EUobserver: Shqipëria fillon bisedimet për në BE

April 16, 2018 10:31

EUobserver: Shqipëria fillon bisedimet për në BE

 

“Shqipëria dhe Maqedonia mund të nisin negociatat për anëtarësim në BE, por abuzimet me të drejtat e njeriut lënë në pritje Turqinë, do të thotë Komisioni Europian.”

Në këtë mënyrë e nis shkrimin e tij EUObserver, i cili citon dhe pjesë ekskluzive të draftit : “Në vazhdën e progresit të arritur Komisioni Europian rekomandon hapjen e negociatave me Shqipërinë.”

EUObserver thotë se e njëjta formulë përdoret dhe për Maqedoninë, por sipas saj rekomandimi është fillimisht për Shqipërinë.

Shkrimi thotë se shtetet “favorite” si Serbia dhe Mali i Zi mund të bëhen pjesë e BE-së në 2025, ndërkohë që kujtojmë se ministrat e Jashtëm të BE-së do të diskutojnë për Ballkanin Perëndimor në Luksemburg këtë të hënë.

Ato do të rishikojnë angazhimin e tyre për të lehtësuar dialogun mes Serbisë dhe Kosovës, normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, si dhe diskutimin e çështjeve së sigurisë në rajon, ka thënë një diplomat i BE-së.

Diplomati shton gjithashtu se ata do të diskutojnë edhe për mënyrën sesi do t’i referohen Kosovës, e cila nuk është njohur ende nga pesë shtete të BE-së.

Ky rekomandim i hapjes së negociatave me Shqipërinë vjen 15 vjet pasi është firmosur Marrëveshja e parë e Stabilizim Asocimit (MSA) dhe dhjetë vjet pasi shtetet e Ballkanit Perëndimor, që kanë qenë vende me diktaturë komuniste, iu bashkuan NATO-s.

Faqja online e EUObserver, dhe titulli i shkrimit të komentuar më sipër

s.a/dita

 

April 16, 2018 10:31
Komento

2 Komente

  1. Europa duhet ta di qe shqiperia kufizohet me shtete shqiptare April 16, 11:32

    Eshte pozita gjografike qe na mban gjalle si komb, se te ishim ne lindje te mesme do na kishin qeruar si patate.

    Reply to this comment
  2. Loni April 16, 16:33

    Shume bukur, Bravo Shqiperia!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*