Facebook, si po e përjetojnë humbjen femrat e kampit blu

July 6, 2013 09:35

Facebook, si po e përjetojnë humbjen femrat e kampit blu

Mesila i futet poezisë

 “Në mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin e fajin ty ta hedh dhe vetes t’i besosh, sa herë tek ti dyshojnë e s’të përfillin…” Janë këto vargjet e famshme të Kipling që në vitin 1907 mori çmimin Nobël. Këto radh kanë gjetur vend në…Facebookun e Mesila Dodës.  Për të duket sikur ato janë më aktuale se kurrë. Këtë javë ajo e ka postuar poezinë në rrjetin social duke treguar gjithashtu një moment reflektim për atë çka ka ndodhur me forcën politike ku ajo aderon dhe është përzgjedhur deputet. Duhet thënë qëajo u bë zëri i parë  i PD-së që u dëgjua dhe shprehu mendimin e saj për humbjen e Partisë Demokratike, duke  i cilësuar ditët si këto si më të  vështirat për militantët e PD-së  që nga viti 1997.  Pas 23 qershorit  Doda është bërë më ndjeshme nda poezive. Përveç “Në mundësh”, po këto ditë,  ajo ka postuar edhe një poezi të autorit Ismail Kadare me titull, “Pranverë”:

“Baret dimërore tani u braktisën,

Në lulishte njerëzit derdhen si lumë.

Është koha që më shumë ndien gazin e fitoreve,

Dhe hidhërimin e humbjeve ndien më shumë …”

Dikush mund të thoshte,  kjo është bota e Mesilës pas 23 qershorit…

 

Grida Duma: Askush nuk mund të bëj të ndjehesh inferior pa pëlqimin tënd

gridaZëri dhe fytyra e vetme e Partisë Demokratike që është duke folur më të gjithë dhe për gjithçka pas rezultatit të zgjedhjeve është Zëvendësministrja e Integrimit Grida Duma. E shohim energjike dhe të pranishme në ekranet televizive duke mbrojtur herë me retorike boshe dhe herë me elokuencën e saj forcën partiake që përfaqëson. Edhe në faqen e saj zyrtare të Facebookut ajo përdor shprehje që ia dëgjojmë edhe në foltoret televizive ku del e flet.  Shprehja që ka bërë status këtë javë është e Eleanor Roosevelt, bashkëshortes së Presidentit amerikanë Franklin D. Roosevelt të cilën edhe e citon: “Askush nuk mund të bëj të ndjehesh inferior pa pëlqimin tënd”. Për këtë postim të sajin ajo ka marrë një sërë reagimesh të cilat lidhën pothuajse të gjitha me  situatën politike.

 

Laura Vorpsit i mbarojnë karikatorët, bën tifo për Bashën

laura Gjatë fushatës elektorale ajo nuk la armë pa nxjerr nga sunduku, që nga pistoleta e deri tek arma e ftohet thika. Foto e saj u bën hit në rrjetet sociale. Laura Vorpsi, Zëdhënësja e Partisë Demokrati tanimë ka ndryshuar taktik. Në profilin e saj në Facebook, pas fotove me qarje të ditës kur Kryeministri i vendit pranoi humbjen ajo poston një video të momentit kur Lul Basha, prezanton veten si kandidat për kryetar partie.  Postimin ajo e ka shoqëruar me tekstin: E meriton të jetë ky!

 

Majlinda rikthehet kur ka gjëra të mëdha

Ajo që na zinë sytë në Facebook gjatë fushatës me veshjet dhe performancën e saj ditore ishte gjithmonë e më shumë Majlinda Bregu. Ndërsa pas  23 qershorit prezenca e saj në rrjetin social  është gjithmonë e më e paktë. Në ballinë të profilit të saj zyrtar mban foton e “liderit të vërtetë” siç e quan ajo, Kryeministrit Sali Berisha, ndërsa statuset e saj janë për futjen e Kroacisë në BE për gazsjellësin TAP dhe më i fundit ka qenë i pasdites së djeshme që ka të bëj po ashtu  me  mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Territorit ku u miratua  plani Kombëtar Sektorial për Gazsjellësin Trans Adriatik.majlinda

 

 

July 6, 2013 09:35
Komento

17 Komente

 1. vlonjati itali July 6, 10:30

  Komenti u fshi nga moderatori per arsye etike.

  Reply to this comment
 2. Seksologu i Bashkise. July 6, 10:30

  4 Kurtizanet e Partise Demokratike,
  i ka zene vapa,
  jane blloku nga trute,
  jan perzhit,mes komve t’ thata.

  Reply to this comment
 3. Bocari July 6, 11:57

  Meqe e ke nisur me poezi o Mersila, me frymezove dhe mua e po te pergjigjem ne vargje. Se me duket po beheni shume poete, Noka tashti ti, kushedi kush vjen mbrapa.

  Leter nga nena

  O moj bija sa ju dua por asnjera s`qe per mua,
  ju me vrate e me prete
  trupin tim e bete si jeni vete
  bosh nga brenda jashte lyer me ngjyra
  qe nga Bregu tek Mersila.
  Shitet nenen per parane per kariere e fustane
  si do beni tani o te mjera,
  njeriu pa meme-dhe ska vlera
  Ju qe shitet vlerat e mia
  vrate bijte e mi e shume bija
  mi perzute detrave matane
  qe te behen plehrat me fame.
  Levdatat e shpellarit nuk kane vlere
  kritika e qytetarit ju ben nder.
  Kur i cmenduri thote une jam perendia
  kjo sdo te thote se ndodhi magjia.
  O te mjera gra me floke te gjata
  cfare mbollet ju e fshin shterngata.
  Qe nga Bregu tek Mersila e ckish brenda sallata
  ju uron nena vrerin qe mbollet ta hani ne pjata.
  E keni degjuar fjalen pac vehten me qafe
  se jeta eshte me e gjere se e gjate.
  Te bukura jeni te lyera me boje
  te zezat e shpirtit nuk ju a kam nevoje.
  Trute e madheshtise ju hodhi Berisha
  nena ju lindi femra ju u bete bisha.

  Reply to this comment
 4. Tani July 6, 12:41

  Dua te di ku kane perfunduar shoqerueset e Gedafit sot?

  Reply to this comment
 5. liri July 6, 13:50

  Komenti u fshi nga moderatori per arsye etike.

  Reply to this comment
 6. AL-Boston July 6, 13:53

  Keto duken si te punsuara ne Amsterdam.

  Reply to this comment
 7. demokrati July 6, 14:41

  nuk kane faj – u iku baba – sa per baben e vet ska problem ai mund te kete ikur me kohe ose nuk ja var kush po ky SB ishte baba ndryshe se nuk i lodhte ua pergatiste vete tekstin dhe uniformen dhe lukun – servile te nje robi super famekeq – femra me personalitet drjet ZEROS —000000… Peshtirojsa dhe perbuzja eshte pak per to. Populli nuk ka faj qe ju perbuzi!!!

  Reply to this comment
 8. Landi July 6, 16:22

  ti moj Grigja je vet inferioriteti…andej nga ke ardh ti….nga rruga se me rruget mburesh dhe i njef miiiir.Ishe me mir atehere….tani je be vip hahaha.uffff

  Reply to this comment
 9. Gramoz July 6, 16:59

  BOCARI SHUME BUKUR UNE SHTOJ EDHE ARTIKULLIN E MANES KETO I NXIJNE FAQE FEMRES SHQIPTARE EDHE THEMI NE QE TE NGREJME PERQINDJEN E GRAVE NE PARLAMENT E IMAGJINONI TE DASHUR MIQ SIKUR PARLAMENTI YNE TE GJYSMEN GRA SI KETO JAM I SIGURTE QE KETO NUK DO TI LININ LESH NE KOKE NJERA TJETRES MOS PJELLTE VENDI IM KUCEDRA SI KETO

  Reply to this comment
 10. MARKO July 6, 18:32

  Sfilate kara…okesh…

  Reply to this comment
 11. Ndue Prendi July 6, 18:47

  U mbush vendi me budnra fshati dhe rrospie qyteti sa qe ky vend ka marre pamjen e nje burdelloje!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 12. XHINO July 6, 19:57

  gramoz Pervec flokeve qe do shkulnin keto soj bicimesh Do na varnin edhe ne Palme Aq palavi femra jane

  Reply to this comment
 13. reli July 7, 00:21

  hallall pena bocari.sepse ato jane si: lart lart” kalliri bosh e koka lart”.pika qe su bie, ku i kane fjalet tani kto papagalle me nam

  Reply to this comment
 14. toni July 7, 01:59

  po ku paskan qen ma para kto tani na dolen poete shkrimtare dolen tani qe nuk I duhen asnjonit sidomos ajo grida duma

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*