Euro bie në mënyrë drastike në tregun e brendshëm

November 10, 2015 16:46

Euro bie në mënyrë drastike në tregun e brendshëm

Monedha evropiane Euro ka shënuar një rënie rekord në tregun shqiptar.

Një euro këmbehet sot me 138.43 lekë, duke shënuar një rënie me 0.29 lekë. Kjo është rënia më e ulët e monedhës evropiane që prej vitit 2012.

Dy janë arsyet kryesore që kanë sjellë këtë rënie të Euros. Së pari, ajo është zhvlerësuar ndjeshëm në tregun ndërkombëtar, duke u këmbyer ditën e sotme me 1.07 dollarë, niveli më i ulët në 6 muaj, si rrjedhojë e dobësisë së bursave evropiane.

Arsyeja e dytë lidhet me tregun vendas, pasi kërkesa në tregun e brendshëm ka qenë e ulët për monedhën e përbashkët për shkak të uljes së importeve dhe tkurrjes së aktivitetit tregtar. Nga ana tjetër, dollari amerikan ka pësuar rritje me 1.28./Dita/

November 10, 2015 16:46
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*