Rilindja e FA, nga “26 gjeneralët” e Saliut, tek “ushtria” e Oltës

July 23, 2018 02:48

Rilindja e FA, nga “26 gjeneralët” e Saliut, tek “ushtria” e Oltës

Dilaver Goxhaj*

Kam lexuar me vëmendje të gjitha shkrimet e kohëve të fundit në DITA ku bëhet analiza e Qeverisë Rama në pesë vitet e deritanishme të saj. Asnjë fjalë për ushtrinë. E të mendojmë se ushtria jonë e ka pësuar më keq nga të gjithë sektorët e tjerë pas vitit 1990.

Rama në vitin 2013 premtoi Rilindjen. Domethënë ringritjen e Shqipërisë pas atij rrënimi katastrofik që i kishte bërë qeverisja e Sali Berishës. Po sa e ka mbajtur premtimin pas këtyre viteve në qeverisje kur bëhet fjalë për Ushtrinë?

Këtë do të përpiqem të analizoj në këtë shkrim, duke u mbështetur në shifra dhe tregues konkretë, në fakte dhe dëshmi të pakontestueshme, për të dalë në konkluzioni pse është domosdoshmëri rikrijimi i forcave tona të armatosura.

Sot Republika e Shqipërisë, për fat të keq të saj, nuk ka asnjë lloj force të armatosur; ato ekzistojnë vetëm në fjalimet e politikanëve. Kemi disa qindra forca speciale, që rekrutohen nga deputetët. Po ç’ushtri është kjo! Në shikimet rreshtore, për syrin e një pedanti, ato janë të shkëlqyera. Por, nuk mund të themi që 100 apo 300 veta përbëjnë ushtrinë kombëtare ngaqë shkojnë në Afganistan a gjetkë; nuk është një ushtri kombëtare, është thjesht një trupë ceremoniale.

Kur ushtrinë e mori në dorë Sali Berisha, në vitin 1992, porsa patëm dalë nga Lufta e Ftohtë dhe atë ushtri ua besoi kuadrove më të paafta, duke i graduar brenda një nate gjeneralë! 26 të tillë! Dhe këta “gjeneralë” me porosi të Berishës, e dobësuan gradualisht përgatitjen luftarake të saj dhe përgatitën kushtet për shkatërrimin e saj.

Pas masakrës që i bënë ushtrisë gjeneralët e Berishës dhe vetë ai, shtetit n9 97, ushtrinë e mori në dorë Partia Socialiste, e cila, në vend që t’i nxirrte para përgjegjësisë pothuaj të gjithë drejtuesit kryesorë të reparteve dhe njësive taktie e operative, i la shumicën e tyre në ato detyra, madje shumë prej tyre edhe i ngriti në funksione, si dhe ndoqi politikë nepotiste në kthimin e disa kuadrove në ushtri, si dhe duke emëruar në shumicën e rasteve militantët profanë dhe jo të përkushtuarit. Në këtë mënyrë e zhgënjeu korpusin e kuadrove të ushtrisë. E njëjta politikë kuadri si dhe PD-ja.

Kur Ministrinë e Mbrojtjes ia besoi Pandeli Majkos, ky u tregua mjeshtër për shitjen e gjithë armatimit dhe teknikës luftarake si skrap, dhe me atë fodullëkun e tij prej adoleshenti, gjithë politikën e kuadrit ia besoi adjutantit të tij. Si rrjedhojë, ishte edhe vota e ushtarakëve aktivë, në lirim e pension që e rrëzoi Nanon nga pushteti në vitin 2005.

A do ta marrim vesh ndonjëherë se çfarë ka ndodhur realisht me ushtrinë shqiptare. A do të dalë ndokush të na tregojë se ku shkoi dhe në cilët xhepa ka hyrë kjo pasuri kolosale që kap miliarda dollarë?

E rimori përsëri Sali Berisha pushtetin. Boll të themi se çfarë bëri ky me Mediun në Gërdec (si simbol i këtij rrënimi total), merret vesh se si e trajtoi ushtrinë, duke e turpëruar e gjakosur atë dhe popullin, duke turpëruar shtetin.

Dhe në vitin 2013 e rimori në dorë përsëri PS-ja, me në krye Edi Ramën, i cili vuri në krye të ushtrisë një femër, Mimi Kodhelin, e cila dukej sikur ndjente lumturi që e bëri të pamundur hyrjen në institucionet kërkimore të studiuesve ushtarakë, (vijon edhe sot), duke kujtuar se kështu bëri një ushtri moderne; vetë Ali e vetë Kadi në politikën e kuadrit.

Madje, ajo edhe teknikën elektronike të zbulimit ajror e detar të ushtrisë, në vend që ta vinte në funksion të paprekshmërisë së kufijve detarë e ajrorë, e heshti, ndoshta për t’u krijuar kushte optimale tregtarëve të mëdhenj të hashashit; shiti edhe avionët që kishin mbetur pa shitur nga paraardhësit; të gjitha institucionet historike të Ushtrisë Shqiptare i zhvendosi, duke e fshirë atë pjesë të historisë së ushtrisë shqiptare; të gjitha shtëpitë e ushtarakëve që nuk kishte arritur t’i privatizonte Berisha, në të gjithë qytetet i privatizoi dhe sot ish-kuadrot e ushtrisë nuk kanë asnjë vend ku të zhvillojnë ndonjë aktivitet për hitorinë e ushtrisë shqiptare.

Dy shtëpitë kryesore të ushtarakëve që ishin në Tiranë, njërën ia fali PD-së, tjetrën e ka bërë qendër drejtorish civile. Disa nga qëndrat e komandimit të ushtrisë në rast lufte u denigruan përmes projektit “Bunkerart”, si dhe u sfidua koncepti i fortifikimit përmes bunkerit në qendër të Tiranës që të kujton librin propagandistik të Dretorisë Politike të Ushtrisë Jugosllave, botuar në vitin 1982, në Beograd “Bunkerizimi i Shqipërisë”, i cili në kopertinë ka këtë tip bunkeri (oficerëve shqiptarë të ushrisë jugosllave ua jepnin me detyrim ta mbanin në çantën e oficerit)

Pas katër vjetësh, tashti Ushtrinë ia ka besuar një çupëline tjetër, Olta, e cila as nuk di se për çfarë i duhet shtetit ushtria, duke i vënë vetes detyrë kryesore, shndërrimin e ish kazermave të brigadës së artilerisë dhe asaj të këmbësorisë së Korpusit të Gjirokastrës, në Tepelenë, në një shëmbëlltyrë të kampeve naziste të përqëndrimit! Tallje totale me ushtrinë. Olta më bën të qesh dhe më kujton Kadri Roshin te filmi “Ballë për ballë” kur thoshte se me një zë si prej mize që më vjen nga telefoni unë nuk hidhem në sulm!  Në fakt, (mos)reformimi i ushtrisë në këtë pesë vjetor të Qeverisjes Rama duhet analizuar shumë seriozisht.

Çfarë ushtrie kishim derisa ajo ra në duart e PD-së dhe të PS-së?

Shifrat e plota të armatimit dhe teknikës luftarake që kishte Shqipëria, për t’i ditur i gjithë populli, pasi këto shifra qeveritë shqiptare pas vitit 1990 i kanë mbajtur fshehur, që populli të mos e merrte vesh se sa pasuri i është vjedhur, mund t’i lexoni duke klikuar KËTU

Mund të dalin “strategë” e “teoricienë” politikë e ushtarakë shqiptarë e të na e përsërisin atë çka kanë 28 vjet që po e thonë çdo ditë: Shqipëria nuk mundej ta përballone çdo lloj lufte me cilindo armik…

Po u përgjigjem me fjalët që simboli ynë i rezistencës, Adem Demaçi, i jep letrës së z. Veton Surroi në vitin 2002, për “pamundësinë e UÇK-së për çlirimin e Kosovës”: “Sikur të bënim kalkulime të këtilla, asnjë prej nesh, kurrë, nuk do të binte nëpër burgjet e Serbisë. Liria, lum Vetoni, nuk është diçka që “valla po ma ka anda veç nëse ma fal dikush”. Liria është një nevojë e paevitueshme shpirtërore, sikurse që frymëmarrja, uji e buka janë të domosdoshme për të mbajtur trupin gjallë”.

Këto forca të Armatosura e kryen me nder ruajtjen e tërësisë tokësore të republikës së Shqipërisë, pa bërë luftë, pu vrarë asnjë ushtar dhe kjo falë përgatitjes luftarake sipas parullës politiko-ushtarake: “Gjithë populli ushtar”. Nga gatishmëria e lartë luftarake e Forcave të Armatosura, teknika dhe armatimi luftarak që kishim, i cili gjatë asaj periudhe pothuajse i barbartë me cilësitë e armatimit të kohës me të kundërshtarëve të mundshëm, për mos të thënë se ishim në gjendj të përballonim secilin shtet kufitar në rast agresioni kundër vendit tonë.

Ajo fuqi ushtarake  qe faktori kryesor që cilido shtet me synime pushtuese të tërhiqej si rrjedhojë e fuqisë luftarake të shtetit tonë. Ky dhe ka qenë objektivi kryesor i Forcave të Armatosura të Shqipërisë: jo të bënim luftë, por ta ndalnim luftën.

Lufta Nacional-Çlirimtare dhe periudha e Luftës së Ftohtë, si dhe lufta e UÇK-së, treguan se ne jemi një komb i pajisur me aftësi ushtarake të jashtëzakonshme, prandaj e çuam organizimin ushtarak në një shkallë të përsosur, duke ua kaluar të gjithë fqinjëve; ky fakt u provua në mënyrë të pakundërshtueshme në mos guximin e cënimit të territorit dhe hapësirës sonë ajrore nga të gjithë shtetet që kanë pasur synime ndaj nesh. Ishte ajo forcë ushtarake që e trimëronte shtetin shqiptar t’i tregonte vendin edhe shtetit më të fuqishëm ushtarak të Ballkanit, të asaj kohe, Republikës Federale të Jugosllavisë.

Po ku shkoi gjithë ajo pasuri ushtarake?

Shkriu si kripa në ujë, dhe askujt nuk i hyri gjemb në këmbë. Gjatë këtyre tre dekadave të fundit kemi lexuar e dëgjuar shumë sharlatanë poltikë e analistë të ndryshëm që shprehen se Shqipëria e ka pas kot atë armatim e  atë ushtri. Këto  fjalime “bombastike” nëpër televizorë e media të tjera, madje edhe nga foltorja e Parlamentit, janë bërë dhe bëhen ose nga injoranca ose nga qëllime të këqija antikombëtare, sepse as nuk e dinë dhe as nuk duan ta dinë se objektivi kryesor i atyre Forcave të Armatosura ishte të fitohej lufta pa bërë luftë, që do të thotë ta detyrosh kundërshtarin të heqë dorë nga synimet e tij grabitqare.

U kujtoj këtyre teoricinëve profanë, se gjatë Luftës II Botërore të gjitha palët ndërluftuese i kishin lëndët helmuese luftarake, por asnjëra palë nuk guxoi t’I përdorte; edhe në kohën e Luftës së Ftohtë flitej për sulme atomike, por bomba atomike nuk u përdor; flitej për luftë e luftë nuk u bë, dhe kjo si rezultat i regullave dhe marrëveshjeve midis dy krahëve, gjë që bëri të mundur ekzistencën  e një regulli shembullor në Evropë.

Me mbarimin e Luftës së Ftohtë u krijua ideja e një paqeje globale, por më shumë në Evropë. Si rrjedhojë, të gjitha qeveritë shqiptare të mëpasme  e shkallmuan totalisht gjithë arsenalin e Forcave tona të Armatosua dhe nuk ka asnjë lloj inventari se nga kush, si, kur dhe ku shkoi gjithë ajo pasuri ushtarake; madje nuk doli para përgjegjësisë asnjë ushtarak komandues i të gjitha niveleve, të cilët i braktisën repartet ushtarake dhe depot e armatimeve e të të gjithë rezervave të Forcave të Armatosura dhe rezervave të shtetit; madje kur PD-ja dhe aleatët e saj rierdhi në pushtet nëvitin 2005 i shpërbleu gjeneralët për eleminimin total të Forcave të Armatosura!

Por as PS-ja dhe aleatët e saj të majtë nuk i nxorrën kurrë para drejtësisë shkaktarët e shkatërimit të të gjithë Forcave të Armatosura dhe të gjithë strukturës së shtetit shqiptar, edhe pse kemi të bëjmë me një shkatërrim të pashembullt në historinë botërore të shtetit dhe të Focave të Armatosura nga vetë shteti.

Të gjithë ata i braktisën repartet dhe institucionet në panik, duke u lëshuar turmave gjithçka. Nëse në Shqipëri drejtësia nuk do të varej nga politika, kam bindjen se ndëshkimi më elementar i gjithë ushtarakëve, të të gjitha niveleve me përgjegjësi komanduese e drejtuese të të gjithë Forcave të Armatosura, përfshi edhe policinë dhe Shërbimin Inteligjent, si dhe gjithë kabineti qeveritar i asaj kohe dhe gjithë deputetë që shpallën gjendjen e jashtëzakonshme dhe rizgjodhën Berishën President, nuk duhej t’u njihej e drejta e pensionimit nga shteti.

Sot nuk janë më ato rregulla dhe ato marrëveshje marrëveshje ndërkombëtare të Luftës së ftohtë dhe, duke pasur parasysh nivelin kulturor që ekziston sot në rajon e më gjerë, nuk mund dhe nuk duhet që Shqipëria të heqi dorë nga ekzistenca e Forcave të Armatosua, pavarësishtë se nuk i duam, por ja që jemi të detyrar t’i kemi.

Kjo “botë e trazuar me konflikte asimetrike e sulme kibernetike”, na bën të dalim në përfundimin se: veprimtaria e gjithë qeverive të Shqipërisë prej vitit 1992 e në vijim, për eleminmin e ushtrisë shqiptare dhe shkrirjen e gjithë rezervave ushtarake e shtetërore dhe shitjen e gjithë potencialit të saj tekniko- ushtarak, e themi me plot gojën: përbën një tradhëti kombëtare.

Përse duhen Forcat  e Armatosura?

Derisa edhe fqinjët tanë, si ata që janë anëtarë të NATO-s edhe të tjerët, i mbajnë dhe i forcojnë çdo ditë Forcat e tyre të Armatosuar, për luftë mbrojtëse e mësymse; si rrjedhojë, edhe ne duhet t’i kemi FA, por me një ndryshim: për luftë mbrojtëse. Për çfarë u duhen FA fqinjve rreth nesh? A duhet të kemi frikë?

Ruajtja e paqes është një qëllim realist, por jo gjithmonë i lehtë për t’u arritur. Shumë nga forcat që shtyjnë një shoqëri drejt luftës janë shumë të vendosur.

Nuk mund të mos jemi të shqetësuar kur Presidenti Tramp paraqitet sikur ka më shmë besim te Rusia se sa te vetë miqtë tradicionalë. Shqetësimin më të madh duhet ta kemi veçanërisht ne ndër gjithë vendet Ballkanike, jo vetëm nga ripushtimi fqinjve, por kryesisht nga braktisja amerikne. Kush na siguron se nesër Presidenti Tramp, në ujdi me Putinin, nuk do ta braktisë Shqipërinë, por edhe Kosovën? Mos kujtoi kush se Evropa do të rezikojë interest e saj falë Shqipërisë, nëse tërhiqen amerikanët. Evropa, nëse nuk do të ekzistoi udhëheqja amerikane, do të bëjë sehir.

Dhe, para se të vijoj më tej, më lejoni t’iu kujtoj se çfarë ka deklaruar në 12 janar 2017, kancelarja e Gjermanisë, zonja Merkel, gjatë një ceremonie në Bruksel, ku u nderua me titull nderi nga tre universitete belge: “Le të mos gënjejmë veten. Nga këndvështrimi i disa prej partnerëve tanë tradicionalë, e po përfshij këtu edhe marrëdhëniet ndërpaqësore, nuk ka garanci të përjetshme për bashkëpunim të ngushtë me ne europianët”18).

Pse e citova zonjën Merkel? Se asnjë konjukturë politike nuk është e përjetshme, dhe atë që Shqipëria e kish vënë në jetë qysh në vitet ’60 të shekullit që lamë pas, “mbrojtjen e vendit me forcat e veta”, po i kthehet sot Evropa, në shekullin e 21, ngaqë tash po e shohin se po u shkri NATO-ja, u vihet në pikëpyetje pavarësia dhe liria, si rrjedhojë “e dashamirësisë së Donald Trumpit për Putinin, si dhe deklaratave të tij për të mos respektuar klauzolën për mbrojtje të përbashkët nëse një shtet i NATO-s do të sulmohej”18), sikundër vijon zonja Merkel. Ndërsa Presidenti i Eurogrupit Dijsselbloem deklaroi në Bruksel, përpara një takimi të Eurogrupit, organ jo formal, i përbërë nga 19 ministrat e Financave të eurozonës: “Kam arritur në përfundimin se do të jemi krejt të vetëm përgjatë viteve në vazhdim, që mund të jetë një mundësi e mirë”19).

Si ta kuptojmë që Greqia këtë vit miratoi një marrëvehje me SHBA për modernizmimin e më shumë se gjysmës së flotës së saj ajrore, për një shumë pej 1,2 miliard Eurosh?20).

A ishte drejuesi më i lartë i  NATO-s, Stoltenberg,  cili para disa ditësh në samitin e Londrës deklaroi se NATO ështëpërballë rrezikut më të madh të ekzistencës, duke e thënë këtë gjë në mënyrë aspak diplomatike?21)

Përderisa ne nuk kemi asnjë lloj force të armatosur, gjë që askush nuk mund të kërcënohet nga ne, pse atëherë fqinjët armatosen e forcihen çdo ditë, ndërsa ne shqiptarët çarmatosemi çdo ditë?! Të jetë e paqëllimshme kjo gjë? Nuk ma merr mendja. Ja pra që Forcat e Armatosura na duhen për të ruajtur  unitetin e tërësisë tokësore të Republikës së Shqipërisë. Të paktën ta ruajmë nga tendencat e brendëshme separatiste, (sikundër ndodhi, për shembull, në Spanjë kohët e fundit, për shkëputje rajonesh ose pjesë territori. Dhe menjëherë Spanja dërgoi Forcat e Armatosura që stabilizoi situatën).

Por nuk është e tepërt t’u kujtoj qeveritarëve, politikanëve dhe lexuesit se tendenca separatiste u shfaqën edhe tek ne në Shqipëri gjatë viteve ‘90-të, si në Veri edhe në Jug, të nxitura edhe nga fqinjët tanë. Dhe këto tendenca nuk janë eleminuar ende.

A mund të ndodhin përsëri kërkesa separatiste territoriale në vendin tonë? Po, mund të ndodhin. Madje, probabiliteti sot është edhe më i madh se në 1997-ën, pasi ndikimi i të huajve për të realizuar këtë qëllim është më i madh sot, pasi jemi një vend i hapur, e me popullsi shumë të varfër.

Si do të ringrihemi

Ku dhe si do të mund ta ngrejmë këtë forcë ushtarake për t’i dalëzot vendit në raste trubullirash? Së pari, duhet të pranojmë se shteti ynë aktual nuk është në atë gjendje ekonomike të siguroi armatim e teknikë luftarake cilësore si të NATO-s, pasi nuk i blejmë dotë. Por edhe trupa speciale cilësore si të NATO-s as nuk I mbajmë dot e as nuk i stërvisim  dot, pasi kërkojnë kosto të lartë financiare. Së dyti, mos pyesni se ku do t’I gjejmë armët dhe teknikën luftarake. Ato i gjejnë ish-ushtarakët. Ato armë e atë teknikë luftarake që na duhen për kushtet e sotme i kemi. Janë ato që na kanë mbetur nga shitjet pa kriter, vjedhjet, shkatërrimet e qëllimshme e të paqëllmshme, dhe shpërdorimet. Na kanë mbetur armë këmbsorie, tanke, avjonë, artleri tokësore e kundërajrore e teknikë luftarake.

Është e vërtetë që ai armatim dhe ajo teknikë luftarake që kemi ende, është “ e vjetër”, por të vrasin dhe të vrasin shpejt e saktë, janë shumë të efekshme, shumë preçize, shumë praktike, shumë lehtë për t’u mësuar dhe përdorur; kërkon shumë pak mund për t’u mirëmbajtur, kostua e mirëmbajtjes dhe riparimeve dhe e pjesëve të këmbimit është shumë e ulët, për mos të thënë se ende nëpër depot e ushtrisë ka ende pjesë këmbimi të tyre. Dhe ajo që është kryesoria, i kemi ende gjallë e të aftë për punë spcialistët e të gjithë atij armatimi e teknike luftarake. I gjithë ky kontigjent ushtarakësh e civilë ,që kanë përdorur, mirëmbajtur e riparuar këtë armatim e teknikë, jam më se i sigurtë se po të jenë të interesuara qeveritë tona për mbrojtjen e tërësisë tokësore të Republikës së Shqipërisë, do të punojnë natë e ditë, ndoshta edhe pa pagesë, pasi ai kontigjent idealistësh, edhe pse është hedhur në rrugë nga të gjitha forcat politk pa dallim, ndjenjën patriotike e ka mijëra herë më të lartë se cilido politikan shqiptar e ministër a ministre mbrojtje çupëlina të këtyre tre dekadave të fundit, për të cilët koha ka tregar se edhe planet më të menduar janë bërë lodra të përshtypjeve subjective, të rastësive e të tekave të tyre.

Por mund të lindë pyetja:  Pse na duhen armët kundërajrore?  Duke filluar qysh në vitin 2001 lufta kryesore në botë sot është lufta dhe mbrojtja nga terrorizmi.  Terroristët janë sot në gendje të sigurojnë armatim dhe teknikë sulmuese të të gjitha llojeve, përfshi edhe avjonë, madje dhe municione atomike. A duhen mbrojtur nga ajri institucionet kryesore të shtëtit? Po digat e hidrocentraleve? Po portet etj?

Por edhe Politika jonë e Jashtme, nëse rikrijojmë Forcat e Armatosura do të marrë vlera të mëdha në të gjitha kohrat. Diplomacia ka sukses kur ke në dorë një forcë të konsiderueshme. A e shihni se çpo na ndodh me kufijtë detarë me Greqinë, por edhe me kufijtë në Kosovë? Sot, duke qenë një vend i varfër dhe pa asnjë lloj force të armatosur, (ato kompani që kemi nuk përbëjnë Forcë të Armatosur, mos ta gënjëjmë veten), prandaj as që na dëgjohet zëri, madje jemi kthyer në lipsarë e servilë. Prandaj, pse jemi vend i vogël duhet të krijjmë forcat e armatosura që, si miqtë tanë edhe të tjerët të sillen me ne si barabartë.

E di Greqia që ne nuk kemi asnjë lloj arme, përveç armët e krahut të disa kompanive “special” me thënë, prandaj organizon parade ushtarake me këngë, duke thënë: zorrët e shqiptarëve do t’i përdorim për lidhëse këpucësh.

E di Mali i Zi se ne nuk kemi forca që të mbrojmë kufirin, prandaj ka vendosur ta thurri kufirin me tel me gjëmba për të mos kaluar kush nga Shqipëria në Mal të Zi.

E di Maqedonia që jemi kthyer në shtet mere-mere, prandaj populli shqiptar I atjeshëm vazhdon të margjinalizohet, edhe pse ndryshoi Qeveria në Maqedoni me ndihmën e shqiptarëve. Maqedonia vijon të armatoset gjithnjë e më shumë, ndërsa ne këtej jemi të armatosur vetëm me pistoleta, pranda sillet turfanda me shqiptarët, duke mos zbaton asnjë lloj marrëveshje.

Ju kujtoj se Polonia po organizon herë pas here, me program të rregullt, stërvitje luftarake, jo vetëm me rezervstë, por edhe me shkollat e mesme dhe universitetet, edhe pse nga dita në ditë po shkojnë dhe vendosen atje forca të NATO-s. Mos e kanë vallë nga qejfi? Jo, por jetojnë me situatat.

Evropës nuk i vjen mirë dhe nuk e duron dot arrogancën e Presidentit Tramp, por është forca ushtarake e Amerikës që i rrinë lepe-peqe. Jo më kot populli ynë ka shprehjen e famshme: Frika i ruan vreshtat. Dhe frikën e krijon ekzistenca e forcës së armatosur.

Kush do ta përdori këtë armatim e teknikë?

Për këtë Shqipëria duhet të kaloi në shërbimin e detyrueshëm ushtarak dhe atë rezervist, si dhe në ringritjen e shkollave ushtarake. Shërbimi i detyrueshëm ushtarak dhe ai rezervë jo vetëm që është shumë më pak i kushtueshëm se sa mbajtja e forcave speciale cilësore të mjaftueshme për mbrojtjen e unitetit territorial tokësot të vendit, por rritet në popull ndjenja e patriotizmit, që sot është për faqe të zezë; rritet ndjenja e kolektivitetit, ndërkohë që individualizmi dhe indeferentizmi në popull ka arritur kulmet më të mëdha, ku as fqinji përballë nuk i thot mirëmëngjesi fqinjit; aktivizimi i shërbimit të detyrueshëm dhe ai rezervist do të bëjnë që populli të kuptoi se cili është roli dhe rëndësia e mbajtjes së një ushtrie dinjitoze, por do kuptohet se çdo të thotë siguri kombëtare. Nëse nuk krijojmë Forcat e Armatosura, atëherë duhet përcaktuar një strategji të tillë, duke ua bërë të qartë vendeve që kanë synime territorial ndaj Republikës së Shqipërisë: po kini ndërmend të vinë, amani mos na vrisni, pa bëni çfarë të doni.

Nëse Parlamenti një ditë do të vendosi të kalohet në ringritjen e Forcave të Armatosura, atëherë do të lind nevoja e rishikimit të sasisë dhe llojshmërisë të atyre forcave.

*****

*Botuar sot si kopertinë e DITA. Autori, kolonel Dilaver Goxhaj, ishte Zv/Shef i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së

 

July 23, 2018 02:48
Komento

53 Komente

 1. Besniku July 23, 06:19

  Po pse mor z. Goxhaj , Pse????
  Me mire mos na I kujtoni si kemi qene, se na keshtu , e vetmja pyetje qe me lind, eshte: Pse nuk I ha mortja, jo vetem monstren anti shqiptare, Berishen, por dhe keta socialiste, qe vazhduan njesoj vepren e tij??!!!!
  Po na ler , o z. Goxhaj, te fleme me kujtimet e krenarise dhe te sigurise, se askush nuk mund te na bente asgje dikur, se ngriheshim si nje trup, nje popull I tere I armatosur.
  Na ler o zGoxhaj, mos na e gric plagen e mbuluar nga hallet e streset e perditshme, te pakten te mos ndjejme dhembje.
  Na ler o z Goxhaj, te mendojme e genjejme vehten, se Rama s’ ka ç’ ben , se e urdheron Lu-ja per drejtimet strategjike.
  Na ler ta harrojme se ishte delli artistic I marrezise se tij, qe ka bere bunkerin e turpit ne mes te Tiranes.
  Na ler o z Goxhaj te genjejme vehten kur votojme, se nuk kemi ç’te bejme!
  Si thua ti zGoxhaj , te mos votojme?!
  Por ky a eshte faj akoma me I rende!?
  Por , gjithsesi, z Goxhaj,
  Te falenderoj nga zemra per krenarine , qe edhe per pak momente , me solle!
  E keqja e madhe e kesaj kohe eshte jo vetem shkaterimi total I ekonomise kombtare , te realizuar nga krahet dhe mendja, e angazhuar totalisht per kthimin e Shqiperise nga nje nocion gjeografik ne nje shtet Europian, por dhe shplarja e trurit te te rinjve ,me nje reforme antishqiptare, te gjithanshme, qe fillon me shtypin e televizionet e vazhdon me ministrine e arsimit.
  Ç’na bere o z Goxhaj, !!!
  Gjithsesi faleminderit

  Reply to this comment
 2. Orteku i Fekenit July 23, 06:41

  Foli Peles Dilooo!!

  Reply to this comment
 3. hr July 23, 07:33

  Ushtaraket e sotem e shohin me syte e tyre se sa MIZORISHT jemi trajtuar ne ushtaraket e nxjerre ne rezerve nga reforma aq sa per 3 vjet(96-98) nuk na dhane asnje qindarke per buke thate,ndersa per 25 vjet rresht na kane dhene vetem 50% te pensionit qe na takon me ligjet ne fuqi!
  Nese sot akuzohet Enver Hoxha per LUFTE KLASASH,gaboheni! Edhe me ne ushtaraket ne rezerve po LUFTE KLASASH eshte bere!
  Asnje fjale nuk kane thene organizmat e NATO-s per trajtimin tone kriminal!
  Si mund te lesh mijra ushtarake,qe kane sherbyer 25-35 vjet ne ushtri ne kushte te veshtira te sherbimit dhe terrenit PA asnje lek PER USHQIM,PA strehim,PA ASNJE MBESHTETJE APO KREDI FINANCIARE PER T’U PERSHTATUR NE JETEN CIVILE??
  SHUMICA E JONE ISHIM TE RINJ,ME FEMIJTE E VEGJEL QE JO VETEM DUHET T’I USHQENIM ,POR EDHE T’I SHKOLLONIM!
  Jem trajtuar si armiq E
  SHTE HESHTUR KUR BERISHA NDRYSHONTE LIGJET E SIGURIMNEVE SHOQERORE PER USHTARAKET,CDO VIT DUKE ULUR VAZHDIMISHT PENSIONET TONA!
  Turpi ju mbulofte edhe juve!

  Reply to this comment
 4. OPGJ July 23, 09:04

  Dilaver.Ushtria qe kishim duket si e mbinatyreshme.Cfare kerkon nga Olta.Mimi.Majko e EDI se Berishe e co jane ne sherbim te atyre qe ke patur ti kundershtar.Edi per te cilin kemi votuar na hoqi edhe therimet qe na dha dikur.Por vjedhja antiligjore e shrepise se oficerave qe.kushton rreth30 milion.euro eshte nje nga krimet.Me te.do.te qe zgjidhur trajtimi i ish oficerave qe sakrifikuan tere jeten.Pergjegjesi penale per te pakten kthimin r saj ka dhe do te kete Edi Rama e co.per te pakten krimin e shperd orimit te detyres.

  Reply to this comment
 5. Shkrime te tilla jane me se te nevojshem per situatat qe po jeton sot Bota July 23, 09:41

  Nji shkrim i mrekullushem ,qe cdo patriote te vertete perben nji Teme te Dites per shoqerine dhe pse jo Qeverrine Shqiptare dhe ben te ngrej veshet lart ,kjo e fundit .
  Shkrimi eshte padyshim nji krahasim kush kemi qen si Ushtri ,e kush jemi perball Ushtrive te vendeve qe na rrethojne e Rajonit .
  Eshte detyre e Ushtarakeve te vertete te atij vendi ,

  (nji Ushtarake e Patriote i verete nuk njej gjendje Pensioni por mbetet gjithmon Aktive ne jeten e tij )

  te bejne krahasimet se ku jemi sot perball Botes ,
  sa eshte fuqia jone mbrojtese si ushtri , perballl nji shkrirje te Nato-s e cila do kerkoj nji ristrukturiim te ri
  ne Rajon e mbare Boten ,jo vetem te Ushtrive por edhe
  maredhenjeve politike e ushtarake ndermjet vendeve .

  Ky Problem eshte nji nder shqetesimet me te medha
  per Shqiperine ,kur shef se si u reduktua forca dhe
  arsenali Ushtrise Shqiptare (pothuaj u shbe ,u carmatos ) fale politikave “Demokratike ” qe erdhen nga Miqte Tane te Medhenj ,mbasi vendosen ne krye te shtetit Shqiptare nji hajvan ,nji idiot shpelle si sb.

  Pra sot realishte Shqiperia eshte e pushtushme (ne raste lufte nga te gjithe fqinjet )
  sepse keshtu do Politika e Miqeve tane te Medhenj .

  Nqs dikush do ta kundershtoje un do thosha se shifni Greqin ,Kroacine etj Shtete antare te NATO-s si
  ja kann blinduar Ushtrite me armet e arsenalin
  me moderrn te kohes . Shqiperine e kan len
  te zhveshur nudo .

  PERSE ?????????????????

  (asnji nuk guxon te pergjigjet ose hm(…..) !

  Sa i takon shtetit Shqqiptare,ai ka humbur tashme 28-vjet , cdo pamvaresi jovetem politike ,
  qe do te thote te bej nji politike Autononme
  marre vendime si deshiron ai vet mbi gjithcka ne Shqiperi ,si i tille gjitcka i diktohet nga Miqte tane te Medhenj , qe nga presidenti e deri ke Prokurori Pergjithshem kryminjistri ,Ministri Brendeshem ,Ministri Mbrojtjes ( qe duhet sipas tyre me qen nji Femer dhe e bukur ,me nji pamje qe i pelqen atyre ,pse jo e tipit Hollivudjan qe ti kenaqi “syt” dhe her pas here ta froje ndonji kenaqsi , ne takimet qe ata vet i diktojne ,natyrishte per te zhvilluar instiktet Ushtarake ke Ministri Ush. )

  Pra kjo flake diskutimi mbi Ushtrine duhet mbajtur ndezur ,perndryshe koha vrapon dhe ne do ngelemi
  ne gropen ku Politika e djallit “Demokratike” na shtyu.

  Reply to this comment
 6. Orteku i Fekenit July 23, 09:47

  Mbas eksodit te 90 es gjithe armatimi konsderohej si “rrezik ” jo ne duar te ” sigurta ”
  Maskarada qe organizoi Sala i njihet sot si ” merite ” kjo justifikon edhe qenjen akoma ne politike te “patriotit ” nga Vicidoli.
  Mimi dhe Olta jane pa faj! Figuren me te keqe ne ate post e beri Tani qe per presantim ne postin e ri e zbukuroi biografine me diplomat per kursin e qitjes te zhytjes dhe te skive !!!

  Reply to this comment
 7. Te rroni e ta kujtoni Ushtrine e Lavdishme shqiptare ! July 23, 10:01

  Ushtria e lavdishme shqiptare per 45 vjet mbrojti territorin e kufijve shqoptar nga grbitqaret shovinist grek Serb Lavdi Enver Hoxhes !dhe Bashkit Sovjetik

  Reply to this comment
 8. perkthyesi July 23, 10:07

  Ne kohen kur Majko ishte kryeminister i vendit (1999), erdhen trupat amerikane ne Rinas, dhe aty u punesuan per rreth dy muaj me se 5000 shqiptare! A e dini se ne pagen e cdo muaji u eshte mbajtur nga qeveria cdo te punesuari 200.000 leke te vjetra, pa e ditur dhe sot se ku kane vajtur! Dhe llogaria eshte e thjeshte! Shumezoni 5000 x 200.000, dhe kjo sasi parash kush e di ku ka shkuar. Asnjeri nuk eshte ndiere, por ata qe e pesuan ishin te punesuarit! Dhe Majkon e mbajme dhe sot si “babaxhan”, dhe politikan model! Thjeshte, nuk rrime dot pa idhuj! Idhujt jane pa krena, por ende nuk e kemi mesuar!

  Reply to this comment
 9. kasem gahinji July 23, 10:08

  shkaterrimi i kapaciteteve mbrojtese te vendieshte tradheti kombetare,e menduar e planizuar,nga brenda dhe jashte.pergjegjrsit?sali berisha, azem hajdari, gjithe banda e PD 1991,1997.jane kelyshet e PD qe morren persiper drejtimin per shkaterrim.jo te gjithe ishin te paafte,por karieriste, ndonje,si adem copani edhe agjent i rekrutuar nga cia.

  Reply to this comment
 10. Mersin July 23, 12:05

  Zoti Dilaver cfare mbeti pa u shkaterruar e gllaberuar nga poltikanet makute te ketij. Ushtria posedonte miliarda pasuri ne vlere monetare, po i gjithe vendi. Ka pasur dhe ka nje strategji te fqinjeve per ta cuar vendin ne kete gjendje dhe politikanet tane qe nga Majko, te cilin me thene te drejten ia ke cjerre masken, si plakut Dogsburu tek Arturo Ui i Brehtit, e me radhe nuk i kane sherbyer nje dite te vetme ketij vendi e ketij populli. Asgje objektiv strategjik per ushtrine, asnje objektiv strategjik per ekonomine, asgje. Perse dege te rendesishme te industrise nxjerrese e perpunuese si ajo e bakrit, kromit naftes etj nuk u ruajten dhe mbajten ne dore te shtetit, duke mos lejuar keshtu denigrimin dhe shkaterrimin e plote te tyre? Perves venies ne sherbim te te huajve duheshin krijuar kapitalistet shqiptare sipas parrulles se PD ne fillim te viteve ’90-te, – pa kapitaliste shqiptare nuk ka kapitalizem ne Shqiperi. Ata sot jane krijuar dhe dihet kush jane. Mjere ky vend dhe mjere ky popull.

  Reply to this comment
 11. Kulaku i sotem i demokracise July 23, 12:09

  Une jam nje ushtarak i perzene nga ushtria si mijra te tjere te seleksionuar ne menyre kriminale,qe ne 10 korrik 1992 bera nje artikull tek gazeta “ZERI I POPULLIT” me titull te madh:-“KU PO E CONI USHTRINE ,ZOTI PRESIDENT”!
  Dhe po t’i riktheheni ketij shkrimi do te lexoni se kam akuzuar direkt armikun e ushtrise dhe Shqiperise Sali Berishen se, po me CONTE USHTRINE DREJT ASGJESIMIT!
  Ndersa i shkreti ish minister i Mbrojtjes S.Zhulali,ne mbrojtje te padronit te tij nga akuza ime i dha nje interviste Radio Tiranes,qe u ritransmetua ne te gjitha emisionet e lajmeve gjithe diten e 10 korrikut 1995,ku pranonte se ne ate shkrim UNE E BEJA BERISHEN TRADHETAR!
  Dhe ne fakt ashtu ndodhi ne 97-ten:TRADHETARI SALI BERISHA E SHKATERROI USHTRINE DHE SHTETIN SHQIPTAR!
  Por sahanlepiresit qe mbajti Berisha ne ushtri,jo vetem nuk mund ta ndalonin tragjedine e 97-tes,se ishin mbajtur ne ushtri jo per zotesi e trimeri,por per t’i sherbyer qellimeve kriminale te Berishes!
  Ata pranuan dhe lejuan me pas edhe tragjedine e Gerdecit!
  Por deri me sot ASNJE ANALIZE POLITIKE,USHTARAKE DHE SOCIALE nuk eshte bere per ASGJESIMIN E USHTRISE DHE PASOJAT E SAJ TRAGJIKE PER FATET E MBARE POPULLIT SHQIPTAR!
  Rama mua me duket krejt profan ne fushen e mbrojtjes. Gabuar qofsha

  Reply to this comment
 12. arber July 23, 12:11

  Shhkaterrimi i Ushtrise Shqiptare ishte veper e Sali Berishes, i cili vazhdon ta shkaterroje deri ne fund Shqiperine.
  Rames dhe Rilindjes u duhet si gogol se u perjeteson pushtetin

  Reply to this comment
 13. Fatmir Duraj July 23, 12:11

  Me ushtrine,te gjitha qeverite nje model zgjodhen,largimin e ushtarakeve te zot nga detyra,nga frika e tyre per te mos i patur pengese ne shkaterrimin e saj, duke shitur cdo mall ushtarak e duke u pasuruar vete.Me 1997,Saliu duke mos patur besim tek ushtaraket,e vuri ushtrine me komande e SHIK.Status i ushtarakut ngeli ne leter,te njejten genjeshter beri edhe Rama.Prandaj ushtaraket duhet te shikojne hallin e tyre.

  Reply to this comment
 14. shvejku shqiptar July 23, 12:13

  Para 90-s nuk mund te gejeje nje ushtri tjeter ne bote si ushtria popullore shqiptare e lidhur me popullin dhe ku ushtri e popull ishin njesoj.
  Sali Berisha dhe tropojanet e dibranet qe e moren ne dore ushtrine me ca sahanlepires te tjre te 1001 flamureve shkaterruan jo vetem ushtrine, por gjithe shtetin. Edhe sot e gjithe diten kemi ate ushtri qe la viti 1997, me ca arnime me ngjyra ne fasade.
  Bota po ndryshon fqinjet po armatosen, ne ikim ende me endrra se na mbrojn te tjeret. Lum ne!

  Reply to this comment
 15. MIRDASHI July 23, 12:15

  USHTRIA SHQIPTARE NE KOHEN E REGJIMIT ENVERIAN ISHTE PUSHKATUAR DHE U VARROS PERFUNDIMISHT ME 1974.MBAS KETIJ VITI DHE FJALES TE CMENDUR TE ENVER HOXHES SE “KU E CONI USHTRINE JU SHOKE OFICERE?!”DHE SE “NE USHTRI NUK KA USHTARE TE KEQINJ,POR OFICERE TE KEQINJ”USHTRIA MORI PERFUNDIMISHT RRUGET E M…IT.

  USHTARET VIDHNIN BATANIJET DHE I SHISNIN NE PAZAR,IKNIN PA LEJE DHE NE OFICERET E MJERE MERRNIM FSHATRAT ME RRADHE DHE GJITHE QYTETET E VENDIT DHE U LUTESHIM USHTAREVE”AMAN,O SHOKU USHTAR,HAJDE NE REPART,SE NA KE VENE PARA PERGJEGJESISE”DHE USHTARET PERGJIGJESHIN SE “IKNI SE VIJME VETE”.E PERSERI NE UDHET DREJT MALEVE.

  CFARE STERVITJE BEHEJ NE USHTRI?NUK E MBAN MEND TI ZOTI GOXHAJ QE NE OFICERAT I CANIM TABELAT ME GOZHDE NGAQE ORJENTIMI I ENVER HOXHES ISHTE QE QITJET TEREALIZOHESHIN 100 PERQIND DHE 50 PERQIND SHKELQYESHEM.GENJENTE ENVERI PER “SUKSEST E SOCIALIZMIT”GENJENIM NE SE JEMI “NJE USHTRI QE I JAPIM PLUMBIN NE BALLE IMPERALIZMIT DHE REVIZIONIZMIT,ETJ”.

  DHE CFARE USHTRIE ISHIM NE QE VINIM NGA USHTRIA KOMUNISTE E TREGOI ZANI CAUSHI QE VURI PERPARA ME KRIMINELET E TJERE NJE USHTRI TE TERE.CFARE NUK ISHTE I PERGATITUR KOMANDANTI I FLD-se NE VLORE E SAZAN?!I SERRES TUAJ KA QENE.AI E NDIHMOI ZANIN DHE BASHKE ME ATE E DOGJI USHTRINE DHE SHQIPERINE DHE KESHTU NDODHI NE GJITHE SHQIPERINE.

  A NUK U VUNE NE KRYE TE “KOMITETEVE TE SHPETIMIT”BANDITET E KOMUNIZMIT?!QE NGA XHEVAT KOCIA DHE DERI TEK AGIM KOZHITA QE SHEFQET HAJDINI I MORI LEKE PER TA BERE KOMANDAT DIVIZIONI PA ARSIMIN E DUHUR.PER CFARE USHTRIE FLET TI DILAVER KU “KOKAT”E USHTRISE NUK DININ TE QEPNIN QAFORET.

  KISHTE USHTRIA OFICERE TE AFTE,POR ATA ISHIN DEGDISUR MALEVE E KODRAVE DHE KISHIN FRIKE TE FLISNIN SE KISHIN NGA NJE KLECKE NE BIOGRAFI.KISHTE DHE SHUME GJENERALE QE U BENE MBAS RENIES TE KOMUNIZMIT QE KISHIN AFTESI TE SHKELQYERA,POR QE U LIRUAN NGA USHTRIA PER BINDJE POLITIKE.DHE PER MUA KJO ISHTE E GABUAR.NE USHTRI MBETEN KOMUNISTET ME TE PAAFTE,ME HIPOKRITET,ME FINOKET DHE ME TE DEGJENERUARIT.DHE ATA E CUAN USHTRINE NE KAPITULLIM TE PLOTE.KJO ESHTE E VERTETA ZOTI GOXHAJ.

  Reply to this comment
  • Haaaaa July 23, 12:16

   Eh,more Mirdash Agolli,qe edhe pasi u plake,KOQE GOMARI mbete!
   Enver Hoxha ka qene dhe mbeti per jete ORGANIZATORI DHE UDHEHEQESI I USHTRISE POPULLORE qe i merrte GJAK NE VETULL te gjithe armiqve te Shqiperise!
   Keto prrallat me mbret qe tregon ti o koqe kandari rastesisht ka edhe ne nje familje e jo me ne nje ushtri gjigande!
   Asnjehere nuk na ka ndodhur ne reapartet tona,qe ushtaret te vidhnin batanijet apo qe t’i luteshim ature sic derdellit ti,o krric gomari!
   Ne se do ishte e tille ushtria,te paret qe do ta merrnin vesh do ishte CIA dhe keshtu NATO do te kishte sulmuar me kohe!
   Por kjo nuk ndodhi kurre e nuk mund te ndodhte se asgje nuk ishte e vertete!
   Ti e ke pare ushtrine me syte e ARMIKUT TE SHQIPERISE,prandaj ia fut si KAU-PELES!
   Jo me kot edhge u denove,o SHARLATAN me burg,por sic duket ke patur nevoje per LITARIN PAS QAFE!
   Ti mund te kesh mashtruar ne ate kohe me ato gozhdet qe prallis,se ke qene i pa afte te stervitesh ushtaret dhe nga frika e ndeshkimit ke shpuar tabelat me goxhde!
   Pra MASHTRUES ke qene atehere dhe MASKARA je edhe sot!
   Beji te fala varrezave,o Mirdash Agolli se aty e ke vendin!

   Reply to this comment
   • agenxy July 23, 12:16

    Bravo Mirdashi,se e paske merituar tamam denimin qe te dhane atehere!
    Doemos qe dordolece te veshur ushtarake si ty keshtu e vleresojne ushtrine popullore,ndersa Fuqite e Medha e dine me mire kete pune se NUK GUXUAN TE NA SULMOJNE SE E DININ SE CFARE I PRISTE!
    Tani qe nuk ka ushtri fare dhe njerezit plehra si ty u duhet te sigurojne buken e gojes duke share kohen e LAVDISHME ku njeriu ishte njeri e jo si sot qe QENTE E RRUGES VLERESOHEN me shume se njerezit!
    Te fala truve te kokes kur t’i takosh!

    Reply to this comment
  • Dilaver Goxhaj July 23, 14:54

   Mirdash Agolli, ti genjen dhe teb duhet te genjesh, sepse ti ke qene nje nga ata propagandistet e Sali Berishes per te eleminuar Ushtrine Shqiptare.Prandaj nuk ke se si te flasesh ndryshe. Edhe ju gazetaretb e ushtrise ne kohen e Berishes duhet t’i jepeni gjyqit te populliot, nese Shqiperia behet perseri shtet.

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN July 23, 17:10

    nuk po dua qe tu prish ‘muhabetin’ shoku Goxhaj me kte ‘armikun’ me siper, desha vetem tu lajmeroja qe nuk ka me gjyqe popullore sot, as pushkatim pa gjyq e as neni 55 nuk funksionon me .
    kemi vetem e’dramen qe e kemi lene te ndertoje Shqiperine ne 3D…si juve dikur qe ishit fanari ndriçues …

    Reply to this comment
 16. valentina July 23, 12:33

  PO KU SHKOI GJITHE AJO PASURI USHTARAKE QE SHKRIU SI KRIPA NE UJE?PER KETE PERGJIGJEN E SAKTE TA JEP KOPILI I VICIDOLIT SALI VUK KARADZICI QE FURNIZONTE NJEREZIT E GJAKUT TE TIJ DUKE THYER E MBARGON,DHE KORRUPSIONI I TIJ FAMILJARE NE TRAFIK ARMESH NEN DREJTIMIN E KELYSHIT TE TIJ SHKELZEN SYTOPJA ME VENDET NE KONFLIKT,DUKE GRABITUR NE KETE MENYRE MILIARDA PASURI QE I TAKONTE TE GJITHE SHQIPTAREVE,DHE HUNDEZHGABES PANDELI MAJKO QE SHFAROSI PERFUNDIMISHT ATE CFARE KISHTE MBETUR PREJ KOPILIT TE VICIDOLIT ,MALOKUT DIXHITAL,DHE DUKE HUMBUR MILIONA EURO MBAS FALIMENTIT TE BANKAVE NE QIPRO,PYETENI NJE DITE SALIUN DHE PANDIN NDOSHTA RREFEJNE DICKA,SA TE VJETRA ISHIN ATO ARME E TREGON KOHA QE ME ATO ARME LUFTOHET DHE SOT ATJE KU JANE SHITUR,SI DHE SHQIPTARET QE PO VRITEN CDO DITE NGA TE NJEJTAT ARME.

  Reply to this comment
 17. Alban.ny July 23, 13:00

  E vetmja gje e sinqerte qe ka thene ky plehre e ushtrise qe fatkeqsisht mban mbiemrin e Driteroit te Madh, eshte botimi i nje deklarate te armikut dhe shkaterruesit te Ushtrise Shqiptare, Sali Berishes:
  “Saliu me ka thene:” Nese u a rrit PS rrogat ushtarakeve, ne kurre nuk do tu a ulim. Tallen socialistet me ta.Ne nuk mbajme pergjegjesi, por ne politikisht nuk i respektojme ushtaraket, ekonomikisht t’i ndihmoje partia ku aderojne.”
  Kjo deklarate eshte per te vene duart ne koke, sidomos e bere nga ish Komandanti i Pergjithem i FA.

  Reply to this comment
 18. BLACK SWAN July 23, 13:24

  shoku Dilo se paska kuptuar pse ‘çupelina’ Olta qenka ber ministrleshe ???
  po qa thu mor shoku Dilo, po shoqja Olta ishte partizane ne radhet e para me greven e kurvUrise, na ngushellonte partizanet e tjere qe mos te dorzoheshin, luftonin kundra NATOs ateher, po tani kane ndryshuar, kurve eshte politika,ti e di mire…
  po eshte dhe mbesa e shokut Servet, atij qe shkruajti anononime birose per vellain e tij , se dije ti kte ??
  dhe ne fund beri ça beri, po u martua me nje shok te nderçem, k…omsomolas i oreve te para , shokun Ga(ga)çi, ka ber disa biznese interesante Gagaçi…nejse;
  ajo qe me qoroditi eshte shoqje Mrika, thua qe ti kete ber valle te gjitha kto Mrika ?? ka fikur radaret per trafikim hashashi ?? po kjo eshte penale mor shoku Dilo, e di partia kte fakt ??
  mbesa e shokut Pal ti bej kete atdheut ???
  ah mor shoku Dilo, po si shume soj kurvash ju dolen kto mbesat juve ?!!

  shoku Dilo, ky soji i rrospive qe keni ne pushtet, nqs do vij puna per lufte, do shiten te oferenti me i mire, te ai qe do i lere ne kolltuk per ate jete te mjere qe kane, si e bete me Dushanin e Mugoshen, Stalinin e Mjao se Dunin,

  Historia nuk ka asgje te re, perveç asaj qe kemi harruar!!

  sidoqofte shoku Dilo, me duhet tu njoh qe e rrotulloni mire kalemin per kohen e lavdishme te ushtrise shqiptare,
  megjithate me lind pietja ,pasi pashe gjithe ate fermanin me poshte, me ke e matet fuqine juve shoku Dilo, me ke luftuat 45 vjet juve ??
  me sa kujtoj une mar shoku Dilo, kur bota niste sondat ne hene , bente luften e yjeve, ju benit vetem luften e kllasave, ushtria juaj per 47 vjet shfarrosi vetem shqiptaret,
  tani ça i ke keto perrallat me envorr qe tregon ??

  Reply to this comment
  • Fredi Bejleri (ish terrorist grek) July 23, 14:47

   Ku ishe ti o B.S
   kur me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1”
   .
   Ishte koha kur karmandanti i FA SALEH RROM BERISHAJ jep urdher qe me greqine qe ishte vendi i Natos dhe BE te hiqej armatimi luftarak dhe gadishmeria

   Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak.
   .

   Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini.
   .

   Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar, porse në traktin e organizatës “MAVI” i botuar edhe nga shtypi grek, shkruhej: “Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente në janar 1994, i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar, pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga “Seksioni i mbledhjes së informatave”, skuadra PIRRO-l, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut, të cilin pak më vonë dhe të lidhur me pranga,
   .
   Pra i nderuar B.S
   Ky eshte poshtrimi me i madh qe na ka bere Greqia ne kohen e Sali Koleres….dhe per cudi akoma terroristi Fredi BEJLERI vjen ne Himare dhe hedh kanditare..
   .
   Per sa me siper zoti B.S kam vetem nje sugjerim:
   Me kete koment qe ke bere te siguroj se je vlersuesi me i madh i Enver Hoxhes dhe kohes se tij dhe qofte mallkuar kush te shan ty..

   Reply to this comment
   • mirel July 23, 16:38

    Po mos u hidh perpjete or mik..
    Nqs ke ankesa per ushtrine e Sali Birishes, ankohu te gruaja e Sali Shehut,
    E ke gjenerale te ushtrise se Ramutit dhe te Olta Kakes

    Reply to this comment
    • Fredi Bejleri (ish terrorist grek) July 23, 17:33

     Mirel !
     Nuk e dija qe ky komentuesi lart B.S paska nje sufler me emrin “mirel” dhe po e ben keq detyren.
     .
     Per Edi Ramen ke ngaterruar adrese sepse populli e votoi per te denuar krimberishen kurse ai nuk ngeli bunkar te Enverit pa hapur…
     .
     Edi Rama eshte zyrtari i vetem ne bote qe eshte rrahur me SHUFRA HEKURI nga banda e Kuliceve te Sales (Hales) dhe nuk ja mban suma te pakten te vere ve vend nderin e tij se te kombit e ka mare lumi.
     .
     Ne fakt per nje gje nuk i vihet faj te madh
     .Rames…..Fakti qe USA & BE e mbrojti berishorrin nga ky krim kunder njerzimit pra nga 1997 ku u vrane mbi 4 mije veta dhe uhstria dhe shteti shqiptar shkoi ne te sateme
     .

     Ajo qe ben me faj administraten amerikane,mediat shqiptare si dhe pordhacin e batutave Edi Rama eshte ky dokumenti i meposhtem..qe ne nje fare menyre eshte dhe shenjterimi Enver Hoxhes:

     Dhe ajo qe eshte me kryesorja:
     Pse nuk egzekutohet kryekrimineli berishe per kete KRIM KUNDER NJERZIMIT

     Urdhrat sekretë të marsit ’97!
     DOKUMENTET
     .
     1-SHIK-ut i jepet leje për të vrarë
     .
     Serinë e Urdhrave Luftarakë ‘Sekret’ e hap urdhri i datës 2 mars 1997, i firmosur nga Komandanti i Operacionit Luftarak, Gjeneral Bashkim Gazidede. Ja urdhri luftarak:
     “Republika e Shqipërisë/Shërbimi Informativ Kombëtar/ Sekret, Tiranë më 02.03.1997.

     .
     Urdhër Luftarak Nr 1.
     .Veprimet Luftarake të Batalionit të Shërbimit Informativ Kombëtar.
     Në situatën e krijuar nga rebelimi i forcave terroriste për rrëzimin me dhunë të rendit kushtetues, me qëllim që të parandalohet kjo veprimtari, URDHËROJ:
     Batalioni i Shërbimit Informativ Kombëtar, me përbërje Kompaninë II, Skuadrën e ndërlidhjes, Skuadrën e ndihmës së shpejtë dhe togën xheniere, të lëvizë në drejtimin Tiranë-Fier, duke u përqendruar në Qafën e Koshovicës me detyrë:
     -Në bashkëveprim me forcat e Ushtrisë dhe të Rendit, të pengojë, të bllokojë, të asgjësojë ose të kapë rob forcat, që mund të tentojnë të vijnë në drejtim të qyteteve Fier, Lushnjë, Tiranë.
     -Komandanti i Batalionit, gjatë rrugë marshimit, të organizojë sigurinë e kolonës dhe në rast ndeshjesh, të hapet në formacion luftimi për të penguar trupat që mund të sulmojnë dhe me zjarr t’i rrethojë e t’i asgjësojë ato. Komandanti i Batalionit, gjatë marshimit dhe me mbërritjen në vend të bëjë organizimin dhe vendosjen e forcave në vend, mënyrën e bashkëveprimit dhe koordinimit të veprimeve të mëtejshme.
     -Ndërlidhja me Shtabin e Qendrës të mbahet me celular dhe radio. Përgjigjet për këtë, Shefqet Meda.
     -Të merren me vete një komplet luftarak i shpërndarë dhe një rezervë, pajisje mjekësore si dhe 5 transportues të blinduar. Në dispozicion të Batalionit caktohen 8 makina të mëdha dhe 3 makina të vogla. Kompania I qëndron në rezervë.

     Ky Urdhër hyn në fuqi në orën 22:30.
     Komandanti i Operacionit/
     Gjeneral Bashkim Gazidede. (Firma)”

     2-URDHËRI PËR MOBILIZIMIN E MERCENARËVE NË VERI
     ‘Top Sekret’
     URDHËR
     Nr. 82, datë 09.03.1997
     TEPËR URGJENT
     RRETHE: -Has, Kukës, Tropojë, Pukë, Mirditë, Shkodër, Dibër, Kurbin, Lezhë, Malësi e Madhe, Burrel.
     Të gjithë rezervistët që paraqiten në repartet ushtarake të rrethit tuaj të vishen e kompletohen me armatimin e nevojshëm dhe të nisen urgjent në Akademinë e Forcave Tokësore në Tiranë (ish-Shkolla e Bashkuar).
     Lajmëroni dhe Shtabin e Përgjithshëm.
     09.03.1997
     KOMANDANTI I OPERACIONIT
     Gjeneral Gazidede (Vula, firma)
     SHEFI I SHTABIT TË PËRGJITHSHËM TË USHTRISË
     Gjeneral Major Adem Çopani (Vula, firma)
     3-PLANI I VEPRIMEVE LUFTARAKE
     Plani i veprimeve luftarake i forcave pjesëmarrëse në asgjësimin e kryengritësve rebelë në jug të Shqipërisë prej datës 1 deri në 30.3.1997.
     IDEJA E ORGANIZIMIT
     Nëpërmjet mobilizimit të trupave rezerviste nga Shqipëria e Mesme dhe e Veriut, në bashkëpunim me trupat Komando-Presidenciale si dhe përdorimin e gjerë të aviacionit, artilerisë, lëndëve helmuese luftarake (LHL) dhe të grupeve të zbulimit, në zonat kundërshtare, të realizohet përqendrimi i trupave në brigjet Veriore të lumit Vjosa si bazë nisjeje, për të ndërmarrë mësymje të përgjithshme, duke dhënë goditjen kryesore në drejtim: Fier-Vlorë dhe atë ndihmuese në drejtimin Gjirokastër-Sarandë, për të asgjësuar fizikisht të gjithë personat që do të kundërshtojnë dhe në pamundësi të realizimit të objektivave të përdoren për terror ndaj rebelëve, bombardime me aviacion, LHL(Lëndë Helmuese Luftarake), mjetet e blinduara deri në vendosjen e plotë të pushtetit ushtarak.
     OBJEKTIVAT E OPERACIONIT
     Mobilizimi i trupave nga data 4 deri më 7 mars 1997.
     -Përqendrimi i trupave në bazën e nisjes Fier-Ballsh, Këlcyrë, Përmet.
     -Hartimi i listave për personat që do të asgjësohen, në qytetet Vlorë, Tepelenë, Gjirokastër, Delvinë e Sarandë.
     -Kapja e urave kryesore të kalimit të trupave Ura e Mifolit(Vlorë), e Pacinit (Mallakastër), urë e Dragoit Leklit (Tepelenë), Qafa e Muzinës (Gjirokastër), etj.
     -Desantimi (ulja) e trupave speciale në rajonet e fushë Çajupit, aerodromi i Gjirokastrës, Sarandës, Rrafshnalta e Kurveleshit.
     -Zbarkimi nga deti në drejtim të Vlorës, 4 deri 6.3.1997.
     -Përdorimi i forcave të Akademisë së Rendit, forcave speciale në rajonet ushtarake të Arshi Lengo në Gjirokastër.
     -Vendosja e lidhjeve direkte midis forcave qeveritare me repartet e policisë e SHIK-ut.
     -Organizimi i terrorit në popullsinë e qyteteve Vlorë, Tepelenë, Përmet, Gjirokastër, Delvinë e Sarande, djegie e shkatërrime;
     -Kufizimi me çdo kusht i përhapjes së kryengritësve, në veri të lumit Vjosa.
     -Mbrojtja me çdo kusht e Tiranës nga marshimi i forcave rebele të Jugut.
     -Bllokimi me çdo kusht i urës së Rrogozhinës Qafës së Kërrabës (me forca policore e ushtarake).
     -Kontrolli i gjendjes morale dhe origjinës gjeografike të trupave për mbrojtjen e Tiranës dhe neutralizimin e ushtarëve të Jugut.
     -Përdorimi i aviacionit luftarak gjuajtës e bombardues, nga regjimenti i Gjadrit, përqendrimeve të forcave rebele në Sarandë, Tepelenë e Vlorë.
     FORCAT E MJETET PJESËMARRËSE NË OPERACION
     -Tre Brk (Tiranë-Kavajë)
     -Dy Bra (Gradec-Fush-Krujë)
     -Dy BrT (Vlorë-Gjirokastër)
     -Nje Br Xheniere
     -Një Regjiment Aviacioni (Gjadër)
     -Dy distrikte detare (Durrës e Shëngjin)
     -Një Repart Komando (Përmet)
     -Një Repart Logjistike
     -Të gjitha forcat e komisariateve (Vlorë, Përmet Tepelenë, Delvinë dhe Sarandë).
     Numri i pjesëmarrësve në operacion, 25 mijë vetë.
     FAZAT E OPERACIONIT
     FAZA E PARË 1-10.3.1997
     -Mobilizimi i forcave dhe përqendrimi në baza e nisjes.
     -Pastrimi i zonave rebele nga persona që drejtojnë rebelët.
     -Përpunimi me aviacion, artileri e lëndë helmuese luftarake (LHL)
     FAZA E DYTË 10-30.3.1997
     -Lëvizja e forcave drejt qyteteve kryengritëse
     -Vendosja e pushtetit ushtarak në këto zona
     (Komanda e Operacionit. Firmat)

     Pra mirel i nderuar

     ne gop te semes shkofte edi rama qe nuk ja mbajti suma te preke nje qime bythe te saliperbibdeshit por merret si kanibal me kockat e Enverit qe me thene te drejten eshte kthyer ne legjende…me permasa boterore dhe kete nuk e them une por ky urdheri luftarak kriminal qe u tolerua ne menyre kriminele nga miqte tane

     Reply to this comment
     • mirel July 23, 18:05

      Problemi eshte qe ke ca kofuzione mendore o Bejler.
      Qe tia adresosh problemin e denimit te Berishes Ramiut eshte si ti dorezosh ushtrine Berishes perseri, ne te njejten menyre sic veproi Ramuti qe emeron gjenerale shaqen, te shoqen e ushtarit besnik te Berishes, ne krye te ushtrise shqiptare,
      Prandaj nuk kuptoj cfare kerkon nga gopi i semes se Ramutit ku ai ka dale e hyre mijera here?
      Rama duhej te ishte derguar ne hell perpara se Shqiperia te vuante lenien e shtetit pa kufij detare, qe sipas artikullit e ka bere Berisha, dhe e ka vazhduar dhe Zonja Mimi..sic po e le pa kufij Olta kaka.
      Dhe dhenia e detit eshte po ne funksion te vazhdimesise se Berishes, dhe ti pret akoma qe Edi Rame Berisha ta denoje..
      Nuk eshte nje pritshmeri normale kjo,,
      Ketu e kisha,, me kupto apo jo, dhe leri lojerat me suflere se do dukesh akoma me pak serioz

 19. Enveri u ngjall si Krishti.... July 23, 14:29

  Gabimi fatal qe bene amerikanet dhe europjanet ne 1991 ishte se filluan betejen me ‘Enverin” kur jo vetem ishte i vdekur por dhe sistemi i tij kishte rene “taktikisht” ne 18 dhjetor 1981 ne vet-vrasjen e Mehmet Shehut ( kryeministri me brilant jo vetem i Shqiperise por dhe i Ballkanit).
  .
  Pra nga 1981 deeri ne 1991 ai sistemi socjalist ( jo regjimi komunist qe thote antishqiptari me i madh i te gjitha kohrave Elez Serbiberaj & macartist company ) filloi nje pikiade te frikeshme dhe perendimi ne vend te nje ndihme xhentelmenesh e kthyen ate vend ne shesh lufte ku dihet u arrit 1997..shteti zero.
  .
  Krimi nderkombetar i perendimoreve ishte qe nuk thane asnje dollar per rionvimin e teknollogjise por organizuan banden e Tropojes me Sali Elezbiberishen dhe i nxorren uje te zi atij vendi.
  . Pse Enveri u ngjall si Krishti..
  .
  Sot dihet qe hapsiren ajrore shqiptare e ruajne avjonet e Grekut dhe kaq mjafton te themi se ate qe nuk e arriti neshekuj Greku e arriten ne kohen e kesaj demonkracie.
  .
  Ka ardhur koha qe dipllomacia euro-amerikane ta njohe Enver Hoxhen si armikun e saj me dinjitoz si thoshte Indro Montaneli……SHQIPERIA NE KOHEN E ENVERIT LUANTE NE SKENEN BOTERORE SI TE ISHTE FUQI E MADHE…pra boll me pordhet e Elez biberit bill rajersonit arvizuse…se po e beni Enveri Legjende me permasa boterore…

  ;
  MJAFTOJNE VETEM KETO DY RASTE KUR SHTETI I VOGEL I ENVERIT FITOI MBI RUSINE E HRYSHOVIT DHE AMERIKEN E XHORXH BUSHIT QE ANTIENVERISTET TE MBYLLIN HALENE

  ******

  Dy here Shqiperia ne kohen e Enver Hoxhes luajti ne skenen boterore si fuqi e madhe dhe fitoi me superfuqite:
  Hera e pare kur u perlesh me Kryshovin ne 1960 ne strofullen e tij ne Moske qe me vone u pasua nga debimi i flotes ruse nga Vlora dalja nga traktati Varshaves dhe denimi i pushtimit te Cekosllovakise..Dhe ajo qe me habit pa mase eshte nje “menefrego” nje injorim deri ne poshtrim i ketij akti nga me brilantet ne historine njerzore..
  ..
  Hera e dyte 1970-1971 eshte perballja ne OKB-New York me shtetin amerikan me dy rezoluta per Kinen njera shqiptare dhe tjetra amerikane dhe fitorja e Shqiperise sot stjudohet nga dipllomate dhe institute qe merren me politikat boterore..Mos harrojme se atehere ishte ne OKB Xhorxh Bush qe ishte me vone jo vetem drejtor i CIA-S por dhe President i SHBA…qe si duket nuk e harroi “inatin” e viteve 70’

  Në arkivat e Pallatit të Qelqtë në Nju Jork. Prof. Dr., Giovanni Armillota, nga Italia, shkruan në njërin prej studimeve të tij se Shqipëria (“The International Journal of Albanian Studies”, Columbia University, New York, I, 1997, N. 1, Fall: 69-81 / ALBANIA AND THE UNITED NATIONS: TËO CASES SEEN FROM A DIPLOMATIC HISTORY PERSPECTIVE), qysh prej kësaj kohe u fut në marrëdhënie bilaterale shumë të ngushta me Kinën, dhe ishte ajo që përgatiti dhe paraqiti një seri prej tetë rezolutash, duke ia nisur nga viti 1964 deri në vitin 1971, kur Pekinit iu njoh e drejta të përfaqësonte Kinën në OKB.

  Beteja diplomatike tetëvjeçare që Shqipëria bëri në Nju Jork nuk ishte e përqendruar vetëm në bindjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për njohjen e Pekinit si përfaqësuesi zyrtar i më se 700 milionë njerëzve që jetonin asokohe në Kinë, por së pari, që të zgjidhej edhe një çështje tjetër e rëndësishme, për sa i përket kësaj rezolute: një aneks në të, ku të sanksionohej se përfaqësuesi i popullit kinez edhe në Tajvan do të ishte tashmë jo Çang Kai Shija, por Republika Popullore e Kinës.

  Më 15 dhjetor 1961, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së aprovoi një projekt të SHBA-së (nënshkruesit përfshinin edhe Australinë, Kolumbinë, Japoninë dhe Italinë) Rezolutën 1668 (XVI) që ftonte Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së “të vendoste, duke u bazuar në nenin 18 të Kartës së OKB-së, se çdo propozim që kishte si qëllim të ndryshonte përfaqësimin e Kinës do të konsiderohej “një çështje e rëndësishme”. Kjo pra, theksonte tashmë faktin se një pranim eventual i mundshëm i R.P. të Kinës do të merrej vetëm “me një shumicë prej dy të tretash të anëtarëve prezentë në votimin për këtë çështje”.

  KONTRIBUTI REAL I SHQIPËRISË

  Ashtu sikurse edhe e pamë, kontributi i Shqipërisë nuk konsiston në pranimin e Kinës. Duhet të theksohet se në këtë kohë SHBA-ja, Presidenti Nikson dhe Sekretari i Shtetit, Henry Kissinger, ia kishin dalë të riformulonin politikën amerikane në lidhje me marrëdhëniet me Kinën. Njëra nga garancitë që iu dha kryeministrit të atëhershëm kinez, Çu En Lai, ishte edhe (ri)pranimi i Kinës në OKB.

  Pyetja e mbetur pezull ishte statusi i Republikës së Kinës në Tajvan. Kishte mbështetje të vazhdueshme për teorinë kineze të dy Kinave në shumë kryeqytete të botës. Por akoma, numri i anëtarëve të OKB-së që nuk ishin dakord me rezolutën “Çështje e rëndësishme” shkoi në ngritje nga 4,.2 për qind në vitin 1961, në 57,4 për qind në vitin 1971.

  INTERPRETIM JURIDIK PERFEKT

  Megjithë faktorët e tjerë të përfshirë në këtë çështje -(edhe një herë duhet të përmendim zbutjen e pozicionit diplomatik të SHBA-së në raport me Kinën në vitet 1970-1971) – menjëherë të bie në sy, padyshim, edhe suksesi i papritur i diplomacisë shqiptare. Ajo çfarë duket më interesante në pozicionin e Tiranës, nëse do të linim jashtë trajtimit tonë argumentet dhe konkluzionet historiko-politike të kohës, është interpretimi juridik perfekt i të ashtuquajturës “vexata quaestio” (çështje e rëndësishme).

  Ndërsa Nesti Nase, asokohe ministër i Jashtëm i RPSSH-së dhe kreu i delegacionit shqiptar bënë vërejtjet e tyre në seancën e 18 tetorit 1971. “Ajo me çfarë ne po merremi tashmë, nuk është as pranimi i një anëtari të ri dhe as përjashtimi i një shteti tjetër. Ne po trajtojmë çështjen themelore të përfaqësimit të një shteti, i cili është prej kohësh anëtar i OKB-së dhe kjo çështje duhet të përcaktohet qartë nga një shumicë e thjeshtë në Asamblè […] ndryshimi i emrit të një vendi të caktuar nuk ka të bëjë fare me statusin e tij të anëtarësisë. Ka shembuj të shumtë nga çështje të ngjashme në historinë e Kombeve të Bashkuara”.

  PËRPLASJET TIRANË-UASHINGTON

  Debati ndezi një duel politik midis Tiranës e Uashingtonit, një debat që do të karakterizonte gati të gjitha fazat e operacionet e procesit të votimit me përpjekje e zell të madh nga të dyja palët. Kreu i delegacionit amerikan e mbronte projektin “çështje e rëndësishme” dhe e stigmatizonte Shqipërinë si anti-universaliste, duke nënvizuar refuzimin e Shqipërisë për të pranuar përfaqësimin e Tajvanit në OKB. Shqiptarët ishin kundër “Teorisë së dy Kinave” dhe pro asaj të “Një Kine e një Tajvani”.

  http://www.gazetatema.net/2017/07/04/beteja-e-ashper-shqiperi-shba-ne-okb-intervista-me-ish-presidentin-george-bush-atehere-ambasador-i-shba-ne-okb/
  …..
  Jo si sot qe nje ish ambasador anonim me emrin Donald Lu ka vene ne rrjesht parine e Tiranes si adoleshente dhe arrin deri atje sa i tha shqiptareve para dy muajsh se ne Janar do kapen PESHQ TE MEDHENJ….dhe kapi leshin e Monikes…

  Reply to this comment
 20. Lirindesi July 23, 14:36

  Vetem kujtoni mesa perbuzje e perdorin rilindiotet fjalen SHQUP dhe mjafton per te kuptuar se Edvini nuk ndryshon aspak nga Saliu. Kjo persa i perket ndjeshmerise ndaj ish ushtarakeve. Sa per pjesen tjeter jane njesoj.
  Meqe ra fjala ( se ne pergjithesi ju ish ushtaraket jeni votues se PS), cfare u be me ate premtimin per tja marrre godinen PD dhe per t’ja u rikthyer juve? Apo e shkruar ne akull si gjithe premtimet e tjera?

  Reply to this comment
  • ku ka ushtarake ne ate vend maumunash me kapele ushtaraku July 23, 15:12

   ushkaraket jane thjeshte llapaqen mediesh ,
   jane parazitat e shtetit shqiptare ,njelloj si
   pushtat fetare dhe vet politikanet ,qe s’i afrojne
   asgje shtetit por vetem e rjepin .
   Pak ushtarake te vertete ka ala gjall ne ate vend ,te tjeret
   jane thjeshte trungje te vesh ne uniforme ,njerez pa asnji lloj ideali ne jete dhe aspak patriote .
   nqs do kishin vertete nji fije gjaku shqiptari te vertete ,
   do ishin organizuar dhe bere dicka per ate vend ,
   nqs u dhimset vertete Ushtria .
   I vune para ca shpellare te degjenrum ,ca bij rropsish rrite ne stalla .
   kta jane ushkaraket shqipkare njerzit me pa dinjitet
   e me parazite qe notonin ne garuzhde groshi

   Reply to this comment
 21. kush po i ngre lapidarin enver hoxhes prej diamanti ? July 23, 15:10

  Enver Hoxha do ngeli ne historine boterore si burri i shtetit i vetem ne bote qe “dribloi” 10 presidente amerikane.Me thene te drejten me perjashtim te kohes se Niksonit dhe Xhonsonit per shkaka te Vietnamit me presidentet e tjere eshte mbajtur nje qendrim i i ekulibruar
  ..Ja dhe nje liste modeste e presidenteve ne kohen qe jetoi Enveri

  1. Franklin D. Roosevelt (1933-1945)
  2.Harry S. Truman (1945)
  3. Harry S. Truman (1945-1953)
  4. Dwight D. Eisenhower (1953-1961)
  5. John F. Kennedy (1961-1963)
  6. Lyndon B. Johnson (1963-1969)
  7. Richard Nixon (1969-1974)
  8. Gerald Ford (1974-1977)
  9. Jimmy Carter (1977-1981)
  10. Ronald Reagan (1981-1989)

  ***********************************

  Por sot eshte e turpeshme per
  .
  1-………Kongresin Amerikan
  2-………Shtepine e Lyer me te Bardhe
  3-……….Nato-n
  4-……….Bashkimin Europjan
  5-……….Per dy Presidentat Bush
  6-……….Per Dy Klintonet
  7-……….Per Obamen
  8-……….Per Trampin
  9-……….Per Merkelin
  10-………OKB

  qe kane cerekshekulli qe po tallen me shqiptaret duke u zgerdhire me veprimet psiqikisht te semura te nje nga monstrave me te peshtira qe ka nxjerre shoqeria njerzore..Sali Berishaj
  .
  Eshte kriminale qe akoma ka zyrtare perendimore qe e mbajne Berishen qe hodhi gjasme “kamunizmin” dhe ndjekin nje politike “NO SEE EVIL”

  Reply to this comment
 22. Claus July 23, 17:04

  Eshte nje „fjalekryq“ qe as vete nuk mund ta zgjidh, mundohem dhe mundohem, por asgje nuk nxjerr nga ky labirint. Eshte fjala per historianet shqiptare. Nuk e di, po me kane krijuar nje alergji aq te madhe, sa nuk i besoj dhe nuk i besoj me. Bile as marr mundimin t`i lexoj.
  Perse xhanem?

  Dhe per te hyre ne teme po sjell nje shembull te koheve te fundit:
  Po ndiqja keto dite me teper interes emisionet aq informative te stacioneve serioze gjermane.
  Behej fjale per agresionin sovjetik mbi Cekosllovakine e asaj kohe.
  21 Gushti i vitit 2018 eshte date „jubilare“, date qe nderhyrja sovjetike ne Cekosllovaki mbush 50-vjetorin e saj.

  Rreth ores 23 te 21 Gushtit te vitit 1968 avjonet sovjetike „Antonov“ ulen plot zhurme ne aeroportin e Prages per te hedhur ne rruget e Prages, Bratislaves dhe qyteteve te tjera te Republikes Cekosllovake tanket e Ushtrise se Kuqe dhe per te shtypur ato muaj lirie te shtypit, te shprehjes, te mendimit te lire, per te shtypur „Pranveren e Prages“.

  Tersellimat e uljeve te avjoneve transportues degjoheshin deri ne ndertesen e Komitetit Qendror te P.K. te Cekosllovakise, ku Sekretari i Pare i P.K. Alexander Dubcek me anetaret e reformiste te K.Q. ndodheshin ne apati te plote.

  Perballe doktrines brezhnjevjane te „Sovranitetit te kufizuar“, reformat e Alexander Dubcek per nje „Socializem me fytyre njeriu“ do te beheshin pluhur dhe hi.
  Kjo ishte sa per paranteze, sepse automatiksht gjate atij dokumentari, tragjedia ceke do te me bente te hidhja nje sy kendej, nga kjo Shqiperia jone e vogel, qe deri ne ate kohe ishte akome de juro anetare e Traktatit te Varshaves.

  Po c`behej me te vertete ne Tirane?
  Agresioni sovjetik do te bente te mblidhej me urgjence K.Q. i P.PSh. dhe Enver Hoxha do te dite me nje deklarate tejet radikale ku i behej thirrje udhehqjes cekosllovake dhe ushtrise se saj ti rezistojne ushtarakisht atij agresioni fashist!!!

  Nuk do te zgjaste shume dhe me 5 Shtator te vitit 1968 Plenumi i K.Q. te P.P.Sh del me rezolute unanime per denoncimin e Traktatit te Varshaves dhe daljen perfundimtare nga ai Traktat. Me 13 Shtator ne mbledhjen e Kuvendi Popullor me nje fjalim plot pathos te Mehmet Shehut Shqiperia eshte tashme edhe de juro jashte atij Blloku ushtarak.

  „Der Spiegel-i“ gjerman shkruante ate kohe se vetem Rumania nuk dergoi trupa ne perputhje me vendimet e Traktatit te Varshaves, ndersa Shqiperia doli zyrtarisht nga ai Pakt Ushtarak!!!
  Ishte perseri nje nga perballjet me te medha kunder nje fuqie ndoshta me te madhe te kohes, sic ishte Bashkimi Sovjetik!!!

  Po kush mund ta bente ate akt historik qe per kohen mund te merrte dhe nje nderhyrje ushtarake?
  Per nje gje besoj se nuk gaboj, kete ndeshje me nje fuqi te tille mund ta bente vetem nje njeri, Enver Hoxha, askush tjeter.
  Ka dritehijet e tij ai udheheqes shteti padyshim dhe kur sheh se cfare kane kaluar, bile jane nenshtruar ndaj presioneve dhe nderhyrjeve ushtarake te tjere burra shteti te vendeve me te fuqishme se Shqiperia, atehere sigurisht qe pyet veten:
  Nga e merrte ai njeri kete guxim?

  Ndoshta dhe nga ajo fuqi ushtarake qe kishte ngritur, ndoshta dhe nga ata ushtarake te denje te dale nga lufta Na-Cl. qe per Atdheun vinin gjithshka.
  Noshta, ndoshta….

  Por gjithmone nuk kemi nje analize te thelle ndaj asaj figure. Ushtria qe ngriti ishte nje deshmi e nje njeriu tejet te guximshem, pothuaj deri ne marrezi
  Prandaj nuk i lexoj historianet shqiptare, i kam bojkotuar me kohe.
  Deduksionet e mia i nxjerre vete dhe ne menyre te pavarur vetem nga hapesirat informative te huaja.

  Natyrisht qe Dilaver Goxhaj me kete shkrim me perforcon me tej deduksionet e mia.

  Reply to this comment
  • mirel July 23, 17:45

   Koment brilant.

   Reply to this comment
  • BLACK SWAN July 23, 17:52

   lere -lere, se me kte pathos qe me shkruan kto debilleqet ops deduksionet e tua, kuptoj qe je nga kta doktoratet e zborit.
   perballje e madhe ishte me Bashkimin Sovjetik, ngaqe nuk shkuat ju zboristet me buke misri , BS do kete vdekur.
   o Clausi partise, sapo kishit filluar romancen me kinezerine, kritikat e Hrushovit kunder diktatorit Stalin e vendosen ne dyshimin diktatorin Hoxha, mos valle miqte po beheshin armiq ?? dhe filloi e prostituohej nga miqte e rinj kineze, sa te shtynte dhe disa vite me buk borxh.
   dhe ashtu beri, dolet nga traktati i varshaves, dhe hyret ne rivilicionin kulturor kinez, ku me shume gjasa do kesh ardhur ne kete bote dhe ti .
   aty afer doli dhe parrulla ‘dhe bar do hame e armikut nuk ja shtrijme doren” …tani keni filluar dhe e pini barin, se asgje tjeter nuk ju ka ngele …Kina e ndryshoi politiken e saj dhe ja ku eshte sot.
   po juve vazhdoni hartimet me fanarin ndriçues e mos u tutni hiç nga armiku. ti vazhdo kto deduksionet e tua , shikoni endrra me bunkere dhe mos harroni,
   bar dhe bar do hani ….

   Reply to this comment
   • Claus July 23, 18:25

    Faleminderit per keshillat “Black”, se ne fakt bar ha shume, mishrat ju a kam lene juve. Te them te drejten bari jeshil kushton me shtrenjte se mishi sot ne bote, ka ca celuloze, ca vitamina, ca elektrolite dhe pak proteina, ne fakt eshte nje absurdum qe 200 gram cikore kushtojne sa 200 gram mish te grire apo cope po ky eshte realiteti.
    E bej kete pyetje gjithmone qe perse na qenka bari me i shtrenjte se mishi. Po aq e kam ate te mjere kapacitet dhe nuk i jap dot dum ketij muhabeti.
    Edhe ne kete pike na e kishte me te drejte Enver Hoxha, po hanim pyke ne.

    Kaq per problemet dietetike, tani po hidhem ne problemet politike duke e mbyllur vetem me nje shprehje:

    E megjithate ai doli nga ai Pakt, kur te tjereve u dridheshin gjunjte.
    Nuk ke c`u ben fakteve historike i nderuar. Kjo eshte historia.
    Dhe te lutem mos abuzo shume me mishin se nuk e di nga shkruan, po ne France ke mish kali, ne Itali gomari, ne Holande mish me hormone, ne Japoni rritet lopa ne kafaz, ne USA mos o Zot se nuk ke nga e kap, ne Brazil po na del mish i skaduar.
    Nuk e di se c`behet andej nga Kina jote popullore por po verej dhe andej se faqet e kinezeve po fryhen pak si shume.

    Kthehu tek bari, te kam rixha, se na duhesh ne kete forum.
    Pac shendet

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN July 23, 21:55

     ktheu aty te bari bunkerit, meqe e kishte te drejte envorri, mos ha buken kapitaliste e ben elegji per barishte enferriste.
     kujt i dridheshin gjunjet mor tu mbyllte ??
     po i plaste botes se ngelet kopesht zologjik juve ?? bota ju la rehat te hanit bar derisa moret malet me anijet teneqera te shokut Dilo, e tani nga rehati vajtoni bunkeret.

     rri pa merak per mua, se ktu do jem, me shpresen te kuroj pak idiotesine e …bunkerit qe ke ne koke !

     Reply to this comment
     • Tartufi July 24, 08:08

      Nuk ka faj shume,nga preshi qe u henger me vite te tera
      u shterua dhe mendija
      Samiti I Sviceres ndrmjet presidentit Kenedi dhe patates se Rusise Nikita u vendos perseri regulli I Jaltes dhe Posdamit. Largimi I bazave nga Teherani,Kuba dhe Shqiperija . Te tjerat jane brockolla
      per pederaste dhe trimerira te pederastesi komuniste me Envere.Ruset kishin shkelur aty ku kishin firmosur te mos shkonin,,, po te mos lergoheshin do te shkrumoheshin bashke me gavetat e bollgurit. Klausi tim I dashur ketu filloje braktisija perfunditare e komunisteve nga lidhija me Mosken qe ate kohe I dha dorre te lire pederit Enver ti thurte totalishte te braktisurit nga Moska te gjitha ata qe enderonin te lidheshin perseri me te.Trimerit e pederastit jane fletet e
      nenshkruara te Jaltes.qe pederasti I madh I kishte te lexuara dhe te dhena nga Anglo-amerikanet,si I besuari
      I tyre . Tanket Ruse ne Prage qene tanket e Jaltes ne
      Tirane kuren e kurres,,, dje ,sot dhe terre jeten e jetes.

 23. RAKETA July 23, 17:56

  Z.DILAVER PERSHENDETJE !
  PERVECSE NOSTALGJISE DHE DESHIRES PER TE BERE DICKA PER UDHTRINE NUK SHOH GJE TJETER NE KETE SHKRIM.
  NUK MJAFTON.
  DUHET PUSHTET.
  POR ME.KETE LLOJ PUSHTETI NUK KA PER TU BERE GJE SE ADKUDHI NUK E KA MENDJEN AS TEK USHTRIA DHE AS TE MBROJTJA.
  DO TE MJAFTONTE KRIJIMI I NJE FONDI TE VECANTE QE DO TE KRIJOHEJ NGA SHITJA E TE GJITHE ARSENALIT QE ZOTERONTE DHE KA AKTUALISHT VENDI YNE NE ARMATIM E TEKNIKE LUFTARAKE QE ME TE ARDHURAT E FITUARA TE VISHEJ KOKE E KEMBE ME ARMATIMIN ME MODERN TE KOHES USHTRIA AKTUALE.
  POR NJE GJE E TILLE NUK NDODHI DHE NUK KA PER TE NDODHUR…
  DIHEN ARSYET.JANE SHUME TE FORTA.
  ASKUDH NGA POLITKANET NUK KA MENDJEN TENDE DILAVER.
  POLITIKANET SHOHIN TENDERIN DHE INTERESIN.
  CILI NGA POLITIKANET ESHTE EDUKUAR QE NE VOGELI ME NJE DASHURI TE KULTIVUAR PER VENDIN ?????
  ASKUSH.
  EDHE CA ISH-USHTARAKE QE I KE DEPUTETE JANE KTHYER NE MEMECE DHE NUK I DEGJOJME NJEHERE TE FLASIN PER MBROJTJEN.
  SE KU ESHTE KATANDISUR MBROJTJA LLOGARIT VETEM NJE GJE.
  NE KUSHTET E NJE RRESHTIMI NJE TE PARALIZUAR NE OSE DO LINIM NE FUND TE RRESHTIT OSE DO TI JEPNIM RAPORT POR DEMOKRACIA E FAMSHME E BERI PRESIDENT DHE VEC KESAJ EDHE KRYEKOMANDANT TE FA.
  JA KY ESHRE PERCEPTIMI I POLITIKES SE SOTME.
  DHE TI PRET POLITIKA PER MBTOJTJEN E VENDIT…!
  MOS TE TE GENJEJE MENDJA !!!
  EDHE DICKA TJETER.
  NE AKSIN E SHKRIMIT TEND MES TE TJERASH KE NDESHKIMIN E TE GJITHE ATYRE QE KANE KONTRIBUT PER SHKATERRIMIN E USHTRISE ETJ.,ETJ.
  NGRIHET PYETJA :
  – PO AMNISTIA QE I BERI LEMSH TE GJITHA GJERAT.
  DHE KETE AMNISTI E UDHEHOQI VRANICKI QE U FIRMOS ME.PAS NGA FORCAT POLITIKE.
  DHE CDO PER CDO GJE U LANE DUART SHPEJT E SHPEJT AMAN POPULLI EDHE SOT E KESAJ DITE QAN PLAGET E HAPURA TE ’97 QR NUK DO TE MBYLLEN KURRE.
  VRITEN EDHE SOT PER DHKAK TE ATIJ VITI.
  NDERSA POLITIKANET I KANE HYPUR GOMARIT SE PRAPTHI OR DILAVER…!!!
  KU E KE BERISHEN ???
  PO NANON ???
  NDAJ MOS SHPRESO KURRE NGA KETA PALO…!!!
  EDHE NE TE KEQEN ME TE MADHE POPULLI DO TA HAJE.
  TE KONSOLIDOHET MBROJTJA JONE DO MILIARDA €.
  KETO PARA DALIN NGA KONFISKIMI I PASURIVE TE PALIGJSHME TE KASTES POLITIKE QE DUHET BERE VETINGU ME SERIOZ DHE NESE DO TE SHPRESOJME…PERKTHIM TE PASURISE TE VENDOSUR NE RRUGE TE PALIGJSHME ME KETE KONCEPT TE SOTEM ASKUDH NGA KY BREZ NUK DO TE INVESTONTE PER MBROJTJEN SEPSE ENDE EKZISTON KONCEPTI SE NA MBRON NATO.
  NATO KA VITE QE KA PJERDHUR POR POLITIKANEVE TANE U JANE BLLOKUAR HUNDET DHE NUK E NDJEJNE EREN.
  NE NJE SHKRIM TE K.XHAROS FLITEJ PER NJE PLAN B PER MBROJTJEN.
  KESHILLI I SIGURISE KOMBETARE CFARE VIZIONI KA PER POLITIKAT E MBROJTJES…!
  VIZIONI ME I SAKTE ME I QARTE DHE ME I PLOTE ESHTE MOBILIZIMI ME DETYTIM I NJ % TE PERLLOGARITUR EKZAKTESISHT PER T’JU PETGJIGJUT SITUATAVE NE KOHE..
  KY ESHTE NJE SHKRIM QE HA KOHE POR ME JU PAJTOHEM NE PARIM POT JO NE NDESHKIME PASI C’ESHTE BERE ESHTE BERE ME DHIMBJE POR NJE GJEJE QE S’KE C’I BEN ME LERE SE NUK KE AS EFEKT AS PRODUKT.

  Reply to this comment
 24. intelektuali July 23, 19:22

  Per Claus:

  Lexo kete Link
  http://digicoll.library.wisc.edu/cgi-bin/FRUS/FRUS-idx?type=turn&entity=FRUS.FRUS1946v03.p0209&id=FRUS.FRUS1946v03&isize=M&q1=Hoxha

  Gjen Protokollet dhe materiale te tjera te mbajtur nga qeveria Amerikanern per Shqiperise, qysh nga 1800 (perandorise Osmanen)

  Linkun paraqet pjese nga protokolli i konferences se Paqes , ne gusht 1946 ne Paris.
  Shikoni lüften dhe agresivitetin e kryeministrit grek qe shqiperise te Mos i njihesh kontribut ne Lüften e dyte boterore, Mos te njiheshin sakrificat e gjaku i derdhur

  Jo vetem aq Po i kerkohet jugu dhe ishujt e Jonit, dhe shprehimisht Sazani.

  Lexoni o popull dhe pastaj thoni e tradhetoi Enveri Kosoven apo Shpetoi Shqiperise nga ndarja perfundimtare

  Kur Kosoven e kishin shkeputur Po Ato vende te medha nga trungu meme cmendoni se do Benin 33 vjet prapa Po tu kerkohet dhe Kosova. Cfare Benin greku e yugosllavi????

  Reply to this comment
  • cezari ballkanit July 23, 19:40

   Intelektual faleminderit por kur kam lexuar kete material per here te pare mendja me ka shkuar te Enver Hoxha
   .
   Si ka mundesi qe te mbijetonte Shqiperia kur Greku me Serbin ne bashkpunim me anglo -amerikanet ishin bere plane per ndarje dhe coptim ?

   Washington Post….1 march 1946
   ..
   NE VEND TE HYRJES

   NA FALNI PER MATERIALIN E GJATE
   POR ESHTE “LAKMUESI” ME I MIRE PER TE ZBULUAR
   SE AMERIKA DHE ANGLIA
   NUK KISHIN LUFTE KUNDER KOMUNIZMIT
   POR PER TE REALIZUAR
   ATE QE I KISHIN PREMTUAR
   GREKEVE DHE SERBEVE

   Washington Post….1 march 1946

   .
   Materiali i meposhtem tregon se Greqia here hapur dhe here fshehur ka perkrahje nga Amerika dhe Be shume me teper se Shqiperia per aresye gjeostrategjike…

   ****.
   NDAL ATENTATIT GRABITËS NDAJ SHQIPËRISË
   .
   .
   (Çarles C. Hart, ish-diplomat i SHBA në Shqipëri
   në kohën e Zoogut (1925-1929),
   lufton me dy artikuj kundër miratimit
   të një rezolute thellesisht antishqiptare
   të përfaqsuesit Komisionit të jashtëm të Senatit Amerikan, Claude Pepper në vitin 1946.)

   LETRA E PARË

   “Uashington Post” më 1 mars 1946

   I dashur senator Pepper,

   Keni shpallur se do të bëheni mbrojtës i fushatës për drejtësi të Komitetit Grek, i cili lufton për kërkesat greke të reparacioneve kur do të bëhen traktatet e paqes me shtetet e Ballkanit…

   Këtë lëvizje të drejtësisë për Greqinë e polli C. Diamantopulos, ambasadori grek në Uashington, njëherazi kryetari i makinës së propagandës së organizatës imperialiste greke në Shtetet e Bashkuara…

   Unë çuditem, senator Pepper, në qoftë se ju e kuptoni që një pjesë e madhe e kërkesës së reparacioneve greke është e drejtuar Italisë, për të cilën qeveritë në Uashington dhe në Londër janë munduar për dy vjet ta shkarkojnë nga çdo përgjegjësi për shkatërrimet që ka sjellë në Shqipëri, Jugosllavi, Etiopi dhe Greqi… Ju thoni, senator, se drejtësia për Greqinë ka katër qëllime, dhe i treti ndër ta është ‘Kthimi i Epirit të Veriut Greqisë’.

   Kjo deklaratë arrin të thotë që të vuloset që tani një atentat ­grabitjeje kundër Shqipërisë së varfëruar, për të cilën Greqia ka 32 vjet që përpiqet. Ky i ashtuquajturi Epiri i Veriut është tani Shqipëria e Jugut, e cila mban në gjakun jetësor ekonomik atë vend të vogël dhe kërkesa ka qenë gjithnjë kaq qesharake saqë është dhënë vendimi kundër Greqisë tri herë me radhë.

   Në gushtin e 1923, Lidhja e Kombeve dërgoi një mision në Greqi për të përcaktuar në vend kufirin greko-shqiptar. Të gjithë anëtarët e atij misioni, katër italianë dhe një përkthyes shqiptar, u vranë pa mëshirë ditën që arritën në Greqi. Një mision pasardhës caktoi kufijtë e sotëm, të cilët u miratuan nga Lidhja e Kombeve. Këtë herë, një metodë më e qytetëruar po përdoret duke iu zëvendësuar juve dhe shumë nga kolegët tuaj në vend të dorës së vdekjes që u përdor kundër misionit të pafat në 1923.

   Qeveria greke nuk i kapi kurrë vrasësit, duke treguar kështu fajësinë e saj dhe për këtë i pagoi Italisë një milion dollarë si një idemnitet punitiv për këtë krim. Përveç një kohe të shkurtër prej disa muajve më 1914, ky i kështuquajturi Epir i Veriut, nuk ka qenë kurrë pjesë e Greqisë që 600 vjet e këtej. Indianët e Amerikës kanë tani tepër të drejtë të kërkojnë Virxhinian ose çdo shtet tjetër të Shteteve të Bashkuara ku kanë jetuar 300 vjet më parë.

   Meqenëse kërkesa greke bazohet në fakt në gjeografinë e vjetër, është interesante ta dimë se Straboni, një nga autoritetet më të mëdhenj mbi Greqinë e Vjetër (lindur në 64 para Krishtit), na thotë se epirotët nuk flisnin greqisht, por ilirisht, që do të thotë se ata nuk ishin aspak grekë, por shqiptarë.

   Grekët që kanë kërkuar përkrahjen tuaj, senator Pepper, janë kryesisht monarkistë grekë në Shtetet e Bashkuara të udhëhequr nga Diamantopulos, të cilët shpresojnë që të rivendosin në fron Mbretin Gjergj, muajin që vjen, pa marrë parasysh protestat e shumicës së qytetarëve grekë.

   Për të fituar simpati për Greqinë në përpjekjen e saj për të grabitur Shqipërinë e Jugut, z. Diamantopulos flet pa kursim se Shqipëria e ka shitur pavarësinë e saj në 1939, si përfundim i dallavereve të shumë viteve me Musolinin.

   Konferenca e Ambasadorëve, një simultare e Lidhjes së Kombeve, e shiti për herë të parë Shqipërinë në 9 nëntor 1921, kur votoi që ta bënte këtë vend virtualisht një protektorat të Italisë, pa marrë parasysh faktin se Shqipëria qe një anëtare e rregullt e Lidhjes së Kombeve dhe që kish kështu të drejtën e sigurimit nga Lidhja e Kombeve.

   Shqipëria e injoroi atë vepër gjer në qershor të vitit 1926, kur Musolini i kërkoi qeverisë shqiptare që të nënshkruante një dokument për pranimin e protektoratit.

   Qeveria shqiptare, për të fituar kohë, thirri ministrin britanik, amerikan, frëng dhe jugosllav, duke i informuar se vetëm 24 orë afat kish përpara se të vinte nënshkrimin. Ministri britanik, duke i keqkuptuar instruksionet e tij, protestoi kundër këtij demarshi italian dhe për fatin e tij të keq u thirr nga Austin Chamberlain, ministri i Punëve të Jashtme, i cili pranoi se veproi në këtë mënyrë, për të marrë me të mirë Musolinin.

   Si ministër i Amerikës në Tiranë, në atë kohë, unë e dëgjova këtë histori të kërkesës italiane dhe thashë se do ta raportoja në Uashington. Por, në mbarim të Luftës së Parë Botërore, duart e qeverisë sonë qenë të lidhura nga politika izolacioniste që kish vendosur Senati, i cili e përbuzi konventën e Lidhjes së Kombeve. Po kjo politikë e ndaloi Presidentin Ruzvelt që të merte masa drastike kur Musolini pushtoi Etiopinë.

   Jugosllavia dhe Franca nuk bënë asnjë veprim, dhe Shqipëria, pa një ndihmë të jashtme, iu dorëzua me padashje Italisë në një traktat që u bë në nëntor të 1926-s, i cili përgatiti udhën e invazionit italian 13 vjet më vonë.

   Duke e akuzuar Shqipërinë se i është shitur armikut, z. Diamantopulos, organizatori i lëvizjes Drejtësi për Greqinë, qëndron në një tokë që lëviz. Ai është në Uashington nën patronazhin e Mbretit Gjergj.

   Tani, senator, dëgjo!

   Kredoja jote në jetën publike ka qëndruar gjithnjë në një besim të deklaruar te vullneti i popullit. Përpara se të shkoni thellë, duke përkrahur kërkesat greke, unë ju sugjeroj të merrni vesh se ç’ndiejnë grekët për punën e një plebishiti në Shqipërinë e Jugut, të cilën ata me dhelpëri e quajnë si Epir të Veriut.

   Për shekuj me radhë Shqipëria e Jugut ka qenë e populluar në mënyrë mbizotëruese nga shqiptarë, dhe Korça, qyteti i dytë më i rëndësishëm i Shqipërisë, të cilën grekët e kërkojnë si një dhuratë speciale, është pothuajse ekskluzivisht shqiptare në popullsinë e saj.

   Udhëheqësit reaksionarë grekë kanë heshtur me dashje në çështjen e një plebishiti. Pyetini se ç’mendojnë për një punë të tillë. Miqtë amerikanë të Shqipërisë nuk kanë asnjë frikë nga vota e popullit të Shqipërisë së Jugut.

   Por, për të mirën tuaj, Senator, kini mendjen.

   Kërkesa zyrtare greke për reparacionet është paraqitur tetorin e kaluar. Shuma e përgjithshme është 10,449,566,000 dollarë, nga të cilat 5.088,517,000 dollarë i është ngarkuar Gjermanisë. Kuptohet se diferenca duhet të vijë nga Italia, e cila nuk mund të paguajë vetëm se një fraksion të vogël të një shume të tillë, as Gjermania nuk mundet të paguajë një dëmshpërblim të tillë në të holla, dhe në qoftë se po, atëherë ekonomia e Evropës dhe e botës duhet të shkatërrohet, përveç shkatërrimit të të dy vendeve paguese.

   Dhe, sigurisht, në qoftë se Greqisë i paguhen njëmbëdhjetë miliard dollarë, nuk do të mbetet asgjë për ato kombe që kanë humbur shumë mijëra herë më tepër njerëz, të holla, gjak, djersë, punë dhe lot. Grekëve, gjithnjë dallaveraxhi natyralë, u vjen mirë një gjë e tillë se shuma që ata kërkojnë do t’i jepte vendit nga 1750 dollarë për çdo njeri, grua dhe fëmijë në Greqi.”

   LETRA E DYTË

   “Uashington Post” më 11 mars 1946

   “I dashur senator Pepper,

   T’ju shkruaj juve, senator, u bë një zakon, kështu të jesh i përgatitur se ke për të dëgjuar nga unë gjersa ju keni për të treguar interes në qëllimet grabitëse të grekëve që duan të rrëmbejnë pjesën më të pasur të Shqipërisë. Kam përpara meje një kopje të rezolutës të paraqitur më 19 shkurt, me anë të së cilës kërkohet kthimi i “Epirit të Veriut” (duke futur brenda dhe Korçën), Greqisë.

   Disa muaj më parë kam dhënë në këto shtylla një histori të shkoqitur të rezolucionit tuaj, por riparaqitja e tij nga ana juaj më detyron që të bëj një përsëritje.

   Rezoluta juaj na kujton dredhinë politike të Henry C. Lodge, i cili thoshte se ishte duke vepruar në emër të disa zgjedhësve grekë në rrethet e Massachusetts. Ai pohoi injorancën e tij mbi këtë çështje, kur tha se nuk dukej se kishte ndonjë kundërshtim.

   Rezoluta juaj nuk ndryshon as edhe një fjalë ose rrokje nga rezoluta e Lodge-it që u aprovua nga Senati më 20 janar 1920, ku nuk qe bërë apeli i senatorëve të pranishëm. Ai që kryesonte mbledhjen, tha vetëm, “Meqenëse s’ka ndonjë objeksion, rezoluta miratohet”. Në atë kohë në sallë kish vetëm pesë senatorë duke qenë se edhe senatori Lodge në atë çast mungonte në sallë.

   Ato kohë Shqipëria nuk kish miq në këtë vend dhe për amerikanët Shqipëria nuk ekzistonte si shtet. Prandaj nuk kish asnjë zë që të kundërshtonte dredhinë e Lodge-it. Rezoluta e senatorit Lodge nuk kishte fuqinë e ligjit sikundër do të kishte juaja. Zoti Lodge pranon se ai mocion qe një dhuratë për votuesit grekë.

   Shqipëria u njoh nga qeveria jonë më 1922 dhe një rrymë e madhe emigrimi shqiptarësh filloi. Një fakt interesant është se një e treta e atyre emigrantëve janë tani banorë në shtetin Massachussetts. Shqipëria ka tani mijëra miq në Amerikë, të cilët janë të vendosur që t’i jepet drejtësia atij vendi të vogël.

   Në “Uashington Post” më 1 mars, kam treguar se imperialistët grekë kanë qenë mundur tri herë në përpjekjet e tyre të fëlliqura që të rrëmbejnë një pjesë të Shqipërisë. Tani unë ju tërheq edhe njëherë vëmendjen për faktin se kufiri i sotëm shqiptaro-grek u miratua nga një komision ndërkombëtar zyrtar dhe u aprovua nga Lidhja e Kombeve.

   Grekët kërkojnë Korçën. Përse?

   Në rezolutën tuaj, senator Pepper, imperialistët grekë kanë bërë të gjitha përpjekjet që të specifikojnë që Korça, qyteti më i përparuar i Shqipërisë përveç Tiranës, kryeqytet, t’i jepet Greqisë. Grekët besojnë se Korça ka mundësinë të bëhet fillimi i një qendre metropolitane nga më të mëdhatë e Evropës Jugore dhe këtu kanë të drejtë…

   Ka vetëm një grusht grekër në popullsinë e saj shqiptare. Është për t’u shënuar se Korça është qyteti më proamerikan në botë jashtë Shteteve të Bashkuara përveç posedimeve ishullore. Ndërkohë, më tepër se gjysma e popullsisë ka qenë në Amerikë dhe një pjesë e madhe ka marrë nënshtetësinë amerikane.

   Një atmosferë amerikane përshkon qytetin. Qytetarët janë progresistë dhe përpiqen të bëjnë çdo gjë sipas modës amerikane, ata janë luajalë në radhë të parë kundrejt vendit të tyre dhe në radhë të dytë kanë besim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shumë nga korçarët e sotëm kanë lindur në Amerikë dhe kanë vajtur në Korçë si fëmijë. Ndërsa prindërit vinin të shihnin familjet e tyre, pa u kujtuar se lejet e tyre kishin kaluar dhe e humbën nënshtetësinë amerikane nga ndryshimi që u janë bërë ligjeve tona të emigrimit.

   Senatori Pepper, mendoje prapë këtë punë.

   A do t’i linit juve gjithë këta shqiptaro-amerikanë nën zgjedhën greke? Nuk mund të ketë gjë më tragjike se kjo. Greqia është një komb tregtarësh. Më tepër se 40.000 shqiptarë banojnë tani mjerisht në guvernatoratin grek të Janinës, ku popullsia shqiptare është mbizotëruese. A do të pranoni që për hir të atyre shqiptarëve të ketë një plebishit në Janinë?

   Komiteti i rëndësishëm i Senatit që ju kryesoni ka përpara një rezolutë (Rezoluta 82), që t’i jepet Greqisë imperialiste dhe grabitqare titulli mbi një të katërtën e popullsisë së Shqipërisë dhe një të pestën e burimeve agrare më të pasura të vendit. Meqenëse Greqia nuk e ka patur të sajën tokën në posedim në 500 vjet e këtej, a nuk do të mendoni që Shqipëria, në të cilën ajo tokë bën tani pjesë, ka të paktën aq të drejtë të plotë sa ka dhe populli juaj për shtetin e Teksasit (Texas)? Shqipëria e Jugut, të cilën Greqia kërkon të marrë, është e populluar në mënyrë mbizotëruese nga shqiptarët, sikundër dhe Texas-i është i populluar nga teksanë. Të lutem, mbaji këto gjëra në mend në qoftë se rezoluta 82 e Senatit vjen që të shqyrtohet përpara komitetit tuaj.

   Një herë në të shkuarën ti dhe unë takoheshim dendur, Senator, dhe unë isha kryelartë për këtë njohje.

   Korrigjimet e vogla në Shqipëri kanë për qëllim që t’i vjedhin këtij vendi një të katërtën e popullsisë dhe një të pestën e tokës së saj më të mirë dhe që të bëjnë 230.000 shqiptarë në mes të të cilëve 150.000 muhamedanë, si skllevër.

   Grekët nuk mund të thonë se shumica e popullsisë së tokës që bisedohet është e përbërë nga grekë. Jo, dhe ata heshtën në çështjen e plebishitit dhe për arsye të mira. Le të përsëritet dhe një herë, toka që kërkohet nuk ka qenë e Greqisë që 600 vjet e këtej, vetëm rastësisht për një kohë të shkurtër në 1914. Sipas më të mirit autoritet mbi Greqinë e vjetër, populli i Shqipërisë së Jugut (i cili quhet me dinakëri si Epir i Veriut nga grekët) nuk ka qenë grek dhe as që ka folur ndonjëherë greqisht.

   Zoti Uelles, ju dhe senatori Pepper, që kini marë përsipër çështjen e imperialistëve grekë, natyrisht pa djallëzi, mund të kishit shpëtuar nga ky gabim sikur të kishit pak kulturë klasike. Dëgjoni: Virgjili ka thënë: “Unë i kam frikë grekët, edhe kur të japin dhurata”. Euripidi, vetë një grek, ka thënë: “Mos i zë besë një greku”.

   Unë e kam vizituar shumë herë Greqinë dhe këto pikëpamjet e mësipërme nuk i pranoj për sa i përket karakterit mesatar grek. Po s’ka dyshim se Virgjili dhe Euripidi, duke përfaqësuar kulturën më të lartë të kohës së tyre, kanë njohur tipin e grekut-reaksionar, imperialist dhe monarkist, si ai që ka mbushur senatorin Pepper dhe juve me rrëfime të shtrembëruara përsa u përket kërkesave greke.

   Këta grekë, mjeshtër të intrigave, kanë qenë të kujdesshëm që t’u mos ua tregojnë më as juve, as senatorit Pepper, kërkesat e plota të Greqisë, të cilat në letër do të bënin njerinë të besonte se pjesa më e madhe e gjysmës perëndimore të hemisferës së lindjes, ka qenë krijuar vetëm për Greqinë. Këtu imperialistët do të donin të ndryshonin ndoshta dhe versionin e parë të gjenezës së parë (të Biblës – K.F.): “Në fillim Perëndia krijoi qiellin dhe tokën për Greqinë”. Dhe ata nuk u kanë thënë juve se kërkojnë njëmbëdhjetë miliardë dollarë si reparacione.

   Greqia, një herë djepi i artit dhe i kulturës, nën udhëheqjen e imperialistëve të uritur, është bërë tani një shesh smire dhe lakmie që kërcënon paqen e botës. Lufta e Parë Botërore filloi në një vend më të vogël se Greqia. Këta grekë tokë-grabitës, u pëlqen që ta quajnë Shqipërinë si një shtet muhamedan të vogël, të ndyrë, barbar dhe si vend brigantësh.

   Le të më lejohet të them se Shqipëria në 50 vjet e këtej nuk ka prodhuar as një shembull brigandazhi kaq të poshtër, kaq të djallëzuar sa vrasja më 1923 në Greqi e Misionit zyrtar të Lidhjes së Kombeve që ishte dërguar të përcaktonte në vend kufijtë greko-shqiptarë.

   Edhe një fjalë të fundit, senatori Pepper.

   Zhvishuni nga këshillat dhe nga shoqëria e reaksionarëve të mashtruesve imperialistë dhe monarkistë që duan t’u bëjnë juve udhëheqës në grabitjen e një vendi të vogël dhe pa mbrojtës, që ka qenë viktimë e njerëzve dhe e kombeve të këqij për 3000 vjet e këtej”. (Uashington Post, 11 mars 1946).
   .
   Epilog
   Nga me siper del se jo vetem ne Europe por dhe ne Amerike ka zyrtare amerikane qe jane pro greqise (serbise) dhe kundra shqiperise dhe anasjelltas.Me cfare k andodhur pas 1992 besoj qe proshqiptaret ne amerike & europe jane me te pakte ne numer….pamvaresiht nga tullumbacet qe degjojme.
   .
   Ajo qe ndodhi ne 1945-1946 ne kete beteje midis nje amerikani fisnik si Çarles Hart dhe nje zyrtari amerikani progrek si senatori Claude Pepper per fat te keq ndodhi dhe pas 1991..dhe po vazhdon sot me janullen- varrezat dhe kete detin e Pashait Myslym qe eshte mire te gjeje se kush jane sot atje ne Washington ato senatore si ky Peperi i 1946….
   .

   Ku ta gjejme sot nje Çarles C. Hart
   , kete ambasador amerikan
   qe ju kundervu shtetit te tij
   per pislleqet me Shqiperine
   ne favor te grekerve??

   Reply to this comment
 25. KORÇARI July 23, 20:47

  POSTIM MË TË QËLLUAR NUK KAM PARË KËTO 28 VITE DHJEROKRACI.
  JU LUMTË Z.GOXHAJ PËR ANALIZËN E HOLLËSISHME QË KENI BËRË, NUK HEQ AS SHTOJ AS EDHE NJË PRESJE TË VETME NGA POSTIMI TUAJ.
  PO SHTOJ DIÇKA KËTU QË NDOSHTA DISA NUK E DINË, SUEDIA NXORRI LAJMËRIM DHE E SHPËRNDAU NË ÇDO SHTËPI, INSTITUT MADJE DHE SHKOLLA , LAJMËRIM I CILI PARAQITE NË MËNYRË TË HOLLËSISHME SHOQËRINË CIVILE SE ÇFARË TË BËNTE NË RAST LUFTE, I KËSHILLONTE TË BLININ BARNA MJEKËSORE , KONSERVA ETJ, NJË GJË TË TILLË SUEDIA NUK E KISHTE BËRË PREJ MËSE 60-70 VITESH, TË NJËTIN LAJMËRIM KISHTE BËRË PARA DISA MUAJSH DHE NORVEGJIA DHE FINLANDA, DHE KËTU VETVETIU LIND PYETJA, PËRSE KËTO SHTETE QË NUK JANË SHTETE AGRESIVE SI KËTO TË BALLKANIT NXORRËN LAJMËRIM TË TILLË ?????????
  SA PËR MBROJTJEN TONË NGA NATO-ja, KAM FRIKË SE SHQIPËRIA NQS NUK MER MASA URGJENTISHT TANI DO TË SHPËRBËHET GJITHASHTU KOSOVA DO RIPUSHTOHET NGA SËRBIA DHE KJO PËR FAKTIN QË NATO-ja PO SHKON DREJT SHPËRBËRJES SË SIGURTË, KETË E THEM ME PLOTBESIM DUKE U BAZUAR NË DEKLARATËN QË TRAMP BËRI NË SAMITIN E NATOS PARA DISA JAVËSH . DEKLARATA QË BËRI THOSHTE PAKASHUMË KËTË ” NQS VENDET ANTARE TË NATOS NUK INVESTOJNË 2% TË BUXHETIT NË MBROJTJE ATËHERE SHBA DO TË TËRHIQET NGA ALEANCA ”
  PLANI QË VENDET ANTARE TË INVESTOJNË 2% TË BUXHETIT ISHTE HARTUAR MË PËRPARA DHE ISHTE VENDOSUR QË TË REALIZOHEJ GRADUALISHT DERI NË VITIN 2025 , POR PROBLEMI KËTU QËNDRON SE TRAMPI E THA PRERË, OSE DHA ULTIMATUM QË KY PLAN TË HYJË NË REALIZIM NË FILLIM TË 2019 , POR KJO ËSHTË DIÇKA E PAMUNDUR DHE KËTË TRAMPI E DI SHUMË MIRË , PRA KONKLUZIONI QË DEL ËSHTË QË NQS SHBA TËRHIQET , NATOJA DEFAKTO ËSHTË SHPËRBËRË .
  NQS NATO SHPËRBËHET ATËHERE SHPËRBËRJA E SHQIPËRISË ËSHTË FAKT I KRYER SEPSE SOT SKEMI ASNJË FARË MBROJTJEJE, PASI SALI MUT SHPELLARI , AGJENTI ” PENICILINA” I UDBSË KISHTE MARË URDHËR TË PRERË QË TË SHKATËRROJË SHQIPËRINË. LE TË MOS KEMI NAIVË SOT MBROJTJEN AJRORE JA KEMI BESUAR GREQISË, PRA I VARËM UJKUT MËLÇINË NË QAFË.
  POLITIKANËT TANË AS QË DUAN TJA DINË PËR SHQIPËRINË AS PËR SHQIPTARËT , ARA JANË THJESHT PËR TË MBUSHUR XHEPAT.
  Për të gjithë ata gjoja Ekspertë (të bythës) që mund të nxitojnë të na mbushin mëndjen që ska luftë , do të desha ti pyes që , A ËSHTË IDIOT TSIPRAS QË PO SHPENZON MILIARDA DOLLARË PËR ARMATIM , NDËRKOHË QË GREQIA ËSHTË NË KRIZË TË MADHE????
  A ËSHTË IDIOT ERDOGANI QË PO SHPENZON MILIARDA PËR ARMATIM, BLEU NGA RUSËT RAKETAT S-400 DHE NGA AMERIKANËT AVIONËT E GJENERATËS SË 5 F-35 DHE BLEU PLOT 35 COPË , GJITHASHTU PËRFUNDOI PRODHIMIN NË VEND TË BLINDAVE TË CILAT I TESTOI NË SIRI?????
  A JANË IDIOTË SËRBËT QË PO ARMATOSEN ME AEROPLANË DHE TANKE??? A E DËGJUAT DEKLARATËN E VUÇIÇ???
  A JANË IDIOTË KROATËT QË BLENË AEROPLANË NDËRKOHË QË KANË KRIZË ???
  PËRGJIGJA ËSHTË JO , NUK JANË FARE IDIOTË MADJE DIÇKA DINË MË SHUMË SE KËTA BOLET TANË DHE ATA BOLET QË DO NA HIQEN SI PAQEDASHËS OSE SI SPECIALISTË.
  POR PËRSE KËRCËNOHET SHQIPËRIA NGA SHPËRBËRJA E NATOS???? PËRGJIGJA FSHIHET TEK PLANI I PUTINIT PËR KRIJIMIN E BOSHTIT ORTODOKS NË TË CILUN BOSHT DO JENË GREQIA-SËRBIA-BULLGARIA-MALI I ZI- MAQEDONIA DHE RUMANIA, PLUS TURQIA , NDËRSA KOSOVA DHE SHQIPËRIA SIÇ E VUTË RE NUK EKZISTON ASGJËKUNDI. PASI PLANI ËSHTË QË SHTETET QË S’JANË ORTODOKSE , PRA SHQIPËRIA- KOSOVA DHE BOSNJA DO TI JEPEN TURQISË ,SIÇ KUPTOHET SIDOQOFTË SHQIPËRIA,KOSOVA DO ZHDUKEN.

  Reply to this comment
 26. intelektuali atdhetar July 23, 21:06

  Per Claus dhe Cezarin

  Lexoni kete artikull
  http://www.gazetatema.net/2017/07/04/beteja-e-ashper-shqiperi-shba-ne-okb-intervista-me-ish-presidentin-george-bush-atehere-ambasador-i-shba-ne-okb/

  Shikoni patjeter videon drejtorin e cias dhe presidentin e ardhshem.

  Lexoni patjeter komentin e Bashkim Pitarkes ne Fund te artikullit

  Reply to this comment
 27. Lavdi Heronjve te Popullit Shqiptar! July 23, 21:20

  Lexoni artikullit

  http://www.gazetadita.al/historia-e-kombit-dhe-fati-i-njeriut-elegji-per-komandantin-e-nendetes es-105-aleko-pojani/

  Lexoni per heronjte dhe haroini ballisto-legaliste zogistet dhe vemjet e tyre.
  Sja vlen tu hedhesh dhe peshtymen

  Reply to this comment
 28. Kris 1 July 24, 10:18

  Tashti ushtria do te rregullohet e modernizohet sepse bazen e kemi te shendoshe.
  Komandant i pergjitheshem Thesar Meta
  Kryeminister Edvin VizatimoriMinistre olta dhe nje grup gjeneralesh te paqes pa armatim.Thone se me arme do na ndihmoje Berluskoni pas nje takimi me Olten
  Ushtaraket ne pension e ne lirim qe bertasin rrofte PS pasi kane marre pjese ne varrimin e saj
  Analiza e Dilaverit eshte serioze dhe e pjekur por vlen per tja kujtuar shoqatave te ushtarakeve qe dridhen nga nje ferfellime e fustanit te ministreve

  Reply to this comment
 29. antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje July 24, 13:55

  Me beri pershtypje komenti i nje fare “tartufi-matufi” ne lidhje me “pederin enver”
  .
  Ka ikur koha e serbofileve Rajersonoviq-Biberoviq e cekut Bardhe e xhon megout dhe parrullave idiote ‘E DUAM SHQIPERINE SI GJITHE EUROPA DHE SHKUAM TE GROPA.
  .
  Enverin shajeni sa te doni se me shume j arrisni lavdine por mos prekni historine.
  Cfare ndodhi ne fakt ne vitet 1960-1968 kur Bashkimi ish sovjetik u kthye ne VEND IMPERIALIST dhe per cudi AMERIKES DHE EUROPES I SHPETOI SHURRA NE BREKE..

  Nese shohim me kujdes nje aks te pashpallur anti rus sidomos pas 1961-it ai eshte Tirane-Beograd-Bukuresht.( dhe cuditerisht keto 3 shtete u goditen/ shperfytyruan pas 1991-it..rastesi ?)
  .
  Shume analiste te semure psiqike antienveriste nuk marrin parasysh qe te paktem me Rumanine dhe Jugosllavine Shqiperia ishte ne shume drejtime 10 fish e me teper me e Vogel si ne popullsi..siperfaqe.prodhimi te brendshem e deri te universitetet e tyre disa shekullore.
  .
  Por ne 1968 me pushtimin e Cekosllovakise ..Enveri-Tito-Caushesku treguan nje qendrim kurajoz qe cuditi dhe Ameriken e cila me vone ftoi Titon dhe me vone Caushekun ne Washington..dhe Niksoni ishte presidenti I pare amerikan qe viziton nje shtet lindor..
  .
  Akoma nuk e kuptoj dhe sot pse Amerika mbajti nje qendrim pambarimisht armiqsor me Enver Hoxhen jo vetem ne rastin e Cekosllovakise por dhe ne rastin e largimit bazes ruse ne 1961…Mbaj ment ne ate kohe se prishja me ruset solli deri dhe prag urije deri sa erdhen pamporet kineze dhe te pakten per popullin Amerika duhet te gjente menyra per ndihme se Enveri se rruante trapin
  ..
  Pse Enveri duhet rehabilituar dhe shpallur shenjtor per kete mrekulli me poshte?
  ..
  Nqs ka ne ngjarje me spektakulare ne historine boterore ajo eshte dueli Enver-Hryshov ne vitet 1960-1961..Bile Hryshovi ne kujtimet e tij thote se nga Shqiperia ikem si pula dhe me vone ishte e pamundur per intervenim se futeshim ne nje lufte te trete.
  ,Deri sa arriti Nikita tejet I nevrikosur ne Kremlin duke thene qe Enver Hoxha na mbuloi me mut nga koka koka te kembet dhe ja ..cifsha nenen dhe perkthyesi e perktheu pak ndyshe se ishte skandal nese perkthehej fjale per fjale

  Shume pak komentues dhe analiste përmendin faktin qe nga1956 sidomos ne vitet 1959-1960 kishte filluar “romanca e dashurisë Hrushov-Tito” dhe po pregatitej plani qe ruset ose do conin Enverin ne gjunje te Titos ose do ta shkarkonin si Zhukovi ne ajer ose ndonje egzekutim si ndodhi me ca të tjerë që u cuan kundër Hryshovit.

  Por ajo qe I vuri vulen ndarjes me ruso-sovjetiket ishte nje skandal I Hryshovit me Venizellos ate kohe qe ai ishte zëvendëskryeminister dhe ministri i Jashtëm qe gjatë një takimi me liderin sovjetik, Nikita Hrushov, në 1960 bën publik një propozim të ri të grekëve për Epirin e Veriut, i cili u hodh në lojë si kusht për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Shqipërinë dhe shfuqizimin e ligjit të luftës.
  Në projektin e ri kërkohej vetëqeverisja e Vorio Epirit nga minoriteti grek, por brenda kufijve shqiptarë. Siç u bë e ditur më pas, detajet e zbuluara dhanë të kuptohej se Hrushovi të paktën parimisht nuk ishte shprehur kundër kësaj skeme. Ai i pati premtuar Venizelosit ta diskutonte këtë çështje me Enver Hoxhën në një kongres që do të zhvillohej pas pak kohësh në Bukuresht të Rumanisë. Sipas Venizelos, Hrushovi pati shprehur qëndrimin se çdo minoritet duhet të ketë autonominë e tij, për të zhvilluar gjuhën dhe kulturën sipas dëshirave.
  Kaq mjaftoi për të shpërthyer zemërimin e shqiptarve.dhe Enver Hoxha thërret ambasadorin rus të akredituar në Tiranë, Ivanov, të cilit i shpreh prerazi qëndrimin kundër thelbit të bisedimeve mes Venizelos e Hrushovit. Në librin “Dy Popuj Miq”, Enver Hoxha shprehet se Shqipëria nuk e njeh Sofokli Venizelosin, por babanë e tij, Elefter Venizelos po, i cili ka djegur me dhjetëra fshatra shqiptarë e ka ngritur banda që punonin si agjentë për autonomi të Vorio Epirit.
  Në përfundim Hoxha theksoi se Shqipëria nuk do të lejojë askënd të diskutojë për kufijtë e saj, qoftë ky edhe Hrushovi.

  PIKERISHT krisja me Bashkimin Sovjetik në mbledhjen e 81 partive dhe më pas prishja e marrëdhënieve rindezi shpresat greke për Vorio Epirin. Tërheqja e nëndetëseve nga baza ushtarake e Pashalimanit në Vlorë rriti presionin grek që mendoi se tashmë Shqipëria ishte thuajse e izoluar dhe pa mbështetje të fuqishme. Në të njëjtën kohë, Partia Komuniste Shqiptare prishi marrëdhëniet edhe me homologen e saj greke. Në Kongresin e Tretë të Partisë së Punës delegati i Partisë Komuniste Greke nuk u lejua të flasë, duke u akuzuar nga udhëheqja shqiptare si spiun i qeverisë së Karamanlisit. Kjo çarje erdhi si pasojë e qëndrimeve jo të qarta që edhe të majtët grekë mbanin për çështjen e Vorio Epirit. Në të njëjtën kohë udhëheqja shqiptare mori informacion se qeveria e Athinës po mblidhte opinione se cili do të ishte reagimi i disa vendeve në rast se Greqia do të sulmonte ushtarakisht Shqipërinë. Nga krahu tjetër, organizatat vorio-epirote intensifikuan punën e tyre duke nisur mbledhjen e vullnetarëve për të kryer sulme të armatosura ndaj Shqipërisë.
  ***
  Pikërisht,për ti shpëtuar ndeshkimit si personal po ashtu dhe në aspektin kombëtar Enver Hoxha luajti si nje shahist..mjeshter I madh nderkombetar duke hapur lojen me Kinen.qe dihet si rrodhen punet me vone.
  ***
  Keq ardhje per shume shqipfoles si ky perkthyesi,por dhe nje pjese e lexuesve qe nuk marrin parasysh faktorin NR 1 qe spjegon pse Enver hoxha hyri ne beteje me ruset..ishte Venizellos me Titon pas kraheve..
  ***
  Ate qe serbet & greket u munduan gjate shekujve te mbysnin shtetin dhe gjuhen shqipe..pikerisht ate qe nuk arriti Venizellos me Titon ne kohen e Hryshovit..e arriti Milloshevici me Miqotasin ne 1991-1992 kur erdhen si krushq me amerikanet e pare qe shkelen ne shqiperi ne 1990.
  Eshte me shume se fatkeqesi kombetare fakti qe nuk analizohet sot kush dhe pse e shperfytyroi shtetin dhe dinjitetin e shqiptareve pas 1992..por merren akoma me enver hoxhen si kanibale qe ne fakt ketyre armiqve te kombit..grekut & serbit si dhe lobet e tyre ne perendim I cinte nonen dhe mire ja bente

  Reply to this comment
  • Tartufi July 24, 19:16

   Ti miku I pederit te madh shqiptar,,,, si peder qe je na tregon shum ,,, bla bla ,bla,dhe na freskon bulane me
   historira takimesh dhe planesh ,,,greke,,, rumune ruse jugosllave e kush e di se sa te tjera te tjerura te shumta
   por me ne fund [ pederi I madh tendi Enver ] ju u a hodhi te gjitheve duke futur dhe banditet Anglo-amerikane ne kete mesele pederastesh te pa mbaruar.
   Eshte kohe per fryrje bythe me goglat qe I vendosin per
   te kryer detyrat,,, qe ndrishojne nga samiti tek samiti tjeter… Jalta u ndrishua tek Malta e takimit me Kaobojsin Amerikan dhe pataten ruse Gorbacov.
   Kungulli qe na shkruan histerira paderastesh te shitur per 30 aspra tek banditet perndimore qe nuk la hajvan
   komunist pa vrare dhe tredhur ,,, samiti qe po vazhdon
   me Trump dhe Putin do dhjesi dhe Jalten dhe Malten si
   takime mashtrimesh, qelbesiresh ,pazaresh qe na moren jeten ne te mjereve [ ndoshta kemi fat kete radhe me pazaret qe do bhen ] Kete radhe ndoshta nuk
   zgjedhin pederaste ,,, shpellare,,, dhe stanare te na qeverisin ne te mjereve,,,,, por nje te ndershem shqiptar. O me Rusin,qe e enderojne shume dhe sidomos kapterat e bunkerit,O me turkun perseri tek Otomanet ,qe e deshirojne te gjithe ata qe shkojne dhe
   falen ne xhamira dhe teqe,,,, O me kete kurveri Europe
   qe nuk na ka dashur kurre,,qe e duan shume shqiptar
   OOOOOOOO me ate qe na kane mashtruar 70 vjet me
   qelbesirdheqet e tyre ne prapaskena te ndyra duke bene kompomis me me te qelburit shqiptare te jemi nen
   qeren e tyre,,,, por jo si ata ne qeverisje,,, por si xarba te tyre,,, keta jane [ Amerikano- Anglezet ] Kungulli qe
   derdellis lexo nuk leviz as nje fije peri kur vendoset
   tek takimet per rendin botror te ri.

   Reply to this comment
 30. merrni briskun ..mos harroni deodorantin July 24, 20:59

  o tufi !

  Nuk meret vesh me ty se dhe ti qenke si Enveri qe po i shpall rruge dy superfuqive….Je i lutur te na thuash nese je njeri normal..kush eshte idhulli juaj “qe do shpetoje shqiperine te vime me ty nga mbrapa..
  .
  As me ka lidh gje me Enverin biles dhe une kam bere qejf duke e share deri nga 1997-ta por jeni ju tartufet qe e cuat nga varri.

  Kush ishte Enveri ?

  Enver Hoxha ishte Kryeministër, ministër i Mbrojtjes, ministër i Jashtëm, Sekretar i Parë i Komitetit Qendror të PPSH, gjeneral kolonel, Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura.
  .
  Por sa e kishte rrogën Enver Hoxha?

  Revista “Time”, e vitit 1971, zbulon se Hoxha merrte 2 mijë lekë të rinj, ose me kursin e asaj kohe 240 dollarë amerikanë.Krahesoje me rrogen e Fejziut qe merr sa gjithe qeveria.

  prandaj populli i kendon dhe sot…

  .
  O Enver te kam rixha
  Ngrehu neser me sabah
  Behu dhe nje here i ri
  Ne dac hajde si sozi

  Mer komanden ne kete vende
  Se te prete populli tente
  Qe ti vesh gjerat ne vende
  Se Shqiparine e shqyen qente

  Jan ngjallur krimbat e tokes
  Cep me cep i bien botes
  Me genjeshtra e mashtrime
  Letra fallco e ngjyrime

  I fshine emrin Shqiperise
  Mohojne bijte e Lavdise
  Mohojne gjakun per ket vende
  Kane fshire edhe mundin tende!

  Jan ngritur ne piedestale
  Kriminele “intelektuale”
  Ane e kende bejne morale
  Per te vdekur e per te gjalle

  Madje ketu ne forume
  Bejne komente shume spiune
  Mbajne nofken “intelektuale”
  Por ne fakt jan avdalle

  Jan avdalle te “Lilidhonit”
  Pjelle e djallit dhe e klonit
  Qe vertiten pas baronit
  Jan ushtare te Salihonit

  Ne cdo zyre e ne cdo frone
  Krimineli ka timone
  Basarduan historine
  E shkateruan gjithe Shqiperine

  Neper rruge e neper sheshe
  Ne bregdet e ne biznese
  Ane e mbane kudo te veshe
  Vec te huaj do te gjeshe…..

  Nuk ka me as industri
  As bujqesi e blegtori
  Madje dhe Naimin vete
  Nuk e njef me ky milete….

  E mos fol per Skenderbene
  Qe shume vjete mbrojti Atdhene
  E kan nxjere mor, ne pazare
  Por ne kembe, e jo mbi kale…

  S’ka me sheshe SKENDERSBE
  Vec nje male, plote gurre e pleh
  Qe kane zbrituar nga malesia
  Te mohoje sheshin e tija….

  Dhe nje djale paska i drojtur…
  Ti Enver nuk e ke njojtur?
  Vec nje gje me vjene cudi!
  Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

  Per mendje e burreri
  Eshte naive, eshte cilimi
  Sala leve e punesoi
  Qe mire halet t’ja pastroi

  Ky debil pak kohe me pare
  Nxori detin ne pazare
  Dhe ja fali more Greqise
  Kapitalet e Shqiperise…

  Ky agjente e ky spiune
  Drenicare thot, jam une…
  Eshte hajdute i licensuar
  Rrugen e Kombit ka pervetesuar

  Te mos flasim per Gjykata
  Kemi hedhur vertete hapa
  Ne plepishte “master” muarr
  Ne kupole te emeruar…

  Dhe “cekani i drejtesise”
  I bje kokes se vegjelise
  Mjeri popull ku te veje
  Te derjten ku do ta gjeje?

  Me arme e demagogji
  Shkateruan brezin e ri
  Neper rruge te droguar
  Pa familje, te shkateruar…

  O Enver u shua bota
  Ti e bere mor si lopa
  Shume punove per Shqiperi…
  Po c’le pas more derezi?

  Ca spiune e kriminele
  Shume hajdute e dembele
  Nje Nano e nje Sali
  Qe e shiten kete Shqiperi

  Qe shiten Jo vec lavdine
  Jo vec vlerat e historine
  Po nenshtruan vegjeline
  E skllaveruan per hordhine

  Skllaverine ne vendin tend
  Se pertypin dot as qente
  A ka burra ne ket toke
  Qe ti dalin vendit zot?

  O Enver te kam rixha
  Hajde neser me sabah
  Se te prete mor populli tend
  Flamuj Shqipesh ne Kuvend!

  Reply to this comment
 31. 500 vjet.....nana priti July 24, 21:36

  Nuk do jete e larget dita qe gjeneratat e reja do ta vlersojne dhe studjojne periudhen e Enverit si ajo e Gjergj Kastriotit nga ana kombetare

  gjergji hodhi turqit ne det dhe enveri hodhi ruset

  FJALIMI KARADUZIT GJIROKASTRES
  http://www.youtube.com/watch?v=alDazjHfi3Y

  Celsat e Otrantos I kemi Ne …

  Ne ju themi serbo medhenjeve
  miqeve te sigurte e te fshehte te russeve. qe
  dy rruge ka. Revizionistet russo-bullgare
  qe te sulmojne shqiperine per te dalur ne pjesen
  e adriatikut tone.

  Njera eshte rruga e vardarit e e kosoves.
  e tjetra eshte kanali i Otrantos.

  gjith populli shqiptar qe jeton ne kosove dhe viset
  e tjera te jugosllavise, qe nga shkupi
  e kacaniku, nga tetova e gostivari
  nga llapi plava e gucia do te ngihet ne kembe
  DO TI PRESE AGRESORET ME PUSHKE!!!!!!!
  ZJARR DO TE NDIZET GJITH JUGOSLLAVIA.
  DHE INVADORET REVIZIONISTE RUSO BULLGARE
  PO TE ARRIJNE NE ALPET TONA DO TE VIJNE
  SI NAZISTET GJERMANE KUR DOLLEN NGA STALINGRADI.

  ne rastin e dyte, CELSIN E OTRANTOS E KEMI NE…shqiptaret
  SAZANI DHE KARABURUNI, pa pasur frige se them ndonje sekret,
  JANE SHKEMBINJ TE VESHUR ME HEKUR E BETON KU
  S’KALON DOT FLOTA SOVJETIKE!!!!!

  ne te tilla aventura ne rast se deshirojne te futen
  armiqet russo bullgare e te tjere duhet te
  dine qe SHQIPTARET NUK JANE NJE SHTET PREJ
  TRE MILJONESH POR NJE KOMB PREJ 6 MILJONESH!!!!

  Komb i vogel ishte ky i joni ne luften e dyte boterore
  dhe i paarmatosur por vetem per vetem likujdoi nje numer te konsiderueshem diviznionesh fashiste italiane e naziste
  gjermane por tani kohet kane
  ndryshuar ne favor te republikes socialiste te shqiperise
  prandaj LARG DUART NGA SHQIPERIA.

  Shqiperia nuk kercenon kerkend ajo deshiron te rroje
  ne miqesi me te tjeret por po ti preken te drejtat dhe
  kufinjet e saj do ti pergjigjet cilitdo
  po me ate violence. Po keshtu do ti pergjigjet
  ne menyren me te rrepte padrejtesive
  dhe ofezave qe mund te perdore ndokush ndaj saj.

  Reply to this comment
 32. Luan Rukaj July 24, 22:45

  TRADHËTARËT E SHQIPËRISË KANË EMRA DHE MBIEMRA: I pari kryetradhëtari sali berisha ,aleksandër meksi,fatos nano, ilir meta ,pandeli majko,edi rama ,lulzim basha, safet zhulali,fatmir mediu,arben imami,mimi kodheli ,olta xhaçka.

  PARA SE TË LUFTOJMË ARMIQTË E JASHTËM DUHET TË LUFTOJMË MË PARË TRADHËTARËT ARMIQTË E BRËNDSHËM LIDERËT ANTISHQIPTARË TË PD ,PS DHE LSI.

  Shqipëria pas 70 vjetësh nuk ka ushtri edhe pse është e rethuar nga armiqtë shekullorë të Kombit Shqiptar. TRADHËTIA RADHËS E LIDERËVE ANTISHQIPTARË TË PD & PS & LSI ku në marëveshje si gjithmonë me njëri tjetrin të rekumanduar nga gjitonët për shkatrimin të plotë të Reparteve Ushtarake si në të gjitha sferat e shtetit Shqiptar. Nuk e besoj të ketë ndonjë shtet në botë që mos të ketë strukturat e sajë ushtarake.

  Propozimet nga gjitonët mbi mbi shkatrimin e plotë të Reparteve Ushtarake u mirë prit dhe u realizua nga vetë BANDA QEVERITARE TRADHËTARE KRIMINALE SHQIPTARE që drejtojnë politikën shqiptare për 28 vjet.Ekzistonte mundësia nga gjithë kryeministrat e Shqipërisë që për 28 vjet të ringrinin strukturat Ushtarake apo janë të shitur kokë e këmbë tek gjitonët?

  Si nuk u ndërmor asnjë hap konkret për vënjen para përgjegjësisë shkaktarët urdhëruesit për shkatrimin e strukturave ushtarake?Ku përfunduan 100 milardat e shitjes së armatimeve?

  Cila arsye ekziston për të patur besim tek kryeministrat e Shqipërisë që heshtën si rasë varri për këtë tragjedi që ju bë popullit Shqiptar? Me se do të mbrohet e ardhmja jonë?

  E KANË MARË VESHË EDHE TË VDEKURIT si dhe faktet e shumta kanë vërtetuar se Liderët antishqiptarë të PD ,PS dhe LSI Sali berisha ,aleksandër meksi ,fatos nano,ilir meta,pandeli majko,edi rama kanë tradhëtuar qindra herë interesat e shqiptarëve kanë kryer qindra herë veprimtari antikombëtare dhe asnjë nuk mund te hiqet si patriot por janë më serb nga serbët e më grek nga grekët .

  Është për tu theksuar se në kohën e ndritur të të madhit Enver Hoxha e vlerësoi duke i dhënë rëndësi të madhe se, Mbrojtja e Atdheut ishte Detyrë mbi të Gjitha Detyrat, duke e bërë një nga ushtritë më të forta në Ballkan.

  Fqinjët tanë janë gati të na zhdukin nga faqja e dheut dhe kanë armatime shumë më tepër se ne dhe më moderne, dhe ne shqiptarët, me në krye Liderët antishqiptarë tradhëtarë Sali Berishën,Aleksandër Meksin,Ilir Meta, Pandeli Majko,Fatos Nano, Lulzim Bashën dhe me Edi Rama “Rilindasin” vazhdojmë të ulim dhe eleminojmë fuqinë mbrojtëse të vendit.

  A është kjo veprimtari antikombëtare armiqsore? Me siguri që po. Ku janë gjithë ata politikanë “patriotë” në pushtet? Çfarë duhet të bëjë populli kur tradhëtarët e Shqipërisë kanë emra dhe mbiemra Liderët antishqiptarë të PD ,PS dhe LSi të vjetër e të rinjë për 28 vjet ku në bërë marveshje me njëri tjetrin kanë tradhëtuar qindra herë interesat e shqiptarëve dhe kanë kryer qindra herë veprimtari antikombëtare?Kur do zgjohemi nga gjumi i rëndë që na ka pllakosur të gjithëve ne për të larguar tradhëtarët që janë në krye të qeverisë për 28 vjet?

  Në çdo shtet të botës këta ishin dënuar pas hekurave mijra herë në burgim të përjetshëm .

  Kur do zgjohemi nga gjumi i rëndë që na ka pllakosur të gjithëve ne për të larguar tradhëtarët që janë në krye të qeverisë për 27 vjet?

  E KËRKOJNË INTERESAT E PËRGJITHSHME të ringrihen siç kanë qënë strukturat repartet ushtarake. Të rimeret Shtëpia e Ushtrisë Popullore e të kalojë në duart e ushtarakëve .

  Ushtarakët me anë të një peticioni te drejtohen kryeministrit tradhëtar antishqiptar edi rama për të mbajtur fjalën e dhënë në drejtim të strukturave ushtarake në rast se kryeminisrtri nuk pranon grevë para kryeministrisë bllokim të rrugëve nacionale dhe mosnjohje mosbondje ndaj kryeministrit TRADHËTAR EDI RAMA QË KRYEN HAPUR VEPRIMTARI ANTIKOMBËTARE.

  Po të happen kartat MARVESHJET E FSHEHTA ANTISHQIPTARE…..

  Këto janë maja e ajzbergut po të hapen kartat MARVESHJET E FSHEHTA ANTISHQIPTARE dalin në dritë veprimtaria tradhëtare ,armiqsore në seri …

  Një fjalë e urtë popullore thotë: ,, O balo, të hëngërt tënja të keqen e ke brënda,,!

  LITARI NË SHESHIN SKËNDERBEJ ËSHTË MË E PAKTA PËR TRADHËTARËT KRIMINELËT E KOMBIT SHQIPTAR I PARI KRYETRADHËTARI KRYEKRIMINELI I KOMBIT SHQIPTAR SALI BERISHA ,ALEKSANDËR, MEKSI,FATOS NANO,PANDELI MAJKO,ILIR META, LULKZIM BASHA ,EDI RAMA ,SAFET ZHULALI, FATMIR MEDIU, BAMIR TOPI ,JOZEFINA TOPALLI ,BUJAR NISHANI,ARBEN IMAMI,MIMI KODHELI ,OLTA XHAÇKA .

  Reply to this comment
 33. gjermani i fundit July 26, 01:35

  me thene te drejten, Ushtrise ia bene vete ushtaraket. Qe nje pjese e tyre qe me kohe e me vakt per egoizem e per karriere spiunonin koleget dhe po kjo pjese u be taborri i “demokrateve” te pare dhe u shperblye me detyra e poste nga rregjimi gangster i berishes. Keta ishin ata komandantet qe shisnin kapanonet per shtepi banimi kolegeve te tyre te pastrehe, ca syresh maskarenj i shoh me foto ne Forumin e ushtarakeve qe mburrin me superlativa maskaraden e njeri-tjetrit. Ushtria ra nga brenda dhe ky eshte realiteti. Berishes dhe ustallareve te pertej kufirit dhe pertej detrave dhe oqeaneve iu desh fare pak te çonin ne kaos tere ate strukture te ngritur me sakrifica te pashembullta dhe pastaj ta nxirrnin ne pazar per perfitime miliardere. Ai Antonovi qe permend Klaus u shnderrua ne IL-76 qe psditeve ulej ne aeroportet ushtarake dhe mbushej me municione dhe teknike luftarake per ta shitur kushedi se ku dhe me çmime qesharake, pasi nen dore bastardet e pushteti te ri merrnin diferencen e vleres reale. Ne fund privarizuan edhe Shqup-in, duke e mbyllur ciklin siç e filluan.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*