Europa e izoluar përkujton sot 75-vjetorin e përfundimit të Luftës II Botërore

May 8, 2020 10:58

Europa e izoluar përkujton sot 75-vjetorin e përfundimit të Luftës II Botërore

Europa përkujton sot 75 vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në rrethana të pazakonta, pasi shumë prej shteteve janë nën kufizime të rrepta prej koronavirusit, shkruan BBC.

Kjo datë, e njohur si Ve Day (Victory in Europe Day), si sot në 1945, shënoi ditën kur Britania dhe aleatët e saj pranuan zyrtarisht dorëzimin pa kushte të Gjermanisë naziste pas pothuajse gjashtë vitesh luftë.

Grumbullimet e mëdha për të përkujtuar këtë ngjarje janë anuluar, por disa shtete po mbajnë disa aktivitete në 75 vjetorin e përfundimit të luftës.

-Kancelarja gjermane Angela Merkel do të bashkohet me Presidentin Frank-Walter Steinmeier në vendosjen e kurorave në memorialin “Neue Wache”

-Do të mbahet një ceremoni në Paris, ku Presidenti Francez Emmanuel Macron do të vendosë një kurorë në Varrin e Ushtarit të Panjohur.

-Politikanët në republikën çeke do të shkojnë në intervale 10-minutshe për të vendosur kurora në Vitkov Hill të Pragës

-Një heshtje prej dy-minutash do të mbahet në Britaninë e madhe, pasuar nga një fjalim nga Mbretëresha.

-Austria do të zhvillojë një ceremoni virtuale në kujtim të viktimave.

-Presidenti rus Vladimir Putin kishte planifikuar të zhvillonte një paradë të madhe në Moskë të shtunën, ku do të mernin pjesë Presidenti Macron dhe Presidenti Kinez Xi Jinping. Por ngjarja – është shtyrë për shkak të pandemisë.

Në vend të kësaj, Z. Putin do të vendosi kurorë me lule pranë Sheshit të Kuq të Moskës.

o.j/dita

May 8, 2020 10:58
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim