Bie mbështetja për zgjerimin e BE. Shqipëria në pikëpyetje

April 14, 2019 18:40

Bie mbështetja për zgjerimin e BE. Shqipëria në pikëpyetje

Shtyrja e hapjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, mosliberalizimi i vizave për Kosovën dhe mesazhet e përsëritura se rruga e Serbisë drejt BE-së do të jetë më e gjatë nga sa shpresohej kanë shënjuar pozicionin e BE-së kundrejt Ballkanit Perëndimor gjatë vitit të shkuar.

Pavarësisht se strategjia e zgjerimit, e publikuar në shkurt të vitit të kaluar shpërndau optimizëm në rajon, deklaratat e kohëve të fundit, që vijnë veçanërisht nga Franca, tregojnë se tendencat dekurajuese për mbështetësit e anëtarësimit të rajonit në BE nuk do të njohin kthesë.

Sipas politologut Bodo Weber, ka zëra se presidenti francez Emmanuel Macron mund të mos e mbajë premtimin e tij të vitit 2018, e të mbështesë hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në qershor, pas përfundimit të zgjedhjeve për Parlamentin Europian.

Edhe pse ai personalisht beson se Maqedonisë së Veriut do t’i ofrohet hapja e bisedimeve këtë vit, ndërkohë që ka rezerva për Shqipërinë, ku situata është komplikuar për shkak të krizës politike, Weber paralajmëron për rreziqet e një skenari të kundërt.

Ndërkohë, Kosova ka përmbushur kërkesat për liberalizimin e vizave dhe ende nuk ka asnjë sinjal pozitiv. “Ky është një turp për BE-në dhe një telash i madh për besueshmërinë e unionit në Kosovë”, thotë Weber.

Sondazhi më i fundit i “Eurobarometrit” ka treguar se, vetëm 43 për qind e qytetarëve të BE-së e mbështesin zgjerimin, me 45 për qind që e kundërshtojnë atë dhe që e konsiderojnë si politikën më pak popullore të unionit.

Kjo rikthen pikëpyetjet për pasojat e mundshme që një strategji e tillë politike mund të ketë, ndërkohë që është e paqartë sesa gjatë këto tende vendimesh dekurajuese mund të zgjasin para se të ketë një kundër-reagim, – raporton Top Channel në një kronikë të transmetuar prej tij.

v.l/ Dita

April 14, 2019 18:40
Komento

15 Komente

 1. Arben April 14, 18:58

  Antishqipetarizmi i beeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, eshte

  dicka qe vetem ne te zotet e punes nuk e shohim.

  rrofte populli shqipetar, trim dhe heroik

  Reply to this comment
  • Europa shume shpejt do te merret nga Rusia - Jane te dhier ne breke - Por delet nuk e kuptojne se skane tru April 14, 20:04

   Deleve ja u kane shplare trurin me besimin fetar dhe kryqezatat 1000 vjecare. Nuk mund te kuptojne qe po ju doli rusi ne Adriatik jane te mbaruar dhe do te perfundojne me keq se ne kohen e Hitlerit. Me Putinin nuk behet shaka. E mori gjysmen e Ukraines me turizem ushtarak. Po keshtu mund te mare edhe Hollanden, Bullgarine, Polonine, Italine e Francen. Francen ne kohen e luftes se dyte boterore e mori brenda 24 oreve Hitleri. A mund te imagjinoni Rusine!? Ne me pak se 24 ore e ben maf Francen. Prandaj deletv e europes qe jane brezi qe nuk e kane njohur luften e dyte boterore duhet te sqarohen nga politikanet e tyre se perse eshte e rendesishme qe Ballkani te futet ne BE. Perndryshe edhe ata do te jetojne nje lufte te trete boterore qe do ti shuaje nga faqja e dheut. Dhe nuk do te kete as Europe as as lesh per te ngrene. Do te hane njeri tjetrin. Ne shqiptaret i kemi te gjitha te mirat me klimen e mrekullueshme dhe detet e shkelqyer qe si ka njeri. Vetem mend te punojme bashke per te miren tone te perbashket na mungon. Sapo qe esadistet dhe hajdutet e kriminelet do te spastrohen nga Drejtesia e re Shqiperia do te behet nje vend luksi qe do ta kene zili gjithe Europa. Do te turren te gjithe ke ne por atehere s’do kete me vend per ta. Deri atehere ‘Goddbye Europe”. Hengsh koken me neo-Hitlerin Putin.

   Reply to this comment
  • ! April 14, 20:09

   Arben ,- rrrespekt ,

   eshte thenja Monument e maredhenjeve Eu-Shqiperi .

   Mos te pasurit sy te shikojm Boten ,
   rrugen e se ardhmes nepermjet asaj se ku kalon

   se ne cilin Pol ndodhet aktualisht vs Politikes e Situatave qe kalon Bota

   eshte nji nder Difektet me te Medha te shqiptareve . Mjerishte …

   Reply to this comment
 2. Eri April 14, 19:13

  Evropa qe ju mendoni nuk ekziston.Ne Evrope shtetet me te forta nenshtrojne ato me te dobtat.Ne duhet te pastrojme Shqiperine nga politikanet kerma Berishi Likja e mutra te tjere dhe te forcojme shtetin dhe te bejme bashkimin kombetar.

  Reply to this comment
 3. E April 14, 19:17

  30 VJECARIN TJETER,SA TE PIQEN KUSHTET

  Reply to this comment
 4. Gjinika April 14, 19:21

  Pse te marrim si te vertet kete sondezh, kur dime qe ne shume prej tyre ka nderhyrje te huaja per dizinformim. Ne se eshte i vertet turp dhe fatkeqesi per ata qe mendojne ashtu. Atehere edhe te shikojme punen tone dhe te harrojme kete problem

  Reply to this comment
 5. Lili April 14, 19:31

  Jo,rezultati i takimet te tij me kryeministrin ma idiot qe ka takuar deri sot e qeverine ma rrenes qe te cilen ka punuar administrata e tij!

  Reply to this comment
 6. aktualiteti April 14, 20:09

  Pas nje muaji jane zgjedhjet ne PE! Edhe nje muaj ai Johannes Hahn komisioneri i Zgjerimit imagjinar do vazhdoje te flase per Zgjerim imagjinar. Nuk ka faj, me ato Perrallza ne Hahn merr rrogen atje ne Bruksel. Edhe kete muaj.

  Reply to this comment
 7. mirel April 14, 20:30

  BEne e kishim sa per te promovuar zhgaravinat dhe atletet e bojaxhiut, dhe per te mbajtur lart entuziazmin elektoral
  Por politikes shqiptare i ka dale turpi me kohe.
  Prisni, dhe kur te fillojne prape me refrenin, “Celim Negociatat”

  Reply to this comment
 8. MH April 14, 21:55

  Strategjia per kombin shqiptare asht dhe do te jete Amerika.Arritja me sukses te rreformes ne drejtesi Diplomacia shqiptare duhet ta hedhin mbeshtetjen e jetese pertej atllantikut me nji miqesi te perjetshme me Ameriken.

  Reply to this comment
 9. Dreri April 14, 23:55

  Armiku me i madh i shqiptareve eshte e gjithe klasa politike qe ka sunduar keto 29 vjet!
  Hapja e negociatave nga Europa do jete vetem per efekt propagande imazhi mashtrues nga Rama,gje qe do sjelle rrenimin akoma me te madh te vendit!

  Reply to this comment
 10. luli April 15, 01:46

  ska europ per albania sa te plotesohen kushtet keshtu do flasin prap nuk ju rruhet per albania sa me te varfer te jene me mire per europen a kuptoni o njerez

  Reply to this comment
 11. prill April 15, 05:22

  Do apo sdo PD e LSI negociatat per Shqiperine do te hapen dhe vendi do te shkoje drejt BE-se, kemi besim. Llafet e shumta jane fukarallek.

  Reply to this comment
 12. Berti April 15, 10:35

  Ore akoma nuk e kemi kuptuar? ! Ne bejme shtet dhe nuk e çajme koken fare per Europen, ne na ndihmon SHBA, JO Europa ,Europa eshte e pafuqishme Perballe diktatures ruse, edhe Europa mbeshtetet te SHBA kur ndodhet ne rrezik

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim