VIDEO: Eugent Bushpepa në Finalen e Eurovision

May 8, 2018 23:32

VIDEO: Eugent Bushpepa në Finalen e Eurovision

Me “Mall” Eugent Bushpepa ia ka dalë që të sigurojë një vend në finalen e 12 majit të Eurovision 2018 që zhvillohet në Lisbonë të Portugalisë.

Shpallja e Shqipërisë si finaliste e Eurovision u kthye në një dramë të vërtetë për fansat e Eugent Bushpepës, pasi renditja rastësore e finalistëve e nxori emrin “Albania” të 8-tin nga 10 finalistë që kalonin nga kjo mbrëmje.

Në finale ka kaluar edhe këngëtarja tjetër shqiptare, Eleni Fureira, e cila përfaqëson Qipron në këtë Eurovision.

Bushpepa përfaqëson Shqipërinë me këngën “Mall”. Në performancën e tij ai u shoqërua nga instrumentistët Denis Hima, Gerti Hima dhe Besnik Nikolli, si dhe back-vokalistet Erinda Agolli e Greta Radovani. Kënga “ Mall” u prit me ovacione nga publiku i pranishëm në mbrëmjen e parë të gjysmëfinales së Eurovision.

Finalistë që kaluan gjysmëfinalen e parë të Eurovision
Austria: Nobody But You nga Cesár Sampson
Estonia: La Forza nga Elina Nechayeva
Qipro: Fuego nga Eleni Foureira
Lituania: When We’re Old nga Ieva Zasimauskaitė
Izraeli: TOY nga Netta
Çekia: Lie To Me nga Mikolas Josef
Bullgaria: Bones nga EQUINOX
Shqipëria: Mall nga Eugent Bushpepa
Finlanda: Monsters nga Saara Aalto
Irlanda: Together nga Ryan O’Shaughnessy

e.k/dita

May 8, 2018 23:32
Komento

7 Komente

 1. N.VJOSA May 9, 06:42

  Nje Talent i madh, nje Ze i kthjellt, si Qielli, si Deti…, si burimet dhe ujvarat e Valbones!,,,!
  Bravo Eugen!
  Na nderon Albanien tone te shtrenjte!…

  Reply to this comment
 2. Armandi May 9, 07:19

  E MERITUAM, dy perfaqesues ne finale !
  S’ka me bukur !
  Suksese Eugent !

  Reply to this comment
 3. Gege Kosova May 9, 10:02

  Urime shendet e sh ume suksese.Ishte i pritur ky sukses i arritur, shpresojme edhe shkalllen kulmore te suksesit,Urime,Urime

  Reply to this comment
 4. Le te gezohemi per arritjen ,por te perdorim edhe pak Frenot e Euforiste ! May 9, 10:29

  Eugerti eshte padyshim nji nder Vocalet me te mira Meshkuj ne Shqiperi .
  Pa me te voglin dyshim meritoj kualifikimin per naten Finale dhe nji Event i tille na dhuroj jopak emocion ne shqiptareve ,te etur per mirenjohje e suxses nga Bota qe na rrethon .
  Nji keng me nji kengetar te mir ,ku per hir te vertetes ,spikat vetem Vokali i tij dhe gjithcka tjeter qendron ne hije . Dua te thexoj se, ne nji keng ,nji elemnt mjaft te rendesishem luan jovetem Texti ,por edhe qartesia e fjaleve qe dalin nga goja e kengetarit ,
  qe sado ti perkasin nji gjuhe te panjohur nga publiku ,ato duhet te hyjne ne veshin e secilit ,qarte ! Kjo mendoj nuk ishte e pranishme ne interpretimin e Eugentit ,madje edhe un si shqiptare ,arrita me veshtiresi te kuptoja vetem disa fjale te shkeputura te Kenges . Nuk duhet harruar qe Texti ,louan nji role mjaft te rendesishem ne kenget e ktij eventi .Psh si ne kengen Franceze (mbi qenien njeri ,humanizmin mbi emigrantet ,qe perben nji teme tre dites ne politikat Europiane sot ) . Kenga izraelite (ku flitet mbi femren e cila nuk pranon te trajtohet si nji loder zbavitjeje nga mashkulli ) etj. Genti beri mir qe e kendoj ne shqip e mbajti te pazbuluar ,te panjohur Poezine Shqiptare per te mos suprizuar te pranishmit 😉
  Ne pergjithsi grupi Shqiptare sihte mjaft Simnpatik (kjo duhet thexuar) Cunat e grupit /instrumentistet intepretuan me bukur se pjesa tjeter ,qe ishin dy goca (natyrishte mjaft simpatike ,por qe i mungonte ajo ndjeshmeri e duhur ritmike ,qe duhet te Jet e domosdoshme nga femra ne skene shoqeruar me ato levizje qe i japin Jet kenges .Por ja …!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?