FOTO: 10 ndërtesa vërtet të çuditshme

February 9, 2020 18:40

FOTO: 10 ndërtesa vërtet të çuditshme

Linja të lakuara, forma të thyera dhe të pazakonshme, madje edhe shtëpitë … me kokë poshtë. A je i sigurt se i njeh të gjitha?

Kryesisht janë të vendosura në qytete të rëndësishme dhe turistike, por në pozicione ndonjëherë paksa të paprekura, jashtë itinerareve të zakonshme të vizitës. Megjithatë, ia vlen të shkosh t’i shohësh, sepse mund të shtojnë dhe një ndjenjë origjinaliteti e kureshtare për pushimet tona. Janë dhjetë ndërtesa vërtet të veçanta, të cilat padyshim meritojnë të shihen dhe të fotografohen.

BIBLIOTEKA KOMBËTARE – MINSK – BJELLORUSI – Ka një formë kaq interesante sa mund ta cilësish më shumë se të çuditshme: ndërtesa është në të vërtetë një rombicubottaedro me 23 kate dhe 72 metra lartësi është një nga simbolet e qytetit. Nga data e inaugurimit të saj, në vitin 2006, mbi 2’000 lexues janë ulur.

STORTO – MILANO – Emri i tij i “vërtetë” është Torre Hadid ose Torre Generali, por të gjithë e njohin atë me nofkën, Storto, për shkak të strukturës kurioze të shtrembëruar në vetvete. Është një nga tre rrokaqiejt e Jetës së Qytetit, zona e re e banimit të Milanos, e lindur nga rizhvillimi i zonës së ish-Panairit. Storto është ndërtesa e dytë për lartësinë dhe kthesën karakteristike të saj, e cila zvogëlohet me rritjen në lartësi derisa arrin vertikalitetin.

MUZEU GUGGENHEIM – BILBAO – SPANJË – Ndërtesa, e projektuar nga arkitekti kanadez Frank Gehry dhe inauguruar në vitin 1197, ka forma gjarpëruese dhe përbëhet nga një sërë vëllimesh komplekse, të ndërlidhura në mënyrë spektakolare. Muzeu  përmban një koleksion të pasur të artit bashkëkohor.

CASA MILA – BARCELONË – SPANJË – Gjithashtu e njohur me emrin La Pedrera, kjo shtëpi është kryevepra e fundit e krijuar nga Antoni Gaudi para se artisti të dedikohej plotësisht në projektin e Sagrada Familia dhe është ndërtuar midis viteve 1906-1912 porositur nga Roser Segimon dhe Pere Milà. Struktura qëndron tërësisht në kolona me tulla dhe gurë, ndërsa muret e brendshme nuk kanë funksion strukturor dhe formacionet e tyre ndryshojnë nga njëri kat në tjetrin. Që nga viti 1986 është bërë një muze.

HAUS STEHT KOPF – TERFENS – AUSTRI – Nëse gjendeni në zonën e Innsbruck, nuk duhet të humbisni një vizitë në këtë vilë të çuditshme, të dizenjuar për të argëtuar fëmijët. Emri i kësaj ndërtese fjalë për fjalë do të thotë “Shtëpia e përmbysur”: ajo është ndërtuar në vitin 2012 nga arkitektët polakë Irek Gloëacki dhe Marek Rozanski dhe fjalë për fjalë është… me këmbë përpjetë. Brenda, të gjitha finiturat dhe orenditë janë të fiksuara në tavan për një efekt të vërtetë tjetërsues.

SHTËPIA E BALETIT – PRAGË – REPUBLIKA ÇEKE – Është pseudonimi i një ndërtese të famshme zyrash në qendër të Pragës, projektuar nga arkitektët Vlado Milunić dhe Frank Gehry. Kompleksi quhet “Fred dhe Ginger” (nga Fred Astaire dhe Ginger Rogers), sepse ajo frymëzohet nga forma e një çifti balerinësh të skenës.

KRZYËY DOMEK – SOPOT – POLONI – Emri i letrës do të thotë “Shtëpinë e kulluar” ose “Shtëpia e dehur” dhe ka një formë tronditëse, sikur të ishte deformuar nga një grusht. Janë kthesa jo vetëm në muret e jashtme, por edhe në profilet e dyerve dhe dritareve, me një efekt vërtetë kompleks dhe kurioz. E ndërtuar në vitin 2004, është një nga ndërtesat më të çuditshme në Evropë.

MARKTHAL – ROTTERDAM – HOLANDË – Është një kompleks pjesërisht rezidencial, pjesërisht i përdorur si zyra, që strehon gjithashtu një treg të mbuluar. Hapur më 1 tetor 2014 nga Mbretëresha Máxima e Holandës, ka 228 apartamente, 4600 metra katrorë të hapësirës me pakicë dhe 1600 të zonës së mikpritjes dhe garazh për mbi 1200 makina. Fasada është e mbuluar tërësisht me dritare dhe gjithashtu edhe brendësia është plotësisht e zbukuruar.

ATOMIUM – BRUKSEL – Nuk bëhet fjalë për thjesht një ndërtesë, por për një strukturë mbresëlënëse monumentale e vendosur në parkun Heysel në Bruksel. Është një ndërtim çeliku që përfaqëson nëntë atomet e një kristali hekuri. Është ndërtuar me rastin e Ekspozitës Universale të vitit 1958 dhe ka një lartësi prej 102 metrash. Sferat kanë një diametër prej 18 metrash dhe janë të lidhura me njëra-tjetrën nga shkallë lëvizëse me dritare dhe shesh për të admiruar sferat e tjera dhe peizazhin poshtë.

KATEDRALJA SAN BASILIO – MOSKË – Ndërtesa, megjithëse e njohur si Katedralja e Shën Bazilios, fillimisht u quajt Kisha e Ndërmjetësimit të Nënës së Jezusit nga një hendek i thellë, si pjesë e Kishës Ortodokse Ruse. E ndërtuar në Sheshin e Kuq të Moskës midis viteve 1555 dhe 1561 me vullnetin e Ivan IV të Rusisë, forma e saj kujton flakët e një zjarri që ngrihet drejt qiellit. Sot është krejtësisht shekullarizuar: nga viti 1928 u vendos si Muzeu Historik Shtetëror dhe që nga viti 1990 është pasuri e  Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, së bashku me Kremlinin.

 

Burimi: www.tgcom24.mediaset.it

Përgatiti: L. Veizi/ DITA

February 9, 2020 18:40
Komento

4 Komente

 1. intelektuali November 4, 17:46

  ME TE VERTET PAMJE FANTASTIKE

  por:

  Ne kete koleksion mbreselnes te ndertesave te cuditshme, mungon ne vend te pare me siguri Piramida e CUDITESHME Enverit ne mes Tiranes, qe i kall friken edhe femijeve ne barkun e nenes.

  Reply to this comment
 2. Jimi November 4, 19:44

  Vertet o Intelektual! Eshte kaq e frikshme saqe te gjithe femijet e Tiranes te djeshem dhe te sotshem i shikon qe me endje te madhe rreshqasin neper paretet e fasades te saj . Ma do mendja se edhe ti po te jesh brez i asj moshe dhe qe e ka kaluar femijerine ne Tirane, nuk do ti kesh shpetuar atij tundimi, Ne mos edhe pse sot ne moshe te pjekur, dhe ngaqe nuk ke patur mundesine ta shijosh nje kenaqesi te tille, duket qe te ka ngelur peng dhe do ta provosh tani?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 11, 16:59

   lene nastron se nuk rri pa e përmëndur babën!!
   për këtë nuk jam shumë i sigurtë nëse enveri është babai i tij,por ajo që dihet ja ka shkërdhyer nënën sa nastros si hiqet nga mëndja!!

   Reply to this comment
 3. gazetari 2 February 10, 08:42

  I lini komentet me kete e ate por shijoni mbrekullite

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*