FAKSIMILE: A e keni shkruar ju këtë letër zoti Lu?

July 15, 2016 01:40

FAKSIMILE: A e keni shkruar ju këtë letër zoti Lu?

Nga Adrian Thano

Kryeredaktor i gazetës DITA

 

Shumëkush i mban mend shpërthimet e fontanave të gazit në zonën e Marinzës.

Në fillim, ankesat e banorëve të rajonit mbetën kaq shumë kohë pa përgjigje, ose me përgjigje të paketuara për idiotë, saqë ndokush e besoi vërtet se bëhej fjalë për tërmete të lehta, dhe jo për metodat e egra të kompanisë Bankers Petroleum në kërkimin dhe nxjerrjen e naftës.

Por ngjarja që ndodhi më 1 prill 2015, pavarësisht simbolikës së datës, nuk mund të neglizhohej as nga përgënjeshtruesit më të specializuar: Llavë balte, ujë i nxehtë, përzier me gazra toksikë, llokma toke që zhyteshin teposhtë, gjysmë shtëpish që fundoseshin, ishin pamje reale, të filmuara dhe të zëshme.

Përgjegjësia e koncensionarit Bankers Petroleum, si dhe pasojat e rënda mjedisore, ekonomike dhe shëndetësore për banorët e zonës, ishin ashiqare. Prandaj jo vetëm që edhe qeveria shqiptare u detyrua të ngrejë zërin publikisht, sado me ndrojtje fillimisht, por prokuroria e Rrethit Gjyqësor Fier nisi hetimet lidhur me këtë ngjarje.

DITA boton sot një dokument të rëndësishëm që lidhet me këtë ngjarje.

Është një letër konfidenciale e firmosur personalisht nga ambasadori Donald Lu për Adriatik Llallën.

Letra mban datën 23 korrik 2015, i është dërguar edhe kryeministrit Rama dhe ministrit Gjiknuri. Në të shkruhet:

Letra e z.Lu për kryeprokurorin. Mban datën 23 korrik 2015

Letra e z.Lu për kryeprokurorin. Mban datën 23 korrik 2015

 

 

Dear Mr.Llalla,

The U.S. government expresses its interest in the decision by the Fier Prosecution to pursue criminal charges against seven Bankers Petroleum employees (six of whom are international workers) over Patos-Marinze well incident.

We expect that political motives and public pressure will not affect the prosecutorial decisions.

The U.S. Embassy is watching this case closely with the expectation that the Albanian judicial system will act according to international standards of fairness, transparency and professionalism.

Representatives of foreign companies that are considering investing in Albania will pay very close attention to this case and the message it sends about fairness of judicial proceedings in Albania.

Sincerely, Donald Lu.    

 

Përkthimi shqip:

I dashur zoti Llalla,

Qeveria e SHBA shpreh interesin e saj lidhur me vendimin e Prokurorisë së Fierit, për të nisur ndjekjen penale kundër shtatë punonjësve të Bankers Petroleum (gjashtë prej të cilëve janë punonjës të huaj), lidhur me incidentin e pusit të Patos-Marinzës.

Ne presim që motivet politike dhe presioni publik të MOS ndikojë në vendimet e organit të akuzës.

Ambasada e SHBA-së po e ndjek nga afër këtë çështje, me pritshmërinë që sistemi gjyqësor shqiptar të veprojë në përputhje me standardet ndërkombëtare të paanësisë, transparencës dhe profesionalizmit.

Përfaqësues të kompanive të huaja që po shqyrtojë mundësinë e investimit në Shqipëri, do t’i kushtojnë vëmendje shumë të afërt kësaj çështjeje dhe mesazhit që ajo dërgon, mbi paanësinë e procedurave gjyqësore në Shqipëri.

Sinqerisht, Donald Lu

Faqja e parë, DITA, 15 korrik 2016

Le të mos fshihemi pas gishtit: Teksti i letrës konfidenciale që z.Lu i dërgon kryeprokurorit, (e ndaj së cilës ky i fundit lëshon pe pothuajse në çast, siç do shohim në një dokument të dytë më poshtë), është vërtet elegant e diplomatik, por me mesazhe të qarta e pa dykuptimësi: “Prokuroria shqiptare duhet të ndalojë hetimin penal ndaj kompanisë Bankers”.

Është fjala për një kompani që siç e dimë, ka vjelë miliona e dhjetra milionë në valutë, nga nëntoka e Shqipërisë. Që ka shtuar artificialisht shpenzimet për të mos paguar taksa.  Që ka dëmtuar rregullisht pasuritë, plaçkën e katandinë, e më tej vetë jetën e shumë banorëve në zonat ku ka operuar.

E ka bërë këtë me vetëdije, i ka mbyllur ankesat dhe akuzat me forcën e arrogancës dhe parasë, dhe…. atëherë kur një incident u bë aq i madh sa nuk mund të fshihej dhe drejtësia jonë topalle vendosi të veprojë, atëherë… Çfarë ndodh atëherë?

Pikërisht flamurtari i reformës në drejtësi i harron të gjitha parimet që e kanë frymëzuar në aksionin e tij të shumëpërshëndetur. Po, po, të përshëndetur mbi të gjithë nga shqiptarët e thjeshtë, që janë të pafuqishëm përballë kësaj politike e kësaj drejtësie, dhe që duan një drejtësi të re, të vërtetë, realisht të barabartë për të gjithë.

Por kjo letër tregon se drejtësia duhet të jetë pak më e barabartë për Bankersin sot, e kushedi për kë tjetër nesër.

Personalisht kam qenë dhe jam shumë skeptik lidhur me “reformën në drejtësi” për disa arsye që nuk lidhen të gjitha vetëm me Shqipërinë.

Bashkëpunëtorët e gazetës Dita (në vecanti, Andrea) e dinë sa herë kam debatuar me ta për shkrime dhe analiza të lidhura me këtë reformë. Sigurisht që opinionet janë botuar të gjitha, dhe do të vijojnë të botohen pavarësisht mendimit tim të kundërt.

Meqë jemi këtu dëshiroj gjithashtu të theksoj se as botuesit e Ditës, as kolegjiumi nuk ishin dakord me botimin e këtij dokumenti për shkak të afrisë me datën e votimit të reformës në drejtësi. Ky botim është këmbëngulja ime e cytur nga besimi se nuk ka kohë të duhur dhe kohë të gabuar për të botuar një të vërtetë.

Për më tepër që kjo letër e ka bërë punën e vet.

Vetëm dy javë pasi ka mbërritur te z.Llalla, Prokuroria e Fierit i pushon hetimet.

Kjo zbulohet rastësisht nga një dokument i dytë botuar sot në DITA.

Kjo letër e prokurorit të Fierit zbulon pushimin e hetimeve ndaj Bankers, pak ditë pas letrës së Lu për Llallën

Kjo letër e prokurorit të Fierit zbulon pushimin e hetimeve ndaj Bankers, pak ditë pas letrës së Lu për Llallën

Në këtë dokument Prokuroria e Fierit njofton një  organizatë të interesuar se hetimet janë pushuar në datën 15 gusht 2015. Letra e z.Lu mban datën 23 korrik 2015. (shih dokumentin)

Ka të dhëna të besueshme se letra në fjalë është vetëm pjesa e shkruar e një presioni më të fortë për rastin.

Çdo lexues mund të gjykojë vetë mbi tekstin e kësaj letre. Për motivet politike të çdo pale nuk mund të vëmë dorën në zjarr, por për “presionin publik” mund të flasim gjithë ditën, sepse edhe ne ishim pjesë e atij “presioni”.

Me fjalë të tjera, zoti ambasador i thotë kryeprokurorit të mos ja vërë veshin “histerisë publike” që kërkon sadopak drejtësi për mijra banorë, kundër një kompanie që është sjellë në një mënyrë që është pak ta quash koloniale ndaj “aborigjenëve” të Patos-Marinzës. Që rregullisht ua shkundën shtëpitë, ua helmuan tokën, ua rrëzuan çatitë, i ngopën me gazra helmues dhe u thoshin se ishin dukuri natyrore. Po, ndaj kësaj kompanie zoti Lu kërkon paanësi dhe shqyrtim gjakftohtë. Duke e shoqëruar me “gjasën” që nga kjo çështje varen edhe disa investime të tjera të huaja.

Nuk e besojmë se kjo vijë sjelljeje është standardi amerikan për drejtësinë.  Ne e dimë, e njohim dhe e ëndërrojmë atë standard.

Është e qartë se hetimi për Bankersin u pushua pas letrës së ambasadorit dhe ajo histori nga Prokuroria e z.Llalla u mbyll aty.

Mbyllet historia, por hapen disa pikëpyetje:

-Si i koncepton ambasadori investitorët e huaj në këtë vend: Si grabitës të tipit “hit and run” apo si afaristë seriozë e afatgjatë?

– Sa të besueshme e të sinqerta janë përpjekjet e tij për reformën në drejtësi nëse kjo vijon të jetë selektive?

– A gjykon zoti Lu se shqiptarët e varfër presin ndëshkimin e atyre që hedhin fshatra në erë dhe nuk u hyn gjemb në këmbë, apo zëvendësimin e të paprekshmëve të vjetër, me të paprekshëm të rinj?

 

Shperthimet e Bankersit 1 prill 2015

Shperthimet e Bankersit 1 prill 2015

SONI COPYRIGHT

Pamje nga shpërthimet

SONI COPYRIGHT

Pamje nga shpërthimet

 

 

July 15, 2016 01:40
Komento

74 Komente

 1. tani July 15, 00:42

  bravo te qofte qe e ke publikuar.boll kemi opinionista qe duan te manipulojne opinionin publik.detyra e gazetarit eshte te publikojlajme te verteta.konkluzionet lerjani vet popullit ti nxjerr

  Reply to this comment
  • Gazetar July 15, 10:24

   Ste vjen turp o Thano. Sulmon Shba ndersa mbron lsine. Qendrimi i Thanos, Metes dhe Berishes eshte si dy pika uji identik. Ne fillim e sulmuan reformen sepse i jepte shume pushtet Rames. Pastaj sepse do i zgjidhte gjyqtaret Xhafa. Pastaj e quajten reforma e Vllahutinit. Kurse tani na doli e keqja tek ambasadori Lu. Turp tju vije. Flisni per drejtesi duke mbrojtur dosjet e lsise dhe Berishes. Genjyet dy vite me rradhe qe Meta e do reformen kurse tani qe doli hapur krah per krah me Berishen, u bete dhe ju me Berishen. Gazetare mercenenare jeni edhe ju.

   Reply to this comment
   • Kapllani Toronto December 28, 05:16

    Cfare bdallai
    thano apo Rama e solli LSI ne pushtet per bashkeqeverisje duke injoruar 21 janarin?
    Thano apo Rama e beri President Meten?
    Jeni te trashe apo beni vete?

    Reply to this comment
  • Vlora1912 July 15, 12:48

   I nderuar Zoti Thano!
   E lexova tre here Letren zyrtare te Z.Ambasador. Ne shqip dhe Anglisht..

   Nuk ka asgje aty pervec kerkeses shum te natyrshme te nje Ambasadori per Paanesi, mosnderhyrje, drejtesi dhe profesionalizen…Te cilat jane parimet baze te funksionimit te drejtesise ne te gjith boten..

   Pyetja eshte se kujt i drejothet Ambasadori????

   I drejtohet Kryeprokurorit Dhallllla dhe Prokurorise Shqiptare, i cili nuk ka asnje te ndeshkuar per korrupsion, atij qe varrosi 21 Janarin, Rrugen e Kombit, Gerdecin, qe ka liruar te gjith trafikantet e droges etj…

   Momenti, ka shum rendesi, Zoti Thano…

   Kjo pasi, ne kete moment, ata qe nuk e duan reformen ne drejtesi, te korruptuar, trafikant, politiqen te kryekorruptuar, kriminel, jane bere bashke dhe po luftojne me te gjitha menyrat qe Reforma te mos behet…qe ky vend te mols behet…

   Dhe ti Thano, as me shum e as me pak, me dashje apo pa dashje, je rreshtuar me ata qe jane kunder Reformes….

   Kete “perrallen” e “gazetarit qe duhet ta tregoj te verteten kurdo qe e gjen ate” tregoja ndonje tjetri.

   Pastaj, nuk te ben pershtypje, Ty Thano, qe kjo e “Vertet”, ky “Fakt” te gjeti TY pikerisht tani, ne momentin me KYC te te ardhmes se Shqiptareve??..

   Nuk te ben pershtypjes Ty Thano, qe keto “fakte”(Fakte u thencin, se nuk jane asgje) ti po i publikon pikerisht diten qe META e Shpalli veten PUBLIKISHT(Se nen rrogoz e dinim te gjithe) KUNDER Reformes….?????

   Zoti Thano, ju keni dhene kontribut te cmuar ne rrezimin e nje administrate Kriminale dhe super te korruptuar si ajo e Berishes….

   Nuk eshte nevoja qe kete kontribut ta neutralizoni, duke u rreshtuar kunder reformes me madhore, me te domosdoshme me emergjente qe ka Shqiperia Sot…

   …Edhe po ta kesh ngrne ate lugen me corbe te prishur nga Kazani i LEsh E Lise…..Ville e pastro ndergjegjen..

   Reply to this comment
   • relika July 15, 12:52

    Thano e ka si perhere drejte.
    Kjo reforme eshte vetem sebepi per te rrezuar qeverine.
    E cila me sa duket te enjten bie.
    Ramn e genjen mendja se mun te fitoj zgjedhjet e parakohshme. meqe ka nderkombetaret me vete ne kete moment.
    Tӫ besosh qӫ pӫlqimi i marrӫ sot nga komuniteti ndӫrkombӫtar tӫ transformohet nesӫr nӫ mbӫshtetje elektorale ӫshtӫ njӫ iluzion naiv. Shqipӫria e vitit 2016 nuk ӫshtӫ ajo e kohӫs sӫ Rajersonit, kur edhe pa tӫ – me thӫnӫ tӫ vӫrtetӫn – vala antikomuniste do t’i kishte fituar sidoqoftӫ zgjedhjet. Pӫr fat tӫ mirӫ kjo nuk ӫshtӫ as Ukraina e revolucionit portokalli, qӫ e pamë pastaj se si pӫrfundoi. Ashtu sikurse mbӫshtetja amerikane pӫr Sali Berishӫn pӫr vrasjet e 21 janarit nuk mjaftoi pӫr ta shpӫtuar nga disfata elektorale dy vite mӫ pas, po ashtu nuk do tӫ jetӫ prova e besnikӫrisӫ qӫ po i tregon sot Uashingtonit ajo qӫ vendos se kush do t’i fitojӫ zgjedhjet e ardhshme. Tӫ cilat pӫr mӫ tepӫr do tӫ zhvillohen kur nӫ Shtӫpinӫ e Bardhӫ mund tӫ jetӫ njӫ president me njӫ etikӫ krejt tjetӫr. –

    Reply to this comment
   • Kali Tropojes July 15, 13:34

    Dhe me qe ditke te lexosh letra zotrote, na shpjegon dot se perse prokuria e Fierit i nderpreu hetimet vetem dy dite pas faksimiles, dhe njoftimin ja ka derguar nje “organizatë të interesuar” ???

    Reply to this comment
    • Djalli i Sheqires July 15, 16:07

     Reforma de drejtesi duhet bere edhe per te hetuar ne menyre te plote te gjtha koncesionet ne kurriz te ekonomise Shqiptare, ne dem te pasurive kombetare…

     Pra per te hetuar edhe koncesionet e naftes qe ka dhene Nano tek Bankers, dhe gjith te tjerat qe ka dhene ai Gomari i Trapojes me deme ta pallogariteshme per ekonomine..

     Problemi eshte se i vetmi institucion qe e kerkon te behet nje reforme reale ne Drejtesi, eshte vetemAmbasada Amerikane dhe perfaqesia e BE-se..

     Prandaj, te gjithe pleherat e ketij vendi, me berishajt e Metat ne krye, te mbeshtetur edhe nga gazetar pa integritet, dhe qytetar te molepsur…..jane bere bashke per ta mbytur shpresen e vetme qe ky vend te behet…

     Dhe e bejne kete, gjasme ne emer te Sovranitetit, Integritetit…..duke sulmuar Ata qe na mundesuan ekzistencen si Komb e shtet….duke sulmuar Ata qe i dhane Pavaresine Kosoves…Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

     Keshtu ti Karloja i Trapojes, problemi sot eshte se a do behet reforma ne drejtesi, apo Llubetira, krimi, korrupsioni do ta mbysin perfundimisht kete vend??

     Keshtu qe le ta diskutojme ca me vone kete punen e Bankers…te cilen e kemi katranosur vet….me koncesionet korruptive qe kemi dhene.

     Ti Karvallo i Trapojes, ne cilen ane je???
     Apo eshte e dukshme!!

     Reply to this comment
     • Kali Tropojes July 16, 00:13

      Dear @Djalli i Bathores,

      te deformosh pseudonimet e te tjereve me qellim fyerjen dhe provokimin i shkon per shtat vetem mentalitetit anadollak te nje devili.

      Asnjeri nuk permend dike tjeter pa patur shkak. Cfare te shqetesoi qe replikove me kete gjuhe bathorsish? Te shqetesoi permendja e organizates se interesuar, apo se iu permbajta asaj qe shkruahej ne artikull?

      Nuk eshte fair kjo lloj gjuhe devilo, aq me teper kur ndodhesh ne forume gazetash, e i strukur si skuth prapa monitorit.

      Me pyete se ne cilen ane jam, pa e kuptuar dhe vete, se te tille pyetje absurde as nje “dishwasher” amerike nuk ka te drejte tja beje tjetrit.

      Po pse more njeri, ku kujton se jemi ketu ne, ne arenen e cirkut, ku njeri klloun i fishkellen sorres dhe tjetri laraskes?

      Ke per te dhene mendime per artikullin, jepi. Se per cilen parti ke dale te besh tifozllek, kjo eshte deshira dhe pasioni yt, por jo medoemos i atyre qe mundohen te tregohen sa me neutral ne gjykimet e tyre.

   • Bureto July 15, 17:39

    Principialiteti i Thanos sot dhe jo kur e ka ditur kete fakt, flet shume, edhe pse duke lexuar letrat dhe ndonje koment ambasadori mund t’iua kishte kurrsyer vetes ate leter. po pse sot? Kjo le vend per shume hamendesime. une qe lexoj rregullisht gazeten “Dita” dhe shpesh bej edhe komente, kam verejtur se ka nje nerv te theksuar ne editorialet e saj por dhe ne analizat, sidomos kunder politikave te Rames. Pse cdo gje kunder tij? Kë lob perfaqeson Thano dhe financuesit e “Dites”. Qe jane me orjentim te majte kjo s’le vedn per ekuivok, po pse kunder rames qe eshte sot kryeministri i ketyre te majteve? Ka shume pikpyetje dhe te gjitha e kerkojne nje sqarim. a ka ndonje pune te mire kjo qeveri? A jane vertetuarne keto tre vjet akte monstruoze kriminale si nga qeveria e meparshme? Epo ja keto dy gjera duhen thene. Kjo pikerisht per principe dhe per ekuidistance. pavaresisht orientimit te shtypit, integriteti moral eshte me i rendesishmi. Uen nuk kam qene kurre nje votues i se majtes per arsye historike, por kete lloj qendrimi e kam te veshtire ta gelltis. Me ka mjaftuar dhe me ka neveritur “100%” dhe disa te tjera qe gjithkush i di. Uroj qe mos bjere ne kete nivel edhe “Dita”. Thano si tek “Shekulli” dhe tani ka treguar se eshte nje gazetar qe besoj se ben dallimin nga lukunia tjeter e ketij soji. Le te mos ia lejoje vetes te perdoret. Nuk kam asnje fakt te vertetoj keto qe them, por per dreq, duke ndjekur dhe lexuar cdo dite kete gazete, se ç’e kam nje ndjesi te keqe qe s’me le rehat. Dhe ne fund letra e sotme e them me bindje kete, eshte inkoherente dhe e demshme per momentin. Si kudo dhe per cdo gje duhet koha e duhur. Ndryshe ç’kuptim do te ksihte diplomacia? Kaq gje e kupton kushdo.

    Reply to this comment
   • mateo July 15, 17:55

    O “vlora 1912”!
    Hiqesh si sofist por je i djallezuar.Ambasadori i SHBA nuk duhet t’i shkrusnte asnje fjalekryeprokurorit DHALLA,se kjo edhte nderhyrje e pafaleshme ne bendet e drejtesise.A KA NDONJE RAST SI KY NE SHBA PER 200 VJET QE PREDIDENTI T’I KUJTOJE KRYEPROKURORIT DETYREN E VET?
    KURRE!!!!
    Dhe tani bejne sikur pergjerohen per reformen ne drejtesi!
    Pse kot hedh vickla Berisha?

    Reply to this comment
   • Miri July 15, 18:21

    Po ti Kush je more zoteri qe ke shkruar kaq gjate. Dhe flet per drejtesine duke kercenuar ne emer te ndershmerise. Ti sje as me shume e as me Pak dikush I paguar per te bere presion. Mgjth e do si eshte puna , ju ka Dale boja dhe per ju sna rruhet fare.

    Reply to this comment
 2. Ekzemplar July 15, 01:28

  Prandaj Berisha ben “cubin” para amerikaneve se keshtu neri me keta edhe per Gerdecin etj.SHBA e kane mbeshtetur Berishen ndaj tani nuk dine se nga t’ia mbajne.Berisha eshte ushtar i tyre ndaj nuk ju intereson ta djegin fare.

  Reply to this comment
 3. Feniks July 15, 01:33

  Mjafton kaq qe administrata e SHBA ta shkarkoje nga detyra kete ambasador,ndryshe ai ka vepruar sipas udhezimeve dhe interesave te tyre.

  Reply to this comment
 4. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... July 15, 03:05

  Kinezi Lu u vendos Ambasador nga klani Mafioz Groupp Podesta, qe kane ndikim deri tek Presidenti Obama.
  Ambasadori kinezi Lu e beri detyren, hyri ne Shqiperi shul dhe doli lloz.

  Reply to this comment
 5. je shume i vonuar zoti thano... July 15, 03:11

  Seriozisht zoti Thano nuk me pelqen ky lloj sulmi ndaj Governorit Lu..

  Detyra NR 1 e cdo ambasdori te nje vendi te madh ne Shqiperi ne vendet e vegjel dhe te pazhvilluara eshte sa me shume biznes per vendet e tyre kurse sinqeriteti kalon ne plan te dyte si psh. Plasja e BANKERS PETROLEUM…

  Por nuk eshte ana ekonomike kryesorja.Problemi me i madh eshte ai kombetar dhe politik

  Eshte komedi sot me saliserbin..qe pretendon se humb sovraniteti me reformen e drejtesise..KUR NE FAKT ai erdhi ne pushtet pikerisht kur anti-ambasdori Rajerson SHKELI SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR NE SHKURT 1992 kur mori pjes ne votimet e atij viti.

  PRA NE SHKURT 1992

  -RA SOVRANITETI I SHQIPERISE

  VENDI U KTHYE NE REPUBLIKE AMBASADORIALE ME GOVERONOR NENPUNSIN E RRUGES ELBASANIT QE VAZHDON DHE SOT ME PODESTMENIN DONALD LU…PER TE CILIN DUHEJ T EKISHIN DALE NJE GRUP INTELTUALESH PATRIOTE PER TE KERKUAR LARGIMIN E TIJ

  Prandaj sot elezbiberoamerikanet dhe wisner-amerikanet e makartizmit jane bere shume agersive nembrojtje te salibishes tyre ..PSE NDODH PIKERISHT NE DITET E SOTME?

  Dihet qe ne 1991-1992 Salibisha u kthye nga nje “PAL MELYSHI” I ramizit te enverit ne nje PIT BULL TE elezbiberit per te shkaterruar komunizmin e vdekur u kthye ne kanibalizem politk dhe genocid antikomunist me I zi se ne kohen e fashizmit.

  Por nqs se shohim nje fryme shume Pajtuese te DEMOKRATEVE TE OBAMES ne lidhje me kuben “komuniste” nga krahu tjeter shohim shume republikane te linjes ashper dhe ketij fare elezbiberaj e po mbrojne me cdo cmim “DEMONIN GJASME ANTIKOMUNIST salibishen e makartistit pro serb rajerson…kur ky I fundit erdhi nga komanda e BEOGRADIT NE VITE 90’

  Logjika elementare thote:
  Pse I pari amerikes ZOTI OBAMA po arrin te vizitoje Kuben keto dite kur dihet qe vellezerit Kastro I drejtuan rraketat e tmerreshme berthamore te vellezerit KENNEDY per te rrafshuar washingtonit.

  Pse duhet te vazhdoje akoma kanibalizmi me ENVER HOXHEN qe ne vitet 60 pezuri flloten sovjetike dhe doli si CUB nga traktatai varshaves…

  PRA A KA VEND PER FALJE NGA ADMINSTRATA AMERIKANE per gafat e tyre ne lidhje me berishen ??

  lufta me mullinjte e eres gjasme me komunzmin I dola boja ..dhe paska qene loja e rajersoneve,elezbibereve e deri te arvizute dhe lute

  Ka ardhur koha te pyesim

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA (fis tribu) ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre

  SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN

  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne

  WATERGATE APO IRANGATE…

  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)

  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.

  VENECIA NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.

  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse

  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.

  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….

  Reply to this comment
  • Open your mind.. July 15, 17:18

   Ky koment ishte shume here me interesant dhe informativ,sesa vete shkrimi nga z Thano. Ndjej kenaqesi kur shoh se ka dhe shqiptare me mendje kaq te kthjellet,qe te arrijne te bejne nje “autopsi” kaq te sakte te viktimes se gjore te quajtur.SHQIPERI. Komenti eshte shume i sakte,dhe meriton nje vleresim maksimal nga lexuesit e DITA-s. Respekte or mik.

   Reply to this comment
  • Zhgenjim pa fund February 3, 14:16

   Ky koment duhet botuar nga DITA! Kjo eshte memorja e popullit shqiptar. Te lumte mor Z. Je shume i vonuar zoti Thano! Ndjeva kenaqesi dhe clirim kur e lexova.

   Reply to this comment
 6. maks July 15, 06:28

  kjo tregon qe ne nuk kemi shtet te pavarur po kemi ngrit nji republik bananesh

  Reply to this comment
 7. achilles July 15, 06:42

  Gezofsh drejtesine e Saliut zoti kryeredaktor se ate koke ke. Artikull i duhur ne kohen e duhur.

  Reply to this comment
 8. Nik July 15, 07:07

  Ku esht nje skandal I padegjuar. Gazeta Dita duhet ti kerkoj urgjentisht Prokuroris te bej publike te gjitha letrat e ketij tipi qe ka marre nga Ambasadori Lu, diplomat te tjete te huaj apo pushtetare vendas.

  Reply to this comment
 9. Biometri July 15, 07:40

  Kjo leter riprovon natyren e korruptuar te kapitalizmit.
  Ushtari i parase Donald Lu thjesht ka bere detyren

  Reply to this comment
 10. Arnold July 15, 07:42

  Gjithe derrat nje turi paskan

  Reply to this comment
 11. Gani Usa July 15, 07:44

  Skandaloze!!!
  Cfare.mendon avokat Ngjela dhe Geri Kokalari per kete leter kofidenciale????
  Te mbrosh nje kompani si Bankersi qe e trajton Shqiperine si nje lavire qe perdhunohet perdite eshte KRIMINALE!! KRIMINALE KRIMINALE

  Reply to this comment
  • opozitar i sfilitur July 15, 09:30

   O Gani
   E trajton Shqiperine si lavire thua ti…
   Po Shqiperia lavire e perdhunuar eshte o Gani. Dmth ESHTE jo e Trajtojne si…
   Sepse femijet e vet i ka harram.
   Ka rritur pisa ndaj eshte bere lavire

   Reply to this comment
  • Qytetar July 15, 10:26

   O maskarenj militante,cfare ka letra? Pervecse nje ambasade qe po i kekron nje vendi tjeter qe qytetaret e saj te gjykohen drejt e me ndershmeri.

   Po ju bastardeve militante si majtas e djathtas,kete pune keni ,prandaj paguheni per te bere kete propagande te qelbur. MASKARENJ,KRIMBA.

   Reply to this comment
 12. Simon July 15, 08:43

  LU LU ja TE SHPALLET NON GRATA PERSON.

  Reply to this comment
 13. Der Spiegel July 15, 08:57

  MR ………………… LU …. LU.

  ME THUAJ ME KE RRI, TE THEM KUSH JE.

  Ti Rri me hajdutin Meta e Kreminelin Saleh. Ai JE

  Reply to this comment
 14. Loni July 15, 09:17

  Ka shume njerez qe kuptojne keq ose gabim, Mesazhin e ambasadorit une e kuptoj keshtu :prokuroria te beje punen e vete, por kujdes se keni gjyqesorin te korruptuar

  Reply to this comment
  • redaktor July 15, 13:36

   hahahahaa, o Loni je i madh
   Me siguri naiviteti juaj eshte shkaku pse asnje reforme nuk ka per tu bere ne Shqiperine e gjore.
   Shqiperia meriton aq drejtesi sa ka.

   Reply to this comment
 15. Kariz Matik July 15, 09:33

  Pa dashur te shfaqesoj Lu-ne nga pergjegjesia qe mban per nenshkrimin e kesaj letre, hyrja e saj me fjalet: “The U.S. government expresses its interest…” le te kuptohet, se ne mos gjithe tekstin, thelbin dhe permbajtjen e koduar te tij duhet ta kene perpiluar “koka” qe qendrojne mbi rrogetarin e thjeshte te administrates amerikane.

  Do te ishte me interes te mesohej, se cilat jane keto koka, dhe nese kane vepruar ato pse ja kerkon interesi per “konsolidimin e demokarcise” qe kane instaluar, apo se kane qene nen ndikimin dhe presionin e lobit atje? Gjithkush mund te spekulloje sipas deshires, por qe “ata” duhet te kene vepruar ne bashkepunim me biznesin vendas dhe jo vetem, kjo nuk perjashtohet.

  Letra eshte vetem pjesa e shkruar e nje presioni me te forte per rastin.

  Thenie me kuptimplote dhe te shkoqitur s’ka ku shkon. Vetem kjo do te mjaftonte per te kuptuar, se sa e nderlikuar eshte ceshtja, dhe se sa te paskrupullt jane “ata” qe i kane zhytur thonjte dhe duan te shqyejne pasurite natyrore te nje vendi “sovran” (!?).

  Zgjohu dhe nxirr sqeparin DULL, se ta kane nxjerre cullak “fanarin ndricues”

  Zgjohu DULL tu hedhesh nga nje peshtyme surratit jashteqitjeve te kombit.

  Reply to this comment
 16. . July 15, 09:35

  Super shkrim,po faktet nuk i pelqejne ketyre qe ushqehen me retorik boshe gjithe diten….

  Reply to this comment
 17. Euro Maloku July 15, 09:36

  BRAVO PER ZGJUARSINE KOREKTESEN e KURAJON.
  SHQIPTARET DO TE JENE MIRENJOHES PER TE MOS U KTHYER NE SKLLEVER “MODERN”….

  Reply to this comment
 18. Avokat ngjala July 15, 09:38

  Votuesit naive te se majtes do ta kuptojne cfare eshte reforma kur t shohin edi ramen ne burg.
  Sala dhe iliri do ta blejne edhe kur te mos e kene. Padronet e rinj te sistemit thjesht do rrisin cmimet.

  Reply to this comment
 19. Osman Lala July 15, 09:44

  Dy episode te 24 oreve te fundit jane lajme te renda per Shqiperine.
  1-Deklarata e djeshme e LSI qe nuk e voton reformen pa konsensusin e PD. Kjo do te thote se jo vetem reforma por edhe qeveria ka rene
  2-kjo leter e publikuar sot nga kryeredaktori i gazetes Dita qe deshmon se prapa kulisave reforma nw drejtesi eshte thjesht nje luftw per pushtetin dhe perdorjen e tij jo per interesat e publikut por per interesat e atyre pakicave qe kane ne duar parate dhe blejne gjithcka perfshire drwjtesine

  Reply to this comment
 20. LORA July 15, 09:57

  Publikimi prej “Dites” I kesaj letre te Lu-efendiut,te nje viti me pare ,adresuar llallerise,,,,,dhe nxjerre ne publik tash prej llallerise nuk tregon me shume se fatkeqesisht “Dita” eshte shndruar ne ushtar te agresionit te integruar kunder Reformes Qilizme ne Drejtesi.
  JAZEK.

  Reply to this comment
 21. Durrsaku July 15, 09:57

  Hallall te qofte, vetem se keto gjera jane aq te fshehta dhe sheshit sa atyre qe i bejne nuk i ben pershtypje.

  Reply to this comment
 22. vini July 15, 10:01

  Z. Thano. sa ke paguar per te bere kete shkrim. ke qene ti qe kerkoje drejtesi perpara disa kohesh, apo edhe ti u bleve. E kush mbeti pa u blere ne kete vend, te mbetesh ti… urime.

  Reply to this comment
 23. laveri July 15, 10:01

  Per sa kohe do te jete dhe drejtoje kete vend,zoti Lu me shoke, Janulla ,Shpellari me kompani e Likja me banden e tij ,nuk ben hajer ky vend ,vetem llafe te bukra do degjoni dhe hajdarin me dhemb do hani o popull,nuk ishte budalla komandanti qe u vinte telin me gjemba kesaj fare

  Reply to this comment
 24. Amanti July 15, 10:14

  I nderuar Z.Rama! Dhe ti nuk e ke ate te drejte qe te besh leshime percemuese per reformen ne drejtesi PD-se. C’jane gjithe keto lutje qe u drejtohen krimineleve, qe jane zhytur tmerresisht ne llumin e krimit, te nenshkruajne asgjesimin moral, politik dhe pushtetar te tyre e te shkojne ne bangen e te akuzuareve me kembet e tyre pe te dhene llogari per krimet e tyre te shemtuara. Populli u besoi e ka besim tek ju, mos e braktisni ate, per te cilet jeni shpresa e vetme. Pergezi Z.Thano personalisht juve dhe stafit tuaj te perzgjedhur, inteligjent e te guximshem. Dasht Zoui qofshi gjithmone keshtu : fisnik, trima e te ndershem!!! U bini, i demaskoni te pacipet e perdale, qe nuk kane argje ne vetevete ngb trashgimia e popullit, te cilit i perjasin. U bini horrave ashtu si u keni rene deri tani pb le te bejne sikur nuk kane frike, po e tregojne ashiqare qe u kane vajur rrathet ne fund. Nderime – Amanti

  Reply to this comment
 25. Qytetar July 15, 10:22

  Mosberja e reformes ne drejtesi sipas BE-SHBA eshte vdekja e shpreses ne kete vend.

  Forca AMERIKE,vetem tek ty kemi besim. Ndryshe mori fund ky vend.

  Reply to this comment
 26. dash July 15, 10:49

  Flm.nderit DITA ! Edi Rama eshte shume i vetmuar,i pa fuqishem jo per faj te tij dhe mendoj se ka nevoje per mbeshtetjen e popullit.(sa nuk e Kane hequr qafe)Poshte antishqipetaret qe i Kemi me shumice per fat te keq…

  Reply to this comment
 27. hakmarrja e popullit July 15, 10:55

  Zgjedhje te parakoheshme ,kjo eshte zgjidhja ,LUFTE Metes Hajdut,se PD ka vdekur bashke me Saliun dhe LULUShin-qenin e Saliut.Jepi z. Rama mos ngurro aspak ,populli e ka te qarte :hajdutet nuk e duan reformen!

  Reply to this comment
 28. qazim July 15, 11:16

  Bravo Thano!.. Si duket ke ndjere se nga do peshoje kandari dhe do qe te radhitesh qe tani ne radhen e te fituareve.

  Reply to this comment
  • Luan July 15, 11:51

   Z.THANO BETE MIRE QE BOTUAT DOKUMENTIN E Z.LU PER HETIMIN E BANKERS_IT.BOTEN E DREJTON KAPITALI E DREJTESIN E VENDOS AI.TE TJERAT JAN ILUZIONE E PALLAVRA.PO E FUTE TE HUAIN NE SHTEPI AI DO QOSHEN E GJITHCKA TJETER ATJE KU NUK KA ZOT.DJE NE POCEM U THAM MALLAKASTRIOTEVE KUSH DO NA JAP NJE KAFE?KA VDEKUR I ZOTI I SHTEPIS NA THAN E VAZHDUAN KETU NUK DO MBLIDHEMI ME.E MORI TURKU SE DO BEJE HIDROCENTRALIN E ATJE KU U MBLODHEN MALLAKASTRIOT E LEBER NE 1847,1920,1943 NUK DO MBLIDHEMI ME.TE NA RROJ RILINDJA E KAPITALI.LUAN MUHAMETI VLORE

   Reply to this comment
 29. Toni July 15, 11:21

  Skema e zakonshme e Ed Rame lepurit.Per zbythjen dhe turpin e rradhes te cilen e ka llogaritur qe me pare ta beje,nxjerr fillimisht anal-istet e vet qe ta parapergatisin opinionin publik se “s’kemi cfare te bejme tjeter,ja kjo duhet bere,kjo eshte me e mira,rruga e vetme”! Ne nje dite edhe Bolinoja edhe Thano ne te njejten linje!Budallenj i dine keta njerezit?
  Nuk behet dot burracaku burre,as lepuri luan.Edi Rama ai bythec qe ka qene do ngelet.

  Reply to this comment
 30. . July 15, 11:58

  E nderuara DITA. Eshte uluritese dhe fyese qe te degjosh nga pseudopatriotet e PD merakun e madh per sovranitetin e vendit. Jane dy pergjegjesit kryesore te mareveshjes se fameshme te ndarjes se shelfit detar me Greqine , qe pellasin me shume. Tjetersimi i territorit te RSH, eshte tradheti ndaj atdheut. Pavaresisht qe e rrezoi Kushtetuesja e rrezoi , akti i tradhetise nga Berisha dhe Basha eshte kryer. Qe nuk kane turp kjo dihet, po frike nuk kane? Zgjedhjet i humben dhe nuk kane per ti fituar me. Tani duhen ndeshkuar penalisht. A ben dot LSI dhe META kallzim penal tek kjo drejtesi konsensuale? Prsh. Nga DURRESI.

  Reply to this comment
 31. I.Troplini July 15, 12:19

  INFERIORITETI,

  nè radhèt tona, shpesh merr pèrmasa dhe shprehje tè padenja pèr njè popull qè kèrkon tè trajtohet nga tè tjerèt me dinjitet.
  Èshtè realiteti ynè prej njè shoqèrie tèrèsisht tè korruptuar, qè i shtyn edhe funksionarèt e thjeshtè tè ambasadave pèrèndimore, nganjèherè tu duket vetja si “bajraktarè” tè kèsaj turme shqipfolèse.
  Po ti shtosh kèsaj tragjedie kombètare, edhe klasèn politike tonèn, qè pèr hir tè karrikes èshtè e gatshme tè lèpijè çdo prapanicè tè huaj (thjesht pèr tè patur mendèsinè se kètè e kam mik dhe nuk mè kritikon), kemi njè peisazh tè plotè tè gropès sè gjirizit ku kemi katandisur vetveten dhe po hajmè kokat tona.
  Njè klasè politike e degjeneruar,,,,, njè shoqèri civile pa kompas vlerash dhe aftèsi vetèorganizuese pèr artikullimin e zèrit tè protestès, njè rrumpallè dhe shpellè hajdutèsh ordinerè qè i mban sytè tek dyert e hekurta tè ambasadve perèndimore dhe jo tek kushtetuta shqiptare dhe detyrimet ligjore dhe morale qè burojnè prej saj,,,,,,,,,, kjo èshtè “fidanishtja e kultivimit” tè letrave tè tilla bakallèsh, drejtuar zyrès sè Kryeprokurorit shqiptar.
  Atij apo asaj shqiptareje , qè i duket luks i tepèrt njè mendèsi e tillè, ku politikani apo qytetari shqiptar nè pèrgjithèsi, ti pèrgjèrohet tè mirès sè kombit dhe jetès nè dinjitet, ti nènshtrohet ligjit dhe jo letrave mafioze tè njè funksionari nè mision tè çuditshèm,,,,,, i duhet thènè se nuk ka alternativè tjetèr pèr daljen nga ky banalitet pervers ku mbajmè prej çerekshekulli vetveten.
  Èshtè poshtèruese, shfaqjet ditore tè cirkut ambasadorial nga zyra e njèrit vrasès tek zyra e tjetrit hajduti shqiptar,,,,,,, nè emèr gjoja tè reformès nè drejtèsi.
  Historia e kombeve, nuk ka pèrjetuar akoma njè akt tè tillè, ku kriminelè me imunitet politik, janè tè gatshèm tè dorèzojnè vetveten, nè duart e njè drejtèsie qè nuk e kanè tè lidhur pas kapistre.
  Reformatorè, nuk janè ata qè bèjnè show mediatik dhe flasin me terma tè fryrè si psh RILINDJE,,,,,, dhe nè fund tè ditès pèrfundojnè nè prehrin e Likes me bllok si patericè pushteti.
  Refofmatorè, janè ata qè lènè veprat tè flasin, ata qè kanè vizione dhe ideale, ata qè janè bartès tè vlerave morale, aq tè domosdoshme pèr mbijetesèn e njè shoqèrie dhe jo ata qè tregojnè pèrralla me gazin e èmbèl nè tragjedinè e Patos-Marinzès.
  Nuk ka reformè mè kriminelè inferiorè.

  Reply to this comment
 32. OREST July 15, 12:55

  shqiptare
  kjo leter deshmon se te gjithe TE TJERA THONE E TE TJERA BAJNE
  Pikërisht dje sekretari i shtetit amerikan John Kerry (ai që tre vite më parë kërkonte me insistim çarmatimin e liderit sirian Assad dhe transferimin në Shqipëri të arsenalit kimik të Sirisë) ka shkuar në Moskë për të takuar Vladimir Putin dhe për të propozuar një marrëveshje të re pro-Assad, por kundër ISIS. Pra edhe amerikanët – për interesa -ndryshojnë mendje.
  A NUK ISHIN ATA QE I THANE SALIUT BURRE SHTETI?
  E TANI E BEJNE LECKE PER REFORMEN QE U THOTE JO?
  CILIN TE BESOJME PRA???

  Reply to this comment
 33. Pjeter Bubaj July 15, 12:57

  Urime Dita: Duhet ditur qe me terheqjen ne momentet e fundit te Rames per reformen ne drejtesi u ka ardhur shume keq te gjithe votuesve te majte duke e lene dhe qendresen e fundit ku ishte nje fije floku ku mund te mbeshteteshin. Jo ore jo! Kesaj i thone ti varish ujkut melqite ne qafe.Si ore eshte shenuar ne draftin e projekt ligjit qe te kete barazi si pozita dhe opozita? Ku eshte ketu demokracia dhe u rrofshin votat te majteve dhe marrja e pushtetit.Pse te mos ndahen vendet sipas perqindjes pozite opozite ne proporcion sipas votave perkatese. Te majtit i shqeteson fakti i heshtjes se konstitucionalisteveqe vendit tone nuk i mungojne dhe nuk po ndjehen per kete shkelje te demokracise. Dihet se jurist nuk eshte ai qe merr vendime ne baze te ligjeve por ai qe i ben ligjet.E ne raste se ligjet lihen ne dore te politikanve aty ka vetem pazare ne interese te tyre dhe nuk duan ta dijne per ata qe u kane dhene voten. E dijme se berishistve, ka mbi 25 vjet qe nuk po jua han qeni shkopin,kete shkop qe po e vertit sa here te doje mbi kokat e shqiptarve.Dijme dhe se politikanet dhe gjyqtaret kane krijuar oligarkine e tyre dhe keshtu ata nuk ndihmojne ne nevojat e popullit por per te sunduar.Me sa dijme ky ligj behet per zgjidhjen e problemeve qe ka Shqiperia dhe populli i saje me keto gjyqtar te korruptuar e te papergjegjeshem. Nderkombetarve ky ligj u duhet per koperture dhe karrjere diplomatike qe si do qofte kemi shprese qe dicka do ti sherbej dhe popullit ne krijmin e mundesive per tu integruar ne Europe ku mos te shihemi si dele e zeze ne kontinentin ku jetojme si etni qyshe me lindjen e njerezimit.Per te tjerat nuk mbetet asnje shprese me keto veprime qe po behen. Dita,lutem trajtojeni dhe po patet mundesi shtoni.Ju faleminderit. Pjeter.Bubaj.

  Reply to this comment
 34. Goni July 15, 12:58

  Jam me Loren kesaj rradhe.
  Jazek eshte pak te thuash per ju Z. Thano!
  Nuk me intereson aspak Donld Lu ne kete rast dhe cfare ka shkruar para nje viti. Te shkruash sot ne kete menyre, sic beni ju, eshte shume me teper se poshtersi. E konsideroja guximin tuaj per t’i thene gjerat troc nje dhurate per ne shqiptaret e thjeshte. Me e pakta, keni gabuar rende kesaj rradhe, Z. Thano. Lexoni shumicen e komenteve qe shoqerojne shkrimin tuaj per ta kuptuar kete gje. E keqja eshte se ne shqiptaret manipuloheni shpejt.
  Cfare te thuash? Me dukej se ne kete “kaos mediatik” gazeta e juaj ishte plotesisht e pavarur!!!
  Goni

  Reply to this comment
  • kacule July 15, 13:29

   Mire o mire
   Zihuni per bythen e Luve Ilirve dhe Edvineve ju
   Po per ata te mjeret qe ua kane hedhur shtepite ne ere dhe i kane helmuar kush mendon???
   Thano, je njesh.
   Vazhdoni mbroni te drejtat e shqiptareve te varfer si ne kete shkrim se sa per te pasurit dhe te pushtetshmit, ja mendojne keta komentuesit naive. Pika qe nuk u bie!

   Reply to this comment
 35. Feimi July 15, 13:54

  kjo leter deshmon qe ambasadori Lu eshte duke i kryer detyrat e e punes te cilat i ka te percaktuara me kontrate dhe per te cilat paguhet nga Qeveria e SHBA, mbrojtja e interesave te qytetarve dhe bisneseve te vendit te vet ne vendet tjera eshte detyra e cdo ambasori ne cdo ne vend te botes, ambasadoret nuk paguhet nga qeverit e tyre per te luajur rolin bemiresit…ne kete rast ai qe nuk eshte duke i kryer detyrat e percaktuara ne kontrate te punes per te cilat paguhet eshte kryeprokurori dhe prokurori i ceshtjes…per kete veprim ambasadorit Lu i takon shperblim nga Qeveria Amerikane te cilin besoj qe veq e ka marre me kohe…

  Reply to this comment
  • Guri L... July 15, 16:24

   O Feim ia ke futur si kau peles. Pronari nominal (deri dje se sot Bankers ie eshte shitur nje kompanie kineze nga Hoing Kongu) nuk ka qene shtetas amerikan por kanadez. Shqiperia nuk eshte i semuri i Bosforit i 1oo e kusur viteve me pare, qe legatat e huaja nepermjet sistemit te kapitulacioneve benin mbrojtjen dhe gjykimin e shtetasve jo osmane duke i shpetuar nga kadileret e administrates osmane. Z. Lu dhe pararendesit e tin na lodhen veshet per pavaresine e gjyqsorit. tashme kuptojme se duan qe gjyqesori te jete i pavaruar nga politika shqiptare dhe i varur nga ambasada!!! Personalisht nuk jam kunder qe Atdheu im te mos jete i pavarur , por qe te shnderrohet ne koloni amerkane, por me kushtin qe fuqia kolonizatore SHBA-ja krahas perfitoimeve te mbaje edhe pergjegjesi ndersa Tun Xe Lu kerkon vetem perfitime pa pergjegjesi.Kur shqiptaret i vuine pushken Duces, qe beri aq e aq investime ne Shqiperi para dhe pas 7 prillit 1939, kur Dulla i tha ik e pirdhu Kines qe na dha qyl qe nga lapsat e markes Great Wall te raketa SAM 2 e Azotikun e Fierit dhe Petro Papin e Korces blere nga kinezet me dollare ne Itali e RFGJ, pse mos ti dhe NO neve Tun Xe Lu-se, qe pervec parave per OJQ-irsat e tipit Holta, Arsimtari, Fatosdi etj si edhe bursa studimi, seminare e workshope pa fund nuk na ka dhene gje tjeter. Ushtrija shqiptare ende mban mend Chevrolet Blazer, dhe kamionat GMC qe na u dhuruan te perdorur ne kohen e Zhulalit. Qe ne v. 1995 na premtuat raketat TPOW brezit II dhe kunderajroret Vulkan dhe nuk na i dhate o ameroikane, madje nga Fatmir Medihozha hajduti e deri te Oketa i ndershem por kalama u “binden” nga ju qe tju shesim raketat MANPAD QW ! kineze se gjoja u ishin skaduar baterite!!! Ende mbahen mend 100 mije ton grure falas te viteve 1992-1993, me pas fjale e seminare por pak ose aspak “Hard Ware”. No Thank You Tun Xe Lu!!!!

   Reply to this comment
 36. ilo July 15, 13:59

  Luja e arriti qellimin per te cilin eshte derguar ne Shqiperi
  E rrezoi mazhorancen e 23 qershorit

  Reply to this comment
 37. piscinin July 15, 14:05

  Thano, te te vije turp per kete qe ke aluduar. Ca ka te keqe ne ate kerkese? Ku flitet per paligjshmeri? Pse manipulon opinionin publik, edhe ti si gjithe analistet e tjere?

  Kaq shume ju djeg kjo reforma sa po beni akrobacira vetem per ta hedhur poshte?

  Pse nuk thua qe personat qe i kane vene zjarrin kombit, kane vane Janullatosin ne krye te kishes ortodokse te Fan Nolit, kane lejuar cdo arab te vije dhe te hedhe helm per figurat kombetare, kane vjedhur dhe plackitur cdo gje, kane votuar kunder interesave kombetare ne Rambouillet, kane shitur detin, kane lejuar ndertimin e varrezave per ushtaret greke ne tokat ku ata masakronin popullsine shqiptare…

  …keta njerez tani shqetesohen per sovranitetin e vendit?

  Nuk ndihesh vemje qe mban anen e antishqiptareve dhe del edhe ti kunder reformes per drejtesi, themeli per zhvillimin e nje vendi?

  Reply to this comment
 38. Te lumte Thano! July 15, 14:13

  Zoti Thano, TE LUMTE PER GUXIMIN qe tronditi lakejte e Edi Rames si Andre Stefanin me shoke. Guximi yt u tregon te gjithe shqiptareve se edhe neser paneli nderkombetar per Vetingun qe thuhet do te bejne te njejten gje. Kush nuk e kupton kete eshte ose idjot ose sahanlepires i Edi Rames e kompani.

  Reply to this comment
 39. maks July 15, 14:56

  Luja Edvini Saliu Iliri, jane thjesht konfirmimi i tezes qe shqiptaret nuk bejne dot shtet.

  Reply to this comment
 40. fieri opozita July 15, 14:57

  o Thano po c boton gjera te tilla o zoteri
  Akoma nuk e ke mesuar se ne shqipot e mjere jemi kaq te mbaruar sa e presim shoetimin nga me i forti.
  Tani na duket se Amerika eshte me e forta dhe oburra behemi me Ameriken.
  Dikur jemi bere me Turqit me pas me italianet, pastaj nderruam emer e fe per greket.
  Tani presim shpetim nga amerika
  E degjon kryeministrin e 1 milion shuplakave si flet?
  Partneret tane… thiote
  Or zoteri
  Te kemi votuar ty per te bere reforma.
  Nuk i ben dot?
  Ik mer vlla
  PSe shet sovranitetin e vendit njesoj si Saliu kur dhiti detin.
  Qe te rrish ne pushtet
  Dmth edhe nuk e ben dot por edhe do qe te rrish aty ne kolltuk

  Reply to this comment
 41. Karaburuni July 15, 16:35

  Nuk kuptohet fare cfare ka qe nuk shkon ne letren e Ambasadorit Lu. Ne thelb, terhiqet vemendja, paraprakisht, qe prokuroria te jete korrekte me kompanine dhe nenteksti eshte qe ajo edhe mund te terhiqet e pas kesaj, kompani te tjera qe kane ndermend te investojne, mund te terhiqen pas ketij veprimi.
  ,
  Aksionet Bankers tregtohen ne Toronto Stock Exchange (TSX) dhe ne Alternative Investment Market (AIM) ne Londer, Angli, nen simbolin BNK… zbaton teknika nxjerrese perendimore kanadeze te naftes se rende per te zhvilluar fushen naftembajtese me te madhe ne Toke te Evropes.
  Ta fillojme nga rreshti I fundit. Asnjehere deri para disa muajsh ne shtyp nuk eshte njohur fakti qe fusha naftembajtese e Patos-Marinzes eshte me e madhja ne Toke ne Kontinentin Evropjan.
  Kush e ka fajin per kete? Vete specialistet shqiptare s’e kane ditur kete dhe pa kete dijeni kane filluar nje negocim dhe perfunduar nje marreveshje me ato kushte qe shenohen ne Marreveshjen e Ndarjes se Prodhimit dhe ne paragrafe te tjere te saj.
  Kush e ka fajin per keto gabime e faje te renda te termave/kushteve te marreveshjes?
  Natyrisht, pala shqiptare.
  Termete per shkak te metodes se shfrytezimit, qe duhet te jete coptim hidraulik (hydraulic fracking), qe kane ndodhur ne Patos-Marinze ndodhin dhe sot e kesaj dite ne vendin me klasik te marrjes se gazit nga shistet ne Pensilvania, SHBA. Ka vende ne SHBA, qe nuk e lejojne kete metode shfrytezimi. Pala shqiptare ta monitoronte shfrytezimin intensiv, pa kritere dhe ta parandalonte ne kohe. Nga ana tjeter, edhe sot, te gjeje argumente dhe ta denonte/denoje Bankers.

  Nga shtypi (por jo web-siti I Bankers) del se Bankers do ia shese te gjitha te drejtat nje kompanie kineze.
  E thene shkurt, do kaloje nga nje kompani me baze ne Kanada ne nje kompani me baze diku ne Kine dhe teknologji kineze. Apo me qarte ,nga nje vend demokratik perendimor ne nje vend komunist sic eshte Kina.
  Kush fiton e kush humb ne kete mes?!
  Vete Bankers ne web-sitin e saj te 6 korrikut, 2016 shkruan se ne cerekun e dyte te vitit 2016, prodhimi arriti 15,934 fuci nafte ne dite (bopd), apo 8.2% nen cerekun e pare te mesatares te 2016 ,17,363 fuci ne dite.

  Reply to this comment
 42. gjermani i fundit July 15, 16:45

  Thano, pershendetje! Te jesh i lire te thuash ate qe mendon po behet perdite gje e rralle, si mall i cmuar, qe vlen shume se gjendet me pakice, sidomos ne fushen e massmedias, ku dorothokountes(ata qe flasin per AQ sa paguhen) gjen me lopate. Robert Frost ka dy vargje:” u ndala ne nje udhekryq, dhe mora shtegun me pak te rrahur e kjo beri diferencen…”. Letra qe ju publikoni z.Thano, duke fshire velin diplomatik lexohet keshtu:”une po ju shkruaj juve qe ti kerkoni prokurorise se Fierit te jete e paanshme, dmth jo ne anen e te demtuarve, se shteti in po e ndjek me vemendje interesin e kompanise dhe nga kjo varet edhe konsensi yne ndaj investimeve te mundshme nga kompani te tjera”. Pas kesaj, pushimi i ceshtjes tregon qarte se prokuroria e ka kuptuar mire mesazhin, qe ne fakt eshte nderhyrje flagrante ne sistemin juridik. Nuk e kuptoj me c’tager diplomatik ambasadori nderhyn ne favor te nje kompanie joamerikane, biles ne nje fushe ku rrisku i demtimeve dihet dhe rendom perfshihet ne police siguracioni. A ka ndodhur njesoj me prokurorin federal nga ana e ambasades britanike ne rastin e Deep Horizon, kur shpertheu platforma e BP? Si mund te gjykosh “te paanshem” hapjen e ceshtjes kur nje pale shkakton demin dhe tjetra vec ka pesuar? Njerezit nuk duhet te harrojne se edhe ne tragjedine e Gerdecit nje tjeter kompani amerikane dribloi pasojen e demshperblimeve dhe ta do mendja qe me nje tekst po te njejte prokuroria eshte lutur te tregohej sa me e “paanshme” fare, dmth duke lene viktimat ne mjerimin e tyre. Dmth, ne i paskemi prej kohesh “prokuroret” dhe ” gjykatesit” e huaj, kot ankohet doktori se do sjellin te tjere. Ky skepticizmi juaj z. Thano me kujton episodin e zgjedhjeve lokale, kur perveshi menget ai i meparshmi, me ngjau si ata babaxhanet qe lozin domino me shenja poshte pallatit. E pata ndjesine qe do behej ndonje prrocke, e “certifikuar” nga yndyra ambasadoriale. Si Mendon “presor”Andrea, do na sjellin drejtesine ne pako shba dhe evropa? Eshte me kollaj ta porositesh vete ne Amazon kete reformen surreale, te bejne edhe skonto kete muaj… Po pse do thote “presori”, qe i beson Evroamerikes “alla carte” sesa asaj realpolitike, pragmatike dhe me sensin e haracit mbi gjithshka qe blihet dhe shitet. Kam frike se Lu do e kete veshtire te ngule Bashen atje ku ka marre detyre ta ngule, po me ca letra diplomatike te ketij formati si me lart nuk duket mision i pamundur. Iken 4 vjet me tam-tam reforme ne drejtesi, hahahaaaa, po tregoj nje barcalete. Kam nje turke qe punon ndihmese me mua, iu nis burri ne Turqi me makine. Erdhi ne 6 pasdite ne pune, burri u nis ne 5 e 40. Pa filluar punen, xerr telefonin turkja: ” ku je?- i thote burrit. Ky i pergjigjet, ta zeme, u nis nga Tirana, jam ne Vore. Por po bie shi – vazhdoi ai. – ashtu?- ia kthen turkja, ndaloje makinen dhe pusho ca, se u lodhe”. Une qesh e qesh, :” moj ti – i them turkes – ai ka cerek ore qe u nis nga ketu, ti po i thua ndalu te pushosh…Me kete ritem i bie qe te mbrrije ne gusht ne Turqi”. Edhe keta me reformen, ne do e bejme, po prit qe te merremi vesh qe do behet, pastaj te biem dakord qe do e miratojme, se ne fakt, per ta shkruar e kane shkruar amerikanet dhe evropianet. E gjithe kjo behet per popullin Thano, se e kemi parasysh te dy ne, qe gjynah populli, duhet ai qe te populloje … Thote Brehti i madh ne dy vargje: “duhen nderruar kandidatet se nuk i voton populli? Po nuk eshte me e thjeshte qe te nderrojme popullin?!”

  Reply to this comment
 43. fteri July 15, 17:37

  Z.THANO ! …Në këtë botë kapitaliste nuk ka qenje njerzore ideale , mbi moralin është fitimi me çdo mjet e rrugë shfrytëzimi edhe sikur të vrasin dhe të zhdukin gjithe fshatin Patos-Marinz sajohet një tërmet natyror për ta përdorur si provë e provuar në gjykatat tona.të kriminalizuara të lidhura me politikën dhe medjat rrethë tyre,edhe ambasadori i nderuar LU është pjesë e kësaj gjelle kapitaliste që na lë në gojë shijen e peshkut qelbur.Prandaj ne duhet të zgjedhim të keqen më të vogël !!!!
  -Kushë të mërzite z.THano me “drejtësinë” e babëzinë kapitaliste ku njeriu për njeriun është ujk , puna më e mençur për njeriun është të marrësh dy tre shokë të mirë në bahçe tënde ,me bisedat e ëmbla e në shoqërinë e sajë hidhë ndonjë kupë vere,të shoqëruar me ndonjë kërrnack Korçe.

  Reply to this comment
 44. Miri July 15, 18:16

  Z. Lu ka mundesi te zhdukeni nga ky vend se jeni me te vertet nje vemje. Keni bere dicka qe asnje ambassador sado I fuqishem se ka mare persiper ta bej. Ju jeni nje njeri I korruptiar dhe tani e kuptoj me perse u zgjodhe ti nga SOROSI se qenke pa shtyll kurizore. Qenke si Bujar nishani vegel e berishes dhe ti vegla e sorososit

  Reply to this comment
 45. intelektuali July 15, 21:44

  PSE I EKSITON FANATIKET E PARTISE SE PUNES O ZOTI THANO?

  sepse:

  Ju pyesni pse Lu-ja i SHBA i ka dale ne mbrojtje nje firme kanadeze, por nuk pyesni:

  PSE PUSHTETARE DHE QEVERITARE SHKOJNE DHE BEJNE HOMAZHE ME FOTOGRAFINE E MONSTRES ENVER HOXHA NE DORE, PSE EDI RAMA ME LIKE FLORIRIN DEKOROJNE NEXHMIJEN DHE KRIMINELET E ENVERIT ME DEKORATA DHE U JAPIN PENSIONE SHTESE DHE PSE POLITIKA JONE KOMBETARE NUK KA DENUAR AKOMA KRIMET E KOMUNIZMIT SI ASKUND NE BOTE?

  Kur te marresh pergjigje per keto pyetje thelbesore atehere mund te vazhdosh me pyetjet e tua patriotike o zoti Thano per ambasadorin amerikan Lu ne Tirane, por do te beje me mire qe ta filloje nga Gerdeci kur gjithe ambasada amerikane ishte implikuar nga koka deri ne kembe ne kete afere te piset me fianancimin e Pentagonit per firmen private te Sali Komunistit dhe djalit te tij qe kishte pasuar edhe vjedhjet makaber ne rrugen Durres Kukes po me ndihme amerikane:

  PSE KESHTU?

  A e ke pyetur veten pse keshtu amerikonet sillen me shqyptaret si me pilgrimet me hindianet vendas qe i kishtin strehuar kur Kolombi zbuloi Ameriken dhe tani i kerkojne falje hindianeve cdo vit me perulje ne daten e THANKSGIVING?

  Nese nuk e di pergjigjen ja ta thote intelektuali, por me mire ta thote Bamir Topi qe kur plasi BUMJA e Saliut ne Gerdec u fsheh si mi ferre me gjithe SHIK-un e tij dhe deklaroi pa piken e turpit qe nuk e dinte se ku bie Gerdeci ne harten e Botes dhe me pas martoi vajzen e tij me krushqi me pinjollet mafioze te familjes Hoxha. Kur degjuan deklaraten e Bamkes sone si President dhe BABA i popullit amerikanet thane: ” Po keta jane bole dhe koqe kandari fare!” dhe derguan ne terrin e nates Kondolizen e Bush Junjorit per te pergenjeshtruar sekretarin e ambasades ne Tirane qe kishte dhene alarmin i pari ne perfshirjen ne kete skandal vrastar dhe kusar vete ambasadorin Withers dhe keshtu SHBA ja hodhi lumit pa asnje demshperblim per familjet e viktimave ne dallim nga shume vende te tjera kur SHBA kishte implikime me pasoja vrasje te popullates civile si ne Maqedoni dhe Itali. Pse keshtu o zoti Thano? Gerdeci ishte shume me teper skandaloz se fshatrat e Fierit dhe per Gerdecin dhe pse SHBA e Bushit dhe Kondolizes u treguan me cinike, barabare dhe arrogante se kurre ne historine e tyre qe nga koha e Linkolnit dhe Uashingtonit. Pse keshtu? Kjo duhet te ishte pyetja jote e sinqerte per ambasadorin Lu:

  PSE SHBA I TRAJTOJNE SHQYPTARET SI NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU?

  dhe mbase pergjigjen duhet ta kerkojme ne pyetjen e radhes:

  KUSH ESHTE AI SHTET QE RESPEKTON NJE POPULL QE DUKET SI NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU QE DREJTOHET NGA NJE POLITIKE E KORRUPTUAR DHE ARKAIKE ENVERISTE?

  Reply to this comment
  • itelektual mos ha mmmm.... July 16, 07:12

   ..Për NOFKËN intelektuali !….kur ha shumë mmmmmmmmm….të delë për hunde o ,injoranti .
   -Të ka hy vetja në qefë o,kafsha ” intelektuale” ku përmend kudo e pa kuptim E,Hoxhën Por kjo është kafshatë e madhe ,e kur ha kafshatën të madhe të ngelet në fytë copa e mutit që ha përditë.
   …Shpifja , gënjeshtra e përbaltja nuk janë argument kur dalin nga goja e një sharlatani të pa skrupullt ordiner si puna juaj .E.Hoxha ka qenë në ballë të betejave për lirinë dhe pamvarsinë e atdheut si në ditët e zjarrta të luftës legjendare antifashiste nac-çlirimtare dhe ndërtimin e shqipërisë së RE,laj gojnë kur ta përmendësh. Ju mbeturinat , tradhëtarët dhe kusarët ,bajrektarët inorant dhe bashibozukët me sojë e sorollop FYTYRA spiunësh u vutë në shërbim të armikut kundër atëdheut dhe sot si prostituta politike pëbaltni E.Hoxhën . E.Hoxha është udhëheqësi brilant që bëri historinë e lavdishme të shqiptarve në luftën e dytë botrore e ngriti shqipërinë nga errësira mesjeta dhe e bëri një shtet moderrn në ballkan dhe në europë..
   – Prandaj mos ha shumë m…se copa e madhe do ngel fytë . Kur përbalt atdhetarët dhe ndriçon tradhtarët je përbindësh i pa skrupullt,fundrinë e racës njerzore.

   Reply to this comment
   • intelektuali July 16, 12:14

    NESE DO TE VERTETEN:

    Enver Hoxha ka qene ne balle te tryezave qe shtronte kunati i tij Bahri Omari per fashistet me berxolla dhe me birre me krikell cdo jave ne vilen e tij ne mes te Tiranes nga 1940 e deri me 1944, por ceshtja sot ne DITA eshte fare tjeter, prandaj mos dil nga shinat se debati sot eshte:

    A KA TE DREJTE AMBASADORI LU T’I TRAJTOJE SHQYPTARET SI NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU?

    Kjo gje ka pezmatuar kryeredaktorin Adrian Thano qe ka leshuar ne gazeten DITA sot nje kritike mjaft te ashper per LU-ne dhe politiken injoruese te SHBA per Shqypnine ne prag te miratimit te reformes ne drejtesi, politike zyrtare e SHBA apo e LU-se personale nuk i dihet, por nje gje qe dihet mire eshte se:

    NUK MUND T’I KERKOSH TE HUAJVE LLOGARI KUR POLITIKA JONE KOMBETARE MAFIOZE, ARKAIKE DHE TOTALISHT ENVERISTE NGJASON MJAFT ME POLITIKEN E NJE FISI TRIBU ZULU PREJ AFRIKE

    Reply to this comment
 46. X13 July 15, 23:38

  Kete leter e ka nxjerr Tiku Llalla ose LSI. Turp per Thanon dhe Diten qe e publikon kur gjithe populli ka kthyer syte me shpresa te medha nga ata qe na kan dadhur perher te miren amerikanet.

  Reply to this comment
  • Ilir July 15, 23:40

   Po kta si ky komentusi X13 jane k…ra o njeri. Ti u thua ja ujku kta thon po gjurmet. U duket vetja t zgjuar shqipove kur merren jo me letren po me kush ua ka dhen letren. Cfar ka..ash. Po gjith skandalet e medha te gazetaris nga perplasje interesash jan zbulu. Kjo nuk e ben te verteten me pak t vertet

   Reply to this comment
 47. . July 15, 23:41

  E nderuar DITA! Po i dergoj nje pershendetje z. Lu. z. Lu, sa mire e nise, i dhe shpres popullit shqiptar, po vazhdove me kompromise, nuk do beni azgje mbar. me vonese por ti u binde, kush nuk e do drejtesine, eshte sala bashke me lulin, qe punojne per serbine . deri sa kompromiset behen, nga lideret me lidere, drejtesia do katandiset, si kanali qe mban ere. kurre ajo nuk do shkeputet, nga thonjte e piste te politikes, ata qe bene pacavure, kushtetuten e republikes. te fala nga korca.

  Reply to this comment
 48. Luarasi July 15, 23:42

  Zoti Adrian!. Te admiroj per guximin dhe sinqeritetin. Te lumte dora dhe memdja. Sic mendoj une, besoj se memdojne te gjithe lexuesit e gazetes DITA. Te gjithe ne, lexuesit dhe ju botuesit e kesaj gazete e duam dhe e respektojme Ambasadorin Lu. Ndaj mire beni qe ja thoni te verteten ashiqare. F. L.

  Reply to this comment
 49. alba leaks July 18, 12:32

  kam kohe qe shkruaj, mbi ngjarjet e e bankersit ne zonat naftembajtese,( https://www.facebook.com/nopetroleum/ ) keto jan pak sa te vonuara si informazione, edhe pse eshte dicka e mire qe te jene pubilke, sdms kur eshte dhe nji letere qe sjell njifare prove e cila nuk mund te kendershtohet lehtesisht!!. poppulli shqiptare duhet te indinjohet nga sjellja e ambasadorit, dhe jo te kritikojne gazetarin qe ka publikuar nji te vertet.

  Reply to this comment
 50. M.Hajati February 3, 13:50

  Zevendesimet jane te parashikuara me te drejten ligjore.Kete mesojeni nga sot ne prespektive te ngjarjeve ne kohe.
  Per cfare po lexojme!Fundi dalt hajer.Se si do i vije terapia drejtesise!
  Mund te zevendsohet diplomati me nji tjeter.Ky tjetri do jet me i “rrezikshem” strikt po du me than, i perpiket dhe korrekt per ta cuar rreformen deri ne lartesin e cdo shetit ne cilesine e sistemit demokratik pluraliste dhe Prokurori Llalla ti fuse ne bithe letrat delarative.Bashke me filozofin Manjanin.Te cilet shikojne deri ke hunda e tyre po jo ma gjate.Te pakten deri tek gjysma e pamjes se rruges qe komentoj une.
  SHBA kryen detyren me zevendesim dhe kaq mbyllet sebepi i Llalles.
  Mesa ndjek lajmet arrij ne konkluzioni qe:
  Amerika asht e predispozume per nji shqiperi etnike te fuqishme.
  Asnji komb tejeter te dyte nuk ka njohur shqiperia si USA.Mik i gjendur ne diten me te veshtire te jetes,per jete apo vdekje. Ne fituam luften.Ju lirine.

  Reply to this comment
 51. zhgenjim pa fund February 3, 14:27

  bla bla bla bla bal

  Reply to this comment
 52. POPULLI February 3, 14:34

  Po cbahet keshtu amani !!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim