Eurovizion 2018 fitohet nga Izraeli, Shqipëria rrëmben vendin e 11-të

May 13, 2018 00:49

Eurovizion 2018 fitohet nga Izraeli, Shqipëria rrëmben vendin e 11-të

Pas një mbrëmjeje me nota muzikore që përfaqësonin identitetin dhe kulturën e vendeve të tyre, fituesi i festivalit Eurovizion 2018 është Izraeli me këngën “Toy”.

Kënga “Toy” u këndua nga Netta Barzilai dhe është shkruar nga Doron Medley dhe Stav.

“Është një këngë që shpreh forcën e gruas, dhe jam shumë krenare që e këndoj, sepse e di që shumë gra ndiejnë trysninë për të qenë ajo që u kërkohet nga shoqëria”, është shprehur Barzilai për këngën e saj në të përditshmen gjermane Tagesspiel.

Kjo fitore erdhi kryesisht nga votat e publikut, pasi ato të jurisë profesioniste zgjodhën Austrinë si fituese.

Shqipëria u rendit në vendin e 11-të me 184 pikë.

Në procesin e votimit, Shqipëria i dha Italisë 12 pikë, ndërsa kjo e fundit nuk i dha asnjë pikë Shqipërisë. Ishte shteti i Azerbajxhanit ai që i ka dhënë 12 pikë këngës “Mall”.

Pavarësisht renditjes kënga “Mall” e Eugent Bushpepës është pritur, sikurse në mbrëmjen e parë të gjysmëfinales, me ovacione nga publiku i pranishëm.

Shqiptari Ermal Meta, i cili përfaqësoi Italinë me këngën “Non mi avete fatto niente”, sëbashku me këngëtarin italian Fabrizio Moro është renditur në vendin e 5-të me 308 pikë.

Këngëtarja me origjinë shqiptare Eleni Fureira, e cila përfaqësonte Qipron në këtë Eurovizion, është renditur në vendin e 2-të.

Eurovizion 2018  ka zhvilluar 3 netë magjike, ku nga 43 shtete janë përzgjedhur 26 për të qenë në skenën e natës finale, në Lisbonë të Portugalisë.

Një fakt interesant i këtij viti në Eurovizion ishte performimi i 13 këngëve në gjuhën mëmë, jo në anglisht, dhe në to renditej edhe kënga përfaqësuese e Shqipërisë.

Më poshtë kënga fituese e Eurovizion 2018!

s.a/dita

May 13, 2018 00:49
Komento

14 Komente

 1. intelektuali May 13, 01:10

  NE EUROVIZIONIN BUDALLA E FITOI “THIU” I MAJMUR IZRAELIT

  Cfare zeri, talenti dhe meritash ne muzike kishte “DERKUCI” i Izraelit si goca e Enverit, qe ishte nje karikature e Eurovizionit budalla?

  Po ky mavri Eurovizioni i leshon titujt badiava o per pederaste homo o per karagjoza qe s’i meret vesh seksi si kjo bullafiqe qe shikoni ne foton mbreselenese te gazetes DITA.

  Vajmedet, se keshtu si po po shkojne punet edhe Eurovizioni do te behet prone e hebrenjve.

  Une per vete mendoj se cmimin e pare duhet ta fitonte Italia.

  Reply to this comment
  • Nasrudini May 13, 09:35

   Ja dhe HAJVANI i Tajvanit e dha mendimin e tij.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 13, 10:24

    Po ty o Nasrudin kaqoli per Prandveren e Enverit te ka ardhur keq?

    sepse:

    Kjo bullafiqja izraelite e Eurovisionit budalla po ta krahasonim me Prandveren e Enverit qe eshte si nje “GIC” i ushqyer mire ferme, pra fituesja e Eurovisionit dukej si nje “MISS” reklamash per faqet e para te revistes famoze “Playboy”

    Reply to this comment
    • V.F.L.P. May 13, 11:41

     @intelektuali
     E mor HAJVAN , kur te duket dhe ty vetja intelektual, vaj Shqiperia ku ka rene.
     Ti je si nje mi halesh qe ndejte per 50 vjet ne mut, dhe tani ke nxjerr koken nga qenefi.

     Reply to this comment
 2. Ramy May 13, 01:42

  Eurovajton jo eurovizion

  Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku May 13, 02:07

  Asnjehere nuk e kam marre vesh cdo Izraeli qe konkurron ne Europe. gjeografikisht nuk eshte ne Europe.

  Reply to this comment
 4. [email protected] May 13, 07:32

  U dh….a mu ne kengen e izrailit……

  Reply to this comment
 5. aktualiteti May 13, 09:18

  Jo Eurovizion por Politikovizion.
  Fitues nje Izrael qe nuk eshte fare pjese e Europes, para tij nje trasvestit moster Conchita a si dreqin quhej, me pare nje grup vajtojcash lezbike serbe…tamam pra politika e Brukselit qe kerkon ti imponoje europianeve te heqin dore nga tradicionalizmi i tyre qindra vjecar e te shnderrohen ne njerez qe anormalen ta pranojne si art, si politike, si menyre jetese.

  Reply to this comment
 6. Laveri May 13, 10:09

  Ishte kenge e mire kur je kaps e shkon ne hale

  Reply to this comment
 7. Kosovari May 13, 11:15

  Po mos te ishte ndikimi politik,shqiptaret do te renditeshin nga 1-3 vendet e para. PO kjo shtrige poltike ishte dhe ka mbetur ende urrejtesja qe, fatekeqesisht shqiptareve ju kushton ende shume.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 13, 12:31

   O Kosovari Patriotik,

   PO KU ISHIN SHQYPTARET E MAQEDONISE, TE MALIT TE ZI, APO ME KEQ AKOMA SHQYPTARET NE GREQI DHE NE ITALI?

   Pse vetem Azerbaxhani i komunistit rufjan Aliev qe ka ndertuar Perandorine e naftes familjare ne Kaspik votoi per Shqypnine?

   Une per vete them se mire e ka pasur Koncia dhe Noli me vleresimet e tyre per shqyptaret turkofage dhe ateiste enveriste dru me pre.

   Shiko komentet e fanatikeve te Enverit ne gazeten DITA qe te mos mbetet asnje dyshim per kete gje.

   Reply to this comment
 8. Ylli May 13, 12:34

  Me kengne e Izraelit titoi gjeopolitika sepse kenga ishte e dobet ne krahasim me kenge te tjera perfshire edhe kengen e Eugentit. Mendoj se po te ishte bere nje mobilizim i te gjithe Shqiptareve qe jane ne emigrim, do te ishte e mundur qe me te vertete te permbysej rezultati ne favor te Shqiperise. Une jetoj ne Itali dhe me te verteten votova 5 here; secili prej sms kushtoj 0,50cent… Bile mobilizova shume miq e kolege te mi Italiane te votonin gje qe ne fakt e realizuan sepse ne radhe te pare atyre u pelqeu shume kenga e Eugentit, performanca dhe zeri i tij i bukur… me thene te drejten miqte e kileget e mi pasi ndoqen live Eugent Bushpepen fill me derguan sms superlative sepse nuk e prisnin qe kenga Mall te ishte kaq e bukur…: disa me thane qe kishin mbetur ta habitur duke me shkruar qe kenga e Shqiperise ishte nder te vetmet qe sillte muzike te sinqerte dhe art te mireffillte.. Bile deri me sot ne mengjes shume prej tyre jane ende te magjepsur prej kenges Mall, saqe e kishin shkarkuar prej youtube ne format mp3 e video mp4… Desha te perfundoj duke ritheksuar edhe nje here se duhet me teper mobilizim nga nè vete Shqiptaret me sms ne keto ngjarje spektakolare… Kontaktova rastesisht mbreme shume shqiptare duke i nxitur te votonin ndonese ishin speptike per efektin e votes…: disa votuan.., disa jo… Pra duhet me shume pjesemarrje ne keto raste sepse sidomos kesaj radhe ia vlente: kenga Mall eshte kryeveper!!!

  Reply to this comment
  • IDH NE ZBRITJE May 13, 13:45

   VETEM PABUKSAT DHE GABELAT PAGUJN PARE PER TALLAVA 🙂

   Reply to this comment
   • Ylli May 13, 14:22

    Shko ore ti bytheshkerdhyer, qelbesire e ndyre, gabel je ti more gollobordas kelysh bastardi. Une jam biond 24 karatesh e me gjak arian Shqiptar po ti more cope muti do te mund te me drejtohesh mua me abel… Shko laj e shpelaj edhe trute e kokes e jo vetem trupin qe te vjen ere ore qyqar. Hesht injorant kafshe i pakulture! Qepe gojen ti zemerlig e qelbesire kenete!!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*