Eurodeputetja: Ankaraja mund të hyjë në BE nga dritarja, përmes Shqipërisë

October 25, 2019 12:37

Eurodeputetja: Ankaraja mund të hyjë në BE nga dritarja, përmes Shqipërisë

Pak orë pasi deputetët e Parlamentit Europian miratuan rezolutën e cila konsideroi një gabim vendimin e Komisionit Europian për mos hapjen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, europarlamentarja e Partisë Lidhja, Cinzia Bonfrisco, në një intervistë për mediat italiane kërkon që të tregohet shumë kujdes në procesin e hapjes së negociatave për pranimin e Shqipërisë në BE.

Influenca e madhe që Turqia ka sot në Shqipëri, numri i madh i shtetasve shqiptarë me shtetësi turke, kriminaliteti me vizion oligarkik në Ballkan e boshllëqet në shtetin e së drejtës përbëjnë për eudeputeten italiane Cinzia Bonfrisco, elementë preokupues për Bashkimin Europian e sinjale rreziku mbi ndryshimet gjeopolitike në këtë territor.

“Procesi i zgjerimit të BE, që zgjat disa vite, nuk mund të aktualizohet në konsideratë me zhvillimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut sot. Siç kam thënë dhe më parë, Shqipëria sot nuk është ajo e 30 viteve më parë e duhet vëzhguar me vëmendje për ndryshimet gjeopolitike që kanë ndodhur. Shqipëria ka mbi 50% të popullsisë të besimit mysliman e shumica e tyre kanë dy nënshtetësi shqiptare e turke. E Turqia është një vend me një influencë të madhe në vendin e shqiponjave. Prandaj, ne që sot stigmatizojmë Turqinë duke i mbyllur portën e BE, nga ana tjetër nuk duhet të fshehim faktin se Ankaraja mund të hyjë në BE nga dritarja , përmes Shqipërisë”, thotë ajo.

Për eurodeputeten italiane të Lidhjes, disa vende të Ballkanit përbëjnë një rrezik të fortë për kohezionin europian, për stilin e një jetë europiane e që sot synohet të jetë një status kulture për qytetarët europianë.

“Në Kosovë, thotë Cinzia Bonfrisco, 95% e popullsisë janë myslimanë, në Maqedoninë e Veriut 28%. Këtij fakti i duhet shtuar preokupimi i madh ndaj dy elementeve; statusi aktual i shtetit të së drejtës, i cili është mjaft prapa, e depërtimi i kriminalitetit, trafiku i drogës, i armëve, i qenieve njerëzore me një prirje drejt një vizioni oligarkik. E nuk duhet harruar, shton ajo as influenca kineze në kreshtën ballkanike.”

“Procesin e zgjerimin e kemi konsideruar një element pasurimi për BE e nuk mund të flasim për anëtarësime të këtyre vendeve, derisa nuk kemi garancitë e nevojshme për të mos i konsideruar këto vende një rrezik për ekuilibrin e BE”, shton ajo.

Për Cinzia Bonfrisco, zgjerimi i BE merr kuptim kur ai forcon statusin dhe ekonominë e qytetarëve europianë. E zgjerimi në parim duhet të matet me realitetin.

j.l./ dita

October 25, 2019 12:37
Komento

26 Komente

 1. demo October 25, 13:35

  Rrofte Kina Popullore!
  Pa hypokrizi fare, Dy shtetet qe e kane ndihmuar popullin shqiptar VERTETE JO GJASME,
  jane Italia Fashiste e Musolinit dhe Kina Popullore e Mao Ce Dunit..Bini hasha sa te doni.Bulevardi Tiranes,Banka,Ministrite jane aty edhe hydrocentralet, kineze,,rrjeti energjitik kombetar,uzinat ushtarake qe nuk jane zhdukur akoma nga horrat e demokracise

  Reply to this comment
  • tiranas October 25, 16:11

   Demo, pse nuk te pelqen ta thuash te verteten? Eshte nje shtet tjeter perpara Kines qe na ndihmoi ne te gjitha fushat vertet jo gjasme, eshte Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS). Nuk duhet te jemi mosmirenjohes.

   Reply to this comment
   • Racizem dhe maskarallek i bazuar ne fake opinione October 25, 20:01

    Fatkeqesisht kjo deputete opinionet i ka krijuar permes fake news. Vetem fakti qe ajo thote qe 50% e shqiptareve jane edhe me shtetesi turke eshte nje idiotizem dhe genjeshter e madhe. Pastaj duhet te kemi parasysh qe perse kane kaq frike nga myslimanet shqiptare kur keta kane me shume myslimane ne BE se sa e gjithe popullsia e Kosoves dhe Shqiperise se bashku. Keta pranuan 4-5 milion refugjate nga Siria, Afganistani, dhe Afrika vetem ne 2-3 vjetet e fundit. Italia eshte e mbushur me llum afrikan dhe arab dhe kjo ka frike shqiptaret qe jane bore te bardhe dhe shumica njerez te ndershem. Eshte racizem i ndyre i bazuar ne fake news.

    Reply to this comment
 2. Jorgo October 25, 13:56

  Le te vije eurodeputetja te jetoj ne Shqiperi vetem 3 muaj dhe do ta korigjoje deklaraten e pare.Ka informim jo te plote per Shqiperine

  Reply to this comment
 3. Vatra October 25, 14:08

  Pro fashiste e keqe shqiptarët ma shum po i asimilon Italia me Greqinë vetëm në Turqi shqiptarët nuk trejtohen nga pozita rraciste i vetmi vend në botë ku emigrantë të hershëm dhe të vonshëm kanë integrim të plotë atje mjafton vetëm armata turke të shikohet si dhe rasti i gjeneralit Adem Huduti shqiptarë dhe organizator i puçit shtetrorë po të kishe ndodh ky rast që shqiptari të organizonte puq në Itali a diku në EU vaj halli për emigrantet shqiptarë atje

  Reply to this comment
  • Genti October 25, 15:03

   Pucin ne Turqi e organizoi vete Erdogani kunder Erdoganit, per te gjetur sebepin qe te eliminoje kundershtaret e tij politike. Keshtu qe ky gjeneral ” Shqiptar ” me emer e mbiemer Turk, ishte vegla e tij. Po kur ke lakra ne koke, gjithmon beson te telenovelat Made in Turkey.

   Reply to this comment
  • Pirdh pirdh se lirohesh October 26, 10:30

   Vatra turkoshake

   Reply to this comment
 4. uskania October 25, 14:35

  Kjo deputete italiane mashtron ditën me diell kur thotë se shumica e muslimanëve shqiptarë kanë shtetësi turke. Të thuash për shqiptarët me shtetësi italiane, ato janë shumë. Sa për shqiptarët me shtetësi turke, ata janë të pakët.

  Reply to this comment
 5. Teli October 25, 14:39

  Kina na ka ndihmuar mbi baza internacionaliste te bazuara ne ideologjine M-L dhe nuk ka pasur ndonje qellim te na pushtoje.Por Shqiperia nuk i mbeti borxh Kines! Keshtu qe kemi ndihmuar vetveten!
  Kurse Italia fashiste e Musolinit investoi ndertime ne Tirane e disa qytete te tjera per llogari te qellimeve te veta, per te na “bashkuar” dmth per te na pushtuar ne, Greqine, Malin e Zi,mundesisht edhe Jugosllavine,pra gjithe Ballkanin.Ducja i dha borxhe Zogut dhe kur ky filloi t’ia dredhe ia shtregoi lakun madje ne diten qe i lindi djali!
  Ndryshim i madh,ne kohe te ndryshme!

  Reply to this comment
 6. Kulaku October 25, 15:00

  Bukur e shkruni Zonje Italiane…..po venesa e shqiperise per ne BE…nuk shton me shum ate qe ju kritikoni…..si do shtohen me shume influnca e turqise ne ket vend, e kines ne ket vend e rusis ne ket vend.
  Ku eshte mbrojtja e BE qe kekoni nga shpieria ku vonesa per antarsim,eshte shume me demtuese se gjendja aktuale sot e shqiperise.

  Reply to this comment
 7. Dingo October 25, 15:40

  Bravo Deputetes.ky eshte realiteti.kur del dhe mbush sheshin me byth perpjete,dhe ke 450 xhami turke,70%popull turk cfare doni qe hiqeni evropiane dhe merrni ne qafe dhe pakicat kristiane shqipfolese ne Rep turke te arabanias…asnje leshim ketyre qe jane Turq gjeti ne fyt,luftuan evropen 500 vite Kishinev 100 vite kohe te ktheheshin ne evropiane po nuke bene se nuk ndihen te tille evropen e duan vetem per te bere para ,po grate I duan allturka.

  Reply to this comment
  • Vlora October 25, 20:27

   Ne BE jane futur, prej kohesh, dy vende arabe: Greqia dhe Qiproja, me mentalitet ISIS-i.
   Edhe kjo mafiozja si ata duket. Nje fytyre, nje race.
   Po e shohim se sa e meritojne on BE-ne kulufet e Pontit. Race m…

   Reply to this comment
 8. Alban Dega October 25, 15:50

  KJO QENKA NJE IDIOTE RACISTO- FASHISTE

  Mjere Parlamenti Evropian cfare deputetesh paska…
  Keta tanet qenkan akademike krahasuar me injorante te tilla…
  Kjo trunebythe s’ paska hapur kurre as Vikipedine per shqiptaret… dhe Shqiperine!

  Reply to this comment
 9. Emigranti October 25, 16:06

  Shkrim i nje idiote parlamentare italiane, ku dreqin i ka par kjo qytetaret shqiptar me pash turke?Se din shyra qe albanest se rr…n t….n per pashaport turke, se ajo shqoptare esht me e fort, te thuash per ndonje pash te BE ok por kete e meritoin se japin kintribut ne shoqerit ku jetoin.Per ceshtjen qe Turqia ndimon Shqiperin kji esht tallje.Erdogani leket i con ne Serbi , xhamit i sjell te ne.Ne lidhje me te drejtat shqipet ne turqi skan asnje te drejte jan si kurdet pa gjuh, pa flamur por kan te drejta vetem po tehiqen si turk njesoi si greket.
  Tung Shqipeve
  Fuck antishqiptareve

  Reply to this comment
 10. Elton October 25, 16:15

  Ca thote kjo debilja qe shumica e myslimaneve kane dy shtetesi … nga e gjeti kete shifer kjo pjeshka mo aman?
  Ne Hene jetojne keta lloj loqesh? As e kane idene fare mbi Shqiperine dhe dalin e falsin kot per te perhapur panik!
  Ore keta jane te dhjere fare ne argumenta: le ta pranojne hapur qe nuk ju duam dhe fuck off me gjithe europe e ku ta kene te gjithe koqet si kjo!
  Me keshtu “mendjesh te ndritura” as po na rruhet fare per kete mut europe.

  Reply to this comment
 11. Ketu eshte ulur turqia kembekryq October 25, 16:18

  Kjo eshte me se e drejte,por hoxhallaret dhe sumperpjeteve nuk ju vjen mire dhe nuk e pranojne realitetin.
  Kur elvis naci paci taci me mahmutat e salirat te vijne ne fuqi do shpallim rep islamike dhe BE do na pranoj

  Reply to this comment
  • Landi October 25, 17:39

   Po pse ju ortodhjeset nuk e keni mbushur me kisha me leket e janulles!
   Nje mut jeni te dy si turku si greket, e njejta rrace jeni!

   Reply to this comment
 12. Veli Stafa October 25, 17:04

  Populli yne nuk u muslimanizua nga turqit.Ku Jane historianet tane ? Me nuk kemi historiane.Neper Via Egnatia kane kaluar edhe Arabe tregtare,filozofe,poete dijetare.Keta dmth arabet qysh me vitin 800 Kane qene me Siqeli.Shume interesant fakti qe ne Kalane e Lezhes u gjet ca vite me pare nje monedhe arabe e vitit 1200.Levizin mallrat por levizin bashke me to edhe idete.

  Reply to this comment
  • katarakti October 25, 17:27

   Jo more?! Populli yne nuk u muslimanizua nga turqit?! Po nga kush atehere?! Jo po e harrova?! Ai u muslimanizua nga respekti i madh qe kishte per fene e shkretetirave! U myslimanizua nga turqit me hir dhe me pahir, me zjarr dhe me hekur. Po te mos ishe mysliman, te merrnin nje djale per çdo familje kristiane per ta bere jeniçer. Dhe familja nuk e shihte me kurre! Paguanje taksa shume me teper se myslimanet. Te gjithe bejleret e Myzeqese ishin myslimane me origjine turke . Bej ose bey ishte nje titull fisnikeror ne mbreterine osmane i barabarte me chevalier ne mbreterine franceze. Po ashtu çifligar, pasha e me rradhe. Turku nga ka shtypur pa meshire deri ne vitin 1912. Nje shkollle nuk na la te hapnim. Ndersa shqiptaret ne Turqi jane asmiluar teresisht. Jane bere me turq se turqit. Si arvanitet ne Greqi. Prandaj kane te drejte ata qe pohojne se rreth 30 perqind e shqiptareve jane me origjine nga nizamet dhe asqeret turq qe per 500 vjet me rradhe i punuan qindin shqiptareve.

   Reply to this comment
 13. Kuq e zi October 25, 17:09

  Po ku ishte italia moj buce kur shqiptaret u detyruan te ktheheshin ne myslimane
  I ke ne itali arbereshet qe lane token e tyre qe te mos konvertoheshin
  Edhe shqiptaret e zares po atje i ke ne dallmaci
  Duhet te jesh buce te trembesh italine me shqiptar qe simpatizojne turqine nderkohe italia ka shkembim mallrash me turqine me dhjetra miliard € ne vit
  Mjafton te kujtojme aksionin e fundit ne siri te turqise qe u mjaftuat me nje deklarate dhe asgje me shume sepse demtoheshin mijra firma italiane qe operojne ne turqi njelloj bente dhe venecia kur sulltani sulmoi kostandinopojen me anijet e venecias kaloi ushtria e tyre ne europe
  Mos i shit moral shqiptareve sepse jeni ne borxh qe ne fyt me ne

  Reply to this comment
 14. . October 25, 17:22

  e ka shume drejte kjo
  muslimanizmi ndac turk ndac arab esht i frikshem sa eshte perhapur ne shqiperi

  evropa s’duhet tna pranoje me keta neper kembe

  Reply to this comment
 15. Ardjan October 25, 17:58

  Hajde patickê italiane hajde.. Kjo me llogjikên që ka duket sikur ka qënë e 48 në listën e mbyllur të lul bashës! Do hyjê turqia nga shqipêria në be thotë! Po turku ia ka bêrë topin me kohê be-së! Turku jo që se mendon hyrjen nē be por me ndimën e rusisë kērkon ta shpërbêjë be-nê . Jo vetēm kaq, por edhe largimi i turqisë nga aleanca e nato-s do tê ndodhē shumë shpejtē, duke e kthyer këtë fuqi ushtarake në kêrcënim pêr rajonin dhe be-në !

  Reply to this comment
 16. Gzim Kulufi October 25, 19:34

  Per ate pune Turqia ka hyre me kohe nga dritarja, permes Bullgarise, ku ka nje komunitet te madh turk-foles. Pa llogaritur pastaj 8-9 milion turq ne Gjermani dhe nja 15 milion te tjere ne vendet e tjera te EU-s. Gjithsej turq ne EU me statistika jane rreth 20 milion, ne fakt jane rreth 22-24 milion, e ndoshta edhe pak me shume. Ne lidhje me Shqiperine e tanishme, nga dritarja mund te hyje vete Erdogani, shefi i Edi Rames dhe shtetit te sotem shqiptar.

  Reply to this comment
 17. Mesues Lleshi. October 25, 22:02

  Ik maj kare, 50 % e shqiptareve turq. Ti dukesh kjarte qe je sperme turke , don me i ba edhe shqiptaret turq. Shko maj kare lexo historine!!! Paska edhe Italia deputete ” intelektual”

  Reply to this comment
 18. Alban Dardani October 26, 08:48

  — Ankohen shqipptaret,… per nivelin e deputeteve te listave te RAMES dhe te listave te LULIT. POR …, Kjo mener deputete nuk vlen as per LSI
  .. …
  — JA … , ne dore te kujt ka mbetur parlamenti Evropjan. Ja kush i perhap opinionet e tymnajat per Shqiperin, mbi baze te cilave meren vendimet dhe varet fati shqiptareve.
  — Duhet verifikuar saktesija dhe konteksi i perdorimit te kesaj shprehje. Shtei Shqiptar , ministria e duhet ta denancoje ATE per rracicte, si nxitese te urrejties e percarjes fetare.
  –Nuk eshte e veshtire te kuptohet qe ajp perfaqson qarqet e erreta e neofashiste te Evropes. Ne prapavije te kesaj deputeteje qendojne politikat keqdashese , rraciste e shoviniste SERBO-GREKE te cilat djallezisht kane penguar shqiptaret qe gradualisht , ne menyre te natyrshme, te shkonin drejt identitetit fetar te origjines-
  —- KETIJ SYNIMI [QELLIMI] I KA SHERBYER EDHE VENDOSJA DJALLEZISHT -JANOLLATOSIT NE KRYE TE KOASH .
  — Niveli i kesaj Deputeteje , perkon me nivelin me te ulet te disa komentuseve edhe ketu ne gazeten Tema si ai i ” KOMENTUSIT – Flm” [i cili vazhdimisht pjell nga nga mendja -F ende- L etyra- M…t ]
  — Ne se do arrihej te behej nje studim i mirfillte [i cili duhet te ishte bere prej kohesh] , do te rezultonin perafersisht== 35 — 40 % e popullates ateiste ; 25–30% miks [” laramane”]; 25–30% ortodoks e katolik dhe vetem 15 – 20% mund te jene myslymane dhe bektashij.
  —Ka mundesi, qe vetem 50% e atyre qe thone se besojne mund te jene praktikus te rregullt te riteve fetare perkatese , pjesa tjeter deklarohet per mode.
  — Identifikimi i shqiptareve si TURQ eshte PLOTESISHT IDJOTESI. SEPSE, Ne rast te ardhjes se koloneve Turq ne Shqiperi ata do te kishin ruajtur te pakten gjuhen e folur turke e cila nuk ishte veshtire qe per kete lloje komuniteti do ishin funksionale edhe shkollat turke, Vetem nje fakt . Ashtu sic kane ruajtur gjuhen Boshnjaket, sllavet, goranet, vllehe, Minoritaret grek , arixhinjt, ashu do te kishim edhe komunitetin Turk madje pote kish ekzistuar ky komunitet do te ishte me i konsoliduar , Deklarimi shqiptareve jasht kufihjve shtetror mund te jet diktuar nga domosdoshmerija e ruajties se besimit fetar , per arsye se Shqiperija londineze i hoqi besimet fetare ne te njejten kohe shqiparet nen ish JUgosllavi mund te kene veprua ne kete menyre me qellim strategjik per te ruajtur kompaktesine kombertare, ose per ti shpetuar spastrimit etnik ose per te patur nje strehe mbeshtetese ne rast spastrimi etnik . PRA I KA DETYRUAR POLITIKA ASIMILUSE E FQINJEVE TANE . qe ata per nevoja mbijetese te kene manovruar .

  Reply to this comment
 19. Arben October 26, 13:36

  Leshoni komentin ku I them eurotetes te pshurret.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim