thënia e popullit :
  Kur qenit i vjen ngordhja , vete dhe bën shurrën në xhami !
  Edvini na ka bërë në xhami , jo vetëm shurrën , por , edhe , me nder , mutin ( iu lutem më falni ) !
  Nuk dua të komentoj thëniet e bëmat e tij – një mashtrues , batakçi , një tollumbace , duhet qëruar urgjentisht nga PS , të marrë me vehte edhe hajvanin Gramoz Ruçi dhe debilët e tjerë dhe të qërohen nga PS !

  Reply to this comment
  • Tani December 15, 13:31

   Edhe ai e di qe s’e ka te gjate aty prandaj as nuk mundohet me te ruaje koperturen. Rehabilitimi i Mit’hatit, punesimi i Bodes etj jane ne vazhden e nje sere veprimesh tashme te hapura te dikujt qe jo vetem s’ka te ardhme ne PS por ka planifikuar te vazhdoje te mbijetoje ne politike duke u hedhur ne kampin tjeter.
   Ka thene shume here se kur ta ndjeje qe eshte i panevojshem ka per ta lene politiken por nuk e le dot sepse nuk e lene ata qe e kontrollojne.

   Reply to this comment
 8. MH December 15, 12:50

  Z.Troplini !
  Edi asht me njimije nji te zezat derisa perfundoj dhe ky si te paret e politikes qe kishin uzurpue pushtetin ne gjithe kete periudhe tranzitore qe nuk tranziton ne favor te popullit por ne favore te xhepit politikan e qeveritare.
  Nga te gjithe sa perfshin ky tranzicion.Ma i miri,qe dhe ky beter,deri me sot asht Ed piktura.Ed Karikatura.Ashtu sic gjinden perfshirje qorbe korruptive ashtu gjinden edhe disa vepra pozitive tek ky njeri piktor karikature Albania.Por populli duhet ti veje gishtin trunit qe kur ti bahet thirje per te votue.Te dije kujt t’ia japin voten.
  Kjo e djathte e udhehequn me nji kalama ne shpergaj lulushovic nuk e meriton ky popull.E majta asht ma pozitive.Por qe te behet prova e fundit duhet qe kjo e majte te spatrohet nga vemje e ndyta qe e cfrytezojne nen hijen ne emrete popullit.Ka mjaft te zot qe nuk i mungojne te ndershmit.Koha asht e favorshme,ku ambasada Amerikane e cmoi arritjen e rreformes duke e vlersue “Ndryshuat” Historine,per ti krijue bindjen popullit qe kjo e majte asht vetem per ty o popull.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 20, 11:58

   MH
   nuk po merresh vesh or taj!!
   një herë kështu e tjetrën ashtu!!
   or lal nëse bën diçka,bëje rregullisht!!
   nuk e kam fjalën për të shkruarën,por për kurën!!
   merri ilaçet gjithnjë dhe jo një herë po e shumë herë jo!!

   Reply to this comment
 9. Ai December 15, 13:06

  Nuk eshte se ka bere pak rama…gjithnje duke kthyer koken mbrapa,poor
  Mangesi me e madhe te rama2,eshte vend-numuro. Po fle gjume me pak fjale.
  Sa per “oligarket”…vetem ndonje prokuror “I çmendur” mund ti fusi brenda…asnje tjeter!!!

  Reply to this comment
 10. supervjedhjet qe kane emrin RAMA -BERISHA December 15, 13:09

  Duket qarte dhe haptas qe Rama i pari dhe Berisha i dyti, jane vet Gener 2.
  Eshte vete Rama dhe Berisha qe jane ne skandalin e vjedhjes se 30 milione eurove. Kryehajdutet e kombit shqiptar. Burgu eshte shume pak per keta mostra dhe oligarket qe po shkatrrojn shqiperine

  Reply to this comment
 11. Arch Investor shpk , pastrim parash December 15, 13:38

  Nuk ka pse duhet fare te shikojme videon e Malit te Zi.
  Bashkim Ulaj duhet arrestuar per fallcifikimin e bere dhe ti vihen ne sekuestro bizneset qe ka ngrit per pastrimin e parave.
  Do i dalin lakrat edhe per punet qe ka bere me rruget rrurale te TAP-it.
  Loja eshte me e madhe sa jeni duke thene.
  Perfshihen ne loje dhe nje firme siçiliane ndertimi qe ka vendos rregullat e jugut te Italise ne ndertimin e rrugeve.
  SPAK ka pune nje vit me kete legen

  Reply to this comment
 12. Met Selita. December 15, 14:18

  ramut leshi nuk ka dwnuar asnjw nga hajdutwt dhe grabitwsit e pasurisw shqiptare,ju flitni vetwm pwr njw Bashkim Ulajn. A nuk i beri ai te fala sa here Sandrit dhe tani e ka bere oligark me pasurine e shqiptareve. A nuk premtoi se do tu merrte pasurine atyre qe e kishin grabitur ate padrejtesisht dhe do ua kthente ato popullit si ShQUP,pronat e ushtrise,vjedhjet e Genc Pollos e Ritvan Bodes qe e coi mbikqyres te Bankes,pasurine e vjedhur nga Bardh Plaku e Cim Fusha,Sajmir Mane e Shefqet Kastrati.Te gjitheve u rroj lesht Rama, i pasuroi me shume.Koqe kryeminister,ben te fortin vetem me socialistet e vertete.

  Reply to this comment
 13. Vasili December 15, 14:26

  Saliut dhe metes,per menyren si jane rritur te vetburgosur,,brenda kulles se erret ne mes te natyres u eshte e natyreshme injoranca,egersia,pafytyresia ekstreme,qe vazhdojne te cfaqin,kurse rama ka nje zhvillim krejt te kundert,prandaj bashkepunimi i hapur apo maskopik,qe ai vazhdon te beje,me monstrat e kulles,eshte ndjere gjate gjithe kohes si nje thike e madhe para dhe mbas shpine e votes,qe e uli ne ate karrige dhe qe vazhdon gjate te kulloje gjak.
  Ligesia, frika dhe dyfytyresia,te cilat ja kane deformuar keq personalitetin qysh ne embrion,bashkohet tanl me lodhjen nga dy dekada pushtet dhe vazhdon te cfaqe nje rrezikshmeri integrale,per te sotmen dhe te ardhmen e ketij vendi.
  Uroj,qe revolta e studenteve,te kete dirigjent Perendimin,qe ta qerrojne nje ore e me pare,kete maskara dhe sharlatan,nga karrigia e pa merituar,pasi vet ai kurre nuk ka per tu larguar.

  Reply to this comment
 14. intelektuali December 15, 14:41

  KUSH DO TE MESONTE GJE PER MAFIOZIN E RREZIKSHEM BASHKIM ULAJ PO TE MOS JA KISHTE ZBATHUR BERKET E PISTA YLLI RAKIPI NE EMISIONIN E TIJ “TE PAEKSPOZUARIT?

  prandaj:

  Po te kishim nje Prokurori te lire dhe e pavarur, ajo gjeja e pare qe duhej te bente do te vinte nen arrest me burg Kryeministrin Edi Rama dhe Ministrin Gjiknuri sepse shperdorimet dhe kuseria eshte ne permasa biblike ne qindra milione euro, mund te jete edhe me miliarda euro po te kishte nje Kontroll Shteti, Bashkim Ulaj do te ishte me kohe ne hetuesi qe te jepte pergjigje:

  PSE KA FALLSIFIKUAR DOKUMENTA DHE VULA ZYRTARE TE SHBA DHE PSE KA VJEDHUR IDENTITETIN E NJE FIRME AMERIKANE DUKE MASHTRUAR PER TE FITUAR TENDERA NE SHQYPNINE E VARFER DHE TE TELENDISUR NGA MAFIA ENVERISTE ME PUSHTET?

  Po kush ta beje kete?

  Lokja e Edvinit, Arta Marku qe u zgjodh enkas me tym dhe tymnaje ne Parlamentin e kriminelit te Enverit, Gramoz Ruci?

  Reply to this comment
 15. intelektuali December 15, 14:41

  KUSH DO TE MESONTE GJE PER MAFIOZIN E RREZIKSHEM BASHKIM ULAJ PO TE MOS JA KISHTE ZBATHUR BREKET E PISTA YLLI RAKIPI NE EMISIONIN E TIJ “TE PAEKSPOZUARIT?

  prandaj:

  Po te kishim nje Prokurori te lire dhe e pavarur, ajo gjeja e pare qe duhej te bente do te vinte nen arrest me burg Kryeministrin Edi Rama dhe Ministrin Gjiknuri sepse shperdorimet dhe kuseria eshte ne permasa biblike ne qindra milione euro, mund te jete edhe me miliarda euro po te kishte nje Kontroll Shteti, Bashkim Ulaj do te ishte me kohe ne hetuesi qe te jepte pergjigje:

  PSE KA FALLSIFIKUAR DOKUMENTA DHE VULA ZYRTARE TE SHBA DHE PSE KA VJEDHUR IDENTITETIN E NJE FIRME AMERIKANE DUKE MASHTRUAR PER TE FITUAR TENDERA NE SHQYPNINE E VARFER DHE TE TELENDISUR NGA MAFIA ENVERISTE ME PUSHTET?

  Po kush ta beje kete?

  Lokja e Edvinit, Arta Marku qe u zgjodh enkas me tym dhe tymnaje ne Parlamentin e kriminelit te Enverit, Gramoz Ruci?

  Reply to this comment
 16. Kris 1 December 15, 15:17

  Saliu dhe horr piktori jane dy ekstreme qe puqen tek korrupsioni ,paraja.

  Reply to this comment
 17. bureto December 15, 18:24

  Në 162 komentet e bëra në letër përgjighen e Thanos ndaj bastardit të Berishës, në vitin 2013, ndjehet një revoltë dhe neveti e madhe ndaj familjes së tij. Por kjo ishte atëhere si rezultat i një akumulimi 8 vjeçar nga keqqeverisja e Berishës, sidomos e periudhës 2008-2013, kur qeverisi me hajdutin tjetër Ilir Meta.

  Po sot? Ndjehesh keq kur i sheh të gjithë këta, të ndëshkuar jo e jo por më të kamur e të lumtur. Mos ndoshta profecia e Thanos për mantelin e përgjakur të Centaurit Berishë, veshur Herakliut Ramë është realitet?

  Dyshimi është. Këto 5 vjet kanë shumë për të thënë. Nuk bëri krime Rama, dhe kjo është ana e mirë, por disa afera nën qeverisjen e tij, le të shpresojmë jo me bekimin e tij, kanë ndodhur. Sidomos kjo e fundit, në lidhjet me aferat e B. Ulajt, bie erë të keqe. Por edhe të tjera.

  Veç Ramën nuk mendoj se duhet ta kryqëzojmë se pse nuk ndëshkoi aferat korruptive dhe krimet e kaluara. A nuk duhet të mirëkuotigemi se ato nuk mund të bëheshin me atë drejtësi që kishim (ende e kemi), me prokuror të përgjithshëm si Llallën, që shoqëroi, pothuajse të gjithë mandatin e Ramës?

  Po më tej? Kjo mbetet për t’u parë. Sidoqoftë shpresa është e nadhe nga drejtlsia që po shohim të rindërtohet. Nëse ajo do të jetë ajo që ne presim, jo vetëm peshkaqenëve të së kaluarës, do t’u tregohet vendi, por edhe Ramës vetë, nëse e ka bërë hak.

  Veçse nga drejtësia nuk mund të presim nga dikush tjetër të bëjë drejtësi, qoftë ky dhe Rams kryeministër i momentit. Këtij për premtimet që ka bërë e bën, i mbetet të mos bëjë padrejtësi, se populli ka filluar të dyshojë e t’i bjeret besimi.

  Reply to this comment
 18. Dodona mbi Tomorr December 15, 18:57

  ”EDIRAMA NUK ESHTE ME I MIRI ,POR ME TE MIRE NGA AI NUK KA ” TE PAKTEN SOT PER SOT! I PROVUM DHE I KEMI AKOMA PLAGET E SUNDIMIT TE SALI BERISHES!FATOS NANO I TRUMBETUAR ME BUJE U KTHYE NE NJI SHARLATAN I PAKOREGJUSHEM , ILIR META NJI GRABITES I PA NGOPUR QE VAZHDON EDHE SOT TE NJEJTEN LOJE POLITIKE PER TE PASUR PUSHTET!”ME JEPNI NJI PIKE KU TE
  MBESHTES LLOZIN DHE UNE DO TA CVENDOS GLOBIN”THA GALILEI .NA JEPNI NJI EMER PER KRYEMINISTER ME TE MIRE NGA KY QE NE TA HEQIM KETE QE KEMI MENJIHERE!

  Reply to this comment
 19. Martini December 15, 19:37

  Ne gjithe boten Krimi i organizuar harxhon miliona per te kapur.Ministrtrat dhe Shtetin.Ne Shqiperi ndodh e kunderta Shteti e Partite politike me te.fituar zgjedhjet turren te krimi e bashkepunojne intensivisht me te per te realizuar kegavjedhjet e parashikuara ne njesine e kohes.Ulaj perfaqesues tipik i k.org.u be njesh me Salen tashme.dihet ne kuriz.te aseteve publike e tenderave qe ju dhane.Damian Gjiknuri dhe Arben Ahmetaj me tu.berei ministra ju turen Bashkimit.Kjo duket hapur nga qendrimi i Damjanit ne skandalet e.fundit dhe pasurite e tij te dukeshme te vena ne nje kohe rekordA thua te jete Edi Rama ne krye te kesaj lidhje dhe organizimi.Nuk eshte mire per shqiptaret te jete keshtu,por qendrimi i deritanishem i Edit ndaj vjedhjeve te Damjanit.e.co.te con te dyshosh per keq. Ai menjehere ,nuk shkel ligj,duhet te izoloje me polici Damjanin edhe dy drejtoret deri sa ti mare prokuroria.O Edi mavria nuk e kupton.qe.duhet bere pa.tjeter.Ndryshe opozita do te.fuse ne makinen.mishit.Kujto Fatos.Nanon
  Kujto Betino.Kraksin i cili megjithese e transformoi Italine 1000 me.shume.se ti Shqiperine.e syrgjynosen.dhe vdiq ne Misir.Edhe mos kujto se ndonje socialist do caje koken per.ty.Me perjashtim te ndonje ministri qe do ta kesh shok.

  Reply to this comment
 20. Alban I December 15, 21:51

  Brilante!

  Reply to this comment
 21. ALBAN DEGA December 15, 21:53

  EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !

  From: Alban Dega
  Date: July 19, 2018 at 10:41:51 PM EDT

  Mendime me gjuhen e fakteve

  EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !

  – Ku ka ze s’eshte pa gje !

  – Gati 20 milione euro per nje km rruge fushore eshte shume lebetitese !

  – Stop skenarit kobezi grek ne Shqiperi bashke me Ahmetaj hajnin me cizme !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sikur ne Himalaje te ndertohej kjo rruge eshte teper shtrenjte !
  Aq me teper kur rruga ekzistuese eshte e mjaftueshme !
  Pra nuk eshte urgjence as lokale e jo me kombetare !
  Ka halle shume me te medha se kjo Shqiperia e shqiptaret fakira dje, fakira sot e rrezik edhe me fakira neser me keta oligarke politike e financiare te pangopur me djersen e gjakun e shqiptareve !
  330 milione euro per 25 kilometra rruge paralele jane shume kolosale per xhepat e shqyer te shqiptareve !
  15 milione euro per nje kilometer rruge eshte shume alarmante, lebetitese !
  Aq me teper ne nje terren fushor!
  Stop kusarise se shqiptareve !
  Se vjen nje dite e paguan sa frengu pulen kete hajni te vjeter me nje oligark si Bashkim Ulaj dhe “Gener 2 “ jo vetem te tij por edhe …..!
  Eshte e njejta firme qe ka shqyer malin ne Luginen e Valbones per HEC-et rrenimtare te Valbones duke rrezikuar nje katastrofe jo vetem ekologjike por edhe njerezore !
  Eshte e njejta kompani e pallateve shumekateshe ne Tirane dhe atyre te Liqeni Artificial i Tiranes
  Stop PPP-ve qe do sjellin e jetesojne skenarin grek te predikuar nga Sali Berisha ne nje kohe qe shqiptaret e varfer po varferohen edhe me !
  Stop Edi Rama !
  Sa eshte pjesa jote dhe ministrave tu 20 apo me shume per qind !?
  Stop !
  Para se te jete teper vone !
  Arta Marku te nise menjehere hetimin e PPP- ve te Edi Rames me Kastratin, Ulajn e oligarket e tij e te Berishes.
  Po ashtu edhe KLSH- te filloje auditimin e vleres dhe procedurave te miratimit te saj para se te jete shume vone !
  Apo Rama e Berisha kacafyten diten sa per sy e faqe ne Kuvend me njeri- tjetrin e ndajne placken e kusarise naten me njeri- tjetrin !
  A mos eshte kjo aresyeja kryesore e vonimit te zbatimit te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne Shqiperi !?
  Stop Edi Rama !

  Reply to this comment
 22. intelektuali December 15, 22:40

  STOP EDI RAMA?

  Kjo do te thote sikur:

  T’I VARESH UJKUT MELCITE NE QAFE

  Po pra mire o enveristi Alban Dega nga New Yorku i SHBA, prape eshte pozitive,

  qe:

  EDHE ENVERISTET PO E KUPTOJNE TE VERTETEN E KUSERISE MAKABER TE PINJOLLEVE TE PARTISE SE PUNES,

  qe:

  OLIGARKU FALSIFIKATOR, BASHKIM ULAJ I KA SHERBYER ME SHUME ZELL

  Reply to this comment
 23. Alban December 16, 00:14

  MESO TE LEXOSH OARA EE TE KOMENTOSH O INTELEGOMAR…

  I kerkoj ndjese Gomarit … Ai eshte Akademik ne krahasim me Intelegomarin !
  Shkalla zgjuarsise se tij eshte tri shkalle mbi ate te Intelemagarit!

  Reply to this comment
 24. gjermani i fundit December 16, 15:33

  metafora eshte e goditur sa s’ka me. “Pushteti korrupton, por pushteti absolut korrupton absolutisht” – thote nje aforizme e mençur. Rama grumbulloi rreth vetes pushtetet, dhe atje ku s’mundi beri pazar me dreqin dhe te birin e prandaj jemi ketu ku jemi, se te gjithe njerezit e politikes, ne te madhen apo ne te voglen e tyre jane te perzjere ne afera korruptive. Ne kapitalizem korrupsioni eshte si lubrifikanti qe lehteson levizjen e ingranazheve. Eshte utopi te mendosh se kapitalizmi per hesap te zinxhirit te konsumit do ti trajtoje me dinjitet punetoret meqe do i kete edhe klientet e tij. Shikoni psh mekanizmin e check up-it te premtuar me aq demagogji socialiste. Vertet behet falas dhe trumbetohet si fasade e politikes sociale, ama prapa perdeve i ben dhurate fondet publike kompanive private klienteliste. Duhej nje kryeminister qe te kishte shije estetike, por te kishte edhe akonin e mprehjes mire te majes se lapsit, gje qe Rama nuk e ka qekur mesoi si behet leku qyl kur ishte kryetar bashkie. Nga ky ves nuk do heqe dore kurre se vesi del me shpirtin.

  Reply to this comment
 25. popull December 18, 10:52

  ulaj paguan dhe se can trapin fare deriving said te jene keta politikan e amber.te huaja ne tirane ky do vaxhdoj te pastroj para e do vras kembe ti doje bytha.kjo eshte shqiperia qe do sh.b.a e be…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*